LE1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 29 Februari 1936 BINNENLAND. TOENEMING AANTAL TEWERKGESTELDEN VERWACHT. MEMORIE VAN ANTWOORD BETREFFENDE DE WATERSTAATS- BEGROOTING. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Water- staatsbegrooting voor 1936, beantwoordt minister Van Lidth de Jeube in de eerste plaats de opmerkingen in het voorloopig verslag, aangaande het Werkfonds 1934 De minister verwacht, dat in den loop van 1936 het aantal tewerkgestelden be langrijk zal toenemen, aangezien geleide lijk het stadium bereikt zal zijn, dat de langdurige voorbereiding van vele plan nen beëindigd wordt en de werken in uit voering zullen komen. Zou in het verband met de mogelijk heden op het gebied van openbare werken, het bedrag van 20 a 25 millioen gulden nog onvoldoende blijken, dan kan ander maal een vermeerdering van crediet wor den overwogen. Voor de provincie Groningen zijn thans reeds eenige plannen door de minlsterieele commissie goedgekeurd tot een bedrag van rond f. 1.5 millioen. terwijl nog meer dere plannen tot een veel hooger bedrag in voorbereiding zijn. In Friesland is een groot aantal werken In uitvoering. In totaal zijn 18 verspreide werken goedgekeurd tot een totaal bedrag van ruim f. 1.5 millioen, terwijl nog meer dere plannen in voorbereiding zijn tot een totaal bedrag van f. 900.000 waarin slechts f.200 000 is begrepen voor de Frieseh- Groningsche kanalen, waarvan de totale kosten op ruim f. 15 millioen worden ge schat In de provincie Noord-Brabant zijn 13 werken goedgekeurd tot een totaal bedrag van f. 2.282.000. In Limburg werden totaal acht werken goedgekeurd tot een totaal bedrag van f. 971.000 .Bovendien zijn nog zeven plan nen. geraamd op f. 3.5 millioen. in voor bereiding. De minister kan dus niet toe geven, dat deze provincies weinig baat vinden bij het bestaan van het fonds. Voor de indijking van den Biesbosch is een beroep op het Werkfonds gedaan; deze aangelegenheid is nog in onderzoek. Het is het voornemen van den minis ter, om zoo spoedig mogelijk de indiening van een nieuw wetsontwerp tegen lint bebouwing te bevorderen. Daartoe is reeds een voorstel van de staatscommissie voor de waterstaatswetgeving ingekomen. De aanstelling met het oog op den we genaanleg, van verscheidene tijdelijke ingenieurs, dTaagt nimmer anders dan een tijdelijk karakter. Het ligt in de bedoeling deze tijdelijke krachten na vijf jaar dienst door andere te vervangen, in het belang van jongere krachten, die op hun beurt voor tijdelijke aanstelling in aan merking komen. De vraag, of bij de nieuwe Zuiderzee polders bemaling door windmolens in aan merking kan komen, zal worden behan deld in de Memorie van Antwoord betref fende de begrooting van het Zuiderzee- fonds voor 1936. De minister hoopt, na raadpleging van den Electrtciteitsraad. spoedig de indie ning te kunnen bevorderen van een wets ontwerp. dat de noodzakelijkste regelin gen met. betrekking tot de electriciteits- voorziening zal inhouden. Het aan de Staten-Generaal toegezegde uitvoerige uittreksel uit het rapport, dat oud-minister Verschuur als resultaat van zijn, op verzoek der regeering. naar de mijnindustrie in Zuid-Limburg ingestelde onderzoek, aan haar heeft uitgebracht, zal. naar de minister vertrouwt, spoedig ter griffie van beide Kamers te; inzage van de leden kunnen worden neergelegd. Instelling van een centraal verkoopkan toor moet in het verband van het inge stelde onderzoek worden bezien Hoewel de regeering bereid is, het mijn bedrijf in den huidigen toestand zooveel doenlijk tegemoet te komen, blijft toch de kern der moeilijkheden de afzet, die in hoofdzaak ten gevolge van de internatio nale belemmeringen en van verminderd gebruik, bezwaarlijk op een hooger peil is te brengen. Herziening van het Mijnreglement 1906 verkeert thans In vergevorderden sta- van voorbereiding. Na afloop daarvan zal bevorderd worden, dat dit reglement bij a'-r'mesnen maatregel van bestuur wordt vastgesteld. o HET RUNDVLEESCH IN BLIK. WAT DIENT TE GESCHIEDEN ALS DE VOORRAAD UITGEPUT IS? Men schrijft ons van de zijde van den Ned. Slagershond: Zooals bekend zal einde April of begin Mei a.s. de voorraad rundvleesch in blik, die ter distributie onder armlastigen en andere steunbehoevende groepen onzer bevolk,ng beschikbaar was gekomen door de in 1933/'34 en 1934/'35 plaats gehad hebbende afslachting van ongeveer 250.000 runderen, uitgeput zijn. Uit het feit, dat de gedistribueerde hoe veelheid in de afgeloopen maanden on geveer 500.000 blikken per week bedroeg, is af te leiden, dat dit vleesch in blik door z:er velen als vcedsel zeer op prijs wordt gesteld. Deze vorm van steun in natura heeft bij de werkloozen waardeering ge vonden en men zal die noode missen. In verband hiermede hebben de ver tegenwoordigers der gemeentebesturen van de vier grootste gemeenten over deze steunverlesnir.g in natura overleg ge- p! :egd en hebben zij besloten zich hierover tot de Regeering te wenden. Zooals uit de hieromtrent gepubliceerde perscom muniqués is gebleken werd speciaal de vraag onder oogen gezien, welk product als vervangingsmiddel van het oprakend bilkvleesch zou moeten worden verstrekt, waarbij tevens een opnieuw aanmaken van blikvleesch ter sprake :s gekomen. Hierbij wordt vergeten, dat de vorige productie van blikvleesch slechts een uitvloeisel was van een anderen maat regel, n.l. de afslachting van rundvee om den veestapel in te krimpen De blik vleesch—distributie. die uiteraard den nor malen vleeschverkoop remde, moest men op den koop toenemen. Het zou echter vo'komen onlogisch zijn dit nadeel, dat met het opraken van het blikvleesch dus eindigen zou, thans op zettelijk te gaan continueerenomdat er zoo'n behoefte aan goedkoop vleesch is. Op zoo'n manier zouden de rollen om gedraaid worden. Want de belangen van de veehouderij zouden hierbij in de knel komen omdat deze met een hernieuwde inblikking van rundvleesch niet gebaat is. Duidelijk komt dit tot uiting in de rede, die ir. W. de Jong. de directeur van de Veehouderij-Centrale, voor de Friesche Mij. van Landbouw te Leeuwarden hield. Volgens de betreffende dagbladverslagen merkte ir. de Jong op. dat het opraken van het blikvleesch gunstig zal werken op de markt van het rundvleesch. Een vrij willige afslachting met eventueele inblik king besprekende, merkte ir. de Jong op, dat dit als nadeel zou hebben een nieuwe partij bussen en tengevolge der prijs stijging van het vee een verminderde vleesehconsumptie. Spr. stond daarom sceptisch tegenover een vrijwillige afslach ting en prefereerde het om niet in te blikken. Een oplossing op korten termen brengt een afslachting niet. Wij meenen er bovendien met nadruk op te moeten wijzen, dat een hernieuwde afslachting ook economisch niet te ver dedigen is. De vorige afslachtingen hebben een verlies opgeleverd van bijna 25 millioen gulden, hetgeen bij een totale hoeveelheid ingeblikt rundveesch van 39'/t milioen Kg. een vérlies van f. 0,63 per Kg. blik be- teekent. Èn veehouderij én steunbehoevenden zullen indien men bij de huidige vleesch- prijzen distributie noodig acht veel meer gebaat zijn bij een beschikbaarstel ling van versch rundvleesch en tevens van spek en reuzel. De huidige prijzen dezer artikelen en van nuchter kalfsvleesch zijn zoo laag, dat een dergelijke beschikbaarstelling, waarbij van het bestaande distributie apparaat, het slagersbedrijf, gebruik dient te werden gemaakt, veel goedkooper zal zijn dan een hernieuwde inblikking, waar bij men de eene week vleesch inblikt om het misschien de volgende week al in consumptie te brengen In aanmerking nemende, dat de be schikbaarstelling van het blikvleesch zich momenteel o.m. uitstrekt tot gestichten en dergelijke inrichtingen hetgeen uiteraard niet normaal kan worden genoemd, taxeeren wij, dat de eventueele beschik baarstelling van goedkoop versch vleesch zich zou kunnen bepalen tot een kwantum van 10 a 12 millioen Kg. per jaar, waar mede een bedrag aan toeslag van 4 a 5 millioen gulden gemoeid zou zijn Werd ditzellde kwantum als blikvleesch ver strekt, dan zouden de kosten naar taxatie bedragen 6.5 a 7.5 millioen gulden, dus ongeveer 50°/o hooger liggen. Gezien het feit, dat er op 1 Januari j.l. naar onze berekening nog een bedrag van 5.8 millioen gulden was aan te zuiveren aan verliezen op de vorige afslachtingen geleden, moet het economisch niet ver antwoord worden geacht dit verlies noo- deloos nog hooger op te voeren ten laste van de crisisheffing op rundvleesch van 10" o, welke heffing bijna nog een jaar op de rundvleesch-consumptie zal moeten drukken om het reeds geleden verlies aan te zuiveren. Veleer is de vraag gewettigd of dit ver lies op afslachtingen die ten bate van de zuivel zijn verricht, maar waarvan de vleeschpioducenten tenslotte mede de lasten kregen te 'dragen in den vorm var een crisisheffing, eigenlijk niet uit de crisiszuivelpot diept te wórden aangezui verd. opdat direct de crisisheffing op rund en kalfsvleesch kan ingetrokken worden, waardoor de vleeschprijzen met 10"<<' zullen dalen en het vleesch nog meer kan komen binnen ieders bereik. Het stemt tot voldoening te kunnen constateeren. dat de regeering blijken geeft niets voor een hernieuwde afslach ting te gevoelen. Minister Deckers zou hiertoe alleen ,,in uiterste noodzaak" wil len overgaan. Die noodzaak ligt voorzekei niet in de doeltreffendheid van afslach ting ah beperking der melkproductie en nog minder in de behoefte aan goedkoop vleesch nu het blikvleesch, waarmee de regeering aanvankelijk wel wat in haar maag zat toch opraakt. Onze conclusie is: laat de afschaffing van de crisisheffing het verbruik van rundvleesch helpen bevorderen. o PERSONENVERVOER MET MOTORRIJTUIGEN. EEN ONTWERPREGELING DER VERKEERSCOMMISSIE. De Centrale Commissie van Advies en Bijstand voor het Verkeersfonds (de z.g. verkeerscommissie onder leiding van prof. mr. F. de Vries) is gereedgekomen met de samenstelling van een ontwerp-rege- ling betreffende het vervoer van personen met motorvoertuigen op den weg. De com missie zal het ontwerp binnenkort den minister van Waterstaat aanbieden. Het principe er van is. volgens de „Te legraaf". dat er voor personenvervoer per motorrijtuig een vergunning noodig is, die door een centrale commissie zal wor den verleend. Alle provinciale vergunnin gen vervallen. De colleges van Gedepu teerde Staten worden bij het verleenen er van uitgeschakeld. De commissie verleent allereerst vergun ningen voor vaste autobusdiensten. Voor een vergunning voor een verbinding Gro ningenRoodeschool heeft men zich b.v. direct tot de Centrale Commissie te wen den. In de tweede plaats zal de commissie vergunningen aan touringcarondernemers uitgeven er. wel telkens per rit. Tenzij de rijksinspecteur met een korter termijn genoegen neemt, moet drie dagen voor den dag waarop de rit zal plaats hebben vergunning worden aangevraagd. Een vergunning geldt slechts voor één tourwagenrit. Van elke verleende vergun ning wordt aan den ondernemer voor elke te bezigen autobus een vergunningsbewijs afgegeven. Het ontwerp maakt verder een onder scheid tusschen taxi's en huur-auto's. Taxi's nemen een vaste standplaats in, hetzij op straat, hetzij in een stalling en mogen menschen onderweg opnemen. Het aantal taxivergunningen wordt door het gemeentebestuur bepaald. (In een later ontwerp schijnt men dit door een centraal vergunningsstelsel te hebber, vervangen). Huur-auto's mogen alleen uit een stalling worden verhuurd. Zij mogen geen perso nen onderweg opnemen. Snorren is verbo den Elke aanvraag voor een huur-auto- vergunning moet worden ingewilligd. MR. HART AANGEKOMEN. HIJ WAS GESCHROKKEN VAN DE GEBEURTENISSEN IN JAPAN. Gistermiddag om ruim half zes is met het K.L.M.-vllegtuig „Sperwer" op Schip hol gearriveerd de Directeur van Econo mische Zaken te Batavia, Mr. G. H. C. Hart, die op verzoek van minister Colijn de reis naar Nederland heeft ondernomen, teneinde de Regeering van advies te die nen inzake de in studie zijnde plannen tot ondersteuning van Nederlandsch-Indlë door het moederland. Ter begroeting van dezen hoogen ambtenaar waren op het vliegveld o.m. aanwezig prof. J, van Gelderen, hoofd van de afdeeling Crisiszaken van het Ministe rie van Koloniën, als vertegenwoordiger van minister Colijn, Jhr. Mr B. de Jonge, voorzitter der Federatie van Vereenigingen van Bergcultuurondernemingen, de heer De Boer, lid van de Directie der Stoom vaartmaatschappij „Nederland", en Mr. Blokhuis, hoofd van de afdeeling Handel van Economische Zaken in Nederlandsch- Indië, die met verlof in ons land is. Mr. Hart was zeer opgetogen over de prachtige, vlotte reis en hij roemde dan ook de schitterende K.L.M.-organisatie, welke een dergelijke comfortabele tocht mogelijk maakt. Over het eigenlijke doel van zijn bezoek aan Nederland kon Mr. Hart uiteraard niet in bijzonderheden treden vóór het overleg met de Regeering. Hij kon slechts mede- deelen, dat men de algemeene situatie van Nederlandsch-Indië zou bezien, terwijl daarnaast een lange lijst van onderwer pen in Den Haag zou worden besproken, welke besprekingen zich over verschillen de departementen zouden uitstrekken. Gevraagd naar zijn meening over de recente gebeurtenissen in Japan, verklaar de Mr. Hart. zeer geschrokken te zijn toen hij de berichten dienaangaande vernam. Men zal vooreerst moeten afwachten, hoe de zaken zich daar verder zullen ontwik kelen, alvorens een definitief oordeel over den toestand mogelijk is. Mr. Hart is onmiddellijk naar Den Haag doorgereisd, waar hij Maandag a.s. de eer ste conferentie met minister Colijn zal hebben. Zooals men weet. heeft Mr. Hart ook een rapport van den Gouverneur-Ge neraal meegenomen nopens de algemeene voedselvoorziening in Nederl.-Indië. ARCHITECT DUDOK UIT BRITSCH-INDIË TERUG. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR THEATERBOUW IN CALCUTTA, Met het Indië-vliegtuig der K.L.M. de „Sperwer" is gistermiddag tegen 6 uur op Schiphol teruggekeerd de bekende Hilver- sumsche architect W. M. Dudok, van een bezoek van ongeveer 6 weken aan Cal cutta, waar hij de belangrijke opdracht heeft gekregen voor den touw van een groot theatercomplex. Het is ongetwijfeld een groote onder- schelding, dat de betrokken onderneming, nadat haar vertegenwoordigers tal van Europeesche steden hadden bezocht, na het zien van "zijn werk juist den heer Dudok uitnoodigde om naar Calcutta te komen, teneinde .plannen voor het nieuwe gebouw uit te werken. De heer Dudok kon ons dan ook mede- deelen, dat hij tijdens zijn verblijf, in Calcutta, na de situatie te hebben bestu deerd, een ontwerp heeft gemaakt, dat door de onderneming is goedgekeurd en aanvaard en met welks uitvoering thans begonnen zal worden. De ondrachtgeefster was de Humayan Properties Ltd., en het nieuwe gebouw, waar onderdoor een belangrijke verkeers weg loopt en dat is gelegen op een der d-ukste punten van Calcutta, zal o.a. twee bioscopen bevatten, n.l. de Garden House Cinema en de Light House Cinema, voorts een groot restaurant, nog andere zalen en een daktuin. Omtrent het uiterlijk van het gebouw kon de heer Dudol^ ons nog weinig mee- deelen. „Valt het voor deskundigen als uw werk te herkennen?" vroegen wij hem. „Ik zou geen van mijn vroegere werken kunnen opnoemen, waarmee ik het zou kunnen vergelijken maar ja. iets van mijn eigen stijl, al zou ik die niet kunnen defi- nieeren. zit er toch wel in", was het antwoord. Het is voor de eerste maal, dat de heer Dudok een opdracht voor de Tropen heeft gekregen, en voor eenige nieuwe proble men heeft hij zich dus wel geplaatst ge zien, al was de oplossing niet zoo moeilijk. Eén dezer nieuwe 'dingen was bijv. het probleem van het zonlicht, dat men in Holland zooveel mogelijk toegang moet verleenen, in Indië echter zooveel moge lijk moet trachten buiten te sluiten, dus bijv. veel schaduw door 't voorbouwen van breede waranda's enz. Het nieuwe gebouw zal worden opgetrokken uit gewapend beton en worden beoleisterd. In het alge meen was de heer Pudok over het mate riaal in Indië niet zoo goed te spreken. Trouwens, de geheele architectuur, die hii in Calcutta gezien heeft, vond hij vrij achterlijk. De Engelschen zijn er hier niet in geslaagd, hun stemnel in zoo sterke mate op de stad te drukken als de Neder landers dat in Nederiandsch-Indië hebben gedaan. Voor het overige loofde de heer Dudok echter de wijze, waarop de En gelschen in Indië het leven opvatten en verklaarde hij, van zijn reis zeer genoten te hebben. -o GEEN NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT. Gemeld wordt dat dit jaar geen Neder- landsche Rondvlucht zal worden gehou den. o DIRECTEUR VISSCHERIJ-CENTRALE. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft met Ingang van 1 Maart benoemd tot directeur van de Nederlandsche Vis scherij-Centrale te 's-Gravenhage. W. J. Jansscns, Inspecteur der Visscherijen in het eerste district 's-Gravenhage. Voorts is met ingang van 15 Maart op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en secretaris dier Stichting, aan den heer S. de Hoo, en is als zoodanig be noemd de heer D. J. van Dijk. assistent van den directeur van het Staatsv"s- schershavenbedrijf te IJmulden. STAATK. GEREF. PARTIJ. De algemeene vergadering. In de te Utrecht onder leiding van het Tweede Kamerlid, ds. G. H. Kersten van Rotterdam, voortgezette algemeene ver gadering van de Staatk. Gerei. Partij, werd een telegram van trouw gezonden aan H. M. de Koningin. Het aftredend lid van het hoofdbe stuur, ds. D. J. v. d. Graaf, Ned. Herv. predikant te Ede, werd bij acclamatie herkozen. Het andere aftredend lid, ds. J D Barth. predikant bij de Geref. Gem. te Dordrecht, had om gezondheidsrede nen zich niet meer herkiesbaar gesteld. De voorzitter richtte woorden van dank tot ds. Barth voor alles wat hij voor de partij tal van jaren gedaan had. De ver gadering besloot op voorstel van het hoofdbestuur de vac.-Barth voorloopig niet tevervullen. De verslagen van secr. en penningm., de heeren Ir. C. v. Dis, lid der Tweede Kamer te Rotterdam en P. v. d. Meulen te Gene- muiden, werden goedgekeurd en de pen ningmeester gedechargeerd van zijn be- Inzake voorstellen van Benschop, Dordrecht, Den Haag en Zaandam in be trekking tot de Inrichting der algemeene vergadering vereenigde de vergadering zich met de zienswijze van het hoofdbe stuur. dat de huidige methode prefe reerde. Amersfoort, Gouda en Driebergen had den voorstellen ingediend in betrekking tot het dagblad van de partij „De Banier". De voorzitter beantwoordde de gemaakte opmerkingen. Een voorstel van Barneveld om uit te spreken dat geschillen eerst op de plaat selijke kiesvereenigingen moeten worden behandeld alsvorens er partijinstanties in gemengd worden, werd door het hoofd bestuur bestreden, dat voorstelde in het partijstatuut een bepaling op te nemen dat zittende leden in Staten en Raden niet kunnen geroyeerd worden zonder goedkeuring van het hoofdbestuur. Aan art. 8 der statuten zal een dergelijke bepa ling worden toegevoegd. Een voorstel van Arnhem om ook ge wonen leden een statuair vastgelegd recht van beroep te verleenen werd verworpen na bestrijding door het hoofdbestuur dat onderscheid wehschte gemaakt te zien tusschen gewone leden en die de partij in eenige publieke functie vertegenwoor digen. Ook werd een voorstel Arnhem ver worpen dat inhield dat de candidatenlijst voor de Kamerverkiezing door de alge meene vergadering wordt opgemaakt en niet meer door een vergadering van ver trouwensmannen. De algemeene vergade ring kan de door de vergadering der ver trouwensmannen vastgestelde candida- tenlijst approbeeren Vragen omtrent de actie die prof. dr. H. Visscher ontwikkelt waren er van Grijps- kerke. Leerbroek en Middelburg. Namens het hoofdbestuur deelde ds. Kersten mede dat dit college het zeer zou waardeeren als het mogelijk zou zijn op den grond slag van het onvermtokte art, 36 der Ned. Geloofsbelijdenis mt-t prof. V samen te werken. Groote voorzichtigheid en wijs beleid acht het Hoofdbestuur hier ech- ter noodig. waarom de vergadering dit college mandaat verleende om met prof. Visscher c.s besprekingen te voeren, waarna de beslissing zal zijn aan de partij. Ds. v. d. Graaf snrak hierna een slot woord, naar aanleiding van het woord uit de Onenbaringen: „Weest getrouw", waar na bij namens de vergadering zich richtte tot de Kamerfractie der» dankend voor al haar arbeid in bet rarlement. De verga dering zong hierna de drie Kamerleden staande de zegenbede toe uit Ps. 134. Ds. Kersten dankte namens de fractie, waarna ds P. Zandt de drukbezochte ver gadering, die o.m. werd bijgewoond door eenize Herv predikanten, die voor het erst aanwezig waren met dankgebed sloot o LUCHTSCHIP VERBINDING MET INDIË? Financiering van het eerste Nederlandsche luchtschip zoo goed als gereed. In een onderhoud met een Duitsch journalist heeft dr. Eckener op de vraag, welke landen zich interesseeren voor de inrichting van diensten met luchtschepen ceantwccrd. dat behalve Brazilië ook in de Ver. Staten en Nederland, na de proef vluchten met de LZ 129. die nu gereed is, beslissingen zullen worden genomen. De belangstelling in Nederland is vol gens dr. Eckener zeer groot. De financie ring van het eerste Nderlandsche lucht schip is zoo goed als gereed en het pro bleem, moeten wij oceaan-stoomers of luchtschepen bouwen, wordt ernstig be studeerd. Juist voor Nederland is een snelle en veilige verbinding met de ver verwijderde Indische koloniën door middel van lucht- scheDen, die 'n behoorlijken nuttigen last kunnen vervoeren, van groote beteekenis. Dat de eindbeslissing niet vandaag of morgen kan worden genomen is begrij pelijk. omdat de organisatie van een dienst met luchtschepen grootere eischen stelt dan de bouw van een of twee Zep pelin-luchtschepen. Men dient steunpun ten aan te leggen en loodsen te bouwen. Daarmee zijn millioenen gemoeid. o DE NIEUWE WEG 'S-GRAVENHAGE— UTRECHT. De K.N.A.C. schrijft: In verband met hetgeen werd mede gedeeld over het tot stand komen van den nieuwen weg 's-Gravenhage—Utrecht kan nog het volgende vermeld worden. Nog in dit voorjaar wordt verwacht, dat het eerste gedeelte van 's-Gravenhage tot Nootdorp met twee rijbanen gereed is. In het najaar komt de eerste rijbaan tot Zoetermeer klaar; in het voorjaar 1937 de beide rijbanen. In begin 1938 zal de weg tot Gouda, middel 1938 tot Bodegraven in gebruik kunnen worden genomen, terwijl wordt verwacht, dat tegen het einde van 1939 de geheele weg 's-GravenhageUtrecht voor het verkeer zal kunnen worden open gesteld, waardoor een verkorting van deze verbinding wordt verkregen van J.O K.M. Thans is de afstand van het Plein te 's-Gravenhage tot het Vreeburg te Utrecht 70 K.M., 'ungs den nieuwen weg wordt het 60 K.M Tot Gouda zal het wegdek in beton uitgevoerd worden, met gefundeer de kllnkerverharding (voor het inklinken) bij de kunstwerken (bruggen enz.). DE STATISTIEK DER MOTORRIJTUIGEN IN BEELD. De K.N.A.C. schrijft ons: Nu de statistiek der motorrijtuigen per 1 Augustus 1935, uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is verschenen, blijkt, dat het aantal personenauto's en vrachtauto's van 1934 op 1935 met resp. 1795 en 2791 stuks is gedaald. Voor een klein gedeelte is de verminde ring van het aantal vrachtauto's te ver klaren uit de omstandigheid, dat ln de laatste statistiek de driewielige vracht- motorrijtuigen zijn ondergebracht in de rubriek „motorrijtuigen op 2 of 3 wielen". De KN.A.C. is van meendng, dat de terug slag in de ontwikkeling van het motor- wegverkeer, welke duidelijk blijkt uit bij gaande volgens de statistische gegevens van 1928 tot 1935 samengestelde grafiek, in hoofdzaak is te wijten aan de met rond 50»/» verhoogde belasting op motorrijtui gen, welke 1 Januari 1935 ls ingegaan. o HET DREIGEND CONFLICT IN HET MEUBELMAKERSBEDRIJF. Overleg tusschen vertegenwoordigers der organisaties. Gisteren vergaderde te 's-Gravenhage de commissie van vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties in de meubelma kers-, stoffeerders- en aanverwante be drijven, met de vertegenwoordigers der drie werknemersorganisaties in deze be drijven. De onderhandelaars verklaarden zich bereid in de daarvoor in aanmerking ko mende Instanties hunner organisaties het volgende te verdedigen: De loonen van alle onder de collectieve arbeidsovereenkomst vallende werknemers (sters) worden met 2 cent per uur ver laagd, met uitzondering van die van de groepen beeldhouwers, ornamentisten. po- lychromeurs, figurlsten, figuurschilders, aankomende figurlsten en overige hout en steen-bewerkers in het kerkwerkbe- drljf, alsmede van de behangers en bed denmakers. De loonen van deze groepen worden dus niet verlaagd. Artikel 12 der collectieve arbeidsover eenkomst zal in dier voege gewijzigd wor den, dat bij werken, buiten de gemeen ten, de tijd voor het gaan naar en het terugkeeren naar het karwei niet ln het gewone uurloon, maar met het halve uur loon zal v/orden betaald, voorzoover het overuren betreft. Er zal een commissie van drie vertegen woordigers van werkgeverszijde en drie vertegenwoordigers van werknemerszijde worden benoemd, die voorstellen zal doen met betrekking tot de regeling van de vacantie en de uitbetaling van het loon op Christelijke feestdagen. Alle overige bepalingen van de collec tieve arbeidsovereenkomst zullen voor den duur van een jaar worden gecontinueerd, met dien verstande, dat de bestaande overeenkqmst tot 14 Maart van kracht zal blijven en de nieuwe op 16 Maart zal in gaan. o VIERING VAN HET 10-JARIG BESTAAN VAN DEN VRIJZ.-PROTEST ANTSCHEN RADIO-OMROEP. De Vrijzinnig-Protestantsche Radio- omroep heeft gisteravond in een feeste lijke bijeenkomst ln het Concertgebouw te Amsterdam zijn tienjarig bestaan ge vierd. De groote zaal van het gebouw was ge heel met belangstellenden gevuld. Ds. E. D. Spelberg sprak een openings woord. Vervolgens werd het woord ge voerd door mej. dr. N. A. Bruining. voor zitster van den V.P.R.O., minister Oud. ds. Beversluis namens de Ver. van Vrijz.- Hervormden, ds. Dijkema namens de Doopsgezinde Broederschap, prof. dr. G. J. Heering, dr. mr. Hoevers namens de Alg. Ver. van Vrijz.-Lutherschen in Ne derland, dr. De Koning namens den Ned. Prot.bond en de Commissie van het Vrijz. Protestantisme, en ds. W. J. v. Veen na mens de V.C.J.B. Ds. B. J. Aris. Hervormd predikant te Amsterdam, heeft een slotwoord gespro ken namens den V.P.R.O. De bijeenkomst is opgeluisterd door zang van de Vrijzinnige Kerkkoren van Amsterdam en het Concertgebouw-Orkest en door het optreden van de solisten An- rne van Wickevoort Crommelin. Annie Woud. F Schouman, L. Borgtman en V. Schoonderbeek. o HET SPELLINGSVRAAGSTUK. In de memorie aan de Eerste Kamer deelt de minister van onderwijs mede, dat de noodzaak van een wettelijke regeling der spelling voorshands niet is gebleken, evenmin als de noodzaak om de aanschrij ving van zijn ambtsvoorganger aan de onderwijs-inspecteurs inzake de spelling in het huidig stadium in te trekken. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10