INDRUKKEN UIT JAPAN DE STERRENHEMEL LEIOSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 26 Februari 1936 i tftE I M pbuxbn ZIE DE ffiSSSB aS."S-K15 IZfc m: piet van reeuwijki UIT DE RIJNSTREEK. VISSCHERIJBERICHTEN. UIT BE BONTE WAERELD. LAND- EN TUINBOUW. Oleüsilkv. RECLAME. 9315 Orvlo«d'®',a3 VRIJE \TOEGANG J 120 Huiskamers, jg 75 A KIRJCTIt-AAT ffOTTIRDAH ALPHEN. Vergadering R.K. Volksbond. De R.K. Volksbond aid. Alphen hield in de St. Jozelzaal haar Jaarvergadering De bijeenkomst werd met gebed door den voorzitter geopend, waarna deze een kort overzicht gaf over het wel en wee der af- deeling. Het jaarverslag van den penning meester wees een klein batig saldo aan: boeken en bescheiden, nagezien door de controlecommissie, waren in orde. De secretaris gaf een duidelijk overzicht aan gaande den Bond en zijn onderafdelin gen. Met een propaganda-woord besloot spr. zijn keurig verzorgd verslag. De beide aftredende bestuursleden, de heeren Ruys- scnaars en Kerkvliet werden herkozen. In de plaats van den heer G. Bruines die zich niet herkiesbaar stelde en in plaats van den heer Overbeek, die bedankt had als bestuurder, werden gekozen de heeren Paardenkooper en van Zundert. Als voor zitter werd weder herkozen de heer Ruys- senaars. Tot lid der controle-commissie vterd benoemd de heer Schippers. Na een dankwoord aan allen voor de goede sa menwerking volgde de sluiting. Vergadering De Vrijheidsbond. De afd. Alphen van de Liberale Staats partij .De Vrijheidsbond" hield haar jaar- fflksche alg. ledenvergadering ln hotel ..De Vergulde Wagen". Na opening door den voorzitter en de voorlezing der notulen volgde het jaarverslag van den secretaris. Aan het einde van 't afgeloopen Jaar telde de afd. 173 leden. Het verslag van den penningmeester gaf aan dat de finantiën van de afdeeling er niettegenstaande de verkiezingen niet ongunstig voorstaan. Bij de bestuursverkiezingen werden de heeren W. Braber G. v Gulik en A. Kromhout herkozen terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer N. C. A. v. d. Linde, gekozen werd de heer H. v. d. Linde. Volgde nog de benoeming van een kascommissie voor het jaar 1936 en afge vaardigden naar de alg. ledenvergadering, die dit jaar in Utrecht gehouden zal wor den. Bij de rondvraag ontspon zich een levendige discussie over de vragen van den dag. waarna de voorzitter sloot. o BOSKOOP. Bonte-avond in het Patronaatsgebouw. De R.K. muziekver. ,,St. Caeoilia" gaf onder leiding van haar directeur de heer M. J. Markx uit Alphen in het Patronaats gebouw een uitstekend geslaagd concert. De ten gehoore gebrachte nummers, ge tuigden van zeer ernstige studie en werden vlot en onberispelijk uitgevoerd, waarvoor den directeur een woord van lof toekomt. Het hartelijk en langdurig applaus was daarvoor het beste bewijs. Medewerking werd verleend door eenige leden van het bekende Amsterdamsche tooneelgezelschap N. L. Tulo en Johan Schmidt di Vista die tusschen de muzieknummers eenige too- neelstukjes hebben -opgevoerd, n.l. .De zeeman en de mismaakte" ..De dief" en tot slot „Ik kan er niet tegen". ..St. Caecilia" kan met genoegen op dezen goedgeslaagden avond terugzien. TER AAR. Jaarverg. Ziekenhuisverpleging. In café 't Centrum vergaderde onder voorzitterschap van den heer P. Kroon de Ziekenhuisver. „Aardam". De voorz. riep de talrijk opgekomen leden het welkom toe. De secr. de heer W. Hoogstraten, las de notulen, gevolgd door den penningm. den heer H. Hegeman. die een overzicht gaf van de stand der geldmiddelen, het ledenaan tal enz. Aan zijn verslag ontleenen wij het navolgende: totaal ontvangsten (batig saldo vorig dienstjaar inbegrepen) f 3303,84 totaal der uitgaven over 1935 f. 1043.71. Kassaldo alzoo f. 2260.13. Het saldo is ge stegen met f. 849.88. Aan dit gunstige financieele verslag voegde de penningm. de mededeeling toe, dat het ledental vrijwel constant was ge bleven, n.l. 300 gezinshoofden of alleenwo nende personen en totaal verzekerden 1304 personen. Er zijn in 1935 in ziekenhuizen verpleegd 11 personen met in totaal 238 verpleegdagen De controle-commissie, be staande uit de heeren Heemskerk en van Eyk bracht een gunstig rapport uit be treffende de administratie van den penn. Als bestuursleden werden herkozen de heeren D. van Eyk en C. van Vliet Johz., terwijl men tot lid der contr. commissie benoemde de heeren G. Blonk en H. Slin gerland. De kostenvergoeding bij verpleging in andere dan het Acad. Ziekenhuis kwam ter sprake, benevens de aanschaffing van een brancard voor autovervoer. Een posi tief besluit kon ditmaal nog niet worden genomen. Hierna sluiting. o ZOETERMEER. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De raad vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester L. R. Middelberg. Alle leden aanwezig. Na opening en gebed deelde de voorzitter mede dat het oude Raadhuis van Zegwaart is verkocht aan den heer H. C. Blinkers voor f. 8000. De notulen werden gelezen en vastge steld. Binnengekomen was een schrijven van de commissie tot wering van school verzuim dat de heer J. N. v. Reeuwijk is benoemd tot voorzitter en tot secretaris de heer F. G. Baylé. Kasopname gemeente ontvanger. In kas f. 16.166 39. Volgde begrooting 1936. De voorzitter deelde mede dat Ged. Staten de begroo ting niet goedkeuren indien de raad wei gert 200 opcenten te heffen op de perso- neele belasting in plaats van 170. De voor zitter drong er op aan het raadsbesluit te wijzigen ln verband met de moeilijkheden die daaruit kunnen vloeien bij eventueel beroep bii de Kroon. De heeren v. Straalen en Scheer waren het hiermede niet eens en zouden gaarne een commissie benoe men ter besprekingen van deze kwestie bij Ged. Staten. De voorzitter deelde mede dat dit breedvoerig is toegelicht en zeide dat hierbij weinig succes te verwachten is. IJMUIDEN, 26 Febr. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.100.80; Tongen per KG. f. 1.700.85; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 149.50; Middelschol per kist van 50 KG f. 19.5012; Zetschol per kist van 50 KG. f. 19.50—17.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 187; Bot per kist van 50 KG. f. 9.50—6; Schar per kist van 50 KG. f. 114.90; Tongschar per kist van 50 KG. f.3525; Roggen per 20 stuks f.1711; Vleeten per stuk f. 1.70—0.80: Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 119.50; Groote Schelvisch p. kist van 50 KG. f.3521.50; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 31—19; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 2818; Kleine Schelvisch p. kist van 50 KG. f24 12 50; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.42 14: Gullen per kist van 50 KG. f. 11.50 5.50; Lengen per stuk f.42.60; Heilbot p. KG. f. I 050.56; Wijting per kist van 50 KG. f. 102.90; Koolvisch per stuk f. 0.55 0.13; Makreel pier kist van 50 KG. f. 15.50 f. 8.00. Aanvoer 84 kisten versche haring; prijs f. 5.503.90 per kist; 1 steur van 26 KG., prijs f. 21.84. Aangekomen 13 stoomtrawlers: IJM. 147 met f.2610; IJM. 167 met f.3720; IJM. 19 met f.2190; IJM. 95 met f.1430; IJM. 46 met f.580; IJM. 16 met f.2010; IJM. 96 met f.2020; IJM, 22 met f.1760; IJM. 78 met 1.1500; IJM. 38 met f. 2800: IJM. 7 met f. 1840; IJM. 165 met f. 1830; IJM. 60 met f. 1730, en de loggers SCH. 341 met f. 610; SCH. 107 met f 1040; SCH. 25 met f.840; KW. 159 met f.1250; KW. 14 met f.650; KW. 161 met f.1100; KW. 134 met f.760; KW. 166 met f.670; KW. 102 met f.500; KW. 27 met f. 620; KW. 23 met f. 700. (niet officieel). DE WANDELENDE INGENIEUR. Een Hongaarsch ingenieur heeft in het jaar 1910 met den Amerikaanschen spoor wegmagnaat Astor een weddenschap ge- s'oten, waarbij hij zich verbond 182.000 Km. loopende in dertig jaar af te leggen. Het e„.-.ge voertuig, waarvan hij gebruik mag maken is de oceaanstoomer, die hem naar andere werelddeelen brengt. Astor heeft 100.000 dollar op een bank gedeponeerd, die aan den ingenieur zullen worden uitbe taald, als hij de voorwaarden om te winnen heelt vervuld. 182.000 kilometer is ongeveer 4'/« maal de omtrek van de aarde en juist het aantal kilometers spoorBaan, dat Astor toentertijd bezat. Voor den millionair is 't een dure grap. afgezien daarvan, dat hij een goeden kans maakt te verliezen. Hij moet den Hongaar voortdurend laten con troleeren en de door dien man afgelegde trajecten nauwkeurig op schrift laten be rekenen. Daar de ingenieur niet bemiddeld is, moet hij bovendien de reiskosten beta len, die overigens niet al te hoog zijp, wan neer iemand te voet gaat. -Verder heelt hij in de ruim vijfentwintig jaar, die zijn te genstander nu al wandelt, vijfennegentig paren schoenen moeten bekostigen, hetgeen een gemiddelde beduidt van ongeveer vier paar per jaar. Als men niets doet dan loo- pen. is men begrijpelijkerwijze nog al sleetsch. De Hongaarsche tippelaar heeft thans 170.000 K.M. afgelegd. Vóór eind 1940 moet hij nog 12.000 kilometer verslonden hebben. Hij heeft zesenvijftig landen be zocht en veertien talen geleerd. DE VERZAMELING WANDELSTOKKEN VAN WIJLEN PAUL BOURGET. De historie heeft bewezen, dat een groot aantal kunstenaars de een of andere bij zondere liefhebberij heeft gehad, die met hun kunst niets uit te staan had. Zoo zal menigeen wel niet weten, dat de over leden Franschen schrijver Paul Bourget een hartstochtelijk verzamelaar van wan delstokken was. Volgens de Parijsche bladen behoort de wandelstokkenverzameling van Paul Bour get niet alleen tot de grootste, doch ook tot de interessantste van deze soort. Zij bevat vele honderden exemplaren, vanaf de eenvoudigste, vervaardigd uit Chi- neesch bamboe, tot aan de wandelstokken met gouden knop en versierd met edel- steenen. Paul Bourget beijverde zich niet alleen alle denkbare soorten wandelstokken te verzamelen, doch hij trachtte eveneens de wandelstokken van beroemde persoonlijk heden in zijn bezit te krijgen. Tot zijn lievelingsstokken, waarop hij bijzonder trots was, behoorte de wandel stok van Benjamin Franklin en die van den Russischen ex-grootvorst Paul van Rusland. Deze laatste is geheel van ivoor. Ten slotte werd op één na alg. st. be sloten de opcenten tot 200 te verhoogen. Tegen stemde de heer J. v. d. Tas. Benoeming lantaarnopsteker M. J. Moerland. Op voorstel van B. en W. werd deze benoemd met ingang van 9 November 1935 de datum waarop hij als nachtwaker ln gemeentedienst trad. Na een ongelangrijke rondvraag volgde sluiting. Naar wij vernemen zal op 26 Februari de nieuwe politieverordening afgekondigd worden die op 5 Maart van kracht zal zijn en worden toegepast. Waar er meerdere nieuwe strafbepalingen in voorkomen is het niet ondienstig van de afkondiging kennis te nemen. o ZWAMMERDAM. In de Ned. Herv. Kerk alhier, trad op uitnoodiging van de Chr. Jongel. Ver. „Bid en Werk" als spreker op, ds. Grave- meijer van 's Gravenhage, tot het houden der tweede wtnterlezing in dit seizoen. Als onderwerp had spr, gekozen „Tee kenen der tijden". Op boeiende wijze schetste de begaafde redenaar de teekenen der tijden, die in het licht der Goddelijke openbaring vallen te constateeren in het huidig wereldgebeuren. De belangstelling was ditmaal niet zoo groot als verwacht kon worden. VOOR KLEINE TUINEN. De eerste voorjaarsboden. Nog is het winter maar tusschen het gras staan de sneeuwklokjes reeds te bloeien en verkondigen ons de komst van het voorjaar. Het wordt dan ook tijd om onzen siertuin in orde te brengen. Met het snoeien van bladverliezende heesters ma ken we nu voortgang, opdat we tijdig ge reed zijn. De groenblijvende houtgewassen snoeien we pas wanneer de bladverliezende groen beginnen te worden. De gazons wor den bemest en hiervoor kunnen we ge bruik maken van fijne compost, korte mest of mestaarde. Deze stoffen worden dun uitgespreid en na eenige dagen door- geharkt. Na een paar weken harken we het overblijvende grove materiaal er af waar na we de gazons rollen met een tuinrol. Waar de bovengenoemde sneeuwklokjes staan rollen we natuurlijk niet en gebrui ken we voor bemesting liever kunstmest. Van de heesters bloeien reeds het peper boompje of Daphne Mezereum, de witte els of Ainus incana en de hazelaar of Corylus Avellana. Ook de gele korneelje of Cornus Mas en Rhododendrum praecox, een laag blijvende soort met paarslila bloempjes bloeien weer binnen een paar weken. Ze brengen ons met de reeds bloeiende win terjasmijn of Jasmlnium nudiflorum en de bloeiende tooverhazelaars of Hamamelis in een voorjaarsstemming. Ook in den rotstuin komt leven. Reeds bloeien verschillende Primula's als P. Wanda, P. purperkissen en P. veris acaulis, het leverbloempje of Hepa- tica triloba, met kleine op anemonen gelij kende bloempjes, terwijl het longenkruid of Pulmonaria officinalis, Anchusa myose- tidiflora met op vergeetmenietjes gelijken de bloemtrossen, Adonis vernalis met groo. te gele anemoonvormige bloemen binnen eenige weken zullen/volgen. Het wordt dus tijd om ook den rotstuin een goede schoon maakbeurt te geven. Hetzelfde geldt voor het boord, bed of strookbeplanting langs het stapelmuurtje waar deze soorten mis schien geplaatst zijn. Ook de vroegbloei- ende bolgewasjes als: sneeuwroem of Chi- nodoxa en Scilla sfbirica, die we ook op bovengenoemde tuingedeelten - een plaatsje gaven, staan op het punt te gaan bloeien. Juist deze vroege bloeiers zijn ons zoo wel kom omdat ze een tolk zijn van de nade rende lente. Waar de grond om deze ge- wasjes gedurende den "winter is dichtge slagen wordt deze met daarvoor geschikt gereedschap als wiedklauwtje of schrepel voorzichtig losgemaakt. Tusschen de groo- tere vaste planten die later zullen bloeien kunnen we den grond voorzichtig omspitten waarbij we zoo noodig, wat korte mest kun nen onderwerken. Gok tusschen de hees ters spitten we den grond voorzichtig om, maar niet te diep opdat we de wortels niet beschadigen. Bovenstaand kaartje stelt voor den ster renhemel in Nederland, op 1 Maart 1936, des avonds te acht uur Middelbare tijd, gelijk aan 6 h 38 min. Sterrentijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij Sterrenkaarten nood zakelijk en gebruikelijk, ten einde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen, die in het Oosten op komen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men ver der slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemei gericht is, dan is de oriëntatie een voudig genoeg! Op dit kaartje loopt, van het NNW naar het ZZO. door de sterrenbeelden Zwaan, Cassiopeia, Perseus, Wagenman, Tweelin gen, Schip, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon neemt deze maand toe van 30 gr. tot 42 gr.; de dag- boog de tijd dat zij boven den horizon staat)van 10 3/4 uur tot 12Vs uur. III. Op 15 Mei 1931 wordt minister-president Inoekai door een aantal jeugdige officie ren doodgeschoten. Men schiet hem neer, omdat men in hem den vertegenwoordiger ziet van het in Japan door de militairen zoo zeer gehate groot-kapitaal en tevens, omdat men doo» dezen politicus te doo- den, hoopt, het parlementaire systeem in het hart te treffen. In zeker opzicht be reiken zij ook hun doel, want de vermoor de staatsman behoort tot de parlemen taire partij, de Seiyukai, die de meerder heid bezit in de volksvertegenwoordiging, en dus zoude het logisch zijn. dat men uit de gelederen van deze partij zijn opvol ger aanwijst. Dit geschiedt echter niet. Prins Saionji, de oude staatsman, de laat ste der Genro's, die den Keizer immer van raad moet dienen, adviseert Zijne Majesteit niet langer een parlementair kabinet te benoemen, doch in plaats van den vermoorde den buitenstaander, admi raal Saito, op te dragen, een nieuw mi nisterie te vormen. Dit geschiedt ook, en zoo komt het ministerie Saito aan het bewind. Het kan het echter niet lang houden, want verschillende schandalen rond enkele ministers dwingen het af te treden en admiraal Saito wordt opgevolgd door den tegenwoordigen premier, admi raal Okada. Nu kan men in Japan wel van extra-pariementaire kabinetten spre ken, maar de ministers behooren toch practisch altijd tot een van de beide groote politieke partijen. De Seiyukai had nog altijd de meerderheid. Maar nu koos admiraal Okada een aantal leden van de Minseito tot zijn medewerkers. Nu zal de belangstellende lezer vragen, wat wil dat zeggen, Seiyukai of Minseito. Het ant woord hierop is heel moeilijk te geven, want vraagt men naar de programma's dezer beide elkaar zoo fel bestrijdende partijen, dan blijkt, dat die als twee drup pels water op elkaar gelijken. Verschil in politiek streven is er practisch niet. Een De schijngestalten van de maan zijn: V.M.: 8 Maart; L.K.: 16 Maart; N.M.: 13 Maart; E.K.: 29 Maart. Men vindt de Volle Maan van 8 Maart in het. Oosten, bezuiden den Leeuw; het Laatste Kwartier valt buiten onze teekening; de Nieuwe Maan van 23 Maart staat echter juist in het Westen, bij Mars, en het Eerste Kwar tier van 29 Maart staat in de Tweelingen. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier heldere planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3.4) is morgenster in Steenbok en Waterman: zij staat 30 Maart in samenstand met Saturnus; laatstge noemde is dan de Zuidelijkste van de twee. Mars (m 1.5) is avondster in de Visschen; ihij is om 8 uur net bezig te ver dwijnen, pal in 't Westen. Jupiter (m 1,7) is morgenster in den Slangendrager Saturnus (m 1,2) is, tegen het einde der maand, laag in het Oosten in de ochtendschemering te zien. (m magnitude helderheid, verge leken met een ster van de 1ste grootte, die m 1.0 heeft). Den 20en Maart om 19 uur treedt de zon in het teeken Aries (Ram) van den Dierenriem; dan begint de Lente. bekend Jananoloog heeft dan ook het woord gebruikt van belangen-gemeen- schappen. en dat is in veel opzichten juist. Beide partijen komen voort uit be paalde stamgroepen, die zich ln de prac- tijk naar verschillende richtingen georiën teerd hebben. De Seiyukai is iets meer naar den kant van het groot-kapitaal ge oriënteerd, de Minseito geldt als iets radi caler. Maar daar is dan ook alles mee ge zegd. Men heeft in 1890 in Japan het par lementaire stelsel ingevoerd, dat ln dit grootendeels feodale land een mislukking moest worden. De parlementaire strijd was er in de eerste plaats een om de macht in den Staat, om de vette baantjes, hetgeen nog verergerd wordt door het feit. dat alle provinciale gouverneurs met de ministeries op en aftreden, gelijk dat ook in Amerika het geval is. Die zit, tracht dus te blijven zitten en de partij met de grootste kas won het tot dusver. Bij de verkiezingen was het tot dusver regel, dat de kiezers hun stemmen aan de meest biedende verkochten, ondanks geheim en algemeen kiesrecht. Wij schrijven tot dus ver, omdat onlangs de regeering Okada een wet heeft doet aannemen, waarbij het verkoopen van stemmen strafbaar werd gesteld. Het gevolg is geweest, dat bij de jongste gemeenteraad-verkiezingen het aantal thuisblijvers enorm was, omdat de boeren op het platteland zeiden: „wanneer ik er niet aan kan verdienen, wat heb ik er dan aan, te gaan stemmen". Ofschoon beide partijen over het alge meen de zelfs zeer vérgaande eischen van de militaire ministers gesteund hebben, hebben de militairen toch een niet geheel onverklaarbare afkeer van alles, wat naar politiek zweemt. Die afkeer gaat zoo ver, dat zij er ook niets mee te maken willen hebben. Alle reservisten in Japan en ont slagen miliciens worden, zoodra zij den dienst verlaten, in groote semi-mtlitaire organisaties ondergebracht, die geheel on der militaire controle staan. Deze organi saties zijn uitgegroeid tot een machtig propaganda-apparaat met mlllioenen le den. dat geheel de bevelen volgt van de militaire ministers, maar volstrekt niet aan politiek mag doen. Den leden wordt geheel vrijgelaten al dan niet naar de stembus te trekken, en het kan den militairen ook niets schelen, op wie zij hun stem uitbrengen. Dat is wel een duidelijk bewijs, hoe zeer men in militaire kringen het parlement minacht en er zich volstrekt niet om bekommert. Het feit dus, dat Minister Okada bij de vorming van zijn kabinet eenige leden van de Minseito tot Minister benoemde, had theoretisch geen enkele beteekenis, maar praktisch kreeg hij daardoor ruzie met de Seiyukai. Deze werd boos, omdat nu de kans bij de verkiezingen zijde te spinnen gering werd, want de tegenwoor dige regeering zou er natuurlijk wel voor zorgen een aantal Seiyukai gouverneurs te ontslaan en in de plaats daarvan leden van de oppositie te benoemen, hetgeen ook inderdaad geschiedde. Op het oogen- blik, dat wij dit schrijven, is het resul taat der verkiezingen nog niet bekend, maar met een vrij groote kans op waar schijnlijkheid is te voorspellen, dat de Minseito dit keer de meerderheid haalt, ondanks het verbod van stemmenverkoop en ondanks de plechtige verzekering, dat er geen pressie meer van hooger hand zal worden uitgeoefend, doch wij kennen im mers uit Indië het befaamde „printan haloes". Voor de buitenlandsche politiek van Japan hebben deze verkiezingen dan ook heelemaal geen beteekenis. Het feit, dat de militairen hun organisaties afzij dig hebben doen blijven, bewijst wel, dat zij den tijd nog niet rijp achten om in te grijpen en wanneer zij zullen ingrijpen, dan zal zulks zeker niet langs parlemen tairen weg zijn. Minister Okada kan ech ter een overwinning van de Minseito als een goedkeuring beschouwen van de door hem gevolgde politiek. Of hij zal aanblij ven is een andere kwestie, om de eenvou dige reden dat. wanneer in Japan een mi nisterie een paar jaar aan het bewind is geweest, men het tijd acht, dat het weer heengaat. Dat heeft ook alweer de prac- tische reden, dat alle bonzen op hun beurt weer minister moeten worden. Zoo heel erg veel verschil tusschen de Europeesche parlementen en de Japan- sche volksvertegenwoordiging is er nu eigenlijk ook alweer niet. Het abele spel der minister-wisselingen bijv. in Frankrijk is al even weinig verheffend. Alleen is men in Japan in zooverre in een betere positie, dat de macht van het parlement in de praktijk toch niet heel groot is. Vandaar dat men het ook aangedurfd heeft om het algemeene kiesrecht in te voeren. Daardoor zijn er wel een paar kleinere partijen bij gekomen en heeft men zelfs enkele arbeidersafgevaardigden in de vertegenwoordiging gekregen, die echter heelemaal geen rol spelen. Voorloopig heb ben de sociaal-democraten en communis ten in Japan heelemaal geen kans. Het politieke steekspel vindt voor de coulissen voor iedereen zichtbaar plaats, maar ach ter de schermen wordt een heftige strijd om de macht ln den Staat gestreden en daarbij gaat het tusschen het groot-kapi taal en de min of meer fascistisch getinte partijen. Wij gebruiken hier het woord fascistisch, uitsluitend om de gedachte te bepalen, omdat uit den aard der zaak het streven der Japansche militairen eer. ge heel andere is dan dat van een Mussolini Of een Hitler. Hier spelen historische fac toren een groote rol, historische facto ren. die eng verband houden met den slechts nog zoo kort terugliggenden tijd der Shogoens. J. FABIUS. Intusschen heeft de Minseito inderdaad het grootste aantal zetels behaald. Red. L. D. 3 2 1 MAART 1936; 20 H M.T. Ster 3C grootte, of ideincr Ster 7d 2e grootte, Ster v/d le gr. ~g Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/d Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 X> VOLLE MMN 3 LMTSTE KVHSI1ER niewvemaan VEMÜS MARS JUPITER SATURNUS©

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7