Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Zaterdag 22 Februari 1936 FINANCIEEL OVERZICHT. VISSCHERIJBERICHTEN. Inbreker (dte den politieagent in de gaten heeft gekregen hardop tegen zijn vakgenoot): Sén ding mot Je van die Van Dalen's zeggen, ze geven tenminste fatsoenlijke prijzen bij hun bridee-drives. (Humorist Parlevinker: Zeg er-is, ke-Je niet zien waar Je naar toe vaart Matroos: Sel nog nle goan, moat, we benne op wee naar Australië. (Humorist), OP DE LIEFDADIGHEIDSBAZAR. Alles bij elkaar genomen, hoef Je toch niet zoo boos te zijn, Karei. Je had je hoed dan maar niet hier moeten neer- legge. Overigens, veel zaaks kan het niet geweest zijn, anders was hij niet in de veertig cents afdeeling verkocht. (Humorist) Neme me niet kwalijk, maar zifh we hier op den weg naar Arnhem Nee, dat bent u niet, u zit midden in mijn peeënveld I (Humorist) Inbreker: We kenne ons allemaal wel der is vergisse. Ik had nooit gedacht, dat een zoo fetsoendelijk der uit ziend persoon as U der commesaals op na zou houwe. (Humorist), Daar heb je mijn nieuwe secretaresse; ik heb haar Juist aangesteld. Kan ze goed stenografeeren Dat zal ik later wel merken. Zie Je, ik wou niet graag, dat er zich beletselen voordeden. (London Opinion) Nieuwe Belgische Conversie-operatie - Een Engeisch crediet voor Frankrijk - Scherpe koersschommelingen op de New-Yorksche Beurs - Nieuwe hausse in Staalaandeelcn Toeneming van het rubberverbruik Verdere verruiming der geldmarkt. Er hebben in den jongsten tijd eenige belangrijke financieele transacties plaats gevonden, die niet alleen voor de betrok ken landen, maar ook van internationaal standpunt uit bezien- van beteekenis zijn. Wij bedoelen eenerzijds de omvangrijke conversie-operatie der Belgische schatkist in Londen, en aan den anderen kant het crediet van 40 millioen pond sterling, dat Engelsche bankiers aan Frankrijk hebben verstrekt. Uit beide transacties blijkt, dat Londen, welks beteekenis als financieel centrum en ais internationale credietge- ver in de laatste jaren aanzienlijk was achteruitgegaan, weer meer op den voor grond gaat treden bij internationale fi nancieringen. een ontwikkeling, die inden komenden tijd vermoedelijk nog wel ver deren voortgang zal maken. Bij de Belgische conversie-operatie ging het om de omzetting van de 7°A> dollar- leening, de z.g. „stabilisatie"-leening, die België in 1926 in verschillende landen (Engeland. Amerika. Zweden. Zwitserland en Nederland) had opgenomen. Het in Nederland geplaatste bedrag dat deel uit maakte van de Engelsche tranche, luidde in Ponden Sterling, in Zweden werd de ïeening in Zweedsche kronen uitgegeven, in Zwitserland in Zwitsersche francs. Dit laatste land is er door de jongste opera tie het best aan toe. Immers gaat deze gepaard met de aflossing der tranches in de valuta's, waarin zij werden geëmit teerd; Zwitserland heeft zich. wat deze leening betreft, dus niet te onderwerpen aan een zoogenaamd „vrijwillige" conver sie. waardoor de houders der Belgische dollarleeningen met goudclausule zoo ge dupeerd zijn: de aflossing heeft plaats in volwaardige Zwitsersche francs, terwijl de Nederlandsche houders van de Ponden stukken zich moeten vergenoegen met te rugbetaling van de hoofdsom in gedepre- cieerde Ponden, zij het ook. dat de aflos sing op grond van de leeningsbepalingen k 105<7o is geschied. Het voor de aflossing benoodigde bedrag wordt niet geheel ge dekt door de uitgifte der nieuwe 4°/o lee ning. die a 98'/:!% werd geplaatst. Voor de Belgische schatkist is dit echter geen bezwaar', zij beschikt immers nog over een „goudpotje", d.w.z. het herwaardeerings- fonds, dat door de herschatting van den goudvoorraad der Nationale Bank bij de devaluatie ter beschikking van den Staat is gekomen. Wel is uit dit „potje" reeds voor allerlei doeleinden geput, maar er is blijkbaar nog genoeg in gebleven, om er ook thans weer een greep uit te kunnen doen. Het feit, dat België voor het geheele. voor aflossing der leeningen met hoog rente-type benoodigde bedrag niet op de beleggingsmarkt in binnen- of buitenland terecht kon, wijst er wel op. dat het met het Belgische staatscrediet toch niet zoo buitengewoon goed gesteld is, als men onder den indruk van het succes der jong ste conversie-transactie geneigd zou zijn, aan te nemen. Men vergelijke hierbij eens den toestand in ons eigen land. Zonder onrechtmatige en gevaarlijke valuta-ex perimenten, zonder eenigen conversie- dwang. mèt nakoming der goudclausule voor de Ned. Indische leeningen, heeft onze regeering den rente-stand voor haar leeningen kunnen terugbrengen tot de i°/o waartoe België eerst na veel kronkelwegen is kunnen geraken. Tegen het kunstma tige karakter van de rente-verlaging in België steekt de gezonde daling van de rente-koersen in ons land wel zeer gun stig af. Het welslagen van de conversie-opera tie is ten goede gekomen aan het koers verloop van de andere Belgische leerlin gen. Vooral de 4Vj°/o Belgische guldenslee- ning heeft van de betere stemming ge profiteerd; blijkbaar koestert men. na de aflossing der Zwitsersche leening, ook dergelijke verwachtingen ten aanzien van de guldensleening. Met het oog op den reeds betrekkelijk lagen rentevoet van laatstgenoemde, zal de Belgische regee ring hiermede echter vermoedelijk geen groote haast maken. In guldens luidende leeningen van par ticuliere Belgische ondernemingen 6»/» Cockerill. 6°/o Sambre en Moselle, 6°/o Union Minière du Katanga, 5'/!°/» Angleur- Athus e.a„ zijn eveneens scherp in koers gestegen. Tengevolge van de Belga- devaluatie is voor rente en aflossing van van deze leeningen natuurlijk een veel grooter bedrag in Belga's benoodlgd; in de meeste gevallen werd hiervoor een spe ciaal voorzieningsfonds in het leven ge roepen. waartegenover dan de tegenpost staat uit herwaardeering der activa in verband met de devaluatie. Men moet echter nog afwachten, of de stijging der lasten gecompenseerd wordt door een evenredige verhooging der inkomsten. De verstrekking van het Engelsche cre diet aan Frankrijk is vooral daarom van belang, omdat Frankrijk hierdoor wordt heengeholpen over de acute moeilijkheden der schatkist, die een bedreiging voor de valuta hadden kunnen gaan vormen. De vraag is opgeworpen, of men uit de En gelsche credietverleening mag concludee- ren, dat Engeland onder de tegenwoordige omstandigheden een devaluatie van den franc ongaarne zou zien en van zijn kant wel wil meewerken, om deze te voorko men. Deze conclusie lijkt ons wel eenigs- zins voorbarig; ook al, omdat men hierbij te doen heeft met een particuliere trans actie van een syndicaat van groote En gelsche banken, die aldus gebruik hebben gemaakt van een w.elkome gelegenheid, om voor een deel van hun beschikbare middelen tot den voor Engelsche verhou dingen hoogen rentevoet van 3°/o een goede belegging op korten termijn te vin den. Het crediet luidt in Ponden Sterling, zoodat hieraan voor de Engelsche banken geen valuta-risico verbonden is; het om zetten van het Pondenbedrag in francs zal vermoedelijk wel kunnen plaats vin den zonder al te groote schokken op de wisselmarkt, dank zij de medewerking, die de Bank van Engeland en de Bank van Frankrijk in dit opzicht verleenen. Voor de Fransche schatkist brengt het afsluiten van het crediet niet alleen het voordeel mede van een lagere rente dan die, waartegen op de Fransche markt ge leend had kunnen worden, maar tevens geeft zij de Fransche geld- en kapitaal markt tijd om op adem te komen na de langdurige periode van onrust. Het in Londen opgenomen bedrag is elke drie maanden, met een maximum van negen maanden, aflosbaar. Het is dan ook slechts bedoeld als overbrugging van de periode, waarin de belastingen langzaam plegen binnen te komen en de regeering voor groote uitgaven staat. Voor het dekken van haar leeningsbehoeften op langen termijn blijft de Fransche regeering op de binnenlandsche markt aangewezen; dringende haast is hierbij echter niet en vermoedelijk zal men daarmede wachten tot na de verkiezingen, in de hoop. dat de meerdere overzichtelijkheid van de poli tieke verhoudingen het gemakkelijker zal maken, een nieuwe staatsleening te plaat sen. Over de resultaten der verkiezingen is men thans minder pessimistisch dan kort geleden het geval was, voornamelijk omdat men aanneemt, dat de verbetering in de landbouwsituatie tengevolge van de prijsstijging van verschillende producten een groot deel van de Fransche bevolking minder ontvankelijk maakt voor de par tijleuzen der extremistische partijen. Toch is er nog geen sprake van terug vloeiing op groote schaal van het wegens de onzekere politieke en monetaire ver houdingen uit Frankrijk gevluchte kapi taal. De goudverschepingen uit New-York hebben geen grooten omvang bereikt; zij zijn tot staan gekomen, zoodra de vrees voor 'n devaluatie van den dollar op den achtergrond raakte, en de voortdurende stijging der koersen op de New-Yorksche beurs geldbelegging in Amerika weer bij zonder aantrekkelijk maakte. In de afgeloopen week heeft het er een oogenblik naar uitgezien, alsof aan de „boom" in Wallstreet een einde zou ko men. De uitspraak ta.het proces, dat door een der openbare nutsbedrijven, de Com monwealth en Southern Co., tegen de re geering aanhanging is gemaakt, is in te genstelling met de verwachtingen ten na- deele van de onderneming uitgevallen. Het Hoogste Gerechtshof heeft n.l. beslist, dat de regeering niet in strijd met de grond wet heeft gehandeld, door het verkoopen van electrische energie, verkregen in tij dens den oorlog gebouwde werken. Na de publicatie van deze uitspraak is de hausse in de aandeelen van het desbetreffende openbaar nutsbedrijf als een zeepbel uit eengespat en ook de noteeringen der an dere ondernemingen op dit gebied, w.o. de Cities Service Corp.. ondergingen een scherpe reactie. De meeste overige afdee- lingen werden door deze koersdaling mee gesleept; zelfs op staalwaarden bleef zij niet zonder invloed. Wat deze laatste be treft, bleek de reactie al spoedig een „re- culer pour mieux sauter" te zijn; aanhou dende berichten over een toeneming der bestellingen van staal voor de spoorwegpn, het bouwbedrijf en andere bedrijfstakken veroorzaakten een nieuwe hausse. Weder om traden aandeelen U.S. Steel Corpora tion op den voorgrond; zij bereikten zelfs een nieuw hoogterecord, mede op geruch ten over plannen van het bestuur, om op dezelfde wijze als zulks door de Bethlehem Steel Corporation is geschied over te gaan tot herfundeering van het achterstallige dividend op de preferente aandeelen, door hiertegen nieuwe preferente aandeelen te verstrekken. De dividendkansen voor de gewone aandeelen zouden door zulk een regeling aanmerkelijk stijgen. Vermoede lijk heeft men bij deze geruchten voorals nog te doen met een wensch, die de vader der gedachte is, al is het heel goed moge lijk. dat deze wensch vervuld zal worden, indien de goede gang van zaken in de Amerikaansche ijzer- en staalindustrie blijft aanhouden. Behalve Amerikaansche staalwaarden hebben ook kopershares en vervolgens spoorwegaandeelen in het middelpunt der belangstelling gestaan, eerstgenoemde op een verhooging der koperprijzen in de Ver. Staten, terwijl de publicatie van hoogere spoorwegontvangsten in Januari de vraag naar Amerikaansche „spoortjes" stimu leerde. Winstnemingen hebben een deel van de koerswinst weer verloren doen gaan maar de grondstemming is vast ge bleven. In de locale afdeelingen was heel wat minder te doen dan in de Amerikaansche; de noteeringen konden zich aanvankelijk goed handhaven, doch later trad In ver schillende gevallen een gevoelige reactie in. Zoo werden rubberaandeelen slechts tijdelijk gunstig beïnvloed door het be richt. dat het rubberverbruik in Amerika in Januari 48.500 ton heeft bedragen tegen 42.900 in December en een raming van 45.000 ton. Dank zij de stijging van het verbruik zijn de Amerikaansche rubber- voorraden dermate verminderd, dat er thans groote hoeveelheden rubber uit En geland naar de Ver. Staten worden ver scheept, terwijl er overeenkomsten voor verdere belangrijke verschepingen in de eerstvolgende weken zijn afgesloten. Vol gens een mededeeling van de deskundige Londensche makelaarsfirma Symington en Sinclair zijn de wereldvoorraden, die per eind Augustus j.l. nog 655.187 ton bedroe gen, thans gedaald tot 552.546 ton; voor ultimo Juni wordt een verdere daling van tot. 75.000 a 80.000 ton verwacht. Daartegen over maakte een verdere verhooging van het uitvoerrecht op bevolkingsrubber in Ned.-Indië, de tweede in een week tijds, een minder prettigen indruk, omdat men er uit afleidt, dat het voor de regeering toch wel heel moeilijk wordt, de situatie te beheerschen. Het uitvoerrecht ad f. 33 per 100 Kg. staat reeds thans in een wanver houding tot den prijs, die de inlandsche planters voor hun rubber maken, zoodat er niet veel speling meer is voor een even- tueele verdere verhouding Een verhooging der prijzen voor bunker en stookolie in de Amerikaansche havens wordt opgevat als een aanwijzing, dat er op de petroleummarkt in het algemeen een verdere prijsstijging zal intreden. Aandee len Koninklijke profiteerden van de desbe treffende berichten, en eveneens van de mededeeling, dat de Shell Union Oil Cor poration, haar Amerikaansche dochtermij., in 1935 een netto-winst heeft gemaakt van 6.81 millioen doll, tegen 750.000 doll, vorig Jaar. Suikeraandeelen waren niet gunstig gedisponeerd; veel ging hierin echter niet om, evenmin als in tabakken, die zich ook niet ln koers konden hand haven. De leidende binnenlandsche industrieele fondsen Philips. Unilever, Aku zijn eveneens in koers teruggeloopen. Er be stond echter weer goede vraag naar ver schillende minder courante aandeelen. Zoo waren Werkspoor hooger op de verwach ting, dat deze fabriek in elk geval een be langrijk deel zal verkrijgen van de orders, die de Nederlandsche spoorwegen tot uit breiding van het wagenpark bij de binnen landsche industrie zullen plaatsen. Om de zelfde reden stegen ook aandeelen Beynes en Allan en Co. in koers. Een koersstijging boekten voorts aandeelen Deli Spoor, op de stijging der ontvangsten in Januari. De vraag van Nederlandsche zijde naar Amerikaansche aandeelen heeft een gun stige uitwerking gehad op den wisselkoers. Vermoedelijk is het mede hieraan te dan ken dat de dollarkoers ten opzichte van den gulden weder gedaald is tot beneden het punt, waarop goudinvoer in ons land uit de Ver. Staten loonend was. Hoewel de vroegeregoudverschepingen uit Amerika nog steeds niet in de weekstaten van de Nederlandsche Bank verantwoord konden worden, omdat ze nog niet binnengekomen zijn. gaf de laatste weekstaat toch nog een stijging van den goudvoorraad te zien met f. 4 millioen, welk goud, naar men in ver band met den lagen stand van den Belgi schen wisselkoers mag aannemen, uit Bel gië afkomstig was. Zoowel met het oog op den gunstigen stand van den gulden als wegens de verdere verruiming van de geldmarkt hier te lande zou de Nederland sche Bank gemakkelijk tot een verdere verlaging van haar rente-tarieven kunnen overgaan, Particulier disconto noteert nog slechts 11/16 a 1 5/16 geld op prolon gatie is gemakkelijk a l'/i o verkrijg baar. De jongste uitgifte van schatkist papier heeft dan ook een bijzonder gun stig resultaat gehad; hoewel de rente op de éénjarige schatkistbiljetten op 3 'Is was gesteld en die op de vijfjarige biljetten op 3'/» tegen 4 voor beide soorten bij de vorige uitgifte, bleek er voor dit papier toch veel belangstelling te bestaan. Ook de beleggingsmarkt wordt door de gestadige verruiming der geldmarkt gun stig beïnvloed. De 4 "Is staatsleeningen hebben weer bijna den koers van uitgifte der laatste leening bereikt; de Indische soorten waren eveneens hooger. Ge meente-leeningen zijn over het geheel weinig in koers veranderd. Van pandbrie ven konden enkele soorten in koers stijgen, o.a. de pandbrieven der Utrechtsch% Hypotheekbank, die in tegenstelling met vele andere instellingen over het afgeloo pen jaar dividend uitkeert, al brengt zij dit ongetwijfeld op voorzichtigheidsover wegingen terug tot de helft van de uitkee- ring in het vorige Jaar. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Associated Gas en El. 1 3/4, 11/16, 1 1/8. Cities Service 3 15/16, 2 7/8. U.S. Steel 35 1/4, 38 7/3, 37 5/16 Kennecott Copper 20 7/8, 22 7/8, 22 1/16. Bethlehem Steel 32 3/4, 34 7/8, 33 3/8. Illinois Central 15 1/16, 17, 16 3/8. Northern Pacific 17 5/8, 20 3/8, 19 5/8. DE TREIL VISSSCHERIJ. (Van onzen Visscherijmedewerker). Het doet ons genoegen een Iets gunsti ger geluid te kunnen doen hooren, dan wij den laatsten tijd gewend geweest zijn. De prijzen voor de fijne vlschsoorten zijn ln de afgeloopen week niet onbelangrijk gestegen, evenals de prijzen voor schol. Hierdoor verbeterden de besommingen der motorloggers, hoewel de vangsten wel wat beter konden zijn. De schepen, die goed gevischt hadden, maakten mooie reizen. Ook de groote stoomtreilers maakten in het algemeen mooie reizen. Verschillende schepen schijnen thans in de Moray Firth te visschen; enkele konden na zeer kor ten vischtijd met een flinke lading rond- visch terugkeeren, waarvoor een flinke be somming gemaakt werd, niettegenstaande de prijzen voor kabeljauw en schelvisch door de grootere aanvoeren wat terug liepen. De losregeling van stoomtreilers en mo- tortreilers staat den laatsten tijd weer eens ln het middelpunt van de belang stelling. Uit verschillende artikelen in IJmuidensche Couranten en Vakbladen blijkt, dat men te IJmuiden gaarne zou zien, dat alle schepen, die te IJmuiden markten, door de z.g. vischlossers gelost zouden worden. Over deze kwestie is al heel wat strijd gevoerd tusschen de be treffende organisaties en de Katwijksche reeders. De Katwijksche loggers lossen echter reeds van ouds zonder behulp van. de IJmuidensche vischlossers en de tijd is er thans zeker niet naar om hierin ver andering te brengen. Het bedrijf verkeert toch alreeds in een niet al te rooskleu- rigen toestand, en het zou niet verant woord zijn eenigen nieuwen last te aan vaarden. Het is daarom te betreuren, dat een Katwijksche reederij er onlangs toe ge dwongen werd een van haar groote motor schepen te IJmuiden te laten lossen, hoe wel het betreffende schip op de Katwijk sche loggerregeling voer, in welke regeling duidelijk wordt overeengekomen, dat de schepen door de eigen bemanning worden gelost. Een dergelijk optreden van de zijde der organisaties valt dan ook niet anders dan af te keuren en het zal zeer zeker niet medewerken om een aange name stemming te scheppen bij de a.s. loononderhandelingen. Deze week werd uit het Landbouwcri sisfonds een crediet van f. 20.000 ter be schikking gesteld voor het sloopen van oude stoomtreilers. Het is een goede raad geweest die minister Deckers in Decem ber 1935 bij de Algemeene Beschouwingen gaf, dat de belanghebbenden ten aanzien van het in uitzicht gestelde crediet geen overdreven verwachtingen moesten koes teren. Liderdaad f. 20.000 voor het oprui men van een 70 a 100 oude schepen is niet al te veel! Als bijzonderheid kunnen wij melden, dat dit de eerste geldelijke steun is. die uit het Landbouwcrisisfonds ter beschik king van de Visscherij gesteld wordt. Laten wij hopen, dat het niet noodig zal blijken, dat binnenkort grootere be dragen aan steun ter beschikking van het bedrijf gesteld moeten worden; komt er echter niet spoedig een belangrijke ver betering ten goede, dan moeten wij het ergste vreezen. Southern Pacific 20 1/2, 22 1/2, 21 3/4. Amsterd.-Rubber 133 3/4, 135 3/4, 128 3/4. Bandar Rubber 121 1/2, 124 3/4, 119. Serbadjadi 75 1/2, 77, 73. Handelsver. „Amsterdam" 239 1/4, 246, 236. Deli Mij. 208 1/4, 211, 207 1/2 Kon. Petroleum 240 1/2, 247, 244. Philips 225 3/4, 226 1/2. 222 1/4. Unilever 110 3/8. 113. 110. Werkspoor 24 1/2. 27 1/2, 26 1/2. Beynes 25, 30 1/2, 29. Deli Spoor 68 1/2, 72 1/2 71. Muller en Co. 36, 40, 39 3/4. -4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 12