CHIEF WHIP [Jl U wenscht extra genot van - L Uiv sigaret? Ga dan over op Zaterdag 29 Februari 1936 DE OORLOG. OOK MET KURK MONDSTUK DE BIOSCOPEN. TELEGRAMMEN. LA4T/T^I?ICHÏ[N ZWITSERLAND. Geen wijken voor het Duitsche protest. Bondsraad Motta, hoofd van het poli tieke departement, heeft baron van Wei- zaecker, den Duitschen gezant, ontvangen en hem het Zwitsersehe antwoord over handigd op de Duitsche nota van 20 Febr. Het antwoord, waarvan de tekst niet zal worden gepubliceerd, begint met de ver klaring. dat de buitenlandsche onderda nen in een vreemd land zeker het recht hebben in vriendschappelijke vergaderin gen bijeen te komen, hun nationale ge voelens aan te kweeken en de belangen van hun vaderland te behartigen, doch aan het land, dat hun gastvrijheid ver leent. is het recht te beslissen op welke wijze en onder welke voorwaarden dit recht mag worden uitgeoefend. De nota zegt. dat de nationaal-soclallsti- sche partij de kwaliteit en het karakter van een publiek-rechtelijke organisatie be zit. De leiders van de partij in het buiten land. zelfs als zij hier worden beschouwd als particulieren, zijn in Duitsche oogen officieele personen, die officleuse plichten te vervullen hebben Zelfs zonder den moord op Gustloff zou de Bondsraad er te eenlger tijd toe heb ben moeten komen deze zaak na te gaan en te beslissen of de centrale en algemeene leiding van de Duitsche nationaal-soeia- listische partij in Zwitserland geduld kon worden. Het drama van Davos deed den bonds raad deze kwestie iets eerder bestudeeren, want anders zou hij verrast hebben kun nen worden door de benoeming van een nieuwen centralen leider, waardoor de taak van de Zwitsersehe regeering nog moeilijker zou zijn geworden. De nota voegt hieraan toe, dat de per soon van Gustloff zelf van geen invloed is geweest op de beslissing van de regeering. Ten slotte zegt de nota nog, dat de bondsraad in geen geval op zijn besluit terug kan komen en dat hij hoopt, dat de Duitsche regeering de kwestie zal begrij pen en zal vermijden, dat een foutieve op vatting wordt gewekt onder het Duitsche volk. o— MEXICO. Neemt deel aan de Fan-Amerika- conferentie. President Cardenas heeft nu ook ge antwoord op de uitnoodiging van Roose velt tot het houden van een Pan-Ameri- kaansche vredesconferentie en deze aan vaard. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt wil een milliard nieuwe belastinggelden. President Roosevelt heeft na langdurige beraadslagingen met de partijleiders voor de volgende week een presidentleele bood schap aangekondigd, waarin hij van het congres nieuwe belastingen zal eischen. De president verklaarde, dat deze gedwon gen toestand buiten zijn schuld is ont staan. Hij zou de begrooting met uitzon dering van de middelen voor crisisdoelein den in evenwicht hebben kunnen brengen, wanneer het congres niet had besloten tot onmiddellijke uitbetaling van den bonus aan de veteranen en wanneer het federale gerechtshof niet de belastingen op grond van de A. A. A. ongeldig had verklaard. Cm deze lacunes aan te vullen, zijn nu nieuwe belastingen noodlg welker aard aan het congres overgelaten wordt, maar die minstens een milliard dollar moeten opbrengen. Casino-theater - „Cette vieille Canaille" is de bijnaam voor den beroemden, ietwat zonderlingen professor Vautier, een niet meer practlseerend chirurg. Deze rijke ge leerde ontmoet op de kermis een meisje uit een schiettent „Le belle Hélène", voor wie hij zich bijzonder interesseert. Hij haalt haar uit dit milieu weg, overlaadt haar met weelde en rijkdom en doet alles om haar liefde te winnen Door het ver schil van leeftijd ontstaat steeds verwijde ring en ziet Vautier zioh telkens genood zaakt zich, dank zij zijn rijkdom en per soonlijke tact van zijn mededingers naar de hand van Hélène te ontdoen. Totdat zij tenslotte haar vroegeren verloofde, den variété-artist Jean ontmoet. Zij trouwt met hem en gaat op tournée. Als Hélène weer in Parijs terugkomt, krijgt zij weldra weer bezoek van Vautier. Tijdens een voorstelling schrikt Jean bij het zien van hun samenzijn en stort uit een trapéze op het tooneel neer. Zwaar gewond wordt hij opgenomen en een levensgevaarlijke operatie blijkt noodzakelijk. Nog éénmaal neemt prof. Vautier het operatiemes ter hand en redt Jean het leven, op deze wijze Hélène het geluk schenkend, dat hij haar nooit geven kon De hoofdrol in deze uitstekende Fran- sche speelfilm wordt vertolkt door de ver maarde karakterspeler Harry Baur, op een wijze, die boven alle lof verheven is. Zeer goed wordt hij bijgestaan door Pierre Blanchard als Jean en Alice Field als „La belle Hélène". Vóór de pauze draalt een zeer goede film-sensatie ..Diamant-Smokkelaars", waarin ,.Mr. Lynch" spannend een smok- keiaarsbende opspoort en ontmaskert. Een interessant Journaal, waarin o.a. de ope ning van de Olympische Winterspelen door Rijkskanselier Hitier te zien is, gaat aan dit. zooals gewoonlijk uitstekende programma, vooraf. Lido-Theater. Wij schreven gisteren reeds, dat Greta Garbo „de ideale film actrice" is. In „Anna Karenina" toont zij zich dezen eere-titel in waarheid volko men waardig. Wel zelden zagen wij een film, waarin haar artistieke eigenschap pen zóó prachtig naar voren komen, een film trouwens, die als een unicum in den productie-stroom beschouwd mag worden. Geen valsch sentiment, geen theatrallteit, geen kitsch of trucs, maar zuiver gere gisseerd en even zuiver gespeeld. Het ls Van 't front. ROME. 29 Febr. (Reuterl. Maarschalk Badoglio telegrafeert: Terwijl de troepen van het eerste leger corps de Amba Aladzji bereikten vielen de troepen van het 3e legercorps en die van het Erythreesche legercorps de strijd krachten van Ras Kassa aan. Van het aanbreken van 28 Februari af ls een ver- wode strijd aan den gang. Abessynië houdt vast aan zijn souvereiniteit. LONDEN, 29 Febr. (A.N.P.). In een inter view met een specialen correspondent van de „Daily Telegraph" heeft de negus de hoop uitgesproken, dat de Volkenbond de uitbreiding der sancties niet langer zal uitstellen. Hij toonde zich er over verwon derd. dat er nog is onderhandeld over voorstellen betreffende afstand van Abes- sijnsch gebied. Abessynië is nog altijd be reid, hulp van den Volkenbond voor zijn ontwikkeling te aanvaarden, maar het blijft vasthouden aan zijn volledige souve reiniteit. Dr Martin, de Abessijnsche gezant te Londen heeft in de pers een dringende oproep tot het publiek gericht voor een leening, die Abessynië in staat zal moeten stellen, ilrapens voor de verdediging van zijn grondgebied te koopen. De aanstaande besprekingen te Geneve. LONDEN. 29 Febr. (A.N.P.! De ochtend bladen houden zich bezig met de reis van den minister van buitenlandsche zaken naar Geneve en met de vermoedelijke ontwikkeling der besprekingen daar. De gewoonlijk wel-ingelichte „Daily Telegraph" meent te weten, dat de Engel- sche regeering tot de slotsom is gekomen, dat het afkondigen van een olietransport- verbod de meest practische oplossing en de meest effectieve maatregel zou zijn. Het is volgens het blad waarschijnlijk, dat Eden dit standpunt te Geneve zal verde digen. Ten aanzien van het eigenlijke petro leum-embargo, aldus vervolgt de „Daily Telegraph", is het kabinet tot de overtui ging gekomen, dat de voorwaarden nog niet aanwezig zijn, waaronder de olieleve ranties aan Italië zouden kunnen worden afgesneden door andere dan militaire maatregelen. Indien de Volkenbond zou voorgaan, zou Engeland echter bereid zijn. de dubbele sanctie van olievervoerverbod en petroleum-embargo toe te passen. Daar Engeland overigens evenmin als Frankrijk het initiatief te Geneve zal nemen, blijft het af te wachten, of een lid der commissie van achttien een embargo zal voorstellen. HET EINDE DER JAPANSCHE MUITERIJ. TOKIO, 29 Febr. iReuter). De tekst van de radioboodschap die te 9 uur door den gouverneur van Tokio tot de muiters was gericht luidde als volgt: „Soldaten, de Keizer gelast U naar uw kazernes terug te keeren. Wij hebben oprechte ebwonderlng voor uw moed en trouw jegens uw officieren, doch schroomt niet om u te onderwerpen, daar uw officieren hun fout hebben be kend. Indien gij tegenstand blijft bieden zult gij als rebellen worden beschouwd. Keer terug tot den keizer, het land en uw ongeruste ouders". o DE GEARRESTEERDE BRITSCHE JOURNALIST. TOKIO 29 Febr. (Reuter). De Japan- sche politie heeft aan de Brltsche am bassade meegedeeld dat Sampson de Brltsche journalist die wegens propaganda tegen den staat van beleg was gearres teerd, op vrije voetefi zal worden gesteld, zoodra de toestand wéér normaal zal zijn. VERWOED GEVECHT TUSSCHEN CHINEE ZEN. SINGAPORE, 29 Febr. (Reuterl Tus- schen Noord Chineezen en Zuid Chineezen is in een mijn te Dunga op Malaka heeft een bloedig gevecht plaats gevonden. Acht werden gedood en 31 gewond. De partijen gebruikte dynamiet en lieten zelfs de hui zen in de lucht vliegen. Toen het gevecht 3 uur liad geduurd, slaagden de bewakers er in de rust te herstellen. DUITSCHE COMMUNISTEN VEROORDEELD. BERLIJN. 29 Febr. (Reuter) Na een proces van 6 maanden heeft de Schepen rechtbank hi de zaak tegen 25 communis ten uit Neuköln die worden beschuldigd van een gewapenden overval op een ver gaderlokaal der S A. op 15 Oct. 1931 uit spraak gedaan. 5 der beklaagden zijn we gens moord en ernstige huisvredebreuk ter dood veroordeeld. 11 beklaagden zijn veroordeeld tot tuchthuisstraffen van 3— 14 jaar. RECLAME. 5927 En toch blijkt steods te langen leste, „Itndbouw's Voltana-melk" het beste. „ÏIE LANDBOUW" Leiden. RECLAME. BINNENLAND. KONINGIN EN PRINSES IN DE RESIDENTIE TERUG. EEN ENTHOUSIASTE ONTVANGST. Na een vacantieverblijf van eenige we ken in het buitenland zijn H M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana heden ochtend met den gewonen trein van 10.03 uur, waaraan een extra-rijtuig was ge haakt, ln de Residentie teruggekeerd. Ge- ruimen tijd voor het tijdstip van aan komst aan het station Staatsspoor had den vele belangstellenden zich voor het Stationsgebouw opgesteld, terwijl het aan enkele tientallen gelukt was zich een plaatsje op het perron achter de afzettin gen te veroveren Precies op den aange wezen tijd stoomde de trein binnen. De Prinses trad het eerste naar bulten. ZIJ was gekleed in donker costuum met mar ter bontmantel en droeg een blauwe hoed In den arm droeg zij een groot bouquet van gekleurde tulpen en witte seringen. De Koningin, die een bouquet Edelweiss ln de hand had, was gekleed in een brui nen bontmantel en droeg een grijze hoed. De Vorstelijke Personen werden verwel komd door den gouverneur der Residentie, luit.-gen. jhr. W. Röell, commandant van r.et veldleger, en de burgemeester van Den Haag, mr. S. J R. de Monchv. H M de Koningin onderhield zich eenigen tijd met hen in de Koninklijke wachtkamer. Het gevolg van Hare Majesteit bestond uit: baronesse van Asbeck, hofdame van Hare Majesteit, freule Van Heesteren, hofdame van de Prinses, baron Van Hardenbroek van Hardenbroek, den adjudant van Hare Majesteit, den kapitein-luit. ter zee N. A. Rost van Tonningen en den ordonnans- officier le luitenant Egter 'van Wisseker- ke. Bij het verlaten van den trein hieven de aanwezigen het Wilhelmus aan Een luid gejuich steeg op toen de Vorstelijke Personen in de auto's plaats namen. De Koningin en de Prinses dankten wuivend voor de enthousiaste ontvangst en bega ven zich vervolgens naar het Palels In net Noordelnde. o DOOR AUTO GEDOOD. Gisteravond is te Heerlen het 6-jarig dochtertje van den mijnwerker S, door een personen-auto, bestuurd door K„ aangere den en gedood. TWEE DOODEN BIJ EEN INSTORTING. ZWICKAU 29 Febr. (A.NP.) Bij rio'.eerlngswerkzaamheden ziin twee ar beiders tengevolge van een instorting be dolven Men heeft slechts hun lijken kun nen bergen. 9471 DE HEER C. VAN MUISWINKEL MZN. Oud-Raadslid van Zwammerdam. In den ouderdom van V' jaren ls heden te Zwammerdam overleden de heer C. van Muiswinkel Mzn., oud-lid van den ge meenteraad aldaar en oud-lid der Pröv. Staten v. Z.-Holland, ln welke college's hij zitting had voor de A. R. partij. De heer Van Muiswinkel maakte bij herhaling deel uit van de particuliere sy node van Zuid-Holland ten Noorden. De teraardebestelling vindt Dinsdagmiddag te halfdrie te Zwammerdam plaats. MOORD VOORKOMEN. Op vrouw en kinderen. Sinds gerulmen tijd heersohte er oneenlg- heid in het gezin van P. te Heerlerheide. Man en vrouw leefden voortdurend ln on min. De vrouw vluchtte af en toe, uit vrees voor gewelddaden, naar haar familie. In den loop dezer week was de vrouw weer gevlucht. Gisteravond kreeg zij van haar mafi een brief, waarin zij en haar kinderen met den dood werden bedreigd. De vrouw deed van dezen brief mede- deeling aan de politie. De recherche stelde een onderzoek lh en ontdekte dat de man werkelijk van plan was zijn vrouw en kinderen te dooden. Een revolver werd in zijn woning gevonden. Bij zijn verhoor gaf hij toe het plan om zijn vrouw en kinderen te dooden te willen uit voeren. Hij is gearresteerd en op transport naar Maastricht gesteld. o AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 2429 Februari 1936 ls door de Nederl. Bank in totaal een bedrag van R.M, 100.000 van de op haar Sonder- konto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstig den afgerekend. De nummers van deze posten loopen van 85.036 tot 85.244. Het totale bedrag van de nog uitstaande pos ten beloopt ca. R.M. 23.2 mlllioen. De pos ten waarvoor koersfixeering ls verkregen zijn hieronder begrepen. Aan Treuhander- kontoposten is door de Ned. Bank gedu rende dezelfde periode ln totaal c.a. R.M. 600.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste volgorde-nummer was 20.644. Het totale bedrag van de nog uitstaande vorderingen beloopt c.a. R.M. 15.1 mlllioen De posten waarvoor koersfixeering ls ver kregen zijn hieronder begrepen. o DEPOSTVLUCHTEN. De „Koetilang" op uitreis is te Bagdad aangekomen. De „Nachtegaal" is te 7 uur 59 met 4 passagiers en post naar Iudlë vertrokken. toch wèl merkwaardig, dat Amerika, waarin de humbug zulk een vooraan staande plaats inneemt, en dat ons daarvan zoo dikwijls staaltjes brengt, nu en dan plotseling een film kan geven, aie werkelijk perfect is. Anna Karenina reke nen wij onvoorwaardelijk tot die enkele perfecte films! Dialoog, gebaar, houding of monteering ls er welhaast nergens naast: men voelt, dat hier met groote eerlijkheid gestreefd werd, de bedoeling van Tolstoi's roman te benaderen. De groote liefde tusschen Anna Kare nina en Graaf Vronsky. die hen „tot de zaligheid of tot de ellende" kan voeren, wordt uitnemend geschetst. Deze liefde doemt hen naar het noodlot, langs hoog tepunten omlaag Zij tarten aanvankelijk de publieke opinie, zij stellen zich te weer tegen den echtgenoot, wien „uiterlijke schijn" vóór alles gaat. zij denken met hun gevoelens, de wereld en de daarin gehuldigde moraal te kunnen overwinnen, maar zijn tenslotte in deze liefde voor den ondergang beschikt. Voortreffelijk en duidelijk is deze tra gische loop geëxposeerd: de onverwachte kennismaking aan den trein, waarbij bei den onmiddellijk weten, wat zij voor el kaar beteekenen, het uitspreken der ge voelens tijdens het grootsche bal. waarin de op Russisch traditioneele wijze ge danste Mazurka een der hoogtepunten vormt, het onontkoombaar en steeds na der tot elkander komen, de sóheiding van den echtgenoot en beider onzegbaar ge luk in het buitenland. Dan. na de eerste vervoering, het heimwee naar Rus land, het verlangen der vrouw naar het achtergelaten zoontje, dat zij niet terug mag zien de reis naar Moskou terug, het nietsdoen en de daaruit voortvloeiende prikkelbaarheid van Vronsky. het groeien de besef, dat het zoo niet verder kan... Anna Karenina waagt het haar zoontje te bezoeken, een ontroerend weerzien volgt, fel en snijdend is uiteindelijk de ontmoeting met den echtgenoot, die haar het verbod uit zijn huis naschreeuwt Anna Karenina moet zwaar boeten, een straf, die niet meer te dragen ls, wanneer Vronsky, dit leven moe. met zijn vrienden naar het front trekt, zonder een woord van afscheid, Zij staat alleen: het einde is gekomen.... Het noodlot voltrekt zich en Vronsky blijft achter, met pijnigend schuldbesef Het roerende gegeven wordt door alle medewerkenden op een onnavolgbare en aristocratische wijze gedragen: er zijn scènes van grooten eenvoud en expressie, maar ook van pracht en praal, zooals het keizerlijke bal en het offlclerenfeest, dat uitermate suggestief geënsceneerd ls. Een voortreffelijke Garbo-film, die deze ge- distingueerde verschijning en hier zoo so- ber-gevoelige capaciteiten, in hoogstaand samenspel met Fredric March op het al lerbest op den voorgrond plaatst. Men moge niet verzuimen haar als Anna Ka renina te zien! Voor de pauze o.a. interessante opna men der Olympische Spelen te Garmisch. Het Nieuwe Rox.v-Theater - „De witte non" is een treffende, sobere film met uitermate fijn aangevoeld spel van Helen Hayes, een actrice, die telkens weer op nieuw opvalt door haar vermogen, om zich geheel en al in een rol te kunnen in leven Zooals zij de Itallaansche prinses Angela met haar menschelijke verlangens en gevoelens ten voeten uitbeeldt, is weer galoos knap Ook het scenario van „De witte non" is sterk. Reeds het begin stelt ons in enkele beelden den toestand voor oogen: het naar vroolijkheld hunkerende meisje, dat zich in de streng-conventio- neele omgeving van haar familie moet be wegen en daarna haar avontuur in een uitgelaten carnavalstemming. Hier ont moet zij den officier Giovanni, en een liefde op het eerste gezicht is er het ge volg van Juist breekt clan de oorlog uit en hij vertrekt naar het front; bij een hevig gevecht wordt hij vermist en als dood be schouwd. Bedroefd als zij is, neemt Angela haar intrek in het klooster der witte zusters. Maar Giovanni ls niet dood. Een geweldigen inwendigen strijd krijgt zij bij zijn terugkeer te voeren; haar kloosterbe lofte verbreekt zij echter niet. Dan, bij een luchtaanval, wordt Giovanni stervend in het klooster binnengedragen en bij Angela sluit hij de oogen. In gevoeligen. bekorenden eenvoud speelt Helen Hayes deze vrouw, in wier leven zich zoodanige hooge gevoelens openbaarden. „De witte non" is stellig een ontroerende film met groote kwaliteiten! Van een heel ander genre is „De groote schoonmaak", een lichte filmkomedie met veel humor en geest gemaakt. We wisten niet dat een groote schoonmaak zóó ge- noegelljk en prettig kon zijn. als Anny Ondra ons dat voorstelt. Of iedere huls vrouw het zoo zal doen, is een andere vraag! Daarom raden wij iederen echtge noot aan, zijn vrouw eens mee te nemen, om te zien. hóe een groote schoonmaak wel kan zijn. De kwikzilverachtige Anny Ondra en de sympathieke Wolf Albach Retty zullen het u met veel vroolijkheld vertoonen Luxor-Theater Ziedaar een program ma dat rijk ls aan afwisseling en alleszins kan worden aanbevolen. Voor wie houdt van jolijt ls de eerste film, die van James Gagney, Pat O'Brien, Mac Hugh, Allen Jenkins en Olivia de Havilland, als ge knipt. Gagney is weer de vechtersbaas, de ietwat loszinnige knaap met het goede hart. die talrijke avonturen meemaakt, heel snel met z'n vuisten klaar ls en ln deze film daarvan de vruchten plukt als hij als trainer van een bokser plot seling Invallen moet voor z'n „poulaln". die vanwege de kiespijn vlak voor de match teveel met sterke drank gespoeld heeft. Gagney's handen zitten los aan z'n lijf en hij weet daarvoor van die boks- partij wel wat goeds te maken, zoodat ge volop meeleeft en even hard juicht als het filmpubliek wanneer het harde gevecht uiteindelijk door den filmheld met een knock-out besloten wordt. Gagney toont trouwens in deze rolprent ook andere kwaliteiten, die volkomen acceptabel maken waarom hij in den laatsten tijd naar een hooger plan ls gebracht en hoofd rollen te vervullen heeft gekregen in stuk ken van veel meer beteekenis dan ln deze minder belangrijke, hoewel op zichzelf zeer vermakelijke veohtgeschledenissen! Menigmaal voelt men hier in korte scenes den rasacteur, die tot grootere verrich tingen in staat ls en zich in de naaste toekomst wel heel snel op den voorgrond dringen zal! Ook de "bijrollen zijn uitste kend bezet. Een sterke spanning spreekt uit de film „De groene domino", waarvan het succes geheel gedragen wordt door Brigitte Homey en Karl Ludwig Diehl. Het ls de geschiedenis van een vrouw, die haai man ontrouw geworden ls en met een harer vrienden zint op een mogelijkheid om den echtgenoot ontrouw te kunnen verwijten en bewijzen, waardoor hij gedwongen kan worden tot echtscheiding, hetgeen hij ln verband met z'n werkkring geweigerd heeft. Op een gemaskerd bal ziet zij haar man in gezelschap van een meisje (ge kleed in een groene domino) op wie hij verliefd geworden ls en waarmede hij be sloten heeft te huwen. Na reeds geruimen tijd van het meisje afscheid genomen te hebben keert de man in z'n woning terug, waar het personeel toevallig afwezig is, en hij vindt daar niet alleen z'n echtgenoote neergeschoten, maar tevens de groene domino. Denkend dat het meisje den moord gepleegd heeft neemt de man de schuld op zich en hij brengt daarna vele jaren in het tuchthuis door voordat z'n Inmiddels groot geworden dochter de fei ten verneemt en de zaak tot klaarheid weet te voeren! Het is een dramatisch verhaal, gespeeld met overtuiging en distinctie. Het is sober en ontroerend door de boelende creaties van Diehl en Brigitte Horney, wier spel zoo prachtig op elkaar ls ingesteld, en bood den regisseur gele genheid tot fraaie massa-scènes bij het gemaskerde feest met z'n deinende men- schenzee en z'n weelde van licht en cos tumes! De oplossing van de vraag: „Wis doodde de vrouw" houdt daarenboven onafgebroken bezig en leidt tot velerlei gissingen. Pas in de laatste scène krijgt men het antwoord, dat hier natuurlijk onvermeld blijven moet. Trianon-Theater Laten wij beginnen bij het begin en dat begin is een aardig en actueel Paramount-Journal. „De roode wagen" ts de film, die vóór de pauze wordt gedraaid. Dit Paramount-product is naar den door mevr. van Gogh-Kaulbach ver taalden roman van Lady Smith. De hoofd rollen worden vervuld door Raquel Torres, Greta Nissen en Charles BickfoTd, Dit drietal geeft in deze film zeer sterk spel, dat de geheele film, waarin de actie geens zins ontbreekt de aandacht gespannen weet te houden. Meesterlijke staaltjes van dierendressuur de geheele film speelt in en om een circus worden op het witte doek geprojecteerd. Een prachtig gespeelde scène ls die, wanneer tijdens de opvoering van het nummer tijgerdressuur een onweer losbreekt, de dieren onrustig worden en tenslotte een verwoed gevecht ontstaat, dat nog slechts met de grootste moeite bedwongen kan worden. Een ander heel mooi moment is dat, waarop de twee elkaar beconcurreerende circussen ont moeten en tenslotte een gevecht leveren om hun bestaan. „De roode wagen" is een film die het aanzien zeer zeker ten volle waard is! Na de pauze „Shanghai". De hoofdrollen worden hier vertolkt door de bekende Warner Oland, Loretta Young en Charles Boyer. Zooals in de titel reeds ligt opgesloten, speelt deze film grootendeels in Shanghai, het Parijs van het Verre Oosten. Het hoofdthema is het verschil ln ras. de on overbrugbare kloof tusschen Chinees en Japanner. Dmitri Kostor (Warner Oland). een man van successen op zakengebied, lMdt een groote nederlaag wanneer hij zün Chineesche afkomst die hij vóór dien tlid altiid zorgvuldig heeft verborgen be kend maakt Verlaten van alles trekt hij uit Shanghai Barbara (Lorette Young) het meisje dat hii lief heeft reist hem echter na ln het onherbergzame Cbmeesche bin nenland en vindt hem weer terug „Shanghai" is een film die niet na zal laten een d'eoen indruk te maken. Zoo wel spel als regie weten deze film t« maken tot iets levends en sprekends. S-l

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2