ZOEKP LAATJE WAAROM RITA GEEN PRIJS KREEG. - Waar is de jongen, die aan de roeiriemen zat? 't Was in den Carnavaltij d. Den vorigen da" en wel on Zondag was Prins Carnaval, met zijn gevolg van vroolijke narren en een stoet van aardige gecostumeerde groote en kleine menschen. de Limburg- sche stad binnengekomen. En nu was 't Maandag de groote aag waaroo 's avonds de 2 «-ostumeerde bals voor de grooten, zoowel als de kinder-bals worden gegeven. 't Was ook voor de eerste maal in hun kinderleventje dat Rita en Mia Stark een gecostumeerd kinderbal zouden meemaken. Rita als Zuid-Limburgsch kooovrouwtje. en Mia al? Jaoansche. ..Wat komt het Jaoansche parasolletje, dat oom Hans voor me meebracht, nu heerlijk van oas. Mams!" juichte Mia. .In Japan loopen alle meisjes met zoo'n para sol. zegt oom!" Mevrouw Stark die nog iets aan Mia's beeldige kimono te veranderen had. sprak: ..Haal het parasolletje maar eens. dan wijs ik te meteen hoe je er mee loopen moet. Ik ga óók mijn Japansch parasolletje halen!" riep Rita. ..Maar een koopvrouwtje loopt toch niet met een gekleurde parasol", lachte me vrouw Stark ..Nou. maar 'k zag toch zeil. dat het trite-vrouwtje op de markt, eens onder een groene parasol zat" zei Rita, Daar kwam juist Mia met haar parasol beneden. Doch haar stem was lang niet vroolijk meer toen ze zei: .Kijk u toch eens, Mams! Hoe komt die scheur in mijn para solletje? En ik had het zoo mooi in vloei gerold „Ja. dat is wel erg jammer, meiske", vond moeder. ..Maar Rita zal je het hare wei willen leenen Rita, die juist aan kwam hollen en moeders woorden hoorde, zei: Ik heb het toch zelf noodig Mams. En 't zal heusch aardig en ook heel vreemd staan. Alle kinderen zullen lachen om het grappige, een koopvrouwtje met een parasol te zien. En voor het grappigste krijg je zoo vaak een prils op zoo'n bal. heeft Nora Holst verteld ,,'t Is goed. Rita" was moeders ant woord Ik zal die scheur in de parasol misschien nog wel op de een of andere manier onzichtbaar kunnen maken...." Toen werd dien morgen over de parasol niet meer gesproken. Maar terwijl haar twee meisjes in den namiddag weer naar een optocht gingen kijken deed mevrouw Stark haar best het zeer mooi gekleurde parasolletje weer in orde te maken, doch zij' kon 't niet „Moeder zal wel in een winkel een nieuw voor ie koopen" zei Rita, toen Mia. steeds denkende aan het gescheurde parasolletje, wat droef naar den aardigen optocht keek. Neen zóó iets vreemds en dan met zulke prachtige bloemen en vlinders beschilderd, kun ie hier in heel de stad niet koopen". zuchtte Mia en veegde vlug een traan weg. ..'k Zal er maar niet meer aan denken, dat is 't beste". „Tante Thea was straks hier" vertelde mevrouw Stark toen de zusjes thuis kwamen. Tante Thea kon prachtig schilderen. Dit wisten ook Mia en Rita. Doch dat ze dien middag hier in huis óók iets moois had geschilderd, neen dat wisten ze niet. Over het gescheurde parasolletje zei nie mand iets meer. Zelf' moeder zweeg er over Daarom durfde Mia haar ook niet vragen of de scheur kon dichtgemaakt worden Doch hoe verbaasd en vooral blij keek ze dien avond, toen ze als een echt Japansch meisje trippelend op de houten blokjes, beneden kwam. Want daar zag ze.... haar eigen parasolletje! En van de scheur was niets meer te zien! Want daarover had men stevig papier geplakt waarop tante Thea chrysanten en vlinders had Beschilderd in dezelfde fijne kleuren als de bloemen en vlinders die door Japan- sche schilders er op waren aangebracht. „O daarom was tante Thea hier!" riep Mia vroolijk uit. .O. mams, wat lief van u. dat u tante vroeg om het weer mooi te maken! O 't is nu nog véél mooier ge worden dan 't al was!" Moeder moest lachen om de vreugde die uit Mia's oogen straalde. Daarna vulde zij Rita's mandje met allerlei kleine snuis terijen en legde daaromheen een rand van roode tulpen. Dit alles, ook de tulpen, zou Rita mogen verkoopen. om later het daar voor ontvangen geld te geven aan het Crisis-comité. „Zou je nu niet liever je parasolletje thuis laten. Rita?" vroeg mevrouw Stark nog eens. vóórdat ze in de auto zouden stappen. ..'t Staat zoo dwaas bij je pakje". .Neen, Mam. ik neem het liever mee", was het antwoord. Met het geopende parasolletje boven 't hoofd en het mandje aan den arm. stapte dan ook een poosje later het kleine koop vrouwtje de mooi-versierde en schitterend- verlichte zaal binnen „O. kijk toch eens hoe mal!" gichelden eenige kinderen. .Verbeeld je. een koopvrouw met rok en jak en een witte muts op. loopt met een Japansch parasolletje! Zagen jullie ooit zóó iets geks?" „O. maar kijk eens naar dat Jaoansche meisje dat zoo graopig op haar houten blokjes trippelt!" riep een ander kind. ..Wat ziet zij er snoeperig uit. 't Is stellig een echt Japansch meisje! O. zij krijgt zeker wel een prijs!" Rita nóch Mia konden iets verstaan van hetgeen men over hun pakjes vertelde. Doch Rita dacht: Ze lachen, omdat ze mij zoo grappig vinden! Ik krijg beslist een prijs voor het grappigste pakje!" De reden, waarom men zoo lachte, ver nam zij pas. toen wat later op den avond de prijs-uitdeeling plaats vond en Mia een prachtige pop met echt haar. als eersten prijs kreeg. Toen sprak een der Jury leden tot haar: .Je bent 'n aardig Lim- burgsch koopvrouwtje en 't is wel jammer dat we ook jou niet iets moois als prijs kunen geven. Dit komt alleen door dat Japansche parasolletje. Neen, dit hoorde (Nadruk verboden). niet bij je aardig pakje. Zou je het zelf ook niet dwaas vinden, als je op de markt een koopvrouw zag met een Japansche parasol?" Rita was toen zóó teleurgesteld, dat ze niets kon zeggen. Ze knikte dus maar. terwijl ze dacht: „Had ik moeders raad maar opgevolgd en mijn parasolletje aan Mia geleend, dan zou ik die lieve tante Thea die het toch al zoo druk heeft met het geven van tee- ken- en schilderlessen, niet nóg meer last en moeite bezorgd hebben met het in orde brengen van Mia's gescheurde parasol Dit zei Rita ook met tranen in haar stem. tot haar moeder toen ze dien avond na afloop 'van het feest naar huis tuften. ..'t Spijt me. dat ik zoo eigenwijs en zoo zelfzuchtig was. Mams" sprak ze. En daar na tot Mia: ,'k Zal je voortaan alles lee nen. wat je noodig hebt zus!" Waarop Mia haar lachend de mooie, nieuwe pop in den arm legde en haar toefluisterde: En jij mag mijn pop lee nen. zoo vaak je ermee wilt spelen. Rita. Zoo wordt dan de prijs, dien ik kreeg, ook jouw priis!" Een vrouwtje dat ln lange reepjes gesne den en ln olie of vet gebakken aardappelen ver koopt, de zoogenaamde „pommes-frites", een verkorting van „pommes de terre frites". Heeren of dames, die beoordeelen, wie ln aanmerking komen voor een prijs. TANTE JOH. ('Nadruk verbodenJ.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 18