IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 17 Februari 1936 BUITENLAND. DE OORLOG. GOED SMAKEND TELEGRAMMEN. VISSCHERIJBERICHTEN. DUITSCFLAND. De Kerkstrijd. Vijftig evangelische predikanten, met dr. Jacobi van de Westend-kerk te Ber lijn aan het hoofd, hebben de nationaal- soclalisten gisteravond in de kerk van Jacobi openlijk uitgedaagd Jacobi had men onlangs verboden te prediken, en hoewel dit verbod, nadat beroep was aan- geteekend, weder werd ingetrokken, ver scheen er in het offlcieele Nazi-blad een waarschuwing, dat Jacobi niet meer op den kansel behoefde te verschijnen. Ja cobi werd voorts door den minister voor kerkelijke zaken gewaarschuwd, dat, in dien hij opnieuw mocht ptediken, zijn op treden als politiek, en niet als religieus zou worden beschouwd. Jacobi heeft deze waarschuwingen echter in den wind ge slagen. en opnieuw een preek gehouden. De kerk was stampvol, en vijftig zijner collega's, in toga gekleed, zetten zich neer aan beide zijden van den preekstoel. Bul ten de kerk stond politie geposteerd. Ja cobi is echter tijdens den dienst niet ge arresteerd. De tekst van de predikatie was: „Indien God met ons is, wie kan dan tegen ons zijn?" Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bis schopsjubileum. dat hij op 19 Februari a s. hoopt te vieren, heeft de kardinaal-aarts bisschop van Muenchen en Freising, mgr. M. Faulbaber, gisteren in alle kerken van zijn aartsbisdom een herderlijk schrijven van den kansel doen voorlezen, waarin gehandeld wordt over het bisschopsambt, in het bijzonder over het leergezag het priesterambt en de kerkelijke bestuurs bevoegdheid der Katholieke bisschoppen De kardinaal legt in dit herderlijk schrijven nog eens den nadruk op het ver bod. door de bisschopsconferentie van Fuldau uitgevaardigd, om bladen of boe ken te lezen, waarin het leergezag der bis schoppen wordt aangetast. De geloovigen behooren, aldus de kar- dinael. eerder te luisteren naar hun bis schoppen dan naar hen. die ook op theo logisch gebied het beter meenen te we ten, ofschoon zij op dit punt geenerlei scholing hebben gehad, ja zelfs den ca techismus voor kinderen niet kennen. Be treffende de bestuursbevoegdheden der bisschoppen in kerkelijke aangelegenhe den zegt het schrijven, dat de bisschop pen. wanneer zij omtrent de vorming der gewetens, artdere rechten der kerk, ver ordeningen uitvaardigen, geen politiek voeren, doch niets anders doen dan de rechtmatige rechten der kerk uitoefenen. Tegenover de bedekte en openlijke ver volgingen, waaraan tegenwoordig de bis schoppen bloot staan, verzoekt de kardi naal de trouwe aanhankelijkheid aan hun kerkelijke leiders. FRANKRIJK. De aanslag op Leon Blum. Twee personen, die na de vërtooning van de film van de mishandeling van Leon Blum werden gearresteerd, zijn door een ooggetuige formeel herkend als aan de betooging te hebben deelgenomen. Zij hebben trouwens toegegeven op den hoek van de Rue de lUniversité en den Boule vard St. Germain te hebben gestaan op het oogenblik. dat de Camelots du Roi den wagen van Monnet omsingelden en Blum sloegen. Belde mannen, onderscheidenlijk Courtois en Andurand geheeten, ontkennen Blum te hebben geslagen. Later is ook nog een derde aangehou den. Tegen alle drie ls een aanklacht inge diend wegens het toebrengen van licha melijk letsel. De rechter van instructie, Aubry, deelde Maurras, den leider van de „Action Fran- caise" mede, dat hij beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan aansporing tot moord. Ook Joseph de l'Est. de directeur van het blad, is beschuldigd. De wet be schouwt hem zelfs als den voornaaamsten aanstichter. Gistermiddag heeft het Volksfront een groote betooging gehouden als protest te gen den aanslag op Leon Blum. Om half- twee begonnen de deelnemers aan den optocht Zich in de buurt van het Pantheon te verzamelen, en werd een lange stoet gevormd, die zich. met verschillende be kende persoonlijkheden van het Volks front, o.a. Daladier en Frot. aan het hoofd, in beweging zette. De stoet vorderde slechts langzaam, en overal was de belang stelling zeer groot Allerwege hoorde men kreten als „Leve Frot'". „Leve Daladier" en .Leve Leon Blum". Er was een sterke politiemacht op de been, die echter zelden behoefte ln te grijpen. Zoo moesten enkele malen po litieke tegenstanders uiteengejaagd wor den. die vijandige kreten uitstieten, of tegen de „Internationale" in de ..Mar seillaise" zongen. Tien personen werden gearresteerd. De stoet begaf zich ln de richting van de Place de la Nation, waar zit ln volko men orde werd ontbonden. De laatste be- toogers kwamen hier om kwart over zeven aan. en men schat het aantal personen, dat aan den optocht heeft deelgenomen op ongeveer 100 000 ENGELAND. De aanval van Chamberlain op Baldwin. De kabinetszitting van heden staat in het teeken van de scherpe verwijten die Sir Austen Chamberlain in zijn Lagerhuis- rede tot Baldwin heeft gericht. Men acht het vrijwel zeker dat het kabinet deze verwijten niet zal negeeren en zoo spoedig mogelijk zal overgaan tot reorganisatie van het defensiesysteem. Het is ook niet onmogelijk dat de publicatie van het wit boek voor de bewapening wordt bespoe dig! zoodat het reeds tegen het einde dezer maand zal verschijnen. Van den in houd van het witboek zal het dan afhan gen of de groep van Sir Austin haar aan vallen op Baldwin zal staken. Het schijnt, dat Lord Beatty voor het oogenblik buiten gevaar ls. In het gister avond aan zijn woning gepubliceerde bul letin wordt medegedeeld dat men tijdens het weekeinde een belangrijke vooruit gang in zijn toestand constateerde en dit wordt opgevat, als zou de crisis thans zijn geweken. UIT HET VERRE OOSTEN. De strijd om Mongolië. Uit Hailar wordt gemeld, dat opnieuw ernstige gevechten hebben plaatsgehad tusschen de troepen van Buiten-Mongolië en Japansch-Mandsjoekwosche troepen, nabij het Boeir-meer aan de Noord-Weste lijke grens van Mandsjoerije. De Mongolen, die met pantserauto's waren uitgerust, vielen de Japansche-Mandsjoekwoschc troepen aan. doch werden na een strijd, die verscheidene uren duurde, teruggesla gen. De correspondent van 't blad „Yomiuri" bericht uit Hsinking, dat de commissie, welke door de regeering van Mandsjoekwo is ingesteld, om een onderzoek ln te stellen naar de incidenten aan de grenzen van Mandsjoekwo met Buiten-Mongolië en Sovjet-Rusland, haar werk beëindigd heeft. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat sedert Februari 1932 zeven-en-veertig in cidenten plaats hadden aan de grens van Sovjet-Rusland en vier-en-veertig aan de grens van Buiten-Mongolië. Hiervan zijn slechts vier geregeld. De commissie is van oordeel, dat de reden van de incidenten ligt in de on nauwkeurigheid van de grenzen. Op het Japansche ministerie van oorlog zou men bezwaar er tegen hebben dat een gedelegeerde van een neutrale mo gendheid deel zou uitmaken van de com missie die een onderzoek moet instellen naar het grensincident van 31 Januari. Het departement van oorlog zou van meening zijn dat de drie belanghebbende landen. Rusland, Japan en Mandsjoekwo tot overeenstemming zullen kunnen ko men. Men herinnert er aan dat Japan afkeerig is van interventie van een niet-Aziatische mogendheid in kwesties tusschen Oost- Aziatische landen. Voorts tracht men in Japan een gun stige atmosfeer te scheppen voor een be zoek van Litwinof, hoewel officieel daar omtrent nog niets in bepaald. Voorts wint de opvatting ln zekere regee- rfagskringen veld. dat het raadzaam ge acht moet worden over te gaan tot afslui ting van een nonagressiepact met Rusland op korten termijn, bijvoorbeeld voor twee of drie jaar, met het doel in dien tijd de betrekkingen tusschen Japan, Mandsjoe kwo en Rusland te reorganiseeren. Ook onder het publiek, aldus meldt Asahl Sjim- boen, wint deze gedachte veld en het is waarschijnlijk dat de minister van buiten- landsche zaken, Hirota, reeds zijn aan dacht aan deze gedachte wijdt. Asahl Sjlmboen voegt hieraan toe, dat deze ge dachte klaarblijkelijk is opgekomen, omdat men voelde, dat de door Japan onder oogen geziene onderhandelingen over af bakening van de gTenzen en instelling van een grenscommissie niet voldoende zijn voor een omvattende, fundamenteele op lossing der tusschen de drie landen han gende problemen, waarvan het voornaam ste is de aanwezigheid van 200.000 man Russische troepen in het Verre Oosten, welke haar oorzaak vindt in de verden king, dat Japan in het Verre Oosten zekere bedoelingen heeft, „hetgeen volkomen on juist is". BULGARIJE. Verscherping van straffen voor hoogverraad. De regeering heeft besloten over te gaan tot een aanvulling op het wetboek van strafrecht, waarin voor hoog- en lands- verraad en een reeks daden van voorberei ding hiertoe, zeer verscherpte straffen worden ingesteld. SPANJE. De Cortes-verkiezingen. Gisteren hebben de verkiezingen voor de Cortes plaats gehad. In hoofdzaak is het rustig gebleven, doch in enkele plaatsen hadden toch nog botsingen plaats, waarbij enkele gewonden vielen. Te La Coruna ls zelfs een communist doodgeschoten. De verkiezingsuitslagen, voorzoover deze hedenmorgen bekend waren, duiden op een succes voor de linksche partijen. Men ver wacht, dat deze met ongeveer 200 afge vaardigden. in het nieuwe parlement hun intrede zullen doen, en dat de krachtsver houding tusschen de linksche en de overige partijen (rechts en centrum slechts in geringe mate in het voordeel der laatste zal zijn. (Tot dusver was de verhou ding: rechts 234. centrum 84 en links 1211. Het grootste succes hebben de linksche partijen in Catalonië behaald, waar alleen te Barcelona de linker partijen ongeveer 100.000 stemmen meer behaalden dan de rechter partijen Te Madrid hebben vannacht overwin- nings-betoogingen van de links-republikei nen plaats gehad Deze betoogingen wer den echter door de politie ontbonden. Minister-president Portela heeft per radio medegedeeld, dat de gouverneur van Catalonië, die van rechtschen huize is, met het oog op de overweldigende meer derheid, welke de linksche partij ln Cata lonië heeft behaald te Barcelona en in de provincie, is afgetreden. Onder de gekozenen van links in Bar celona bevindt zich. ook Companys, voor malig minister der republiek en oud-presi dent der generaliteit; deze ia op het oogenblik in de gevangenis. ROEMENIË. Verklaring van den Koning. De koning van Roemenië heeft op door tocht door Parijs na zi1n bezoek aan Normandie tegenover Marcel Pays van de Excelsior" een verklaring afgelegd, waar in hii o.m zeide: MUn besprekingen met uw staatslieden hebben de meest volledige overeenstemming aan den dag doen treden tusschen onze beide regeeringen over het geheel der Europeesche problemen Ik heb kortgeleden tegenover uw collega's van de diplomatieke pers uiteengezet, welke de politiek van Roemenië was. Ik kan slechts herhalen dat deze politiek standvastig ln rechte liin voortgaat. Deze lijn die altijd reeds in de geschiedenis van miin land getrokken is geweest zal nooit afwijken. Ik heb daarvoor eens en voor al mijn ko ningswoord gegeven" Met ernstige stem en op nadrukkeliiken afgebeten toon voegde de koning hieraan toe: ..Wat er ook gebeure. waar het Fran- sche leger zal' staan zal zich ook altijd het Roemeensche leger bevinden". GRIEKENLAND. De crisis. Sofoelis en Tsaldaris zullen met elkaar een onderhoud hebben, ten einde tot over eenstemming te komen inzake de vorming van een coalitie-regeering. Tsaldaris zou voorstellen, dat hij en Sofoelis om de beurt, telkens voor den tijd van drie maanden, de functie van voorzitter en vice-voorzitter van den ministerraad be- kleedcn. Maximos zou tot minister van buitenlandsche zaken worden benoemd. VENEZUELA. De orde hersteld. De orde is hersteld. President Contraras heeft alle functionarissen der vorige re geering vervangen. De vroegere gouver neur van Caracas, Gala vis, werd in staat van beschuldiging gesteld, daar hij, door de politie order te geven tot vuren op de stakers, de onlusten van Vrijdag heeft ont ketend. Galavis is gevlucht. De vervanger van Galavis, generaal Mibelli heeft onder de regeering Gomez vele jaren gevangen ge zeten. VEREENIGDE STATEN. De Pan-Amerikaansche conferentie Rede van Phillips. Roosevelt heeft een brief gezonden aan den president van Argentinië, ter aanbe veling van zijn voorstel tot het houden van een buitengewone Inter-Amerlkaan- sche conferentie te Buenos Aires, als Argentinië dit goed vindt, of in een andere Amerlkaansche hoofdstad. De conferentie heeft ten doel, de beste wijze vast te stellen om de handhaving van den vrede in de Amerlkaansche repu blieken te verzekeren. Roosevelt verwijst naar het Chaco- accoord en zegt overtuigd te zijn. dat het zoover gekomen is, dat de Amerlkaansche republieken de zaak des vredes van het Westersche continent moeten dienen. De onderstaatssecretaris Phillips, die kortgeleden van zijn reis naar Europa in de Vereenigde Staten ls teruggekeerd eh in aansluiting daarop alle problemen be treffende de buitenlandsche politiek diep gaande met Roosevelt en staatssecretaris Huil besproken heeft, heeft voor de Chi- caeosche vereenlglng voor buitenlandsche politiek epn lezing gehouden, waarin hij bijna alle buitenlandsch-polltieke proble men heeft behandeld. Wat de Londersche vlootconferentle be treft verklaarde hij, dat de lange kusten van Amerika en de noodzakelijkheid ver afgelegen gebieden te beschermen, een p rooter vloot verelschen dan die van Japan. Japan is van de vlcotconferentie ver trokken. omdat het dit standpunt niet gedeeld heeft. Wat het Verre Oosten aangaat, moet Amerika zich houden aan het principe van opendeur-polltlek. Dit principe geeft allen landen gelijke handelsmogelijkheden. Overigens men»t Amerika zich niet ln de conflicten van andere landen, al verte genwoordigt het ook het standpunt en legt het er ook steeds weer den nadruk op, dat Internationale verdragen nagekomen moeten worden. Vrede en gerechtleheid kunnen in het Verre Oosten ln stand ge houden worden, wanneer de mogendhe den. die het negen-mogcndhedenoact hebben onderteekend, hun verplichtingen met betrekking tot het Verre Oosten na komen. Wat de betrekkingen tot Pan-Amerika aangaan, kan men zeer verheugd de vor deringen noteeren. die haar basis vinden ln wederzlidsch vertrouwen, samenwerking en wederziidschen steun. Smekende over de verhouding tot Sov'et-Rusland. zelde Phll'los, dat Ame rika de betrekkingen met dit land hervat had, met het doel. de bestaande moeilijk heden gemakkelijker uit den weg te kun nen ruimen. De betrekkingen zijn echter hervat onder uitdrukkelijke en plechtige voorwaarde, dat Moskou zich niet zou mengen in de binnenlandsche aangelegen heden van Amerika. Toen de Komintern zich toch verleden zomer officieel met Amerika bezighield, beeft staatssecretaris Huil scherp daar tegen geprotesteerd en verklaard, dat hierdoor de betrekkingen ernstig gedrukt, Ja. in gevaar gebracht werden. De Ver eenigde Btaten houden vast aan dit be langrijk standpunt. De hoop op opheldering der financleele nroblemen en od een druk handelsverkeer met Sovjet-Rusland ls niet ln vervulling gegaan, daar de Russische regeering een regeeringsleening van Amerika verlangd heeft, een verzoek, dat Amerika natuurlijk heeft moeten afwijzen. Gelukwensch van den Duce. ROME, 17 Febr. (Reuter). Mussolini heeft maarschalk Badogllo telegrafisch gelukgewenscht met zijn overwinning en daarbij hulde gebracht aan de troepen, die met waren Romeinschen moed hebben ge streden. Italiaansch vliegtuig gevallen. DESSIE. 17 Febr. (Reuter). Tijdens een bombardement ln de omgeving van Dessle ontstond een ontploffing aan boord van een Italiaansch vliegtuig. Het toestel stortte brandend omlaag en de 5 inzitten den werden gedood. Nieuwe Britsche ambulance. DJIBOETT, 17 Febr. (Reuter). Een nieuwe Britsche ambulance is naar Addis Abeba vertrokken. Leiders gearriveerd. MASSAOEA, 17 Febr. (Reuter). Het mailschip Leonardo da Vinei aan boord waarvan de minister van pers en propa ganda graaf Ciano, de secrearis der fascis tische partij Starace en de vroegere secre taris der fascistische partij zich bevinden, ls hier gisteravond aangekomen. Ze zijn direct naar Asmara doorgereisd. Minister Ciano zal nog in den loop van den dag het bevel over een escadrille vliegtuigen op zich nemen. Generaal Grazianl spreekt de troepen toe. MOGADISJOO, 17 Febr. (Reuter). Veertigduizend Inboorlingen hebben in een grootsche betooging ter eere van generaal Grazianl hun vreugde betuigd over de overwinning bij Neghelli. Van het balcon van het regeeringspalels heeft de generaal de menigte toegesproken. O.a. wees hij er daarbij op, dat de verdienste van deze overwinning ook aan de soldaten en arbei ders toekomt. WIJ hebben, zelde hij, steeds den vijand overwonnen, doch in een eer lijken strijd. Andere veldslagen, nog moei lijker en bloediger, wachten ons. De lee- men kolos, die door de sanctlonisten Is omgebouwd, begint af te brokkelen. Met de i kracht en den wil, waarmede onze chef ons vervult, zullen wij dezen kolos bij de verlamije beenen vatten, en hem neer vellen. Het Italiaansche legerbericht. ROME. 17 Febr. (Reuter). - Het 127ste Ital'aansche legerbericht luidt als volgt: Gedwongen door den veldslag in Tem- blen van 20—24 Januari j.l. moest Ras Kassa de plannen van de legerleiding op geven. Het Italiaansche oppercommando heeft een offensief voorbereid ln het En- dersgebied ten Zuiden van Makalle waar Ras Moloegheta, de vroegere minister van oorlog ln Ahessynlë een sterke verdedi- glnzsoositie had Ingenomen, in het mas sief van Amba Aram, teneinde zijn leger van 80.000 man te beschermen tegen front- aanvallen en de verbindingen van Ma- kalle en Temblen naar het Zuiden te ver dedigen. Van 10 tot 15 Februari heeft hier een groote slag gewoed. waarin het leger van Ras Moelogheta ls vernietigd. Op 10 Februari bezetten het 1ste en 3de leger, geheel bestaande uit blanken, een positie op den linkeroever van de Gabat. Alle bewegingen werden normaal uitge voerd, zonder dat de vijand Iets merkte. Den llden bleef het 3de leger hier lig gen, teneinde den rechtervleugel te be schermen en om den vijand te misleiden, terwijl het leger aan den linkervleugel een sprong voorwaarts maakte, zich bepalend tot de hoogten ten Zuiden van de Gabat. RECLAME. 8841 De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente. goedhelpEn^ 35 ct. per dooiie. LONDEN, 17 Febr. (A.N.P.) Het 20.000 ton groote Britsche mailschip „Winchester Castle", dat tusschen Engeland en Zuid- Afrika vaart, is gisteravond in den dich ten mist op de rotsachtige kust bij Port land ln het Kanaal gestrand. Onmiddellijk werden lichtraketten afgeschoten en noodseinen uitgezonden, die beantwoord werden door drie Engelsche torpedojagers, verscheidene sleepbooten en een red dingsboot. Aan boord bevonden zich 338 passagiers. Velen hunner waren juist in het feestelijk versierde salon, waar gedanst werd, toen het schip met donderend lawaai op een rots liep. De muziek zweeg oogenblikkelijk, terwijl het dansen werd gestaakt: er ont stond echter geen paniek onder de passa giers. Aan de kust werden reeds aanstal ten gemaakt om de opvarenden door middel van reddlngslljnen in veiligheid te brengen. Later seinde de gezagvoerder, dat het schip niet in gevaar verkeerde. Toen ln den vroegen morgen de vloed op kwam. gelukte het den sleepbooten, het groote sohip weer vlot te brengen. Het voorschip vertoonde een groot gat. doch het schip kon de reis naar Southampton op eigen kracht, zij het ook zeer langzaam, voortzetten. Nader werd gemeld, dat het schip in de Baal van Weymouth voor anker is gegaan. Het ls zwaar beschadigd en maakt ernstige stuurboord-slagzlj. Op twee plaatsen ls het lek gestooten. Deze slagzij neemt toe. Indien de toestand kritiek zou worden, zal de gezagvoerder er waarschijnlijk toe overgaan, het schip op het strand te zetten. In de vroege ochtenduren werden de passagiers aan dek geroepen om kennis te nemen van de instructies van den gezag voerder. Zij zullen zoo spoedig mogelijk aan land worden gebracht. Aan de kust waren groote zoeklichten opgesteld, die hun stralenbundels op het schip richtten. Honderden menschen sloegen aan den wal het schulnllggende schip gade. Gedurende den gaheelen nacht is een torpedojager naast de „Winchester Castle" gebleven. PROF. JÈZE. PARIJS, 17 Febr. (Reuter) De colleM van professor Jèze hadden hedenmorgen een kalm verloop. Incidenten deden zich niet voor. Alles is rustig. SABOTAGE AAN BOORD VAN ENGELSCHEN KRUISER. LONDEN 17 Febr. (Reuter). De ad miraliteit heeft aan de pers medegedeeld, dat aan boord van den kruiser .Cumber land" een geval van sabotage is geconsta teerd. Het schip bevindt zich op het oogen blik te Chatham ln reparatie. Omtrent den aard van de sabotage wei gert men iets mede te deelen alvorens het onderzoek beëindigd ls. Naar de „Daily Mali" echter weet te melden, ls de electrische installatie van den kruiser door de sabotage beschadigd. In December hebben zich, zooals men zich zal herinneren, in de haven van Devon- port twee gevallen van sabotage voorge daan, en wel op het slagschip „Royal Oak" en de onderzeeboot „Oberon". DE „WINCHESTER CASTLE" GESTRAND Na eenlge uren weer vlotgekomen. UIT HET VERRE OOSTEN. TOKIO. 17 Febr (Reuter). De woord voerder van het ministerie van buiten- I landsche zaken ontkent dat Lltwlnoff zou zi1n ulteenoodigd voor een bezoek aan Japan. HU ontkent voorts dat de minister van buitenlandsche zaken de hervatting over weegt van de onderhandelingen met de Sovjet-Unie Inzake een non-agressiepact. MOSKOU. 17 Febr. (Reuter). De Sovjet-Unie heeft het Japansche militaire vliegtuig en de twee piloten die hiermede begin Februari op Sovjet-Russisch grond gebied ziin geland weder aan de Japan sche autoriteiten uitgeleverd. DAIREN. 17 Febr. (A.N.P.) De toene ming der Russisch-Japansche spanning bliikt duidelilk uit een instructie van het Sovjet-consulaat te Charbin aan alle in Mand=1oekwo wonende Sovjet-Russen, zich gereed te houden om oo een gegeven tee ken naar Sovjet-Rusland te kunnen te- rugkeeren Reeds een maand ls men bezig met het vlseeren der passen. Aan onbe- middelden worden de reiskosten vergoed. Weigering om terug te keeren brengt in trekking der paspoorten mede DE ZAAK HAUPTMANN. NEW YORK, 17 Febr. (Reuter) De advocaat Leidowitz heeft na een onder houd met Hauptmann een bezoek gebracht aan de regeering van New Yersey en er uitstel der executie verzocht. De adco- caat verklaarde eenige vorderingen ln de zaak te hebben gemaakt, doch Haupt mann had, naar hij zelde. geen mede plichtigen genoemd. -o TWEE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. DALLAS (TEXAS), 17 Febr. (A.N.P.) Op een der boulevards van de stad ls een vliegtuig neergestort. Het toestel werd geheel vernield: de beide Inzittenden kwa men om het leven. DE ROODEN VERSLAGEN. SJANGHAI, 17 Febr. (Reuter) Naar hier wordt medegedeeld hebben de regee- ringstroepen na hevige gevechten de stad Frensjoean gelegen tusschen de provincies Tctjsoean en Fijoen op de communisten heroverd. Aan de zijde der regeerings- troepen zouden 200 en aan die der roode troepen 1300 man zijn gevallen. De re- geeringstroepen maakten 800 krijgsge vangenen. o STAAT VAN BELEG TE MADRID. MADRID. 17 Febr. (Reuter). Te Ma drid ls de staat van beleg afgekondigd, reeds hedenochtend was een zekere op winding merkbaar. IJMUIDEN, 17 Febr. 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1.501.25, griet p. kist van 50 kilo f. 3015. tongen per kilo f. 1.10- 0.78, groote schol per kist van 50 kilo f. 11— 7.50, middelschol f. 12—9, zetschol f. 14.50— 12.00, kleine schol f. 126.50, bot f. 5.50 4.50, schar f. 105, tongschar f. 2925, rog gen per 20 stuks f. 13—9, vleeten per stuk f. 2.50—1.90, pieterman en poontjes p. kist van 50 kilo f. 98, groote schelvisch f. 27— 20, middel schelvisch f. 2517,50, klelnmld- del schelvisch f. 2213.50, kleine schelvisch f. 186, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 267.50. gullen per kist van 50 kilo f. 8.503.60, lengen per stuk f. 1.75—0.60, heilbot per kilo f. 0.84—0.66, wijting per kist van 53 kilo f. 5.503.30. koolvisch per stuk f. 0.750.12, makreel per kist van 50 kilo f107, kleine hake f. 20. 203 kisten versche haring, f. 5.704.65 per kist. Aangekomen 14 stoomtrawlers: RO 15 met f.2330. RO 16 met f.590, IJM 58 met f. 2590, IJM 253 met f. 2050, IJM 131 met f. 1230, IJM 32 met f. 4170, IJM 31 met f3130, IJM 117 met f.2820, IJM 130 met f.2130, IJM 103 met f.1160, IJM 72 met f.800. IJM 114 met f.990. IJM 94 met f, 1480 MB 3 met f. 2320, de beugers VL 114 met f. 360, VL 195 met f. 540 en de loggers KW 24 met f. 410, KW 35 met f. 540, KW 62 met f.450, KW 59 met f.300, KW 14 met f. 530, KW 147 met f. 520, KW 23 met f. 490, KW 168 met f. 440, KW 31 met f. 780. KW 43 met f.550, KW 33 met f.630, KW 95 met f.490, KW 167 met f.520, KW 110 met f. 520, KW 62 met f. 440, KW 135 met f. 550, KW 45 met f. 450. KW 173 met f. 650, KW 178 met f. 420. KW 177 met f. 450, KW 39 met f 920, KW 58 met f. 490, KW 70 met f. 470, KW 48 met f. 420, KW 162 met f. 640 KW 175 met f. 340, KW 91 met f. 280, SCH 247 met f.650 en SCH 210 met f.610 be somming (nlet-offlcleel). Levende kabeljauw f. 3.70—1.35 p. stuk- leng f. 4.80—3.50 p. stuk: tarbot f.1.— per kilo, heilbot f. 1.05 per kilo, gul f. 3.50 per 40 kilo. Doode beugvlsch: vleet f. 3.30—0.75 per stuk, rog f. 15.50—9.50 per hoop, kabeljauw f. 9.50 per 125 kilo, leng f. 4.50 per stuk, groote gul f. 7.50 per 50 kilo, kleine gul 8—7.50, wijting f. 4.70- 4.20 per 50 kilo I-t

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2