JECDVITOl CHELMIS Nieuw! Een heerlijke sigaret! 10 stuks - 10 cents LflOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 26 Februari 1936 SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. Dat gaat niet samen TELEGRAMMEN. BECITEERCLUB 11. V. Geslaagde uitvoering. De Reciteerelub U.V.K., die reeds menige goede uitvoering gal, heeft gisteravond in de uitstekend bezette Burchtzaal een op voering gegeven van het blijspel ..Gemeu bileerde kamers te huur". De voorzitter, de heer G. Zitman heette allen hartelijk welkom om dan een op wekkend woord uit te spreken om zich als donateuritrice» der vereeniglng op te geven Direct hierop werd een aanvang ge maakt met de opvoering van het blijspel waarin wij kennis maakten met Ben Roe- lands (J. J. Zitman), die in geldnood ge zeten. op het idee komt om kamers te gaan verhuren Ben. die een goeden te genspeler vond in den huisknecht Karei (J Blok', beleefde vele moeilijke oogen- blikken met zijn huurders, waar hij zich handig weet doorheen te slaan. Het hoog tepunt van zijn spel vormde wel zijn ver momming als keukenmeisje. Veel narig heid bezorgde hem de ontijdige thuis komst van zijn oom (G. Zitman) maar zooals vele tooneelstukken eindigde ook dit voor hem in een ..happy end". Gezien den korten tijd van voorberei ding vijf weken hebben wij groote waardeering voor de prestaties der spe lers. Het stuk zat er goed in. waardoor er gelegenheid was zich geheel aan de uit beelding te geven. Van de bijrollen noe men wij nog mej. Vonk (mevr. Kramers- Beurze), die een vermakelijke vertolking van haar rol gal. U. V. K. mag op een goede uitvoering terugzien en zich overtuigd weten van den dank van velen. Het muziekgezelschap ..Favoriet" ol.v. den heer W. de Wit, wisselde de samen komst met populaire muziek af. Vermelden wij nog, dat de grimage in goede honden was van den heer Piet v. d. Pijl en dat de tooneelaankleedtng gele verd werd door het meubelmagaziin H. Regeer. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Leidsche Specerij- handel, Leeuwerikstraat 10, Leiden, handel in specerijen. Eigenaar: G. A H. Peeters, Leiden. Opheffingen: J H Philipeen, Kort Ra penburg 4. Leiden, handel in fruit en comestibles. M. Los. Steenstraat 53, Leiden, handel In fruit Wijzigingen: J. C van der Wiel. Haar lemmerweg 7. rijwielhandel en -reparatie. Opheffing filiaal: Ant. Heinsiusstr. 34, 's-Gravenhage. d.d. Jun. 1935. Machinefabriek Overrijn, Overrijn 5, Leiden. Wijziging handelsnaam in: N.V. Machi nefabriek en Oonstructie-Werkplaats „Overrijn". Soort van bedrijf thans: reparatiewerk plaats, machinefabriek, constructiewerk- plaats. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-adslstent zijn geslaagd de dames G. M. P. van Det (Rotterdam) en M. J. Groen (Alphen Z.-H.i. Bij beschikking van den minister van defensie a i. is de Morschpoortkazerne alhier met ingang van 29 Februari aan gewezen als kazernecomplex, waarin een officier van kazernepiket zal zijn. Aan de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens, voorheen J. C. Zaalberg en Zoon is toevertrouwd de levering van de geheele installatie van wollen dekens ten behoeve van het in aanbouw zijnde luxe- jacht voor Z. M. den Sjah van Iran. Voor het persoonlijk gebruik van Zijne Majesteit en Zijn Hofhouding zijn de mo derne pastelkleuren gekozen, welke mo menteel geëxposeerd zijn op de tentoon stelling van de V.AN.K. (Vereen Am- barhts- en Nijverheids Kunst) in het Ste delijk Museum te Amsterdam. In den afgeloopen nacht omstreeks halfeen kreeg de 25-jarlge chauffeur Van der M. met den eigenaar van een café aan den Stationsweg verschil van meening over de betaling, welke ruzie na eenigen tijd in handtastelijkheden overging.,Toen de 28-jarige tuinder J. C. V. uit Noordwijk tussehenbeide wilde komen, gaf v. d. M., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, hem een duw, waardoor hij tegen een rijwiel aanviel, dat tegen het raam stond en met fiets en al door de groote spiegelruit tuimelde. V. werd vrij ernstig aan de rechterhand verwond, en moest zich in het Academisch Ziekenhuis laten verbinden. V. d. M. werd door de politie voorloopig in bewaring gesteld. RBCLAM-E. 9301 Jecovitol levertroon wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en jL drogisten a f 0.75 per flacon. De navolgende schepen zijn morgen ra dio-telegrafisch te bereiken via het kust- s'^'ion Scheveningen Radio: Aagtekerk, Alchiba, Aldabi, Alcyone, Almkerk. Alwaki, Bloemfontein. Boschfon tein, Chr. Huygens, Colombia, Crljnssen, Grootekerk, Hoogkerk, Indrapoera, Johan de Witt, Kota Pinang, Modjokerto. Oranje Nassau. Poelau Tello. Randfontein, Se- rooskerk Spaarndam. Sibajak, Simon Bo livar, Streefkerk, Stuyvesant, Veendam, Venezuela. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht- schpen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Hol land. DE ALGEMEENE TOESTAND. M<dden-Europa en Vlootconferentie. De Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, Hodza. zal waar schijnlijk in de eerste week van Maart naar Weenen komen, om het bezoek, dat bondskanselier dr. Schuschnigg onlangs aan Praag gebracht heeft, te beantwoor den en een economische overeenkomst te onderteekenen, waaraan op het oogenblik deskundigen van beide landen werken. Tegen het midden van Maart zal Schuschnigg zich naar Boedapest begeven, waarschijnlijk met den minister van bui tenlandsche zaken. Berger Waldenegg. om het bezoek te beantwoorden, dat Goemboes aan Weenen heeft gebracht Bezoeken van leden der Oostenrljksche regeering aan hoofdsteden van landen der Kleine Entente worden niet overwogen. Een Hongaarsch blad, de „Pesta Hlrlap" tracht de situatie in Midden-Europa te vertroebelen door mededeelingen over Tsjecho-Slowaaksche en sovjet-Russische militaire voorbereidingen. Uit Tsjecho-Slowaklje komende reizigers zouden op Tsjecho-Slowaaksch grondge bied verscheidene sovjet-Russische deta chementen hebben gezien. Twee dezer detachementen Russische soldaten zouden liggen bij de militaire vliegvelden Trancsen en Postijn. Te Szob en Komaron, nabij de Hongaar- selie grens, zijn twee nieuwe militaire vliegvelden aangelegd, die op de meest mo derne wijze zijn uitgerust. De Tsjechische zware industrie werkt nacht en dag en heeft de productie tot oorlogssterkte op gevoerd. Onnoodig te ztggen, dat deze berichten op fantasie berusten en alleen berekend zijn op vertroebeling. Een nieuwe Engelsch-Dultsche vloot- overeenkomst wordt in de kringen der vlootconferentie geopperd als een middel om een der voornaamste hinderpalen der conferentie weg te nemen. Craigie. van het Foreign Office, zou deze mogelijkheid besproken hebben tijdens een onderhoud met den Duitschen marine attaché. In den loop der jongste dagen zijn de besprekingen der conferentie gevoerd te midden van een atmosfeer van politieke verwikkelingen. Engeland meent, dat het verkeerd zou zijn een kwalitatieve vloot- overeenkomst te sluiten, onder uitsluiting van Duitschland. want het huidige En- gelsch-Fransch accoord bepaalt enkel de kwantitatieve beperking. Italië is weinig bereid om een accoord te sluiten, zoolang de sancties in werking blijven. Ten einde tijd te verschaffen, om deze geschillen bij te leggen, stelde men voor, het bijna door de deskundigen voltooide kwalitatieve bedrag te parafeeren en een protocol op te maken, ten einde de voort zetting der onderhandelingen in het najaar te verzekeren, wanneer het verdrag zou worden onderworpen aan de onderteeke- ning der andere mogendheden, zooals Jaoan, Duitschland en Sovjet-Rusland Het nieuwe Engelsch-Duitsche verdrag zou het bestaande verdrag aanvullen, door de afmetingen der oorlogsschepen te be perken. zooals voorzien in het ontwerp verdrag der vier mogendheden en zou de meeste verwikkelingen wegnemen. De niet-ocgeioste kwestie zou die van Italië en van de sancties blijven en in dit oozicht kan veel afhangen van de beslis sing der commissie van 18, de volgende week te Genève. BELGIE. De herinnering aan Koningin Astrid zal voortleven Interpellatie inzake de Koloniën. Onder auspiciën van de burgerlijke, militaire en geestelijke autoriteiten is door de Belgische pers een Nationale Commissie gevormd, die zich ten doel stelt de herinnering aan Koningin Astrid te doen voortleven. De organisatie is door den Koning persoonlijk goedgekeurd. Zij stelt zich voor een nationale inschrijving te openen. De oobrengst daarvan zal be steed worden aan het oprichten in Brus sel van een gedenkteeken voor Koningin Astrid, het aanleggen van kinderparken in de hoofdplaatsen der negen provinciën en het bouwen van een koloniehuis in de volle buitenlucht voor zeer jonge kinde ren. Het uitvoerend comité is samenge steld uit de leden van de Algemeene Com missie van den Belgischen Persbond, de vertegenwoordigers van de vereeniging der Bestuurders der Brusselsche dagbla den, het verbond der provinciale bladen, de periodieke pers. het Roode Kruis, het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn en den Belgisch-Zweedschen Vriendschaps- bond. Het secretariaat is gevestigd in het Pershuis te Brussel. Senator de Dorlodot heeft minister president van Zeeland geïnterpelleerd naar aanleiding van de onlangs door Lloyd George gehouden rede omtrent de herverdeeling der koloniën, waarin de Engelsche staatsman o.m. op den Belgi schen Congo zinspeelde. De Dorlodot sprak er zijn verwondering over uit, dat de Belgische regeering hierop niet, zooals Portugal en Nederland onmiddellijk in het openbaar heeft gereageerd. Van Zeeland antwoordde, dat een der gelijke oplossing van het koloniale vraag stuk nooit door de Belgische regeering aanvaardbaar is verklaard en dat de integriteit van het Belgische koloniale grondgebied deel uitmaakt van haar pro gramma. evenals de integriteit van het rijk in Europa, doch dat men geen reke ning kon houden met voorstellen, die in buitenlandsche parlementen worden ge daan door politici, die uit eigen naam spreken. CUBA. De officieele verkiezingsuitslag. De officieele uitslag van de verkiezingen is thans na 40 dagen gepubliceerd. De liberaal Magnet Mariano Gomez is gekozen. Hij behaalde de overwinning in alle 6 provincies. DUITSCHLAND. Bannasch in vrijheid gesteld. Naar Havas uit r.k.-krlngen té Berlijn heeft vernomen, is de domheer van de kathedraal te Berlijn, Bannasch, die voor het volksgerechtshof moest verschijnen terzake van hoogverraad op bevel van Hitler in vrijheid gesteld. Bannasch werd er van beschuldigd den pauselijken nuntius inlichtingen over den toestand van de r.k. kerk in Duitschland te (hebben verstrekt, die naar men meende van vertrouwelijken aard waren. Men neemt aan dat Bannasch de vrU- heid herkregen heeft dank zij tusschen - komst van den nuntius. Een groot aantal geestelijken is inder tijd gearresteerd tengevolge van de in be slag neming van documenten die in het bszit van Bannasch waren. Men weet niet of deze geestelijken eveneens in vrijheid zijn gesteld. FRANKRIJK. Flandin verdedigt het Fransch-Russischc pact. Gisteren heeft de Kamer de behande ling van het wetsontwerp tot ratificatie van het Fransch-Russisch pact voortgezet. Als eerste spreker betoogde de radicaal- socialistische afgevaardigde Paul Bastid. dat het Fransch-Russische pact niet een op zichzelf staand geval betreft, doch dat het een integreerend deel vormt van een systeem. Het is, aldus spreker, de richting in de Fransche diplomatie, die hier op het spel staat. Bastid wees er voorts op. dat het pact niet in strijd is met het Volkenbonds pact, het Locarno-pact, of de andere ver plichtingen van Frankrijk. Ook de minister van buitenlandsche za ken, Flandin, die daarna het woord voerde, verdedigde het pact. Hij gaf een overzicht van de onderhandelingen, die aan de tot standkoming van het pact voorafgingen, en wees erop, hoe deze door alle landen gunstig werden ontvangen, behalve door Duitschland, terwijl Polen een definitieve bepaling van zijn standpunt vermeed. Ter wijl van den aanvang af het principe heeft voorgezeten, dat het pact in het kader van den Volkenbond moest worden geslo ten, en het vbor alle andere landen open moest blijven, is Duitschland direct be gonnen, tegen het pact een juridische en politieke campagne te voeren, o.a. door te verklaren, dat het in strijd was met het Locarno-pact. Flandin wees op de conti nuïteit in de Fransche politiek. Het pact is gesloten, geheel overeenkomstig de poli tiek, die sedert 1920 steeds is gevolgd. Vervolgens bestreed Flandin verschillen de bezwaren, die tegen het pact waren in gebracht. Aan degenen, die vroegen, waar om Frankrijk zich zou laten betrekken in een conflict, waarbij het niet rechtsstreeks was betrokken, antwoordde de minister, dat de oorlog van 1914 was ontstaan uit een incident, waaraan Frankrijk part noch deel had. Indien destijds het egoïstische standpunt van een isolement de overhand had gehad, zouden noch Engeland, noch de Vereenigde Staten, noch Italië zich aan de zijde van Frankrijk hebben geschaard. Flandin vroeg hejr-pact te beoordeelen. zooals het is, en niet 'zooals het door de verkiezingspropaganda is misvormd. Na te hebben verklaard, dat de actie der Kom intern wellicht niet de eenige buiten- landsch-politieke activiteit in Frankrijk is, deed Flandin een beroep op zijn collega's om de binneniandsch-politieke kwesties toch vooral niet te vermengen met die van bu'tsnlandsch-politieken aard. De zitting wordt dan eenigen tijd ge schorst. Bij de hervatting der zitting nam de Kamer met 438 tegen 109 stemmen een van den senaat terug ontvangen wetsont werp aan, waarbij de regeering bij decreet gemachtigd wordt de douane-rechten en invoerrechten te wijzigen. Vervolgens werd weer overgegaan tot de debatten over het wetsontwerp in zake het Fransch-Sovjet Russisch pact. Minister Flandin antwoordde op de op merkingen, welke door verschillende spre kers waren gemaakt Hij verklaarde daarbij o n., dat de Sovjet-Unie geen gemeen schappelijke grens heeft met Duitschland. Flandin merkte nog op. dat de afstand, welke de beide landen scheidt de gevaren voor een conflict tusschen hen aanzienlijk beperkt en, in de veronderstelling van een conflict tusschen Duitschland en Sovjet Rusland, kan worden opgemerkt, dat een onderzoek met name naar de vraag, wie de aanvaller is, gemakkelijk zal zijn te bepa len. Flandin wees er verder nog op, dat Frankrijk het verdrag van Locarno op geen enkele wijze te niet doet. Het verdrag van Locarno verbiedt een toevlucht zoeken tot de wapenen, doch behalve voor het geval, dat steun wordt geboden aan een aange vallen land. Het Fransch-Sovjet Russisch pact behelst niets anders. Frankrijk wenscht vurig een groote mo gendheid te Genève de plaats te zien in nemen op voet van gelijkheid. Vroeg of laat zullen de Europeesche naties bemer ken, dat de ruïneuse bewapeningswedloop haar onherroepelijk naar den oeconoml- schen afgrond brengt. Flandin resumeerde, dat het Fransch- Sovjet Russisch jïact niet in strijd is met het pact van Locarno en voegde hieraan toe, dat. indien Duitschla d er bezwaar tegen zou maken. Frankrijk bereid zou zijn de kwestie voor te leggen aan het Perma nente Hof voor Internationale Justitie in Den Haag. In politieke kringen veronderstelt men, dat morgen tot stemming zal kunnen wor den overgegaan, waarbij de regeering in de meerderheid zal blijven. Onder de Fransche verkeersvliegers heerscht ernstige ontevredenheid. Naar de „Paris Soir" meldt, zal vandaag een ver tegenwoordiger der verkeersvliegers naar het ministerie van luchtvaart gaan voor een laatste démarche ter opheffing van de salarisverlaging van 10 procent. Moohtg een oplossing tot stand gebracht worden voor het conflict, dan zou overwo gen worden over te gaan tot een alge meene staking op alle lijnen van de Fran sche luchtvaartmaatschappij „Air France" met inbegrip van den dienst op Zuid- Amerika. o BULGARIJE. Arrestatie van reserve-officieren. Talrijke reserve-officieren, partijgangers van Veltcheff zijn gearresteerd en in hun woningen is huiszoeking gedaan. Het motief voor deze maatregelen is nog niet bekend. j RECLAME. DANTZIG. Nieuwe koers. De Senaat geeft thans blijk bereid te zijn, gevolg te geven aan de aanbevelin gen, die onlangs door den Volkenbonds raad tot dit lichaam werden gerldht, in verband met de herhaalde klachten van de oppositie. Er zijn verschillende decreten in dien geest gepubliceerd. Zoo is een speciale rechtbank voor persaangelegenheden in het leven geroepen. Rumpe, een Dultsch functionaris, die onlangs naar Dantzig is overgeplaatst, is tot president ervan be noemd. Twee door den senaat aangewezen redhters zijn hem toegevoegd. Een tweede decreet wijzigt, bepaalde artikelen van het strafrecht, die in Augustus 1935 naar het model van het derde rijk waren ingevoerd. Twee decreten maken een eind aan de speciale bescherming, die de leden van de natlonaal-sociallstische partij genieten en rglementeeren het dragen van de natlo naal-sociallstische uniform. Om zijn goeden wil te toonen, heeft de senaat verder besloten, schadeloosstelling te verleenen en arbeid te verschaffen aan twee ambtenaren, die wegens hun politieke overtuiging waren ontslagen. Echter is een vergadering van de oppositioneele Dultsoh-natlonale partij door de politie verboden. Het nationaal-sociallstische orgaan ..Vorposten" schrijft, dat de decreten, die Ce senaat op aanbeveling van den Vol kenbond heeft uitgevaardigd, geen enkele wijziging hebben gebracht in de nationaal- sooialistische beweging in Dantzig. ZUID-SLA vie. Incident in de Skocpsjtina. Gisteren is het in de Skoepsjtina weder om tot wanordelijkheden gekomen. De oppositie zette de obstructie voort en ver oorzaakte een rumoer, dat uitliep op een vechtpartij. Men zeide, dat politiemannen in burger zich gewapend onder de steno grafen bevonden. De zitting werd geschorst. Nadat de zitting weer was hervat, las oud-minister Nicolas Precca in naam van vijf groepen van de oppositie een protest voor. waarna de -eheele oppositie de zaal verliet. —o --- jj. TSJECHO-SLOWAKIJE. Weer een grensincident. Gisteren zijn twee uit Duitschland ko- m-nde automobielen, waarin zich zes mannen bevonden, gekleed in de Duitsche vlieger-uniform, in snelle vaart den Tsjecho Slowaakschen grenspost nabij Cinwaid, in Noord-Bohemen gepasseerd. Zij werden op eenigen afstand van de grens door de douane-beambten aange houden. De wagen werd in beslag geno men en de inzittenden zijn naar Teplitz- Sanov overgebracht. Onmiddellijk is een onderzoek ingesteld. Dit incident is reeds het derde in den tijd van drie weken. Op 6 Februari over schreden 60 Duitsche soldaten de grens nabij Nachod. in Oost-Bohemen en op 9 Februari werden nabij Broemov op Tsjecho Slowaaksch grondgebied 4 man van de Reichswehr gearresteerd. ESTLAND. Het Plebisciet omtrent de Grondwet. Het plebisciet, dat 23, 24 en 25 Februari werd gehouden, heeft een overweldigende meerderheid opgeleverd ten gunste van een resolutie om den President der Re publiek de bevoegdheid te geven een Nationale Vergadering bijeen te roepen tot wijziging van de Grondwet, of het op stellen eener nieuwe Grondwet. Volgens de tot nu toe bekende cijfers werden 65 ^rocent der stemmen ten gunste van dit voorstel uitgebracht. Het plebisciet verliep in volmaakte orde en er werd door 85 procent der stemgerechtig den aan deel genomen. VEREENIGDE STATEN. Aanlog van een basis op St. Thoma6. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat Roosevelt heeft toege stemd in het aanleggen van een vloot- en luchtvaartbasis op het eiland St. Thomas een van de Maigden-enlanden. Het doel is de manoeuvres in den Atlan- tischen Oceaan in de omgeving van de Antillen te vergemakkelijken en in te rich ten als basis voor ravitailleering en her- s tellingsplaats der vloot, alsmede tot luchtvaartbasis van de verdediging van de Panamakanaal zóne. DE MILITAIRE PUTSCH IN JAPAN. DE ACHTERGROND. BERLIJN, 26 Febr. Naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Tokio verneemt, hebben de activistische 'kringen van leger en vloot, die reeds lang eischen stelden, welke doel den op een aftreden van het huidige ka binet en de benoeming van een kabinet, dat vrij zou zijn van alle invloeden met uitschakeling van de partijen, thans een omwenteltngs-poging gewaagd. Het gevolg hiervan kan thans nog niet worden be oordeeld. Zekere militaire kringen, die veel in vloed hebbén. verlangen de leiding In de buitenlandsche politiek en willen boven dien Ingrijpende binneniandsche wijzi gingen tot stand brengen. Hiervoor is staatscontrole van de economie noodzake lijk, alsmede uitschakeling van de invloe den van het kapitaal, rechtvaardige ver deeling van de lasten en ingrijpende hulp aan de arbeidende bevolking. Het doel van de omwenteling is een sterke autoritaire regeering, welke zich aan de spits van een eensgezind aaneen gesloten volk kan plaatsen. Goto premier? SJANGHAI, 26 Febr. (Reuter). In tegen stelling met het bericht, dat Goto de minister van binneniandsche zaken in het kabinet Okada vermoord zou zijn wordt officieel medegedeeld, dat hij met Ingang van hedenavond als minister-president zal optreden. UIT HET VERRE OOSTEN. HSINKING, 26 Febr. (Reuter). De mi nister van buitenlandsche zaken van Mantsjoekwo heeft aan de regeering van Buiten Mongolië een memorandum gezon den. waarin wordt voorgesteld de grens incidenten vreedzaam te regelen en de vriendschappelijke betrekkingen te her stellen. Mantsjoekwo is bereid alle vredes voorstellen van Buiten-Mongollë te bestu- deeren. o DE NIEUWE ENGELSCHE TORPEDOJAGERS. LONDEN, 26 Febr. 'A.N.P.t. De „Daily Telegraph" meldt, dat de nieuwe torpedo jagers, voor den bouw waarvan gelden be schikbaar zijn gesteld in de aanvullende marlnebegrootlng, de grootste en mach tigste jagers zullen zijn, die de Britsche vloot ooit bezeten heeft. Zooals reeds ge meld zuilen de zeven nieuwe schepen een waterverplaatsing van 1850 ton hebben, waarmede het tonnage-maximum van het verdrag van Londen bereikt is. Terwijl het geschut der bestaande ja gers een kaliber heeft van 4.7 Inch, zullen de nieuwe schepen zwaarder geschut krij gen. waarschijnlijk van een kaliber van 5.1 inch. Verder zullen zij worden uitge rust met machtige torpedolanceer-instal- laties. De snelheid zal die der bestaande jagers, die 35'/, knoop bedraagt, aanzien lijk overtreffen. De kosten bedragen volgens de „Daily Telegraph" per schip 400.000 p. st„ terwijl de kruisers, die thans in aanbouw zijn, slechts 300.000 p. st. kosten. Het nieuwe type jager zal den naam „Tribalklasse" krijgen. Verschillende eenheden zuilen te Glasgow worden gebouwd. IJS BELEMMERT DE SCHEEPVAART. KOPENHAGEN, 26 Febr. (A.N.P.) In verscheidene Deensche wateren wordt de scheepvaart steeds ernstiger door ijs- \ormlng belemmerd. Vooral in de Liim- fiord in Noord-Jutland en in de Koege- bocht aan de Oostkust van Seeland zijn de moeilijkheden groot. In de havens Loeg- stoer. Thisted. Saeby en in de Koege-bocht iiggen vele schepen od hulp van ijsbrekers te wachten om te kunnen uitvaren. In de Llim-fjord is een Duitsche motorschoe nen ingevroren. Op vele plaatsen is het ijs twee meter dik. ZONDAG IN SPANJE TWEEDE STEMMING. MADRID. 26 Febr. (Reuter) De on der-minister voor binneniandsche zaken verklaarde, dat uit de door de regeering aan de burgerlijke gouverneurs der pro vincies gezonden instructies blijkt, dat de tweedé stemming a.s. Zondag zal gehou den worden. De instructies blijven be perkt tot de aanbeveling om de orde en de vrije uiting van den volkswil te hand haven. DE „STAATSGREEP" VAN TALMADGE. ATLANTA, 26 Febr. (A.N.P.) In opdracht van gouverneur Eugene Talmadge, die zichzelf tot financieel dictator van den staat Georgië heeft geproclameerd, heb ben slotenmakers zich toegang verschaft tot de kluizen van het staats-geldkantoor en geld en bescheiden voor den gouver neur in beslag genomen. IJSBREKER „SJAOEMJAN" VERGAAN. BAKOE, 25 Febr. (A.N.P.). Bij Makatsj- kala zijn acht reddingsboeien en 'n zwem gordel aangespoeld, die den naam van den vermisten ijsbreker „Sjaoemjan" dragen. Deze vondst versterkt het vermoeden, dat de ijsbreker vergaan is. M

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2