WAT DE VROUW DRAAGT bü VLASVELD Losse nummers van ons Blad 76sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Februari 1936 Vierde Blad VOOR DE HUISVROUW. HET DIENSTBODEN- VRAAGSTUK. MENU VOOR DE WEEK. No. 23286 DE GEDEKTE TAFEL. FAILLISSEMENTEN. DE EERSTE BLOESEMS DE LENTE MODE! ZIJ BRENGT ONS SIERLIJKE FLOOI-EFFECTEN Luchtigheid, ongedwongenheid, groote afwisseling, vroolijke fleurigheid, alle ken merken van voorjaarsblijheid en daarbij een smaakvolle harmonie van kleur en lijn en weefsel, ziedaar wat de nieuwe voor- Jaarsmode ons brengt. Dit jaar wordt de lentemode geken merkt door een groote afwisseling. Zoowel gladde als geplooide modellen, korte man teltjes, losse paletots, en gladde mantels maar ook 't capemodel zult u veel naast elkaar zien dragen. Daarnaast zullen we evenveel aandacht moeten besteden aan 't fantasie-costuum als aan 't „klassieke costuum" kortom de nieuwe mode is vol van afwisseling en rijk aan modellen. Bo vendien brengt deze tal van nieuwe stoffen en last not least weer nieuwe kleu rencombinaties, waarbij ditmaal naast zwart, donkerblauw of donkerbruin, een zachte zandkleur, duifgrijs en mooie pastel tinten veel zullen worden gedragen. De nieuwe modelijn maakt slank, zonder ech ter te overdrijven. Zij, die goed met mode aangelegenheden op de hoogte zijn, zullen terstond inzien, dat de huidige soepele lijn vrijen teugel laat aan de fantasie, hoewel ze echter dikwijls veel doet denken aan de modellen, welke aan 't eind der 19de eeuw of begin 20ste eeuw te zien waren. De verschillen die er tusschen de huidige mode en die van toen bestaan, liggen veelal meer in de nieuwe snufjes en gar neeringen dan in de coupe van het model. Uit bovenstaande teekeningen blijkt dat de nieuwe lente-mode tal van karakte ristieke modellen brengt, zelfs bij de „daagsche" garderobe. Opvallend zijn vooral de vele plooien, welke jeugdig staan en daarom door vele vrouwen gaarne worden aangebracht. Om deze reden ook zien we hoe de geplooide rokken hoe langer hoe meer ingang vin den. Een aardig model, dat zeer flatteus staat, vindt u op onze eerste afbeelding. Deze plooien moeten, om niet breed te maken, vanuit de taille tot op kniehoogte worden vastgestikt, om dan van daaruit uit te springen, wat zeer vlot en aardig staat. Bij bovenstuk en mouwen loopen de plooien overdwars, welke geheel moeten worden doorgestikt. Bij een dergelijke jurk, mits gemaakt van een donkere stof, staat een opstaande piké-kraag in een lichte kleur buitengewoon aardig, terwijl lus-gar- neeringen aan de mouwen het totaal effect aanmerkelijk kunnen verhoogen. Plooien nemen thans zoo'n groote plaats op modegebied in, dat er zelfs over gedacht wordt deze aan te wenden bij 't ontwerpen van een nieuw soort smoking-costuum. Wij hebben hiermede 't oog op een nieuwe variant n.L het smoking-complet, dat be staat uit een donkere jurk, waarop een korf getailleerd jasje wordt gedragen, waarvan de mouwen met plooien worden gegarneerd (zie 2de afbeelding). Wij ont trekken ons hiermede echter aan den klas sieken vorm. maar scheppen daarentegen een nieuwe stijl, welke zeker niet zal na laten opgang te maken. De breede ge schulpte revers geven 't geheel een vlot aanzien. Bij een sportcostuum vormen plooien in den rok niet een mode-kwestie, maar zijn zij onontbeerlijk vanwege de bewegings vrijheid. Daarentegen zijn de in 't midden openvallende en zoowel bovenaan als onderaan door een driehoekje samenge houden platte plooien van het korte jasje dat van onderen tot boven geheel kan worden dichtgeknoopt, een nieuwigheid, die wij willen behouden (3de afbeelding). Als we den voorjaarsmantel eens wat na der bekijken, valt ons op, dat hierbij plooien worden aangebracht in de trech tervormige mouwen, terwijl 't model zelf verder geheel glad is en slechts de aan dacht trekt door de typische knoopslui- ting en halslijn (laatste afbeelding). WILLY UNGAR. LANGE OF KORTE PARAPLUIE? Dit is een vraag, die veel stof in de ver schillende ateliers doet opwaaien. Som mige houden hardnekkig vast aan 't korte model, terwijl anderen hun toevlucht zoe ken tot de langere modellen, die in 't be gin dezer eeuw in de mode waren. Zoo ziet men dan ook zoowel groote als kleine exemplaren dragen, zoodat de mode ook op dit gebied niet „algemeen" genoemd kan worden. De groote beteekenis en toename van „parapluie-parasols" is ongetwijfeld een teeken des tijds, waarin zuinigheid is ge boden. De kleurrijkheid van de stof is hierbij van groot voordeel, aangezien een dergelijk voorwerp dan bij allerlei voor- jaarscostuums past. 't Spreekt vanzelf dat gestreepte parapluie-parasols uitsluitend bij effen costuums gedragen kunnen wor den, daar ze bij gekleurde modellen veel te druk zouden staan. In deze gevallen verdient 't voorkeur een nieuwe iriseeren- de stof te kiezen. Op onze afbeelding ziet u zoowel de lange parapluie met grooten haak van bamboe alsook 't liliputter-mo- del met aardig glazen handvat. Beide mo dellen zijn van draaglussen voorzien. W. U. Als de SPREI af is, die ik u in mijn vorigen brief beschreef, moet u er een KANT omheen haken als volgt: 1ste toer: 7 maal 2 stokjes gevolgd door 2 lossen, waarmee u 2 stokjes van den spreirand overslaat. Na elk 7de paar stokjes haakt u 5 lossen, doch slaat toch maar 2 stokjes over. Ook op de hoeken werkt u 5 lossen; u haakt de sprei dus in de rondte met groepen van 7 paar stokjes, gescheiden door lossen. Het 2de stokje van de laatste groep en het 1ste van de 1ste groep van de volgende zijde der sprei werkt u in den hoeksteek; 2de toer: op de 2 lossen tusschen de stokjes haakt u weer telkens 2 stokjes, gevolgd door 2 lossen; zoo krijgt u op elke punt zes maal 2 st.: na 3 lossen werkt u dan om de groote bogen van 5 lossen in den vorigen toer 4 stokjes, steeds door 1 losse gescheiden; op de hoeken net zoo. Derde toer: op de punten 5 maal 2 stokjes, zooals in den vorigen toer; dan 3 lossen en om elke losse tus schen de 4 stokjes in den boog 2 door 1 losse gescheiden stokjes. Ook tusschen de paren stokjes 1 losse. Vierde toer: op de punten 4 maal 2 st.; om de lossen tusschen de paren st. telkens 2 st. door L losse gescheiden; tusschen de paren 2 lossen; 5de toer als de 4de; de punten worden steeds 1 groep kleiner; het aantal lossen tusschen de paren 2 grooter; ga zoo door bij den 6den en den 7den toer; bij den 8sten moet u de bogen met stokjes vullen en werkt één vaste tusschen de 2 stokjes. De hoekbogen krijgen 20 stokjes; de kleine bogen op de punten elk 10 stokjes; de beide bogen tusschen de punten elk 15 stokjes. Dan is uw rand gereed. Vindt u het geen mooi patroon? De rand is afgebeeld om de sprei in mijn vorigen brief. Er werd mij nogmaals om een vlotte BABY-CAPE gevraagd; het trof goed, want ik had juist bij een vriendin een alleraardigste cape met kapertje er aan vast bewonderd en zij gaf mij zonder aar zelen het patroon. Mijn voorbeeld was gedeeltelijk gehaakt met haakzijde. U begint bovenaan bij den hals met wol en zet 70 lossen op. De eerste toer bestaat uit 68 stokjes. De 1ste drie lossen tellen voor een stokje; dus uw eerste stokje werkt u op den 4den losse. Trek de lussen van uw stokjes hoog op. Volgende toer: 68 vasten; voor den 3den toer moet u haakzijde nemen; u begint dan boven den 2dcn toer en werkt in de zelfde richting, dus niet teruggaand: eerst: 4 vasten, A 3. stokjes in den vol genden steek, maar neem nu alleen de EEN EERVOLLE POSITIE VOOR HET GRIJPEN. De vorige week heeft men op deze plaats kunnen lezen, dat binnen zeer korten tijd hier ter stede zal worden gehouden een zoogenaamde korte cursus voor de oplei ding tot hulp in het gezin. Voor nadere oij zonderheden dienaangaande verwijzen -„ij naar ons Blad van 15 dezer, maar wij willen toch niet nalaten daaraan met e:n er.kel woord te herinneren. De cursus is voorloopig berekend op een deelneming van 20 a 22 meisjes, doch mocht ciit aan tal worden overschreden, dan bestaat on middellijk de gelegenheid om in het ge bouw der R.K. Vakschool aan het Galge water een parallelcursus te organiseeren. Wanneer men eenerzij ds bedenkt, dat bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs nog altijd vele tientallen meisjes als werkzoekenden staan ingeschreven en anderzijds door alle tot oordeelen bevoegde instanties wordt betoogd, dat er in ons land een nijpend gebrek bestaat aan goede Hollandsche huishoudelijke krachten, dan moet men toch tot het inzicht komen, dat hier voor vele Hollandsche jonge vrouwen een prach tige gelegenheid wordt geschapen om zich, practisch zonder kosten, voor de huis houding te bekwamen. En wanneer men daarenboven weet, dat de in het leven geroepen Contactcommissie zich in alles beijveren zal om de meisjes, die deze op leiding hebben gevolgd, aan een haar pas sende betrekking te helpen, dan is het toch eigenlijk zóó, dat hier de kans op een alleszins eervolle maatschappelijke positie voor het grijpen ligt! Hier is de kans om het materieele leed, dat momenteel in zoo menig huisgezin wordt geleden, te helpen lenigen: hier een niet-gemakkelijk terugkeerende gelegen heid om zich een toekomstigen werkkring te scheppen, waarvan men de duurzaam heid grootendeels in eigen hand heeft. Gedurende de eerstvolgende vier werk dagen van de komende week, telkens des middags van 2—3 uur bestaat er in het Volkshuis aan den Apothekersdijk gele genheid zich voor dezen cursus te doen in schrijven. Het zou van een verstandig in zicht getuigen van hen. te wier behoeve deze opleiding in de eerste plaats wordt georganiseerd, wanneer het aantal gega digden zóó groot zou zijn. dat minstens één cursus volteekend was!! Met dien oprechten wensch besluiten wij deze laatste opwekking. achterste lus op, 4 vasten. Van A af 13 maal herhalen. 4de toer weer van wol: 3 stokjes, de 4de vaste overslaan; 3 stokjes in den steek achter het zijden moesje; 3 stokjes naast elkaar en weer 3 stokjes achter het moesje. Zoo doorgaan, telkens de laatste zijden vaste vóór het moesje overslaan; .5de toer in vasten van wol haken; 6de t. zijde:vkkten, een moesje van 3 stokjes op de achterste lus, 5 vas ten.; zoo doorgaan afwisselend een moesje en 5 vasten; de tusschenruimte tusschen de moesjes wordt dus telkens 1 steek meer. Na den derden moesjestoer worden de tusschenruimten met twee vaste steken vermeerderd door vóór het moesje de vaste niet over te slaan. Wanneer u 20 stokjestoeren tusschen ruimte heeft is het capeje ongeveer 45 c.M. lang; als u die maat wenscht, kunt u dan met een toer vasten eindigen. U werkt de cape van onderen met een schulpje van wol af, en haakt aan de halszijde een toer met gaatjes om een lintje voor de sluiting doorheen te kun nen rijgen. Nu moet er nog een kapertje van hetzelfde bij, dat u later aan de cape bevestigt; dan zit de kleine er heerlijk warm in. Zet 58 lossen op; haak een eersten toer van 56 stokjes; dan nog een van 56 stokjes; 3de toer: 8 moesjes van zijde met 6 vasten als tusschenruimte; u begint en eindigt dezen toer met 3 vasten. Achter de moesjes worden nu maar 2 stokjes in de lus gehaakt; voor het moesje één vaste overslaan, want bij het kapertje mag natuurlijk niet gemeerderd worden. Ove rigens werkt u deze toeren net als die van de cape en u eindigt met den 8sten moesjestoer. Maak een gezellig kwastje van wol met zijde; en haak om den voorkant van het kapertje hetzelfde schulpje als onder langs de cape. Als u het kapertje aan de cape vast zet, moet er een beetje ruimte vallen van achteren bij den hals; en van voren moe ten er aan weerskanten ongeveer 3 gaatjes van de cape uitsteken; dan valt het kapertje dus een beetje naar ach teren. Als u nu het lintje heeft doorgeregen, en de kwast heeft vastgezet, is het heele geval gereed. Mij lijkt het het aardigste om het geheel wit* te houden met eer wit lintje, maar natuurlijk staat rose of blauw ook erg lief voor zoo'n kleine peuter. RECLAME. 8769 VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld ODE /IMGEL I20 k 'EU 7>9 I BOEZO/TfiQQT 22 TSC2825 LEIDEN ZONDAG. Tomatensoep, runderrolletjes, andijvie, aardappelen, caramelvla. Recept runderrolletjes. - Men ver deelt 5 ons dikke runderlappen in stukjes ter grootte van pl.m. 8 c.M. Klopt ze dun uit en wrijft ze in met peper en zout. Daarna worden 3 uien gefruit in </i ons boter. In ieder runderlapje wordt een stukje versch vet spek (te zamen 1 ons) wat gefruite ui en een stukje augurk ge legd; men rolt de lapjes dicht en bindt om ieder rolletje een draadje garen. In de koekepan bakt men ze vlug bruin en laat ze nog 2 uur in de jus stoven. Eenvoudig menu. Sardinebroodjes, gehakte biefstuk, geb. aardappelen, snijboonen. Recept: Sardinebroodjes. - Men roos tert vierkante sneetjes brood licht bruin en bestrijkt ze met ansjovisboter. Deze wordt als volgt bereid: op 100 gr. boter ge bruikt men 50 gr. ansjovis (pl.m. 6 stuks). De ansjovissen worden ontzout door ze te weeken in melk en water, daarna ontgraat en door een paardeharen zeef gewreven. De boter wordt tot room geroerd en ver mengd met de ansjovispurée. Men kan ook ansjovispasta gebruiken, die in tuben verkrijgbaar is en deze met de boter vermengen. De sneetjes brood, die aldus zijn be smeerd, worden belegd met eenige sar dines en gegarneerd met augurkjes en kappertjes. MAANDAG. Varkenscarbonade, bloemkool, aardappelpurée, vruchten. Recept: Varkenscarbonade. - Vier carbonades van 150 gr. worden afgeschrapt en gezouten. In een ijzeren pan worden ze in 75 gr. boter licht bruin gebraden. De jus wordt afgemaakt met wat water, waarna de carbonades nog een uur wor den nagestoofd. DINSDAG. Gebraden versche worst, grauwe erwten en aardappelen, citroenvla. Recept: Grauwe erwten met versche worst. - Men kookt 1 pond grauwe erwten gaar in het weekwater met een eetlepel zout, laat ze uitlekken en stooft ze een kwartier met 2 eetlepels boter en wat kerry. Braadt de worst pl.m. 1 uur zachtjes in 3 eetlepels boter, bedruip ze af en toe en houdt de pan afgesloten. WOENSDAG. Kaaskoekjes, runderrollade, spruitjes, aardappelen- Ree ept: Kaaskoekjes. - Maak een deeg van overgebleven koude aardappe len, 1 ei, 2 eetlepels melk, 1 ons geraspte kaas en wat peper en nootmuskaat. Maak hiervan platte koekjes, haal ze even door met wat slaolie, uitgeklopt eiwit en paneermeel en bak ze In de koekepan aan beide kanten in boter lichtbruin. DONDERDAG. Haché met roode kool en aardappelen, flensjes. Recept: Haché. De vleeschresten worden in stukjes gesneden. Dan wordt een gesnipperde ui bruin gefruit in 80 gr. boter. >/i L. magere jus met water wordt toegevoegd en de blokjes vleesch worden in dit vocht met een scheutje azijn, 2 laurierbladen en wat kruidnagelen ge stoofd. Na 1 a l'/s uur wordt de haché gebonden met 70 gr. aangemengde bloem en nog 10 min. doorgekookt. Vóór het opdoen neemt men de kruiden er uit. VRIJDAG. Gestoofde kabeljauw, sla en aardappelpurée. vruchtencompóte. Recept: Gestoofde kabeljauwstaart. - Wrijf de kabeljauwstaart in met zout, smelt in een langwerpige pan of vuur vaste schotel 2 ons boter en voeg daarbij V? L. kokend water. Leg hierin de visch met hier en daar een schijfje citroen zonder pitten. Bestrooi alles met paneer meel en laat de visch pl.m. 3 kwartier in den oven zachtjes stoven; bedruip her haaldelijk met het vocht. ZATERDAG. Stamppot van appelen met aardappelen, Frankfurter Knakworstjes, beschuitjes met kaas. Recept: Stamppot van appelen met aardappelen. - Schil 1 pond zure en 1 pond zoete appelen, verwijder de klok huizen en snijdt ze in vieren. Kook ze zachtjes gaar in 1/4 L. water, schep ze uit het vocht en kook hierin 1 KG. aard appelen gaar. Stamp de gaargekookte aardappelen en de appelen door elkaar en roer er het nat van de gekookte worstjes door. Zoo noodig, nog een flinke klont boter. NUTTIGE WENKEN. Vlekken van wagensmeer verwijdert men met warme terpentijn. Gebruik hier voor gezuiverde witte terpentijn en smeer de vlek eerst in met reuzel of ongezouten boter. Daarna in zeepsop uitwasschen. Bloedvlekken worden eerst geweekt in water en azijn. Op vlekken in stof, die niet tegen wasschen kan, legt men natte stijfsel, die men laat drogen en dan af borstelt. Wij, Hollanders, zijn zoo gewend aan ons sneeuwwit tafellaken met als milieu een kleedje met kant, Engelsch borduursel, Richelieu, Hardanger of hoe al die be werkelijkheden al niet heeten en wijken zoo ongaarne af van deze aloude ge woonte. En als de tafel niet meer zoo mooi is, of nooit op een mooi bovenblad heeft mogen bogen, dan is Inderdaad de alge- heele bedekking met glanzend damast een noodwendig iets. De gekleurde ontbijtkleeden hebben al een kleine revolutie in dit probleem teweeg gebracht, maar ook dit blijven nog steeds de groote lappen, die met zorg gewasschen en opgemaakt moeten worden en dus aan onderhoud veel kosten. Zeker, een handige huisvrouw, die voldoende op de hoogte is van verschillende waschmetho- des en waschmiddelen (hoe prachtig werkt niet Persll of Lux!) speelt dat thuis wel klaar, maar toch kost het tijd, ruimte en moeite en men kan het zoo veel gemakke lijker hebben, als er maar even met de oude gewoonte wordt gebroken en men iets anders bereid is te aanvaarden. Wij allen kennen de Engelsche manier van tafeldekken met de kleine kleedjes, maar vinden het alsnog kaal, koud en ongezellig. Toch wil ik er uw aandacht wat meer voor vragen. Men gebruikt een middenstuk, dat naar den vorm van het tafelblad, rond, ovaal, vierkant of langwerpig vierkant wordt gekozen. Dit is geheel willekeurig en wordt volledig aan een ieders smaak overgelaten. Dan liggen er onder elk bord kleedjes, ook al verschillend van vorm, maar het ver dient aanbeveling deze niet al te klein te nemen, zoodat het tafelzilver en ook de glazen er een plaatsje op vinden. Men kan ook de glazen op een apart kleedje plaatsen, wat vooral zeer mooi is, als men kanten kleedjes heeft. Op een tafel van een mooie, goed onderhouden houtsoort, is dit werkelijk zeer decoratief en het heeft het groote voordeel, dat men de kleine kleedjes met weinig moeite thuis wascht en opmaakt, zoodat dit zeer ge makkelijk en ook weinig kostbaar in het gebruik is. Ook de aanschaf van zoo'n „set" is met practisch overleg en inzicht werkelijk niet duur. Allerlei soorten stof kan men er voor gebruiken. Linnen is zeer zeker het duurzaamst en het gemake- lijkst te bewerken. De eenvoudigste be werking is een open zoom, wat toch voor dagelijksch gebruik voldoende is; ook een linnen kantje doet het heel goed en is ook goed te wasschen en te onderhouden. Kant is op elke houtsoort het mooist, maar voor dagelijksch gebruik te teer, zoodat dit alleen voor bijzondere gelegen heden in aanmerking komt. Zeer fijn en sterk is het gekleurde linnen, liefst in pastelkleuren gekozen, dat met een klein motiefje in een der hoeken (een vogeltje of een bloem) en een festonrknd zeer voldoet. Nieuw en allerminst kostbaar is organ die in effen kleuren, maar in figuren ge weven. Deze omzoomd met een fijn lin nen of valencienne kantje beantwoorden zeer aan het doel van de verzorgde tafel. Zoo zou ik kunnen doorgaan met goed waschbare stoffen op te noemen, want er zijn er nog veel meer, maar hoofdzaak is er op te letten, dat de gekleurde sets har monieeren met het servies en de witte voor dagelijksch gebruik zeer eenvoudig worden gehouden. Neem er eens de proef mee en ik geloof, dat velen het met me eens zullen zijn, dat de tafel, op deze wijze gedekt, zeker niet onderdoet voor de tot nu toe geheel bedekte tafel. A. G. G. Uitgesproken: J. van Zijp, rijwielhandelaar, te Leiden, Haai'lemmerstraat 295. R.-c.: mr. H. Haga. Cur.: mr. W. B. H. A. Heskes, te Leiden. A. Alt, te Leiden, Langebrug 34. R.-c.: mr. J. H, van Laer. Cur.: mr. P. E. Briët te Leiden. Opgeheven: het faillissement van J. Bronsgeest te Leiden. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Fa. Ph. BROBBEL, Stationsweg 49 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERW1L Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN, Janvossensteeg 19 J. A. MANHAVE, Haarl.straat 128 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en aan de Kiosken. Overgebleven plakken worst, lever pastei, enz. bewaart men tusschen twee sneden brood of tusschen twee borden. Oud tin wordt afgewasschen met lauw water of afgewreven met een mengsel van krijt en spiritus, goed afdrogen en met een flanellen lap uitwrijven. Nieuw tin kan worden gewasschen in heet water met soda. Oude kurken kan men opnieuw gebrui ken, als ze in kokend water met soda worden gelegd en vervolgens geruimen tijd in schoon koud water, waarna ze in de zon worden gedroogd. Glazen stoppen van flesschen, die vast zitten, laten los als men een heete doek om den hals van de flesch legt of als men den hals van de flesch in zoo heet mogelijk water doopt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13