Siroop Famjgl 76ite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 Februari 1936 Zesde Blad No. 23291 UIT DE RIJNSTREEK. Berichten vorige oplage. BUITENLAND. RECLAME. 9410 AARLANDERVEEN. In de jaarvergadering van de ver. voor ziekenhuisverpleging werden tot be stuursleden herkozen de heeren P. Eikele boom; P. Verdonk en Jac. v. Vliet. Uit het jaarverslag bleek, dat het atgeloopen jaar met een batig saldo kon worden besloten en pl.m. 500 verpleegdagen werden uitbe taald. Besloten werd tot het Instellen van «Èn tusschentarierf. ALPHEN. Jaarvergadering R.K. Ziekenhuisverpleging In het Patronaatsgebouw hield de R.K. ver. voor Ziekenhuisverpleging haar jaar vergadering onder leiding van den voor zitter den heer J. S. van Sandt. Na opening en vaststelling der notulen volgden de jaarverslagen. Hieruit bleek, dat 1935 voor de vereeniging zeer bevredigend is geweest en kon worden afgesloten met een batig saldo van f. 800. Uitbetaald werden 524 verpleegdagen en 18 operaties. Ook het ver_ slag van den secretaris was zeer optimis tisch. Het ledental bleek tot 1497 gestegen. De wenschelijkheid werd door 1 der leden uitgesproken om, gelet op het vele werk door den penningmeester, diens gratificatie ittet f.25 p. j. te verhoogen. Besloten werd djt punt in de e.v. vergadering ter tafel te brengen. Door den voorzitter werd mede- déeling gedaan dat in October van dit jaar de vereeniging 10 jaar zal bestaan. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de aïtr. heeren J S. van Sandt en H. Fak keldij terwijl in de vacature door het be danken van den heer N. Verklelj werd TOorzien door de benoeming van den heer jL F. Allart. Tot lid der controlecommissie weid benoemd de heer G. v. d. Kant. Na tóe breking volgde sluiting. Mooie uitvoering van „Sursum Corda". De jaarlijksche uitvoering van de chr. gem, zangvereen. „Sursum Corda", in het Nut, is een groot succes geworden. De be langstelling was zeer groot. Door ontsten tenis van den eerevoorzitter den heer A. J. Dekker, opende de heer W. J. v. d. Brink, iteor de pauze werden verschillende zang nummers ten gehoore gebracht die allen fber goed werden vertolkt. Wij vermelden ,jDe Vesper" van L. v. Beethoven en de fragmenten uit het oratorium „Paulus" van fi. Mendelssohn uitgevoerd door gemengd koor, sopraansolo en strijkorkest, waarbij vooral ook de zang van het meisjeskoor zeer goed was. Het hoofdnummer was „Das Lied von der Glocke" van A. Romberg. De zang van het koor was hier zeer schoon en in de wijze waarop dit werd vertolkt was, wat voor dracht. gevoel en begrip betreft, de bekwa me leiding van den dirigent den heer J. v. Beek uit Woerden zeker te herkennen. Ook de zang der solisten zoowel van den tenor, als de sopraansoli van de damesleden mej. Kerkhoven en Saton gaven blijk van groote begaafdheid; speciaal zij de zang van den. heer F. v. Elk alhier gememoreerd, die de bariton-partij zeer voortreffelijk vertolkte. De mooie begeleiding was in handen van een strijkorkest uit Boskoop, met aan de piano de nog jeugdige pianist G. v. Dam uit Zeist Het was een schoone avond, waarop door bestuur, leden en medewer kenden en directeur met voldoening kan worden teruggezien. Ook de sluiting waar bij een bloemenhulde niet werd vergeten, werd door den heer v. d. Brink verricht. Oprichting Geitenfokvereeniging. De Geiten Fokvereeniging afd. Alphen vergaderde onder leiding van den voor zitter der afd Lelden Den heer C. de Jong werd hartelijk dank gebracht voor ziin goede werk voor de afdeeling (applaus). De heer v. d. Moolen. hoofdbestuurder van den Z.H.B. van Geitenliefhebbers sprak óver de voordeden van de geit; het nut werd velen duidelijk. Meerdere vragen werden tot groote tevredenheid beant woord. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren C. de Jong. C. Sluis en H. Stapper. Twintig leden traden tot de afdeeling toe. Door den tweeden voorzitter der afd. Lei- dten werd toegezegd, dat zoo noodig gaarne ifivies zou worden verstrekt. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Leonardus Cornells, Z. van C. Th. Steenbergen en A. G. M. Vermeulen Stelntje, D. van L. Schrijver en W. G. Meljden. Overleden: J C. de Jong. echtgenooto van J. Vuijk 77 j. Loop der Bevolking. Vertrokken: Wed. B. KempVerweij, z. b., naar Nieuwkoop H. J. Kieviet, lee- rares naar 's-Gravenhage M. Balvert, dienstbode, naar Gouda. Gevestigd: A. C. de Ruijter—Disseldorp en gezin, z. b„ van 's-Gravenhage M. 6bef, dienstbode, van Hillegom J Uit hol, dienstbode, van Alphen a. d. Rijn R. (je Jjpng, z. b van Schiermonnikoog G. ik. Knoop, z. b., van Soest. Gfcevonden: 1 nummerbord van een hlichtingen bij den poiitiepdfct op ndag 1(8—22 uur. BOSKOOP. Jaarvergadering „De Vrijheidsbond". De afd. Boskoop van den „Vrijheids bond" heeft in hotel Klaassen haai' jaar vergadering gehouden. De voorz., de heer J. Radder, opende, waarna de secretaresse, mej. G. J. de Ruyter, gelegenheid kreeg tot het lezen der notulen en het uitbren gen van haar keurig verzorgd jaarverslag. Uit het verslag van den pennlngm. bleek, dat er nog een batig saldo aanwezig is. Tot bestuursleden werden herkozen mej. G. J. de Ruyter en de heeren H. G. Dekens en P. Koster Hz. Besloten werd een praatavond te orga- niseeren, terwijl ook een prop.-commissie Werd benoemd. Tot slot werden er nog efenige besprekingen gehouden omtrent de Bonhiisiagregeling. Vraagt het oordeel van Uw dokterI i Bij Apothekers en Drogisten groote flacon kleine flacon 1115 I Jaarverg. Chr. Hist. Kiesvereeniging. De Chr. Hist. Kiesver. „Vrijheid en Recht" hield in het gebouw der Chr. Be waarschool haar jaarvergadering. De voorz. de heer F. v. d. Mast opende, waarna de secr. de heer J. J. Steenbak- ker-Moriljon Loysen de notulen las, als mede zijn goed verzorgd jaarverslag, waarvoor hem dank gebracht werd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. J. Steenbakker Moriljon Loysen en H. J. Heijmans Sr., terwijl in twee va catures werden benoemd de heeren W. Trapman en Anth. Vermeul. Vooral kwam nog tot uiting de buiten gewoon gunstige resultaten bij de verkie zingen in 1935. Hierop sluiting. Jaarverg. Operatiefonds. In hotel „Neuf" heeft de jaarvergade ring plaats gehad van het Operatiefonds. Voorzitter de heer W. de Ruyter. Uit het jaarverslag bleek dat de gang van zaken over 1935 zeer bevredigend is geweest. Het aantal verzekerde leden, steeg tot 845. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de reserve van het fonds op 31 Dec. jj. bedroeg rond f. 1360. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. de Ruyter en J. van Gemeren. Uitvoering „Zang zij onze Leus". De Gem. Zangver. „Zang zij onze Leus" alsmede het Kinderkoor „De Kleine Stem" gaven in de zaal van hotel „Klaas sen" onder leiding van haar directeur den heer H. Zanen uit Bergambacht een uit stekende uitvoering. Nadat eerst een viertal liederen was ge zongen door „De Kleine Stem", werd een aanvang gemaakt met de opvoering van de bekende operette in 3 bedrijven „Malle Geert". Deze opvoering is voor „Zang zij onze Leus" een groot succes geworden; het ge heel werd correct opgevoerd. Na eik be drijf was er een hartelijk applaus. Een geanimeerd bal besloot dezen goed geslaagden avond. Raadsagenda. De Raad komt Maandag a.s des nam. 7 uur in openbaTe vergadering bijeen. 1. Opening, trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Voorstel tot vaststelling van een con cept-besluit, strekkende tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1936 5. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning, plaatselijk gemerkt Burge meester Colijnstraat 131. 6. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening tot wijziging van de bouwveror dening der gemeente. 7. Nota Inzake loontoijslag vóór boom- kweekerjjbedrijven, 8. Rondvraag. HAZERSWOUDE. Gecombineerde vergadering. De afd. van den Geref. Bond hield in combinatie met de hulpvereen. van den Geref. Zendingsbond in de bovenzaal van het oude Raadhuis een ledenvergade ring. De voorzitter de heer A. A. Matze, opende met gebed en schriftlezing, en sprak naar aanleiding daarvan een in leidend woord. Daarna volgden notulen en jaarverslag van den secr., den heer Js. van Pijlen, en deed de penningm. de heer M. Noordam, rekening en verantwoording, waaruit bleek dat de kas sloot, met een batig saldo van f. 34.81. Notulen, jaarverslag en rekening wer den zonder op- of aanmerking goedge keurd Daarop bracht de voorz. van de afd. van den Geref. Zendingsbond de heer J. Blijleven verslag uit van de vergadering te Leiden. De aanwezigen konden zich vereenigen met het standpunt, dat het bestuur van de hulpvereeniging had ingenomen. Bij de daarop gehouden bestuursverkie zing werd het lid, de heer Adr. v. d. Linde herkozen. Tot afgevaardigden naar den Bondsdag werden gekozen de heeren J. Ooms en. W. van Veen en als plaatsvervangers de hee ren J. D. Vos en W. J. Dekker. Na de rondvraag werd met dankgebed gesloten. DE KAAG. Uitvoering „Looft den Heer". De Chr. Zangvereen. „Looft den Heer" gaf in het Kerkgebouw onder leiding van haar directeur, den heer C. v. d. Keur Jr, een goed geslaagde uitvoering. Ds. Ver waal opende, waarna het programma vlot werd afgewerkt. Het was te merken dat het koor onder leiding van den directeur goede vorderingen maakt. Medewerking werd verleend door het voor kort opge richte kinderkoor „Lenteklokjes". Dit oogstte met de enkele liedjes veel bijval! „Looft den Heer" kan met voldoening op den avond terugzien. KOUDEKERK. Afscheid commandant Burgerwacht. In de O. L. School had het afscheid plaats van den commandant van de Koudekerksche Burgerwacht, den heer A. Timmermans van Oegstgeest, volontair ter secretarie alhier, die wegens verande ring van werkzaamheden door den bur gemeester uit deze functie eervol ontslag was verleend. De heer Timmermans betuigde bij deze gelegenheid den burgemeester, het be stuur en de leden zijn hartelijken dank voor het in hem gestelde vertrouwen en de prettige samenwerking welke hij steeds mocht ondervinden, inzonderheid aan zijn opvolger den instructeur de heer G. Schouten en sprak den wensch uit, dat hij de Burgerwacht tot verderen bloei mocht brengen. Namens het bestuur en de leden werd hij nog toegesproken door den heer Scouten, die de verdiensten van den heer Timmermans zeer op prijs stelde en hem als souvenir een zilveren potlood aanbood, Ouderavond Openbare School. In de Openbare School werd de jaar lijksche Ouderavond gehouden, waarvoor veel belangstelling was. Na een welkomstwoord van den heer v. d. Dool. gaf de secr. de heer van Wijn gaarden 'n verslag over den vorigen ouder avond. Hierna werd door mej. Stol op geestige wijze iets gegeven over „De eerste Schooldag". De heer van Veen sprak over „Karaktervórming". In. de pauze werd gelegenheid gegeven het werk der leerlingen te bezichtigen. Na de pauze heeft dr, Vlaanderen eenlge interessante films vertoond, van Amerika, door hem zelf opgenomen, waar voor hij een dankbaar applaus oogstte. Het muziekgezelschap uit den Groenen dijk heeft den avond opgeluisterd. Ten slotte volgde nog een gratis verloting, waarna de heer v. den Dool allen dank bracht voor hun medewerking en dezen avond sloot, Tot commandant van de Burger wacht alhier is benoemd de heer G. Schouten. LEIDERDORP. Nedcrl. Bond van Chr. Fabr. en Transp. arbeiders. De afd. Leiderdorp van hovend-noem den bond hield een vergader;-- in „Irene". Na gemeenschappelijk z' ren van Ps. 25 2 ging de voorzitter ds heer G. v. d. Beek voor in gebed, en sprak een kort ppeningswoord. De heer Oosterbos van Den Haag hield een interessante rede over de vraag stukken van den dag, -waarbij vooral het bekende Plan van den Arbeid en de deva luatie werden behandeld. Noch van het een noch van het ander verwachtte spr. voor den arbeider verbetering van den toestand. Van het Plan van den Arbeid zei hi], dat vooraanstaande personen in de S.D.A.P. als hu'ri meening hadden te kennen gegeven datriiet Plan op bepaalde punten iets zwevende is en dat 't ten deele is bedoeld als propagandamiddel, omdat men van die zijde aan de staatsmacht moet. Het Plan omvat werken, waarvan de uitvoering in goede tijden door de regee ring is overwogen, doch die thans niet meer productief zijn. Wat betreft de devaluatie vergeleek hij de toestanden van de arbeiders in België en Engeland met die in ons land en hij kwam uit eigen aanschouwing tot de con clusie, dat de arbeiders het hier nog beter hebben, al is het hier dus ook verre van rooskleurig. Spr. critiseerde den toestand onder het liberale regime toen vooral gold het be kende: „Ieder voor zich en God voor ons allen" en ook het collectivisme van thans had zijn bewondering niet Als ideaal gaf hij aan een maatschappij naar het woord van Paulus: „Draagt elkanders lasten". Op deze rede volgde een geanimeerde gedachtenwlsseling. De heer Oosterbos sloot met dankgebed. GEiVIEENTERAAD. Nieuwjaarsrede van den burgemeester Ter beschikking stellen van de openbare school voor het houden van een bazaar Werkverschaffing - Aangaan van een kasgcldleening - Subsidie bewaarschool. De raad kwam in openbare vergadering bijeen. Alle leden aanwezig. Voorz. de bur gemeester, de heer K. Brug. Deze hield een nieuwjaarsrede. De moeilijkheden, aldus spr., nemen den laatsten tijd in onze ge meente snel in omvang toe. Het bedrijfs leven zinkt steeds dieper weg en het aan tal werkloozen neemt dientengevolge on rustbarend toe en bedraagt thans reeds 132. De uitgaven voor steun stijgen van zelfsprekend en de inkomsten dalen, Spr. noemde daarbij de geringere opbrengsten van de pers. bel., de ink. bei. en 't school geld. Het iaat zich aanzien, aldus de voorz., dat thans voor Leiderdorp eerst recht de crisis begint. Wel bleven wij tot nu toe voor Staatsinmenging in onze gemeente lijke huishouding bespaard, doch wij zul len terdege moeten oppassen, zal dit zoo kunnen blijven. Hij hoopt daarbij op de medewerking der leden. Al lijkt thans de toekomst donker, toch schijnt achter de wolken de zon en wanneer wij in vertrou wen blijven opzien tot Hem, dan ook mo gen wij hopen, dat de toestand zich eens zal beteren. Spr, besloot met de beste wenschen voor de leden. Weth. Splinter beantwoordde deze rede en constateerde, dat de burgemeester wel erg sombere klanken had laten hooren. Hij had trouwens ook niet anders verwacht. Ging het vorige jaren in het bouwbedrijf nog al goed, zoodat voor menigeen hierin werk te vinden was, dit bedrijf staat thans vrijwel stil. Ook is te verwachten dat de gewone voorjaarsdrukte niet de gewensch- te opleving zal brengen. Dit alles stemt niet hoopvol. Spr. besloot met den burge meester alles goeds te wenschen. De voorz. deelde mede, dat door B. en W. was besloten de o. 1. school gratis ter beschikking te stellen van het Groene Kruis, voor het houden van een bazaar. De heer Huijsman opperde hiertegen be zwaren, omdat het onderwijs hieronder zou lijden. Hij vroeg of het Groene Kruis pogingen had gedaan om de beschikking te krijgen over een andere localiteit. De voorzitter antwoordde hierop bevestigend, doch het bleek, dat er geen geschikte an dere gelegenheid was. De zaak was gere geld in overleg met den inspecteur van het 1. o. en deze had geen bezwaar, daar reeds vóór het houden van den bazaar door meerdere lesuren het onderwijs bij blijft. Vervolgens deelde de voorz. mede, dat een schrijven was ontvangen van het Dep. v. Soc. Zaken houdende goedkeuring van het werkverschaffingsplan. Het be treft hier de sport- en speelterreinen. Er waren echter vanwege het Departement verschillende voorwaarden gesteld. Over deze voorwaarden ls het overleg van B. en W. met het betrokken Departement nog gaande. Met de uitvoering in werkver schaffing mag worden begonnen, echter mag voorlooplg niet meer worden besteed dan het voor deze zaak op de begrooting voorkomende bedrag van f. 5000. Dit punt lokte een uitvoerige bespreking uit. De voorz. las een schrijven voor van den heer Huijsman, dat hij een half uur vóór de vergadering had ontvangen en dat be trof een geval van een steuntrekkende, die voor den Politierechter is moeten ver schijnen. Dit schrijven werd aangehouden tot na afhandeling van de agenda. Eenlge nu volgende punten gingen zon der bespreking onder den voorzittersha mer door. Hieronder was er een betref fende het aangaan van een kasgeldleening ten bedrage van f.25000 tegen 3 7/8 met de gemeente Bergschenhoek. Subsidie bewaarschool. B. en W. stelden voor deze subsidie voor dit jaar te stel len op f. 360, zijnde 10»/o lager dan vorige jaren. De heer Huijsman was hier tegen, omdat dit voorstel z.i. inhoudt, dat de volgens hem toch reeds lage belooningen van het personeel nu nog weer lager zul len worden. Weth. Boot is voor vermindering van de subsidie. De gemeente dient volgens hem rekening te houden met de gewijzigde om standigheden. Het geheel der uitgaven moet omlaag. De heer Groenendijk zei, dat het be stuur van de bewaarschool vermoedelijk wel ergens anders op bezuinigen kan, dan op de belooning van het personeel. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De heer Huysman was tegen. Een voorstel tot steunverleening B tot een bedrag van f. 4.20 per werklooze tot een totaal van 62 werkloozen, werd aan genomen. Bij de rondvraag deelde de heer Huls man mede, dat door hem eenigen tijd ge leden aan B. en W. schriftelijke vragen waren gesteld omtrent een geval van steunweigerlng. Hij had op dit schrijven tot antwoord gekregen, dat B. en W. over deze kwestie geen antwoord wenschten te geven en vroeg thans nadere inlichtingen. De voorz. deelde namens B. en W. mede, geen inlichtingen te zullen verstrekken. De heer Huysman vestigde verder nog de aandacht van B en W. op een sloot ach ter de woningen aan de Van d. Doesstraat. Deze sloot verkeerde in een toestand van vervuiling. De heer De Haas vroeg om een vaste regeling voor de uitbetaling van de steungelden. Na beantwoording van de ge stelde vragen deelde de voorz. nog mede. naar aanleiding van het eerstgenoemde schrijven van den heer Huysman, dat ter zake van de steunregeling door B. en W. aan den raad geen mededeelingen worden gedaan en dat verder de zaak voor den Politierechter in het openbaar is behan deld. Alsnu ging de raad in besloten zitting ter bespreking van het punt: Aankoop van 1 een Gestetner-Cyclostyle. Bespreking in comité werd door den voorz. gewenscht geacht, omdat kort voor de vergadering nog een andere aanbieding was ontvan gen. Na heropening deelde de voorz. mede, dat tot aankoop van een Gestetner Cyclo- sty'e was besloten. Hierna sluiting. NIEUWVEEN. Ten bate van het Crisis-Comité is er een collecte in de gemeente gehouden. Ditmaal werd er gecollecteerd door werk loozen. een Droef die geslaagd mag hee- ten. want de opbrengst bedroeg f,61.22. Het comité is dan ook zeer dankbaar voor dat mooie bedrag hetgeen in staat stelt het werk voort te zetten. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerard Cornelis. z. van J. Appel en van A. W. Vermeij Cornelis Pieter. z. van C. Boelhouwer en P. van Leeuwen Dirk Johannes, z. van Nic. de Bruin en J. Sanner Adriana, d. van M. v. d. Kroef en H A. Wittenberg. Daar de burgemeester de gemeente met verlof heeft verlaten zal wethouder Herfst optreden als loco-burgemeester. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Geertruida d. van T. van der Tang en G. van Beek Jacoba Cornelia q. van M. H. Goedegebuure en J. van Haaf ten Jacobus Cornelis Maria, z. van L. J. den Elzen en M. W. Vollebregt. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. GeborenLeentje. d. van Diric van Geest en van Leentje Hoosbeek. Getrouwd: Johannes de Vos 26 j. te Bodegraven en Grietje de Heer 32 j. Vasten-avond uitvoering. In het Patronaatsgebouw alhier, gaf de afd. van den R.K Volksbond een vasten avond uitvoering. Opgevoerd werd het stuk ..Sally wint de Sweepstake" een klucht in 3 bedrijven. De komische tafereelen heb ben de aanwezigen onbedaarlijk doen lachen. Het soei was goed en de regisseur de heer J. ten Blink had eer van zijn werk. De muziekclub .Musik musz sein" ver leende medewerking Kapelaan v. Teijlln- gen. de geestelijke adviseur, sprak tijdens de pauze nog een opwekkend woord voor het fonds „Hulp in nood". Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen. ERNSTIG TRAMONGELUK TE ISTANBOEL. DRIE DOOD EN. VIJFTIEN ERNSTIG GEWONDEN. ISTANBOEL 27 Febr. (A.N.P.). Tegen middernacht heeft hier een ernstig tram- ongeluk plaats gehad. Een volle tramwagen geraakte tengevolge van de vochtigheid on een afloopende straat aan het glijden. De remmen weigerden en met toenemende snelheid reed de wagen ongeveer 100 M. door. tot waar de trambaan een scherpe bocht maakt Hier ontspoorde de wagen en reed in volle vaart tegen een huis welks buitenmuur doorboord werd. Vreeseüike kreten stegen op. Onder de ravage van den tramwagen en de stukken van den vernielden muur lagen de dertig passagiers, van wie er drie op slag dood waren. Alle andere passagiers waren ge wond. Van vier der 15 zwaargewonden ls de toestand hopeloos. De bewoners van het zwaarbeschadigde huis die zich reeds ter ruste hadden begeven, kwamen met den schrik vrij en namen met hun buren aan het reddingswerk deel. Toen de wagen begon door te glijden, was onder de passagiers een paniek uit gebroken daar men begreep wat er in de scherpe bocht zou gebeuren. Juist door het gedrang slaagde niemand er in, den wa gen te verlaten; slechts enkelen, die op de balcons hadden Dlaats genomen, konden zich redden door van den wagen te springen. o CHOLERA-EPIDEMIE IN SIAM. SINGAPORE, 27 Febr. (Reuter). Een cholera-epidemie in Siam schijnt nog niet af te nemen. lederen dag sterven honder den personen. Bangkok is tot besmette haven verklaard en alle vliegtuigen die uit Bangkok komen worden gedesinfecteerd. Dezelfde voor zorgen worden bij de schepen genomen. Ieder die naar Europa, Indïë, Singapore of Austraullë gaat, moet zich eerst laten Inenten. OVERVAL OP GELDWAGEN. MEXICO CITY, 27 Febr. (Reuter). Een vrachtauto, die de loonen (18.000 pesos) naar een mijn vervoerde, werd in den staat Nayarit door een bende gewapende bandieten aangehouden. Van de begelei ders werden een luitenant en vijf soldaten doodgeschoten en vijf andere soldaten ge wond. De bandieten maakten zich met het geld uit de voeten. Een troep soldaten is naar deze streek gezonden, teneinde de bandieten op te sporen. o SPOORWAGON DOOR LAWINE IN AFGROND GESTORT. NEW-YORK, 27 Febr. (Reuter). - Nabij Wallaco, in den staat Idaho, maakte zich in het Coeur d'Alene-gebergte een lawine los, juist op het oogenblik, dat een per sonentrein passeerde. Een der rijtuigen werd losgerukt, en stortte in den afgrond. Drie personen werden gedood en ver scheldenen gewond. De heer A. van Wijngaarden t Alhier is in 77-jarigen ouderdom over leden, de heer Arie van Wijngaarden, lid van den Gemeenteraad. Geboren alhier den 25sten Oct. 1858, genoot de overledene als ras-echte Dam- menaar een groote populariteit, niet al leen als een zeer kundig zakenman, maar ook doordat hij op velerlei gebied een vooraanstaande plaats innam. Van 1925 tot 1931 maakte hij voor de eerste maal deel uit van den Gemeente raad, alwaar hij de Anti-Rev. Partij ver tegenwoordigde. Naar zijn degelijke wel overwogen woorden, welke blijk gaven van een goeden kijk op de gemeente-zaken, werd steeds met aandacht geluisterd. Op 20 December J.l. werd hij voor de tweede maal als raadslid beëedigd. als op volger van den heer C. van Muiswinkel Mzn., die wegens voortdurende ziekte ontslag had genomen. Hoezeer den heer van Wijngaarden, niettegenstaande zijn reeds gevorderden leeftijd, de belangen der gemeenten ter harte gingen, heeft hij nog in deze zelfde vergadering getoond door zijn vurig en krachtig pleidooi toen door hem gehou den, tot de zoo zeer noodlge grondige ver betering van de bestrating van de Brug straat, waai' hij niet alleen een nieuwe rijweg, maar tevens ook een geheel nieuw trottoir beslist noodig achtte. Alhoewel zijn gezondheidstoestand toen reeds te wenschen overliet, en het hem reeds was aan te zien dat de krachten van het eens zoo sterke lichaam werden ge sloopt .wist hij, door zijn goed geargu menteerd betoog, de meerderheid van B. en W. welk College aanvankelijk een ander voorstel had, aan zijn zijde te krij gen. zoodat ten slotte met slechts een stem tegen, ln den geest van den heer van Wijngaarden werd besloten. Deze eerste vergadering van zijn nieuwe zittingsperiode, ls helaas tevens de laatste vergadering voor hem geweest. Vanaf de Instelling van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk, heeft de overledene ook daarvan steeds deel uitgemaakt. Ook in deze functie heeft de overledene ge toond in geestelijke zaken ook het goede in het belang der kerk te zoeken. Telkens als in een predikants-vacature een z.g. hoor-commissie voor het uitbrengen van een beroep werd uitgezonden, werd de heer v. Wijngaarden aangezocht daarvan deel uit te maken. De overledene was nog steeds secretaris van de Vereeniging tot bevordering van Chr. Belangen, van welke vereeniging de Chr. Nat. School uitgaat. Ook voor de belangen der plaatselijke IJsclub heeft hij zich steeds geintere eeerd. terwijl hij ook vele jaren de functie van 2e brandmees ter heeft bekleed. Zwammerdam verliest in hem een ach tenswaardig burger ende Ned. Herv. Kerk een trouw lidmaat!

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 19