De Italiaansch-Abessynische oorlog. De hedictandsche Tandfiasta W(IfJ(X)i6 vrouwen PALMOLIVE Z E El 12Zm* 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 5 Maart 1936 Derde Blad No. 23296 PARLEMENTAIR OVERZICHT GEMENGD NIEUWS. in Alle landen SPREEKCEL. TWEEDE KAMER. MOTIE-BOON INZAKE SALARIEERING. Het is met de motie-Boon inzake sala risvermindering voor de in communiteit levenden ietwat eigenaardig geloopen. Het komt hierop neer, dat, op initiatiet van den heer De Geer, de beslissing over de zaak zelf zal worden verschoven en dat die verschuiving in de bedoeling lag. Zij is, ter fine van onderzoek, overgeheveld naar het georganiseerd overleg, althans wanneer de Regeering, indien vandaag de gewijzigde motie zal zijn aangenomen, daarin toestemt, wat wel het geval zal zijn. Maar zelfs wanneer dat overleg mocht rapporteeren ten gunste van ver laging, dan nog zien we er niet zoo heel veel van komen. Eigenlijk is de zaak een beetje in het zand geloopen. Zij is reeds tien jaar min of meer aanhangig, maar het is of de Kamer voor een beslissing terugdeinst. De heer De Geer betoogde: ten eerste, dat het behoefte-element reeds jaren geleden in de salaris-regelin gen Is ingeschakeld (n.l. het al of niet ge huwd zijn, en het al of niet hebben van kinderen) en, ten tweede, dat niemand er iets mee te maken heeft, hoe een ander zijn salaris besteedt. Het eerste motief leidt er toe aldus mr. De Geer dat tegen het inschakelen van een nieuwen behoefte-factor geen principieel bezwaar kan worden gemaakt; het tweede dat het motief van verrijking der kloosterkassen (door ds. Zandt ge noemd) de zaak vertroebelt en buiten ge ding moet blijven. Het onderwerp zei mr. De Geer kan en moet volkomen zakelijk, nuchter en objectief worden be oordeeld, en de vraag is dan ook alleen, of het leven in communiteit, naar uiter lijke, algemeene kenmerken beoordeeld, inderdaad als regel goedkooper is, zoodat hiermee bij de salarissen rekening kan worden gehouden. Deze zakelijke vraag moet zakelijk worden onderzocht en be oordeeld, en daarom meende jhr. De Geer, dat zij beter kon worden voorgelegd aan de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg. Hij gaf dan ook mr. Boon in overweging, zijn motie in dezen zin te wijzigen. Een advies, waarbij de heer Ketelaar zich aansloot. Een heel ander bezwaar tegen de motie had ds. Llngbeek. Zijn grief was, dat zij alle in communiteit levenden betrof (b.v. ook verpleegsters, onderwijzeressen enz.); de heer Lingbeek was van oordeel, dat de maatregel alleen getroffen moest worden tegen hen, die zich voor het leven ver bonden hebben en practisch genomen zijn dit alleen de roomsche religieuzen. En de heer Suring begaf zich in een analysee ring van het begrip „in communiteit leven"; hij vroeg den heer Boon duidelijk te maken, wat hij daaronder precies ver stond en waarom het goedkooper is. Ook de heer Zijlstra ontwikkelde allerlei prac- tische bezwaren tegen de uitvoering der motie-Boon. Tegen een onderzoek had hij echter geen bezwaar. Maar de heer Möl- ler stelde de vraag, wat er eigenlijk on derzocht moet worden en of het georgani seerd overleg daarvoor wel het geschikte orgaan is. Iedere arbeid moet meende hij naar eigen prestatie beloond wor den; is het salaris onvoldoende in be paalde omstandigheden, dan kan men tot bijslagen komen, maar hij verwierp een stelsel, waarin men feitelijk gaat vermin deren op grond van de beschikking, die iemand aan zijn salaris geeft. Een be toog, waarbij de heer Arts zich aansloot. Wij behoeven van het debat niet meer te vermelden, omdat de heer Boon ten slotte het advies van mr. De Geer over nam, en zijn motie in dezen zin wijzigde, dat aan de Regeering werd gevraagd het bewuste onderwerp voor te leggen aan de centrale commissie voor het georganiseerd overleg. De heer Suring verklaarde dat de katholieken tegen die motie geen bezwaar hadden, vooral niet na de toelichting van mr. De Geer. Minister Slotemaker de Bruine heeft nog medegedeeld, dat het rapport der commissie-Bijleveld over dit onderwerp niet kan worden gepubliceerd, omdat destijds aan de leden dier commis sie was medegedeeld, dat het van vertrou- welijken aard zou zijn. De stemming over de motie zal vandaag plaats hebben. Zij wordt aangenomen. VERLAGING VAN DEN WERKLOOZENSTEUN? De heer De Visser interpelleerde over eventueele verlaging van de uitkeeringen aan werkloozen. Dat hij van de gelegenheid gebruik maakte, om nog eens op den geweldigen omvang en op de stijging van de werk loosheid (thans ruim 475.000, we naderen het half millioen!) te wijzen, spreekt van zelf. En hij informeerde of het juist was, dat de Regeering, op welke wijze dan ook, wil komen tot verlaging van den steun of beperking van de faciliteiten. In zijn antwoord is Minister Slingen- berg uitgegaan van de stelling, dat de Re geering bij haar steunmaatregelen moet uitgaan van het beschikbare bedrag. Juist omdat dit zulk een belangrijk deel van het geheele budget vormt il/5) moet de con trole zoo scherp mogelijk zijn. Maar in weerwil van den financieelen toestand zijn de steunnormen niet verlaagd, en is door allerlei maatregelen zelfs verhooging be reikt. Er moet echter een zekere verhou ding zijn tusschen het normale loon en de steun-bedragen, en wanneer door ver laging van het loon de uitkeering achter uit gaat, kan de Regeering hier niets aan doen. Het kan en mag niet gebeuren, dat iemand, die een week lang werkt, minder zou ontvangen dan een steuntrekker. Ook bij de werkverschaffing moet met zekere rechtvaardige en practische overwegingen rekening worden gehouden. De Minister was van oordeel, dat de loonen in de werkverschaffing redelijk zijn. De werk verschaffing is duurder dan de steun, maar dat neemt niet weg, dat de Regee ring er naar streeft zooveel mogelijk werkloozen bij de werkverschaffing te plaatsen. En al dienen aldus de Minis ter de loonen bij dien dienst zich te richten naar de loonen in het vrije be drijf, toch komt het voor dat eerstge noemde hooger zijn, omdat de particuliere loonen ten plattenlande soms blijven be neden het z.g. „ethisch minimum". De Minister antwoordde op desbetreffende vragen, dat van vermindering der uitkee- DE HAARLEMSCHE ROOVERS. Hun auto in Amsterdam gesignaleerd. De auto. waarmede Dinsdagmiddag te Haarlem een roofoverval gepleegd werd op een dame die juist geld van de bank had gehaald is gisteren gesignaleerd in Am sterdam. Een inspecteur van politie zag den wagen rijden, doch had geen gelegen heid meer de auto aan te houden. De wagen verwijderde zich zeer snel in de richting van het Centraal Station. Aan alle politiebureaux en posthuizen is on middellijk opdracht gegeven met verdub belde waakzaamheid uit te zien. Tot nog toe echter heeft de politie geen spoor meer van den wagen kunnen ontdekken. Msb. HAAGSCHE INBREKERS IN HET WESTLAND. Twee arrestaties. Het Westland schijnt de laatste weken weer het operatie-terrein te worden van het Haagsche inbrekersgilde, aldus de N.R. Crt. Gedurende geruimen tijd viel er in de Westlandsche dorpjes weinig onraad te bespeuren, doch sinds enkele dagen schijnt een groepje bekenden van de Haag sche politie de streek weer onveilig te maken. Vorige week werd ingebroken in de wo ning van den kweeker H. Th. v. d. Berg, aan de Boschlaan te Naaldwijk. De bewo ner was ter kerke gegaan en bemerkte bij zijn thuiskomst, dat ongenoode gasten in de woning waren binnengedrongen en alles van zijn plaats hadden gehaald. Door mid del van het openbreken van een achter deur waren de inbrekers binnengedrongen. Bij onderzoek bleek de buit uit pl.m. f. 20 contant geld te bestaan, alsmede enkele goederen van weinig waarde. De Naaldwijksche politie heeft onmid dellijk uitgebreide maatregelen genomen om meerdere inbraken tegen te gaan, te meer waar men vermoedde, dat hier Haag sche „deskundigen" aan het werk waren geweest. De Haagsche recherche werd van een en ander in kennis gesteld, welke met behulp van een hond het onderzoek leidde, hetgeen aanleiding was tot de aanhouding van zekeren H. v. d. D. een goeden beken de van de Haagsche politie, die reeds heel wat op zijn kerfstok heeft en van den 26-jarigen M. L. A. v .d. KI., een oud-inwo ner van Naaldwijk, die aanwijzingen gege ven moet hebben omtrent adressen, waar ingebroken diende te worden. V. d. KI. zelf had nog een blanco strafregister, doch moet met slechte vrienden in aanraking zijn gekomen. Beiden werden in verzekerde bewaring gesteld. Na aanhouding van beide verdachten bleek de nieuwe serie inbraken echter nog niet geëindigd, want opnieuw is ingebro ken bij den tuinder K. aan den Boschpol der te Honselersdijk. Ook deze inbraak is geschied tijdens een kerkdienst, waaruit af te leiden valt, dat de dader(s) goed op de hoogte is (zijn) van de omstandigheden en toestanden ter plaatse. Men verschafte zich door middel van een tuimelraam toe gang tot de tuinderswoning, doch hier werd geen geld aangetroffen. Wel werd een hoeveelheid sigaren ontvreemd. De politie van Naaldwijk is er nog niet in geslaagd iemand aan te houden. „REGGESTROOM" IN BOTSING MET MEERSTOEL. Het Nederlandsche stoomschip ..Regge- stroom" op weg van West-Afrika naar Amsterdam is gisteren in het buiten-toe- leidingskanaal te IJmuiden in botsing ge komen met de derde meerstoel vanaf de middensluis Er is weinig schade aange richt. De aanvaring ontstond doordat het schip uit het roer liep. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Het 7-jarig jongetje A. v Baren te Rot terdam. is bfi het oversteken van den rij weg op de Maasbrug onder een vracht auto geraakt. Het kind is met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd waar het is overleden. RECLAME. 9733 I POOS 20 CT- TUBE 40 en 60 CT. 1 ringen nog geen sprake is; dat omtrent verlaging van den huurtoeslag nog geen beslissing is genomen; dat aan vermin dering van de bedragen voor jeugdige werkloozen niet wordt gedacht; dat over wogen wordt goedkoope eieren beschik baar te stellen, inplaats van blikvleesch, dat op raakt, ook omdat er voorloopig geen nieuwe afslachting van vee zal zijn. Hoewel de sombere vermoedens van den interpellant dus door 's Ministers rede niet werden bevestigd (al wordt er omtrent enkele punten overleg gepleegd) was de Keer De Visser toch niet tevreden. Trou wens, ook de heer Steinmetz niet. Deze afgevaardigde meende dat de steun niet zonder meer de loonen moet blijven vol gen in een bepaalde verhouding, want waar de loonen het minimum naderen, wordt de steun onvoldoende. Zoodoende beteekent elke loonsverlaging tevens steun verlaging en waar ligt dan het ethisch minimum? Ook de heer Bakker gaf enkele wenken; hij wilde b.v. den aftrek der gezinsinkom sten verlagen i van 2/3 tot de helft)goed koope boter beschikbaar stellen inplaats van goedkoope margarine en hij wil voor al ook wat meer doen voor kleine zelf standigen. Het debat wordt vandaag voortgezet, maar eigenlijk had de heer Steinmetz ge lijk toen hij zei, dat de discussie min of meer voorbarig is, omdat er over enkele belangrijke punten nog overleg wordt ge voerd. HAGENAAR. Z'N VROUW MET EEN MES GESTOKEN. Te Vierlingsbeek heeft de ongeveer 35-jarige arbeider Sch. zijn echtgenoote na een woordentwist een vijftal steken met een mes toegebracht. De vrouw is in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd; de dader heeft zich bij marechaussee aangemeld en is in arrest gesteld. Sch. was werkzaam op een landgoed te Vierlingsbeek en hem was over eenige maanden wegens gebrek aan werk ontslag aangezegd, welk feit hij zich erg heeft aangetrokken. De man stond gunstig be kend. WONING UITGEBRAND TE SLOCHTEREN. Gistermorgen is bij het aanmaken van de kachel brand ontstaan in de woning van de familie J. Noordhof te Slochter- veld, gemeente Slochteren, eigenaar de familie Berg te Groningen. Het huis brandde geheel uit. Slechts eenig huis raad kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. RECLAME. 9725 jjtt) verzorgen haar schoonheid regelmatigTweemaal daags j BSPf masseeren zij gelaat en hals met het verzachtende schuim W] vah Palmolive zeep en warm water. Want in elk stuk 1 IPalmolive wordt een groote hoeveelheid olijfolie ver- werkt: het beste natuurlijke schoonheidsmiddel, dat op li lichaamstemperatuur „smelt'' en de poriën grondig rei- l^^ni^^onder deze te vergrooten of de huid te irriteeren. TELEFUNKEN BOUWT EEN GROOTEN ZENDER IN ZWEDEN. In het Zuiden van Zweden, vermoedelijk in de omgeving van Malmö. zal een nieuwe j zender worden gebouwd, die een vermogen van 100 K.W. in den aether za] uit- j stralen. Deze zender wordt ontworpen en ge- bouwd door Teiefunken. volgens het voor- beeld van de zenders te Berlijn Breslau. Hamburg. Langenberg en Mühlacker. Hij I wordt zooals tegenwoordig algemeen ge- bruikelijk is met kwarts gestuurd. In de zesde trap de eindtrap. wordt de zender energie met twee Teiefunken zendlampen van 300 K.W. opgewekt. Twee lampen van gelijk vermogen staan voortdurend in reserve, zoodat de uitzendingen bij het onklaar raken van een of meer lampen zonder noemenswaardige onderbreking kunnen worden voortgezet. De zender heeft een koelinstallatie 'met circuleerend water, want de groote zendlampen en ook de lampen van de voorafgaande trap worden onder het bedrijf met water gekoeld. Ds Europeesche radio-luisteraars zullen dus waarschijnlijk nog voor het einde van het jaar twee nieuwe Telefunken-zen'ders kunnen hooren. want behalve in Zweden wordt ook te Sofia een groote zender gebouwd. ONTPLOFFING IN DEN KAUKASUS. Het Telegraafagentschap der Sovjet Unie meldt, dat te Grosny het centrum der petroleumnijverheid -in den Kaukasus. een ernstige ontploffing heeft plaats gehad. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een groote petroleumtank ih brand ge raakt. Het vuur greep zeer snel om zich heen en sloeg over op een tweede tank. Na korten tijd zijn beide reservoirs in de lucht gevlogen. Pas na acht uren is men er in geslaagd den brand meester te worden De mate- rieele schade is zeer aanzienlijk. Persoon lijke ongelukken zijn nog niet geconsta teerd. o EEN CHILEENSCHE STAD GROOTENDEELS VERWOEST. Een brand heeft de stad Castro welke op het eiland Chiloe is gelegen, grooten- deels verwoest. 2000 personen zijn dakloos geraakt. GEVAARLIJKE BOTSING. Een militaire auto. geladen met spring stof1 is op den weg van Mieres (Spanje) tegen een boom gebotst. De springstof is niet ontploft, doch een man en een meisje van vijftien jaar wer den gedood. De militairen op de auto werden licht gewond. PROEFVLUCHT VAN DE LZ. 129. De nieuwe zeppelin, „LZ 129", welke „Hindenburg" is gedoopt, heeft gisteren de eerste proefvlucht gemaakt. STORM TEISTERT ITALIË. Tijdens een ontzettenden storm, welke nog niet te schatten schade aanrichtte, zijn bij Tarente in Italië, driehonderd personen gewond. Tal van rivieren zijn buiten haar oevers getreden, tengevolge waarvan vele huizen instortten. Een cycloon die Sicilië heeft geteisterd heeft waarschijnlijk aanzienlijke schade en groote verliezen aan menschenlevens ver oorzaakt. Naar wordt gemeld zijn 5 vis- schersschepen vergaanterwijl men aan gaande het lot der 20 opvarenden niets weet. 13 andere schepen worden vermist. Te Palermo werden 20 personen in het ziekenhuis opgenomen, die tijdens den storm ernstige verwondingen opliepen. OPLICHTER GEARRESTEERD. De Fransche financier Berot is gearres teerd. Hij was de stichter van de „Société d'Etudes de l'organisation financière". Deze maatschappij plaatste in de provincie aandeelen van maatschappijen, welke aan- deelen waardeloos bleken. De oplichtingen beloopen, naar de schat tingen van deskundigen, een bedrag van 30.000.000 frank. Twaalf beheerders van door Bérot gestichte maatschappijen zijn eveneens gearresteerd. Van 't front. Het 146e Italiaansche legerbericht meldt: De veldslag in Tembien was in volle ont wikkeling, toen bij het aanbreken van den dag op 29 Februari het tweede en vierde legercorps in het Sjiregebied de troepen aanvielen van Ras Imroe, het eenige vijan delijke legercorps, dat aan het Eritreesche front nog intact was gebleven. Zeer levendige gevechten hadden plaats van 29 Februari tot 2 Maart. De vijand, die in het Noorden werd in gesloten door het vierde legercorps en in het Oosten door het tweede, week na een verbitterden tegenstand, tijdens welken hij waarlijk uitzonderlijke verliezen leed, voor een alles omverwerpende bestorming van het tweede legercorps. Groepen vluchtelingen begeven zich naai de doorwaadbare plaatsen van de Takkaze en worden onder machinegeweervuur ge nomen door de luchtstrijdkrachten. Met de overwinning in Sjire is de ineen storting van het geheele Abessijnsche noor delijke front volkomen. Van de vier legercorpsen der Abessijnen, die de negus op dreigende wijze gemobili seerd had in de oorlogszuchtige illusie, de Italiaansche militaire kracht te kunnen slaan en den weg aan de beschaving te kunnen versperren, resten nog slechts armelijke overblijfselen, die op de vlucht zijn naar het Zuiden. Maarschalk Badoglio over de overwinning. Maarschalk Badoglio heeft gisteren in het Italiaansche hoofdkwartier een aantal journalisten ontvangen. Ik wacht af zoo zeide de maarschalk tot er een nieuwe vijand verschijnt! De militaire toestand is wel de beste ontken ning van de berichten, waarmede men te Addis Abeba de nederlaag tracht te ver kleinen. De Abessijnen hebben tengevolge van eenige infiltraties een aantal Italiaan sche werklieden gedood en dit feit wordt thans voorgesteld als een overwinning. (Een dergelijk Abessijnsch bericht is hier niet bekend geworden, Red.» Ras Kassa is niet door de Italianen verslagen, vervolgde Badoglio, doch volkomen vermorzeld. Het Abessijnsche leger tracht zich door de vlucht te redden, doch het wordt nog steeds achtervolgd: het is geen oorlog, doch een jacht. Met betrekking tot het werk van het Italiaansche leger, zeide Badoglio zeer te vreden te zijn. Als men de omstandigheden van klimaat en terrein in aanmerking neemt, komt men tot de conclusie, dat het niet beter gedaan had kunnen worden. Den eersten en den tweeden Maart heeft het tweede legercorps zijn opmarsch in Zuidelijke richting voortgezet. Ook het derde legercorps trok verder, zonder in gevechten betrokken te raken, aangezien de vijand op den terugtocht was. De vluch tende troepen werden achtervolgd door lichte gemotoriseerde colonnes en door vliegtuigen. De verliezen, die in den strijd in Scire geleden zijn, zijn nog niet bekend. Tijdens de gevechten in Tembien heeft ras Kassa tenminste 10.000 manschappen verloren, waarvan het grootste gedeelte gedood is en het andere gedeelte ernstig gewond. Ver der werden er 500 krijgsgevangenen ge teld. De buit van de Italianen bestond uit 30 machinegeweren, 4 kanonnen, 1000 ge weren en groote hoeveelheden materiaal. Toen de Italianen Addi Abbi omsingeld hadden bevonden zioh hier nog 4000 Abes sijnsche soldaten, die in drie richtingen trachtten weg te vluchten. Hiervan werden er bij Dibboek 500, bij Anda Mariam 800 en op den anderen weg naar Dibboek 500 gedood. Volgens de mededeelingen die de jour nalisten in de kringen van het hoofd kwartier kregen, bevindt ras Seyoem zich nog steeds in de spelonken van Tembien. De bevolking van de Tembien-provincie heeft zich onderworpen. In een ander bericht van Stefani wordt nog vermeld, dat ras Imroe zich van de vier verslagen Abessijnsche aanvoerders den besten veldheer betoond heeft, die een goed gebruik heeft gemaakt van de Euro peesche wijze van oorlogvoeren. Toen zijn poging om het tweede legercorps te ver slaan, voordat het vierde legercorps te hulp was gesneld, mislukte, gelastte hij den terugtocht voor de versterkingen waren aangekomen, daarmede zijn leger voor de volledige vernietiging behoedend. Verliescijfers. Met de verliescijfers wordt eenigszins vreemd gegoocheld. Van Italiaansche zijde worden volgende getallen gegeven: 35000 dooden aan Abessijnsche zijde en 1500 gevangenen, tegen 2000 dooden en gewon den aan Italiaanschen kant, doch de cor respondent van het D.N.B. bij het Ita liaansche leger brengt deze cijfers reeds terug tot 10.000 dooden en gewonden aan Abessijnsche zijde en 500 dooden aan Ita liaanschen kant. Er zouden ook drie lijken van blanken zijn gevonden, die nog niet geindentificeerd zijn. 76.000 arbeiders naar O.-Afrika. Volgens de laatste gegeven zijn sedert 1 Januari 1935 tot op heden 76.000 arbei ders naar Oost-Afrika vertrokken. Hiervan zijn 16.000 weer naar het vaderland ge gaan, 280 overleden en 60.000 bevinden zich op het oogenblik nog in Oost-Afrika. Een boodschap van den negus. De negus heeft tot een reusachtige bij eenkomst van Muzelmannen een bood schap gericht, waarin hij zijn standpunt uiteenzet ten opzichte van de jongste, in de Italiaansche communiqué's gemelde overwinningen. In deze boodschap zegt de keizer o.a.: „De oorlog is neg pas begonnen. Alle krachtige mannen moeten naar het front vertrekken". „De Ethiopiërs", aldus voegt de negus hier aan toe, „moeten nooit gelooven, wat de Italianen ten aanzien van overwinnin gen, dooden en gewonden melden. Wan neer de Italianen twee Ethiopiërs doo den, zeggen zij, dat ze een heele divisie vernietigd hebben". De Abessijnsche regeering publiceert een mededeeling, waarin wordt verklaard, dat het leger van Ras Kassa niet is vernietigd. De verliezen, welke dit leger heeft gele den, zijn slechts gering. Volgens dit bericht verloren de Abes sijnen bij de gevechten in Tembien niet meer dan 3000 man. „De Italiaansche berichten zijn uit po litieke overwegingen overdreven, vermoe delijk met het oog op de komende bespre kingen van den Volkenbond. De verliezen van de Italiaansche Inlandsche troepen bedroegen meer dan 1000 man. Bovendien zijn twee Italiaansche vlieg tuigen neergeschoten, de toestellen zijn geheel vernield en de 14 inzittenden zijn allen omgekomen". Verder wordt medegedeeld, dat de Ita lianen wederom Kobo hebben gebombar deerd. Hierbij werden enkele Abessyniërs gewond. Waar de keizer zich bevindt, is onbe kend. „Ergens in het Noorden van Abessynië", is de plaatsaanduiding van een telegram, dat is ontvangen van den correspondent van Reuter, toegevoegd aan den generalen staf van het Abessijnsche leger. In dit telegram verklaart de corres pondent, dat hij in verband met de stren ge censuur niet de plaats kan noemen, waar het hoofdkwartier van het leger is gevestigd. De vredespogingen. Volgens het agentschap Stefani bewaren politieke kringen in Italië de meest vol ledige reserve ten opzichte van het beroep van Genève betreffende een regeling van het Italiaansch-Abessijnsche geschil. De opvatting der regeering zal waarschijnlijk Zaterdag a.s. bekend worden na den mi nisterraad. Men verwacht n.l., dat deze aangelegenheid in genoemde minister raadszitting besproken zal worden. Men kan echter zeggen aldus het agentschap verder dat niemand in Ita lië in den tekst van het beroep een ulti matief karakter ziet. Hieraan moet ech ter weer toegevoegd worden, dat de ver klaring van Eden betreffende het petro- leumembargo geen goeden indruk gewekt heeft. DE JAARBEURS VAN BRUSSEL. De 16e Jaarbeurs van Brussel wordt ge houden van 1 tot 16 April 1936 in het Eeuwfeestpaleis, dat in duurzame mate rialen werd opgetrokken als blijvend aan denken aan de World's Fair van 1935. De eerste Jaarbeurs vond plaats in 1920 kort na den wereldkrijg. In de eerste plaats zal zij hare nood- inrichtingen verlatend haren intrek nemen in het indrukwekkend midden der vier Groote Paleizen der Wereldtentoon stelling van 1935: Het Middenpaleis, de twee zijpaleizen, en het Paleis voor Oude Kunst; het gebouw voor Moderne Kunst is gehecht aan voornoemde construc ties, De nijverheidsvoortbrengselen zullen voorgesteld worden volgens de formule toegepast in 1935: ieder voorwerp in een aangepast midden en in logische volg orde. Aldus zullen alle producten die in ver band staan met de Voeding in één enkel Paleis ondergebracht worden, nl. in dit waar de Oud Kunsttentoonstelling plaats greep. De metaalnijverheid, de metaal bouw, de machine-gereedschappen, de landbouwmachines, de toepassingen der electriciteit alles samen in het Centraal Paleis. Zeer talrijk zijn de Belgische inzenders; de vreemde landen zijn reeds achttien in getal om hun meest diverse producten ten toon te stellen. Tenslotte wordt te Brussel een reeks feesten en ontvangsten voorbereid. EENMAAL DAAGS STEMPELEN. Een werklooze transportarbeider dringt er nogmaals bij B. en W. op aan. dat vol staan kan worden met eenmaal stempelen per dag. Door het verplichte dubbele bezoek kan men zich nooit ver van huis verwijderen om werk te zoeken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9