De muiterij in Japan ten einde 76sle Jaargang ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 No. 23292 dagblad voor leiden en omstreken STADSNIEUWS. „Eerste Nederlandsche" n.v. IM. NOOMEN De premier Okada leeft Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden. per week Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland £.0.80 per 3 mnd.) f.2.33 .".'.'.T.T. f.o.is Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. AFSCHEID VAN DEN HEER J. HIRSCHIG. Foto H. Jonker. De heer J. Hirschig. Hedenmorgen heeft de heer J. Hirschig. leeraar in de wiskunde aan de Gem. H. B. S. alhier, zijn werkkring neergelegd en op hartelijke wijze afscheid genomen van di recteur, leeraren en leerlingen. Men zie daarvoor onder „Laatste Be richten". o LEIDSCH UNIVERSITEITSFONDS. Nieuwe leden. Tot den Universiteitsraad van het Leidsch Universiteits-Fonds zijn, krachtens besluit van de vergadering van den Universiteits raad op 8 Februari 1936, als lid toegetre den: mej. dr. C. Hovens Greve te Leiden; en de heeren: mr. D. Crena de Iongh. te Amsterdam; mr. B. Ph. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, te Leeuwarden; mr. E. N. van Kleffens, te 's-Gravenhage; mr. C. de Kempenaer, te Arnhem: jhr. mr. F. H. van Kinschot, te Alkmaar; dr. A. J. Korteweg, te Alkmaar; mr. R. W. graaf v, Lynden, te Middelburg; mr. E. E. Menten, te Warmond; jhr. mr. C. J. A. de Renitz, te 's-Gravenhage; J. F. van Royen, te Rot terdam; dr. J. Siegenbeek van Heukelom, te Rotterdam; dr. J. H. Smldt van Gelder, te Arnhem; mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, te Assen. Krachtens een wijziging van de statuten van het Fonds zijn op genoemden datum lid voor het leven geworden de heeren; Jhr. mr. A. Röell. te Haarlem, dr. J. van der Hoeven, te Eerde; jhr. mr. N. C. de Gijselaar. te Wassenaar; mr. J. B. W. H. baron v. Hugenpoth, te 's-Hertogenbosch; jhr. mr. A. F. C. van Sasse van Ysselt, te 's-Hertogenbosch; dr. P. Zeeman, te Am sterdam; mr G Vissering, te Bloemen- daal; mr. A Philips, te 's-Gravenhage; ar. J. M. Dutilh, te Rotterdam; A. A. Humme, tg Scheveningen; mr. R. J. H. Patijn, te "s-Gravenhage. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Rechtsge leerdheid, op proefschrift getiteld: „De exceptie non adimpleti contractus", de heer H. W. J. Bosch, geboren te 's-Gra venhage; tot doctor in de Wis- en Natuur kunde, op proefschrift getiteld: „Regional petrology of the southern North sea", de heer J. A. Baak, geboren te Hiilegersberg. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch Recht de heer F. M. van Erkelens (Leiden) en voor het candidaatsexamen Klassieke Letteren de heer B. Rijdes (Almelo). UITVOERING IN ENDEGEEST. In de Contrale Ontspanningszaal van Endegeest gaven gisteravond de kinderen van „Voorgeest" onder leiding van mej. Marianne de Wekker en het Zusters Too- neelclubje onder leiding van mej. Nieboer een uitvoering, welke een 7-tal nummers bevatte. De medewerkende kinderen vol brachten hun liedjes en oefeningen op voortreffelijke wijze en oogstten daarmede een welverdiend, hartelijk applaus. Ook het Zuster Tooneelclubje kweet zich goed van zijn taak. Een woord van bijzondere hulde komt toe aan mej. M. de Wekker die in zulk een korten tijd de liederen en oefeningen instudeerde. Het laatste nummer werd door alle aanwezigen meegezongen. De jongeheer J. v. Hurk bood met een toepasselijk woord aan de dames De Wek ker, Broekveldt (pianiste) en Nieboer een amarylles in pot aan uit groote erkente lijkheid voor hun medewerking aan de zen avond. COLLEGIUM L. S. C. Het Collegium van het Leidsch Studen tenkorps is voor het jaar 1936'37 als volgt samengesteld: H. André de la Porte, praeses; R. A. van den Wall Bake, ab- actis; L. W. Sluyterman vanLoo, quaestor; J. Kolkman, assessor I en C. J. van Schelle, assessor n. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: „De Betuwe", Haar lemmerstraat 226, Leiden, winkel in boter, kaas, eieren, fijne vleeschwaren enz. Ven- nooten: E. J. H. Berg en N. Sanders, Leiden. Wijzigingen: J. G. Bruynen en Zoon, Hoofdstraat 266, Sassenheim, smederij, winkel in huish. artikelen, ijzerwaren, rij wielen enz. Door het overlijden van de vennoote: Wed. E. BruymanOvertoom, is de vennootschap onder firma ontbonden. De zaak wordt voortgezet door: M. J. Bruynen, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. Naamlooze Vennootschap „Electroche- mische Techniek", Oranjekade 29, Voor schoten, vervaardiging van en handel in chemische verbruiksartikelen (afkomstig uit 's-Gravenhage). HET DIENSTBODEN VRAAGSTUK. De Lcidsche opleiding. Blijkens opgave van den directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, stonden Donderdag jl. 212 vrouwen bij de Arbeidsbeurs ingeschreven als werk zoekenden voor huiselijke diensten. Op denzelfden dag sloot ook de in schrijving voor den z.g.n. korten cursus voor opleiding tot hulp in het gezin, uit gaande van de Gem. Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning, waarbij nagenoeg gratis aan een aantal meisjes en jonge vrouwen de gelegenheid wordt geboden zich te bekwamen voor de huis houding. Het resultaat was, dat zich hiervoor 19 gegadigden hebben aangemeld. De vreugde over de totstandkoming van deze opleiding wordt door dit poover re sultaat wel eenigszins getemperd. Het is ons volslagen onbegrijpelijk, hoe slechts zoo weinig jonge vrouwen zich hebben aangemeld voor deze toch waar lijk uitzonderlijke gelegenheid om zich binnen korten tijd en zonder kosten een goede en eervolle positie te verwerven. Het is ons bekend, dat ook onder de huisvrouwen het besef levendig is, dat het niet aangaat om op elk oogenblik van den dag de beschikking te willen hebben over haar voornaamste hulp in de hulshou ding. dat de dienstbode van tegenwoordig niet altijd in de keuken kan worden op gesloten en dat zij recht heeft op vrije avonden en een vlijen middag. Maar ondanks al deze symptomen, welke toch ontegenzeggelijk wijzen op gunstiger perspectieven voor het beroep, blijft de animo minimaal. Wij kunnen slechts de hoop uitspreken, dat de resultaten van dezen eersten cur sus van dien aard zullen zijn, dat er een groote propagandistische kracht van uit gaat en tot navolging zullen stimuleeren. BESTUURDERSBOND LEIDEN VAN DE ALG. NED, VAKCENTRALE. Genoemde Bestuurdersbond hield een algemeene bestuursvergadering in café Centraal. De voorz. de heer Leenstra, opende met een kort woord. Wijl het de eerste alg. vergadering van de besturen was in 1936, wenschte hij den aanwezigen en hun organisaties nog alles goeds voor dit jaar. Na het voorlezen van de notulen en het behandelen van de talrijke ingekomen stukken werd de bespreking verder hoofd zakelijk gevoerd over het stichten van een fonds voor een eigen gebouw en de pro paganda. Bij deze besprekingen bleek, dat noz niet alle aangesloten organisaties de finitief haar houding hadden bepaald met betrekking tot het te vormen fonds. Door de bestuurders werd toegezegd, dat dit spoedig zal geschieden. In een volgende vergadering, die binnenkort wordt gehou den. zal dan de beslissing vallen. Ter zake van de propaganda werd na uitvoerige bespreking besloten een com missie te vormen, waarin zooveel mogelijk van elke organisatie een of meer leden zitting zullen nemen. Deze commissie zal zich bezig houden met het werven van leden, het houden van propaganda-avon- den enz. De secretaris, de heer Harmsen besprak nog in het kort den gang van zaken met het bureau van arbeidsrecht, waarop na rondvraag sluiting volgde. De opkomst was wederom uitnemend. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft In de afgeloo- pen maand f. 11.557.66 aan de Rijksont vangers afgedragen, benevens f. 241.33 aan den gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst N.- Rijn 22 moeten worden ingeschreven. EERSTE LEIDSCHE E.H.B.O.-BRIGADE. De jaarvergadering. Gisteravond hield de Eerste Leidsche E.H.B.O.-Brigade onder voorzitterschap van dr. E. Renaud 'haar jaarlijksche alge meene ledenvergadering in Oud-Hortus- zicht. De voorzitter bracht in zijn openings woord dank aan dr. Horst als directeur van den Geneeskundigen Dienst en aan B. en W. voor de beschikbaarstelling van een eigen lokaal In den Geneeskundigen Dienst en de prettige en aangename samenwerking. Het jaarverslag van den secretaris me moreerde den gang van zaken in 't voorbije jaar, de gehouden wedstrijden, feest avonden en cursussen. In 1935 werden geen bijzondere edschen aan de brigade gesteld. Echter werd 34 maal door diverse vereenigingen assistentie der brigade ingeroepen, zoowel bij sport gebeurtenissen als anderszins. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec 34 dames en 96 heeren, hetgeen een ver meerdering is van resp. 14 en 29. 't Jaarverslag van den penningmeester geeft een batig saldo aan van f. 345,85. De aftredende bestuursleden, de heeren dr. E. Renaud, dr. Kramer, Splinter, Treur en Rietbergen werden als zoodanig her kozen. Tot leden van de kascomnüssie weden benoemd mevr. M. Huyts-Nieuwen- hoven en de heer H. M. Pont. Na rondvraag volgde sluiting der verga dering. o MILITARIA, De sergeant J. Steenbergen van het 4e Regiment Infanterie is ontheven van zijn detacheering bij den gymnastiekcursus te Breda, terwijl de sergeant v. Kaldekerken van dit regiment op 7 Maart terugkeert van zijn detacheering in de Legerplaats bli Harskamp. Het 4e Regiment Infanterie zal van 22 27 Juni a.s. deelnemen aan de scniet- oefeningen der Brigade Grenadiers en Jagers in de Legerplaats bli Harskamp. De administrateur voor de Garnizoens- werkplaatsen de sergeant-majoor-insiruc- teur Hakhorst. is eervol ontheven van deze functu en teruggeplaatst naar ziin korps. Hij wordt vervangen door den sergeant- majoor-mstructeur A. Piket van 17e R.I.. die gelijktijdig bii het 4e R.I. wordt over geplaatst. Met ingang van 1 April a.s. is eervol ontslag verleend aan den assistent der belastingen, den heer A. Maten, werkzaam bij den dienst der geslachtaccijns aan het gemeentelijk slachthuis alhier. RECLAME. 9480 Levensverzekering is een kind van goeden huize! De vader heet Verstand, de moeder Gevoel. Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a De heer Reijneveld, architect alhier, heeft aan I. Th. Cornet, aannemer alhier, opgedragen het verbouwen van de per- ceelen Steenstraat 1820, waarin wordt gevestigd de slagerij van den heer Joh. v. d. Geest. De examens verpleging van zenuw en geesteszieken, af te nemen vanwege de Ned. Ver. voor Psychiatrie en Neurologie, zullen in Endegeest worden gehouden op 7 en 8 Mei a.s. Geslaagd voor het alhier afgenomen examen van apothekers adsistent mejuf frouw A. G. van Schuppen (Delft). Ter kennis van de leden van den Gemeenteraad is gebracht, dat de eerst volgende vergadering van den Raad hoogstwaarschijnlijk zal plaats hebben op Maandag 16 Maart 1936 a.s. Het Leger des Heils hier ter stede zal van 19 Maart haar jaarlijksche zelf verloocheningscollecte houden. Men zij echter gewaarschuwd geen geld af te geven dan alleen aan hen, die een vol macht hebben, onderteekend door Bouwe Vlas en gestempeld door den commissaris van politie. Tengevolge van een stoeipartij op den Stationsweg is gisteravond een spiegelruit van Heck's lunchroom vernield. Gistermiddag is de 60-j. mej. A. R.— de P„ wonende te Haarlem, op het Sta tionsplein uit een rijdende tram gespron gen, die uit Noordwijk kwam. Zij kwam te vallen en terecht tusschen den eersten en den tweeden wagen. De bestuurder van een passeerende tram gaf een noodsignaal waardoor de Noordwijksche tram onmid dellijk tot stilstand werd gebracht. De juf frouw kreeg een ribfractuur en is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. D 18 Officieren gedwongen zelfmoord te plegen. Eindelijk schijnt te Tokio te zijn doorge tast! Na zich 3 dagen te hebben verzet, heb ben de muiters te Tokio zich met enkele uitzonderingen hedenmorgen om half- twaalf overgegeven. Een tijdlang waren alle berichten uit Tokio uitgebleven en alle pogingen om verbinding met de stad te krijgen faalden. Plotseling kwam het bericht, dat om half- zes op instructie van den keizer bevel was gegeven met kracht op te treden. Men schijnt zoo lang mogelijk te hebben ge wacht teneinde de muiters nog een kans te geven vrijwillig de bezette gebouwen te verlaten. Vliegtuigen wierpen strooibiljet ten waarin de muiters werden aangespoord vrijwillig heen te gaan en tenslotte trok ken de troepen op naar de gebouwen en dwongen de rebellen, wier aantal door het zich overgeven van kleine groepjes tot 500 was geslonken hun onderwerping aan te bieden. Zij keerden naar hun kazernes terug, na te zijn ontwapend. Er is geen schot gelost. Vier kapiteins en een luitenant, die den opstand mee hebben geleid, hebben eerst de woning van admiraal Okada nog bezet gehouden, doch hebben zich later ook overgegeven. De leiders zijn naar de woning van den minister van oorlog overgebracht. Generaal Kasjii, de militaire gouverneur van Tokio, heeft evenwel medegedeeld, dat de officieren en manschappen die aan den opstand hebben deelgenomen, als muiters zullen worden behandeld. Op last van de autoriteiten hebben 18 officieren, die de leiding van den opstand hadden, met de revolver zelfmoord ge pleegd. De muiters gaven zich bij groepen tege lijk over. Maar men vraagt zich af, waarom niet met meer voortvarendheid is opgetreden! Blijkbaar was men dan toch bevreesd voor grooten aanhang in het leger voor de op standige beweging! Het schijnt trouwens, dat de militairen eensgezind zijn, dat zij willen een directen invloed op de politiek en derhalve op den keizer. Zij willen ook de leden van den grooten machtsbevoegd heden bezittenden raad van ouden, den „genro", zien uitgeschakeld. Daardoor wordt verklaard, dat de op standelingen de oude staatslieden hebben omgebracht en dat aan den anderen kant de loyalen niet op de opstandelingen schie ten. Doch een belangrijke wijziging is in den toestand gekomen! Okada leeft! Het kabinet deelt n.l. mede dat de minister-president levend is terug gevon den. Goto is dus weer van zijn functie van waarnemend premier ontheven. Het schijnt dat Okada zich in zijn ambtswoning bevond, toen de muiters daar binnen drongen, doch dat hij nog net op tijd was gewaarschuwd om zich te verbergen. Vrijdagavond heeft hij zich naar 't paleis begeven om zijn oprechten spijt te betuigen over de verwarring die heeft plaats gehad. Donderdag slaagde hij er in te ontsnap pen. Vrijdagmiddag diende hij door be middeling van Goto zijn ontslag in. De keizer weigerde zijn ontslagaanvraag zoo dat Okada minister-president blijft. De eerste berichten schijnen er op te wijzen dat de rebellen bij vergissing diens zwager hebben vermoord, den kolonel buiten dienst Matsoes, die men wegens de groote gelijkenis voor den minister-presi dent zou hebben gehouden. BINNENLAND. Prof. Aalberse over de crisis in het par lementaire stelsel en het Juli-conflict. (2e Blad). De minister over het Verkeersfonds; spoorwegen zijn onmisbaar; spoedige wij ziging te wachten van het motor- en rij wielreglement. (2e Blad). De Waterstaatsbegrooting; de regeering verwacht een toeneming van het aantal te-werk-gestelden. (Binnenland, 2e Blad) Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Architect Dudok zal een theater bouwen in Calcutta. (Binnenland, 3e Blad). Het personen-vervoer met motorrijtui gen; ontwerp van een regeling. (Binnen land, 3e Blad). Het bacon-contract vervalt. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Algemeene vergadering van de groep veilingverenigingen uit den Ned. Tuin- bouwraad. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn hedenochtend in Den Haag teruggekeerd. (Laatste Berichten, le BI.) BUITENLAND. De muiterij in Japan geëindigd. De pre mier Okada leeft. 18 officieren, leiders van den opstand, gedwongen tot zelfmoord. (le Blad). De Italianen hebben den Amba Aladzji bezet. (2e Blad). Mislukte opstand in Chili. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. BELGIE. Het ontwerp-dienstplicht-wijziging. De ministerraad heeft in principe toe gestemd in de vorming eener gemengde commissie ter bestudeering van het ont werp dienstplicht-wijziging. FRANKRIJK. Rond het Russische pact. In den Senaat is het Fransch-Russische pact aanhangig gesteld. Oud-minister La- val gaf in de commissie van buitenland- sche zaken een uitvoerige uiteenzetting. Maandag zal een rapporteur worden aan gewezen. Door enkele links-radicale afgevaardig den is bij de Kamer een resolutie inge diend, waarbij de regeering wordt uitge- noodigd „zoo spoedig mogelijk een ont- werp-wet aan de Kamer voor te leggen, krachtens welke de duur van den mili tairen diensttijd wordt teruggebracht tot één jaar en dezen maatregel ook toe te passen op de lichtingen, welke momen teel onder de wapenen zijn". De ontwerpers van het voorstel verkla ren, dat dit de logische consequentie is van den militairen steun, welken het Fransch-Russisch pact aan Frankrijk zou schenken. o TSJECHO-SLOWAKIJE. Krofta minister van buitenl. zaken. De meerderheidspartijen hebben zich er mede accoord verklaard, dat minister president Hodza den president der Repu bliek Benesj zal voorstellen den gezant Kamil Krofta te benoemen tot minister van buitenlandsche zaken. Men verwacht, dat dit voorstel reeds heden tot feit zal worden. Met de gebruikelijke uitwisseling van toespraken heeft gisteren de nieuwe ge zant te Warschau. Slavik, zijn functie aanvaard. ZUID-AMERIKA. Mislukte staatsgreep in Chili. Uit Santiago de Chili wordt gemeld dat kapitein Poehler aan het hoofd van een groep voormalige officieren heeft ge tracht den chef van den generalen staf j van het leger Novoa gevangen te nemen. De gealarmeerde wacht heeft den op standeling gearresteerd. De autoriteiten hebben bevel gegeven tot sluiting der militaire bureaux in de regeeringspaleizen. De troepen zijn geconcentreerd. Naar verluidt hebben een 15-tal arrestaties plaats gevonden In de stad is het rustig. Het gaat om een beweging op touw gezet door oud-officieren en aanhangers van oud-president Ibanez.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1