DE TOESTAND IN JAPAN LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 28 Februari 1936 BUITENLAND. DE OORLOG. NOG STEEDS GROOTE ONZEKERHEID /CHEEP/ TJHNCEM DE ALGEMEENE TOESTAND. Italic weigert een vlootverdrag. Nieuwe oriënteering van Italië? Na afloop van een onderhoud, dat de Britsche minister van buitenlandsche za ken, Eden, gisternamiddag op 't Foreign Office gehad heeft met den Itallaan- schen gezant, signor Grandi, werd offi- ceel medegedeeld, dat de Italianen voor het oogenblik niet bereid zijn, een vloot verdrag te onderteekenen wegens techni sche moeilijkheden en ook wegens proce dure-moeilijkheden, welke, volgens de Ita liaansche delegatie, voortvloeien uit het feit, dat de onderteekening van een ver drag onder de huidige omstandigheden een politiek daad zou beteekenen, welke zij niet kan stellen. De procedure-moeilijkheden hebben, naar men meent te weten, betrekking op politieke kwesties, o.a. ook op de sanctie- politiek. Het Italiaansche besluit zal thans, naar men meent te weten, mogelijk ook de hou ding van Frankrijk beïnvloeden wegens de Fransche opvatting omtrent de Middel- landsche zee-problemen. De Fransche gedelegeerden hebben een langdurige conferentie met de Amerika nen gehad en soortgelijke opwerpingen gemaakt als de Italianen; zij gaven echter te verstaan, dat zij nog geen eindbeslis sing inzake onderteekening van een ver drag genomen hadden. De Duitsche ambassadeur heeft Eden medegedeeld, dat Duitschland gunstig ge stemd is ten opzichte van een kwalitatief Britsch-Duitsch vlootaccoord ter aanvul ling van het bestaande Britsch-Duitsche vlootverdrag. In de kringen van de vlootconferentie wordt verklaard, dat de Italiaansche ver klaring inzake de weigering tot ondertee kening van een vlootverdrag onder de huidige omstandigheden niet beteekent, dat de Italiaansche delegatie de conferen tie zal verlaten. Italië zal zich een beslissing over zijn houding voorbehouden tot na de bijeen komst van de commissie van achttien op 2 Maart te Genève. Van Italiaansche zijde wordt nog nader gemeld De Italiaansche politiek bevindt zich op het oogenblik op een keerpunt. Totdusver is Italië ondanks de sancties lid van den Volkenbond gebleven en heeft het de verdragen van Locarno en Stresa alsook het Fransch-Italiaansch vriend schapsverdrag als nog steeds levend be schouwd. In verantwoordelijke kringen stelt men zich nu evenwel de vraag, of het wel in het belang van Italië is, deze houding nog verder te handhaven. De besprekingen van den Duitschen ge zant. von Hassel, met Suvlch en Mussolini en die van den Franschen gezant, de Chambrun met Suvich, hadden tot doel, de Italiaansche regeering elementen voor een beslissing te verstrekken. Herhaalde malen heeft Italië gedreigd, den Volkenbond te verlaten, doch het voerde deze bedreiging tot dusver niet uit, bij gebrek aan dekking van den kant van Duitschland en ook wijl het nog steeds weigerde, de op Engeland gestelde hoop op te geven. Dit is echter nu niet meer het geval en de mogelijkheid, dat Italië Genève zal ver laten, neemt steeds vasteren vorm aan. Ook wordt duidelijk de dreiging uitge sproken, dat Italië nog andere overeen komsten zal opzeggen. In Italiaansche politieke kringen be schouwt men deze nieuwe richting ln de buitenlandsche politiek practlsch reeds als een feit. Het is echter beslist onjuist, dat de teerling reeds geworpen is. Men zegt, en dit schijnt juist te zijn, dat hooge regeeringspersoonlljkheden van harte trouw willen blijven aan de politiek van Stresa, die, wanneer de Ethiopische affaire zal zijn afgedaan, volgens hen den waren grondslag zou vormen voor een ac tieven terugkeer van Italië tot de Euro- peesche samenwerking. Deze zelfde persoonlijkheden zouden er slechts dan in berusten, deze richtlijnen te laten varen, in geval de diplomatieke peilingen, die op het oogenblik worden gedaan, Italië het bewijs zouden leveren, dat er niets meer te verwachten is van de mede-onderteekenaars van Stresa. Het schijnt anderzijds, dat Italië zich slechts dan in vriendschap naar Duitsch land zou keeren, indien Polen dit ook zou doen, dit beteekent dus, dat de zwenkings- politiek nog lang niet rijp is. DUITSCHLAND. Nieuwe gezant te Parijs benoemd. De rijkskanselier heeft den ambassadeur te Madrid, graaf Von Welczek, tot ambas sadeur te Parijs benoemd. De nieuwe ambassadeur te Parijs, Johan nes, graaf von Welczek is op 2 September 1878 in Gleiwitz geboren. Reeds voor den oorlog was hij in dienst van de Buitenland sche politiek, o.a. in Chili en Valparaiso. Tijdens den oorlog stond hij eerst als offi cier aan het front en werkte later weer aan het departement van buitenlandsche za ken. Na korten tijd uit den rijksdienst te zijn getreden, werd hij in 1923 gezant ln Boedapest en in September 1925 ambassa deur in Madrid, waar hij tot op heden werkzaam is geweest. o BELGIE. Een echec voor Devèze. De afdeelingen der Kamer hebben gis termiddag vergaderd ter bestudeering van verschillende ontwerpen en voorstellen. De militaire ontwerpen der regeering werden verworpen met 94 tegen 62 stem men bii 16 onthoudingen. De beslissing zal echter ln de Kamer moeten vallen bij de openbare beraad slagingen. Van ontslag der regeering of van den minister voor Landsverdediging. Devèze, is dan ook geen sprake. Men is er van overtuigd dat velen hun etem zullen wijzigen wanneer zij in de Kamer een verantwoordelijke uitspraak zullen moeten doen. Een der Kamerleden verklaarde na de zitting, dat er zoo veel tegenstemmers wa ren geweest, omdat er een zekere animosi teit bestaat jegens den persoon van den minister van Landsverdediging Devèze. Volgens den zegsman zou de meerder heid der Kamer oordeelen dat de militaire ontwerpen noodzakelijk zijn. doch de op positie zou vooral tegen Devèze persoonlijk gericht ziln. Bij andere Kamerleden gelden nog tal van andere motieven van oolltieken aard die niets te maken hebben met de belan gen van 's lands veiligheid. Tijdens een groot banket, dat te zijner eere was aangericht, zeide minister Devèze in zijn tafelrede, doelende op het verwer pen der militaire voorstelen door de af deelingen der Kamer: „Ik heb zoo iuist vernomen dat de Kamerafdeelingen mij niet gevolgd hebben. Ik zal mij daarom nog niet terugtrekken! Ik zal tot het uiterste op mijn post staan". De komende week zal het ontwerp door i de centrale commissie van de Kamer, te zamen met de commissie van nationale defensie worden bestudeerd. Aangezien de debatten geruimen tijd in beslag zullen nemen voorziet men dat de Kamer zelf het ontwerp niet voor het einde van Maart zal behandelen. Eerst dan zal over het lot van de militaire her vorming van België worden beslist. De afdeelingen van de Kamer hebben een ontwerp aangenomen waarbij het aan tal afgevaardigden voor de komende zit ting op 180 wordt vastgesteld. Het voorstel van een Frontistigch afge vaardigde om het Fransch-Belgisch ver drag op te zeggen werd verworpen. FRANKRIJK. DE KAMER RATIFICEERT HET FRANSCH-RUSSISCHE PACT. De Kamer heeft met 353—164 stemmen het FranschRussisch pact geratificeerd, nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd. Er had ook nog een in cident plaats waarvan volgende lezing wordt gegeven: De leden van de rechterzijde zitten on der elkaar te praten, hetgeen protest uit lokt van de linkerzijde. De afgevaardigden Taittlnger en de Moustier antwoorden hierop, dat de linkerzijde een rede van Henriot herhaaldelijk heeft onderbroken. De socialist Bracke gaat hierna naast de Moustier zitten, als om hem te berispen. Hij wordt toegejuicht door de socialisten, doch de Moustier en andere rechtsche leden protesteeren levendig en verzoeken Bracke naar zijn plaats terug te keeren. De extreem-linksche leden vormen een halve cirkel om Bracke om hem bij te staan. De president kan de orde niet her stellen en schorst de zitting. Na heropening en nadat de regeerlng- de kwestie van vetrouwen had gesteld, had de stemming plaats met bovengemeld resultaat. Minister Flandin zal reeds vandaag de door de Kamer aangenomen wetsvoor stellen in zake de ratificatie van het Fransch-Sovjet Russisch verdrag aan den Senaat voorleggen. In verband hiermede ontving de minis ter van buitenlandsche zaken vannacht den voorzitter van de commissie van bui tenlandsche zaken senator Bérenger aan Üe Qual d'Orsay. De Senaatscommissie van buitenland sche zaken zal vanmiddag bijeenkomen om op verzoek van den minister een rap porteur te benoemen. De reegeering wenscht. dat nog vóór de verkiezingen definitief gestemd zal wor den over het wetsvoorstel. In parlementaire kringen verluidt, dat de regeering in den volgenden minister raad het tüdstip van de verkiezingen voor de Kamer zal vaststellen op 19 en 26 April. o ENGELAND. De leiding der defensie. Minister-president Baldwin legde giste ren in de zitting van het Lagerhuis een verklaring af over de coördinatie van de defensie. Hij zeide, dat de minister-presi dent de leiding van het defensie-comité en van de defensie-politiek zal bewaren. Even wel zal een minister worden aangewezen als waarnemend voorzitter met de volgende functies: lo. De dagelijksche controle van de ge- heele organisatie en de activiteit van de commissie van defensie; de coördinatie van de besluiten en het opstellen van een maandelijksch rapport aan den minister raad. 2o. Het voorzitten van de commissie van defensie bij ontstentenis van den minister president. 3o. Persoonlijke besprekingen met de chefs van d estaven, alsmede het recht onder zijn voorzitterschap een vergadering van hen te convoceeren. Indien hij dit wenschelljk acht. 4o. Het voorzitterschap van de commissie tot aanstelling van officieren. De minister-president verklaarde verder, dat het de taak van dezen waarnemenden voorzitter zou zijn die voorstellen te doen, welke hij noodig acht voor de verbetering van de organisatie der commissie voor Rijks-defensie. De positie van de commissie der chefs van de staven zou als volgt zijn: de personen, die deze commissie vormen hebben een dubbele functie, aangezien elk zijn eigen politieken chef van raad dient, en de commissie, in gezamenlijk optreden het onaangetast recht behoudt vertrouwe lijke rapporten van hun collectieve mili taire opvattingen voor te leggen aan den voorzitter, of den waarnemend-voorzitter van de commissie voor defensie. In ieder geval en ten behoeve van een gecoördineerd ontwerpen van plannen zal de bestaande, gemengde plannen-commis sie, die samengesteld is uit de directeuren der plannen-afdeeling in de drie departe menten, aangevuld worden door drie offi cieren, gedetacheerd respectievelijk uit leger-, vloot- en luchtstrijdkrachten, welke een graad moeten hebben behaald in het rijksdefensie-college. Deze drie nieuwe officieren zullen officieele posities innemen bij de staven hunner respectievelijke de partementen. Hun werk in hun eigen de partementen zal hoofdzakelijk bestaan in het verkrijgen van het noodige materiaal voor de voorbereiding der gezamenlijke plannen, doch hun voornaamste werk zal dat van de collectieve plannen zijn, voor bereid door de gemengde ontwerp-commis- sie, ter voorlegging aan de commlss'- '->r chefs van de staven. Overwinning der Abessijnen bij Aksoem? De Abessijnen beweren wederom een overwinning te hebben behaald ln het ge bied van Aksoem. Zij verklaren er onlangs een Italiaansche colonne van eenlge dui zenden manschappen zoo goed als geheel vernietigd te hebben. Van Eritreesche zijde wordt medege deeld, dat de Italianen hun verbindings lijnen door de vlakte van Boeia aanzien lijk hebben verbeterd. Zij hebben ver sterkte stellingen ingericht, welke zouden kunnen worden gebruikt als uitgangspunt voor een nieuwen sprong vooruit. De Ita lianen Zouden er, naar hun meening, ook door in staat worden gesteld ieder even tueel-offensief van de Abessijnen onmoge lijk te maken. Door de voornaamste karavaanwegen van den Amba Aladzji.te bezetten, zouden de Italianen 't den legers van ras Seyoem en ras Kassa ook moeilijk maken hun ra vitailleering te verzekeren. De Italiaansche divisie in het Noorden van Tembien controleert iedere mogelijke bewegipg van ras Seyoem of ras Kassa, wélke ten doel zou hebben de verbindin gen der Italiaansche formaties af te snij den. i In den sector van Antalo is het rusti- j ger ten' deele ten gevolge van de regens I en ten deele ten gevolge van het feit, dat de beide tegenstanders na de recente en hardnekkige gevechten uitgeput zijn. De activiteit der luchtmacht in het Zui den is, naar men meent, het voorspel van een nieuw offensief van Grazlani. Van nlet-officieele zijde verklaart men, dat Italiaansche vliegtuigen geruimen tijd boven Erga Alem hebben gevlogen, zon der nochtans bommen uit te strooien. Hun aanwezigheid beteekent, naar men meent, dat het Italiaansche hoofdkwar tier voornemens is opnieuw op te rukken ln de provincie Sldamo ln de richting van Allata, dat een belangrijk knooppunt is van karavaanwegen en van den weg, welke van het Zuiden naar Addis Abeba leidt via het gebied van de groote meren. Allata ligt op ongeveer 250 K.M. in vo gelvlucht van Addis Abeba. Dzjinir, dat op ongeveer 200 K.M. ten Noord Oosten van Allata is gelegen, werd hevig gebombardeerd. Men maakt hieruit op, dat de Italiaansche colonne, welke opereert langs de rivier Sjebelli binnen kort, zal trachten de troepen van Dedz- jasmatsj Teyene Mered, welke ten Zuiden van Imi zijn geconcentreerd, na de ne derlaag van ras Desta, te verdrijven. pe guerrilla-oorlog duurt sedert eenlge dagen voort tusschen de colonne van Beyehe Mèred eb de Italiaansche troepen, die zich aan den voet van de Dolhad- heuvels ophouden. Abessijnsche tirailleurs hebben ln het dal van de rivier Sjebelli een groote acti viteit aan den dag gelegd. De correspondent van Reuter-A.N.P, te Dessiè meldt, dat tijdens het bombarde ment van den hoofdweg tusschen het Noordelijk front en Waldia een vrouw, die een dag te voren het Heven- had geschon ken aan een zoontje dpor een bom-scherf werd getroffen, toèn'-aj zich probeerde te verschuilen in het kreupelhout bij Kobbq Raya. (Copyright Reuter-A. N. F.) Van Abessijnsche zijde wordt medege deeld, dat een vrijwilligersleger is ge vormd, dat bijna uitsluitend is samenge steld uit overloopers van de Italiaansche Erythrea-troepen. Dit leger is aangevuld met eenige duizenden Abessijnsche solda ten. Het zal aan het Zuidelijk front in de provincie Bali in het veld worden ge bracht. DE MUITERS NOG NIET ONDERWORPEN. RECLAME. De situatie te Tokio is nog steeds on zeker. Van een zich overgeven der muiters was nog geen sprake. Sedert den moord op den minister-president waren de rebel len in de woning van den vermoorde ach tergebleven. Er werd geen enkele poging gedaan om ze er uit té verdrijven, of schoon een belangrijk cordon troepen rondom het gebouw wérd samengetrok ken. Alsof er niets buitengewoons was voorgevallen, werden de rantsoenen le vensmiddelen geregeld naar officieren en manschappen gezonden. Op uitnoodiging van drie generaals, le- aen van den oppersten oorlogsraad: Ma- zaki, Abe en Nishi, begaven gisteravond 8 uur drie leiders van de muiters zich naar de militaire club. De generaals spoorden de leiders aan, op vreedzame wijze een einde te maken aan den opstand, aange zien zij anders mét geweld zouden wor den onderworpen. De muiters keerden naar hun hoofd kwartier in de residentie van den minis ter-president terug. Een uur later hadden zij opnieuw een onderhoud met de generaals op het hoofd bureau van politie. Zij verklaarden, dat zij bereid waren, hedenochtend 8 uur naar de kazernes terug te keeren en zich weer onder de commandeerende officieren te stellen. Maar ook daarvan is blijkbaar weer niet gekomen. De onderhandelingen met de muiters zouden tenslotte toch nog weer zijn mis lukt. Vanmorgen hebben Goto en de an dere ministers met de militaire leiders de te nemen maatregelen besproken. Het kabinet is hedenmorgen opnieuw bijeengekomen, waarschijnlijk in verband met het mislukken der onderhandelingen. De Prinsen van den bloede die hooge ran gen in het leger en bij de vloot bekleeden o.a. maarschalk Nassimoto, admiraal Noes- simi, chef van den generalen marinestaf Prins Nigassikoemi Araki, Koeni, Taka- matsoen, Tsjitsjiboje en Taheda, hebben zich naar het paleis begeven. Te oordeelen naar de weinige berichten, die de opnieuw ingestelde censuur onge wijzigd hebben kunnen passeeren, is in den toestand te Tokio hedenmorgen op nieuw een ernstige wending gekomen. Den geheelen morgen werd geen enkel tele gram uit Tokio ontvangen; daarna werd bekend dat de muiters geen uitvoering hadden gegeven aan de belofte om zich voor 8 uur vreedzaam terug te trekken en dat hierna hun uiterlijk tot 12 uur den tijd was gegeven. De marine schijnt de zaak in handen te hebben genomen en mariniers aan land te hebben gezet, die elk verkeer nabij het stadsdeel waarin de meeste der bezette openbare gebouwen zijn gelegen stop zet ten. Men gelooft dat de operatie tegen de muiters op het punt staat te beginnen. Een der laatste uit Tokio ontvangen, doch nog niet bevestigde berichten meldt, dat generaal Araki die in 1931—1934 mi nister van oorlog was, een militaire dicta tuur heeft ingesteld. Om 8 uur boden de straten een verlaten aanblik en nergehs zag men een spoor van de muiters. De Daily Telegraph meldt uit Tokio, dat men het mogelijk acht dat de gouver neur van Korea generaal Ogaki tot minister-president wordt benoemd. De jongste gebeurtenissen in Japan worden door wei-ingelichte Japansche zijde toegeschreven aan het streven dat in verschillende jeugdorganisaties zijn hoofd uitdrukking vindt. Vooral zijn het de zoogenaamde Sjoso- jeugd en de bond van jonge officieren Sjoko, die als noodzakelijke voortzetting van de Meiji-restauratie de zoogenaamde SJowa-restauratie nastreven. Volgens de opvatting van deze kringen zijn de ideeën van de aanhangers der Meijd-restauratle thans verouderd, of schoon de momenteel in Japan heerschen- de kringen nog steeds door hun denk beelden bezield worden. Het program der activistische jeugd van Japan is reeds in het jaaT 1919 ontworpen. Volgens mededeelingen van Japansche zijde eischt dit program de beperking der kapitaalvorming en de afschaffing van het met het kapitalisme eng verbonden zoogenaamde „democratische" beginsel. Het program wil, naar het verder heet, de buiten werking stelling van het parle ment voor een tijdperk van drie jaar. In deze tijdsruimte moet een hervorming van het staatswezen doorgevoerd worden, onder inachtneming van de drie volgende beginselen: 1. Versterking van de keizer-idee, op grond van de goddelijke afstamming van het heerschershüls. 2, Vestiging eener volksgemeenschap. 3! Doorvoering van een hervorming van den staatsopbouw. De nieuwe bouw moet, volgens het program, op een standvasti- gen grondslag komen te rusten, waarbij sterk rekening gehouden moet worden met de vroegere soldaten. Wat het leger betreft, beschouwt het hervormingsprogram het denkbeeld van kameraadschappelijkheid als de belang rijkste basis, waarbij, in den geest van den Napoleontlschen grondregel, elke soldaat den maarschalkstaf in den ransel draagt. In het kader der defensie-politiek wordt verder voor Japan volle gelijkheid in rech ten geëischt, wat betreft zijn vlootsterkte, in vergelijking met die van de andere groote zeemogendheden. In buitenlandsoh-politiek opzicht moet een concentrische samenvatting van alle krachten van Japan die het Aziatisch ter rein bestrijken, plaats hebben. In volle scherpte wordt in het politieke program der nationalisten het denkbeeld voorgestaan, dat de huidige koloniale poli tiek in Azië heeft afgedaan en dat alle herinneringen daaraan moeten verdwijnen. Bijgevolg moeten ook de onafhankelijk heidsstrevingen in Mandsjoerije, Mongolië, Siberië en Indië gesteund worden. Bijzondere beteekenls wordt gehecht aan de positie van China als voorhoede van Azië tegen sovjet-Rusland. Volgens de meening van Japansche krin gen moet de vroegere minister van oorlog, Araki, dit program als grondslag hebben aanvaard. Tegen verstopping zijn Leopillen een mild en prompt werkend laxeermiddel, dat uit zuiver plantaardige bestanddeelen is samengesteld. Leopillen hebben, zelfs in chronische gevallen, sedert 20 jaar tot uitstekende resultaten geleid. Leo pillen ln doosjes vanaf 20 ct. Bij alle apothekers en drogisten. 8505 Bovendien zijn stappen goedgekeurd voor de versterking van het secretariaat der commissie voor rijksdefensie. Baldwin had nog geen bepaald persoon aan den Koning voor de benoeming kun nen voordragen maar zou dit zoo spoedig mogelijk doen. Verder deelde Baldwin mede, dat het witboek over de verscheidene defensiekwes ties Dinsdag gepubliceerd zal worden. Het witboek zal alleen de algemeene lijnen aangeven van de bewapening. Het parlement rekent nog niet op een gedetail leerd overzicht, doch men gelooft wel dat de regeering een helder inzicht zal geven van haar plannen. De premier deelde vervolgens mee, dat de regeering op 9 en 10 Maart 2 dagen voor een debat over de defensie-voorstellen ter 1 beschikking zou stellen. Majoor Attlee zei. dat de tijd wel erg krap was om de zoo ingrijpende regeeringsvoor- stellen te kunnen bestudeeren voor het debat, maar Baldwin antwoordde, dat er geen andere data beschikbaar waren, wilde de regeering haar belofte vervullen om het debat te laten houden voor de afzonder lijke begrootingen van leger, vloot en luchtmacht in het Huis aan de orde zouden worden gesteld. In het Hoogerhuis verklaarde het lid van de Labourpartij. Lord Strabolgi, dat de groote meerderheid van de Labourpartij bereid is Engeland ln een verdedigingsoor log te steunen, mits deze oorlog in over eenstemming is met de Engelsche verplich tingen volgens het Volkenbolïdshandvest. De eerste ramingen voor het volgende begrootlngsjaar zijn gepubliceerd. Het gaat om een totaal bedrag van 448 mlllloen pond hoofdzakelijk bestemd voor het binnen- landsch bestuur. Het valt op. dat de voor de werkloozensteun uitgetrokken som van 45 mlllloen 5 mlllloen lager ls dan het vorige jaar. De nieuwe ramingen leveren echter in totaal een toeneming op met riiim 17 mlllloen vergeleken met de oor spronkelijke begrooting voor 1935. De ramingen voor den geheimen dienst zijn van 180.000 pond gebracht op 250.000 pond. KON. NED. STOOMB. MIJ. BOSKOOP, 26 Februari van Hamburg n. Antwerpen. FAUNA, uitreis, pass, 26 Februari n.m. 8 uur Santa Maria. HERMES, 26 Februari van Barcelona naar Malta. ODYSSEUS, 26 Februari van Spanje te Amsterdam. PERSEUS, 26 Februari van Bordeaux n. POSEIDON, 26 Februari van Bari naar Catania. VENEZUELA, uitreis, pass. 27 Febr. v.m. 6 uur San Miquel. VESTA, 26 Februari van Kopenhagen naar Gdynia. VENUS, 27 Febr. van Algiers n. Alexandrië TITUS, 27 Febr. van Tarragona te Valencia ALKMAAR, thuisreis, 27 Febr. te Havre. HERCULES, 27 Febr. van A'dam via Rotterdam naar Middl. Zee. GANYMEDES, 27 Febr. van Hamburg n. Amsterdam. PLUTO, 27 Febr. van IJmuiden te A'dam. KON. PAKETV. MIJ. LEMATANG, 26 Febr. v. Port Louis n. Reunion. SIPORA, arr. 25 Febr. te Belawan. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJISARQEA, 25 Febr. van Hongkong n. Muntok. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. TOSARI, 25 Febr. v. Belawan n. Bombay. MIJ. NEDERLAND. POELAU BRAS, thuisr., pass. 26 Febr. Perim. POELAU LAUT, 27 Febuari van Java te Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN BINNENDIJK, 25 Febr. v. R'dam te New- Orleans. DÏNTELDIJK., uitr., 24 Febr. v. Bermuda. BILDERDIJK, 27 Februari v. New Orleans te Rotterdam. STATENDAM, toeristenvaart, arr. 26 Febr. te New York. DAMSTERDIJK thuisreis, 26 Februari te Liverpool. LEERDAM. 26 Februari van Rotterdam te New York. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND, 26 Februari van Amsterdam te B. Aires. AMSTELLAND, thuisreis, 28 Februari v.m. 10 uur te Las Paimas verwacht. HOLLAND—AFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN, 27 Februari van Durban naar Lorenzo Marques. JAGERSFONTEIN, 27 Februari van Rot terdam via Antwerpen naar Zuid-Afrika. HEEMSKERK, uitreis, pass. 26 Februari Gibraltar. SPRINGFONTEIN, thuisreis, pass. 27 Febr. Ouessant. ROTT. LLOYD. BALOERAN, 27 Febuari van Rotterdam te Batavia. SIBAJAK, uitreis, 27 Februari te Marseille. KOTA INTEN, uitreis, 25 Februari n.m. 9 uur van Makallah. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. AMSTELKERK, 26 Febr. van Duala naar MAASKERK. .27 Febr, v.m, I uur van Hamburg naar Amsterdam. HALCYON LIJN. STAD ZAANDAM, naar R'dam, pass. 27 Februari Ouessant. MIJ. OCEAAN. MELAMPUS, Java naar A'dam, 27 Febr. van Belawan. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALMKERK, thuisreis, pass. 27 Febr. Kaap de Goede Hoop, DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. JONGE ELISABETH, 26 Febr. v. Algiers n. Valencia. MIRACH, 25 Febr. B. Aires Roads gep. MAAS, 26 Febr. v. R'dam te Hamburg. DRIEBERGEN, 26 Febr. van Narvik naar R'dam. JONGE JACOBUS, 27 Febr. v. Londen te Antwerpen. WESTLAND, 27 Febr. van R'dam te Lelth. MIDSLAND, 26 Febr. van dè Tyne n. R'dam IMMINGHAM, ms., 26 Febr. van Kingslynn n. R'dam. KERKPLEIN, 27 Febr. v. R'dam te Ham burg verwacht. HAULERWIJK, 25 Febr. van Norfolk te Havana. RAPANA, 26 Febr. v. Port Said n. Haifa. PHOBOS, 25 Febr. v. St. Vincent n. Dakar. SCHELDE, sleepboot, 25 Febr. v. St. Vincent n. Sierra Leone. SOESTERBERG, 22 Febr. v. Monrovia n. Amst. IJSELHAVEN. 25 Febr. v. Tampa n. Mobile. WAALHAVEN, n. Londen, was 26 Febr. 1 u. 10 n.m. 80 mijlen Z.W. van Lands End EXPORT, 26 Febr. v. Delfzijl te Londen. GRUTTO, 26 Febr. v. R'dam te Londen. EBRO, sleepboot, pass. 26 Febr. Dungeness, naar Port of Spain. EEM, 26 Febr. van R'dam te Libreville. 11

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11