15°/o10R]]NG MAlSOSr JdJN/T tN tCTTEREN van ons NIEUWE ADCMING van ons Niï ?,uam^5!LhaM:, LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 28 Februari 1936 UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. VkH ÜE TER GElEG£NHElD, "*»AH0ASnnTlNP, SPEVER VARIA. HAARLEMMERMEER. De heer W. Vis t Hedenmorgen is in zijn woning aan de Julianalaan te Hoofddorp, na een korte ongesteldheid op 57-jarigen leeftijd over leden de heer W. Vis. hoofd van de O. L. en UX.O. school aldaar De heer Vis is ruim 37 jaar bij het openbaar onderwijs werkzaam geweest, waarvan ongeveer 8 jaar als hoofd van genoemde school. De koeiendiefstal spoedig tot klaarheid gebracht. Inzake den koeiendiefstal vernemen wij nog, dat zoodra bekend was geworden, dat de vrachtauto, waarin de koeien naar Den Bosch waren vervoerd, afkomstig was van v. d. B. uit Nieuwe-Wetering. deze werd gearresteerd. De koopsom werd verborgen onder een stuk zeildoek te ruggevonden. In overleg met den heer D uit Sant poort. die de koeien op de markt te Den Bosch had gekocht, werden de dieren in zijn daartoe ter beschikking gestelde auto naar Haarlemmermeer vervoerd, waar ze nu weder bij N. op het land loopen. Bij het verhoor van v. d. B door de politie, heeft hij bekend zich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hij had, om zoo weinig mogelijk leven te veroorzaken, 's nachts omstreeks l uur 2ijn vrachtauto aan den Vijfhuizerweg laten staan en is toen naar de boerderij aan den Sloterweg geloopen. waar hij de koeien met halsters blijkbaar gemakkelijk wist te vangen en mee te krijgen het erf af naar de gereedstaande veeauto. De man die het wel ver had gezocht om het gestolene aan den man te bren gen. maar door het spoedig en flink op- Treden der politie eerder als „de ver dachte" werd aangehouden dan hij ver moed zal hebben werd ter beschikking van de Justitie gesteld. KATWIJK. GEMEENTERAAD. Do schoolkindervoeding Vergoedingen Voor scholen Ruiling van gTond De schoolgelden - Het ambtenarenreglement. De raad vergaderde. Aanwezig alle leden. Mededeeling van ingekomen stukken, o.a. adressen van de Ver. voor Volks onderwijs en den Katwfjkschen Bestu renbond om van gemeentewege school- kindervoeding in te voeren. B. en W. wa ren van oordeel, dat bij de behandeling van de begrooting gebleken is, dat de meerderheid van den raad geen school- voeding wenscht. deze adressen voor ken nisgeving aan te nemen. De heer van 't Wout vroeg, met het oog op den grooten nood. of het niet mogelijk is. allen melk te verstrekken. Na uitvoerige verdediging van den heer van Rijs, afgewezen. Voorstel tot het verleenen van mede werking ten behoeve van de Chr. School aan de M. A. de Ruyterstraat. B. en W. motiveeren waarom voor het eene wél en voor het andere niet medewerking ver plicht is. B.v. voor het aanschaffen van kaarten, die wel aanwezig doch oud zijn, wenschen B. en W. geen medewerking te verleenen. Voor verschillende posten tot een bedrag van pl.m. f. 700 stelden B. en W voor geen medewerking te verleenen. Tot het aanschaffen van zangbundels, kinderbijbels, potloodslijpmachines, ther mometers bestaan bij B. en W. geen be zwaren. Dit collge stelde den raad voor te besluiten als B. en W. in deze advi- seeren. Voorstel tot het verleenen van mede werking ten behoeve der Geref. School aan den Sluisweg. welk bestuur vraagt vernieuwing van de plafonds dezer school. Gebleken is, dat bij de verbouwing in 1922 constructiefouten zijn gemaakt, die nu ge vaar opleveren. Er is noodig een bedrag van f. 340. B. en W. stellen voor op het verzoek goedgunstig te beschikken. Z. h. st. aangenomen. Voorstel tot het verleenen van een voor schot op de vergoeding Ingevolge art. 101 der L.O. wet 1920. Het gemiddeld bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwijs is gebleken te zijn f. 10 20 per leerling, van het U. L. O. f. 21.94. Aan voorschot kan dus worden uitge keerd resp. 80 pet. van f. 10.20 is" f. 8.16 en 80 pet van f. 21.94 is f. 17.55 B. en W. stelden voor deze voorschotten te verlee nen en de betaling te doen plaats hebben in 4 termijnen, Maart. Juni. Sept. en Dec. Aldus besloten Voorstel tot het toekennen van een bij drage aan het PI. Crisis-comité. Het be treft een bedrag voor extra-steun voor kleeding. dekking en schoeisel, z.g. B. steun, waarvoor ten hoogste f. 4.20 per werklooze mag worden besteed. Van deze f. 4.20 komt f. 2.20 voor rekening van het Dep. van Soc Zaken De raad moet dan voor 1936 beschikbaar stellen 710 maal f 2 of f. 142C. B. en W. stelden voor hier toe te besluiten. Conform besloten. Alsnog was aan de agenda toegevoegd: voorstellen tot ruiling van grond met de wed. W. Schoneveld en A. Lammens, ter verbreeding van een gedeelte van de Kerk straat en van den Achterweg, daar waar de Openbare Bewaarschool heeft gestaan. Van de wed. Schoneveld was een verzoek ingekomen tot aankoop van een strook grond ter verkrijging" van een vrij uitzicht in de van Egmondstraat. Idem van A. Lammens ten behoeve van den bouw van twee woningen aan den Achterweg. Uit besprekingen met Wed. Schoneveld bleek dat zij genegen was twee nieuwe hulzen te bouwen aan de Kerkstraat, waardoor het mogelijk wordt daar zoowel uit verkeers- als uit aestetisch oogpunt, een veel bete ren toestand te scheppen Overeengekomen werd, dat de gemeente haar f. 800— uit keert onder voorwaarde dat de rooilijn in de Kerkstraat over een lengte van ll'/j M. pl.m. 3'/t M. achteruit zal worden ge bracht. Ten aanzien van de aanvrage van A Lammens leidden de besprekingen tot het resultaat dat deze bereid gevonden werd tot ruiling van grond om niet. De gemeente staat een strook af van 23 M2 in ruil van een strook groot- 44 M2, noo dig voor rooilijndoeleinden langs den Achterweg. Het bestaande pand fnoet uiterlijk 31 Juli zijn afgebroken, 't nieuwe uiterlijk 31 Dec. a.s. zijn voltooid. Het bouwplan van den heer Lammens moet uiterlijk 1 Aug. 1937 voltooid zijn. Na af trek van f. 655.voor afbraak Bewaar school. opmetingen enz. en na aftrek van f. 100.die de gemeente ontving van de AN WB. zal nog een uitgaaf komen van f. 1500— waarvoor de goedkeuring van den Raad wordt gevraagd. De heer M v. d. Marei wees er op, dat er geen juiste hoekoplossing verkregen wordt. Onder hilariteit merkte spr. op, dat het op Katwijk Binnen toch al zoo'n gek kenhuis is. De heer J. van Elk kan zich met de voorgestelde uitvoering niet vereenigen. De toestand van de bestrating aldaar is onhoudbaar. Nadat de betrokken wethou der toezegging had gedaan, dat de bestra ting- waarschijnlijk wel uit den post on derhoud kan bestreden worden, werd het voorstel z. h. st. aangenomen. Voorstel tot wijziging der gemeentebe- grootingen 1935 en 1936 in verband met extra uitgaven; zonder besprekingen al dus besloten. De behandeling van belastingreclames is niet voor openbaarmaking geschikt. Praeadvies op het verzoek van W. v. Rijn om verlaging van huishuur. Het perceel is gehuurd 23 Juni 1932 voor 5 jaren tegen een huur van f.208 per jaar in termijnen van f. 4.per week. B. en W. zijn van meening, dat de heer niet te hoog is en adviseerden afwijzend op het verzoek te beschikken. Vele leden vonden de huur te hoog. De heer v. d. Marei stelde voor de huur te brengen op f. 3.50. De he'.r Guijt wilde in overeenkomst met de huren van de woningen der Bouwvereeniging verla gen tot f.3 20 De heeren v. d. Perk en v. d. Zwan stelden voor den heer van Rijn te ontslaan van huurverplichting. Het voorstel Guijt werd met 115 st verwor pen. Over het voorstel v. d. Marei staakten de stemmen 8—8, zoodat er de volgende vergadering nogmaals gestemd moet wor den (De heer Lodder had inmiddels de vergadering verlaten). Praeadvies op het verzoek van H. Beste broer om verlaging van huishuur. De heer B.. kantoorhouder van het hulppostkan toor te Katwijk Rijn heeft in een onder houd met B. en W. verklaard, het pand slechts onder de bestaande voorwaarden in huur te willen houden, n.l. per Jaar, mits de huur wordt teruggebracht van f.375.op f.250.p. j. Daar het niet ge makkelijk een andere huurder zal zijn te vinden stelden B. en W. voor aan het ver zoek te voldoen. Aldus besloten. De heer C. van Tongeren verzocht aanteekening, dat hij tegen was. De heer B. moet dan maar een andere woning zoeken. Praeadvies op het verzoek van de Voet balver. „Quick Boys" om vermindering van terreinhuur. Quick Boys heeft twee ter reinen van de gemeente in huur tegen een huurprijs van ieder f.250— p. J., totaal f. 500.—. De huur eindigt 31 Dec. 1936. Vol gens B. en W. is er geen reden om de huur te verlagen. Een beroep op de alg. verla ging van pachten is wel op landbouwge bied. doch niet in dit geval op zijn plaats, weshalve B. en W. adviseerden het ver zoek af te wijzen. De heer J. G. Schone veld vond het bedrag van f. 500.veel te hoog. Gezien de hooge waarde van de voetbalsport voor de jeugd, achtte hij het een onredelijke daad dit hooge bedrag te handhaven. Spr. stelde voor dit bedrag terug te brengen op f, 300.Met de stem van den heer Schoneveld tegen werd het praearvies aangenomen. Praeadvies op de voorstellen van de heeren van Tongeren en Schoneveld in zake het toekennen van een kindertoeslag, welke voorstellen beoogen aan het ge- meentepersoneel met een jaarloon van f. 1200.en minder een kindertoeslag toe te kennen B. en W hebben zich gewend tot den Min. van Binnenlandsche Zaken, die berichtte, dat. aangezien de loonen in overeenstemming met het plaatselijk loonpeil zijn geregeld, in dit geval van een kindertoeslag geen sprake kan zijn. B. en W. achten zich hierna ontslagen om ver der op de zaak in te gaan, aangezien een besluit tot het verleenen van bijslag zon der twijfel door de Kroon zou worden ver nietigd. Over dit punt werd langdurig ge discussieerd. De heeren van Tongeren, Schoneveld en van Rijs leveren scherpe critiek op het praeadvies. Tenslotte werd met 97 st. het voorstel van den heer van Tongeren om vanaf het derde kind een toeslag van f. 0.50 p. w. en per kind te ver leenen tot 16 jaar aangenomen. Voorstel tot verlenging van den duur der verordening od de heffing en invorde ring van schoolgeld en praeadvies op het voorstel van de heeren v. Riis c.s. tot wij ziging van de heffingsverordening. Een onderzoek welke de gevolgen zouden zijn van dit voorstel leidde tot de conclu sie dat 113 schoolgeldplichtigen zijn aan geslagen naar een inkomen van minstens f.500 en hoogstens f.699. Het totaal dezer aanslagen levert od rond f. 400 terwijl de hoogste aanslag f. 7.80 ep de laagste f. 1.80 bedraagt. Uit deze'idifers is gemakkelijk af te lelden dat hef" doqi de voorstellers op den voorgrond gebrachte motief om de minst draagkrachtig^ ingezetene van het betalen van schoolgeld vrij te stellen, zeer belangrijk aan waarde verliest. Het grootste deel van genoemde 113 be talen niet meer dan f. 3.50 oer jaar. zoo dat niet van een drukkende last kan ge sproken worden. Een ingezetene met een belastbaar inkomen van f. 500 tot f. 700 is verplicht en in staat om een geringe biidrage te zeven in de kosten van het onderwijs zijner kinderen. En de tarieven van een andere categorie zouden verhoogd moeten worden. Van de 2845 schoolgaande kinderen wordt momenteel voor slechts nlm. 1083 schoolgeld betaald. B. en W. adviseerden ten sterkste het bedoelde voorstel niet aan te nemen. De heer van Riis verdedigde uitvoerig het voorstel. De heer P Guijt sioot zich hierbij aan. Reeds jaren heeft sor. er voor gestreden, dat de min>t draagkrachtigen zu'len worden vrijgesteld Het voorstel van de heeren v. Rijs c.s. werd verworpen met 124 st. Praeadvies op het voorstel van de hee ren Schoneveld c.s. betreffende wijziging van het reglement van orde voor de raads vergaderingen. In het voorstel werd ge vraagd dat in het reglement van orde wordt vastgelegd het recht van interpel latie en het indienen van moties. B. en W. ontraadden wijziging uitvoerig. A'o'us besloten Praeadvies op het voorstel van de hee ren v. 't Wout c.s. inzake wijziging van het Ambtenaren- en het Werkliedenregle ment. B. en W. adviseerden de voorgestelde wijziging niet aan te brengen. De heer Van Rijs bestreed B. en W. Hij wees op de onbillijke toestanden, dat de best bezoldigde ambtenaren nog dik wijls nevenbetrekkingen bekleeden, Dit moet verboden worden. Hoewel de heer Grimbergen erkende, dat het raadzaam kan zijn, dat er uitzon deringen bestaan, heeft spr. zulke onplei- zlerige ervaringen opgedaan, dat hij zijn stem aan het voorstel v. Rijs zal geven. De heer P. Guijt veroordeelde cumulatie. Doch bij consequente doorvoering van het voorgestelde systeem zal men voor eigen aardigheden komen te staan, dat men on rechtvaardig wordt. Spr. toonde dit met voorbeelden aan. De heer Schoneveld be streed zijn partijgenoot. Als we het mes er in zetten, doet het wel eens pijn. In principe is cumulatie verkeerd. En wat verkeerd is moeten we uitroeien met wor tel en tak. De voorzitter wees er op, dat wanneer dit voorstel wordt aangenomen, spr. het aan de Kroon ter vernietiging zal voor dragen. De stemmen staakten 88, zoodat ook dit voorstel tot de volgende vergadering werd aangehouden. Voorstel tot wijziging van de verorde ningen op de heffing en invordering den hondenbelasting. B. en W. stelden voor in' de verordening op te nemen, het op den| openbaren weg laten loopen van honden,' zonder ..hondenpenning", strafbaar te stel len. Aldus besloten. Hierop sluiting. KATWIJK AAN ZEE. Voor het beroep bedankt. Bij den kerkeraad van de Ned. Herv. Gem. alhier is bericht gekomen van ds. J. Loos, Herv. pred. te Oudega (W.) in Friesland, dat hij voor het beroep naar hier heeft bedankt. OEGSTGEEST. Ernstig ongeluk. Gistermiddag is onder de Kanaalbrug de schippersknecht C. Z., uit Wilnls, een ernstig ongeluk overkomen, waarbij zijn linkeronderbeen brak en hij pok een in wendige kneuzing bekwam. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat het linkerbeen gegrepen werd door een lus van het sleep touw. toen hii zich aan dek bevond van het schip, toebehoorende aan schipper D. uit Nieuwkoop. De toevallig passeerende heer L de W. kruidenier uit Leiden, lid van het Ned. Roode Kruis, verleende de eerste hulp, spalkte het ernstig ge kwetste been met de middelen, die hij in de boot vond. Hij telefoneerde om de ziekenauto van de fa. Van Nieuwkoop, waarin de man naar het Acad. Zieken huis getransporteerd werd. Aanrijdingen. 's Nachts had op den hoek Endegees- terlaan-Wilhelmlnapark een aanrijding plaats tusschen een auto bestuurd door A. F. v. d. B. te Noordwljk en den wiel rijder D. A. V. te Leiden. De wielrijder werd daarbij over den weg geslingerd en HEDEN: Stadszaal: Verkooplng t. b. v. het Blin dentehuis „Sonneheerdt". 11 uur voorm. 10 uur nam. Zaterdag. Schouwburg: Lltteris Sacrum: „La belle Marseillaise". 8 uur nam. Stadszaal: Uitvoering van „Brunhilde". 8 uur nam. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrie tot halfvler Inenting tegen diphterie 45 uur nam. Woensdags inst v Praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: inst. Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau voor Beroeps keuze 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur nam, „Wij zijn niet bang". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „Shanghai". Woensdag en Zaterdag nam/ 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 271/» en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Canaille". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 81/4 u. n.m. „Anna Karenina". Woensdag- en Zaterdagnam 2'/» uur. Zondag nam. 2 uur, 4Vi uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str., 7 uur nam. „De witte non", lederen middag 2'/i u. Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 Is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Febr. tot en met Zondag 1 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523, en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. bekwam o.a. verwondingen aan het hoofd. Hij werd door dr. Jelgersma verbonden. De auto werd licht beschadigd, doch het rijwiel bijna geheel vernield. Oorzaak was het niet verleenen van voorrang aan den wielrijder. Proces-verbaal is opgemaakt. Nabij den Vlnkenweg had een aanrijding plaats tusschen een motor-bakfiets, be stuurd door C. H. S. te Rijnsburg en een auto waarvan de bestuurder weigerde zich bekend te maken. De motorbakfiets werd daarbij ernstig beschadigd. Het nummer van de auto is echter bekend. NIEUWE UITGAVEN. BIJ de N.V. Uitgevers-Maatschappij A. E. E. Kluwer te Deventer, is verschenen: „Wie levert?", 1001 adressen uit „Vraag en Aanbod". HET NIEUWE Haarlemmerstraat 52 DE WITTE NON De schitterende film-uit beelding van teedeiheid, verhingen en grootsch op gezette scènes. 9095a De wereld juicht hen toe Helen Hayes, Clarb Gable in de grootste prestaties van hun filmloopbaan. I Een romantisch drama, waarin een leven van on schuld, to midden van een verdwaasde wereld ge schilderd wordt. Als tweede film: DC GE0GTC SC200NKAAH met: ANBY ChNDRA. Zaterdag, Zondag, "Woens dag Jeugdvoorstelling, aan vang 2 uur, met: BP1TBN BEREIK DER WET Dagelijks Matinée 2.80 uur Avondvoorstoll. 7 uur. Wie om 8-15 uur komt, ziet nog het geheele proci an ma Het kleine theater met de groote films. OPENB. SLACHTHUIS MORGEN, ZATERDAG, van half acht tot 11 uur verkoop van een groote partij PAAR- DENVLEESCH, voorwaarde lijk goedgekeurd. C092a Lappen 6 pond voor f. 1. Rosbief 25, Biefstuk 35 c. p. p. De verkooper C. Zwetsloot. DE MOEILIJKE REKENSOM. Het Engelsche Lagerhuis wil het huis werk voor scholleren afgeschaft zien. Het staat echter nog niet Vast. dat tot deze maatregel zal worden overgegaan. Gedu rende het debat heeft een afgevaardigde zich de grap gepermitteerd enkele zijner collega's, die verklaard hadden nooit veel aan hun huiswerk te hebben gedaan, een bekend strikvraagstuk ter oplossing voor te leggen. Alle heeren, die er op in gingen, deden het verkeerd. De opgave luidt als volgt: Een man koopt in een schoenwinkel een paar schoenen, dat 16 shilling kost. Hij overhandigt den winkelier een pond. Deze heeft geen wis selgeld en gaat naar den slager van den overkant om het pond „klein te maken". De slager kan hem van dienst zijn en daardoor wordt de schoenenwinkelier in staat gesteld zijn klant het wisselgeld ten bedrage van vier shilling ter hand te stellen Nauwelijks heeft de klant met zijn vier shilling en het paar schoenen de zaak verlaten, of de slager stormt binnen en beweert, dat het pond vaisch is, hetgeen hij met bewijzen staaft, zoodat de schoe nenman genoopt is hem een echt pond er voor in de plaats te geven. Wat heeft de schoenenwinkelier bij een en ander ver loren? De meeste afgevaardigden, die een ant woord gaven, meenden, dat het slacht offer een paar schoenen, vier shilling en een pond was kwijt geraakt. Deze oplos sing is fout. Het juiste antwoord luidt: De schoenenman heeft bij dit geval vier shil ling en een paar schoenen verloren. Immers: Hij kreeg van zijn klant een vaisch biljet. Op dat moment was er nog niets nadeellgs gebeurd. Daarop kreeg hij van de slager twintig echte shllllngen voor het vaische biljet en bezat toen dus twin tig shilling meer dan tevoren. Daarop gaf hij de klant vier echte shllllngen en een paar schoenen. Vervolgens gaf hij den slager de twintig echte shllllngen terug, die hij tevoren van hem gekregen had en stond met die persoon dus quitte, zoodat de toestand van voor het wisselen bereikt was met dien verstande, dat de klant er met een paar schoenen en vier shilling van door was. SCHILDERIJEN DOOR MIEREN VERWOEST. In het museum van schoone kunsten te Kaapstad hebben mieren een geheele schilderijen-galerij verwoest Onder de kostbare doeken bevonden zich tal van Italiaansche en oud-Hollandsche mees ters. De schade werd pas bemerkt, toen men dezer dagen besloot een schilderij te verhangen. Toen men met dit karwei be zig was, viel plotseling het doek als een hoop stof in elkaar. Bij onderzoek bleek, dat mieren het linnen opgevreten had den. zoodat slechts de dunne verflaag overgebleven is. Gebleken is, dat alle schilderijen in de betreffende zaal op de zelfde wijze door de mieren aangetast zijn. Men vreest, dat al deze schilderstukken als verloren beschouwd moeten worden. IN EEN LEVENSVERZEKERING ZONDER HET TE WETEN. Verschillende personen, die aan onge neeslijke ziekten gestorven zijn. hebben in de Vcreenigde Staten gewetenlooze be driegers aanzienlijke sommen gelds be zorgd, zonder dat de ongelukkigen daar van in het minst iets afwisten. De pro cureur-generaal van de rechtbank te Brooklyn, een wijk van New-York, ls een bende op het spoor gekomen, die op deze wijze groote bedragen van verschillende levensverzekeringsmaatschappijen ontvan gen had. Ofschoon men tot dusver slechts een paar gevallen heeft kunnen recon- strueeren, beloopt de schade, die de maat schappijen reeds geleden hebben, in de mi'.lloenen dollars. De bende opereerde op de volgende wijze. Op de een of andere manier kwa men zij personen op het spoor, die aan een ongeneeslijke ziekte, kanker of hart zwakte leden. Zij lieten dan het leven van deze zieken, zonder dat deze er het minste begriD van hadden hoog verzekeren, door dat zij gezonde on krachtige personen het geneeskundig onderzoek lieten ondergaan. Wanneer dan de dood intrad, lieten zij door een aan lever wal gekomen arts a's dcodsomT.a!- mfluenza of aan andere ge wone ziekte in de doodsacte opgeven. De maatschappijen waren zoodoende genood zaakt het verzekerde bedrag uit te be talen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6