CHELMIS De Italiaansch-Abessynische oorlog. ELTAX Nieuw! Een heerlijke sigaret! 10 stuks - 10 cents LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 5 Maart 1936 TELEGRAMMEN. IA\T/TLjtnCll1IN leidsche aquarium-vereeniginc, „DE NATUUR IN HUIS". Bovengenoemde vereeniging, afd. van den Ned. Bond van Aquarium-vereenigin- gen. hield gisteravond in Huize Feenstra haar maandelijksche ledenvergadering. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren afgehandeld, hield de voorzitter de heer N. Zwart een lezing, met als onderwerp: „Onze Aquarium-bewoners en hun kweek- wijzen". Spreker begon met te zeggen dat het kweeken van jonge visschen wel een der interessantste deelen van deze liefheb berij is. Na erop gewezen te hebben, dat men niet maar willekeurig met ieder paar visschen kweeken kan. dat er onder de visschen ook wel degelijk voorkeur ten op zichte van elkander bestaat en selectie aanbeveling verdient, behandelde spr. zeer uitvoerig de inrichting der verschillende aquaria in verband met de vischsoorten, die men kweeken wil. Zoo werd gewezen op het al of niet aan-* brengen van bodemgrond. een grintlaag. drijfplanten, een bloempot enz. Ook wer den eenige waterplanten getoond, die bij het kweeken van dienst kunnen zijn en op hun meerdere of mindere geschiktheid gewezen. Spr. wees er ten slotte nadrukkelijk op. dat men een kweek niet direct als mislukt- moet beschouwen, want dat vooral bij kleinere soorten zich soms na een week eigenaardige verrassingen voordoen. Na afloop der lezing maakten eenige leden ge bruik van de gelegenheid tot vragen stel len. Te circa 11 uur werd deze. voor aqua riumhouders zeer leerzame vergadering ge sloten. met de mededeeling dat op de vol gende vergadering een der vele bondsfilms vertoond en een lezing over daphnia's kweeken gehouden zal worden. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Wethouder Yerwey leidt den derden Plancursus-avond. Gisteravond belegde het Instituut voor Arbeidersontwikkeling afdeeling Leiden den derden cursusavond over het Plan van den Arbeid waar als inleider de soc. dem. wethouder Verwey zou spreken over het financieele gedeelte van het Plan en .Ar beiders en Middengroepen" Met vreugde kon de afdeelingssecretaris de heer Wolf slag in zün kort ooeningswoord consta- teeren. dat de belangstelling geenszins verflauwt getuige de weer geheel gevulde j concertzaal van het Volksgebouw. Beginnende met zijn verhandeling over j het financieele gedeelte van het Plan van den Arbeid wees spr. allereerst op de crltiek op dit groote werk. waarin het Plan slechts een .stokpaardje" van de moderne beweging wordt genoemd welke uitspraak doelend op mogelrlke politieke voordeelen voor de moderne beweging door spr. schouderophalend kan worden voorbij gegaan. De opmerkingen echter over het vermeend optimisme inzake geldelijke regelingen van het Plan zijn voor spr. een gewichtig punt van besprekine. temeer waar een der knapste koppen der S D.A.P. prof. v Gelderen zich zeer stellig over dit punt uitlaat. Spr. toonde aan de hand van statistische clifers aan dat. sinds de laat ste jaren het bedrag aan sDaargelden bij de Rijkspostspaarbank en 40 part banken steeg van eind 1930 tot April 1935. van 667 millioen tot 847 miltioen. Sinds 1929 werden oractisch geen nieuwe aandeelen van ondernemingen meer uit gegeven terwiil ook het hyootheek-crediet wegslonk. En waar tot 1935 de openbare credietvraag steeds ver boven de 200 mil lioen bedroeg slonk dit in de eerste 6 maanden van 1935 tot 30 millioen. Deze en nog meerdere cijfers door spreker naar voren gebracht leeren z.i.. dat door par ticulier noch door overheid den laatsten tijd een beroep op de geldmarkt is gedaan, terwijl de wei aanwezige gelden schuilen blijven. Indien de regeering een welvaarts- polltiek zou voeren en het vertrouwen van het volk zou weten te winnen, evenals dit geschiedt ln Scandinavië was volgens spr. de uitvoering van het Plan zeer zeker mogelltk. Na een korte pauze volgde het tweede gedeelte waarin sur een uiteênzettine gaf over .Arbeiders en Middengroepen". Na een bespreking over de benaming .mid dengroepen" en hun Indeeling besprak inleider aan de hand van het voor de cursisten van deze avonden samengestelde ..Handboek voor het Plan van den Ar beid" de crlsisgevoleen voor deze groepen, die tusschen arbeider en kapitalist instaan en de middelen die het Plan ook voor hen aangeeft ter bestrijding van deze funeste gevolgen. Achtereenvolgens kwamen voor het landbouwvraagstuk aan de orde: marktanalyse financieele sanc-'ne rege- llnz van het grondvraagstuk en organisa tie der credletvoorzlenlng Voor de stedellike middengroepen stelt het Plan ook maatregelen vast waarvan bil vooropstelling van een verhooging van koopkracht nog een wettelijke voorziening tegen onredelijke huren, een vergunning stelsel voor het winkelbedrijf maatregelen tegen oneerlijke concurrentie te reve'en door een distributie-raad besproken wer den. Met een woord van hartelilken dank aan den spreker sloot daarna de voor zitter van de afdeeling de heer H. v Wou denberg dezen leerzamen avond opwek kend voor den volzenden cursusavond welke gehouden wordt door den heer J. v. Zwlindregt den Haag over .Ordening der economie". o UITBREIDING DIACONESSENHUIS. Ir. P. H. N. Briët heeft hedenmorgen na mens het Architectenbureau Hanrath te Hilversum onder protestantsche aannemers aanbesteed het aanbouwen van een vleugel aan het Diaconessenhuls alhier Er waren 31 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: H. J. Brink, Lelden f. 10218: Jac. van Riet. Leiden 1 9 090' B. J Huurman en Zn., Leiden f. 9.983Th. Barthen. Leiden f. 8.788; Gebrs. Oosterom, Warmond f 8.900; Fa. G. Boon, A'dam f9.453v. d. Wal cn Woudenberg, Utrecht f. 10.870; fa. Oudshoorn, Leiden f. 9.474; Gebr. Bos, Delft f. 9.000; Gebr. Ouwehand, Katwijk aan Zee f. 8.160; J Davelaar. De Blldt f. 8.383; C. Boel. Voor burg f. 9.970; Gebr. A. en M. Mol, l eider dorp f. 9450; Dara's Aannemingsmij., R'dam f. 10.376; Gesman en Zoeteme"er Aiohen f. 9.290; J. Gesman. Alphen '.9.290; J. H. Albers, Den Haag f 9600; G. C. Blanken. Bussum f.9 728; J. Dubbeldam Voorburg f. 9.454; M. en J. Stapel. Schiebroek f. 10.949; J. Heemskerk. Delft f. 9.934; W. (Vervolg van het 3e Blad.) De vredespogingen. LONDEN, 5 Maart (A.N.P.). De diploma tieke medewerker van de „Daily Tele graph" meldt uit Genève, dat Flandin getracht heeft een ruilhandel met Enge land tot stand te brengen. Flandin zou zich namelijk bereid verklaard hebben. Engeland in de embargo-kwestie te steu nen. Indien Engeland toezeggingen zou willen doen ten aanzien van de Rijnland kwestie. Eden ls volgens het blad naar Londen teruggekeerd met een document, waarin de Fransche verlangens worden uiteengezet. Het Brltsche kabinet zou vóór Dinsdag van die verlangens kennis nemen. De „Daily Telegraph" meldt verder, dat Flandin. alvorens hij naar Genève vertrok, bij den Duce heeft geïnformeerd, hoe vredesvoorstellen zouden worden opge nomen. Het antwoord, dat hij kreeg, kan men als volgt samenvatten: Mussolini zou bereid zijn in onderhan delingen te treden en de vredesvoorwaar den te bespreken met den Abessijnschen vertegenwoordiger te Genève. Hij zou dergelijke besprekingen echter alleen overwegen, Indien tevoren zou vaststaan, dat Italië de heerschappij over bepaalde Abessijnsche gebieden behoudt. Te Genève twijfelt men er volgens het blad niet aan. dat de Duce bij een wapen stilstand denkt aan annexatie van de thans door de Italiaanschc troepen be zette gebieden. De commissie van dertien zou dan voor 'n moeilijke beslissing staan. Zij zou dan hebben te kiezen tusschen twee dingen, ten eerste het opgeven der sanctiepolitiek en het tot stand trachten te brengen van een regeling, die den Vol kenbond als ongewenscht zou moeten voorkomen: ten tweede het voortzetten der sanctiepolitiek, speciaal door het af kondigen van een embargo op petroleum; daarbij zou men het gevaar loopen, dat Italië uit den Volkenbond treedt. ADDIS ABEBA, 5 Maart (Reuter). De Negus heeft den oproep van de Commis sie van Dertien tot het openen van vredes onderhandelingen onvoorwaardelijk aan genomen. Het antwoord van den Negus is kort en zal vanmiddag te Genève worden ont vangen. Nader wordt echter nog gemeld: De Negus heeft toegestemd in 't openen van de vredesonderhandelingen onder voorwaarde, dat deze onderhandelingen worden gevoerd in het kader van den "Volkenbond en overeenkomstig het Pact. Indien evenwel Italië de onderhande lingen wtl openen onder voorwaarde, dat de sancties niet worden verscherpt, zal r.aar men verneemt, de Negus niet willen onderhandelen. PARIJS, 5 Maart. (A.N.P.) De „Echo de Paris" meldt uit Genève. dat men daar niet gelooft, dat Mussolfni op onderhan- deldngen volgens het appèl van de Com missie van Dertien zal Ingaan, omdat der gelijke onderhandelingen in het kader van den Volkenbond zouden moeten plaats hebben. De „Oeuvre" meent, dat Mussolini wel licht op de uitnoodlging zal willen Ingaan, doch daarbij onaanvaardbare voorwaar den zal stellen. Misschien zal de Duce zeg gen: „Heft de sancties op en wij willen onderhandelen!" Maar zelfs als deze moei lijkheid omzeild zou zijn, zijn de vredes- kansen volgens het blad niet groot, daar Italië na zijn laatste overwinningen niet van gebiedswinst zal kunnen afzien. De correspondent van de „Matln" meldt uit Genève. dat de Fransohe ambassadeur te Rome ln opdracht van Flandin Musso lini moest mededeelen, dat het appèl aan de oorlogvoerenden geboren is uit een ge voel van oprechte vriendschap, Indien Italië echter zou weigeren, zou Frankrijk zich moeten houden aan de bepalingen van het Volkenbondsverdrag en de te Ge nève genomen beslissingen. De radicaal-socialistische „République" is van oordeel, dat het lot der petroleum- sancties niet meer afhankelijk is van Ge nève, maar van Rome. Indien Frankrijk, getrouw aan de collectieve veiligheid, aan de sanctiemaatregelen meewerkt, moet Engeland zich niet verbazen, wanneer Frankrijk nieuwe garanties voor Locarno vraagt in de plaats van de verloren Ita- liaansche waarborgen. Waarschuwing van Motta? PARIJS, 5 Maart iReuter). „Le Journal" publiceert een bericht van den corres pondent van het blad te Genève, Michel Pobers, waarin deze verklaart: i „Van absoluut betrouwbare zijde ver nemen wij, dat de Zwltsersche minister van buitenlandsche zaken, Motta. gister middag een zeer dringende démarche heeft gedaan bij een aantal leden van de Commissie van Achttien, om hun aandacht te vestigen op de ernstige ge volgen, welke de toepassing van petro- leum-sancties en het verlaten van den Volkenbond door Italië voor de Helveti- sche republiek kan hebben. Motta wees op de positie van Zwitser land. Indien twee nabuurstaten den bond zouden hehben verlaten; deze positie zou zeer delicaat zijn. Hij uitte de vrees, dat zonder Italië en Duitschland de Volkenbond zou ontaarden in een coalitie. Als gevolg daarvan zou het deelnemen van Zwitserland aan den Bond, als neutraal land, groote moeilijk heden ondervinden en zou de volksbewe ging in Zwitserland tegen den Volkenbond een werkelijk gevaar kunnen worden." Motta heeft het Zwltsersche telegraaf- agentschap gemachtigd mede te deelen, dat dit bericht niet geheel met de wer kelijkheid overeenstemt. De Bondsraad deed geen speciale stan- pen. Wèl had hij een onderhoud met Flan din en natuurlijk heeft hij het risico be sproken, dat de toestand verwekt. Bombardement van een Brltsche ambulance. DESSIE, 5 Maart (Reuter). Een Ita- liaansch vliegtuig heeft hedenochtend de Britsche ambulance bij Quoram gebombar deerd. Een veertigtal bommen werd afge worpen. Drie gewonden, welke ln de ambulance werden verpleegd, zijn gedood, vier ande ren zijn later overleden. Het Italiaansche vliegtuig vloog hier op geringe hoogte boven de ambulance. Het kamp was duidelijk aangegeven met een Roode Kruis-vlag op 40 voet hoogte. Van het personeel werd niemand gewond. RECLAME. 97' de britsche legerbegrooting. LONDEN, 5 Maart. (Reuter). De lcgerbe- grooting 1936 bedraagt ln totaal 49.281.000 pond sterling, of 5.731.000 meer dan in het vorig jaar. Van deze begrooting wordt 1.555.000 geschreven op rekening van het ItallaanschAbessijnsch conflict. Het effectief van het leger wordt ge bracht op 158.400 in vergelijking met 152.200 het vorig jaar. De nieuwe begrooting voorziet wel in de modernisecring van het leger, doch niet in i de maatregelen, welke voorzien zijn in het Witboek. Ten aanzien van het vliegtuig-afweerge schut wordt medegedeeld, dat proeven wor den genomen met een krachtiger stuk ge schut dan tot nu toe werd gebruikt en de uitrusting van het territoriale leger in de luchtverdediging wordt versneld. STARHEMBERG TE ROME. ROME, 5 Maart (Reuter) Vice-kan- seller prins Starhemberg heeft heden, ver. gczeld van den Oostenrijkschen gezant bij het Quirinaal, een bezoek gebracht aan het Quirinaal, waar hij zijn kaartje afgaf Vervolgens werd hij door Suvlch ontvan gen. Om 1 uur biedt de kanselier op de Oosteririjksche legatie 'n lunch aan waar aan een aantal leden van de Fascistische Militie zijn genoodigd. Tc 17.00 uur zal hij bij Mussolini worden ontvangen. amerika'S verdediging. WASHINGTON, 5 Maart. (Reuter). De admiraals K. Telder en King hebben me degedeeld dat er plannen bestaan voor de Inrichting van reusachtige militaire lucht havens in de baal van San Francisco en bij Seattle. Deze plannen vormen een on derdeel van het programma tot verbete ring van de verdediging der Westkust. RECLAME. 5508 RIJDT MET DE NIEUWE] COMFORTABELE BUSSEN TRAJECTiSTATION-WI I TE SINGEL TUINSTADWIJK-COBETSTRAAT v.v. RETOUR f5 CENf Hoogstraten. Oegstgeest f. 9.480; H. Kors- wagen. Lelden f. 9.494; Gebrs. Slingerland, Katwijk-Rijn f. 9.557; Jorritsma, Heem stede f. 9.500; fa. de Later en Meyers, Oegstgeest f. 9.590; G. v. d. Kuyl. den Haag f. 10.467; Gebrs. A. en J den Ouden. Alphen f. 9.870; van Eek, Zegveld f. 8.950; Kort en v. d. Wiel, Rijnsburg en Noordwljk f. 9.889: Fa. Pot. Den Haag f. 8.820. De laagste inschrljfster ls dus de firma Gebrs. Ouwehand te Katwijk aan Zee met f. 8.160. I ADDIS ABEBA, 5 Maart. (Reuter). Het bericht van het bombardement van de Britsche ambulance ging als een loo pend vuur door de hoofdstad en verwekte verontwaa' dlging bij Abessijnen en vreem delingen. Naar word vernomen heeft de leider, Melley. een uitvoerig rapport van het bom bardement aan de Brltsche regeering ge zonden. Het schijnt, dat 3 tenten, w.o. de opera tietent zijn verwoest, alsmede verschil lende auto's en Instrumenten. ADDIS ABEBA, 5 Maart. (Reuter). De leider van de Brltsche ambulance heeft de gedelegeerden van het Internationale Roode Kruis-Comlté in kennis gesteld met het bombardement van de amfoulance bij Kworam. De gedelegeerden wachten nu nadere bijzonderheden af alvorens een onderzoek te beginnen, tegelijk met het onderzoek van de Brltsche delegatie. Het Italiaansche legerberiebt. ROME. 5 Maart. (Reuter). Het 147ste le- gerbericht luidt als volgt: De troepen van het iweede legercorps hebben ln den morgen van den 5den Miart de Takazze bereikt. Zij achtervol gen den vluchtenden vijand. het verbod der nazi-actie in zwitserland. ZURICH, 5 Maart (Havas) De politie directeur van het kanton Zurich heeft de maatregelen medegedeeld welke ten aan zien van de Duitsche Nationaal Socialis tische organisaties worden genomen over eenkomstig het besluit van den Federalen Raad, inzake het verbod van de leiders van de Dultsche Nationaal Socialistische partij in Zwitserland. Door dezen maat regel worden getroffen de leider van den propagandadienst in Zürich en zijn vrouw, die de nationaal socialistische vrouwen beweging leidt, de leider der Dultsche studenten in Zwitserland en diens me- clewerkers alsmede de arrondissements leiders in Zwitserland. Allen zullen hun actie moeten staken en zullen tot het eind van deze maand den tijd krijgen om hun bureelen te likwideeren. Indien dat niet het geval is, zullen andere maatre gelen worden genomen. Verder is de toestemming voor Duitsche studenten om in Zwitserland te vertoeven afhankelijk van de belofte zich te ont houden van alle politieke actie. Openbare demonstraties van Duitsche nationaal so cialistische Sportbonden in Zwitserland zijn verboden. De politie van Zürich heeft een groot dossier opgesteld dat aan den minister ls voorgelegd. In Zürich ls een onderzoek ingesteld naar de activiteit van alle buitenlandsche organisaties. Oproep van Dr. Martin. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heer A. S. Fransen v. d. Putte, Oegstgeest.. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het examen paedago- giek M O. diploma A, mej. F. C. Schaum alhier. Ter bevordering van de opneming van arbeiders in de tuinbouwbedrijven, is de gemeente Lelden toegetreden tot de loon- bijslagregeling voor den tuinbouw. Deze regeling zelf is door ons reeds vermeld. Door een inwendige verbouwing heeft het heerenmode-magazijn van den heer Jan Westen, Breestraat 147 een aanmer kelijke uitbreiding ondergaan, waardoor de winkelruimte ongeveer tweemaal zoo groot is geworden. Tevens werden ver schillende verbeteringen aangebracht, zooals het Inrichten van een paskamertje, terwijl het uiterlijk aanzien werd ver hoogd door het plaatsen van eenige vitri nes e.d LONDEN. 5 Maart (Reuter). De Abessy- nische Gezant te Londen. Dr. Cyrll Mar- i tin, heeft medegedeeld, dat hij op zijn op roep voor een particuliere leening, ten einde wapens te kunnen aanschaffen voor Abessynlë, ln twee dagen tljds, reeds 500 pond sterling heeft ontvangen. Ik heb vele. zeer vriendelijk gestelde brieven ontvangen, zoo verklaarde de ge zant, waaronder vele bewijzen van Instem ming uit minder bedeelde kringen. Na een lunch, ln het Lagerhuis gebruikt met Commander Locker Lampson en de Hertogin van Hamilton had Dr. Martin de volgende oproep gepubliceerd: Abessynlë strekt haar handen uit naar God om hulp. hulp, en nog eens hulp. Gij, rechtvaardig en edelmoedig volk van Groot-Brittannië en Ierland, maak snel een eind aan de moordpartij, het bloedbad en de afslachting van het onschuldige en hulpelooze Abessynlsche volk, door het te helpen, geschikte verdedigingswapenen te verwerven.en op voet van gelijkheid te strijden tegen den volledig bewapenden vervloekten aanvaller". Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit. De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. spionage in amerika? LOS ANGELES, 5 Maart. (Reuter). De Federal Grand Jury stelt een onderzoek ln naar de verdwijning van geheime docu menten van de marine, welke naar men vermoedt, zijn gestolen en aan het bui- tenland verkocht Ambtenaren van het I departement van justitie trachten een ze keren Harry Thompson in staat van be schuldiging te stellen. De documenten werden vermist na de I bezoeken van een matroos aan een kruiser I ln de basis San Dlego Volgens de „New- York Times" zoekt men ook naar eenige Oosterlingen, verdacht van medepllchtlg- i held. Een compagnon van Thompson ls ook gearresteerd. bedrijfswinst toegenomen. WASHINGTON, 5 Maart. (A.N.P.) In een rapport over het bedrijfsleven, dat door den Minister van handel, Daniel Roper, ls samengesteld ter gelegenheid van den derden verjaardag van Roosevelt's presi dentschap, wordt geconstateerd, dat de winst der bedrijven gedurende de laatste drie jaar sterk is toegenomen. de STAKING TE NEW-YORK. NEW-YORK. 5 Maart. (Reuter). Den geheelen nacht hebben burgemeester La- guardla, de adjunct-minister van arbeid MacGrady en de vertegenwoordigers van de stakende liftboys geconfereerd over de regeling van de staking van het huisper soneel. doch zonder tot een oplossing te komen. De burgemeester deelde mede, dat de vereeniging van huispersoneel bereid was heden het werk weer te hervatten en ar bitrage te aanvaarden, doch al hun aan biedingen werden door de werkgevers van de hand gewezen. Het hevig verzet van de posters is ver minderd en op vele plaatsen hebben de stakers den steun van de huurders van de huizen. twee dooden bij een ketelontploffing. CHICAGO. 5 Maart. (A.N.P.) Te Grand- tower ln Illinois heeft aan boord van een gouvernementsvaartuig, dat op de Missis sippi voer, een ketelontploffing plaats ger had. Twee opvarenden werden gedood en vier zeer ernstig gewond. DE AFFAIRE HAUPTMANN. NEW-YORK. 5 Maart. (Reuter). De cor respondent van de „New York Times" te Trenton schrijft, dat thans voor het eerst sinds zijn naam is genoemd in de Lind- hergh-affaire. Isadore Fisch, die in Duitschland ls overleden, bij het tooneel van de ontvoering ls geplaatst. Een spoorwegbeambte, Alfred Hammond, heeft een getuigenis over hem afgelegd, waarvan een onderteekend afschrift ln handen van den gouverneur van New- Jersey ls. Hammond verklaarde, dat hij eenige dagen voor de ontvoering een auto met drie mannen heeft gezien, welke uit de richting van het huis van Lindbergh kwam en welke de spoorlijn overstak op 8 KM. van het huls. Hammond bediende de spoorboomen van den overweg en zag Fisch achter ln de auto zitten. Hammond verklaarde verder, dat dè staatspolitie geen notitie nam van zijn verklaring voor het Hauptmann proces. Hauptmann kon hij niet herkennen. LABOUR EN DE ENGELSCHE DEFENSIE. LONDEN 5 Maart (Reuter). De Nationale Raad der Arbeiderspartij heeft met algemeene stemmen besloten tegen het witboek te stemmen. De partij fractie zal Maandag in het Lagerhuis eei» amendement indienen. BINNENLAND. piet hesse, t In den ouderdom van 63 jaar is te Bus sum overleden de acteur Plet Hesse, die destijds bekend was als lid van het en semble Solser en Hesse. Hij heeft talrijke komische rollen vervuld, die hem populair hebben gemaakt. o DREIGEND ARBEIDSCONFLICT TE DEVENTER. Ultimatum aan Ankersmit's Katoenfabrieken. Door de besturen der Texielarbeiders- bonden „St. Lambertus", „Unitas" en „De Eendracht" was bij brief van 19 Febr. J.T., bezwaar gemaakt tegen een door de direc tie van de N.V. Ankelsmft's Katoenfabrie ken te Deventer aangekondigde loons- en tariefsverlaging Ingaande heden. De besturen verzochten de directie daarbij om een bespreking. Door bemidde ling van het bestuur van den Bond van Textielondernemingen ln en buiten Twente, is van de directie een antwoord ontvan gen, waarin werd gezegd, dat de tariefs verlaging voor de spinnerljarbeld(st)ers zou varleeren van 2 tot 8 Voor de vaste arbeiders zou het loon van f. 21.25 tot f. 20.25 worden verlaagd. Nieuw personeel zou worden aangenomen op een loon van f. 18.20. Het loon van f. 20.25 geldt voor geoefende menschen. Een conferentie hierover vond de directie onnoodig. Op een onder leiding van de besturen gehouden, zeer druk bezochte, personeel- vergadering, werd eenstemmig besloten geen genoegen te nemen met het door de directie ingenomen standpunt. Volgens mededeelingen ter vergadering gedaan, lag het ln de bedoeling der direc tie nog in meerdere afdeelingen der fabriek tariefsverlagingen in te voeren. Met algemeene stemmen werd, op advies van de besturen besloten, de directie een ultimatum te sturen. het driehonderdjarig bestaan van de rijks universiteit, Naar wtl vernemen zal bil de door het Utrechtsche Studenten Corps te houden maskerade, ter gelegenheid van het drie honderdjarig bestaan van de Rllks Univer siteit als hoofdpersoon d.l. als Willem de ZwUger fungeeren jhr. W. F. Clifford Kocq van Brcueel. o verduistering van f. 5000- winschoten. TE Hedenmorgen is te Groningen te zijnen huize ln de Peperstraat op verzoek van de politie te Winschoten gearresteerd de 28- Jarlge J. N. W„ die tot Januari J.i. als boek houder ln betrekking was bij de N.V. Steen- handel Oost-Groningen te Winschoten. Verdachte heeft ln den loop van het vorige Jaar door de boeken te vervalschen, zich een bedrag van f. 5000 toegeëigend, welke gelden hij te Groningen schijnt te hebben verspeeld. Reeds in Januari toen zijn opvolger in functie trad, werden de vervalschingen ontdekt. In een onderhoud hetwelk de directie op 22 Februari met W. had, heeft deze bekend. Gisteravond eerst werd aan de politie te Winschoten aangifte gedaan, waarop he denmorgen de arrestatie volgde. De aangehoudene is op transport gesteld naar Winschoten. •-J

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2