TRIUMPH IO' VIRGINIA CIGARETTES Wat yn Triomf van Smaak! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 22 Februari 1936 SPORT. VI/'CUIB!J_ BERICHTEN BUITENLAND. ^tJN/T IN LETTERE^ DE BIOSCOPEN. *.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES, Jaarverslag over 1935. Aan bovengenoemd verslag ls het vol gende ontleend: In Juni trof het bestuur een ernstige slag door het overlijden van den penning meester. den heer J. Bots. Als opvolger van den heer Bots werd op 15 October 1935 de heer W. A. Schrandt benoemd als lid van het bestuur en als penningmeester. De school werd bezocht: van 1 Jan. 1 Sept 1935 door 812 leerlingen van 1 Sept.31 Dec 1935 door 785 leerlingen, in totaal dus 1597 leerlingen. In den loop van het jaar verlieten de schooi met diploma: huishoudkundigen 17, hulp in de hulshouding 11. costuumnaaien 12. coupeuse 10. 2-jarige dagvoorbereldende cursus 28 2-jarige middagvoorbereidende cursus 17 4-jarige middagcursus 6 3-jarlge volledige avondcursus 7. 2-jarige avond- oplelding tot costuumnaaien .3 Staatsdiploma: De school heeft de op leiding voor de Akte N VII: Leerares huis houdkunde en waschbehandeling (volle dige lagere bevoegdheid iAkte N VIII Leerares koken en voedingsleer (volledige lagere bevoegdheid). Geslaagd zijn: voor de akte N VII 9 leerlingen, voor de akte N VIII 10 leer lingen. De school verleende verder haar mede werking bij de tentoonstelling over .Goede en goedkoope voeding" aan de te houden demonstraties en cursussen in koken en naaien, welke hoofdzakelijk bestemd zou den zijn voor de vrouwen van werkloozen en vrouwen uit gezinnen, welke door de crisis werden getroffen en voorts aan verschillende andere demonstraties en cursussen. Uitgaande van de sub-commissie voor ontwikkeling en ontspanning voor werk loozen en in samenwerking met de plaat selijke Commissie inzake huishoudelijke voorlichting en de Gemeentelijke Arbeids beurs te Leiden werd een 3-maandelllk- sche cursus gegeven aan werklooze fa brieksmeisjes met het doel haar geschikt te maken voor het beroep van dienstbode. Van de 19 meisjes waarmede de cursus beeon behaalden slechts drie het getuig- •chrift. Het internaat was niet zoo goed bezet als andere jaren. De totale uitgaven bedroegen f. 103819.29. de ontvangsten f. 43.254.25 zoodat het ver schil f. 57.565.04 is. Hiervan wordt ont vangen 70 Vo Rijkssubsidie f. 40.295.53 en 30 Gemeentesubsidie f. 17.269.51, De R.K Nitverheidsonderwljscursus voor meisjes te Oegstgeest werd van Januari tot September 1935 bezocht door 35 leer lingen en van September tot 31 December 1935 door 45 leerlingen. De R.K huishoud- en industriecursus te 's Graven ha se werd van 1 Jan. tot 1 Sept. 1935 bezocht door 17 leerlingen. Naar wij vernemen hoopt de heer Th. Bergers, procuratiehouder der N.V. Dekenfabriek voorheen R. M. Beuth en Zonen, alhier, op 26 Februari a.s. den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaren ln dienst trad bij genoemde firma. Onze stadgenoot de heer Evert Cas- telein heeft in druk doen verschijnen een ..Leidraad bij het onderwijs in de moderne dansen" volgens het programma van den Alg. Ned. Danssportbond. Geslaagd voor het examen van apo thekers-adsistent de heer H. J. W. Huis ken (Lelden). De heer J. Pruyssers, Rijksveldwach ter alhier, is in verband met de logeer partij der Belgische Koningskinderen te Noordwijk begiftigd met de zilveren me daille 2e klasse van het Huls van den Koning. Met ingang van heden heeft de firma I. J. van Egmond en Zoon in het pand Breestraat 173, waarin voorheen het schoenenmagazijn van den heer van Dongen was gevestigd, een zaak in bont werken, annex dames- en heerenkleeding geopend. De heer van Egmond Sr. was gedurende langer dan een kwarteeuw als chef-bontwerker en coupeur werkzaam bij de firma van Essen alhier en mag dus in het vak doorkneed geacht worden. De keurige zaak werd geïnstalleerd door de firma's J. de Jong Jr. (betimmering), C J Eggink (electriciteit) en Bulthuis (stoffeering). WIELRENNEN. ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN BEGONNEN. CharlierDe Pauw hebben de leiding. Gisteravond is de Zesdaagsche van Ant werpen begonnen, waaraan tal van Ne derlanders deelnemen. Hedenmorgen te 6 uur. bij de neutralisatie, was de stand: 1. OharlierDe Pauw, 1 pnt. Op één ronde: 2. DeneefDe Kuysscher, 23 pnt.: 3. RonseSchön. 4 pnt. Op twee ronden: 4. Piet van Kempen— Kaers, 11 pnt.; 5. LonckeBilliet, 1 pnt. Op drie ronden: 6. PijnenburgSlaats, 22 pnt,; 7. VerrijckenHaezendonck, 4 pnt. Op vier ronden: 8. AertsMagne, 4 pnt.; 9. WalsPellenaers, 2 pnt. Op vijf ronden: 10. VerdijckMortens, 0 pnt. Op zes ronden: 11. Van Buggenhout Meersehaert, 10 pnt.; 12. SmetsVan Ne- vele, 6 pnt,; 13. RaesPützfeld. 3 pnt. Op acht ronden: 14. De RyckDictus, 4 p Op negen ronden: 15. Van Schtjndel v, d. Broeok, 5 pnt. Op tien ronden: 16. BraspenninxVan Hout, 0 pnt. Op twaalf ronden: 17. DayenPecqueux 3 pnt. Afgelegd waren toen 274.750 K.M. IJMUIDEN, 22 Februari. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.401.20: Tongen per KG. f. 1.70—1.15; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 11.708; Middelschol per kist van 50 KG. f. 129.50; Zetschol per kist van 50 KG f. 1915; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.137; Bot per kist van 50 KG. f. 4 602.80: Schar per kist van 50 KG. f.84.50; Tongschar per kist van 50 KG. f. 2726; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.2812.50; Gullen per kist van' 50 KG. f. 6.504.10; Wijting per kist van 50 KG. f 4.30—2.60. Aangekomen 1 stoomtrawlers: IJM. 48 met f. 3300 en 12 loggers; KW. 75 met f.651; KW. 169 met f.530; KW. 60 met f.768: KW. 149 met f.883: KW. 151 met f.1132: KW. 132 met f.789: KW. 127 met f. 1011; KW. 19 met f.805; KW. 78 met f. 1362; KW. 29 met f.704; KW. 155 met f.758; KW. 64 met f.463. Donderdag 25 .Februari as. organi seert de Ring Leiden van Chr. Zangver- eenlgingen een zangersavond ln de Stads- zaal, waar zullen optreden zeven gemengde en twee mannenkoren. Het Bestuur der „Leidsche Kinder bewaarplaats" deelt ons mede dat de op brengst van den kaartenverkoop er ter gelegenheid van het gouden Jubileum ge organiseerde extra bioscoopvoorstelling ln het Trlanon-theater heeft opgebracht de mooie som van .f 202. Het resultaat van de gehouden 14 daag- sche collecte in het Trlanon-theater ten bate van deze Kinderbewaarplaats heeft bedragen de eveneens zeer mooie som van f. 204.85. Voor dit succes betuigt het Bestuur zijn hartelijken dank. zoowel aan de goede gevers, als aan de collectrices. de Directie en het personeel van voornoemd theater, die allen op de meest welwillende wijze samenwerkten om tot dit schitterende resultaat te geraken! De afdeeling Lelden (en omstreken) van de vereeniging voor Chr. Gezond heid- en Vacantle-kolonies in Nederland verzoekt ons de aandacht te willen vesti gen op haar geldinzameling die in de eerstvolgende weken zal plaats hebben. Het bestuur vraagt dringend om mede werking. De opbrengst is ten bate van het zwakke kind dat uitgezonden moet worden. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootconferentie. Te Londen meent men, dat de gespannen toestand in Europa opnieuw een bedrei ging gaat vormen voor de resultaten van de vlootconferentie. Norman Davis heeft eergisteravond een bezoek gebracht aan Eden, om er tegen te protesteeren. dat allerlei Europeesche kwesties in de besprekingen van de vloot- conf eren ties komen opduiken. Eden was het, naar men voorts gelooft te kunnen zeggen, eens met Norman Davis dat de besprekingen zich zooveel als maar eenigszins mogelijk is met den technisc'nen kant- van de verschillende vraagstukken moeten bezig houden. De moeilijkheden zijn nog grooter ge worden doordat men tracht een formule te vinden, waarbij de landen die niet deel nemen aan de conferentie zich uiteindelijk kunnen uitspreken over de besluiten, dié op de conferentie genomen zullen worden. ENGELAND. Radio-rede van den Koning; Lord Londonderry over Duitschland. Gisteren is officieel meegedeeld, dat Koning Eduard vm Zondagmiddae 1 Maart om vier uur een radio-toespraak tot het Engelsche volk zal houden. O Lord Londonderry heeft tegenover de pers verklaringen afgelegd welke met bij zondere belangstelling ontvangen werden wegens de beteekenis door vele kringen toegekend aan de reis naar Duitschland van den vroegeren minister van de lucht vaart. wegens het feit. dat deze achter eenvolgens ontvangen werd door Hitler Goering. Goebbeis en Ribbentrop Londonderry verklaarde o.a.: Mijn reis was volkomen particulier en miste eik officieel karakter, maar ik werd ontvangen met de grootste voorkomendheid en de grootste hoffelijkheid, ik heb verschelden besprekingen gehad met Goering en een ontmoeting met Hitier. Overal heb ik op gemerkt. dat men een vriendschappelijke gezindheid aan den dag legde tegenover Engeland en een levendig verlangen naar goede betrekkingen met Engeland en FrankrUk. ..Hitler en de leden van zijn regeering ziin *niet onkundig van de verdenkingen, die men hier koestert omtrent de Dultsche ■politiek van herbewapening. ZU wenschen levendig deze verdenkingen weg te nemen, omdat zij onze vriendschap wenschen en onzen goeden wil. „Ik heb de meeste politieke kwesties besproken met Hitier. dien ik zeer aange naam gevonden heb en zeer verlangend om mij volkomen op de hoogte te stellen van zijn politieke meeningen. Onze be spreking duurde meer dan twee uur en ik was het eens met tifctn omtrent verschei dene punten. Ik kwam zeer onder den in druk van zijn populariteit en de betooging te zijner eere na afloop der Spelen van Garmisch is een der merkwaardigste, die ik meegemaakt heb. Het is niet twijfelachtig, dat onder het nazi-regime Duitschland een anderen stempel gekregen heeft. Er zUn nieuwe constructies verrezen, de menschen wer ken er zeker ln strijd met het Verdrag van Versailles. Duitschland heeft tegen woordig een leger en een militaire lucht vaart. Ik verontschuldig de schending van het verdrag niet maar het is niet twijfel achtig dat zij de bevolking ertoe ge bracht heeft in de gegrondheid te gelooven der door Hitler opgezette politiek en dat zij ten aanzien van den Leider een gevoel van persoonlijke bewondering in het leven heeft geroepen". Londonderry besloot zijn verklaring door ingenomenheid te kennen te geven met het besluit der Engelsche regeerlng om haar militaire luchtvaart uit te breiden. RECLAME. 912* RECLAME. 9159 ,,Landbouw's" T OL TAV A-MEL K probeeren Is: deze melk steeds prefereeren. „De Lmdbouw" Lelden Telefoon 211 FRANKRIJK. Incidenten in de Kamer. Gistermorgen stond in de Kamer op het program het vaststellen van een datum voor de Interpellatie inzake het niet hand haven van de wetten op de openbare orde, zulks in verband met hetgeen gebeurd is bij den aanslag op Leon Blum en daarna. Tenslotte verkreeg Sarraut, die uitstel vroeg na het stellen der kwestie van ver trouwen. een meerderheid van 381151 stemmen, gelijk reeds in een deel onzer oplage gemeld. Na afloop van de Kamerzitting ontstond ln de wandelgangen tusschen minister president Sarraut en den afgevaardigde Franklin-Bouillon een discussie, naar aan leiding van een voor den afgevaardigde beleedlgende uitdrukking, die de premier tijdens het debat gebezigd zou hebben. Volgens het offlcieele kamerverslag voegde Franklin-Bouillon den ministerpresident de woorden toe: „Gij zijt, zoo zegt gij. leider van een regeering, die voorgeeft, de orde te hebben gehandhaafd. Vergeet niet, dat gij ook degene zijt, die verant woordelijk zijt voor hetgeen te Marseille is geschied," Op dat oogenbllk zou de pre mier volgens een twintigtal afgevaardig den Franklin-Bouillon beleedlgd hebben, zonder dat deze dit evenwel zelf hoorde. In de middagzitting vroeg Franklln- Boulllon naar aanleiding van dit Incident het woord voor een persoonlijk feit. Hij vroeg de Kamer of de beleedlgende woor den inderdaad waren geuit, en zoo Ja, v/elke genoegdoening hem zou worden ge schonken. Nadat evenwel voorgesteld was, het Incident als gesloten te beschouwen, verklaarde Franklin-Bouillon zich hier mede accoord. Verder is in de wandelgangen der Ka mer de afgevaardigde Henriot geslagen door een communist. Henriot heeft een aanklacht ingediend bij de politic ZWITSERLAND. Het Duitsche protest. Over de zitting van den bondsraad is volgend communiqué uitgegeven: De leider van het politieke departement, bondsraad Motta, deed mededeeling van den inhoud der Dultsche protestnota, wel ke zich richt tegen de besluiten van den bondsraad, inzake de natlonaal-soclalistl- sche organisaties in Zwitserland. Aan de kennisneming van deze tamelijk omvangrijke nota werd een voorlooplge ge- dachtenwlssellng vastgeknoopt, doch de bondsraad zal deze aangelegenheid pas over eenige dagen behandelen, en wel na dat het door het politieke departement, ln overleg met het departement van Justitie en politic, op te stellen ontwerp-antwoord in het bezit van den bondsraad zal zijn. Daar op de eerstvolgende zitting van den bondsraad de chef van het departement van Justitie en politie, bondsraad Bau- mann, niet aanwezig zal zijn, kan de ver dere behandeling van deze aangelegenheid pas over acht dagen geschieden. Na afloop van de vergadering van den ministerraad gaf Motta aan de journalis ten te verstaan, dat de Zwltsersche bevol king. die met volkomen eenstemmigheid het regeerlngsbesluit van Dinsdag heeft goedgekeurd, niet behoeft te vreèzen. dat de Zwltsersche regeering op haar besluit zal terugkomen. Dit besluit was na zeer rijpe overweging genomen en Zwitserland is als souverelne staat zonder twijfel be voegd tot den bedoelden maatregel over te gaan. JAPAN. De verkiezingen. Omtrent den lateien stand meldde Reu ter uit Tokio: De uitslagen van de algemeene verkie zingen. voorzoover deze te middernacht (plaatselijke tijd) bekend waren luidden als volgt: Minseito: 105 zetels. Seljoekai: 84 zetels. Andere partijen: 42 zetels. Drie millioen kiezers hebben zich vah stemming onthouden. Kisaboero Soezoeki, een der veteranen onder de leiders van de Seijoekai-partij, staat te Yokohama geheel onderaan. De tegenwoordige partijlooze regeering zal waarschijnlijk, hoe de uitslagen der verkiezingen ook mogen zijn, aan het be wind blijven. SPANJE. Amnestie verleend. Gisteren is tot amnestie besloten. Het eenige artikel van het ontwerp luidt: „Amnestie wordt verleend aan perso nen die veroordeeld zijn of nog zouden moeten worden berecht wegens politieke of sociale delicten. Tot hen, die onder deze amnestie vallen, behooren ook de Basklsche gemeenteraadsleden, die reeds definitief veroordeeld werden. De regee ring zal aan de Cortes verslag uitbrengen van het gebruik, dat zij van de onder havige machtiging zal maken." De permanente deputatie uit de Cortes heeft het goedgekeurd en president Za- mora heeft het decreet reeds geteekend. De gevangenen zullen onmiddellijk ln vrijheid worden gesteld. Velen wijken uit naar Frankrijk, terwijl anderzijds vele communisten naar Spanje terugkeeren. In de provincie Huelva zijn opnieuw eenige branden gesticht, waarbij het kwam tot botsingen met de politie; twee dooden vielen evenals vele gewonden. NIEUWE UITGAVEN. „De Rijnstreek en haar naaste omgeving". Wij ontvingen de geïllustreerde propa- ganda-uitgave „De Rijnstreek en haar naaste omgeving" (Alg. Publlciteitskan- toor Amsterdam C). Deze verzorgde uit gave bevat diverse artikelen over Lelden, Alphen, Bodegraven, Boskoop, Nieuwkoop, Reeuwt)k, Waddinxveen, Warmond, Woer den en Woubrugge. Zij wordt geopend door een voorwoord van burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen, terwijl mede diverse andere burgemeesters der hierboven ge noemde gemeenten een bijdrage leverden. Veel Interessante bezienswaardigheden en merkwaardigheden worden in woord en beeld op boeiende wijze in talrijke arti kelen naar voren gebracht en beantwoor den stellig aan het doelaan vele plaatsen uit de Rijnstreek meerdere en zeer ver diende bekendheid te geven. Het zal ongetwijfeld velen uit Leiden en omgeving belang Inboezemen deze ver zameling beschouwingen te lezen. Trianon-Theater. Cecil B. de Mille imponeert ons steeds weer door zijn gran diose regie. Hij produceert massa-scènes zonder weerga, ook in zijn nieuwste film „de Kruistochten" en boeit daarmee zon der ophouden, wellicht juist ook door het scherpe contrast met andere hedendaag- sche films, waarin naar meerderen een voud werd gestreefd. Het is 't jaar 1187 na Christus: de Sara- cenen veroveren Jerusalem, bedreigen de Christenen met dood en slavernij. Dan trekt de Kruistocht, op: Richard Leeuwen hart en vele andere Koningen gaan met hém. gevolgd door gansche legerscharen. In Marseille schepen zij zich in: een ge weldige strijd voor een heilig doel gaat be ginnen! Sultan Saladin is de tegenstan der, die het tegen het groote aantal vorsten durft opnemen. Een pratihtige scène tus schen hem en de Europeesche aanvoer ders ontwikkelt zich: het pleit is dan be slecht. Woorden vervangen daden: het verwoede gevecht begint rond de hooge en sterke wallen van de stad Acre. In zulke momenten is de regisseur op zijn best! De spanningen worden tot scdiièr onge ëvenaarde hoogtepunten opgevoerd: er wordt gevochten met een vurige bezieling en een alles trotseerende doodsverachting. De Mille brengt alle hulpmiddelen der regie naar voren en men beleeft den vree- selijken strijd tot in détails mee. Acre wordt veroverd, tenslotte mogen de ge- loovigen ook Jerusalem weer vrij betreden, het Kruis omarmen, het Heilige Graf be zoeken. De profetische kluizenaar, die Europa mobiliseerde, ziet echter zijn doel, waarvoor hij allen opriep, helaas niet meer verwezenlijkt: hij sterft onder de moorddadige pijlen der tegenstanders. Een uiterst belangwekkende historische periode is hier verfilmd, wellicht niet steeds historisch nauwkeurig, maar in de visie van de Mille als steeds in hooge mate imposant, meesleepend. Daar doortieen loopt de liefdesgeschie denis van Richard Leeuwenhart en de dochter van Koning Sancho van Navarra, die hij op zijn weg naar Jerusalem ont moet en trouwt. Een onafscheidelijk onderdeel maakt deze uit van de uiterst bewogen, gewaag de, maar vervoerende onderneming. Ook ice van Frankrijk, de dochter van 'hilips van Frankrijk speelt hierin een elan gr ij ke rol: men ga dit alles zien en tiewor.dere de levendige wijze, waarop de Mille het tot een meesterlijk geheel heeft saamgeweven. Niet alleen zij, die zich voor geschiede nis en voor een machtigen geloofsstrijd, iriteresseeren zullen deze film gaarne wil- lqn zien, ln dit heldhaftige tijdperk sti muleerde ook de liefde tot moedige daden, waarvan hier voorbeelden te over zijn. Wederom dus een merkwaardige en suggestieve de Mille-film, met uitstekend spel van een gansche serie mannen en vrouwen, die weten, wat filmspel is en daarmede een sterken indruk schenken! Casino-theater. „De witte papegaai" is een spannende en ingewikelde „thriller", waarin niet minder dan drie moorden worden gepleegd. Het geheele geval draait om een erfenis van een paar millioen dol lars. om welke reden de charmante Sue Tally door haar vertrouwensman bezocht wordt. De moeilijkheden nemen hand over hamd toe, want de bewijsstukken van de erfenis worden gestolen en weer gestolen, de broer van Sue Tally is de „echte" broer niet, terwijl de echte broer op zijn beurt onder zware verdenking staat. Bovendien neemt de ingewikkeldheid nog toe, wijl er een dubbelgangster ten tooneele ver schijnt. Kortom, alle bestanddeelen van de crimineele film zijn aanwezig; in welke richting men echter de oplossing moet zoeken, daarvoor zullen we zelfs niet de kleinste tip geven. Spanning is er volop, zoodat men zijn speurderstalenten ruim schoots kan toetsen aan deze „Witte pape gaai". Jean Muir en Ricardo Cortez zor gen voor een boeiende weergave van de hoofdfiguren. „Hup, Joe Brown" brengt den bekenden schreeuwer thans als baseball-speler op het witte doek, die met veel flair deze in Amerika zoo populaire sport beoefent en alles tot een goed einde brengt, waarbij een huwelijk met een beeldschoone vrouw, die Olivia de Havilland ongetwijfeld is, zeker geen alledaagsche gebeurtenis voor hem ls. Lido-Theater - Het is reeds geruimen tijd geleden, dat we in Lelden een film van Lilian Harvey zagen. Vergeten waren wij haar echter nog niet; een film zooals „Ein blonder Traum" ligt nog in ons geheugen als zagen wij ze gisteren! Deze week nu vermeldt het Lldo-programma de Colum- bia-productie „Let's love tonight" met de charmante Duitsche artiva in de hoofd rol. „Let's live tonight" is de laatste film die Lilian Harvey in de Ver. Staten voor haar terugkeer naar Duitschland speelde. In deze film kan ze haar rijke talent ten volle ontplooien. Met haar partner Tullio Carminati vormt zij een harmonisch ge heel, zij vullen elkaar volkomen aan en leveren een spel, dat deze film tot een eerste-rangs product maakt. De regisseur, Victor Schertzinger heeft met de bezet ting van de hoofdrollen een zeer gelukkige keus gedaan. Het gegeven van deze film ls zeer eenvoudig gehouden. Lilian Harvey komt in kennis met een millionalr, Nick Kerry (Carminati). Deze vertrekt echter plotseling en laat haar diep bedroefd aoh- ter. Geruimen tijd later, juist wanneer zij zich met een ander. Nick's broer, heeft verloofd, keert Nick terug. Zij weet ech ter niets af van deze familieverhouding. Tenslotte komt alles nog ln orde. Juist als Nick voorgoed wil vertrekken naar Afrika, I komt zijn broer en gaat in zijn plaats. Het spel dat te zien wordt gegeven ls zoo fijn en zuiver dat de personen als het ware voor ons oog gaan leven. Voor de pauze draalt, na het Journaal dat een uitgebreide en zeer fraaie repor- tage van de Olympische spelen te Gar- I misch Partenklrchen bevat, de griezelfilm „Het kasteel der verschrikkingen". Een echte film om kippenvel bij te krijgen en waarbij men af en toe de neiging krijgt om de oogen te sluiten om al dat engs niet langer aan te zien. Stel u voor een oud, verlaten kasteel met ratten, spinnen, vleer muizen, uilen enz. waar een aantal wezens woont die 's nachts hun doodkisten verla ten en in den omtrek ronddolen om hun slachtoffers het bloed af te zuigen, om zelf in het leven te blijven! En dan ten slotte de oplossing van dit geheimzinnige raadsel, maar die zullen we niet vertellen. Een grappig trucfilmpje, waarin de stem van een man en een vrouw worden ver wisseld, voltooit dit fraaie programma. Het Nieuwe Roxy Het theater aan de Haarlemmerstraat heeft deze week twee bijzondere films op haar programma staan. Allereerst draait de anti-oorlogsfilm „Vergeten mannen" welke diverse authen tieke, dikwijls met levensgevaar vervaar digde opnamen van den Grooten Oorlog brengt. Zoo zien we achtereenvolgens de mobilisatie der legers van de landen, die elkaar den oorlog verklaard hebben, den inval van de Duitschers in België, den slag bij de Somme en Verdun en andere groote wapenfeiten, de oorlogsverklaring van Amerika aan Duitschland, de oorlog tei zee alsmede vele opnamen van den loop gravenoorlog aan het Westelijk Front. Kortom de film wekt al deze trieste her inneringen van den Wereldoorlog weder om op en mag als anti-oorlogsfilm volko men geslaagd worden beschouwd. Als tweede hoofdfilm „Met Han Hollan der de wildernis in" geeft de lotgevallen van een expeditie weer, waarvan de heer Han Hollander, de bekende sportverslag gever, op de hem eigen enthousiaste wijze verslag geeft Tal van Interessante oer woudopnamen, gevechten van inlander* met krokodillen en andere heerschers der wildernis maken van deze Ifa-fllm, die muzikaal geïllustreerd werd door Max Tak, tot een uitstekende rolprent. Een film journaal, alsmede een geestige twee-acter completeeren dit zeer yerzorgd programma. Luxor-Theater „Golddiggers of 1935"! Een schatrijke weduwe, die hoofdpijn krijgt over iedere cent, welke er moet wor den uitgegeven, een zoon en een dochter, die zich wenschen uit te leven en een aardige jongeman, die door mama wordt „gehuurd" om de knappe dochter te bege leiden naar bals, concerten en andere festijnenziedaar de figuren, die den toon aangeven in deze Amerikaansche showfilm, die zich afspeelt in het grootste en meest luxueuze hotel van Amerika. Dick Powell is die jongeman, die natuur lijk tot over z'n ooren verliefd wordt op het meisje (Glenda Farrell) en die telkens weer de gelegenheid krijgt om te doen hooren dat hij de meest populaire zanger uit de Vereenigde Staten is. Hij brengt eenige, reeds algemeen bekend geworden, 3ongs en vormt in de revue, welke daar ln het hotel wordt opgevoerd, het middel punt van uitbundige praal, van fantasti sche decors en weergalooze balletten van een technisch zoo verfijnde afwerking dat zij niet meer te overtreffen schijnen. De inleiding tot die show Is vrij lang, doch heeft een humoristischen inslag door het dwaze spel van Adolphe Menjou, Alice Brady en anderen. Hoogtepunt in de show is stellig het ballet met de 90 vleugels, waarover reeds gisteren in onze fllmru- bricl: geschreven werd, en dat Inderdaad van een grootsche ree'- -nvatting getuigt! Als tweede hoofdfilm gaat de film „Uit het dagboek van een dokter" met Lionel Barrymore en Frances Dee ln de voor naamste rollen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2