LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 6 Maart 1936 BINNENLAND. Defensie vraagt nieuwe uitgaven. PARLEMENTAIR OVERZICHT /CUEEP/ INLICHTINGENDIENST VAN GENEKALEN STAF UITGEBREID. IN DEN BOSCH KOMT EEN ESCADRON PANTSERAUTO'S. Ingediend is een suppletoire begrooting van Defensie voor 1935. Dit wetsontwerp strekt tot verhooging van een aantal artikelen, waartegenover eenlge andere artikelen voor vermindering in aanmer king worden gebracht. Verder is aan de toelichting ontleend: Voor den bouw van een verspermljnen- magazijn te Willemsoord is op de begroo ting voor 1935 f. 120.000 beschikbaar, ter wijl op de begrooting voor 1936 hiervoor nog een bedrag van f.50.000 is aange vraagd. De totale bouwkosten zijn geschat op f. 200.000. zoodat aan de benoodigde som nog f. 50.000 ontbreekt. In verband met de noodzaak, zoo spoe dig mogelijk over het magazijn te be schikken, wordt laatstgenoemde som als nog op den dienst 1935 aangevraagd. Bij een der mijnenmagazijnen te Helie- voetsluis dient een steiger voor 't trans port der mijnen te worden vervaardigd. Hiervoor is een extra bedrag van f33.000 vereischt. Ter voldoening aan een reeds lang ge voelde behoefte ls, nu om verschillende redenen uitstel niet langer kon worden gedoogd, overgegaan tot aanschaffing van eèn twaalftal pantserauto's, welke, ver- eenigd tot een eskadron te 's-Hertogen- bosch worden gelegerd. Bij het Korps Luchtdoelartillerie te Utrecht bestaat behoefte aan bergruimte voor het luchtdoelgeschut, terwijl enkele voorzieningen moeten worden getroffen voor een doelmatige oplegging van instru menten. Voorts dient te worden voorzien in bergruimte voor het materieel van het eskadron pantserwagens, dat binnenkort zal worden opgericht. In verband met den internationalen po- litieken toestand in Europa is het nood zakelijk gebleken, het terrein der werk zaamheden van den inlichtingendienst van den generalen staf uit te breiden. De daaruit voortvloeiende meerdere kosten zullen ongeveer f. 6000 bedragen. Een verhooging met f. 124.000 vindt haar oorzaak in de noodlg gebleken uitbreiding van het korps polltietroepen, aangezien in verschillende tijdperken van het jaar niet over voldoend geoefende troepen wordt beschikt en de in verband daarmede aan de politietroepen toevallende taak, door de aanvankelijke sterkte, niet naar den eisch kon worden vervuld. Voorts ls Ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen voor het dienstjaar 1935. Terzake van de aanschaffing van auto mobielen en motorrijwielen, zoomede de aanschaffing van nieuwe werktuigen voor aanmaak van geschut en projectielen, wordt de begrooting verhoogd met f. 96.000. VRIJHEIDSBOND TEGEN DE REISBELASTING? „ONOVERKOMELIJKE BEZWAREN". Het Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon heeft gisteravond in een propaganda- vergadering van den Vrijheidsbond te Apeldoorn meegedeeld, dat de Vrijheids bond zooveel onoverkomelijke bezwaren tegen de relsbelasting heeft, dat de afge vaardigden moeilijk hun stem aan het betreffende wetsontwerp zullen kunnen geven. o UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Nieuw collectief contract. Op 4 April a s. eindigt de collectieve ar beidsovereenkomst in de typografie en het rasterdiepdrukbedrijf. Sedert eenlge weken heeft de onderhandelingscommissie in dit bedrijf, onder voorzitterschap van den heer H. Dlemer. herhaalde malen ver gaderd. Naar wij vernemen ls het gister middag gelukt de partijen in eigen kring tot overeenstemming te doen komen Het concept van het nieuwe contract bevat ver schillende wijzigingen, die in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden nood zakelijk werden geacht. Het contract zal, indien het door de ledenvergaderingen der aangesloten bonden wordt aangenomen, gelden voor den tijd van twee jaar. Dat de vertegenwoordigers der werkge vers. en werknemersorganisaties tenslotte tot elkaar zijn gekomen, is te verklaren uit de begeerte, die bij allen leefde, te trach ten de bestaande rechts- en bedrijfsge- meensehap, ondanks de moeilijke tijden, in stand te houden. HET HOOFDBESTUUR VAN DEN VRIJHEIDSBOND. RECLAME. Neusverkoudheid verdreven. Ook mr. Molenaar treedt er uit. Naar men weet is dezer dagen mr. Boon uit het hoofdbestuur van den Vrijheids bond getreden. Naar het ..Nwsbl. v. h. N." thans verneemt, is ook mr. A. N. Mo'emar secretaris van het Verbond van Ned. Werkgevers uit het hoofdbestuur getreden. Dit ls reeds eenlgen tijd geleden ge schied. doch daaraan is geen publiciteit ge geven. Evenals mr Boon blijft mr. Mole naar Ud van de partij en vervult hij nog een bestuursfunctie in den kieskring Leiden ZUn aftreden vindt oorzaak in een in terne partij-aanveleeenheid. DE STRIJD TEGEN DE IJSAFZETTING OP VLIEGTUIGEN. STEUN AAN DE BINNENVISSCHERS, Heffingen worden gebruikt voor verl>etering van vischstand. In antwoord op desbetreffende vragen van den heer Duymaer van Twist, deelt minister Deckers mede. dat het de bedoe ling is ook voor de binnenvisschers een en ander te doen. Een uitkeerlng als aan de kleine boeren en tuinders is gegeven, is ten aanzien van de binnenvisschers evenwei niet op haar plaats. Verschillende andere maatregelen geven hier verbete ring. De heffing welke op aal en paling, snoek en zalm is gelegd zal uiteraard aan het blnnenlandsche prijspeil ten goede komen. Het is de bedoeling de hieruit ver kregen inkomsten ten bate van de bin- nenvisscherii aan te wenden, hetgeen reeds voor een deel ls geschied in den vorm van het aankoopen van pootaal voor het uitzetten in binnenwateren en het aankoopen van meer zalmbroed. Verder ligt het in het voornemen middelen ter beschikking te stellen tot steun aan de kleine zalmvisschertjbedrijven. Over den vorm waarin verdere steun zaï woren ge boden wordt overleg gepleegd met een ter zake aangewezen commissie. Bij dit over leg zal tevens aan de orde komen het geven van crediet of toeslag aan hen die niet in staat zlin hun bedrijfsmiddelen in stand te houden. Met de toepassing van de te nemen maatregelen zal zooveel mogelijk spoed worden betracht. Veelbelovende proefnemingen onder leiding van luitenant E. Visch te Soesterberg. Naarmate de moderne luchtvaart zich verder heeft ontwikkeld en de snelheden grooter werden, het vliegen in mist of nevel dank zij de geperfectionneerde na vigatiemiddelen veelvuldiger voorkwam en vliegtuigen in gebruik werden genomen, die hun nuttigst rendement op eenlge duizenden meters hoogte gaven, is het probleem van de ijsafzetting een der meest urgente vraagstukken geworden, aangezien onder de hierboven geschetste omstandig heden de ijsvorming op vliegtuigen veel vuldiger voorkomt dan vroeger en een ernstig gevaar voor de luchtvaart vormt, waaraan vermoedelijk ook eenlge van de rampen, die onze luchtvaart geteisterd hebben, geweten moeten worden. Velerlei instanties en ondernemingen zoeken reeds sedert eenige jaren naar een oplossing van het vraagstuk. Het gTOote gevaar van de ijsafzetting op een vliegtuig ls, dat het profiel der vleugels daalt en bovendien gevaarlijke luchtwervelingen kunnen optreden. In sommige gevallen kan zich een zoo groote hoeveelheid ijs op de verschillende deelen van het toestel af zetten, dat het gewicht aanzienlijk toe. neemt en het draagvermogen van een i vol-belast toestel erdoor wordt overschre- den. En verder is daar 't gevaar, dat de i roeren vastvriezen en van de ijsvorming op de schroeven, waardoor hevige trillingen^ ontstaan en het toerental zoodanig ver-' minderd moet worden, dat verder vliegen somtijds onmogelijk wordt Vele systemen tot bestrijding zijn reeds uitgedacht, doch bepaald doeltreffende zijn ze geen van alle. Thans zijn succes volle proeven uitgevoerd onder leiding van den eersten luitenant der L.V.A., den heer E. Visch, chef van den weerkundigen dienst op Soesterberg. Luitenant Visch nam proeven met het bedekken van het vliegtuigoppervlak met een glad gepolijst, hard metaal. Hij koos hiervoor chroomnikkel, waarmee deelen van het vleugeloppervlak, van de roeren, van stijlen en montans en van de schroef bladen werden bedekt. Den geheelen win ter heeft men hier proeven mee genomen en de verheugende waarneming gedaan, dat wanneer het vliegtuig zelfs dik onder het ijs raakte, zich nooit Ijs afzette op die deelen, die door het chroomnikkel be schermd v/aren. Ook bij proefnemingen in een windtunnel deed men dezelfde erva ring op en wanneer bij deze proeven de temperaturen zoo laag werden gemaakt, dat ijsvorming onvermijdelijk werd, dan bleek deze op het chroomnikkel van zoo- danigen aard te zijn, dat zich hierop slechts ijskorrels afzetten, die door den geringsten luchtstroom reeds weggeblazen worden. Gezien de decepties, die de verschillende aanbevolen middelen tegen de ijsafzetting in luchtvaartkringen hebben veroorzaakt, is luitenant Visch zeer voorzichtig met zijn ervaringen en acht hij nog minstens één winter van nroefnemingen noodzakelijk alvorens conclusies te willen trekken. Alle tot nog toe ontvangen rapporten lulden echter gunstig. En indien het middel af doende blijkt, ls het groote voordeel, dat men geen zware dekplaten heeft te ge bruiken, doch dat het chroomnikkel nog dunner en lichter is dan het dunste blad tin of staniol, zoodat desnoods de geheele oopervlakte van een vliegtuig ermede be kleed kan worden zonder dat daardoor het gewicht noemenswaard stijgt. Een derge lijke oplossing van het probleem, waar door bovendien ijsvorming van tevoren onmogelijk zou worden gemaakt, zou men het ei van Columbus kunnen noemen. DREIGENDE STAKING BIJ „FOKKER". Onderhandelingen over loonsverlaging vastgeloopen. De directie van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabrlek „Fokker" te Amsterdam is sinds enkele maanden met de Chr., R.K. en Algemeene Bonden van Houtbewerkers en Meubelmakers en met de Chr., R.K. en Algemeene Metaalarbeidersbonden in on derhandeling over een loonsverlaging, welke zij voor de ln deze takken van be drijf in haar dienst zijnde arbeiders wenscht in te voeren. De besprekingen, die gehouden zijn ten kantore van den Me- taalbond. hadden van de zijde der Fok kerdirectie ten doel. het geheele loonbe drag met een bepaald percentage omlaag te brengen. Het desbetreffende voorstel van de Fok kerfabriek is door de organisaties met een tegenvoorstel beantwoord, hetwelk, naar ons van eerstgenoemde zijde op onze In formatie werd medegedeeld, een bereid verklaring met een minimum verlaging der loonen Inhield, welke niet kon worden ge accepteerd. De directie der Fokkerfabriek had daar na een nieuw voorstel gevonden, dat voor enkele categorieën der betrokkenen gun stiger en voor andere ongunstiger was dan in het oorspronkelijke voorstel was gesti puleerd. Wij vernemen thans, dat dit voorstel door de ledenvergaderingen der arbeiders is verworpen en dat aan de directie der Fokkerfabriek vla den Metaalbond een ultimatum zou worden gezonden, dat bij nlet-aanvaarding het proclameeren van de staking bij dit bedrijf, ap 16 Maart a.s„ tot gevolg zou hebben. Bij K B is aan G. J. A. van Hees- wijk, op zijn verzoek, met ingang van 29 Maart, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeenten Llth en Lithoyen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking be wezen,. PSYCHOLOGIE DER KLEUREN. Naar men ons meldt heeft zich een commissie gevormd om den weg te berei den voor eenigerlei vorm van organisatie, die zich zal bezig houden met de studie van het probleem der kleurenpsychologie in de uitgebreidste beteekenis, daarbij het oog gericht houdende op de practische toepassing der kleur in alle takken van kunst en industrie. Het probleem van cle analyse van de stemminsgwaarde van het kleurbeleven, van de voorwaarden van het behagen of mishagen in een kleur of kleurencombinatie, alles in verband met de practische toepassing, dit is het ter rein, waarop de Commissie, resp. de in het leven te roepen organisatie, zich voorstelt werkzaam te zijn. Practisch omvat dit terrein alle kleurproblemen voor zoover deze vallen buiten de physica, mathema tica en physiologie. Op een op 10 Maart in Den Haag in Pul- chri Studio te houden bijeenkomst zal dr. F. W. Zeylmans een inleiding houden over „Grondslagen voor een psychologie der kleuren." VERHUREN VAN AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR. Gevaren van bijlevering van grensdocumenten. Het verhuren van auto's zonder chauf feur komt den laatsten tijd steeds meer voor en wordt in de hand gewerkt door de hooge belastingen, welke menigeen er van weerhouden, zelf een eigen auto te houden. De verhuurders gaan zelfs verder en leveren er ook de grenspapteren bi), o.a. een triptiek of carnet op hun naam. Daarbij zijn misbruiken voorgekomen, welke ons, zoo schrijft de A.N.W.B., aan leiding geven, daartegen te waarschu wen. De verhuurder van zulk een wagen dient wel te bedenken, dat hij aldus niet alleen zijn auto riskeert (welke misschien maar een paar honderd gulden waard is), doch ook de dikwijls veel hoogere in voerrechten ln een of meer landen. Als namelijk de huurder in een of meer lan den de overtreding begaat (b.v. smok kelt, tegen de deviezenvoorschriften zon digt, de triptiekvoorschriften overtreedt, of iets dergelijks) wordt het motorrijtuig verbeurd verklaard en dit brengt boven dien voor den eigenaar de verplichting mee tot betaling der invoerrechten. Het achterlaten van den wagen in het bui tenland om andere redenen brengt de zelfde verplichting mee; zelfs kan, als niet kan worden aangetoond, waar de auto tenslotte gebleven is, (bijv. als de huurder er met de auto van door gaat) door meer dan één land betaling der in voerrechten gevorderd worden voor den zelfden wagen! Deze invoerrechten bedragen in som mige landen, ook voor vrijwel waarrie- looze auto's honderden Ja zelfs duizenden guldens, daar deze rechten naar het gewicht en niet naar de waarde berekend worden. Het verhuren van auto's met grens documenten (en evenzeer het leenen van auto's met grensdocumenten) wekt de smokkelarij en andere misstanden ln de hand: wij meenen belanghebbenden daarom te moeten waarschuwen voor de betreurenswaardige gevolgen, welke zich daarbij kunnen voordoen en hun te moe ten afraden, zonder voldoende garantie hun auto met grensdocumenten aan anderen af te staan. Hetzelfde geldt ook voor hen, die hun auto verkoopen en de daarbij behoorende grensdocumenten ten gebruike geven aan den nieuwen eigenaar: ook dit is onjuist en hoogst onvoorzichtig. •TWEEDE KAMER. UÏTKEERINGEN AAN DE WERKLOOZEN. Eerst heeft de Kamer de gewijzigde mo tie-Boon inzake de salarissen der in com muniteit levenden aangenomen; zonder hoofdelijke stemming zelfs. Zoodat: deze netelige aangelegenheid voorloopig geëndosseerd wordt naar het georgani seerd overleg, althans wanneer de Regee ring de motie uitvoert, hetgeen wei ge schieden zal. En toen hebben verschillende sprekers nog het woord gevoerd bij de interpella- tle-De Visser inzake de steunultkeerlngen aan de werkloozen, maar het lag voor de hand dat het debat niets concreets meer kon opleveren. Een advies van algemee- nen aard was dat van dr. Vos, om een en quête ln te stellen naar den toestand der werkloozen; hij voor zich was overtuigd, dat in verscheidene gezinnen het gevaar van ondervoeding zeer reëel is. Verschil lende afgevaardigden hebben zich overi gens tegen eventueele verlaging van den steun en ook van den huurtoeslag verzet. In zijn dupliek heeft Minister Slingen- berg nogmaals in het licht gesteld, dat er een marge moet blijven tusschen steun en loon. Hij koestert de hoop, dat (even tueele) verlaging van den huurtoeslag de huur-verlaging zal bevorderen, maar hij erkende toch ook dat in verschillende ge meenten de huurtoeslagen ongewijzigd moeten blijven vanwege een tekort aan geschikte woningen. De Minister verklaar de dat er voor de Woningwet-woningen ln totaal al 3'/i mlllioen huurverlaging is verkregen, en de Regeering wil in dezelf de richting blijven werken, indien er vol doende medewerking is. Maar deze is er niet altijd. Zelfs hebben gemeentebesturen onvoldoende medegewerkt aan het ver schaffen van groenten aan werkloozen. De Minister deed nog eenige toezeggingen. Zoo wil hij overwegen, of de aftrek met het oog op gezins-inkomsten kan worden I verminderd. En hij zal een commissie be- noemen, om den gezondheidstoestand der i werkloozen te onderzoeken. En in het al gemeen wil de Regeering alles doen, om den toestand der werkloozen te verlichten. Hiermee was het debat geëindigd. Een interpellatie die afliep zonder motie een Chinees zonder staart. BEGRÓOTING VAN HET LANDBOUWCRISISFONDS. En toen volgde de zóóveelste herhaling van wat reeds herhaaldelijk herhaald is: een debat over den landbouw en over de landbouw-crlsls-zaken. Hoe dikwijls hebben we dit in de Kamer al gehad? We zeggen er geen kwaad woord van. Het betreft hier belangrijke zaken. Maar we vragen ons wel eens af, waarom dit eindeloos aantal bijzonderhe- I den altijd maar weer ln het parlement moet komen en waarom men veel daarvan niet, óf aan den Minister en zijn organen kan overlaten, óf met hem behandelen kan in zijn kabinet. Hoe dit zij, een onaf zienbare rij sprekers stond alweer gereed om een onafzienbaar aantal onderwerpen te bespreken. Wat kan men eigenlijk ln een overzicht van deze zaken anders doen dan het verslag herhalen? Het meest- practische is altijd nog maar de rede van den Minister af te wachten, want dan heeft men althans eenlg hou-vast in ver band met eventueele plannen en voorne mens. Van de vele sprekers, die staan inge schreven, hebben er gisteren nog slechts drie het woord gevoerd: de heeren Lou- wes, Van den Heuvel en Droesen. ZIJ be tuigden hun vertrouwen aan den Minis ter; wel zijn de boeren ln deze crisis-jaren al door verschillende ministers geregeerd, maar de heer Deckers staat bij hen ln een goed blaadje. En zoo werden ln dit begin van het debat reeds tal van landbouw belangen voor zijn voeten neergelegd en werden verschillende voorzieningen van hem gevraagd. Met name de kleine boeren werden opnieuw in zijn zorgen aanbevo len. De sprekers wezen er op, dat de boe ren over het algemeen veel minder ver dienen dan andere staatsburgers. Kunnen de richtprijzen niet verhoogd worden? Maar het is onmogelijk zoo erkende men om van de consumenten nog meer offers te vragen. Heden voortzetting. HAGENAAR. Regeering ondanks de aanneming van het amenaement-Suring op artikel I van het wetsontwerp tot wijziging van artikel 126. eerste lid, der Ambtenarenwet 1929, welk ontwerp inmiddels werd ingetrok ken, is voortgegaan met aan artikel 126 een toepassing te geven, niet overeen komstig de strekking van dat amende ment, wezen opnieuw op de disharmonie, die dientengevolge tusschen de artikelen 125 en 126 is ontstaan. Huns inziens gaat het niet aan, naast artikel 125, dat aan de lagere bestuursorganen de verplich ting oplegt de rechtspositie hunner amb tenaren te regelen, artikel 126 zoodanig te interpreteeren, dat de Kroon bevoegd zou zijn, elke getroffen regeling, die min of meer van haar wenschen afwijkt, een voudig door een andere te vervangen. Wegneming van deze tegenstrijdigheid achtten deze leden dringend gewenscht. Verscheidene leden meenden, dat de werking van de Ambtenarenwet 1929 in de practijk heeft aangetoond, dat nog een andere wijziging en aanvulling dan die, welke de Regeering thans voorstelt, onvermijdelijk ls. Hierbij hadden zij het oog oo de artikelen 58 en 3 dier wet in onderling verband. Het eerste lid van artikel 3 onttrekt meer zaken aan den gewonen rechter dan waarvoor het eerste lid van artikel 58 de mogelijkheid van beroep opent. DE AMBTENARENWET. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de artikelen 2, 125 en 126 der Ambtenarenwet 1929, 1§ het volgende ontleend: Sommige leden hadden er bezwaar te gen, dat de Provinciale Staten bij de regeling van de rechtspositie der water schapsambtenaren zouden worden uitge schakeld. Verscheidene andere leden deelden dit bezwaar niet. Sommige leden, die betreurden, dat de Tiimtm VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K, B. is aan P. J. C. van Toornen- burgh en mr. A. J. B. Blalsse op hun ver zoek met Ingang van den dag van Indienst treding van hun opvolgers eervol ontslag verleend uit hun betrekking van notaris te Alkmaar en te Amsterdam. Bi] K. B. is aan drs. J. C. Kruisheer met ingang van 1 Maart J.l. op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van secretaris van den Economlschen Raad en van de Vaste Commissie van den Economischen Raaid voor de Handelsver dragen. HOLLAND—AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, 5 Maart v.m. 8 uur V. Hamburg naar Amsterdam. BLOEMFONTEIN, thuisreis, 3 Maart te Duinkerken; vertrekt 4 Maart n.m. llu, naar Antwerpen. HOLLAND-BRITSCH INDIë LIJN. STREEFKERK, thuisreis, 4 Maart Perim gepasseerd. HOLLAND—AMERIKA LIJN SPAARNDAM, 4 Maart n.m. van New York te Rotterdam. DAMSTERDIJK, Pacific Kust naar Rotter dam, 4 Maart van Southampton, BOSCHDIJK, thuisreis, pass, 4 Maart Wight. ROTT. LLOYD. KOTA PINANG, thuisreis, pass. 4 Maart I nam. 9 uur Point de Galle. KOTA RADJA. 5 Maart van Java te Rot terdam. GAROET, 5 Maart vm. 1 uur van Rotter dam naar Hamburg. DJAMBI, uitreis, pass. 4 Miaart n.m. 3 uur Gibraltar. MODJOKERTO, thuisreis, pass. 4 Maart Finisterre. HALCYON LIJN VREDENBURG, 4 Maart van Vlaardlngen te Pepel. STAD VLAARDINGEN. 5 Maart van Narvik te Rotterdam. STAD HAARLEM, Vlaardingen n. Porto Ferrajo, 5 Mrt, uit den N. Waterweg. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, uitreis, 4 Maart te Rio Janeiro. AMSTELLAND, 6 Maart vm. 10 uur van B. Aires te IJmuiden verwacht, MIJ. OCEAAN. POLYPHEMUS, Amsterdam n. Java, pass. 4 Maart Gibraltar. ALCINOUS, Java vla Havre naar Amster dam. was 4 Maart 12,10 u. nam. 100 mijlen Z. van Lands End. MELAMPUS, Java n. Amst., 5 Mrt. te Colombo. KON. NED. STOOMB. MIJ. ALKMAAR, 4 Maart nam. 10 uur v. Havre naar Amsterdam. DEUCALION, 4 Maart van Valencia naar Amsterdam. MARS, 4 Maart van Portimao n, Olhao. ODYSSEUS, 4 Maart nam. 6 uur van Hamburg naar Amsterdam. PERSEUS, 4 Maart van Santander te Oporto. STUYVESANT, 5 Maart v.m. 8 uur van Plymouth naar Havre; wordt 7 Maart te Amsterdam verwacht. VENUS, 4 Maart van Alexandrië n. Jaffa. COLOMBIA, 3 Maart van Kingston (J) n. Porto Limon. BOSKOOP, 5 Mrt. v. Amst. n. Chili. ARIADNE, 4 Mrt. v. Kopenhagen n. Gdynia PLUTO, 5 Mrt. v. Halmstad te Gothenburg. OBERON, 5 Mrt. v. Gibraltar te Barcelona. ORESTES, 5 Mrt. v. Varna te Bourgas. HERCULES. 5 Mrt. v. Tanger n. Gibraltar. TTTUS, Mlddl. Zee n. R'dam, was 5 Mrt. 12 u. 's middags 50 mijlen W. van Oporto. JUNO, 5 Mrt. v. R'dam te Aprst, TELAMON, 5 Mrt. v. Mlddl. Zee te Amst. JAVA—NEW YORK LIJN SALAWATI, 4 Maart van Java te Boston. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. MAASKERK, 3 Maart van Bordeaux naar Las Palmas. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN ALPHACCA, 5 Maart van Hamburg te Rotterdam. ALDABI, thuisreis, was 4 Maart 170 mijlen Z.W. van Finisterre. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. TAB IAN, 2 Maart van Calcutta te Seattle. KON. PAKE TV. MIJ. TASMAN, 4 Maart van Lorenzo Marques m Beira. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJINEGARA, 3 Maart van Batavia té Hongkong. TJISADANE, 3 Maart van Hongkong naar Manilla. HOLLAND—O. AZIE-LIJN. GAA8TERKJERK, uitr., 5 Mrt. te S. Nazaire; heeft machineschade. MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitr., 5 Mrt. n.m. te Southampton. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. WIERINGEN, 4 Maart nam. 4.25 uur van Avommouth naar Rotterdam. ROTTERDAM, tank, 4 Maart v. Contanza te Cuxhaven. TOWA, Antwerpen naar La Pata, pass. 5 Maart Vlisslngen. MAASHAVEN, 4 Maart van Hamburg te Bremen. OOTMARSUM, 4 Maart v. Huil te Rosario. BRITSUM, B. Aires n. Liverpool, pass. 4 Maart Fernando Noranha. ALDERAMIN, 3 Maart van Rotterdam te Narvik. DRIEBERGEN, Rotterdam naar Pepel, pass. 4 Maart Dungeness. MARK, Amsterdam n. Casablanca, pass. 4 Maart Dungeness, HUMBER, sleepboot, naar Palermo, was 4 Maart 3,05 u. v.m. 160 mijlen Z. van Lands End. LEKHAVEN, naar Bremen, was 4 Maart 2,40 u. v.m. 750 mijlen W.Z.W. v. Valentla VEERHAVEN, naar Havre, was 4 Maart 5.55 u v.m. 700 mijlen Z. van Valentla. ZWARTE ZEE, sleepboot, heeft op 39 gr. 40 min. N.B. en 14 gr. W.L. het Finsche s.s. Aura op sleeptouw genomen en zet koers naar Lissabon. WESTLAND, 5 Mrt. v. R'dam te Leith. ST. PHILIPSLAND, 4 Mrt. v. Kopenhagen te Gdynia. MERWEDE, 4 Mrt. v. Bridlington te Immingham. MAAS. 5 Mrt. v. Cardiff n. Libreville. SCHIE, R'dam v. Libreville, pass, 5 Mrt. Ouessant. THEANO, 4 Mrt. van Belfast n. Fowey. WESTPLEIN, 4 Mrt. v. Oxelosund n. R'dam. IJSELHAVEN, 4 Mrt. v. Mobile te Pensa- cola. i „Reeds jarenlang leed ik veel aan neus verkoudheid. Met de jaren werd het steeds erger, vooral kreeg tk veel last. van oor suizingen. Ik kocht een flacon Karsote en binnen een week waren verkoudheid en oorsuizingen verdwenen. Ik ben erg ver baasd over het resultaat dat Karsote in zoo korten tijd ge bracht heeft." E. H. F. Karsote is een aangenaam, nieuw baoteriën-doodend middel, dat de verkoud- heid-bacterlën in een paar minuten vernietigt. U sprenkelt eenige drup pels Karsote op een zak doek en ademt de aange name dampen ln. In een paar minuten opent Kar sote de verstopte neusgaten, lost het slijm op achter in de keel en verzacht de ont stoken ademhalingsorganen. 9784 Karsote ls verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten a f. 0.90 per flacon l zak formaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10