De Leidsche Begrooting voor 1936 afgedaan en aangenomen. LE1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 22 Februari 1936 Met sneltreinvaart door de artikelen heen. Sproeten komen vroeg in SprutoL Bij alle Drogisten. VERVOLG REPLIEKEN'. De heer WILBRINK zal de salarisver- l&gingsvoorstellen aanvaarden, gezien het samenhangen van loonen ln gemeente dienst en het part. bedrijf en dan dienen •de ambtenaren ln de verlaging te deelen evenals de politie. Mevr. BRAGG AAR zal voldoen aan het verzoek thans haar voorstel inzake de normen van M_H. in te trekken. De heer DE VRIES verklaart, hoe de beschuldigingen bedoeld waren tegen eenige leden der Chr. Hist partij, die hij kan handhaven. Geenszins bedoeld was de oer of goede naam der personen aan te tasten. Spi. erkent dat zekere adverten tie beter achterwege had kunnen blijven. Dat spr. hier zou zitten bij de gratie van de fascisten is onjuist; dan zou hij hier niet alleen zitten, doch met z'n drieën. Dc- heer v. WEIDEN blijft tegen de salarisverlaging: de salarissen mogen geen sluitpost der begrooting zijn. De za kelijke bedrijfsbelasting beveelt hij nog maals aan. Inzake het soc. dem werkplan ziet hij in de houding der fractie een volslagen terugtocht. De heer BEEKENKAMP gelooft, dat de beste bestrijding van het soc. dem. werk plan is geleverd door wethouder Verwey. Het nieuwe voorstel is totaal overbodig. Zijn voorstel inzake een economische commissie trekt hij thans in, zich voor behoudend er straks mee terug te komen, als het college niet die aandacht aan het vraagstuk geeft, die hij verwacht. Het amendement van Eek op zijn voor stel betreffende vestiging van den mid denstand wijst spr. af, zijn voorstel nog maals aanbevelend. De politieke overbodigheid van Nationaal Herstel is aangetoond door den heer De Vries en tevens zijn politiek gevaar! De heer TOBÊ komt nog eens terug op de overuren in M.H. en op de bezuinigings mogelijkheid op dienst-rijwielen. De heer GOSLINGA trekt zijn voorstel inzake het Grondbedrijf in, er op rekenend dat een nieuwe taxatie zal plaats vinden en het resultaat aan den raad bekend gemaakt. Hij handhaaft zijn voorstel in zake het Vernieuwingsfonds. De crisis is de oorzaak van Leiden's achteruitgang, niet de regeeringsmaat- regelen. Grievend was. dat de heer Verwey hem verweet het crediet der gemeente te onder mijnen. Het tegengestelde is het geval, hij nam den wethouder in bescherming tegen diens eigen partijgenooten, die allemaal maar met uitgaven kwamen zonder de dekkingsmaatregelen te willen aanvaar den. Wethouder VERWEY trekt zijn woorden in. als deze aanleiding gaven tot de con clusie van den heer Goslinga. De heer GROENEVELD neemt zijn voor stel inzake een centrale auto-garage terug, handhavend zijn voorstel betreffende identiteitskaarten voor raadsleden. De heer SCHONEVELD verdedigt nog maals zijn saneeringsvoorstel en stelt een motie voor om den minister te verzoeken de 4°/o loonsverlaging niet te doen gelden voor den Keuringsdienst van Waren. Mede namens de heeren De Vries, v. Rosmalen en Lombert. De heer ELKERBOUT kondigrt een wijzi ging aan in de verordening van het G.O. Spr. zal voor de salarisverlaging stemmen, nu deze noodzakelijk is voor de financiën, behalve wat betreft de politie. De heer DE REEDE moet tot zijn spijt zijn voorstel betreffende niiet-verlenging der afschrijvingsmethoden handhaven. De heer MANDERS trekt zijn voorstel om meer arbeiders te werk te stellen door wijziging van werkwijze in na een verkla ringen van den wethouder. De 'heer SCHüLLER zal de beslissing aan den raad laten en niet meer op zijn voorstellen terugkomen, alleen de hand having van den opzichter Pitlo wordt door hem nog eens verdedigd. De wethouder heeft het prestige van den directeur ge schokt, niet de voorstellers van dit voor stel. Een persoonlijk element is er niet in het voorstel. Mevr. DE CLER komt terug op het schoonmaken der scholen, het werk der blinden en het tehuis voor ouden van dagen. Nadat de heer v. d. VOORT zijn motje betreffende bijbetrekkingen van ambte naren heeft ingetrokken, wordt om 5 uur overgegaan tot de STEMMINGEN. Allereerst komt de salarisverlaging aan de orde. De verlaging voor de arbeiders wordt z.h.st. aangenomen. Alleen de heer v. Wei- zen wil geacht worden te hebben tegen gestemd. Het voorstel Lombert en Eikerbout, de wedden van de agenten 2e en le klasse en van de hoofdagenten in minima zoo wei als in maxima met f. 1 per week te verhoog ui wordt aangenomen met 2310 stemmen. Tegen de heeren v. Rosmalen, Wilbrink, Romijn, Goslinga, v. d. Kwaak. De Reede en de wethouders. Een voorstel Romijn uit de 4°/« korting te lichten het personeel van den Keurings dienst var. Waren wordt aangenomen. De moti' Sehoneveld c.s. is daardoor vervallen De 4° - verlaging der ambtenaren wordt aangenomen met 258 stemmen. Teger, de heeren Jongeleen, v. Eek, Manders, Kuipers, v. Weizen en Groene- veld en de beide vrouwelijke raadsleden. Het gewijzigd werkplan der S.D.A.P. wordt verworpen met 1815 stemmen. Voor de S.D.A.P. (ook de wethouders) en de heer v. Weizen. Het voorstel Schiillcr c.s., den opzichter van den reinigings- en ontsmettingsdienst niet te ontslaan, wordt aangenomen met 1815 stemmen. Tegen de heeren De Vries. Sehoneveld, Eikerbout, Tobé, Beekenkamp. v. Rosma len, Romijn, De Reede. Splinter, Goslinga, Tepe, Wilbrink, v. d. Kwaak en Lombert. Het voorstel-Schiiller: le. het uitvoeren van straatwerk in eigenbeheer te doen ""esc hi eden; 2e. indien de uitvoering van straatwerk niet ln e.zenbeheer wordt uitgevoerd, de !oonen en arbeidsvoorwaarden te doen vaststelen na ingewonnen advies van de Dienstcommissie van Gemeentewerken, wordt verworpen met 1815 stemmen. Voor de S.DA.P. en de heer v. Weizen. De motie Schüller: Het bestuur van de gemeentewoningen uit te breiden door op neming in genoemd bestuur van een be woner dezer woningen, wordt verworpen met 1116 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren v. Weizen en Sehoneveld. Het voorstel Schuilen Een onderzoek ln te stellen naar de mogelijkheid om te ko men tot ordening in het Bouwbedrijf en hierover aan den Raad rapport uit te brengen, wordt in handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. Het voorstel-Snel, van gemeentewege een onderzoek te doen instellen naar den toe stand in de gezinnen der werkloozen, wordt in handen van B. en W. gesteld voor praeadvies. Het voorstel-Snel: Van gemeentewege een onderzoek in te stellen naar het aan tal jeugdige werkloozen in enze gemeente, in den leeftijd van 14 tot 24 jaar, wordt in handen van B. en W. voor praeadvies gesteld. De motie-Van Eek:: De Raad spreekt de wenschelijk- heid uit dat voortaan ook in Leiden op Zondagnamiddag het houden van optoch ten met muziek en banieren als regel zal worden toegestaan^ wordt verworpen met 1815 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heer Van Weizen. De motie van Eek: De Raad besluit het aantal leden der Commissie van Fabri cage met een te vermeerderen en te brengen van vier op vijf, wordt verworpen met 1815 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heer Van Weizen. De motie-Van Eek: De Raad van oordeel, dat het gemeente bestuur zich niet moet mengen in den strijd voor of tegen het nieuw-malthusia- nlsme. besluit dat de Nieuw-Malthusiaan- sche Bond. wat het verhuren van ge meentezalen betreft, oo geliiken voet zal behandeld worden als andere vereeni- gingen. wordt verworpen met 1716 stem men Voor de -S.D.A.P. en de heeren Ro mijn en Van Weizen. De motie-Carton: De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat de openbare zweminrichting op Zondag wordt openge steld, wordt verworpen met 1815 stem men. Voor de S.D.A.P. en de heer v. Weizen. Het voorstel-de Clerde Bruijn: Het schoonmaken der gemeentegebouwen in eigen beheer te doen uitvoeren, wordt verworpen met 1815 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heer v. Weizen. De motie-de Cler—de Bruijn: De Raad spreekt de wenschelijkheid uit over te gaan tot het oprichten van een Gemeentelijke Commissie voor arbeid voor .onvolwaardige arbeidskracthen, wordt in handen gesteld van B. en W. voor p"ae- advies. Het voorstel Goslinga: Om voor het jaar 1936 de storting in het Vernieuwingsfonds der Elec. Centrale te verlagen tot 1 in- plaats van tot Vs °/o, en het daardoor ten bate van de begrooting der Lichtfabrieken ken c.q. der gemeente te derven bedrag, te putten uit de Algemeene Reserve, wordt verworpen met 267 stemmen. Voor de heeren de Vries. Eikerbout, Tobé, Beeken kamp. Romijn. Goslinga. Wilmer. Het voorstel-Van Weizen, om wederom over te gaan tot invoering van een zake lijke bedrijfsbelasting, wordt verworpen met aanteekening, dat de voorsteller voor Is. Het voorstel-Groeneveld: Aan de leden van den Gemeenteraad worden identiteitskaarten verstrekt, die nende a's bewijs van toeeang tot gemeen telijke bedrijven, diensten en terreinen, wordt verworpen met 1716 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Manders en Van Weizen. Het amendement-Van Eek om in het voorstel van de heeren Beekenkamp, Wil mer en Wilbrink de volgende wijzigingen te brengen: lo. om in a na „verordening" aldus te lezen' „tot het in het leven roepen van een plaatselijken distributie-raad, die o.a. een regeling zal bevatten voor vestiging van nieuwe winkelbedrijven binnen de ge meente Leiden": 2o om aan b toe te voegen: „benevens door de plaatselijke vakcentrales, coöpe raties en vrouwen-organisaties", wordt verworpen met 17—16 stemmen. Voor de S.D.A.P en de heeren Manders en v. Weizen Het voorstel-Beekenkamp, Wilmer en Wilbrink, het College van B. en W. te ver zoeken a. den Raad in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de wenschelijk heid c.a. noodzakelijkheid van de vast- stelline eener verordening houdende vestigingseischen voor nieuwe winkelbe drijven binnen de gemeente Leiden: b. ter rlchtige voorbereiding van een en ander reeds nu een commissie ad hoe te willen benoemen, die, in afwachting van hetgeen overigens door de Staten Generaal ter zake zai worden gedaan zich laat voorlichter, door de Kamer van Koop handel en df plaatselijke Middenstands organisaties. wordt aangenomen met 27^6 stemmen. Tegen de heeren De Vries. Romijn en de wethouders. Het voorstel-Romijn- De Raad besluit een bedrag van f. 5000 ter beschikking van het College van B. en W. te stel len voor tewerkstellinz van steuntrekken de personen overeenkomstig het besluit van 25 Februari 1935, wordt verworpen met 2211 stemmen. Vóór de heeren De Vries, Tobé, Beeken kamp, Romijn, Manders, Coster. Bergers, Goslinga, Tepe, Lombert, Wilmer, nadat een voorstel tot praeadvies na bestrijding door wethouder Van Stralen ls verworpen met 1914 stemmen. Het voorstel-De Reede: niet over te gaan tot verlenging van de afschrijvingstermij nen van: lo. verbetering Hooge-Morschweg en Zoeterwoudsche-weg 2o. uitbreiding veemarkt; 3o. schoeiing Cronesteinkade; 4o. verbetering Heerenstraat en ter compensatie van de aldus ver vallende dekking een bedrag van f. 10.641 uit de algemeene reserve beschikbaar te stellen, wordt verworpen met 1914 stem men. Vóór de heeren De Vries. Tobé, Beeken kamp. v. Rosmalen, Wilbrink, Romijn. Manders. Coster. Bergers, Goslinga. v. d. Kwaak, De Reede. Wilmer en v. Weizen. Het voorstel-Schoneveld: De Raad van oordeel zijnde, dat een ver dere saneering van de binnenstad nood zakelijk is, noodigt B. en W. uit een sa- neeringsplan voor te bereiden en bij den Gemeenteraad ln te dienen, omvattende het complex woningen, begrensd door de Geeregracht, Levendaal, Kraaierstraat en 4de Binnenvestgracht, wordt aangenomen met 249 stemmen. Vóór de S.D.A.P. (behalve de wethou ders) en de heeren De Vries, Sehoneveld, Tobé. Eikerbout. Beekenkamp, v. Rosma len. Wilbrink, Manders, Coster. Goslinga, v. d. Kwaak. De Reede en v. Weizen. Het voorstel-Schiiller: De Raad noodigt B. en W. uit. een saneerlngsplan voor te bereiden en bij den Gemeenteraad ln te dienen, omvattende het complex woningen ln het z.g.n. klooster, wordt aangenomen met 258 stemmen. Vóór de S.D.A.P. en de heeren Sehone veld, Eikerbout. Tobé. v. Rosmalen. Wil brink. Manders, Coster, Bergers, v. d. Kwaak, De Reede en v. Weizen. Het voorstel-Schüller: Ter geleidelijke bevordering van het opruimen van krot woningen noodigt de Raad, B. en W. uit, krachtens artikel 2 en 43 der Woningwet een verordening te ontwerpen en bij den Gemeenteraad ter goedkeuring ln te die nen, wordt verworpen met 1914 stem men. Vóór de S.DA.P.. behalve de wethou ders, en de heeren Sehoneveld en Van Weizen. De VOORZITTER dankt den Raad voor de medewerking. De replieken bleken met 20 sprekers binnen de 3 uren te kunnen eindigen! Laat pjepj deze proef herhalen in het belang der gemeente. En zoo mo gelijk ook in eerste instantie, zij het na tuurlijk minder beperkt. Hierna schorsing. In de AVONDZITTING wordt begonnen aan de artikelsgewijze behandeling der begrooting, waarbij aller- DE UITGAVEN in bespreking komen. De VOORZITTER deelt allereerst mede, dat als gevolg van de aangenomen voor stellen dekking moet worden gezocht voor een bedrag van f. 8.308. Deze zal worden gevonden door verhooging van de geraam de ontvangsten en door bezuiniging. Bij vlgnr. 244 is een motie van den heer VAN ECK luidende als volgt: De Raad spreekt als zijn meening uit, dat de Leidsche uitgave van het dagblad Vooruit door het gemeentebestuur op ge lijke wijze, wat betreft berichtgeving en het plaatsen van advertiën, behoort be handeld te worden als de andere plaatse lijke bladen. De VOORZITTER verklaart, dat 't col lege bereid is dit voorstel in prae-advies te nemen. Aldus wordt besloten. Bij vlgnr 26 8bëplelt de heer WIL BRINK de instelling van een pensioen regeling voor de weduwen van de wet houders. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. dit zullen overwegen. Bij vlgnr. 286 dringt de heer KUYPERS aan op een uitkeering aan politie-agenten bij ongevallen tijdens door hen verleende brandweerdiensten. Bij vlgnr 287 vraagt de heer LOMBERT beter politie-toezlcht in de buitenwijken. Voorts vraagt hij een betere auto voor de politie. De VOORZITTER antwoordt sub 2. dat hij geen vrijmoedigheid vindt om uitbrei ding te geven aan het rijdend materieel. Sub 1 merkt hij op, dat hij een reorga nisatie overweegt in dien zin, dat in de buitenwijken meer toezicht wordt uitge oefend door agenten per rijwiel. De heer GOSLINGA dringt er op aan, dat het doorgaand verkeer meer wordt geleid over het Levendaal, zoodat de Hoo- gewoerd wordt ontlast. Voorts vraagt hij wat B. en W. van plan zijn, nu het beroep op de Kroon Inzake het tramverkeer op de Hoogewoerd is af gewezen. Van het parkeerterrein op hét Schuttersveld wordt z. 1. een onvoldoende gebruik gemaakt; nog veel te veel auto's parkeeren op de markt zelf. De VOORZITTER verklaart de eerste opmerking van den heer Goslinga door onbekendheid van de automobilisten. Er zal evenwel aandacht aan worden ge schonken. De beslissing van de Kroon zal ter visie van de leden worden gelegd. Wethouder VERWEY antwoordt sub 3, dat deze klacht voornamelijk betreft de veewagens met tractor, die altijd zoo dicht mogelijk bij de hand moeten zijn De heer DE VRIES geeft ln overweging een vluchtheuvel aan té leggen op den gevaarlijken hoek Levendaal—Korevaer- straat. Bij vlgnr 320 is eer. voorsteï van den heer Hcssing, luidende als volgt: De Raad besluit de drankbestrijdersver- eenigingen te subsidieeren met driehonderd gulden. Na verdediging van den voorsteller en den heer van Eek en bestrijding door tf» heeren Coster, die wijst op het verminde rend drankgebruik en van den heer Gos linga. die betoogd, dat dit voorstel terug slaat op een vroeger genomen bezuini gingsmaatregel, schaart ook de heer Wil brink zich aan de zijde van den heer Hes- sing. De heer Bergers is van meening, dat er wel subsidies zijn Ingetrokken, die meer noodzakelijk waren dan de onderhavige en verklaart zich tegen het voorstel. De heer van der Kwaak acht deze uitgave al leszins gemotiveerd; de heer Beekenkamp eveneens De VOORZITTER heeft alle waardee ring voor het werk der drankbestrijders- vereenigingen, doch wijst op het afnemend drankmisbruik. Bovendien er moet nu eenmaal bezuinigd worden en het werk der betrokken vereenigingen zal door niet- verleening der subsidie z. 1. niet worden geschaad. Hij ontraadt dan ook aanne- hing van het voorstel. De heer HESSING repliceert. Z.i. heb ben de vereenigingen dien steun wel dege lijk noodlg. De heer WILMER heelt alle sympathie voor het werk der drankbestrijding, doch wil consequent zijn t. o. v. andere vereeni gingen en om die reden zal hij het voor stel ook niet steunen. Het voorstel van den heer Hcssing wordt aangenomen met 2013 stemmen (tegen de heeren de Vries. Tobe, v. Ros malen, Romijn. Splinter. Manders, Coster, Bergers. Goslinga. Tepe, de Reede, Lom bert en Wilmer i. De heer JONGELEEN dringt aan op vergrooting van de zweminrichting „de Zijl". De heer GOSLINGA verzet zich tegen de medewerking van B. en W. aan de stichting van een Sportfondsenbad. Reeds twee gemeenten ln onze provincie liepen met het hoofd tegen den muur, daar het besluit van den raad door Ged. Staten werd vernietigd. Laat men een voorbeeld nemen aan Delft, waar de gelden geheel door particulieren werden bijeengebracht en de medewerking der overheid niet be hoefde te worden ingeroepen. De heer DE REEDE constateert, dat er plaatselijk onvoldoende zwemgelegenheid bestaat. De gemeente heeft hier ongetwij feld een taak, die zij niet terzijde kan stellen, te minder daar het particulier initiatief hier reeds het zijne bijdroeg. Spr. verheugt zich van harte over de toezegging van het college om garant te blijven voor de rente. Er ls voor de ge meente praetisch geen risico aan verbon den. Z. i. zou het zelfs aanbeveling verdie nen om van gemeenteweg de exploitatie te vergemakkelijken door hiervoor een stuk grond beschikbaar te stellen. Wethouder VERWEY zegt. dat de ver houding hier anders ls dan in Den Haag en Dordrecht. In Den Haag is reeds een Sportfondsenbad. hier niet. Leiden dient met zijn tijd mede te gaan en de gelegen heid te scheppen om ook 's winters te zwemmen. Het particulier initiatief schiet waariijk niet tekort, maar er moet todh ook uit zicht zijn, dat de plannen binnen afzien- baren tijd verwezenlijkt kunnen worden. Finantlëel nadeel voor de gemeente vreest hij niet. Wethouder SPLINTER zal de opmerking van den heer Jongeleen onder oogen zien. Bij vlgnr. 353 dringt de heer GROENE VELD aan op verplaatsing van de boo- menrij op den Hooge Morschweg in de richting van den slootkant en op plaatsing van een verlichte verkeespaal Wethouder SPINTER zegt, dat deze laatste er reeds staat. De heer GOSLINGA spreekt zijn be vreemding uit over het rooien van hoo rnen langs het niet-gedempte deel van het Levendaal, terwijl, toen deze dem ping ter sprake kwam, Juist uit schoon heidsoverwegingen werd aangedrongen op behoud. Bij vlgnr. 356 vraagt dc heer GROENE VELD een wachtgebouwtje te bouwen op het parkeerterrein aan de Steenstraat. De VOORZITTER wil eerst afwachten hoe de regeling voldoet. Voor de autobus- passagiers zal een wachthuisje worden ge bouwd. D? heer MANDEIRS verzet zich tegen de heffing van parkeergeld in verschillende straten. De VOORZITTER zegt, dat dit overal elders ook wordt geheven. Bij vlgnr. 522 is een voorstel-Van Eek luidende als volgt: De Raad besluit het aantal gemeente lijke vertegenwoordigers in het bestuur van de vereemlgtng ..Schoolkindervoeding en -kleeding" met een te vermeerderen en dus te brengen van een op twee. Tevens een voorstel-Goslinga om B. en W. te verzoeken aan den Raad de meening van het College te willen kenbaar maken over het volgende voorstel: de Raad overwegende, dat door den nood der tijden in vele gezinnen onder de burgerij het geregeld gebruik van warm voedsel zeer veel te wenschen overlaat blijkende dit onder meer door de groote toename der schoolkindervoeding a. besluit onder nader te bepalen voor waarden en op nader te bepalen wijze op een niet te klein aantal distributieplaat sen warm voedsel verkrijgbaar te stellen voor een ieder die daarvoor naar het ge voelen van B. en W. tn aanmerking komt. elk gezin naar ziin behoeften, b tegelijk met het verkrijgbaar stellen van dit warm_ voedsel de schoolkinder- voedine te beëindigen, op grond van de overweging, dat bij uitvoering van het sub a bedoelde voorstel de schoolgaande kin deren van behoeftige ouders wederom in de gezinnen kunnen gevoed worden Op voorstel van Wethouder TEPE wor den deze twee voorstellen door B. en W. in praeadvies genomen. Voorts is bij dit volgnummer een voor- stel-Braggaarde Does: Om bij schoolkindervoeding en -kleeding schoenen te verstrekken in plaats van klompen en de daarbij behoorende reparatie. Mevr. BRAGGAAR verdedigt voor de 9de maal dit voorstel op de bekende gronden. H.i. zullen de kosten niet veel hooger zijn dan thans. D heer MANDERS sluit zich bij dit be toog aan. ook al uit gezondheidsoverwe gingen. De heer GOSLINGA verzet zich tegen verdere uitbreiding der overheidsbemoeiing en dringt aan op het 'betrachten van spoed bij het uitbrengen van het praeadvies. De heer DE VRIES steunt het voorstel van mevr. Braggaar. mits daaraan geen hoogere kosten verbonden zijn. Wethouder TFPF verwijst naar zijn be strijding van vorige jaren en refereert zich aan het oordeel van den voorzitter der betrokken vereemiging, die klompen RECLAME. 9133 het voorjaar, koop tijdig een pot stellig niet schadelijk acht voor de ge- zondneid. Een toezegging als de heer de Vries vraagt, kan spr. niet geven. Wethouder VERWEY vreest ook een stijging der kosten, doch ls daarvan niet overtuigd en zou daarem een nader onder zoek wenschelijk ac-htem. Om die reden, zou hij het voorstel ook hij B. en W. ln praeadvies willen geven. Aldus wordt besloten. Bij vlgnr. 563 is een voorstel-Groeneveld om f. 800 beschikbaar te stellen tot het doen geven van 20 openbare concerten. De VOORZITTER stelt voor dit voorstel te behandelen bij een te verwachten voor stel van B. en W. naar aanleiding van een verzoek van den Bond van Leidsche Har monie- en Fanfarekorpsen. De heer GROENEVELD zegt, dat een dergelijke ultgave-posl door B. en W. eigenmachtig uit de begrooting is ge schrapt. Overigens heeft hij telgen het voorstel van B. en W. geen bezwaar. Bij vlgnr. 565 dringt de heer CARTON aan op den aanleg van een kinderspeel tuin in het centrum van de stad, bijv. op het terrein van de buiten gebruik gestelde school aan de v. d. Werfstraat. Wethouder SPLINTER meent dat dit terrein te klein ls, maar zal aan den wensch van den heer Carton aandacht schenken. BIJ vignr. 592 klaagt mevr. BRAGGAAR over het toenemend aantal afwijzingen van verzoeken om kraamverpleging van armlastigen door Maatsch. 'Hulpbetoon. Bovendien duurt het veelal veel te lang, voordat beschikt wordt op de aanvragen om 'hulpverleening. Wethouder VAN STRALEN zal deze kwestie nader onder oogen zien. Eïr wordt bij bevallingen in toenemende mate ge bruik gemaakt van het Academisch Zie kenhuis. Mevr. BRAGGAAR merkt nog op, dat in: dit ziekenhuis juist een nijpend gebrek aan plaatsruimte is. Bij vlgnr. 594 is een voorstel-Braggaar— De Does, luidende als volgt: De raad verzoekt het bestuur der Ver- eeniging tot verzorgine van kleine kinde ren de mogelijkheid tc onderzoeken de verpleegorllzen te verlagen. De VOORZIitek deelt mede, dat het college bereid is bij het betrokken be stuur nadere inlichtingen in te winnen en naair gelang de resultaten daarvan te handelen. Bij vlgnr. 620 protesteert de heer COSTER tegen de belooning van den secretaris der Cie van Advies voor Sociale Zaken, ter wijl het secretariaat van andere commis- siessies niet wordt 'beloond. Wethouder VAiN STRALEN zegt dat deze secretaris omvangrijk werk verricht, ook al heeft de commissie in 1935 slechts wei nig vergaderd. Hij stelt prijs op handha ving van dezen post. Bij vlgnr.. 632 vraagt de heer COSIER waarom ambtenaren extfa-belooning ge nieten wegens het door hen uitgeoefende toezicht op de invordering der honden belasting. Wethouder VERWEY antwoordt, dat dit voor de gemeente voordeeliger is dan den betrokken ambtenaar te bevorderen tot eerste-klasse ambtenaar. Deze uitgave wordt reeds 10 jaar gedaan en spr. vindt geen vrijheid om daarin nu verandering te brengen. Hierna komen DE INKOMSTEN in behandeling. Bjj vlgnr. 80 vestigt de heer MANDERS de aandacht op het verschil in de heffing van het schoolgeld voor leerlingen bij het lager en bij het middelbaar onderwijs. Bij vlgnr. 215 vraagt de heer LOMBERT hoe de begrooting van het Gem. Wasch- bureau een meerder winstsaldo van f. 559. aanwijzen kan. Wethouder VERWEY antwoordt, dat de oorzaak gelegen ls in een prijsverlaging met 1 ct. per KG. door de gezamenlijke waschindustrieelen. Dc geheele begrooting wordt daarna voor den gewonen dienst in ontvangsten en uit gaven vastgesteld op f. 9.708.829, met een post „onvoorziene uitgaven" van f. 30.085, en voor den kapitaaldienst op f. 8.576.603. De heer VAN WEI .ZEN wil geacht wor den te hebben tegengestemd. Aan de orde is dan: 4o. Voorstel om de schoolbaden weder Iedere week te verstrekken. (28) De heer GOSLINGA verzet zich tegen dit voorstel op financieele en principieele gronden. Er wordt slechts door een zeer klein aantal scholen van de schoolbaden gebruik gemaakt. De heer JONGELEEN acht de uitgave volledig gewettigd, gezien het groote be lang voor de schoolkinderen. Eten uitgave van ruim f. 700.— weegt z.l. niet op tegen de voordeelen. Wethouder VAN STRALEN herinnert er aan dat de bezuiniging aanvankelijk ge raamd was op f. 2700.—, hetgeen evenwel te optimistisch is gebleken. Ook op grond van medische overwegingen adviseert de directeur van den Geneeskundigen Dienst tot de wederom verstrekking van een we- kelijksch bad. Er zal door het personeel van het Gem Badhuis zooveel mogelijk naar bezuiniging worden gestreefd. De heer ROMIJN zal tegen het voorstel stemmen, uitsluitend op grond van de financieele positie der gemeente, die een dergelijke uitgave niet rechtvaardigt. De heer GOSLINGA handhaaft zijn be zwaar. dat deze verzorging moet worden uitgeoefend in het huisgezin. De heer WILBRINK ziet hierin wel dege lijk een overheidstaak, al ontkent hij daardoor geenszins de plichten der ouders. Gezien de weinig hoogere kosten zal hij met B. en W. meegaan. Als de heer Gos linga principieel wil zijn, moet hij een voorstel indienen tot algeheele afschaffing. De heer WILMER sluit zich aan bij het betoog van den heer Wilbrink. De heer MANDERS zal ook het voorstel van B. en W. steunen. De heer JONGELEEN merkt op, dat de overheid toch ook een taak heeft uit een oogpunt van hygiëne. 3-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10