Humor uit het Buitenland. LEÏDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 29 Februari 1936 FINANCIEEL OVERZICHT. VISSCHERUBERIOHTEM. „Ik heb mijn ontslag genomen als secretaresse hier." „Werkelijk Dat spijt me. Ik ben er zeker van, dat de nieuwe secretaresse van meneer Willemse eh niet zoo aantrekkelijk zal zijn." „Daar kunt U van op aan. Ik ga met hem trouwen (Humorist) „Ik weet wel dat het dwaas van me Is, maar ik heb altijd zoo'n gevoel dat mijn paard er nog eens met me vandoor zal gaan." „Werkelijk Nu, van een paard zou Ik het me nog wel kunnen voorstellen." (Humorist). „Zeg Kees. as we die beer nou eens te pakke konde krijge, en we leerde hem dan een paar kunstjes dan zou ons lortuln gemaakt zijn, tegen de tijd dat ze ons oppikte." (Humorist). „Misschien Interesseert het u, meneer wij zijn de vertegenwoordigers van de volgende firma's: de juwelier Van Gulden, specialiteit in verlovings- en trouwringen; het bloemenhuis Flora, in bruidsboukettende firma Sterk en Langduur, woninginrichting en Bluf en Duur- sma, makelaars in huizen." (Passing Show). „Ze gaan op die boomplantdagen wel wat erg slordig te werk, vin je niet. Karei (Judge). Aangeschoten tandarts(,Ëen beetje verder open, alstubliefst." (Happy Mag.) De gebeurtenissen in Japan hebben een zeer flauwe stemming op de beurs tenge volge - Vooral Rubber-aandeelen aange boden - Dividendverwachtingen van Rub bermaatschappijen - De Suikerprijs terug- geloopen - Vergadering van Obligatiehou ders Koninklijke Stoomboot Mij. De gebeurtenissen in Japan hebben de vorige dagen aller aandacht in beslag ge nomen. Het valt op het oogenblik nog niet te zeggen, hoe de toestand zich waar schijnlijk verder zal ontwikkelen, zoodat iedere beschouwing over de verdere voor uitzichten van speculatiever) aard zou zijn. Het ligt echter voor de hand, dat de staatsgreep in politieke kringen in Euro pa zeer diepen indruk heeft gemaakt, om dat de gevolgen daarvan voor de geheele wereld van groote beteekenis zullen kun nen zijn. De gebeurtenis is te beschouwen als een reactie op den uitslag van de ver kiezingen voor den Landdag, die een ver sterking beteekende van de positie der re- geering-Okada. Men vreesde blijkbaar, dat door dezen uitslag der verkiezingen de in vloed van de militaire partij zou worden teruggedrongen en deze partij heeft zich juist in den laatsten tijd weer sterk ge weerd en na de mislukking van de vloot- conferentie te Londen zag het er inder daad naar uit, dat de bewapening in Ja pan opnieuw krachtig ter hand zou wor den genomen. Het is vooral van belang in het oog te houden, dat het land zelf onder een sterke verdeeldheid heeft te lijden. Tal van groote belangen komen telkens met elkander in botsing. Zoo was men in kringen van bankiers- en zaken wereld allesbehalve gesticht over het drij ven naar een verder opvoeren der bewa pening, omdat hierdoor de flnancieele- en economische positie van het land in ge vaar werd gebraoht. Met het doel, om aan de wenschen van deze kringen tegemoet te komen, hadden de eiSchen van de mili taire partij zich in zooverre gewijzigd, dat zij aan het streven naar verdere bewa pening een ander oogmerk toeschreven. Het was niet meer in de eerste plaats de landsverdediging, die naar voren werd ge schoven, maar de economische expansie, die gedragen moest worden door sterke militaire en maritime paraatheid. De re geering heeft aan dit streven in den laat sten tijd min of meer het hoofd geboden, ook met het oog op den precairen finan- cieelen toestand, die een verder opvoeren van de oorlogsbudgetten niet gedoogt. Deze vertraging in de bewapening was natuurlijk een doorn in het oog van de voorstanders van de imperialistische poli tiek en nu de uitslag van de verkiezingen voor hen de vrees deed ontstaan, dat de Japansche politiek voortaan in een minder agrèssieven vorm zou worden gevoerd, dus meer langs dlplomatieken weg, hebben zij gemeend de belangen van het land te dienen door het uit den weg ruimen van Okada en minis ter Takahasji, resp. minister-president en minister van Financiën. Verder behoorde admiraal Saito tot de slachtoffers. De gebeurtenissen wijzen er wel op, dat het land innerlijk sterk verdeeld is en dat dus verrassingen in de toekomst niet zijn uitgesloten. Juist in den allerlaatsten tijd kreeg men den indruk, dat het drijven van de imperialisten vooral ging in de richting van een expansie, naar de gebie den der Zuidzee-eilanden en het is voor al deze omstandigheid, die in financieele- en zakenkringen te onzent groote ongerust heid heeft teweeggebracht, omdat hier door de positie van Nederlandsch-Indië in sterke mate zou worden bedreigd. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er op de fondsenmarkt een scherpe koersdaling is ingetreden, zulks temeer, omdat de tech nische positie der markt den laatsten tijd reeds sterk was verzwakt. Dit verschijn sel vindt hierin zijn verklaring, dat het publiek geruimen tijd achtereen op groo te schaal als kooper in de markt is ge weest. Zooals men weet vond het hiertoe aanleiding in de voortgezette koersstijging in New-York en in de berichten over de ontwikkeling van het bedrijfsleven in Amerika. Over het algemeen bleven deze berichten ook in de laatste dagen nog gunstig luiden, al werd er melding ge maakt van een terugslag der conjunctuur in de automobielnijverheid, die ten deele in verband werd gebracht met moeilijk heden, die er zouden zijn ontstaan in ver band met het systeem van afbetaling. Ons publiek had op ruime schaal fondsen ge kocht als Canadian Pacific, Cities Service. Amerikaansche olleshares, Bethlehem Steels. U. S. Steels, spoorwegshares enz. De toestand liet zich zoodanig aanzien, dat de contramine niet durfde af te geven met het gevolg, dat de markt zeer een zijdig a la hausse georiënteerd was. Het was dan ook te voorzien, dat zoodra om bepaalde redenen de kooplust mocht ver minderen, de markt geen steun zou on dervinden door vraag van de contramine. Dit was Woensdag, toen in verband met de gebeurtenissen in Japan een sterke koers daling intrad, het geval. De berichten wa ren 's morgens reeds naar de provincie ge telefoneerd; het gevolg was, dat er weder verkooporders aan de markt kwamen, die tegen middenkoers moesten worden uit gevoerd. Tegenover dit aanbod bestond slechts weinig vraag, zoodat er gevoelige koersverliezen voorkwamen. In de eerste plaats was dit het geval met de fondsen, die den laatsten tijd op vrij groote schaal waren gekocht, zooals de hierboven reeds genoemde Amerikaansche shares. Verder waren ook Indische fondsen zeer flauw in verband met de vrees, dat de gebeurte nissen in Japan een verscherping zou kun nen brengen in den politieken toestand en event, een overheersehing van den invloed van Japan in Oost-Azië. Donderdag is er evenwel een krachtig herstel ingetreden toen bleek, dat de toestand in Japan zich minder gunstig liet aanzien dan men aan vankelijk meende. De toestand ziet er op politiek gebied intusschen zoodanig uit, dat een terug houding van het publiek zeer begrijpelijk is. Daarbij komt nog, dat de koersen in de verschillende afdeelingen van de aandee- lenmarkt reeds zeer sterk waren gestegen, zoodat men zich afvroeg of men hier en daar niet in overdrijving is vervallen. Die vraag mocht in de eerste plaats worden gesteld ten aanzien van rubberaandeelen, Weliswaar kan nog niet met zekerheid worden gezegd, dat maatschappijen als Amsterdam Rubber en Bandar Rubber geen dividend zullen uitkeeren, maar waar schijnlijk lijkt zulks toch niet. Wel wordt van de Java Caoutchouc een klein divi dend verwacht en verder ook van Wai Sumatra, die zooals men weet ook verle den jaar een dividend van 8°/o heeft uit gekeerd. hetgeen toen met het oog op de toenmalige omstandigheden wel wat over dreven leek. J.l. Dinsdag heeft het Internationale Rubber Committee een vergadering ge houden en in verband hiermede had men het mogelijk geacht, dat er een wijziging zou worden aangekondigd in het restric tiepercentage. Dit is evenwel niet het ge val geweest. Zooals men weet heeft het Comité in zijn vergadering van December het restrictiepercentage vastgesteld op 40 pCt. en wel voor het eerste halfjaar van 1936. Dit neemt echter niet weg, dat tus- schentijds veranderingen steeds mogelijk blijven. Nu echter geen communiqué is uitgegeven heeft men hieruit waarschijn lijk terecht afgeleid, dat ook voor het 2de kwartaal van 1936 hetzelfde uitvoerper- centage van 60°/o gehandhaafd zal blijven. De rubbermarkt heeft vrij grooten weer stand aan den dag gelegd, zoodat er uit dit oogpunt geen directe aanleiding be stond voor de flauwe stemming voor de aandeelen. Wij hoorden deze week, dat verschillen de ondernemingen met zeer oude aan plantingen reeds sinds geruimen tijd bezig zijn om deze geleidelijk te rooien, waar tegenover dan nieuw materiaal wordt aangeplant. Zooals men weet bestaat er weliswaar een plantverbod gedurende 5 jaar, maar dit geldt uit den aard der zaak niet voor zulke aanplantingen, die in de plaats treden voor gerooide tuinen. Wij hoorden, dat bij de maatschappijen van den heer Burger het systeem van herplan tingen reeds op vrij groote schaal is toe gepast. Daardoor zal in de toekomst het gehalte van de rubbertuinen uit den aard der zaak verbeteren. Wat de inlandsche rubber betreft is het. uitvoercijfer over de maand Januari zeer groot, terwijl ook over Februari een groote export wordt verwacht. De oorzaak daar van is, dat de Chineesche opkoopers voor raden hadden gevormd, die onmiddellijk het land zouden verlaten, zoodra de we- reldprijs een niveau had bereikt, waarop voor hen uitvoer weer loonend was. De In dische regeering zal ongetwijfeld alles in 't werk stellen om den export van de be volkingsrubber binnen de grenzen te hou den, die daarvoor bij de internationale regeling zijn gesteld. Vandaar dat het uitvoerrecht voor bevolkingsrubber op nieuw verhoogd is, waarbij intusschen in aanmerking moet worden genomen, dat voor het overgroote deel der productie, n.l. voor de droge rubber de verhooging niet voor Maart zal ingaan. In vele geval len krijgt de inlander voor zijn rubber onder de huidige omstandigheden niet meer dan 3 a 4 cent per pond. Soms zelfs nog minder. Intusschen zwelt het bedrag, dat de schatkist binnenstroomt op grond van het uitvoerrecht steeds aan en het is de groote vraag wat de regeering op den duur met dit geld zal moeten aanvangen, daar het zooals bekend niet mag worden aangewend voor gewone uitgaven. De positie van de suikermarkt is er den laatsten tijd niet op verbeterd. Na de jongste verlagingen van de verkoopprijzen van Javasuiker heefh de Nivas niet veel meer afgedaan en ook de afschepingen van Javasuiker heeft de Nivas niet veel stellend geweest, waaruit mag worden afgeleid, dat de tweedehand zich van haar voorraden minder vlot heeft kunnen ontdoen dan zij gehoopt had. Dit heeft natuurlijk onmiddellijk 'n terugslag op den afzet van de Nivas, die velen thans zelfs tegen de verlaagde markt ec-hter gunstig beoordeelen, omdat er in verband met de crisis een veel minder sterke stijging van het verbruik heeft plaats gehad dan onder normale omstandigheden het geval is. Indien de opvatting juist is, dat de conjunctuur zich thans weer blijvend in een stijgende lijn beweegt, dan zou de mogelijkheid bestaan, dat deze vertraging in den afzet in de komende j aren weer zal worden ingehaald. Intusschen is de vrije markt voor suiker zooals men weet door het protectiesysteem in de consumptie- landen aanzienlijk ingekrompen, zoodat de toeneming van het verbruik waar schijnlijk minder snel haar invloed zal doen gevoelen dan het geval zou zijn, in dien een veel grooter aantal landen voor de dekking van hun behoefte op de we reldmarkt zou zijn aangewezen. H.V.A. gaf voorbijgaand een vrij scherp koersverlies te zien. Wij vestigen er intus schen de aandacht op, dat deze maat schappij onder de huidige omstandig heden veel meer belang heeft bij de vezel- markt dan bij de suikermarkt. Daarin kan in de toekomst natuurlijk verandering komen, maar voor het oogenblik is sisal en daarnaast palmolie wel een van de voornaamste producten. De prijzen voor deze artikelen blijven gunstig. Tabaksaandeelen hadden eveneens een flauw verloop, zulks temeer omdat de be langstelling voor deze fondsen toch reeds gering was, in verband met de verwach ting dat de eerste Sumatra-inschrijving niet voor begin April zal plaats hebben. Industrieele waarden waren eveneens ge drukt, ook voor de minder courante soor ten, zooals Werkspoor, Nederlandsche Scheepsbouw en andere soorten, die tevoren gevraagd waren geweest in ver band met de verwachting, dat de spoor wegen binnenkort belangrijke bestellingen zullen plaatsen op nieuw materiaal. Deze week is de vergadering gehouden van de obligatiehouders der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij., welke ver gadering was bijeengeroepen door de Ver. v. d. Effectenhandel en waarin een be spreking zou plaats vinden in verband met de mededeeling der directie, dat de aflossing en de rente op de obligaties niet meer zou worden betaald. In deze verga dering werd uiteengezet, dat afgezien van den Benassteun. de exploitatie-resul taten zich de laatste jaren zeer ongunstig hebben ontwikkeld en dat de ontvangsten 1935 vergeleken met 1929 met 53 °/o waren gedaald. In het afgeloopen jaar werd met een verlies gewerkt van f. 251.556. De Benas heeft als eisch voor verderen steun in 1936 gesteld, dat ten eerste de coupon betaling gestaakt wordt en de aflossingen niet worden hervat en ten tweede, dat een belangrijke afschrijving op het aandeelen kapitaal plaats vindt, terwijl er voorts een regeling met obligatiehouders dient te worden getroffen teneinde het bedrijf van de vaste lasten der couponbetaling te ontheffen. De afschrijving op de aandee len zou 90 °/o moeten bedragen. Verder zouden aan de 4?h en 5 »/o obligaties 30 in contanten worden aangeboden bene vens een zeker bedrag aan nieuwe aan deelen en winst- of amortisatiebewijzen. Over deze vraagstukken dient met de Benas nader overleg te worden gepleegd en met dit doel is er in de vergadering een comité benoemd, waarin gekozen werden de heeren C. ter Poorten, directeur der K. P. M„ de heer F. A. Dudok van Heel en Jhr. L. A. van Lennep. Verder heeft het bestuur van de Vereeniging eenige heeren aangewezen, die eveneens tot het Comité zullen toetreden. Als voorzitter zal optre den Mr. A. F. van Hall. Op de belegglngsmarkt was de stem ming over het algemeen prijshoudend. De nog steeds voortdurende groote geld- rulmte oefent blijkbaar een gunstigen in vloed op de markt uit. De regeering heeft een wetsontwerp aangekondigd, waarbij zij zal worden gemachtigd verdere leenin gen aan te gaan tot consolidatie van vlottende schuld tot een bedrag van f. 300 mill. Het ligt echter niet. in de bedoeling reeds aanstonds tot uitgifte van een staatsleening over te gaan. De pandbrief- markt gaf niet veel beweging te zien. Het jaarversiag van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank maakte zooals men trou wens had mogen verwachten een gunsti gen indruk. Aan de reserves werd een be drag van f. 174.995 toegevoegd, terwijl er een dividend van f.34, vorig jaar f.40 per aandeel, waarop 20 is gestort kan wor den uitgekeerd. De nettowinst was grooter dan her vorige jaar, nl. f. 470.180 tegen f. 431.244. De jongste samenwerking tusschen de directeuren van hypotheekbanken had, zooals men weet, geleid tot het besluit van de overgroote meerderheid deze instellin gen om over 1935 geen dividend uit te fcee- ren. Ook het vraagstuk van de reservee ringen is in de betreffende vergaderingen ter sprake gekomen en inmiddels heeft men thans besloten om door een commis sie benoemd door het bestuur normen te doen vaststellen voor reserveering en af schrijvingen bij hypotheekbanken. De naleving van deze normen zal worden ge controleerd door een orgaan samengesteld uit een voorzitter en een secretaris. In dezen maatregel heeft men blijkbaar een overgang te zien tot de oprichting van een soort hypotheekkamer naar het, voor beeld van het verzekeringsbedrijf. Hieronder volgt het koersoverzicht van de afgeloopen week. 3'/» Ned. Indië 1935, 941/2, 92 3/4, 93 3/4 6 $-leen. Rotterdam, 1924, 75, 75 7/8, 73'/!, 74'/2 Kol. Bank 54 1/4, 54 3/4, 51 1/8, 52'/., Philips 223 3/4, 213'/!, 217 1/4. Unilever 110 3/4, 107, 109 1/4. Koninklijke 245 3/4, 234 3/4, 241. Amsterd. Rubber 130 1/4, 120'/!, 125 5/8. Bandar Rubber 120'/!, 111, 114'/!. Ned. Scheepvaart Unie 48'/!, 45, 46 7/8. H.V.A.241, 227, 237. Nisu 117, 111, 114'/!. Dell Batavia Mij., 190, 179, 183. Deli Mij. 210 3/4, 201. 205 1/4. Senembah 202 3/4, 190'/-, 198. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Opmerking verdient, dat j.l. Woensdag te Den Bosch de aanvoer van rundvee ruim 200 stuks minder was dan de week te voren en bijna 500 stuks minder dan in dezelfde week van 1935. Dit zijn posi tieve teekenen, die er op wijzen dat er weinig surplus is van gebruiksvee, want ook zien we dat op de Vrijdagsche mark ten te Leeuwarden, Zwolle en hier ter plaatse de aanvoeren beduidend beneden het normale blijven Bovendien is het aanbod van een aanmerkelijk gerineer kwantum nuchtere kalveren een steek houdend bewijs, dat er wordt ingekrom pen wat de gebruiksveehouding betreft, vandaar is het dan ook te verklaren, dat het aanbod van slachtvee regelmatig zoo groot blijft. Wat den handel betreft, was deze voor versch gekalfde koeien traag en toch weinig of niet lager in prijs, ter wijl alles vrijwel kon worden geplaatst. Als er sprake was van eenigen teruggang, dan was dit niet voor de beste kwalitei ten. Guste weidevee was er een gering kwantum aan goede soorten en deze wer den „stug duur" verhandeld. Overigens prijshoudend. Slachtvee over de geheele linie zeer flauw. Het wolvee was weer duur, terwijl In tegenstelling met andere jaren thans ongeveer alles voor den dood verkocht wordt. We zien b.v. thans schraalachtige één jarige schapen voor f. 13, f. 14, f. 15 voor den dood verkoopen, die vorig jaar voor f. 7, f. 8, f. 9 per stuk werden verkocht, om „door te weiden". Ze raken dus schoon op en de zuiglammeren en weidelamme- ren zullen dit voorjaar stellig duur zijn. De varkensmarkt sloot deze week heel kalm. (Van onzen Visscherijmedewerker). De stijging van de prijzen, die de vorige week inzette kan zich gelukkig handhaven. Wel trad Maandag door te groote aanvoe ren een kleine reactie in, doch de prijzen hielden zich over de geheele linie op een behoorlijk peil. De visscherij was ln het algemeen niet al te ruim; vooral tong werd weinig ge vangen. De geringere aanvoeren werkten als steeds gunstig op de prijzen; terwijl de verschillende vastendagen eveneens stimuleerend op de markt werkten. De Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen te IJmuiden heeft in de afgeloopen week haar. jaarverslag over 1935 doen verschijnen. Van de 180 stoom- en motortreilers hebben een honderdtal in het geheel niet aan de visscherij dee'be nomen Het grootst aantal schepen dat in de vaart was bedroeg 80 in Maart en deel de medio Juli tot 33 om dan successieve lijk weer tot 80 te stijgen in de maand December. Voor den pesslmistischen toon, die uit het geheele verslag spreekt is waar lijk wel alle reden. De opmerkingen in het verslag, dat op de exploitatierekeningen vrijwel niets meer te bezuinigen valt en dat de concur rentie, die de kustbooten van de motor- leggers ondervonden nog belangrijk toe nam, stemmen tot nadenken. De export van visch naar verschillende landen liep niet onbelangrijk terug, in het bijzonder die naar België en Duitschland. Een lichtpuntje is de toename van den exoort naar Engeland en Oostenrijk. Als bijzonderheid werd nog gemeld dat in de statistiek voor het eerst de er ort naar Nederlandsch-Indië werd opgeno men; verzonden werd 12.000 ko. tot een waarde van f. 9.000. 3—8

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11