77*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 Maart 1936 Vijfde Blad No. 23297 UIT RUSLAND. Losse nummers van ons Blad Illlllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll UIT DE OMSTREKEN. Officieele Crisispublicaties. Thijs IJs bestrijdt de Reuzen van Pakkijs DE STABILISATIE VAN DE RUSSISCHE VALUTA. (Nadruk verboden). De sovjet-regeering heeft kort geleden nadrukkelijk verklaard, dat de bewerin gen van de bultenlandsche pers, als zou er in Rusland, naar het voorbeeld van vele Westersche landen, een deflatie van den roebel hebben plaats gevonden, on juist zijn. Er ls geen sprake van deflatie, maar de roebel lstot pl.m. een vijfde van zijn waarde teruggebracht. Van 1 Januari af is de officieele waarde van den roebel vastgesteld op 3 Fransche francs, d-1. 22.5% van de goudwaarde. De roebel is dus- 77,5minder waard dan vóór dezen maatregel. Als dat geen de flatie is, dan weten wij niet, wat met dien naam dan wel aangeduid moet worden. De sovjet-regeering heeft dit niet uit weelde gedaan, dat begrijpt iedereen. De roebel was een munt met een zuiver theo retische waarde. Officieel heette het, dat de roebel nog steeds de volle goudwaarde had, maar de bevolking schatte de waarde van den roebel op 5 kopeken en in overeenstemming daarmede werd de buitenlandsche valuta op de z.g. „zwarte beurs" (d.w-z. de geheime door de over heid vervolgde, beurs) verkocht. De de valuatie van den roebel heeft dan ook tot doel tot een zekere stabilisatie van de vol komen ontredderde munt te geraken. Voor het eerst werd een dergelijke po ging in 1924 gedaan, toen de roebel op zijn oude goudbasis gestabiliseerd werd. De sovjet-regeering hoopte toen, dat de sovjet-valuta op de belangrijkste beurzen zou verhandeld worden. Dat is echter niet geschied. Kort daarop begon de inflatie in Rusland. De emissie van bankbiljetten maakte de dekking steeds geringer. Te gelijkertijd zag de sovjet-regeerlng zich genoodzaakt goud uit te voeren. De sov jet-regeering verbood den uitvoer van roebel-bankpapier naar het buitenland, haar agentschappen in het buitenland namen geen roebels meer aan. Eenigen tijd kon de waarde van den roebel ge schat worden naar de publicaties van de sovjet-overheid over de engros-prijzen, maar daarna hielden die publicaties op. De roebel werd een fantastische munteen heid, waarvan de intrinsieke waarde nie mand kende. Daar voor verschillende klassen van de bevolking verschillende prijzen voor dezelfde goederen ingesteld waren, zoo was de koopkracht van den roebel voor de bevoorrechte groepen van de bevolking veel grooter dan voor die minder bevoorrechte terwijl voor de arm zalige „boersjoeji" (bourgeoisie) de roebel in het geheel geen waarde had. Nu zijn die voorrechten van bepaalde kringen afgeschaft, er zijn prijzen inge voerd, die voor alle Inwoners van de Sov jet-Unie gelijk zijn. De regeering vond, dat het tijd werd den roebel eindelijk te sta- biliseeren. Het oogenblik is goed gekozen. De begrooting was de laatste jaren steeds sluitend, er was zelfs in den regel een overschot van ontvangsten. De regeering hoefde dus geen papier meer te drukken om de tekorten te dekken, wat vroeger een gewoon verschijnsel was- Tegelijker tijd werd het aantal bankbiljetten ver minderd: op 1 Januari 1933 vertegenwoor digde het bankpapier een nominale waar de van 8413 millioen roebel, op 1 Januari 1935 van 7734 millioen. De handelsbalans van Rusland was de laatste jaren actief, de uitvoer overtrof dus den invoer en wel in 1933 met 146.7 millioen roebel, in 1934 met 185.9 millioen roebel, in de eerste 9 maanden van 1935 met 83.6 millioen roe bel. Wanneer we bedenken, dat dit heeft plaats gevonden in een tijd, toen andere landen met groote tekorten hadden te kampen, dan zien we, dat de toestand als bevredigend kan beschouwd worden. Weliswaar is deze bevredigende toestand verkregen door het beperken van den in voer tot het uiterste minimum, door het stopzetten van den invoer van de aller noodzakelijkste goederen, zoodat de on misbaarste geneesmiddelen in Rusland niet te krijgen zijn, maar wij houden ons in dit stuk met den financieelen kant van de zaak bezig. Bovendien wordt tegen woordig in andere landen (men denke bijv- aan Duitschland) ook niet al te veel aan de bevolking en haar nooden gedacht. De inkrimping van den invoer tot het uiterste en het bereiken van een actieve balans heeft de sovjet-regeerlng in staat gesteld haar schuld aan het buitenland voor in de vorige jaren geleverde goederen grootendeels te betalen. Op 1 Januari 1932 beliep die schuld van U.S.S.R. met bedrag van 1400 millioen goudroebel; op 1 Oct. 1935 was die schuld geslonken tot 139 millioen roebel. Die schuld is voor een gedeelte in waren betaald (het buitenland had geen behoefte aan goederen, wilde geen goederen aannemen), het grootste gedeelte was echter in goud betaald; hier voor werd de productie van de goudmij nen aanzienlijk opgevoerd, bovendien werden de geheime voorraden van edele metalen van de bevolking door allêrlei middelen (in veel gevallen waren die mid delen uiterst hard en wreed) leeggepompt en naar het buitenland gestuurd. De confiscatie van de edele metalen en juweelen, die de bevolking tijdens de re volutie wist te verbergen en die de ge heime politie nu opspoort, het in beslag nemen van de kostbaarheden van de kerk enz. heeft aan de sovjet-regeerlng groote sommen opgeleverd; hoe groot die bedra gen waren weten wij niet, omdat de sov jet-regeering geen gegevens publiceert. Een ander middel om het verborgen goud en zilver uit zijn geheime bergplaatsen te pompen was de Torgsln. In de winkels van deze, nu afgeschafte, instelling kon ledereen tegen inlevering van zijn goud, zilver, juweelen enz- goederen krijgen, die de sovjet-burger anders nergens bemach tigen kon. Op deze wijze wist de sovjet- overheid in den loop van 4 jaar 270 mil lioen goudroebel binnen te halen. De pro ductie van de goudmijnen steeg voortdu rend: in 1931 67 millioen roebel, in 1932 80 millioen, in 1933 112 millioen, in 1934 rilim 150 millioen, in 1935 bedroeg de pro ductie reeds pl.m. 200 millioen. Al dat goud ging, voorzoover het niet noodig was om de vorderingen van het buitenland (hoofdzakelijk Duitschland) te voldoen, naar de Rijksbank, zoodat de goudvoorraden van die instelling, die tij dens de eerste „pjatiletka", onzaliger na gedachtenis, vrijwel geheel uitgeput raak ten. opnieuw begonnen te groeien en op 1 October 1935 1005 millioen roebel be droegen. Wanneer wij dus den toestand volkomen objectief overzien dan komen wij tot de slotsom, dat de sovjet-regeerlng een ge schikt oogenblik heeft gekozen om den roebel te stabiliseereii: de begrooting wordt met een batig saldo gesloten, de handels balans is actief, de goudvoorraden van den Rijksbank nemen toe en zijn reeds niet onbelangrijk, de Rijksbank bezit veel valuta- De toestand ls van dien aard, dat de sovjet-regeering den roebel op zijn goud- pariteit had kunnen stabiliseeren. Dit le" verde echter zekere moeilijkheden op. Hoe was de toestand vóór de devaluatie? Of ficieel heette het, dat de roebel zijn goud- nariteit heeft bewaard. Wanneer een vreemdeling naar Rusland kwam en zijn goede guldens of francs Inwicwlde, dan kreeg hij roebels tegen den officleelen koers of tegen een iets lageren koers dan de nominale berekening. Wisselde hij zijn bankpapier bij particulieren of op de „zwarte beurs" in, dan betaalde hij voor de roebels slechts een tiende of zelfs nog minder. De koopkracht van den roebel ls in Rusland nog sterker gedaald dan door de intrinsieke waarde van den roebel ge rechtvaardigd was. Het gevolg hiervan was een chaos. De overheid die voor de in het buitenland gekochte waren in goud of edele valuta betalen moest, moest op de een of andere wijze met de staatsonder nemingen afrekenen, aan wie zij die goe deren, grondstoffen en halffabrikaten le verde- Die ondernemingen bezaten geen goud of buitenlandsche valuta, zij konden dus alleen met roebels betalen. Het liefst hadden de directeuren van die trusts ge zien, dat de regeering bij de afrekening met hen aan de fictie van de goudpariteit van den papieren roebel had vastgehou den, maar dat deed de regeering natuur lijk niet, kon zij ook niet doen, want dit zou beteekenen de goederen voor een tien de van den werkelijken prijs af te staan. Er werd daarom telkens weer een koers vastgesteld, dus een verhouding tusschen den papieren roebel en het goud. Het lag daarom voor de hand, dat bij een stabili satie van den roebel een verhouding tot het goud zou genomen moeten worden, die dicht bij de werkelijke verhouding lag. Het voorbeeld van Engeland heeft aangetoond, dat een stabilisatie van de munt op een veel hooger peil dan het bestaande tot onaangename gevolgen kan leiden. De stabilisatie van den roebel zal de sov- Jet-regeering groote voordeelen opleveren, Het verbod van uitvoer van bankbiljetten zal nu óf in het geheel afgeschaft kunnen worden, óf in elk geval aanzienlijk ver zacht. De roebel zal een valuta worden als elke andere, zij zal dus op de belang rijkste beurzen verhandeld kunnen wor den Dit zal de sovjet-regeering in staat stellen leeningen op te nemen en daar bij tegen normale rente. Tot nu toe heeft Moskou alleen goederencredieten gekre gen, waarbij de rente vaak phantastisch was: een paar Jaar geleden betaalde Mos kou nog 1520°/o. Nu zal het voor de opge nomen gelden slechts 5% moeten betalen. Zooals de lezer weet, worden nu onder handelingen gevoerd over het plaatsen van groote leeningen. Die onderhandelin gen worden zoowel in Frankrijk als in Engeland en zelfs in Amerika gevoerd. En de kans op succes is groot, vooral in Frankrijk. In hoeverre de eventueele koo- pers van de sovjet-obligaties door hun be legging van het geld in sovjetleeningen een verstandige daad doen, is een andere vraag- Wij voor ons vinden die daad in hoogste mate onverstandig, het koopen van sovjet-obligaties is aan groote risico's verbonden, het is geen belegging, maar speculatie. Welke gevolgen de stabilisatie van den roebel op het nieuwe peil voor het binnen land zal hebben, is voorloopig nog niet met zekerheid te zeggen. De financleele maatregel van de regeering heeft reeds tot een zekere daling van de prijzen geleid, doch de prijs wordt in Rusland niet door de markt bepaald, maar door de overheid gedicteerd. En de overheid moet daarbij rekening houden met de belangen van den staat, van het regime enz. De sovjet staat is de eenige leverancier in Rusland, de verleiding om groote winsten te maken, is dan ook te groot. Doch dat is een pro bleem op zich zelf. In elk geval is de sta bilisatie van den roebel niet alleen een verstandige daad, doch tevens een nuttige maatregel; ook de Russische bevolking zal de voordeelen er van ondervinden. Dr- BORIS RAPTSCHINSKY. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij He Fa. Ph. BROBBEL, Stationsweg 49 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhanüel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN, Janvossensteeg 19 J. A. MANHAVE, Haarl.straat 128 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en aan de Kiosken. HAARLEMMERMEER. Loop der Bevolking. Gevestigd; Matthijs van der Linden, Lisserw. 710; Geertruida E. H. Willemse, Nieuwemeerdijk 365; Johannes Zoet, Ven- neperweg 438; Willempje Kamp, Spiering- weg 800; Rensje Dorenbos, wed. L. v. Oosterhoüt, Sloterweg 74; Aaltje Groen Wilhelmiinalaan 50, Hoofddorp; Marijtje Sint, Sdhipholdijk 81; Maria M. van der Peijl, Kruisweg 1184; Leijntje A. Vermeu len, Hoofdweg 1282; Corstiaan Barendregt, Manegielaan 26; Harry van Harten, Ples- manlaan 24; Petronella H. de Bruin, Schipholweg 81; Johanna C. Kooimans, Ltsserdijk 515; Anna M. E. Smit, Venne- perweg 302. Vertrokken: Artje Hoogeveen naar Am sterdam. Beethovenstr. 56; Pleter Rol naar Amsterdam, Hoogendorpstraat 11, 1 hg; Johannes G. Stut naar Haarlem. Tessel- schadeplein 16; Herman Renema naar Amsterdam. Transvaalkade 12; Adniana van der Luit naar Alkemade, Oude Wete ring pa. dr. v. d. Bijl; Theodoras J. van Tol naai- Amsterdam, 3e Wittenburger- dwarsstraat 58 hs; Johannes J. Vermeulen naar Amsterdam. Haarlemmerdijk 111, 3 hg.; Rense Louwes naar Medemblik, Wieringerwerf, Sternstr. 6; Victorine J. M. Mars naar Amsterdam, Frans van Mieris- straat 18 hs; Anna M. V. Mars n. Amster dam, Lohranstr. 77 hs; Willem van Bram- melen n. A'dam, Korte Tolstr. 5 hs; Jacob H. Eilders n. Aalsmeer, Hadleljstr. 87; Gerhard H. M. Greiner n. A'dam, FTede- rifksplein 9; Bemardus A. F. van Tol naar Uitgeest, Moldijk 23; Cornelia van Gemert echtge. J. C. Dobbelaar naar R'dam, Im- mobiliastraat 64; Adriana M. van der Zalm n. Alkemade, Roelofarendsveen, St. Jacobusgiesticht; Wilhelmiina van Tol, n. Heemstede, Voorweg 9. Burgerlijke Stand. Geboren: Denijs, zoon van J. Marbus en N. C. Los; Cornelia, d. van G. Roubos en L. Batoker; Gerrit Jan, z. van G. J. de Jong en M. Witte; Faustina Josephdna, d. van A, J. van Schie en M. G. WierlngCornells Jöhannis, z. van C. J. Combeé en C. J. Bijl; Arie, zoon van J. de Regt en N. Ver del; George, z. van R. van der Klip en M. K. Voigt: Jakob, z. van D. van den Heuvel en J. W. Hoekman; Laura Antonia, d. van L. T. Mol en F. K. Nieuwenhuis; Maria, d. van J. van Tol en J. Biemond; Cornells Adrianus Joseph, zoon van G. A. T. Suid- geest en J. M. Stokman. Ondertrouwd: AnUxnius B. Kroes, 25 j. en Lena van Zanten 19 jaar; Dirk Smit 30 jaar en Everdina Ravesloot 33 jaar. Gehuwd: Arie A. ran den Broeck 27 j. en Gerrltje van 't Riet 26 jaar. Overleden: Pieter Dubbeld de Jong 67 j. geh. met A. Verhoef; Hendrika de Mol 3 j. dochter van G C. de Mol en C. H. H. te Loo; Maria Wiiderom 76 jaar geh. met C. A. ran Oeveien; Cornelia Teuna Wor, 72 jaar wed. van A. Sneeuw; Willem Vis 57 jaar gefh. met N. Bakker; Jan Tool 69 jaar geh. met G. H. HUlebrandJacob de Fouw 65 jaar geh. met H. M. Brands; Helena Maria Brands, 61 jaar wed. van Jb. de Fouw; Joanner Douma 74 j. geh. met A. van Dompselaar. Kinderzangkoor opgericht. In de buurtschap aan den Bennebroe- kerweg hoek Aalsmeerderweg alhier, is opgericht, een kinderzangkoor, waaraan de naam is gegeven van „Zangvogeltjes". Een 40-tal kinderen is reeds tot het koor toegetreden. Als leider van het koor zal optreden de heer J. Klootwijk te Aals meer. Autobotsing. In Haarlemmermeer had op den Kruis weg nabij het viaduct van den nieuwen Rijksweg een botsing plaats tusschen een vrachtauto en een personenauto, vermoe delijk doordat een der chauffeurs niet voldoende uitweek. De schok was zoo hevig, dat het voorste gedeelte van de luxe-auto nagenoeg geheel in elkaar werd gedrukt, terwijl ook de andere wagen ernstig beschadigd werd. Beide bestuur ders kwamen met den schrik vrij. De auto's werden met een kraanwagen naar een garage gesleept. Het Badhoeve-Tuindorp. De uitbreiding van het in Haarlemmer meer nabij Sloten nieuw-gestichte Bad hoeve-Tuindorp heeft reeds zoover haar beslag gekregen en het aantal inwoners is in verband daarmede in die omgeving al zoo sterk toegenomen, dat het wel te verwachten is, dat dit gedeelte van deze uitgestrekte gemeente zich als hoogst aantrekkelijk wooncentrum In den loop van dit jaar zal ontwikkelen. Met den aanleg van nieuwe straten en wegen in de omgeving van Badhoeveboerderij en de Schuilhoeve is het uitbreidingsplan voor de daargelegen bouwterreinen reeds vrijwel tot oplossing gebracht, zoodat Badhoevedorp met z'n fraaie, aestheti- sche bebouwing en nuttige instellingen en inrichtingen en verdere comfortabele geriefelijkheden zooais kerken, scho len, eigen poststation, plantsoen, flinke electrische straatverlichting, waterleiding, gasvoorziening, enz. weldra onder de rij van de Haarlemmtermeersche dorpen een voorname plaats zal Innemen. KATWIJK AAN ZEE. Crisis-Comité Katwijk. Het Comité maakt bekend dat zijn geldmiddelen en goederenvoorraden voor het seizoen 1935/36 nagenoeg zijn ver bruikt. Er zijn 653 aanvragen om steun bin nengekomen, waarvan ca. 100 aanvragen nog in behandeling zijn. Deze aanvragen zullen, zoover mogelijk, nog worden afgedaan. Nieuwe aanvragen kunnen echter niet meer in behandeling komen. Het Comité heeft nog enkele gebruikte bedden en dekens noodig; ingezetenen die hieraan zouden kunnen helpen, zullen het Comité zeer verplichten. Jaarvergadering Geref. Jongelingsvereen. „De Heere is onze Banier". Dit 18de jaarfeest is gevierd in Irene en stond onder leiding van den eere-voorzitter ds. Ingwersen Deze sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst en liet zingen Ps. 36 2. Naar aanleiding van het voorgele zen Schriftgedeelte sprak hij een kort ope- De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt ten aanzien van de steunregeling voor goedgekeurde pootaardappelen van den oogst 1935, die niet hun bestemming als zoodanig hebben gekregen of zullen krijgen en welke regeling in een binnen kort te verwachten Ministerieele beschik king zal worden vastgelegd, het volgende bekend. Van de in de klasse B en/of C gekeurde aardappelen van de rassen Bevelander, Bonte Star, Eigenheimer (alle rassen), Furore, Gruno. Iris. Konsuragis, Muntin- ga XVII, Nationaal, Noorderling, Popu lair, Present, Record, Robijn, Roode Star, Souvenir, Unicum, West-Brabander West- einder Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Zeeuwsche Blauwe, komt de sorteering 28- 45 m.m. vierkantsmaat voor steun in aan merking. terwijl de in klasse A gekeurde aardappelen van bovengenoemde rassen alsmede de in de klassen A, B of C ge keurde aardappelen van alle andere ras sen, van de sorteering 28-60 m.m. vier kantsmaat moeten zijn, om gesteund te kunnen worden. De beperking van de maximum lengte tot 8 c.M; is hierbij dus vervallen De steun voor aardappelen van de kias- sen A, B of C zal resp. f. 1.50, f. 1.en f. 0.50 per 100 kg. bedragen. Voor de daartoe noodlge inventarisatie zal aan alle bij den Nederlandschen Alge- meenen Keuringsdienst geregistreerde en tevens bij de Landbouw Crisis-Organisatie aangesloten telers een aangifteformulier worden toegezonden; handelaren kunnen dit formulier bij de Nederlandsche Ak kerbouw Centrale of bij de Gewestelijke Keuringsdiensten aanvragen. De ingevulde formulieren moeten voor 25 Maart aan de Gewestelijke Keurings diensten zijn toegezonden. Partijen welke na de inventarisatie geplombeerd en afge leverd zijn worden in mindering gebracht op de geïnventariseerde voorraden. Indien handelaren partijen willen laten deplombeeren, dient dit te geschieden in hoeveelheden van minstens 5000 kg. ter wijl de Nederlandsche Algemeene Keu ringsdienst daarop toezicht moet hebben. De geïnventariseerde voorraden mogen na de inventarisatie voor alle doeleinden worden verkocht; zooals reeds ls gezegd, vallen alsdan nog voor pootdoeleinden aangewende aardappelen bulten de steun- verleening. Denaturatie is geoorloofd, ook wat be treft de sorteering 28/35 m.m. opkomst niet grooter was, de afwezigen hebben veel interessants op folkloristisch gebied gemist. De voorzitter van V.V.V. de heer C, de Best opende met een hartelijk welkom. Wie V. V. V. zegt, aldus de voorzitter, zegt „zomer" en dus „vacantle, dorst en bier". Er zal een greep uit het volksleven gege ven worden. Spr. wekte allen, die nog geen lid van V. V. V. zijn op, om zich als lid op te geven. Deze voor onze gemeente zoo belangrijke vereenlging behoeft aller steun! De heer van dec ven hield nu zijn boeiende voordracht, waarvan wij reeds verslag gaven. Spr. viel een warm applaus ten deel. De voorzitter dankte den heer v. d. Ven voor het gesprokene. De heer D. Kruytwas belast met de projectie-lantaarn. ningswoord. De jaarverslagen werden door den heer J. Boender op rijm uitgebracht, wat op hoogen prijs werd gesteld. Hierna werd spontaan door allen het Wilhelmus gezongen. De heer A. Kleinhout leidde in over „De onrechtvaardige rentmeester", waarop een geanimeerde bespreking volgde. Daarna werden 2 coupletten van het hondslied gezongen. Het woord werd nu verleend aan de afgevaardigden van zusterverenigingen en uit den omtrek, die allen hun beste wenschen overbrachten. De voorzitter bood wederzijds de beste wen schen aan. Een voordracht van den heer C. Schone- veld getiteld „Het schot" oogstte veel bij val. De heer J. Minnee handelde over „Geschiedenis en Calvinisme". Mevr. Ing wersen zong voortreffelijk met piano-bege leiding „De vlsschersbruid". Een voor dracht getiteld „Julius Cesar" had veel succes en werd uitstekend vertolkt door A. Kapteijn. 7 leden der vereenlging voer den een samenspraak op, n.l. „Inneming van Den Briel". Een voordracht van den heer D. C. van Leeuwen volgde. Een im provisatie-wedstrijd over uit de zaal op te geven onderwerpen, bracht wel eens een candldaat in het nauw! Verschillende be langrijke bijdragen volgden nog van de heeren A. Ippel, J. Vierbergen en S. Nije- boer, De voordrachtenreeks werd besloten door den heer A. Diepenhorst. Ds. Ing wersen sprak het slotwoord en eindigde met dankgebed. Propaganda-avond van V. V. V. Deze eerste propaganda-avond van V. V. V. werd gehouden in Hotel du Rhin, waar de bekende folklorist de heer D. J. van der Ven uit Oosterbeek het onderwerp behandelde: „De folkloristische rol van het bier in het volksleven". Jammer, dat de LISSE. Loop der bevolking. Ingekomen. A. A. Wassenaarv. Bohe- men, van Noordwljk. Nassaustraat 4 A. QuartelWildeman, van Puttersboek, Heereweg 47. Vertrokken: Mej. J. v. Leeuwen naar Breda Mej. F. A.Hageman naar 's-Gra- venhage P. J. v. Gulik naar Zaandam A. P. Balkenende en gezin naar Hille- gom Mej. A. v. d. Linden naar Heem stede Mej. Th. C. PIJnaker naar Hllie- gom Wed. J. v. NieuwkoopNederveld naar Sassenheim V. M. J. Hilbrant en gezin naar Hillegom L. B. Brussé naar Bonn (Did.) W. H. Brussé naar Bonn (Did.) P. L. A. v. Wissen naar Wasse naar Mej. Th. B. Schenk naar Alke made. Burgerlijke Stand. Geboren; Cornelia Antonia Johanna en Maria Antonia Wiiheimina, dochters van J. N. v. d. Zijden en van J. M. Th. Hoek stra Theodora Maria, d. van J. Beijk en van A. M. Doeswijk Jesephus Joan nes, z. van P. v. Berkel en van H. Mense Alida Johanna, d. van P. J. Wijtviiet en van J. Leuven Neeltje, d. van J. Wolt- haus en van N. Slootweg. Overleden: Geertruida Veldhoven 48 J. Ondertrouwd: J. v. 't Wout en M. C. de Graaf, NOORDWIJK. Loop der bevolking. Ingekomen: G. M. van Bohemen, db., Bronckhorststraat 62 E. Rossmann, pensionhoudster, Emmaweg 3. Vertrokken: K. Roodzant en fam., naar Den Haag, Tomatenstraat 94. E. Schroeder, kapsier, naar Leiden, Leijster- straat 6 C. J. van den Berg, naar Kat wijk aan den Rijn. Voorstraat 28 C. Beijen, hulp i. d. huish., naar Bloemen- daal, Bentvelderweg 2 M. J. Hoogen- straaten, d,b„ naar Sassenheim, Tijloos straat 20 J. C. Monté, naar Velsen, IJmuiden Sluisplein 9 K. Mieras, db,, naar Den Haag, Linaeusstraat 215 L. Genths, naar Charlol België, Rue des Terreé M. H. Habets, 11. verpl., naar Maastricht, Herbenusstraat 174 F. Schild, db., naar Oegstgeest. Warmonder- weg 36. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk, z. van J. van der Bent en A. Duindam Wilhelmus Hubertus Jacobus Jozef, z .van A. J. van Wetten en H. F. M. Peeperkorn Jacobus, z. van Th. J. Beurse en L. Wassenaar. Ondertrouwd: J. F. van Halm en M. M. Foray. Getrouwd: C. van den Berg en C. A, Wanninkhof. Overleden: Johanna Heemskerk 78 J., wed. J. Vliet Vlieland Leuntje Haas noot 82 wed. C. Passchier. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. Ouwersloot—Pauw, dochter. De collecten in Februari hebben in de Herv. Kerk opgebracht voor de Diaconie f. 32.80; voor de Kerk f. 62.55: de inhoud der bussen f. 8.63 en de mnd. coll. f. 19.12. 19. De toovenaar Pakkijs wierp dus een steen naar onze Thijs; en toen die dat aan zag komen heeft hij snel de wijk genomen doch Pakkijs had slecht, gemikt en de steen treft Juist den laat- sten reus op 't hoofd. Deze ontwaakt dus zeer verschrikt, en roept: „Wie heeft mij deze kool gestoofd? De sterren dansen voor m'n oogen en 'k heb er zware hoofdpijn van gekregen ik kan daar heusch niet tegen! Wie heeft me dat gedaan? Die zal 'k eens anders leeren gaan!" Hij keek dan woedend in het rond. en zag Pakkijs, die zeer ver schrikt- daar stond. „Ha. ha!" riep boos de reus, „ik leer je 't steenen gooien af!" En hij ging woedend op hem toe, in draf. Thijs, die om het hoekje keek, vond, dat dit nu voor Pakkijs wel zeer gevaarlijk leek....

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 17