Een praatje mèt en iets óver burgemeester E. Vernède. PEPSODENT TANDPASTA 76*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 Februari 1936 Derde Blad No. 23289 Bij zijn afscheid van Voorschoten. in NIEUWE GROOTERE TUBES voor DEZELFDE LAGE PRIJZEN] 10% meer Pepsodent 45 ets. en 70 ets. per tube O In de Raadsvergadering van morgen avond zal de heer Edwin Vernède, geboren te Utrecht op 12 December 1864, afscheid nemen als burgemeester van Voorschoten, van welke gemeente hij méér dan 40 jaren de trouwste burgemeester in den besten zin des woords geweest is. Burgemeester E. Vernède. Dat was een gezochte gelegenheid eens een praatje met den heer Vernède te gaan maken, die ons daartoe welwillend zijn toestemming gaf. Toen wethouder Mens den heer Vernède ten vorigen jare tijdens het feest van zijn 40-jarig burgemeesterschap toesprak, gaf deze als zijn oordeel te kennen, dat de burgemeester in al die jaren voor Voor schoten geweest is ,,Een man van groote beteekenis". Een man van groote beteekenis uit een der dorpen onder de rook van Leiden, la ten wij niet zonder meer gaan: wij willen gaarne met hem nog eens in korte trek ken nagaan, wat hij presteerde en hoeveel de plaats aan hem verschuldigd is. Voorschoten is in een oogwenk bereikt, dank zij de prachtige verbinding met de Blauwe Tram, waarvan ook de Voorscho tenaren terdege profiteeren. In het cen trum staat het fraaie gemeentehuis, on der het bewind van den heer Vernède in 1926 gereed gekomen en daarnaast de monumentale fontein, door de burgerij bij het zoo even genoemde 40-jarig jubileum ter eere van den Burgemeester aange boden. Een goeden indruk maakt dit alles on middellijk reeds, een indruk, dat de heer Vernède hier in breede kringen geacht en geliefd is, wat ons uit gesprekken met in woners reeds duidelijk gebleken was, Het volgend oogenblik zitten wij tegen over den Burgemeester, die met Voorscho ten zooveel lief en leed heeft gedeeld en wiens gansche hart aan deze gemeente hangt. Het inleidend praatje begint met een levensbeschrijving: de nu 71-jarige blijkt sinds 1882 onafgebroken in het ambtelijke leven te staan. Op 17-jarigen leeftijd reeds werkzaam gesteld op de Provinciale Griffie van Zuid-Holland, werd hij in 1889 aangesteld tot gemeente ontvanger en ambtenaar ter secretarie te Krommenie. In 1893 werd de heer Vernède secretaris van Voorschoten nog onder burgemeester De Kempenaer, die later als zoodanig naar Oegstgeest vertrok en tot wiens opvolger hij onder Minister van Houten benoemd werd in 1895. Als merkwaardigheid vertelt de heer Vernède ons hierbij, dat minister Van Houten hem eerst gebood ontslag als se cretaris van Voorschoten te nemen, daar deze niet zonder goedkeuring der burgerij de ambten van secretaris en burgemeester gecombineerd wenschte te zien. Kort daar op benoemde de Raad hem toen weer met algemeene stemmen tot secretaris en de functie's burgemeester-secretaris zijn sindsdien ruim 40 jaren in zijn handen gecombineerd geweest. Gelijk bekend zijn deze ambten sinds kort gesplitst: de heer Schram de Jong zag zich onlangs tot secretaris verkozen, in spanning wacht men nu op de keuze van den nieuwen burgemeester, waarvoor zeer vele sollicitanten zich hebben aan gemeld. Het blijkt al spoedig: men heeft ons niet te veel verteld, toen de Voorschote naren ons er op wezen, dat onder den heer Vernède veel totstand is gekomen. Toen deze te Voorschoten kwam, waren er slechts 2400 inwoners, nu bedraagt dit aantal 6500: een uitbreiding dus, die heel watzorgen van den „burgervader" heeft geëischt. Maar wanneer de heer Vernède ons zegt. dat hij het ambt van burgemeester het mooiste acht, wat men in zijn leven kan vervullen en dat hij, wederom geboren, dezelfde functie zou prefereeren boven alle andere, daar men dan zooveel in het algemeen belang kan doen. dan begrijpen wij, dat de Burgemeester deze zorgen vol gaarne op zich heeft genomen, omdat iets, wat men met liefde doet. toch eigenlijk geen zorg geeft.Het is, zoo zegt de heer Vernède, een interessante betrek king, waar men véél van maken kan. In een dorp is het mogelijk de ziel, de drijfkracht van de beweging te zijn. op het platteland kan men velen adviseeren, menschen uit allerlei categorieën. Dat is het mooie van dit ambt in een kleine plaats: in een groote gemeente is dat dik wijls zoo héél anders en zijn er zoo veel meer tegenwerkende factoren. Wij komen dan weer op ons uitgangs punt terug: wat is alzoo onder het be stuur van den heer Vernède tot stand ge komen? En dan zijn er eenige zéér belangrijke zaken: n.I. de totstandkoming van het ge meentelijk gasbedrijf in 1907, die v.m het gemeentelijk waterbedrijf in 1911 en van het electriciteitsbedrijf in 1926, waaraan de heer Vernède zijn volle werkkracht gaf en waartoe hij het initiatief heeft geno men. Hoeveel doorzettingsvermogen noodig is geweest om tot de oprichting van deze nu zoo mooie bedrijven te komen, krijgt daar van een uitstekend denkbeeld, wanneer hij bladert in de keurige boekjes, die bijv. verschenen in verband der zilveren jubilea van de twee eerstgenoemde bedrijven. Daarin leest men uitvoerig, wat door den heer Vernède alzoo verricht is en krijgt men wel sterk den indruk, dat de burgerij van Voorschoten lange jaren in hem een burgemeester heeft getroffen, die het beste met de gemeente en haar vooruit gang vóór had. Tegenwerking en cynisme zijn hem veelal ten deel gevallen, men had geen vertrouwen in deze nieuwigheden. Had men hem bij zijn plannen voor het gas bedrijf niet toegevoegd: „Ge krijgt geen 10 aansluitingen!" en was het uiteindelijk resultaat niet schitterend? En dan lezen wij weer in het jubileumboekje van het Waterleidingbedrijf aan het slot van ee'- groote rede van den heer Vernède: „De Burgemeester hoopte daarom, dat de Raad een besluit zou nemen, waarbij ook met de toekomst werd rekening gehouden en waarvan het nageslacht de vruchten zal mogen plukken." Als aardige anecdote vertelt de heer Vernède ons dan in dit verband, hoe hij, na jarenlangen strijd vóór een waterlei ding, het voorstel daartoe in den Raad bracht, terwijl de beide wethouders er zeer beslist tegen waren. Ook was dit aanvan kelijk met alle raadsleden het geval, doch tenslotte werd het voorstel tóch met alge meene stemmen aangenomen. De wethouders stemden het laatst en toen óók maar vóór, omdat de anderen dit allen gedaan reeds hadden en er dus toch niets meer aan te doen was Ziet: zóó heeft deze Burgemeester ge streden voor de toekomst en voor het nageslacht! En wij zouden dit artikel kunnen vullen met tal van dergelijke uit spraken die er van getuigen, hoe zéér de belangen der burgerij hem ter harte gin gen. onafgebroken, waarbij hij niet slechts naar het oogenblik keek. maar vèr in later jaren, waarvan Voorschoten nü de vruchten waarlijk plukken mag! Water en licht dus: hygiëne en comfort zijn bijv door den heer Vernède in hooge mate bevorderd. Wat de hygiëne betreft: ook de huizen bouw heeft steeds bij hem een een warm voorstander gehad. In 1916 kwam het eerste complex woningen der Voorsqhoten- sche woningbouwvereniging tót stand en in 1928 het tweede: tezamen 80 woningen. Vooral de electrificatie der Blauwe Tram was oorzaak dat steeds meerderen zich in Voorschoten kwamen vestigen. De laatste jaren gemiddeld 200 nieuwe inwoners: ge pensioneerden en ambtenaren, voor wie de prachtige verbinding met de groote steden geen beletsel meer was. zich in een buitengemeente te vestigen. De Burgemeester vertelt ons dan. hoe het steeds zijn streven is geweest, zooveel moelijk contact te zoeken met de burgerij en gelukkig met haar alsook met den Raad in het algemeen in een zeer goede verstandhouding heeft mogen leven. In vele besturen van plaatselijke ver- eenlgingen nam hij dan ook zitting: wij noemen slechts de Coöp. Boerenleenbank, die hij mede hielp oprichten en waarvan hij 28 jaren lang in het bestuur zitting had het Groene Kruis, dat in den heer Vernède 26 jaren een warm bevorderaar vond. zijn jarenlang voorzitterschap van de Koningin Wilhelminavereeniging. die hii eveneens oprichtte, alsmede de Burger wacht en nog zooveel vereenigingen mèèr. Wanneer wij dan nog herinneren aan de vele beslommeringen van den distributie- tijd. waar Voorschoten goed door heen gekomen is. of aan het feit. dat Burge meester Vernède bij voortduring zijn aan dacht wijdde aan een uiterst zuinig finan cieel beheer van de gemeente waardoor zü nu niet .noodlijdend" is mede door de gunstige sesultaten der bedrijven terwijl de belastingen niet ten top zijn gevoerd, dan weten wij hierin het een en ander vermeld te hebben van de nauwgezette en voortdurende interesse van den heer Ver nède voor het belang, de groei en bloei van Voorschoten. Maar onmiddellijk zijn wij ons daarbij bewust, slechts een tipje van al zijn werk te hebben opgelicht. Er gebeurt immers zóó veel in 40 jaren, waarover nu niet meer gesproken wordt, maar dat op het moment, waarop zulks geschiedde, zich ontwikkelde of tot resul taat kwam toch de hoogste aandacht vroeg en tot grooten dank verplichtte! Als voorbeeld van burgemeester Ver- nède's werkzaamheid mogen wij tenslotte niet vergeten zijn opleiding voor toekom stige burgemeesters te vermelden. Hoeveel volontairs, die nu zélf een gemeente be sturen. bij hém hun opleiding genoten: het is niet meer na te gaan! De heer Vernède stond als een expert op dit gebied bekend, één, die moeilijk te vervangen zal zijn. Ieder jaar 4 of 5, soms wel 6 en 7 adspirant-burgemeesters werk ten onder zijn leiding voor hun examens. Natuurlijk was in een betrekkelijk kleine plaats als Voorschoten niet altijd werk voor hen. maar de heer Vernède zorgde er steeds voor, dat zij aan 'twerk bleven, al kostte dit veel voorbereiding en orga nisatievermogen van zijn kant. Het be hoeft dan ook geen verwondering te wek ken, dat de heer Vernède lid is van de examencommissie diploma A, terwijl hij mede van de oprichting af. voorzitter is geweest, gedurende 8 jaren, van de Ver- eeniging van Ned. Gemeenten, afd. Zuid- Holland. Bij het 40-jarig jubileum zijn dan ook vele tegenwoordige burgemees ters, die bij den heer Vernède de beginse len van het ambt kwamen leeren, hun ouden mentor allerhartelijkst komen com plimenteeren. BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN. VOORLOOPIG VERSLAG VAN DE EERSTE KAMER. Blijkens het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen betreurden vele leden de late indiening er van. Zij waren van oor deel. dat de hoogst gewichtige aangele genheid, welke het hier geldt, reeds lang wettelijk had moeten zijn geregeld. Eenige leden hadden ernstig bezwaar tegen de voorgestelde regeling, omdat zij de geestelijke gevolgen, welke de tenuit voerlegging er van zal teweeg brengen, verderfelijk achtten. De mogelijkheid, aan de burgerlijke be volking tegen onmetelijke gevaren van luchtaanvallen noemenswaardige bescher ming te verschaffen, achtten zij zoo ge ring, dat de onverdedigbaarheid van een land in den modernen oorlog, bovenal van een land met een zoo gering oppervlak als het onze, bij tenuitvoerlegging van de ontworpen bepalingen geenszins wordt verholpen. Vele leden betoogden, dat de techniek van het afweergeschut zeer wel in staat is, in samenwerking met vliegtuigen een vliegeskader te weren. Zij betoogden voorts dat, hoe meer bescherming tegen de hedendaagsche oorlogspractijk wordt uit gevonden, hoe beter zulks moet worden geacht. Intusschen verheelden sommigen hunner de vrees niet, dat uit de toepas sing van de ontworpen maatregelen heel wat administratieve omslag zou voort vloeien. Ten aanzien van de beschermde kelders, die onder groote gebouwen zullen worden ingericht, heeft, zoo betoogden enkele leden, de Regeering verklaard, dat het niet zeker is, of zij voldoende beveiliging zullen bieden. Dien twijfel achtten zij alleszins begrijpelijk, gezien de noodzake lijkheid, betonnen afdekkingen aan te brengen van meters dikte en gelet op de wellicht onoplosbare moeilijkheden bij de luchtverversohing. Is, zoo vroegen zij, der halve de kans niet groot, dat deze schuil plaatsen voor degenen, die ze betrekken, in stede van bescherming vergrooting van onheil zullen opleveren. Ook zouden de hier aan het woord zijnde leden gaarne vernemen, hoe de Minister van Binnenlandsche Zaken zich voorstelt, de bescherming door openbare schuilkel ders te verkrijgen, inzonderheid in de grootere gemeenten, en met name, hoevele personen één schuilkelder zou moeten op nemen, per hoevele inwoners der ge meente men een kelder zal dienen te bou wen en op welke kosten per stuk dit onge veer zou komen te staan. Die kosten, zoo meenden deze leden, belhoort in ieder ge val het Rijk te dragen. Gevraagd werd ten slotte, of krachtens de ontworpen regeling ook in het oog wordt gevat de bescherming van de be volking tegen de bacteriologische krijg voering, indien deze eveneens bij lucht aanvallen wordt toegepast; zoo neen, waarom dit wordt nagelaten, en zoo ja, welke maatregelen te dezer zake de Regee ring denkt te nemen. INVOERBEPERKING VAN STEENKOLEN. Adviescommissie inzake de prijzen ingesteld. De Minister van Handel, Nijverheid en I Scheepvaart heeft opnieuw ingesteld een commissie, welke hem op zijn verzoek zal adviseeren over vraagstukken, verband houdende met de uitvoering van de in voerbeperking van onderscheidene kolen- soorten, inzonderheid met betrekking tot de prijzen der kolen. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren W. G. R. M. van der Lugt. dr. O Bakker, A. Rom Colthoff. mr. A. Haex, ir. G. F. H. Touben, J. G. Ph. Looman, ir. J. Rutten, ir. F. C. J. M. Wirtz en mr. H. van Blankcnstein. Als voorzitter dezer commissie is aan gewezen de heer W. G. A. M. van der Lugt en als secretaris de heer Mr. H. van Blan- kenstein. BURGEMEESTERS. Bij K. B van 22 Februari is met ingang van 1 Maart benoemd tot burgemeester der gemeente Eemnes mr. P. A. L. van Ogtrop. De heer Van Ogtrop ls 32 jaar oud en is thans tijdelijk werkzaam op het Bureau Internationaal Betalingsverkeer van het Ministerie van Handel. Nijverheid en Scheepvaart. Verder is met ingang van 1 Maart 1936 benoemd tot burgemeester der gemeente Grijpskerk A. van de Nadort. De heer Van de Nadort, die 48 jaar is, is thans wethouder der gemeente Rhenen. Het werkzame leven van den steeds ener gieken heer Vernède gaat zich nu wijzigen in een naar wij hopen nog langdurige periode van welverdiende rust te Den Haag. Meer dan 40 jaren Voorschotenaar cn burgemeester, zal het afscheid den heer Vernède zeker niet licht vallen. Doch op medisch advies legt hij zijn ambt. dat hem lief werd en waar hij zich één mee voelt, nu neer. Slechts één zijner voor gangers, n.I. burgemeester Treub, de vader van de beroemde drie gebroeders Treub, die allen in Voorschoten geboren werden, overtroefde hem in bewindsjaren: deze n.I. haalde het recordcijfer van 45 jaren. Maar de heer Vernède mag toch met den twee den prijs een hoogst eervolle plaats in dezen merkwaardigen wedstrijd innemen! Wij wenschen hem van deze plaats vele gelukkige jaren in de Residentie toe: het moge dan zijn, dat hij zijn gemeente nog menigmaal komt bezoeken, mogelijk ook om eens een advies te geven, die zijn toe komstige opvolger ongetwijfeld uit den mond van een ervaren magistraat als hij, die Voorschoten kent als welhaast géén ander, volgaarne zal aannemen. Wij zijn overtuigd ook uit naam van de Voorschotenaren te spreken, wanneer wij den heer Vernède alvast dankzeggen voor de minutieuse zorg, waarmee hij steeds over zijn gemeente heeft gewaakt. Morgen zullen bevoegder personen in den Raad dit zeker onderstrepen! DE ONTWIKKELING VAN DE WIERINGERMEER. Opening van de graanbeurs. Onder groote belangstelling van autori teiten. belanghebbenden en belangstellen den is hedenochtend te Middenmeer de Graanbeurs voor den Wieringermeerpolder geopend. Het initiatief tot het stichten van deze graanbeurs, die eiken Woensdag in Hotel Smit te Middenmeer zal worden gehouden, ls uitgegaan van de landbouworganisa ties in de Wieringermeer, waarin de pachters zijn vereenigd ter bevordering van de gemeenschappelijke vakbelangen. De bedoeling van deze graanbeurs is dc- landbouwers in de gelegenheid te stellen hun producten te koop aan te bieden en ook verder in den ruimsten zin zaken te doen, een gebruik, dat op meer landbouw centra in de provincie Noord-Holland en daar buiten gevolgd wordt. Het is op den marktdag, dat de boeren, de handelaren of hun vertegenwoordi gers ontmoeten, hun zaken regelen en el kaar kunnen spreken. Van de zijde van den handel bleek onmiddellijk voor deze nieuwe graanbeurs groote belangstelling te bestaan, zoodat op dezen openingsdag reeds een dertigtal handelaren een gere serveerde ruimte heeft gehuurd om weke lijks zitting te houden. De voorzitter van het Beurs-comite, de heer A, C. de Graaf uit Wieringermeer. heette de velen, die zich tegen 10 uur in het beurslokaal hadden verzameld, in een korte rede welkom. Tot de vele belangstellenden behooren onder anderen de heer ir. S. Smeding, lid van de directie van den Wieringermeer polder, de secretaris dezer directie de heer C. L. de Bruyn, de inspecteurs A. Minderhoud en ir. Chr. L. van Steen, de chef van den bouwkundigen dienst A. D. van Eek en de wetenschappelijke ambte naar van den landbouwkundigen voor lichtingsdienst ir. W. A. Bosma, de burge meesters uit de omliggende gemeenten, dc voorzitters van de Kamers van Koophan del te Alkmaar en Hoorn, de bedrijfscon- sulent C. Brakman uit Alkmaar, de voor zitter van de Contactcommissie van de Wieringermeer M. A. Kolder, de voorzitter van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwar tier P. M. Burman uit Stompetoren en verder tal van vertegenwoordigers van landbouworganisaties in Noord-Holland. Na de begroeting door den voorzitter van het Beurscomité heeft de heer ir. S. Smeding de Graansbeurs met een korte rede geopend. Vervolgens voerden nog eenige vertegen woordigers van landbouworganisaties het woord, die hun beste wenschen voor het slagen van de nieuwe beurs uitspraken. Onmiddellijk daarop werd de eerste beurs gehouden, waarna de genoodigden zich vereenigden aan een koffiemaaltijd. DE COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMSTEN IN HET VEENBEDRIJF. De arbeiders willen de gestelde voorwaarden niet aanvaarden. De vervenersorganisaties te 2de Exloer- mond en te Emmer-Erfscheidenveen en omstreken, hadden, naar de N.R.Ct. meldt, onlangs aan de landarbeidersbonden mee gedeeld. dat ze bereid waren de bestaan de collectieve arbeidsovereenkomsten te continueeren. onder voorwaarde, dat deze overeenkomsten ook ten volle aanvaard moeten worden door de niet-georganiseer- de verveners. Bij de niet-vervulling van deze voorwaarde zouden de georganiseer de verveners 10 pCt. loonsverlaging toe passen. De arbeidersorganisaties hebben aan de vervenersbonden meegedeeld, dat ze de gestelde voorwaarde niet kunnen aanvaarden. Ze wenschen vóór 15 Maart a.s. de ongewijzigde verlenging der con tracten. DREVES UITTERDIJK 70 JAAR. Gisteren herdacht de heer Dreves Uit- terdijk. grondlegger van de Esperantistische beweging in Nederland, zijn 70sten ver- j cLctTCl2L§ De heer Uitterdijk, die ook thans nog een bekende figuur in de esperanto- wereld is, vierde dit feest in zijn villa „Esperanto Domo" aan de Hyancintihen- laan te Hilversum. Velen kwamen in den loop van den dag den jarige gelukwen- schen, terwijl tallooze brieven en tele grammen uit alle werelddeelen- den heer Uitterdijk bereikten. Ook waren vele bloemstukken gezonden. In het jaar 1901 gaf de heer Uitterdijk als pionier het eerste Nederlandsche leer boek in esperanto uit. Een jaar later stichtte hij het eerste Nederlandsche esperanto-tijdschrift „La Holanda Pioniro" In 1905 werd hij gekozen als vertegenwoor diger van het Nederlandsche taalgebied in het Internationaal Taaicomité, waar van de jubilaris thans nog lid Ls. In verband met zijn leeftijd beperkt dc lieer Uitterdijk zich de laatste jaren in zijn arbeid slechts tot eenig litterair esperantistisch werk. DE GELDSCHIETERSWET. In een adres aan de Tweede Kamer heeft de directie van de N.V. Voorschot bank. voorheen Rotterdamsche Crediet- bank te 's-Gravenhage er op aangedron gen de woorden „mits in dezelfde provin cie gelegen" te doen vervallen in de voor gestelde aanvulling van art. 27 der Geld- schieterswet, welke luidt: „De onderteeke- ning kan ook in een andere gemeente, mits in dezelfde provincie gelegen, plaats hebben indien de gemeente waar de geld- schietbank gehouden wordt, meer dan 50.000 inwoners telt of aldaar de zetel van het prov. bestuur gevestigd is". In een tweede adres vraagt de directie l de aandacht van de Tweede Kamer voor de opmerking dat afdoende rechtszeker heid voor het particuliere geldschieters- bedrijf alleen bestaan zal, indien de be oordeeling van de vraag of er overtreding van de wet plaats heeft gehad, aan den rechter overgelaten wordt, in plaats van aan B. en W. 2e. dat in de art. 18 cn 19 onderscheid zal worden gemaakt tusschen wel en niet opzettelijk in strijd met de wet gepleegde handelingen, waarbij dan aan de niet- opzettelijk gepleegde de gevolgen van in trekking der toelating ingevolge de bepa ling van art. 19 niet zouden mogen wor den verbonden; dusnoggoedkooper Het aantal Pepsodent verbruikers is steeds toegenomen. Kan er een meer overtuigend bewijs gevonden worden, dat Pepsodent werkelijk tandfilm op onschadelijke wijze verwijdert P Thans is het mogelijk gebleken om deze beproefde methode voor mondhygiëne binnen ieders bereik te brengen De nieuwe Pepsodent tubes bevatten 10 meer tand pasta. dus zijn nog goedkooper ge worden Toch is de samenstelling onveranderd gebleven. In ieder opzicht is Pepsodent hetzelfde we tenschappelijke product, dat als „de tandpasta die tandfilm verwij dert", beroemd geworden is. Pro fiteert van deze nieuwe besparing, koopt nog heden een tube. 3e. dat alleen dan de toelating door B. en W. zou kunnen worden ingetrokken, zooals bedoeld in art. 19, indien de hou der van een geldschietbank bij rechterlijk vonnis voor de tweede maal onherroepelijk is veroordeeld wegens een opzettelijk in strijd met een der bepalingen der Geld- schieterswet gepleegde handeling. VESTIGING VAN VREEMDELINGEN. De heer IJzerman heeft aan den minis ter van Sociale Zaken de volgende vraag gesteld: Kan de Minister thans mededeelen of een wetsontwerp betreffende vreemdelin gen, die zich (hier te lande als zelfstandige bedrijfsleiders vestigen, waaromtrent hij den 19en November 1935, bij de behande ling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet van den 16den Mei 1934 in de Tweede Kamer heeft veklaard. dat het „niet-alleen binnenkort, maar veel ster ker: binnen den allerkorsten tijd de Kamer Izoul bereiken", binnenkort zal worden ingediend? DE HEER T. VAN MAANEN DIRECTEUR DER HEIDE-MIJ.? Naar wij vernemen is aan het bestuur der Heide-Maatschappij voorgesteld, den heer T. van Maanen. adjunct-directeur dezer instelling, te benoemen als opvolger van den heer ir. J. P. v. Lonkhuyzen. die, gelijk gemeld, op 6 April a.s. als directeur der Heidemaatschappij zal aftreden, we gens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd. De heer T. v. Maanen is thans reeds ■bijna 20 jaar adjunct-directeur dezer in stelling. U. D. o VERSPREIDE BERICHTEN. 71 jaar oud is overleden de gep. ge- neraal-majoor der artillerie A. G. Maris. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Zooals gewoonlijk huisvesten in de vee stallen rondom de Rotterdamsche vee markt daags voor den marktdag reeds veel runderen. De stalhouders mogen 't markt- vee met toestemming van den Veeartsenij- kundigen dienst, voor het begin der markt ter inspectie bijeenbrengen. Dit gebeurde ook j.l. Dinsdagmorgen met een koppel vee van 58 stuks, waaronder een geval van mond- en klauwzeer werd geconstateerd, waardoor alle in beslag werden genomen en in observatie worden gehouden. Het spook van het mond- en klauwzeer heeft, dus den kop weer opgestoken. Na tuurlijk zal men wel onderzoeken van welken veehouder het besmette dier af komstig is en aldus door direct strenge maatregelen te nemen zal men de ge vreesde ziekte kunnen localiseeren. Overi gens hadden we nog van geen enkel geval gehoord. De gebruiksveehandel heeft er intusschen te Rotterdam wel eenig nadeel van ondervonden, we zagen er heel weinig handel. Trouwens elders, n.I. te Groningen en Purmerend was gisteren eveneens de handel zeer flauw, met iets gedrukte prij zen. De slachtveemarkten hadden even zoo weer een uiterst traag verloop, met groote aanvoeren liepen de prijzen ten slotte nog weer iets terug. Er werd te Rotterdam weer iets (onge veer 40 stuks) voor de scheepvaart ge kocht. Men kocht voor dit doel in hoofd zaak beste kwaliteiten en besteedde tot 23 cent per pond geslacht gewicht. Enkele prima vaarzen konden 24 cent opbrengen. Zooals we vernamen werden in enkele weken tijd 200 stuks voor dit doel gekocht met regeeringstoeslag. De vette kalverenmarkt kon zich on danks cr een zeer beperkte aanvoer was, over de geheele linie moeilijk of niet ge heel in prijs handhaven. Ook nuchtere kalveren gingen iets moei lijker van de hand. Wolver bleef bii kleine aanvoeren duur. De vette varkens aren. zooals we in ons vorig overzicht reeds hadden voorspeld, iets teruggaande. We noteerden 16'/«17'/- cent. In enkele ge vallen nog 18 cent per pond levend ge wicht.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9