ZIE ONZE ETALAGE Wed. P. de Wilde&Zonen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 6 Maart 1936 RECHTZAKEN. ONTBIJTSTELLEN Breestraat 93 Leiden AMERIKAANSCHE NOTITIES INDISCHE KRONIEK. DUIZEND GULDEN AAN SUIKER GESTOLEN TE WADDINXVEEN. BEHANDELING VOOR DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. In den loop van het vorig jaar ls te Waddlnxveen suiker te koop aangeboden, waarvan gezegd was, dat het gesmokkelde suiker uit België was. Bij nader onder soek is gebleken, dat een employé van de Waddlnxveensche Coöperatie „Ons Voor deel", de 22-jarige winkelbediende T. N„ verleden Jaar omstreeks het middaguur telkens een of meer balen suiker van 50 KG. uit het pakhuis heeft weggenomen en de opbrengst ervan hoofdzakelijk heeft aangewend om een ruim gebruik te ma ken van alcohol. Gistermiddag had N. zich wegens dief stal voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden. Hij legde een volledige bekentenis af. De bedrijfsleider van de coöperatie ge tuige C. Graafland, deelde mede, dat on geveer 50 balen worden vermist, waarvan de koopprijs f. 41.50 per 100 KG. bedroeg. De schade beloopt dus ruim f. 1000. Het O. M mr. Meischke, kon geen ver ontschuldiging voor de diefstallen vin den. Verdachte was sinds lang bij de coöperatie in dienst en verdiende 'n loon, waarvan hij als vrijgezel royaal kon rond komen. Voor een voorwaardelijke straf achtte spr. geen termen aanwezig. De eisch luid de acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. L. J. A. v. Meche- uit Gouda, drong aan op een voorwaar delijke veroordeellng. Uitspraak 19 Maart. Daarna hadden zich een reeks personen te verantwoorden, die de door den vorigen verdachten gestolen suiker hadden ge kocht. In tegenstelling met hun vroeger afge legde verklaringen, beweerden de gebroe ders van A. uit Waddlnxveen, die zU niet wisten, dat de door hen van N. gekochte suiker gestolen was. Ook N„ thans als ge tuige gehoord, zelde, dat hij nooit over de herkomst van de suiker had gesproken met de gebroeders Van A„ welke mede- deeling hem een ernstige waarschuwing van den president, mr. Van Oosten Slin- geland kostte. Na raadkamer besloot de rechtbank de verklaring van N. op schrift te laten stellen. De president meende, dat N. door de gebroeders Van A. was bewerkt om hun zaak gunstiger voor te stellen. Overeenkomstig den eisch van het O. M. werd de verdere behandeling van deze zaak geschorst. N. werd daarop in bewa ring gesteld. De 39-jarige caféhouder J. B. J., die zich ook wegens opzettelijke heling had te verantwoorden, had uit den lagen prijs afgeleid, dat er een luchtje aan de suiker was. Niettemin had hij toch van verdachte gekocht. Het O M. zeide. dat deze verdachte dubbel heeft geprofiteerd van de suiker diefstallen. N. had bij dezen verdachte groote schulden en is daarom overgegaan tot de diefstallen, om de opbrengst weer in verdachte's café te verdrinken. Daar verdachte geen boete kan betalen, eischte het O. M. drie maanden gevangenisstraf. Wegens schuldheling eischte het O. M. tegen den 45-jarigen melkhandelaar L. van der S. uit Waddlnxveen, die de feiten erkende, f. 50 boete subs. 25 dagen hech tenis en drie maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met drie Jaar proeftijd. De 32-jarige bakker J. de G. uit Wad dlnxveen hoorde wegens schuldheling van 5 balen suiker f. 100 boete subs. 20 dagen hechtenis tegen zich eischen. Terzake van hetzelfde delict is tegen den 32-jarigen bakker J. de G. uit Wad- dinxveen dezelfde straf gerequlreerd De verdediger, mr. B. Jonker uit Gouda, pleitte nietigheid van de dagvaarding, subs, ontslag van rechtsvervolging. Ten slotte vroeg pl. vrijspraak. De 41-jarige wijnhadelaar A. J. J. uit Waddinxveen hoorde, eveneens wegens schuldheling, f. 15 subs. 10 dagen hechte nis tegen zich eischen. De verdediger vroeg een voorwaardelijke straf. De zaak van den 35-jarigen caféhouder C. V uit Gouderak is aangehouden, even als de zaak tegen den 30-jaxigen bakker A. J. de V. uit Schoonhoven in verband met den vermoedelijken meineed, afge legd door den eersten verdachte. In de overige zaken IS de uitspraak be paald op 19 dezer. o KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: G. P. E-, zwervende, overtreding be- vrachtingswet f.50. 25 dagen; J. v. d. H„ overtreding arbeidswet f. 5. 2 d.; J. K., Voorschoten, idem, idem; J. van Z., Alkc- made. te Alkemade zonder vergunning op den openbaren weg muziek maken f. 0.50, 1 dag; J. V., Katwijk, idem, te Katwijk, idem; P. van H-. den Haag, overtreding spoorwegwet f. 5, 2 dagen; J. W. L. v d, D, Oegstgeest, te Oegstgeest op den open baren weg een bal voortslaan f.3, 1 dag; J. C. W. T.. Voorschoten, overtreding pol.- verord. van Voorschoten f. 2, 1 d.; J. Z„ Sassenheim, overtreding politieveror dening van Sassenheim f.2, 1 dag; A. K., Alphen aan den Rijn, overtreding tram- regl. f.5, 2 dagen; G. v. d. M., Amsterdam, overtreding motor- en rijwielregl. f.2, 1 dag; B. van V., zwervende, overtreding motor- en rijwielregl. en een valschen naam opgeven f. 2.50, 1 dag en f. 7.50, 3 dagen; W. B„ Amsterdam, overtreding motor- en rijwielregl. f. 5, 2 dagen; P. G. Ie Voorhout zonder vergunning venten, f.2. 1 dag; A. V., zwervende, idem, idem; P. G„ idem, idem; J. van B. overtreding wapenwet f 7.50, 4 dagen met verbeurd- verkl. dolkmes; H. H., Arnhem, autorijden met ondeugdelijke remmen .f25, 10 dagên; F. C. S. D., zwervende, idem, f. 15, 5 d.; J. A. M. wielrijden zonder licht f. 2.50. 1 dag; P. J. H-, Sassenheim. idem, idem; A. v, ei L„ Noordwijk, wielrijden zonder reflector f. 2. 1 dag; G. H., idem, idem f 3 1 dag; W. C. v. d. Z., Haarlem, loopen op verboden grond f. 10, 5 dagen; J. V. V., Noordwijk, idem, idem; W. W„ Hillegom, idem f,5, 2 dagen; J. M„ als bestuurder van een rijwiel geen teeken geven bij ver anderen van richting f. 6, 2 dagen; A. J. RECLAME. Nieuwe soorten Huis- houddoeken, Tafellakens, Servetten, Badhanddoeken, Waschhandjes Lakens en Sloopen in effen en geborduurd LEVERING VAN UITZETfEN Alle doeken worden gezoomd, gelust en gemerkt geleverd. 9777 Telefoon 1031 van E., Ter Aar, openbare dronkenschap en een valschen naam opgegeven f, 5, 2 dagen en f.8, 4 dagen; G. D., Strijen, autorijden zonder licht f.4, 2 dagen A, F. v. T., Oegstgeest, een auto op een weg laten staan zonder licht en rood achter licht f.4, 2 dagen; A. van S. den B„ te Lelden op den openbaren weg voetballen f.2, 1 dag; S. H. A„ Amsterdam, auto rijden zonder verlicht nummer met letter f.2, 1 dag. o HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens zware mishandeling van den koopman A. P. uit Voorschoten, op 29 Nov. j.l. heeft terecht gestaan de timmerman P. J. S., uit Voorschoten. De mishandeling zou volgens P. met een beitel, doch volgens S. met een steen zijn geschied. Dr. H. de Boer uit Voorschoten, die in deze zaak als deskundige werd gehoord, verklaarde, dat uit den aard der verwon dingen niet viel op te maken met welk van de twee genoemde voorwerpen ter zitting aanwezig de verwondingen, die overigens niet levensgevaarlijk waren, zijn teweeggebracht. Uit het verhoor van den mishandelden getuige bleek, dat er tusschen hem en S. een woordenwisseling was ontstaan, welke eindigde met eenige slagen met een beitel op getuige's hoofd. Volgens getuige kan het geen steen zijn geweest, waarmede hij geslagen is. Verdachte zeide. dat P. hem voor „vuile oplichter" had uitgemaakt. Hii ontkende met den beitel te hebben geslagen. De echtgenoote van den mishandelde verklaarde, dat haar man na de mishan deling bewusteloos is neergevallen. Verdachte beweerde verder, dat P. hem het eerst te lilf was gegaan en dat hij toen een steentje heeft opgeraapt om zich te verweren. Jhr. mr. Van Asch van Wiick betoogde, dat S. bij het vooronderzoek telkens an dere verweren voerde. Nu komt hij voor het eerst met het beroeD op zelfverdedi ging. In ieder geval staat vast, dat ver dachte met een hard voorwerp heeft ge slagen, hetgeen gelukkig geen zwaar licha melijk letsel veroorzaakte. Waar S. reeds eerder wegens mishandeling is veroor deeld, requireerde de officier drie maan den gevangenisstraf. Uitspraak 19 Maart. De rechtbank deed bij verstek uitspraak tegen den koopman R. J„ thans gedeti neerd te Haarlem, die op 15 Augustus 1935 inbraak pleegde in de woning van prof. M te Leiden en zich daarbij een aantal kleedingstukken toeëigende, en veroordeelde J.. conform den eisch. tot twee jaar gevangenisstraf. o BESCHONKEN SPORTVLIEGER OP SCHIPHOL. De zaak voor de Haarlemsche rechtbank. Op 19 Mei van het vorige jaar heeft een beschonken sportvlieger de 32-jarige F. J. J. M. ten B. eenige consternatie veroor zaakt. Na eenlgen tüd in het restaurant vertoefd te hebben stapte hii in ziin sportvliegtuig en taxiede er mee over het terrein. Plotseling kwam hii met groote snelheid recht op het terras af. en zou als employé's van de K.L.M. dit niet hadden verhinderd, wellicht in zijn half beschon ken toestand met zijn gevaarlijke manoeur vres ztin voortgegaan. Op 16 October veroordeelde de Haar lemsche kantonrechter hem tot drie weken hechtenis en ontnam hem de vliegbevoegd- heid voor zes maanden. Bovendien legde ■de kantonrechter f. 50 boete op voor het niet voldoen aan het bevel om den motor stoD te zetten. De vlieger, die niet verschenen was. ging in verzet van dit vonnis, maar bij de be handeling in tweede instantie ontbrak hij weer op het appèl. De kantonrechter ver hoogde toen de hechtenisstraf tot een maand. De vlieger teekende nu hooger beroep aan en gistermiddag diende de zaak voor de Haarlemsche rechtbank. Verdachte, die in Londen bleek te wonen was nu zelf verschenen. Mr. J. Deenik uit Haarlem trad als ziin verdediger op. Verdachte zei. dat hi1 wel is waar drank gebruikt had maar volkomen wist wat hij deed. Het lag niet in ziin bedoeling te vertrekken: hii was bii het terras geko men om benzine te laden weerberichten te vragen en eenige kennissen te begroe ten. Hii had den verkeerschef belet het contact af te zetten omdat hii eerst gas wilde eeven voor hii den motor stop zette, een handeling die naderhand het aan zetten van den motor vergemakkelijkt. De Officiers van Justitie, mr. A. A. Andrlnga zei in ziin requisitoir, dat streng wordt opgetreden tegen dronken auto mobilisten. maar dat dronken vliegers nog veel grooter gevaar veroorzaken. Hij (Van onzen correspondent). EEN „OUDERWETSCHE" WINTER. Een verhaal van sneeuw en ijs New-York een woestenij. New-York, eind Februari 1936. Drie Zondagen geleden stemde ik mijn radio af op Holland en hoorde de wel bekende woorden; „Goeden morgen, goe den middag, goeden avond, dames en hee- ren luisteraarsWaarna de mededee- ling volgde, dat het in het lieve vaderland maar weer vies weertje was;- de sneeuw lag alleen nog maar buiten op het land en verder kwam er een mist opzetten, die niet veel goeds beloofde. Dikwijls vraag ik mij verwonderd af, waar andere land- genooten in den vreemde naar diezelfde woorden iuissteren en onder welke om standigheden. Ik weet, dat deze speciaal voor Indië bestemde uitzending daar op gevangen wordt in een atmosfeer van witte pakken, rieten fauteuils op koele plekjes en een glas met tintelend ijs er in. Bij mij was het half negen in den morgen, ik had net de kachel van de centrale ver warming goed opgestookt en even te voren een vrij sippe blik naar bulten geworpen. Het leek te misten! Dat had het den avond te voren ook al gedaan. Alleen ik wist. dat het heel wat anders te beteeke- nen had. Dat was sneeuw. Poedersneeuw, die door de kieren van ramen naar bin nen dringt en een ondoorkoombare massa vormt. Dat had nu al een avond en een nacht geduurd. Een witte woestijn. Het bleef dien heelen Zondag doorgaan tot diep in den nacht en Maandagmorgen was er haast geen doorkomen aan. De drie onderste treden van de trap naar mijn voordeur waren verdwenen en wat erger was; de bovenste laag was ter dikte van een paar centimeter tot een ijslaag be vroren, terwijl daaronder de noodige deci meters sneeuw als zand verborgen lag. Ik had expres mijn wekker wat eerder laten afloopen en luisterde om kwart voor zeven naar de opening van het eerste radio station in New-York, waarvan de aan kondiger altijd de weerberichten geeft. Van de vier orkestleden, die altijd met hem samenwerken voor de gymnastische morgenoefeningen was er maar één aan wezig de rest had blijkbaar geen kans gezien er daarheen te breken. En dat, waarde lezer, was in het hartje van New- York! Het klonk dreigend genoeg. Volgens hem waren de straten tot in het hartje van de stad onbegaanbaar en zag zelfs Times Square er uit als de Noordpool. Na het ontbijt trok ik veel vroeger dan anders een paar hooge overschoenen aan en maakte me op naar den grooten weg te waden, waar een taxi mij zou afhalen na een telefoontje. De Jonge dame, die de taxi-dienst in mijn dorp bestuurt, had direct nadrukkelijk geweigerd dichterbij te komen uit vrees van „stuck" oftewel „vast" te raken. Iets, dat ik haar moeilijk kwalijk kon nemen, omdat ik ook graag mijn treil) naar de stad wilde halen en zelf geen kans zag de garage open te krijgen, of mijn wagen door de witte woestijn te laten ploegen. Wel waren 's nachts tractors met sneeuwploegen er voor rond gereden om de voornaamste wegen open te hou- eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter De verdediger mr. J. Deenik vroeg ont slag van rechtsvervolging subs, vrijspraak. Z.i. kon verdachte de openbare orde en veiligheid op Schiphol niet verstoord heb ben. zooals ten laste was gelegd omdat Schiphol geen openbaar terrein is. Hij was het niet, met den Officier eens dat een dronken vlieger gevaarlijker is dan een dronken automobilist De laatste heeft 99 pet. kans een ongeluk te veroorzaken de eerste heeft 99 »ct. kans op een ongevaar lijke plaats neer te komen. Hii levert alleen gevaar op voor zichzelf. Op 19 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. o INBRAKEN OP DE VELUWE. Van 52 inbraken verdarht. Voor de Rechtbank te Zwolle hebben gistermiddag de gebroeders J. en H. T. al daar terecht gestaan wegens het feit. dat zii zich gedurende eenige laren achter een aan inbraken in landhuisjes op de Veluwe hadden schuldig gemaakt waarbij de buit uit de meest uiteenloonende voor werpen bestond, van poederdoosies tot aan karpetten en radio-toestellen Hii hun arrestatie in den nacht van 6 op 7 Jan. j.l waren twee vrachtauto's noodig. om al het inbeslag genomen goed te vervoeren. In totaal hebben de verdachten naar zii bekenden. 52 inbraken gepleegd. Dertig hiervan zullen hun in totaal ten laste Worden gelegd, waarvan de tweede helft ■resörte'ertonder het arrondissement Zutphen. Daar zullen de verdachten zich dus t.z.t. nogmaals voor de rechtbank te verantwoorden hebben. Nadat eenige gedupeerden, de bezitters er landhuisjes afkomstig uit verschillende deelen des lands, als getuigen waren ge hoord. eischte de officier van justitie mr. J. C. van Hasselt tegen elk der verdachten twee en een half jaar gevangenisstraf. Wegens heling werd tegen J. T. V.die een revolver en een kris van de verdachten had gekocht een boete van f. 50 subs 25 dagen hechtenis geëischt. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. o FRAUDE BIJ DE BIJENKORF. De Rotterdamsche rechtbank heeft den gewezen chef-inkooper van de Bijenkorf te Rotterdam, den 27-jarigen D. T. uit Den Haag en den 56-jarigen fabrikant van Dapierwaren A. K. uit Amsterdam wegens oplichting veroordeeld resp tot 6 maanden voorwaardelijk en zes maanden gevange nisstraf waarvan vier maanden voorwaar delijk. Ongeveer drie iaar geleden hadden de verdachten afgesproken dat eerstgenoemde Dapierwaren welke niet noodig waren, zou bestellen terwijl de tweede verdachte de levering niet zou doen. Hii zou echter de factuur inzenden. De opbrengst hebben de verdachten samen gedeeld. den, maar de kleine binnenwegen zouden pas het laatst aan de beurt komen. Wie daaraan woonden, moesten maar zichzelf helpen. Gelukkig was ik den vorigen dag zoo verstandig geweest een paar maal mijn eigen wagen te voorschijn te halen en wat op en neer te rijden om sporen te maken, maar, eilacie, het was weer groo- tendeels dichtgepoeierd en twee flauwe strepen wezen aan, waar de van kettin gen voorziene banden rondgetold en vast gebeten hadden. Toch maakte ik mijzelf wijs, dat het een beetje geholpen had, terwijl de sneeuw tot aan mijn knieën kwam. Het verkeer lamgelegd. Margaret aan het stuuf, in een raccoon- bontmahtël weggedoken, had haar zware Packard genomen, en wel bleek dat noodig. Wat zag alles er veranderd uit! Precies als de foto's uit het Berner Oberland, waar de dennen en huizendaken schuil gaan onder het mollige witte pak En koud dat het was! Het vroor maar 25 graden, de lucht was helder blauw en de zon fonkelde over dit stukje toovenvereld, dat het me speet geen donkere bril te hebben Onder weg haalden wij een dorpsgenoot in, ook op weg naar 't station. Meerijden? Graag! „Geen doorkomen aan. ben de eerste week opgesloten, tenzij het gauw hard gaat dooien, in geen jaren zoo'n winter be leefd!" sputterde de oude heer, die een paar rubberlaarzen tot boven zijn knieën aan had, een duffel, dikke bonten hand schoenen en een dito muts op met oor kleppen. Bij het station, waar het 's zomers door de bewoners van buitengoederen, een druk verkeer van auto's en forensen is, was het nu doodstil. De helft minstens zou vastgesneeuwd zitten; later hoorde ik van een medereiziger, dat hij drie dagen op gesloten had gezeten, tot een sneeuwploeg hem en zijn familie uit hun isolement kwam verlossen. De trein kwam binnen als een rijdende ijsberg; de locomotief een klomp sneeuw en de wagens wltberijpt van de stoom en vol ijskegels zoo dik als mijn arm. Op weg naar de stad kon ik mij een goed denk beeld vormen hoe de „blizzard" had huis gehouden. Overal was men zich aan het uitgraven hier waren sneeuwploegen met tractors of paarden aan het werk en om de huizen heen was minstens een der bewoners bezig een gangetje te graven naar de straat of schuur en garage. Maar wat zag New York er uit! Over 't viaduct van de buitenstad schietend kan men in ai de kaarsrechte dwarsstraten kijken, die dichtgedempt lagen met een enkel nauw spoor voor auto's in het midden. De Lexington Avenue buiten het Grand Cen tral Station en zooals ik later merkte alle avenues en straten was vrijwel on begaanbaar door de vastgereden en vast gevroren massa sneeuw, glad als een spie gel en vol putten en kuilen, waar achter wielen van auto's als razenden rondge draaid hadden om vooruit te komen. Ik vertel dit alles omdat het na drie weken nog precies eender is gebleven! Niettegen staande het New Yorksche gemeente bestuur al bijna 2 millioen dollar heeft beschikbaar gesteld voor het opruimen van de sneeuw zijn alleen de hoofdstraten betrekkelijk schoon gemaakt. De zijstraten zijn zulk een woestenij, dat ik eergisteren met een taxi een tochtje van een kwartier maakte en niet minder dan drie maal in zulk een kuil terecht kwam, dat ik omhoog schoot en mijn hoed dermate in aanraking kwam met het plafond, dat hij over mijn oogen schoot. Daar ligt anders asfalt en jagen wij in een auto er overheen. De eenige manier om het op te ruimen zou zijn om er stoom of kokend water over te spuiten, maar men probeert het al eenige dagen met pneumatische beitels! Vorst tot 70 graden. Wat is er gebeurd? Vanaf den dag dat de sneeuw viel heeft de wintervorst zich in optima forma laten gelden, door nim mer boven het vriespunt te komen en zelfs er ver beneden te gaan. Wij hebben nu al 35 graden vorst beleefd, maar dat is nog niets in vergelijking met het binnenland, waar het 60 en 70 graden gevroren heeft. Wanneer mijn lezers bij de gedachte daaraan aan het bibberen slaan moge ik hen er op attent maJcen, dat zulk vries weer in Amerika gewoonlijk zonder wind plaats heeft en men het alleen merkt aan een wonderlijk gevoel, dat de neusgaten van binnen bevriezen pf men eensklaps zijn oogen niet open kan krijgen! Vooral het laatste is een zeer Zonderlinge en ko mieke gewaarwording. Met dergelijk weer is de nood van dakloozen en werkloozen natuurlijk iets. dat bijzonder de aandacht van de overheid in beslag neemt. Het is de trotsche bewering van New York, dat in de afgeloopen weken niemand honger of koude heeft behoeven te lijden, aangezien zooveel inrichtingen geopend waren, waar voedsel en huisvesting verstrekt werden, dat er zelfs meer aanböd dan vraag was. Inderdaad een ongeloofelijke prestatie. Terwijl ik dit schrijf ziet New York er nog hopeloos uit. Langzaam maar zeker slijt het enorme verkeer de ijslaag op straat en trottoir weg, maar het heirleger van tien duizenden werkloozen. dat de sneeuwbui als een zegen beschouwde om iets te kun nen verdienen, is nog steeds werkloos en wacht op een beetje dooi om aan den slag te kunnen gaan. Allerlei merkwaar dige dingen hebben zich voorgedaan. De Hudson-rivier is begonnen met stoom af te geven als een rivier van kokend water. Toen dat een week geduurd had was het water genoeg afgekoeld en vroor het dicht, zóó dicht, dat de grootste schepen uit Europa geen kans zagen er door te breken om aan wal te komen. De noodige spoorwegongelukken hebben plaats gehad door bevroren wissels en ge sprongen rails, hetgeen u een klein idee geeft wat koude hier beteekenen kan. Na een paar dagen graven en met de hulp van een balk als hefboom heb ik mijn garage kunnen open krijgen, maar toen begon het plezier pas de motor was zoo door en door koud. dat ik mijn goed ge sternte zegende pas een nieuwe batterij aangeschaft te hebben. Lezers, die wel ééns tot hun assen in de sneeuw hebben gezeten, zullen zich kunnen indenken welk een plezier het was om weg te rijden. Mijn voorwielen weigerden eerst en reden toen een soort ijsmuurtje op, waarop de motor antwoordde: Doe jij het zelf, ik schei er mee uit! Maar dezer dagen ben ik zoover gevorderd, dat alles plat gereden is en ik ongeveer een halve meter hooger loop en rijd dan een paar weken geleden, hetgeen alles bij elkaar genomen een gekke ge waarwording is. Jpt de dooi begint.... RECLAME. 766» DE DUURTE VAN HET LEVEN. De strijd tegen den Japanschen invoer met het doel de markt ten deele ook voor bet eigen land te kunnen behouden, duurt nog steeds voort, met wisselende kansen. Zoo was het goed, waaruit baadjes en kabaja's voor inlanders en ook gewone witte pakken gemaakt worden, gecontln- genteerd, waardoor de invoer uit Japan een niet onaanzienlijke daling onderging. Japanners zijn echter ingenieuse menschen en het duurde niet lang of de markt werd overstroomd met confectiebaadies en witte pakken, waarvan de invoer volkomen vjü was Wel moest de kooper nu genoegen nemen met slechts enkele modellen en ook was wat de grootte betreft, er min der variatie dan vroeger, maar de import bleek goedkooper, dan hetgeen tot nu toe bij de inlandsche kleermakers te krijgen isgeweest. Indien deze gingen leveren voor den prijs, welke de Japanners bedin gen, zouden zij geen maakloon in reke ning moeten brengen en nog toeleggen ook. Het kan dan ook niet uitblijven of een invoerverbod van gemaakte baadjes en pakken of anders een zeer strenge contingenteering moet volgen. Nu zitten reeds honderden inlandsche kleermakers zonder werk. Het gebeurde is weer een teekenend be wijs van hetgeen moet geschieden, indien alle invoer vrij werd gelaten. Het is niet te ontkennen, dat de kooper dan vaak goedkooper uit zal zijn, maar daar staat tegenover, dat de toeneming van de werk loosheid tengevolge van het totaal te gronde gaan van tienduizenden kleine bedrijfjes niet kan uitblijven, wat den al- gemeenen economischen toestand in ern stige mate slechter zou maken. Intusschen komen gemaakte baadjes bij scheepsladin gen binnen. De plannen om hier een Hollandsche textielfabriek op te richten schijnen de finitief van de baan te zyn. Naar ver luidt moet de regeering minder garantie hebben gegeven voor het reserveeren van een gedeelte van de markt, dan de fabri kanten wenschten. De risico werd daar door grooter dan de ondernemers wensch ten te dragen. Het zou een triest einde beteekenen van een voornemen, dat 20 jaar te laat werd geboren. Indien Twente zich eerder op de hoogte had gesteld van den afzet van het Oosten, van Indië uit, en bekend was geweest met de merkwaar dige vaardigheid van den inlander voor het werk in spinnerijen en weverijen, dan zou thans misschien uit Java een export aan katoentjes te constateeren zijn, in plaats van de pogingen uit den vreemde om het land met importartikelen te over- stroomen. Dat Indië voor tal van in dustrieën geschikt is, bewijst het groeiende getal fabriekjes, dat hier wordt opgericht. In vroeger jaren liep het leven in Indië zoo gemakkelijk. Ieder had een boterham en gewoonlijk met een flinke- homp kaas, maar nu het land de crisis aan den lijve heeft gevoeld, zijn velen, die vroeger in loondienst waren, min of meer gedwongen door de noodzaak van te moeten leven, overgegaan tot het, zij het ook soms op primitieve schaal, produceeren van arti kelen, die tot nu toe werden ingevoerd. Lukt de eerste poging, dan is voor uit breiding nog wei eens geld te vinden bij de groote importeurs, die de kans zien ontstaan een deel van hun omzet aan In voer kwijt te raken en het daarom ge- wenscht vinden recht van meespreken te hebben in het fabriekje, dat hen thans, zij het nog op onbeteekenende schaal, be concurreert. Dat dergelijke pogingen naar verhou ding een betere kans van slagen hebben dan in Europa, komt ook door de zooveel goedkoopere levensomstandigheden voor den Europeaan. Wie zuinig is, kan van een betrekkelijk zeer gering bedrag zich be hoorlijk voeden. Het verschil in prijs van noodzakelijke levensbehoeften, bij het be gin van de crisis en in 1934, welk jaar, wat dit betreft weinie verschil met 1935 toont, is opvallend Het onderstaande lijstje maakt dit duidelijk. Prijzen In 1930 en 1934 Uit het land afkomstige artikelen; 1930 1934 Rijst, per gatang (8.5 1.) 1.66 0.77 Aardappelen p. kati (8.6 k.g) O.ll'/i 0.04 Melk, per flesch 0.30 0.16'/t Eieren, 10 stuks 0.60 0.26 Rundvleesch, per pond 0.70 0.36 Varkensvleesch, per pond 0.95 0.53 Suiker, per kati 0.09'/: 0.06 Koffieboonen, per pond 0.52 0.26'/: Thee, per pak 1.15 0.61'/: Petroleum, per blik 3.22 1.86'/: Ingevoerde artikelen; Meel, Austral., per katl 0.15'/: 0.06 Havermout, per blik 0.70 0.40 Macaroni, per pak 0.25 0.17 Biscuit (Maria enz.) 2.05 1.33'/: Melk, in blik 0.51 0.33'/. Boter (blik 1.7 K.G. netto) 6.88 1.98 Kaas (1/8 stuk) 1.06 0.61 Cornedbeef, per blik 0.53V: 0.22'/: Jam, per blik 0.42'/: 0.28 Kwast, per flesch 1.20'/: 0.59 Waschzeep (Sunl.) p. p. 0.55 0.29 Het algemeene indexcijfer voor inheem- sche artikelen is van 1930 tot 1934 gedaald van 156 (1913) was 100) tot 85 en voor im_ portartikelen van 148 tot 85. Ter voorkoming van misverstand: de lage prijs van de boter was in 1935, toen hij tot ruim f. 1.terugliep, een gevolg van de concurrentie tusschen Holland en Australië Thans wordt voor een blik on geveer f.2betaald. Het is niet onmogelijk, dat verschil lende van de bovenstaande prijzen een Hollandsche huismoeder scheel van ja loezie zullen doen zien. Suiker 1 ct. per onsl k-8

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11