ROTTERDAM EN DE REGEERING De versnelde bruggenbouw nBUITENL. WEEKOVERZICHT 76g,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Februari 1936 Derde Blad No. 23286 LN/T IN IITTERCN CORRESPONDENTIE. BESPREKINGEN ZONDER EIND EN VERRASSENDE VERKIEZINGEN. Nog steeds duren de besprekingen in ons wereldde.el voort. De ministers trek ken her en derwaarts, praten hier en pra ten daar, dochbepaalde resultaten blijven uit! In het centrum der belang stelling blijft staan de kwestie van mid den-Europa. Vandaar aangekondigde rei zen van den Tsjechisch-Slowaakschen premier Hodza naar Belgrado en Boeka rest, de reis van den Oostenrijkschen mi nister van bultenl. zaken Berger Walde- negg naar Florence, waar hij een ontmoe ting had met Suvich, een as. komst van den Roemeen Tltulescu te Praag, een bezoek van den Oostenrijkschen bondskanselier Schusschnlg aan Boedapest! Alles en allen schijnen in actie. Men spant uiterste krachten in om Oostenrijk nader te bren gen tot de Kleine Entente en, gelet op de komst van Hodza naar Weenen, schijnt er gegronde hoop, dat men daarin zal sla gen. Weenen is toegankelijker dan Boe dapest. dat nog altijd een star afwijzen de houding blijft aannemen in het groote vraagstuk, daar Italië buiten de aange legenheden wordt gehouden als gevolg van den ongelukkigen oorlog in Abessynië. Tegelijkertijd is de Duitsche gezagheb ber Goering weer eens op jacht in Polen om te trachten de langzamerhand afge zakte vriendschap weer op peil te bren gen. Veel succes durven wij hem niet voorspellen, daar de afkoeling tusschen beide landen in hoofdzaak berust op eco nomische verschillen en Sohacht aan de Poolsche verlangens niet tegemoet wil komen. Tegelijkertijd wordt te Parijs de behan deling van het Fransch-Russisch pact in het parlement voortgezet en schijnt de aanvaarding langzamerhand zeker te wor den, hoewel krachtiger de stemmen klin ken, die er volle aandacht aan schenken, dat geenszins de bedoeling voorzit om Duitschland uit te sluiten, dat integendeel maar al te gaarne naar overeenstemming zal worden gestreefd! De oorlog in Afrika belet echter Italië om deel te nemen aan het Europeesche concert, zooals het dat zelf wel zou wil len en anderen met hem. Het moge nog zoo verzekeren, dat zijn macht door het avontuur in Afrika niet is verminderd, vrijwel niemand gelooft daaraan en niet ten onrechte. Er mogen op het oorlogs veld eenige nieuwe lauweren zijn behaald, zij blijven van zuiver plaatselijken aard, die een beslissing niet veel nader bren gen. De overwinning ten Zuiden van Ma- kalle heeft de rechtstreeksche bedreiging der Abessijnen tegen deze stad afgewend, gelijk de opmarsch naar Neghelli in het Zuiden de dreiging van ras Desta ophief, het einde van den krijg is er niet nader door gebracht trots een begin van de regenperiode. Zoodat Italië voor de moei lijkheid komt te staan zijn leger van ruim 300.000 man een vijf maanden te ravitail- leeren op vreemden bodem, zonder dat die maoht iets van beteekenis zal kunnen on dernemen. Welk een offers dat zal vergen, het laat zich gemakkelijk denken! Misschien is dit ook wel een rede mede, dat met uitbreiding der sancties weinig spoed wordt gemaakt. Waarom zal men de situatie toespitsen, terwijl Italië zelf bezig is om zich financieel te doen dood bloeden! Trouwens, het petroleum-embar go is vermoedelijk voor goed van de baan, daar Amerika de neutraliteltswet heeft verlengd en dus president Roosevelt niet de gevraagde uitbreiding van bevoegdheid heeft gekregen, die hem in staat zou stel len uitvoer van petroleum te beletten of te beperken tot den normalen uitvoer in vredestijd. Amerika wil met de meeste be slistheid buiten de Europeesche verwik kelingen blijven, bang zich hoe ook, de handen te binden. Doch hoewel vanuit Amerika eerst op het petroleum-embargo is aangedrongen, zal men dit wapen nu wel moeten laten rusten, daar het geen effect zou sorteeren. De aarzeling van Laval doet zich hier geducht gevoelen, de goede tijd is voorbij gevloden. Wel duiken geregeld geruchten op over pogingen om tot nieuwe vredesbesprekin gen te geraken, doch ook daarvoor lijkt de tijd niet rijp Men draait weer eens rond in een vicieusen cirkel! Spanje is ter stembus getogen en een groote verrassing is het gevolg geweest, links heeft de overwinning behaaldDaar op had niemand gerekend, de overwin naars zelf niet. Het resultaat was, dat de regeering Valladares is afgetreden en heeft plaats gemaakt voor een regeering Azana. De twee voornaamste oorzaken der ne derlaag van rechts schijnen te zijn het feit, dat Gil Robles zich te lang op den achtergrond heeft gehouden en de radi calen voor hem de kastanjes uit het vuur wilde doen halen, die zich daarbij hope loos blameerden en tevens de te voorzich tige bekenning voor de republikeinsche gedachte. Daarnaast staat dan nog, dat geaarzeld werd te voldoen aan de aige- meene roep naar amnestie voor de poli tieke veroordeelden, die nu door het nieu we bewind overhaast zal worden ingewil ligd. Doch Spanje gaat vermoedelijk wederom moeilijke tijden tegemoet, daar links wel iswaar over een parlementaire meerder heid zal beschikken in de Cortes, doch een zoo heterogene meerderheid, dat er niet of nauwelijks mee zal zijn te werken. Gewoonlijk plegen dan de meest radi calen den weg te wijzen en dat voorspelt weinig goeds voor een land als Spanje, dat een periode van rustige ontwikkeling hard noodig heeft, achterlijk als het in menig opzicht is. In plaats daarvan zal vermoedelijk komen 'n overhaaste spoed in extreem linksche richting met straks de onafwendbare reactie. Lenin voorspelde eens, dat Spanje het tweede land in Europa zou zijn, waar het bolsjewisme zou zegevieren, die voorspel ling kon wel eens uitkomen, al zal de zege daar beslist niet van blijvenden aard zijn. Niettemin, het typeert den ernst der situatie. In Japan daarentegen heeft de regee- ringspartij vermoedelijk de overwinning behaald, zoodat er weinig zal veranderen. Eensdeels wellicht gelukkig, want de span ningen in het Verre Oosten nemen nog geregeld toe. TIJDSCHRIFTEN. In „Natuur en Mensch" schrijft dr. A. Schlerbeek over: De koffiecultuur in Ned. Oost Indië, A. W. Franken over: Een on- deraardsche palels-stad, dr, T. van Lo- huizen over: De Wilson-camera, J. C. Al ders over Astronomische waarnemingen voor Maart, A. W, van Rooyen over: de Noteboom, dr. A. Schierbeek over: Een langtongige vlinder en K. Scherlnga over De transversale component der lichttril lingen. Jan Beerends schrijft in het ,.R.-K. Bouwblad" over: De Maristentoonstelling, H. Buys behandelt: Nieuwe architectuur en Roomsch Katholicisme, M. J. Granpré Mollière sohrtjft overHet nieuwe bouwen. WEEKBLADEN. De „Baagsche Post" schrijft o.m. over: Heden is verschenen het boek van de K. XVIII; 1 kilogram tulpenbollen voor f 850. De Tocht naar Parijs en Een bal van de beau-monde. Van d. B., te K. Bedoelde opgaven van de afstandsmarsch waren van de vereenigingen zelf. Er is door ons niets veranderd. Overzicht onzer belugnjiute Veemarkten. Minister Oud: „Je zult er voor moeten zorgen, dat je voortaan met je huishoudgeld rondkomt!" Regeering verdedigt de verhooging der benzine-belasting. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer Inzake het wetsontwerp tot financiering van den versnelden bruggen bouw door verhooging der tijdelijke hef fing van het bijzonder invoerrecht op ben zine wordt het volgende ontleend. Het spreekt vanzelf, dat bij vervanging van de tolheffing door een verhooging van de benzinebelasting of door welke andere heffing ook, de op te leggen belasting druk niet meer evenredig zal kunnen zijn aan het gebruik, dat door de individueele belastingschuldigen van de verschillende nieuwe rivier- en kanaalovergangen wordt gemaakt. Daar er dan geen sprake meer is van een retributie zal deze evenredig- heidseisch ook niet gesteld kunnen wor den. Getracht kan alleen worden de plaatsvervangende heffing zoodanig te kiezen, dat zich onder de belastingschuldi gen het grootste deel van de gebruikers van de nieuwe kunstwerken bevindt en dat die heffing bij haar afwenteling zoo ge lijkmatig mogelijk op de bevolking komt te drukken. Doelmatigheidshalve dienen de noodige baten voorts gevonden te wor den in een verhooging van een bestaande heffing. Dit heeft ook het groote voordeel, dat er geen kosten van nieuw personeel en materiaal of andere perceptiekosten aan verbonden zijn. De keuze was aldus be perkt tusschen een verhooging van de mo torrijtuigenbelasting en van de benzine belasting. De motorrijtuigenbelasting was reeds kort te voren verhoogd en houdt in het algemeen geen rekening met de in tensiteit van het gebruik der motorrijtui gen. De benzinebelasting doet dit wel, doch heeft het nadeel, dat zij ook drukt op ver bruikers (houders van stationnaire moto ren en van motorvaartuigen), die als zoo danig niet van het verbeterde verkeer over de bruggen genieten. Dit verbruik is ech ter zoo gering in vergelijking met dat van de wegmotoren, dat dit bezwaar aan de heffing der hoogere benzinebelasting niet in den weg mag staan. Voor de onder deze verbruikers voorkomende houders van luxe motorbooten zal de verhoogde heffing weinig bezwaar kunnen opleveren. Verhooging van de benzinebelasting zal ook zonder meer dadelijk op alle verbrui kers komen te drukken, terwijl bij een ver hooging van de motorrijtuigenbelasting gerekend zou moeten worden met den on- gelijken geldigheidsduur van de loopende belastingkaarten. Er kan geen reden be staan sommige benzineverbruikers, die van de heffing, zooals zij thans bestaat, geen vrijstelling kunnen genieten, van de voor gestelde geringe verhooging wel vrij te stellen. Naast de houders van stationnaire mo toren, spoor- en tramwegondernemingen, binnenschippers, enz., die als zoodanig van de bruggen niet kunnen genieten, staan er talrijke wellicht nog grootere hoeveel heden, benzine-verbruikcnde houders van automobielen, die al kunnen zij dit wel toch ook van die bruggen niet of slechts in onbeteekenende mate gebruik zullen maken, terwijl er omgekeerd bruggebrui- kers zijn, zooals karrevoerders, wielrijders, houders van auto's met benzol- of ruwe- olie-tractie, die in het geheel geen benzine verbruiken. Wil men geen tolheffing dan is het practisch onmogelijk, op voldoende eenvoudige en billijke wijze met het ge bruik van de bruggen rekening te houden door geheele of gedeeltelijke vrijstelling van sommige benzineverbruikers en door niet-benzineverbruikers mede in de be lasting te betrekken. Kleuring van benzine kan, waar hierdoor geen doelmatige schei ding tusschen verbruik enkel op brugtra- jecten en ander verbruik zou worden- ver kregen, geen oplossing brengen. De Regeering moet opkomen tegen de meening, dat haar beleid, ten aanzien van het onderhavige vraagstuk, aan innerlijke tegenstrijdigheid zou lijden. Men diene goed in het oog te houden, dat de versnel ling in den bouw van de bruggen en van de daarop aansluitende wegen een alge meen begeerde zaak is, maar ook, dat de spankracht der gewone middelen van het Verkeersfonds aan grenzen is gebonden. Er is geen gelegenheid de lasten, voortvloeien de uit het sneller tempo van den bruggen bouw in het fonds onder te brengen zon der speciale dekkingsmaatregelen. Is het dan wonder, dat een belastingverhooging noodzakelijk is? Bovendien wordt de ver hooging gecompenseerd door een gelijk waardige verbetering (de versnelling van den bruggenbouw) en onder die omstan digheden is deze verzwaring van lasten naar de meening der Regeering volkomen verantwoord te achten, terwijl tenslotte het verkeer ook nog ontlast wordt van de verplichting tot het betalen van veer- en bruggelden. De Wet op het Verkeersfonds geeft de grondslagen aan van de besteding der aan dat fonds ten goede komende belastingen. De raming der uitgaven van de afdee- ling .Landwegen" op een totaal van f23 millioen is volkomen in overeenstemming met. laatstgenoemde wet. Door niets is be wezen dat het bedrag hetwelk overblijft van de motorrijtuigen- en rüwielbelasting. ad f. 7 millioen. geen andere bestemming heeft dan dekking van het spoorwegtekort. Tegen verlenging van den amortisatie- termijn voor wegen en bruggen bestaat bij de Regeering bezwaar. De bouw van wegen en bruggen is met uitvoering van de objecten in welker financiering thans moet worden voorzien niet afgeloopen. Het verkeer zal ook in de toekomst zijn eischen blijven stellen en de dekkingsmiddelen die beschikbaar komen, zoodra de thans uit te voeren werken geheel geamortiseerd zijn. zullen alsdan terstond weer noodig zijn voor den bouw van andere verkeers- werken. Met het oog hierop moet naar het oordeel der Regeering de termijn van 24 jaar die door haar wordt voorgesteld, worden gehandhaafd. Het moge in theorie juist zijn. dat het beginsel van de financiering van het rijks- wegenolan medebrengt dat de benoodigde gelden daarvoor uit een wegenbelasting (thans motorrlftuiggnbelast'ng) zouden vloeien dit. beginsel staat de heffing van een belasting naar andere grondslagen, uitsluitend teneinde in afwijking van het rijkswegenplan. tot versnelde uitvoering van een- onderdeel daarvan, den bruggcn- Het aanbod van versche melkkoeien nam in den loop dezer week Iets toe, doch voor den tijd van 't jaar was het toch altijd nog zeer beperkt. Ook van jong fokvee zijn de aanvoeren nog steeds beneden het normale niveau. Hierdoor blijven de prijzen nog steeds vrij hoog en zulks belemmert de normale uitwisseling van gust vee, welke in dezen tijd plaats moet vinden. Tevens werken de lage slachtveeprijzen zulks tegen. De boer, die een afgemolken guste koe of vette koe momenteel verkoopt, moet te veel bijpassen, om er een versche melkkoe voor in de plaats te koopen. Gisteren spraken we naar aanleiding hiervan met enkele weiders hier uit den omtrek, die reeds wat mager weide-mate riaal aankochten en algemeen was de klacht, dat de prijzen ook dit voorjaar weer te hoog zijn om met eenige hoop op goede financieele resultaten te kunnen weiden. Van enkele goede dieren werden ons de prijzen medegedeeld en deze varieerden van f. 120140. De oudere en minder goede soorten f. 80110 per stuk. Stellen we hiertegenover de slachtveeprijzen van de goede kwaliteiten van 600700 pond geslacht gewicht, welke regelmatig niet hooger zijn dan f, 130165, slechts voor prima kwaliteit wat meer, dan meenen we vrijwel de zuivere verhouding weer te geven en zulks doet zien, dat de vee- mesterij nog niet veel gedaan is. De melk- veeprijzen varieerden in de goede kwali teiten van f 120200, extra best wat meer. De handel in het kleinvee was vrijwel algemeen kalm prijshoudend. Wolvee bij flink aanbod Iets flauwer, doch niet betee- kenend lager dan vorige week. Vette varkens constante prijzen, doch we verwachten de volgende week eerder een flauwere dan prijshoudende markt. RECLAME. 8950 „LEERT TALEN" Noropa Taalcursussen. FRANSCH - DUITSCH - ENGELSCH op Gramofoonplaten. - f. 10.per cursus. H. G. v. LUIJKEN - BREESTR. 39 - TEL. 35 bouw te geraken niet in den weg. Integen deel: het beginsel blijft gehandhaafd, want de extra-kosten van vervroegde uitvoering behooren eigenlijk niet tot de kosten van het rijkswegenplan. Tolheffing uitsluitend op de bruggen in het Westen des lands teneinde daarmede den versnelden bruggenbouw in ziin ge heel te financieren acht de regeering in hooge mate onbillijk tegenover hen, die daardoor toevallig zouden worden ge troffen. Hoe gehandeld zal moeten worden als het accres van het benzineverbruik onver hoopt door de toeneming van olie- en benzol-tractie verandert in een decres. is bezwaarlijk te voren te zeggen. Valt de opbrengst der verhooging mede, dan komt zij aan de gewone middelen ten goede waarbij echter niet vergeten mag worden dat accres der heffing in ieder geval door de verhooging van het heffingspercentage zal worden gedrukt. Valt zij echter tegen dan zal uit de gewone middelen moeten wordc-i bitoepast. Met de te bouwen brug te Rotterdam wordt inderdaad bedoeld de op het rijks wegenplan staande brug over de nieuwe Maas bij IJselmonde. Wanneer te Rotterdam een tweede oeververbinding tot stand komt op de plaats ais door het gemeentebestuur is ontworpen dan zal deze wel is waar in de eerste plaats het locale verkeer dienen, doch daarnaast ook van groot belang zijn voor het doorgaande verkeer. De bouw van de brug bil IJselmonde kan dan ook. wan neer de tweede oeververbinding te Rot terdam wordt gebouwd, tot een later tijdstip worden uitgesteld. Deze overweging heeft de regeering er toe geleid om aan Rotterdam het bedrag der raming van de kosten voor de brug te IJselmonde ter be schikking te stellen tot tijd en wijle dat de regeering den bouw biervan in het be lang van het doorgaande verkeer noodig acht. De regeering is bereid den spoedigen aanleg van een nieuwen weg tusschen Arnhem en Niimegen te bevorderen in dien daarvoor de nood'gp middelen kun nen worden gevonden Z->oals uit de "tuk ken blijkt is het de bedoeling om den aanleg van den nieuwen weg Arnhem Niimegen bii aanneming van dit wetsont werp versneld uit te voeren.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9