Bezoek aan Nederland, moet bevorderd worden. Vijf personen verdronken te Sneek. 77tle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 4 Maart 1936 Derde Blad No. 23295 BINNENLAND. Auto uit Leeuwarden in de stadsgracht gereden. FINANCIEN. SPREEKCEL. Nog geen overeenstemming over het „hotelplan". A.N.W.B. diep teleurgesteld over de reisbelasting. (Van onzen reisredacteur). Te weinig buitenlanders bezoeken Neder land tegenwoordig terwi.il er vele land- genooten naar het buitenland trekken om er hun vacantle door te brengen Dat daar veranderingin moet komen is niet alleen het streven van de hotelhouders en anderen, die met het vreemdelingenverkeer Iets te maken hebben het is ook de wensch van iederen Nederlander, wien het welzlin van zijn eigen land ter harte gaat. Hoe zou dat echter moeten geschieden? Niet door een reisbelasting. meenen de betrokkenen, daar zij daarvan represaille maatregelen van het buitenland vreezen, die het vreemdelingenverkeer nog meer zullen belemmeren dan thans reeds in sommige opzichten het geval is. Er zal iets gedaan moeten worden om het bezoek van buitenlanders te stimuleeren. doch dan zonder wettelijke bepalingen en alleen door het verblijf hier te lande voor de vreemdelingen aanlokkelijker te maken. Hoe zou dat echter moeten geschieden? Men weet. dat eenige vooraanstaande Nederlanders thans weer de koe bij de hoorns hebben genomen. In Den Haag is opgericht het Ninto. het Nederlandsch in stituut voor toerisme een schepping van de heeren luit.-generaal H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf jhr. ir. J. Roëll. directeur van de Westlandsche stoomtramwegmaatschappij. F. van Alphen bankier en Paul Judcll. secretaris-pen ningmeester van de Pullmanclub. Zij heb ben een hotelplan ontworpen naar het Zwitsersche voorbeeld, waardoor het aan buitenlanders mogelijk zou worden ge maakt voor aannemelijke prijzen eenigen tiid In Nederland door te brengen. Het plan omvat een igoedkoope reis naar ons land. een achtdaagsch abonnement op de ■Nederlandsche spoorwegen en een verblijf in een of meer goede hotels. We hebben eens te bevoegder plaatse nadere inlichtingen over deze kwestie in gewonnen en daarbij bleek ons dat alles nog lang niet zoo geheel in kannen en kruiken is. als uit de eerste berichten hieromtrent zou mogen worden afgeleid. Met namfe zijn de onderhandelinen met Horecaf nog gaande en deze vereeniging van hotelhouders heeft zich alleen nog maar principieel met het plan vereenigd. Zoo is het dus wel mogelijk, dat men in werkelijkheid straks tot een andere op lossing komt. We hebben den indruk gekregen, dat de ontwerpers van dit in principe zoo aan lokkelijke plan in hun begrijpelijk enthou siasme wat al te voortvarend ziin geweest met de publicatie ervan. Naar onze mee ning is het echter onjuist om bii het pu bliek verwachtingen te wekken, die straks misschien niet worden verwezenlijkt en daarom zullen we ons dan ook niet laten verleiden er thans nadere mededeelingen over te doen. Hopen we alleen dat de verschillende nog te voeren onderhande lingen tot het gewenschte resultaat mogen lelden en dat in het aanstaande seizoen ons land werkelijk een opleving van het vreemdelingenbezoek zal doormaken. De Kon. Nederl. Toeristenbond A.N.W.B. schrijft ons over de reisbelasting: Toen de reisbelasting indertijd werd aangekondigd en wel nadrukkelijk als een HERZIENING VAN HET FISCAAL STRAFRECHT. Verslag aan de Regeering aangeboden. De commissie tot herziening van het fiscaal strafrecht en strafprocesrecht heeft -het door haar samengestelde verslag aan de Ministers van Financiën en van Justitie aangeboden. De commissie, waarvan mr. N. C. M. A. van den Dries, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, voorzitter is, is in gesteld bij de beschikking van de Minis ters van Financiën en Justitie op 14 en 21 Maart 1929. Aan de commissie is opgedragen te on derzoeken iij hoeverre grond bestaat om in het fiscaal strafrecht en strafproces recht wijziging te brengen, terwijl tevens aan de Commissie de bevoegdheid is ver leend om, indien genoemd onderzoek daar toe aanleiding mocht geven, haar onder zoek mede uit te strekken tot de mogelijk heid om de bestaande belastingwetgeving, met behoud van de stelsels van heffing der verschillende wetten, meer eenvoudig en overzichtelijk te maken. Bij het verslag zijn als bijlagen gevoegd, zulks in den vorm van ontwerpen van wet, een reeks van wijzigingsvoorstellen, met toelichtingen, welke de Commissie noodig oordeelt. DE STAKING BIJ DE FIRMA SPAAN EN BERTRAM TE AMERSFOORT GEËINDIGD. Na langdurige besprekingen tusschen den Rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Jo- sephus Jitta en vertegenwoordigers van patroons- en werknemersorganisaties, be trokken bij de staking in de sigaren- industrie bij de firma Spaan en Bertram, is een compromis opgesteld, waarover de arbeiders in een gistermiddag gehouden vergadering hebben beraadslaagd. Beslo ten is het compromis te aanvaarden en den arbeid te hervatten. Het ontslag aan de zes arbeiders zal aan een arbitrale uitspraak worden on derworpen. Het werk is heden weer hervat. belasting op buitenlandsche pleizierreizen, is dit denkbeeld door velen goed opgeno men. vooral omdat gesproken werd van een lichte belasting welke een fiscaal en geen prohibitief karakter zou dragen. Velen zullen dan ook met ons diep te leurgesteld ziin nu het ..ontwerp tot hef fing eener reisbelasting" is verschenen, waarin een belasting wordt aangekondigd, die: le. zich niet beperken zal tot de plei zierreizen, maar ook de zakenreizen reizen om gezondheidsredenen en het grensver keer zal treffen: 2e. ongetwijfeld een prohibitief karakter zal dragen aangezien het gevraagde be drag in verband met de betrekkelijke lage reiskosten welke men zich heden ten dage nog kan veroorloven zeer zeker velen zal weerhouden op reis te gaan. Na grondige bestudeering van het ont werp zal de A.N.W.B. zich dan ook binnen kort wenden tot de leden van de Staten Generaal en met volledige argumenteering met klem verzoeken dit ontwerp niet aan te nemen. In het algemeen stelt het bestuur van den A.N.W.B zich op het standpunt dat een vrli en onbelemmerd internationaal toeristenverkeer een belang van de hoogste orde is. een middel om de volken tot el kander te brengen elkander beter te doen begrijpen een middel ook om den reiziger een ruimer blik te verschaffen op toestan den en gewoonten, zoowel elders als thuis, om hem eensdeels aldus te brengen tot zelfkritiek en anderdeels tot meerdere waardeering van hetgeen ons eigen land biedt. Daardoor zal ook de waardeering van het vaderlandsch natuurschoon van zelf toenemen, hetgeen door dwang en zelfgenoegzame opsluiting in een kleinen kring binnen de grenzen van ons land niet is te bereiken. Internationaal toerisme is geen amusement, doch een noodzake lijke verfrissching van lichaam en geest. Uit ideëele en moreele overwegingen is ons bestuur dan ook overtuigd tegenstander van eiken maatregel welke het reizen naar het buitenland vooral voor de eroote massa van ons volk zal belemmeren. Het Is wel zeer betreurenswaardig dat. op het oogenblik dat namens den Minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart 'n commissie de mogelijkheden onderzoekt, welke kunnen leiden tot een toeneming van het vreemdelingenverkeer naar Neder land. dit ontwerp wordt gepubliceerd dat ongetwijfeld in het buitenland tot repre sailles op toeristisch gebied zal leiden, maar evenzeer tot represailles op econo misch gebied, te meer waar reeds geble ken is. dat het buitenland zeer onsym pathiek staat tegenover deze heffing welke immers niet. zooals ten aanzien van soort gelijke maatregelen in andere landen ge zegd kon worden, voortvloeit uit de nood zakelijkheid de deviezen te beschermen. Daarnaast bevat de ontworpen regeling tal van practlsche bezwaren. In hooge mate is te betreuren, dat o.a. de eenvoudige reizen van de z.g. trekkers die oer rijwiel te voet of per kano door het land en door het buitenland gaan. en die dit genoegen bereiken met uiterst lage uitgaven, thans vrijwel onmogelijk ge maakt zullen worden. Het denkbeeld om alle reizen met een uniform bedrag te belasten onverschillig of de reis voor genoegen of om gezond heidsredenen gemaakt wordt en ongeacht de financieele draagkracht van den reizi ger en het bedrag dat hij in het buiten land uitgeeft is één van de teleurstellen de zijden van dit ontwerp, dat. zooals reeds gezegd tot zoovele gegronde bezwa ren aanleiding geeft dat. naar wij ver trouwen. niet tevergeefs een beroep op onze Volksvertegenwoordiging gedaan zal worden om dit ontwerp niet aan te nemen. EIEREN VOOR GESTEUNDEN Wanneer het blikvleesch is verbruikt. Naar „De Maasbode" verneemt zullen, wanneer het blikvleesch is verbruikt, aan de werklooze arbeiders en andere gesteun- den, die voor verstrekking van blikvleesch in aanmerking komen, goedkoope eieren worden verstrekt. Voor dat doel worden er 40 millioen stuks uit de markt genomen (dat is ongeveer 2.500.000 kg.). Door dezen maatregel zal dan tevens de prijs op de vrije markt worden gesteund. DE BRUG OVER HET HOLLANDSCH DIEP. Dc zevende spanning gelegd. Gisterochtend om ongeveer negen uur is, gelijk in 't kort nog in een deel onzer vorige oplage is gemeld, de zevende over spanning voor de nieuwe brug over het Hollandsch Diep van de werf van Penn en Bauduin te Dordrecht via de Dordt- sche Kil en Willemsdorp naar haar pijlers versleept. Het weer was voor het vervoer uiter mate gunstig, daar het volkomen windstil was. Wel ning over het water een tamelijk dikke mist, docli die was voor het trans port, dat zooals gebruikelijk is, door de Wit's Transportbedrijf uit Rotterdam werd verzorgd, geen beletsel. De belangstelling aan den wal was zeer gering. Langzaam voer men naar het reeds ge reed zijnde deel van de brug. Eerst werd nog even gezwenkt en daarna gleed de machtige kolos dwars op de lengte van de brug tusschen de openstaande pijiers in. Hier werd voorloopig halt gehouden, om dat het getij niet gunstig was. Er werd echter niet stil gezeten, want inmiddels bracht men trossen uit naar de pijlers, waarmee later de brug op haar plaats getrokken zou worden. Omstreeks één uur kon men hiermee beginnen. Uiterst voor zichtig werd met het gevaarte gemanoeu vreerd. Centimgter voor centimeter vor derde men. Totdat plotseling een scherp fluitsignaal weerklonk, dat beduidde, dat de brug op haar plaats lag De pompen werden aangeslagen en langzaam maar zeker zakten de onderliggers en naderde de brug steeds dichter haar vaste steun punten. Te ongeveer drie uur was de zaak in orde. DE CONTINGENTEERINGS- POLITIEK. OORDEEL DER TWEEDE KAMER. Verschenen Is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot regeling van den invoer van: dweilen, wollen en halfwollen dekens, cocosstukgoe- deren, petten en baretten, bovenkleeding, geëmailleerde gegoten badkuipen en clo setreservoirs, naaigaren, kachels, haard kachels, haarden en fornuizen; triplex- hout; schroefbouten; papier en papierwa ren; verpakkingglas; manufacturen, stof fen en weefsels van echte zijde en van echte zijde met kunstzijde; geïsoleerde electriciteitsgeleidingen; cement van alle soorten; leder; boter; paarden. Aan dit verslag is ontleend: Nu weder een groot aantal contingen- teeringsmaatregelen ter goedkeuring aan de Kamer zijn voorgelegd, zouden verschei dene leden het zeer op prijs stellen van de Regeering te mogen vernemen, hoe het thans staat met het onderzoek naar dc mogelijkheid, contingenteeringen te ver vangen door andere maatregelen, speciaal verhoogde invoerreohten. Sommige leden spraken als hun oordeel uit, dat de wijze, waarop de bemoeienis van de Staten-Generaal met de contingentee- ringspolitiek der Regeering thans geregeld is, weinig bevredigend is. In de eerste plaats merkten zij op, dat er dikwijls een geruimen tijd verloopt tus schen den datum, waarop een contingen- teeringsbesluit begint te werken, en het tijdstip, waarop een wetsontwerp ter ver vanging daarvan bij de Kamer wordt inge diend. Vervolgens meenden zij, dat het in dienen van een afzonderlijk wetsontwerp ter vervanging van elk der talrijke contin- genteeringsbesluiten onnoodig omslachtig en kostbaar is. En in de derde plaats we zen zij er op, dat slechts de hoogte der autonome contingenteeringspercentages door de Staten-Generaal kan worden goed gekeurd, terwijl de veel belangrijker ver dragscontingenten haar zelfs niet bekend werden, hetgeen een juiste beoordeeling der getroffen maatregelen ten zeerste be moeilijkt. Dit laatste bezwaar achtten de hier aan het woord zijnde leden van zooveel ge wicht, dat zij er de voorkeur aan zouden geven, indien de Crisisinvoerwet werd ge wijzigd in dien zin, dat contingenteerings- besluiten niet meer door wetsontwerpen zouden behoeven te Worden vervangen, en tevens de Regeering omtrent haar con- tingenteeringspolitiek geregeld overleg zou plegen met de vaste Commissie uit de Ka mer voor overleg met de Regeering om trent maatregelen van handelspolitieken aard. Van andere zijde werd opgemerkt, dat niets deze commissie belet, voor zoover zij dat noodig acht, reeds thans deze inlich tingen te verzoeken en daaromtrent met de Regeering in overleg te treden. Verscheidene leden spraken den wensch uit, dat de Regeering, ten vervolge op een vroeger gegeven overzicht, weder aan de Kamer een overzicht zal overleggen om trent de resultaten der gevoerde contin- genteeringspolitiek;n"'Zoo mogelijk bijge werkt tot 1 Januari 1936. Triplexhout. Opgemerkt werd. dat de minister er in de memorie van toelichting op wijst dat deze contingenteering geen groote belemmeringen voor handel en ver bruikers met zich brengt, omdat slechts 8 pCt. van den import van triplexhout (berekend naar de cijfers van 1934) onder de contingenteering valt. Wanneer slechts een zóó klein deel van den invoer door de contingenteering wordt geraakt, zullen, zoo meenden sommige leden, de fabrikan ten van triplexhout ook slechts een zeer klein voordeel uit de contingenteering kunnen verkrijgen. Eenige leden vroegen zich zelfs af. of deze contingenteering niet beter geheel achterwege had kunnen blij ven. Men zou het op prijs stellen hierom trent nader te worden ingelicht. Schroefbouten. Men zou het op prijs stellen te mogen vernemen of de Regee ring op de mate van prijsstijging, welke eventueel uit deze contingenteering is voortgevloeid, toezicht heeft doen oefenen, en of dit toezicht heeft veroorzaakt of aangetoond, dat de vrees voor een te sterke prijsstijging ongegrond is. Geïsoleerde electriciteitsgeleidingen. Sommige leden wezen er op. dat contin- genteeringen gevaar voor ongerechtvaar digde prijsstijging vooral dan meebrengen, wanneer zij goederensoorten betreffen, welke in Nederland slechts door één of enkele ondernemingen vervaardigd wor den. Die ondernemingen kunnen zich dan immers de contingenteering vrij gemak kelijk ten nutte maken door misbruik van hun monopolistische positie ten koste van de verbruikers. Tot de contingenteeringen welke dit gevaar in zich bergen, behoort die van geïsoleerde electriciteitsgeleidin gen. Bovendien zou een te sterke prijsstij ging dezer artikelen een daling van de kosten der electriciteitsvoorziening in on- gewenschte mate kunnen tegenhouden. Cement. Eenige leden waren van meening. dat de in overleg tusschen de Regeering en de fabrikanten tot stand gekomen verlaging van de Nederlandsche cementprijzen, waarover in de Memorie van Toelichting het een en ander wordt medegedeeld, niet van groote beteekenis kan worden genoemd. Zij verzochten den minister, te willen mededeelen tot welken prijs op het oogenblik cement uit België hier te lande wordt aangeboden. Paarden. Verscheidene leden zouden gaarne inlichtingen ontvangen omtrent de moeilijkheden met eenige landen, welke in de Memorie van Toelichting genoemd wor den als de oorzaak van de wel zeer sterk vertraagde indiening van dit wetsont werp. Van welken aard waren deze moei lijkheden. met welke landen waren zij ge rezen. en hoe zijn zij uit den weg ge ruimd. o In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur zouden 5 personen uit Leeuwarden: 4 heeren en één dame, die het café Reen aan het Martïniplein te Sneek hadden bezocht, per auto huiswaarts keeren. Waarschijnlijk door den mist misleid en mede tengevolge van de onbekendheid met den weg is de chauffeur in de stads gracht aan dit plein gereden. De gracht is daar ter plaatse zeer diep zoodat de wagen daar geheel onder water verdween. Een hoofdagent van politie, die het ongeluk zag gebeuren, riep direct assisten tie in. Met medewerking van een 4-tal agenten slaagde men er na groote inspan ning in de auto te openen en de 5 inzit tenden naar boven te brengen. Zij werden naar het nabijgelegen poli tiebureau vervoerd waar een 6-tal ge waarschuwde doctoren met zuurstofappa raten trachtten de levensgeesten op te wekken, evenwel zonder succes. De vijf slachtoffers hadden per auto, een gesloten wagen, een uitstapje gemaakt van Leeuwarden naar Sneek. Naar het onderzoek heeft uitgewezen hebben zij een tweetal café's bezocht, het laatst dat van den heer Reen. Toen de auto van dit café wegreed, zag een hoofdagent, die op de stoep van het naast het café gelegen politiebureau stond, dat de wagen regelrecht op de gracht af reed en even later in het water verdween. Ondanks spoedig toegeschoten hulp van burgers en agenten kostte het zeer veel moeite voordat men er in geslaagd was in de diepe gracht een der portieren te ope nen. Bovendien wist men de kap open te scheuren, doch ook dit werk nam, gehan dicapt als men was door de duisternis, eenigen tijd in beslag, zoodat pas na een kwartier het eerste slachtoffer naar boven kon worden gebracht. Via het portier en de kap werden ook de anderen een voor een naar buiten ge bracht. Ofschoon de inmiddels gewaar schuwde doctoren geruimen tijd bezig wa ren met het aanwenden van zuurstof, om te trachten de levensgeesten bij de slacht offers op te wekken, mocht hun dat bij geen van allen gelukken. Het stoffelijk overschot der omgekome nen werd opgebaard en zal vandaag naar Leeuwarden worden overgebracht. De namen der slachtoffers zijn: de 31-jarige caféhouder J. Hempenius, wo nende Ruiterkwartier, te Leeuwarden; zijn 28-jarige echtgenoote L. Hempenius— Bouma; de 30-jarige J. de Vries, Speel manstraat 18; de 30-jarige H. Oosterhof, Speelmanstraat 16; de 30-jarige H. Jansen, Blokhuissteeg 45, allen te Leeuwarden. Vermoedelijk heeft Jansen de auto be stuurd. In den loop van den nacht is de wagen gelicht. SALARISSEN DER RECHTERLIJKE MACHT. Bezwaren der Tweede Kamer tegen de verlaging. Volgens het Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp: na dere wijziging van de regelingen, hou dende vaststelling van de bezoldiging van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rechterlijke macht, konden zich verscheidene leden met de voorgestelde verlaging van salarissen, in het bijzonder van die van de rechterlijke macht, niet vereenigen. Naar hun oordeel staan deze salarissen toch reeds op een peil, dat niet overeenkomt met den aard van het ambt en met de plaats, die deze ambtenaren in het maatschappelijk leven bekleeden. Thans reeds komt het voor, dat onder scheidenlijk commissarissen en inspec teurs van politie hooger bezoldigd worden dan officieren en substituut-officieren van justitie, hoewel de laatsten hiërarchisch boven de eerstgenoemden staan. Sommige leden wenschten deze gelegen heid aan te grijpen hun bezwaren ken baar te maken tegen de salarispolitlbk van de regeering in het algemeen De per 1 Januari 1936 ingevoerde algemeene sa lariskorting van 5 pCt. achtten zij, gezien de stijging der belastingen en de niet- verlaging der huren van ambtenaars- woningen en de andere gezinsuitgaven, niet verantwoord. Verscheidene andere leden achtten de aangevoerde bezwaren niet juist. Het moge zijn dat menig rechterlijk ambte naar bezwaarlijk 5 pCt. van zijn salaris zal kunnen missen: gelet op den toestand van 's Rijks financiën en gelet op de om standigheid, dat de regeering in verband daarmede een korting van 5 pCt. op alle andere Rijkssalarissen heeft toegepast, is de voorgestelde korting onvermijdelijk. Verscheidene leden achtten salariskor- ting met terugwerkende kracht zeer be denkelijk. Zij drongen er op aan. de inwerkingtreding van de voorgestelde korting te verschuiven naai- een datum die ligt na dien van de eventueele afkon diging der wet. Het had vele leden verbaasd, dat aan de leden van de rechterlijke macht over de maand Januari 1936 zonder eenige voorafgaande kennisgeving 5 pCt. minder werd uitgekeerd dan waarop zij recht hadden. Naar hun meening heeft de regeering hier gehandeld in strijd met de wet van 5 Juli 1910 en met het tweede lid van artikel 63 der Grondwet. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. In Krasnapolsky te Amsterdam hield de „Ned. Beweging voor Eenheid door Demo cratie" gisteravond een bijeenkomst, welke door 1400 personen werd bezocht. De voorzitter, dr. H. Faber, zeide dat de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie geen politieke partij is, doch een vereeniging van alle volksgroe pen op de basis der Democratie. Onze taak. aldus spr., 'is de verdediging der de mocratie, zoowel naar rechts als naar links, de verdediging tegen elke dictatuur. Deze avond is een getuigenis van onze liefde en geestdrift voor de democratie. „Nederland voor de Nederlanders, Neder land voor ons", zoo eindigde spr. Hierna zijn toespraken gehouden door den heer Anton van Duinkerken (R.-K.), mr. J. J. R. Schmal (Geref. Prot.) en dr. H. Brugmans, leider van het Soc.-Dem. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. DE VERKOOP VAN „DER STUERMER". Naar aanleiding van een bericht om trent verkoop van het Duitsche weekblad „Der Stiirmer" in een sigarenwinkel 'te Amsterdam deelt het Hoofdkwartier van de NJS.B. mede: 1. dat de N.S.B in geen enkel opzicht bij de bedoelde handelszaak betrokken is; 2. dat de leiding van de N.S.B. versprei ding in Nederland van het bedoelde week blad (dat de N.S.B. wegens haar afwijzend standpunt tegenover het Duitsche anti semitisme herhaaldelijk heeit aangeval len) afkeurt. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Koninklijk Besluit van 2 Maart is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Maastricht, ter standplaats de gemeente Wittem. M. H. H. J. Goorissen, candidaat-notaris te Valkenburg (L.) en tot notaris binnen het arrondissement Assen, ter standplaats de gemeente Oos- terhesselen, M. Tammens, candidaat-no taris te Leens. Bij Koninklijk besluit van 2 Maart is met ingang van 20 Maart benoemd tot burgemeester der gemeenten Opmeer en Spanbroek, H. J. M. Keüzer. De gewone audiende van den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zal op Maandag 9 Maart e.k. niet jilaat® hebben. UIT NED. OOST-INDIË. DE NIEUWE VLOOTVOOGD VAN INDIE. Onderhoud met Schout bij Nacht Ferwerda De Deli-Courant heeft aan boord van de „Baloeran" te Belawan een onderhoud gehad met den nieuwen vlootvoogd, schout bij nacht Ferwerda. „Ik heb natuurlijk wel een meening over de diverse onderwerpen", aldus zeide schout-bij-nacht Ferwerda o.m. „en de Regeering heeft de plannen, maar daarom kunnen wij nog niet overgaan tot de daad aangezien eerst het Defensiefonds afge wacht moet worden". „Volgens mij", aldus de nieuwe Vloot voogd, „moeten wij er voor zorgen, dat zoowel personeel als materiaal bruikbaar is op alle oogenblikken en dat men bij het materiaal een groote bedrijfszekerheid heeft, maar als er geen geld is. dan kun nen we natuurlijk niet direct uitvoering geven aan onze voornemens, hoe goed die bedoeld mogen zijn". Sprekende over den algemeenen geest ten aanzien van de Marine zeide spr., dat we daarmee op den goeden weg zijn. Deze geest is bezig zich te ontwikkelen tot het goede peil. In Holland is men reeds uit stekend gestemd jegens de marine. Wij zijn bezig te groeien en daarop zal ongetwijfeld ook de bloei komen. De aan dacht werd vervolgens gavraagd voor de berichten, als zou men overgaan tot uit breiding van de opleiding tot reserve officier bij den vliegdienst. Ook de heer Ferwerda had hier van vernomen en men was er inderdaad mee bezig. Of er tot uitbreiding overgegaan zal worden, is nog een kwestie, „die niet in een stadium van ja-zeggen verkeert", besloot de commandant, daarmede aan gevend dat natuurlijk moeilijkheden blij ven bestaan. Wat de algemeene opleiding van de officieren betreft, zeide spr. een voorstan der te zijn van een uniforme voor-oplei ding. Allen moeten den leergang van het Koninklijk Instituut volgen en daarna kan een schifting plaats hebben over de ver schillende corpsen. Het eindstadium der opleiding zal alzoo een specialiseering op een bepaald corps zijn. doch als geheel heeft men zijn ontwikkeling gebouwd op eenzelfden grondslag. OFFICIEELE MUTATIES. BUITENZORG, 3 Maart (Aneta). Aan mr. E. K. Hesselink, Raadsheer in het Hooggerechtshof, tevens president van het Hoog Militair Gerechtshof, is acht maanden verlof toegestaan, ingaande I October 1936. Op verzoek is eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, aan mr. R, Hattink. hoofd ambtenaar ter beschikking bij het Depar tement van Financiën. Dit ontslag wordt geacht te zijn Ingegaan op 29 Februari 1936. Met ingang van den dag van aankomst te Tandjong-Priok is benoemd tot mari tiem lid van het Hoog Militair Gerechts hof en tot lid, tevens voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart, de heer D. Scalonge, gepensionneerd schout-bij-nacht bij de Koninklijke Nederlandsche Marine. ALPHENSCHE BANK. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der Alphensche Bank N.V. te Alphen aan den Rijn werden de balans en winstrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 8 De aftredende commissaris de heer J. A. Bos, werd herkozen. RADIOKLACHT. Een lezer in de directe imgeving van de Morschpoort klaagt over gestoorde radio ontvangst. De storingen treden vooral op 's middags om 12 uur en 's avonds om halfacht. Hij roept aller medewerking In om hieraan een einde te maken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9