LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 4 Maart 1936 lAAT/TEJBEMCHTIN RIJSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Rede prof. Barge. In het Rijksmuseum van Oudheden sprak gisteravond prof. dr. J A. J. Barge over „Anthropologic en anthropologische sa menstelling van het Nederlandsche Volk" De anthropologic staat vandaag den dag, nu we niet slechts buiten, doch ook binnen Europa een rassenvraagstuk" hebben, wel zeer in het centrum der be langstelling en het is noodig, alvorens tot de behandeling van de anthropologische samenstelling van ons volk over te gaan, de houding ten opzichte van deze rassen kwestie te bepalen, aldus spr. Het rassen vraagstuk van vandaag ls geworden tot oen vraagstuk van de openbare meening; daardoor is er veel „leuze" in gaan schui len, is veel van de noodzakelijke objecti viteit verloren gegaan, zoozeer dat men zelfs bij wetenschappelijke onderzoekers van naam het intellect vaak verdrongen ziet door het sentiment. Het rasbegrip is anthropologisch een vergelijkend anatomisch begrip. Een ras is een groep van menschelijke individuen, d;e een groep vormen op grond van een aantal erfelijke lichamelijke kenmerken. Alleen op grond van bepaalde lichamelijke kenmerken behoort de mensch tot een be paald ras en het is volgens spr. ongeoor loofd om bij deze rasbepaling a priori den „geest" op te nemen, zooals tegenwoordig door sommigen wei gedaan wordt. Het be grip „ras" in een geheel ander soort be grip dan het begrip volk: een volk is een eenheid op grond van gemeenschappelijke taal, historie, cultuur etc., een ras is een heid alleen op grond van de genoemde gemeenschappelijke lichamelijke ken merken. Een ras kan over zeer veel volken verbreid zijn; bijv. het Noordsche ras; omgekeerd kan een volk opgebouwd zijn uit zeer verschillende rassen. Over „ras kenmerken" kan men slechts eenige alge meenheden zeggen, bijv. dat ze gemak kelijk waarneembaar moeten zijn. Ver- eischte is, dat men een rasindeeling niet op één kenmerk maar op groepen van kenmerken maakt. De practisch bruikbare raskenmerken zijn: de vorm van het hoofd, de pigmentatie, de haarvorm en de lichaaamslengte. Volgens de verhou ding tusschen grootste lengte en grootste breedte van den schedel zijn de menschen in te deelen in langhoofdigen, middel- langhoofdigen en korthoofdigen. De pig mentatie is het meest bekende rasken merk. Vroeger maakte men volgens huids kleur een indeeling in 5 rassen. De tegen woordige anthropoloog onderscheidt 3 hoofdrassenhet europide. het negride en het mongolide. Het europide-ras is on derverdeeld in de blonde rassen van het noorden, de centrale gordel van de rond hoofden en het middellandsche ras of de Zuidelijke groep van de langhoofden. De blonde rassen van het Noorden zijn weer onderverdeeld in den homo-nordicus en het Oost-Baltische ras. Dit ras van den homo-nordicus, dat blond, langhoofdig, slank en meest elegant gebouwd ivan het z.g. sportieve type) is, is weer in 3 typen onderverdeeld. Het Oost-Baltische ras is korthoofdig, heeft sluik haar, grove lippen, breeden mond etc. Als type van het Alpine-ras met de sterk gepigmem- teerde huid, korte ledematen etc., noemde spr. Herriot. Dit Alpine-ras komt vooral voor in mid den Frankrijk. Zuid-Duitschland en Zwit serland. Men kan wel zeggen dat bepaalde licha melijke kenmerken parallel loopen met enkele geestelijke kenmerken maar een goed wetenschappelijk onderzoek dienaan gaande moet eigenlijk nog beginnen. Wat men hierover tegenwoordig wel beweert berust op nog zeer onvolledige kennis en spr. ziet hier slechts een ontijdige ver menging van de physische en de psychi sche anthropologic. Ontijdig want synthese van dat wat men nog niet als exact kent, is hoogst gevaarlijk. Op de vraag of het geen wij weten omtrent de rassen, aanlei ding mag zfin voor den eenen mensch om te oordeelen over den ander antwoordt spr, met een volmondig: neen. Slechts het oud-Christelijk tiegrip: .hebt uw naasten lief als u zelf" mag hier uitgangspunt ziin en de beoordeeling van mensch over mensch zooals we die heden ten dage ,.Jn naam van de anthropologic" zien gebeuren is uit den booze. In Nederland heeft het onderzoek van den Amsterdamschen hoogleeraar prof. Bolk uitgewezen dat bijna 73 der be volking blond 19.5 °/n bruin 2 45 rood en 5 n zwart van haarkleur is. In Nederland is dus ruim 25 wat de pigmentatie betreft niet „Nordisch" In het Noorden des lands is het blonde type het sterkst vertegen woordigd (in Groningen 81 o. in Limburg 63.4 Parallel met dit donkerder wor den van de haarkleur van Noord naar Zuid loopt het donkerder worden van de oog-kleur. Van het Nederlandsche volk heeft 70 blauwe en blauw-grijze oogen de rest heeft bruine en bruin-groene oogen. Dat de vorm van den schedel be treft. hierbij ging spr. terug tot de men schen die vroeger ons land bevolkt heb ben: schedelvondsten in Friesche terpen (schedel van vóór 800 n. Chr.) leverden vrijwel alle langhoofdige schedels op. ter wijl de schedel afkomstig uit het z.g. ver dronken land van Reimerswaa] Zuid- Beveland) schedels van vóór 1530 daarvan sterk verschilden en eenvormig rondhoofdig waren Behalve deze langhoofdigen van het Noordsche type in het Noorden des lands en de korthoofdigen van het Alpine type in Zeeland is ook nog het Baltische type in ons volk vertegenwoordigd. Tegenwoordig is de Friesche bevolking korthoofdig doch zij is blond gebleven. Wanneer men de statistische cijfers beziet, ervaardt men dat in ons land de index- cephalicus en de pigmentatie loodrecht op elkaar varieeren. Wat de lichaam lengte aangaat: 2'A van ons volk is ondermaatse!)" d.w.z kleiner dan 1.55 M. De gemiddelde lengte van de menschen op de Wadden-eilanden ls 1.73 M. tn N. Brabant 1.671 M. en in Limburg 1.673 M. In Drente is het percentage ondermaat- schen het grootst (4 87 mede doordat daar de economische omstandigheden het slechtst zijn in Utrecht is dit percentage het gunstigst (0.95 "o). Behalve de genoemde tvoen treft men in om land arer'el kruisingen tu-=cben de verschillende typen Dat het donkere tvog in Z-c'and zijn oorsprong zou -"'een uit den tiid van de Snsamcbe over^eer- schine is een leende want d° bevolk!ng was daar reeds lang voordien van een uitgesproken Alpine-type. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootconferentie - Weer een reeks besprekingen op komst. Bij een bespreking tusschen den Fran- schen en Amerikaanschen gedelegeerde ter Vlootconferentie heeft de Fransche gede legeerde zioh accoord verklaard met een maximumgrens van 35.000 ton voor slag schepen en zich bereid verklaard een ver drag te teekenen zonder Italië. Hij hoopt dat de kwestie der slagschepen langs di- plomatieken weg voor 1940 opnieuw zal worden besproken. De Engelsche ochtendbladen zijn het er alle over eens. dat thans de weg vrij ls voor onderteekening van een driezijdig vlootverdrag tusschen Engeland, Amerika en'Frankrijk. De marine-medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat het definitieve ont werp van het verdrag al gereed is. De „Times" schrijft, dat het vlootverdrag zoo geredigeerd zal zijn, dat het voor even- tueele latere onderteekening door Italië en Japan open staat. Tal van belangrijke besprekingen zijn in 't verschiet. Het lijstje luidt: Een bespreking tusschen Starhemberg en Mussolini op 5 Maart. Hodza, de Tsjecho-Slowaaksohe minister president, wordt 9 Maart te Rome ver wacht. Half Maart zal Schuschnigg Goemboes te Boedapest ontmoeten. En dan volgt het bezoek der Hongaren en Oostenrijkers aan Rome, men zie onder Italië. Het voorstel tot het houden der confe rentie is uitgegaan van Italië. Uitdrukke lijk wordt verklaard, dat het doel der con ferentie is op te treden tegen de geruch ten. die opgedoken zijn in verband met de plannen van den Tsjecliischen premier en volgens welke de Oostenrljksche regeering in nauwere betrekking zou treden tot de mogendheden der Kleine Entente. De drie- mogendhedenconferentie zal derhalve op nieuw t>evestigen, dat de Romeinsche pro tocollen van 1934 de eenige houdbare basis der Mldden-Europeesche politiek der drie mogendheden vormen. Verder wordt ver klaard, dat een uitbreiding dezer proto collen door toetreden van andere mogend heden niet meer actueel geacht wordt. Onderhandelingen te dien einde staan niet op het program. Ook zal niet gesproken worden over de Habsburgsche kwestie, daar deze volgens den algeheelen internationa len toestand als uitgeschakeld beschouwd kan worden. Men wijst er in dit verband op. dat het op 13 Maart vastgestelde be zoek aan Boedapest van Schuschnigg en Berger-Waldenegg ten doel zal hebben de overeenstemming van opvattingen tus schen de Oostenrijksche en Hongaarsche regeeringen tegenover de Tsjechisch-Fran- sche Donaupactplannen te constateeren. In diplomatieke kringen te Rome neemt men aan. dat ter conferentie een princi pieel standpunt zal worden t>epaald van de drie mogendheden ten opzichte van den economischen en polltieken opbouw van het Donaubekken, waarbij rekening ge houden zal worden met de bü de Donau- kwesties belanghebbende groote mogend heden. EEN STATIONSWACHTKAMER ALS CLUBLOKAAL. Van de Leidsche Speeltuinvereen. „Oosterkwartier". Het is „Oosterkwartier" mogen gelukken van de directie der Nederlandsche Spoor wegen het 2de klasse wachtlokaal van het Statlonsgetiouw aan den Heerensingel te huren. Deze lokaliteit is geheel gerestau reerd en er op ingericht, om de speeltuin- jeugd op een nuttige en aangename wijze bezig te houden. Daardoor is ook in de wintermaanden het verband tusschen de jeugd en den speeltuin behouden; dit is zeer zeker van groot belang om het terug- loopen van het ledental tijdens de winter maanden te voorkomen. Gisteren had de opening van het club lokaal „Oosterkwartier" plaats, welke een eenigszins officieel karakter droeg; alle vereenigingen in het Koolkwartier, de speeltuinvereenigingen en de Leidsche Speeltuinfederatie hadden zich doen ver tegenwoordigen. De voorzitter, de heer D. Vijlbrief, opende deze bijeenkomst en gaf een uitvoerige uiteenzetting van het ont staan van het clublokaal. Hij bracht tevens een woord van hulde aan het oud-be- stuurslld, den heer W. Smit. door wiens initiatief het 1 cent-fonds werd opgericht, tot verkrijging van een eigen gebouw voor „Oosterkwartier". De opbrengst van dit fonds zal geheel worden aangewend tot uitbreiding van het clubwerk. Door het Instituut van leider (sters) van ..Oosterkwartier" werden bloemen en eenige schilderijen aangeboden, terwijl de korfbalvereniging „Oosterkwartier" bloe men en een waterstel ten geschenke gaf. Door de aardewerkfabriek van den heer Vermeulen werden eenige aschbakjes voor de bestuurstafel geschonken, terwijl mu zikale medewerking werd verleend door mevr. A. Vermeulende Graaf en den heer A. Akkerman. De heer D. Vijlbrief gaf eenige declamaties t,en beste. Bij het sluiten der bijeenkomst kon „Oosterkwartier" terugzien op een prach tig geslaagden avond. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames A. C. Kraan Oegstgeest)J. van der Made (Leiden) en A. Speelman (Over schiet. Gistermorgen Ls de 3'A-jarige K. K. in de ouderlijke woning aan de Haarlem merstraat van de trap gevallen. De Eerste-Hulpdienst constateerde een lichte hersenschudding en verwees den knaap voor verdere behandeling naar den huis dokter. Gistermiddag is de 12-jarige T. van der P., wonende in de Trompstraat, op de Hooigracht van een rijdende vrachtauto gevallen, waar hij stilletjes achterop ge klommen was. De jongen brak een enkel en werd door den Eersta-Hulpdlenst naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. DUITSCHLAND. Vervallen verklaard van de Duitschc nationaliteit. Wederom zijn verscheiden personen van de Duitsche nationaliteit vervallen ver klaard ,op grond van de overweging, dat zij „door een optreden, dat in strijd is met den plicht van trouw jegens rijk en volk, de Duitsche belangen geschaad hebben". De thans gepubliceerde lijst van gede- nationaliseerden bevat 25 journalisten, bijna allen van „joodsche afstamming". ENGELAND. De industrie en de defensie. Het industrieele verbond heeft een ver bindingscommissie ingesteld die de sa menwerking tusschen de industrie en de regeering van de in het Witboek inzake de bewapening beoogde industrieele mo bilisatie van Engeland moet vergemak kelijken. -io FRANKRIJK. Interpellatie over Duitschland. De afgevaardigde der radicale llnkschen Falcoz, voormalig onderstaatssecretaris, heeft den premier er van in kennis ge steld, dat hij voornemens is hem in het parlement de vraag te stellen welke con sequenties de Fransche regeering denkt te trekken uit de laatste verklaringen van Hitier. o ITALIË. Verklaring van den Duce. In een gisteren gehouden ministerraad heeft Mussolini een politieke verklaring afgelegd over de jongste overwinning in Oost-Afrika, de as. Italiaansch-Oosten- rijksch-Hongaarsche conferentie te Rome. de Londensche vlootbesprekingen en de sancties. „Sedert den laatsten ministerraad", al dus de duce, „hebben onze troepen in Afrika een reeks schitterende overwin ningen behaald, welke het Ethiopisch Noord-front in elkaar deden storten. De ministerraad zendt Badoglio en zijn troe pen de betuiging van zijn dank. Terwijl in den loop van de maand Fe bruari onze krijgsverrichtingen aldus haar (empo versnelden, heeft het Amerikaan- sche congres met een verpletterende meerderheid de verlenging van de neu- traliteitswet goedgekeurd en elk voorstel verworpen, dat de lijst van goederen zou uitbreiden, die thans aan een embargo onderworpen zijn. Amerika heeft aldus doende niet de minste rekening gehouden met de aansporingen van den Volken bond. Als Italianen kunnen wij niet nalaten, met voldoening akte nemen van deze politieke gedragslijn; ik wensch daar echter nog aan toe te voegen, dat de Amerikaansche senatoren en afgevaar digden een kostbaren dienst hebben be wezen aan den wereldvrede. De poging om de Donaukwestle op te los sen zonder Italië, d.w.z. tegen Italië, welke onlangs te Parijs werd ondernomen, niet door de Fransche regeering en niet met haar goedkeuring, is reeds mislukt zooals te verwachten was. Het ls wel overbodig te herhalen, dat een collectieve organisa tie in het Donaubekken onze aanwezigheid niet zou kunnen buitensluiten, noch onze belangen en die van Italië's bondgenooten zou kunnen miskennen. Het is in verband met al deze kwesties dat 18. 19 en 20 Maart a.s. te Rome Italia an schOostenrijkschHongaarsche besprekingen gehouden worden, Schusch nigg, de Oostenrijksche kanselier en Ber ger-Waldenegg, de minister van bulten- landsche zaken, Goemboes, het hoofd van de Hongaarsche regeering en Kanya, zijn minister van buitenlandsche zaken, zullen de welkome gasten zijn van Rome. De besprekingen zullen geschieden op den grondslag van de protocollen van Rome, die in de beide eerste jaren van hun be staan stellig nut hebben gehad voor het versterken van de politieke en economische betrekkingen tusschen Boedapest, Weenen en Rome. Wat de Londensche vlootconferentie betreft, zal onze houding geen verrassing zijn voor hen. die zich de verklaringen herinneren van onze eersten gedelegeerde in de openingszitting. Een accoord van politieke strekking kan Italië niet onder teekenen, terwijl het bedreigd wordt met uitbreiding der sancties. De vierde maand van den economischen aanval op ons volk heeft onze politieke en moreele eendracht nog versterkt. De droeve verliezen, die de oorlog met zich brengt worden gedra gen met een mannenmoed, die de bewon dering van de wereld afdwingt. Het Italiaansche volk beseft de historische strekking van de ondernomen Inspanning van de natie, niet alleen om de dooden van 1895/96 te wreken, maar om den weg van de toekomst te verzekeren. Italië is overal aan het werk om zich de hoogste mate van economische autono mie te verzekeren, zonder welke een natie morgen aan den dag overweldigd kan v/orden door andere, rijkere naties. Het Italiaansche volk ls zich tenvolle van deze hoofdzaak bewust en alle inspanning van het regiem strekt tot het bereiken van dit doel. o UIT HET VERRE OOSTEN. Weer een Chineesch pretest. De Chlneesche regeering heeft geprotes teerd bij de Japansche ambassade tegen het herhaalde vliegen van Japansche mili taire vliegtuigen over Noord-Chlna. Op de vroegere protesten is geen antwoord ont vangen. De Japansche generaal Doihara keert naar Japan terug en zal vermoedelijk wor den opgevolgd door generaal Okamoera. In Chlneesche kringen blijft men een scher per optreden van Japan in Noord-China verwachten. Arita de nieuwe Japansche ambassadeur in China is naar Nanking vertrokken. *?°LvlQbo0I^ohien Verkó\9' (helper GRIEKENLAND. De crisis nog steeds niet opgelost. In een gistermiddag door een delegatie van de Kamer van Koophandel van Athene aan den Koning overhandigde motie wordt een beroep gedaan op de vaderlandsliefde der politieke leiders om een kabinet te vol-men. Vóór het geval het onmogelijk zou blij ken, om op deze wijze een ministerie te vormen yeplaat men zich op den Koning om het land een sterke regeering te geven, samengesteld uit sterke personen die bo ven de parlljen staan eh die het vertrou wen hebben van Volk en Kamer. Na het bezoek aan het paleis begaf de delegatie zich naar Sophoelis Tsaldaris. Theotokis Kafandaris en Demerdzis. Volgens de bladen zullen de winkeliers hun zaken sluiten indien de moeilijkhe den waarop de vorming van een kabinet stuit niet worden overwonnen. Gisteren sloten zij reeds gedurende drie uren! In politieke kringen acht men het waarschijnlijk dat een neutraal kabinet onder leiding van Demerdzis zal worden gevormd. Op den achtergrond staat nog steeds het verzet uit legerkringen tegen een Venizelistische regeering. BINNENLAND. HET VREESELIJK ONGELUK TE SNEEK. VEREENIGDE STATEN. Belastingwetgeving De staking te New-York. Groote wijzigingen in de Amerlkaansdhe belastingwet, waaronder een belasting op de niet uitgekeerde winst der naamlooze vennootschappen en de afschaffing der tegenwoordige graduale inkomstenbe lasting der riaamlooze vennootschappen, wprden aanbevolen door Roosevelt in een boodschap aan het Congres waarin hij 620 mülioen dollar nieuwe inkomsten vraagt. Dit verzoek is een direct gevolg van de beslissing van het opperste ge rechtshof tot ongeldigverklaring van den A.A.A. ën der progressieve belastingen tot steunverleening aan de boeren wegens beperking der productie, benevens van de goedkeuring door het Congres, ondanks Roosevelt's veto, vai^den bonus aan dé oud-sljfijders: Roosevelt raamt, dat de nieuwe belasting op de winst der naamlooze vennootschap pen 1.614 millioen dollars per Jaar zal op brengen, in plaats van de 826 millioen, die men verwacht van de progressieve in komstenbelasting. De besprekingen tusschen den burge meester van New York en de afgevaardig den van de stakende liftjongens zijn op niets uitgeloopen. Nog steeds vinden ge welddaden plaats tegen de niet georgani seerde liftjongens die de stakers die met scheermessen en hamers zijn gewapend voor hun zaak trachten te winnen. In de Park Avenue schijnen tal van huizen in staat van beleg te zijn. Vergeefs trachten de werkwllligers deze huizen te ver-laten. De politie doet alles om de stokers, die de huizen belegeren, terug te dringen. Talrijke brievenbussen zijn onder water Edward Mcgrudy de plaatsvervangend minister van Arbeid en stakings-deskun- dige der regeering is gearriveerd om te trachten de staking te regelen. ALLE SLACHTOFFERS WAREN GEHUWD. Aan het „Hbld." ontleenen wij nog eenige bijzonderheden omtrent het vree- selijk auto-ongeluk te Sneek, waarbij 5 menschen om net leven zijn gekomen. Het gezelschap was naar Sneek gegaan omdat de radio-handelaar Jansen uit Leeuwar den daar een radio-toestel moest plaatsen én de anderen nu de gelegenheid beriutten om Sneek eens te bezoeken. Na verschei dene café's te hebben bezocht, zouden zij om ongeveer 11 uur weer van het Martini- plein af vertrekken, waar hun auto gepar keerd stond. Dit Martiniplein wordt aan één zijde begrensd door de breede, diepe stadsgracht. Tegenover deze gracht, in het verlengde van de straat, waar de auto ge parkeerd stond, loopt de Korte Veemarkt straat. Voor deze straat en aan den wal kant van het Martiniplein staan twee straatlantaarns, eveneens in eikaars ver lengde. Daar het zeer mistig was, zijn deze lantaarns vermoedelijk mede oorzaak ge worden van het ongeluk, daar de chauf feur, de heer Oosterhof daardoor den in druk kon krijgen, dat de straat ter plaatse doorliep. Het gevolg was, dat de auto den hoogen walkant afreed en met de radiator naar voren in de diepe stadsgracht terecht kwam, waar zij in de modder wegzakte. De wagen verdween geheel onder water en liep, daar de belde portierramen open stonden, direct vol. Het echtpaar Hempenlus had twee kin deren. Ook de andere slachtoffers waren gehuwd, en laten kinderen na. De stoffe lijke resten zijn naar hét lijkenhuisje van het St. Antoniuszlekenhuis vervoerd; die van Hempenlus en zijn echtgenoote zullen verder vervoerd worden naar Stiens, die van de anderen naar Leeuwarden. Wij vernamen nog, dat zich bij het ge zelschap een zesde persoon had bevonden, iemand uit Joure. Deze zou aanvankelijk medegaan naar Leeuwarden, maar is op het laatste oogenblik per taxi naar Joure vertrokken, zoodat hij hierdoor aan den dood is ontsnapt. TROEFLANDING OP VLIEGVELD TEUGE JAPAN. Een regeering Konoye gevormd. Okada is afgetreden als premier en wordt opgevolgd door prins Konoye, voor zitter van het Hoogerhuis en behoorend tot de rechterzijde. Men verwacht, dat prins Konoi tot geheim zegelbewaarder zal worden benoemd ter vervanging van den vermoorden admiraal Saito. Generaal Nisji Nisji. lid van den oppersten Oorlogs raad is benoemd tot inspecteur-generaal der militaire opvoeding ter vervanging van generaal Watanabe die op 26 Febr. is ver moord. De staatsraad heeft besloten tot de instelling van een militair gerecht onder voorzitterschap van den minister van oor log. Dit gerecht zal rechtspreken over de opstandelingen van 26 Februari. Volgens het standpunt van het leger moet de nieuwe regeering: I. De verzekering geven, dat leger en vloot alleen- van den Mikado afhankelijk zijn. II. De middelen gebruiken, welke door het leger worden geëischt, tot verzekering van de defensie van het land. III. Het evenwicht herstellen tusschen de industrie en de landelijke bevolking. IV. Een politiek toepassen in buiten landsche aangelegenheden welke in over eenstemming ls met den voortdurenden groei van de Japansche bevolking en de expansie in China en Mandsjoerlje. De Britsche journalist Gerald Sampson, die Donderdag te Tokio gearresteerd werd, onder beschuldiging tendentieuze berich ten te hebben verspreid, ls tot 20 dagen hechtenis veroordeeld. Het is niet onmogelijk, dat de Britsche regeering bij de Japansche autoriteiten een protest zal indienen. Automobilisten, geeft alleen signalen, wanneer het werkelijk noodig is en niet uit sleur of tijdverdrijf. Moeilijkheden bij het vertrek. Hedenmorgen heeft een één-motorig vliegtuig der K.L.M., de PHAEB, 'n proef- landing gemaakt op het nieuwe vliegveld Teuge tusschen Deventer en Apeldoorn De machine kwam daarbij op een zacht ge deelte van het terrein terecht en de wie len zakten in den grond. Het bleek onmogelijk van deze plaats op te stijgen, weshalve de piloot A. Viruly, die van Amsterdam via Soesterberg eeri rondvlucht maakte, met een 4-tal leer ling-verkeersvliegers, met behulp van omwonenden de machine naar het harde gedeelte van het vliegveld heeft getrok ken. Vandaar kon het toestel met ach terlating evenwel van de passagiers, dié per auto naar Deventer gingen om per trein naar Amsterdam te reizen, weer op stijgen. Het toestel kreeg geen schade. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen acht uur is het K.L.M.- vllegtuig „Lijster" van Schiphol vertrok ken voor de reis naar Indië. Voor deze reis hebben de volgende passagiers ge boekt: één Amsterdam-Calcutta, twee Amsterdam-Batavla, twee Amsterdam- Caïro en één Rangoon-Bangkok. De belde passagiers Amsterdam-Batavia zijn de heeren H. Nieuwenhuls, vertegen^ woordiger van de K.N.I.L.M. te Batavia, die eenigen tijd in Nederland heeft ver toefd, om besprekingen te voeren met de directie van deze maatschappij en de gepens. kapitein ter zee. jhr. H. K. B. Rendorp, directeur van de K.N.I.L.M. die den heer Nieuwenhuis naar Indië verge zelt om het bedrijf in Indië te inspectee- ren. Jhr, Rendorp hoopt over eenige maanden in Amsterdam terug te zijn. Aan boord wordt medegenomen 252 K.G. briefpost, 30 K.G. pakketpost, en 61 K.G. vracht. De Kievit vloog van Batavia naar Medan. o DE VERDWENEN POSTZAKKEN. Nasporingen tot dusver zonder resultaat. Omtrent het verdwijnen van een twee tal postzakken uit een autobus van den i dienst Almelo-Ootmarsum van den heer Frederlks, vernemen wij, dat de zakken ontvreemd zijn tijdens het oponthoud van den wagen bij het postkantoor te Tubber- gen. De chauffeur heeft het voertuig eenige oogenblikken onbeheerd laten staan, ten einde de post in ontvangst te nemen. Tij dens dit korte moment schijnt iemand kans te hebben gezien de postbewaar- plaats, welke zioh opzij van de bus be vond. met een schroevendraaier te openen en de twee zakken weg te nemen waarin zich de aangeteekende stukken bevonden. In het geheel waren te Ootmarsum zes postzakken ingeladen, doch de vier overige heeft men laten liggen. Voor zoover valt na te gaan bevonden zich in de gestolen zakken geen stukken met aangegeven waarde. Onder leiding van den burgemeester is onmiddellijk een uit gebreid onderzoek ingesteld. Ook de inspec teur der posterijen te Hengelo bevindt zich ter plaatse en neemt aan het onderzoek deel, dat echter hedenochtend nog geen resultaat had opgeleverd. Het schij'nt, dat zich eenige verdachte personen in de om geving van het postkantoor hebben opge houden, voordat de bus arriveerde. De burgemeester verklaarde ons nog, dat de postbewaarplrats op onverantwoorde lijke wijze was afgesloten. Er zat n.l. een gewoon slot op, dat gemakkelijk is te ope nen. Z. 1. behoorde de ruimte van een vei ligheidsslot te zijn voorzien.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2