Italiaansche zege ten Zuiden van Makalle 76ste Jaargang MAANDAG 17 FEBRUARI 1936 No. 23281 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jkger tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ,'10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden ea gemeenten, waar agentschappen gevestigd ziln: per 3 maanden f.3.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) i i -( Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdag mocht de heer C. A. van Dorp, brandstoffenhandelaar, Heerensingel no. 7, den dag herdenken, dat zijn brandstof- fenzaak 25 jaar bestond. Alhoewel hij dit feit onopgemerkt had willen laten pas- seeren, was het toch bekend geworden en werd cr des voormiddags door vrienden en bekenden een zee van bloemstukken aan zijn woning bezorgd; bovendien mocht hij vele mondelinge en schriftelijke felicita ties in ontvangst nemen. DE STADHUISBOUW. In verband met den bouwvalligen staat, waarin het pand van de firma Feld aan de Vischmarkt 6 verkeert, het ge vaar, dat het voor de ter plaatse arbei dende werklieden oplevert, is hedenmor gen op last van den architect het heiwerk in de onmiddellijke omgeving van dit perceel stilgelegd en zal het op een ander deel van het Stadhuisterretn worden voortgezet. Inmiddels zal worden nagegaan of de verzakkingen voortduren, in welk geval verdere slooping van dit pand, het zij geheel of gedeeltelijk wordt overwogen. NOG EENIGE VOORSTELLEN VOOR DE BEGROOTING. Nog zijn ingediend de volgende voor stellen: Door den heer De Reede: Niet over te gaan tot verlenging van de afschrijvingstermijnen van: lo. verbetering Hooge Morschweg en Zoeterwoudscheweg; 2o. uitbreiding veemarkt: 3o. schoeiing Cronesteinkade; 4o. verbetering Heerenstraat en ter compensatie van de aldus verval lende dekking een bedrag van f. 10.641 uit de algemeene reserve beschikbaar te stellen. Voorstel van den heer Schoneveld: De Raad van oordeel zijnde, dat een verdere saneering van de binnenstad noodzakelijk is, noodigt B. en W. uit een saneeringsplan voor te bereiden en bij den Gemeenteraad in te dienen, omvattende het complex woningen begrensd door de Geeregracht, Levendaal, Kraaierstraat en 4de Binnenvestgracht. Voorts hebben de heeren Lombert en Eikerbout voorgesteld de wedden van de agenten 2de en 1ste klasse en van de Hoofdagenten in minima zoowel als in maxima met f. 1 per week te verhoogen. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake de werkloosheid onder de jeugd. Aan den Raad der Gemeente Leiden is onderstaand adres verzonden: Ondergeteekenden, optredende namens de plaatselijke afdeelingen van den Ned. Bond van Abstinent-studeerenden, Jon- geren-Vredesactie, Jeugdbond voor Ont houding en Communistische Jeugdbond, betuigen hun volle instemming met het door den heer Snel ingediende voorstel voor de begrooting 1936, betreffende het instellen van een onderzoek naar den om vang van de werkloosheid onder de jeugd. verzoeken Uwen Raad eerbiedig, het voorstel aan te nemen, en verklaren zich bereid, om bij aan name van het voorstel, hun volle mede werking bij het onderzoek te verleenen. w.g. ANT. OLIVIER. Raamsteeg 73. LUCIA KOCH, Rijnsburgerweg 15. CHR. HIST. UNIE. PRIJSVRAAG KONINKLIJK GENOOTSCHAP M. S. G. Overeenkomstig de bepalingen van het door oud-leerlingen van M.S.G. in Sep tember 1885 gestichte fonds schrijft het bestuur van het Kon. Genootschap M.S.G. een prijsvraag voor bouwkunde uit, n.l. het ontwerpen van een bankgebouw met directeurswoning in een welvarende pro vincieplaats. Aan die prijsvraag mogen alleen deel nemen oud-leerlingen van de school van M.S.G,, die na 1 Juni 1926 nog als leerling waren ingeschreven. Voor toezending wende men zich schrif telijk tot den waarnemend-directeur der school den heer A. van der Hoogt alhier, Jan van Houtkade 1. Er worden twee prijzen uitgeloofd: Eerste prijs, groot f. 100 met groote zil veren medaille. Tweede prijs, groot f. 50 met kleine zilveren medaille. De jury bestaat uit de heeren: Ir. P. Hoogenboom en Ir. J. J. G. van Hoek, als bestuurders; M. Sirag te Utrecht, H. Sut- terlamd, te Rotterdam en B. Hoogstraten te Rijswijk als oud-leerlingen. Jaarvergadering van den Kamerkring Leiden. De Kamerkring-vereeniging Leiden der Ohr. Hist. Unie hield Zaterdagmiddag in het gebouw van de Muziekschool der Mij. van Toonkunst haar jaarvergadering. Een zeer groot aantal Zustervereenigin- gen uit den omtrek woonde deze bijeen komst bij. Ook was dr. J. Schokking, lid van den Raad van State en eere-voorzit- ter der vereenlging aanwezig. De voorzitter der Kamerkringvereend- ging, de heer Jac. Wilbrink las bij opening een gedeelte uit Jesaja 40, waarna hij allen welkom heette, in 't bijzonder dr. Schokking en den heer van der Endt uit Gouda. Spr. schetste hierna, aan de hand van het voorgelezen schriftgedeelte, de moeilijke tijdsomstandigheden, waarin wij leven. Wij zullen het niet verwachten van menschen, maar van God, die het leven der volkeren leidt naar Zijn welbehagen. De heer Wilbrink deed vervolgens mede- deeling dat bericht van verhindering was ingekomen van de heer H. van Boeyen, Van der Vijver en Jonk. Na lezing der notulen bracht de secreta ris, de heer C. E. Klink het jaarverslag uit. In het begin van dit jaaroverzicht werd de actie van de onderscheidene politieke partijen gememoreerd, waarna achtereenvolgens werd stilgestaan bij de vorming van kadercursussen in de Staten- kringen Leiden en Gouda, de Staten- en gemeenteraadsverkiezingen, het eerste lustrum der Ghr. Hist. Jongerengroep te Voorschoten en de organisatie van de Kamerkring, welks ledental ongewijzigd bleef. Over ,,De organisatie der Unie" sprak hierna de heer B. J. Thijssen, voorzitter van den Statenkring Leiden. Spr zeide dat in het leven der Unie bij vele leden een gebrek aan kennis van de beginselen is, voorts een gemis aan tucht en een te gemakkelijk opnemen van leden. Ook aan de organisatie der Unie ontbreekt nog wel het een en ander. Zoo is er aller eerst een gebrek aan welbewust-systema- tisch streven; in de tweede plaats te wei nig „voeding" van boven af en te veel „eigen" actie der kiesvereenigingen; ver volgens een zitting hebben van afgevaar digden als Kamer-, Staten- en raadsleden in de besturen der op hen betrekking hebbende vereenigingen en tenslotte het niet opnemen In de pers van de op Kamerkring- en andere vergaderingen ge voerde discussie, waardoor de Unie in het algemeen en het H.B. en Kamerfractie in het bijzonder niet in staat zijn om zich op de hoogte te stellen van hetgeen wordt gelanceerd en waarvan eveneens een zekere verstarring het gevolg is. Uitvoerig werden deze punten nog door spr. behandeld, waarbij hij gelegenheid vond nog dieper op de zaak in te gaan en enkele richtlijnen aan te geven, waarlangs zich de organisatie der Unie kan ontwik kelen. De heer Klink wekte vervolgens in een enthousiast betoog op om de Chr. Histo rische pers te steunen en wees op de groote waarde van het geschreven woord. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat herkozen wei-den de heeren H. van Boeyen, G. Braat en C. E. Klink, resp. met 91, 97 en 95 van de uitgebrachte 118 stem men, In de vacature-K. Tanis werd na herstemming de heer D. de Jong van Rijnsburg met 53 st. gekozen. Op mr. Schokking uit Wassenaar werden bij deze stemming 23 en op den hteer Siessen van Hillegersberg 10 stemmen uitgebracht. Allen lieten zich hun her- of benoeming welgevallen. Nadat den inleider bij monde van den heer Wilbrink dank was gebracht, ontspon zich een discussie, waaraan zeer velen deelnamen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmochtend met „Leve de Vrijheid". Voor de afdeeling Lelden van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling draaide gistermorgen in het bijna uitverkochte Trianon-theater de Fransche film „Leve de Vrijheid". In de reeks van films, die het Instituut brengt, bracht deze geestige speelfilm, onder regie van den bekenden René Clair, een aardige afwisseling, zoodat de aanwe zigen enkele oogenblikken van prettige ontspanning hebben genoten. Bij de aan eenschakeling van tal van grappige situa ties werd vaak hartelijk gelachen, een be wijs dat een dergelijke film, een enkele maal in de plaats van een meer cultureele gebracht, ook wel in den smaak valt. De strekking van de film, dat de vrijheid voor den mensch het hoogste goed op aarde is, komt wel het best tot uiting, als aan het eind de beide vrienden, waarvan de film verhaalt, beiden een illusie armer, geza menlijk weer hun zwerftochten aanvaar den, genietend van wat het vrije buiten leven hun biedt. Een programma, waarin een opnamen- reeks van het Frankforter arbeiderssport- feest in 1925, ging aan de hoofdfilm vooraf. Medegedeeld wordt nog. dat in de komende week een excursie naar het Pla netarium in Den Haag zal worden gehou den. waarvoor zich reeds een flink aantal deelnemers had opgegeven. Ten Zuiden van Makalle verklaren de Italianen een groote overwinning te hebben behaald, waarbij de Abessijnen pl.m. 20.000 man zouden hebben verloren tegen de Italianen 400 dooden en 500 gewonden. Met het oog op de intusschen ingetreden regenperiode schijnt hiermede de actie aan het Noordelijk front van Italiaansche zijde echter te zijn beëindigd. De bedreiging van Makalle door de Abessijnen schijnt hierdoor te zijn afgewend. MANDOLINEVEREENIGING „KUNST EN GENOEGEN". Uitvoering in „Den Burcht". Bovengenoemde vereeniging heeft Za terdagavond In „Den Burcht" een tweede uitvoering in dit seizoen gegeven welke in afwijking van de gewoonte ditmaal ook voor niet-leden toegankelijk was. De voorzitter, de heer Van Vliet heette de talrijke aanwezigen, die de zaal nage noeg geheel vulden, hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van de Haagsche zusterverenigingen „Oranje Nassau", het Residentie-Mandoline-Orkest „Onder Ons". Na een korte opwekking om toe te tre den als lid of donateur en een aanbeveling van de in de pauze te houden tombola, verklaarde spr. den avond voor geopend en was het woord aan „Kunst en Genoe gen", dat het programma inzette met een pittige marsch, gevolgd door 'n alleraar digst nummer „Corbeilie de mariage" en een fantasie op dé „Santa Lucia", waar mede het orkest en zijn leider, de heer H. Leegstra Jr. veel eer inlegden. Het har telijk applaus was temeer verdiend, wan neer men weet, dat het geheele program ma in den tijd van slechts zes weken moest worden Ingestudeerd. De heer Leegstra zag zijn moeite ook in stoffeiijken vorm beloond middels een fraai bloemstuk. Een blijspel getiteld „Een goedgeslaagde Vrouwenlist" bracht daarna een geslaagde afwisseling, die veel applaus uitlokte, al moet het ons van het hart, dat wij „K. en G liever hooren op muzikaal dan op too- neelistisch terrein. Na de pauze werd wederom afwisselend muziek en een tooneelstukje ten gehoore gebracht, waarna een bal den geslaagden avond besloot. „The Melody Boys" zorgden daarbij voor goede dansmuziek, terwijl Gé Mieremet leiding aan het geheel gaf. o SPEEL TUINVEREENIG ING „ZUIDERKWARTIER". UITVOERING „WERKMANS WILSKRACHT". Propaganda-feestavond. In de groote zaal van „Zomerlust" gaf de speeltuinvereeniging „Zuiderkwartier" Zaterdagavond een propaganda feestavond ten bate van den speeltuin. Toen de voorzitter, de heer P. C. Mertz. het welkomstwoord sprak, was de zaal bijkans geheel gevuld met belangstel lenden. Spr. heette in het bijzonder welkom de afgevaardigden van de zustervereenigtngen en de vertegenwoordigers van de Bouwver. „Ons Doel". ..Tuinstadwtik" „Onze Tuin" e.a. Deze avond, aldus de voorzitter, staat in het teeken van de propaganda. En deze propaganda is zeer noodlg. want trots dat Tuinstadwljk steeds uitbreidt en er dus meer menschen komen wonen, gaat het aantal leden achteruit. Dit heeft zijn terugslag op de vereeni ging. Daarom is aller medewerking nood zakelijk. zoowel moreel als financieel. Het is in het belang van de ieugd. dat zij van de straat blijft en waar kan zij dan beter vertoeven dan in een speeltuin? Daarom riep spr. de medewerking in van allen om „Zuiderkwartier" te steunen b.v. door dezen avond alle prijzen van de tombola weg te halen mits men natuurlijk eerst een lot koopt. Na dit opwekkende woord was het ver dere programma aan de beurt. Allereerst trad on de heer Meijer Na- barro beter bekend als .Bolletje". Deze had er met een praatje en een liedje alras de juiste stemming in. Vervolgens gaven de gebroeders van Tongeren een aantal nummers op de harmonica ten beste, die gehoord het ap plaus in den smaak vielen. Na dit muzikaal intermezzo was de beurt aan .The Young Fellows" die de aanwezigen vergastten on een serie acroba tische toeren die er wezen mochten. Het is altiid een lust deze athleten te zien werken. Nadat „Bolletje" nogmaals op het podium was verschenen brak de pauze aan. Het tweede gedeelte van dezen avond bracht alle artisten nogmaals voor het voetlicht terwijl een bal onder leiding van den heer A. de Groot en met medewer king van „The Blue Rhythm Boys" het Een gevarieerde avond. „Werkmans Wilskracht" gaf Zaterdag avond de 34e jaarfeestviering in de Stads gehoorzaal, die door een groot aantal toe hoorders onder groote belangstelling werd bijgewoond. Muziek en tooneel: deze com binatie geeft de noodige variatie, die velen altijd gaarne willen volgen, vooral als men weet, dat er iets goeds hetgeen bij „Werkmans Wilskracht" steeds het geval is! geboden zal worden. Onder de enthousiaste leiding van den heer Dik werd ingezet met den marsch „Through night to light" en deze gaf al dadelijk genoegzaam bewijs voor het uit stekende kunnen van deze harmoniekapel, die uitmunt door mooie instrumenten en goede bespelers. De voorzitter, de heer Stikkelorum, sprak hierna nopeningswoord tot de afgevaar digden der beschermheeren, vertegen woordigers van bevriende vereenigingen w.o. de heer v. d. Laan namens de 3-Oc- tober-Vereenigingtot de donateurs, van wier steun hij met erkentelijkheid ge waagde: kortom tot alle aanwezigen. Spr. wees er op, dat de vereeniging in het af- geloopen jaar weer 23 maal was uitgerekt, hetgeen er zeker van getuigt, hoezeer de muziek van „Werkmans Wilskracht" op prijs wordt gesteld. Spr. gewaagde er voorts van. dat de onderlinge geest goed is en bracht dank aan zijn medebestuurs leden voor hun wikken en wegen in dezen moeilijken tijd. Hij hoopte voorts, dat ook 't Gemeentebestuur zich zou willen „aan passen" en wel met betrekking tot de zaalhuur. Ook den dirigent werd dank ge bracht voor zijn leiding. Spr. wees er te vens op, dat een damescomité reeds drek bezig is met de voorbereidingen voor het a.s. 35-jarig jubileum en riep daartoe den financieelen steun van donateurs e.a. in. Na een woord van aanbeveling voor de dezen avond te houden loterij met prach tige prijzen, eindigde spr. met de beste wenschen voor het welslagen van deze uit voering. De muziek was toen weer aan 't woord met de bekende ouverture „Raymond", die met groote beheersching en prachtig van klank, met goede verschillen tusschen hard en zacht werd gespeeld. „Werkmans Wilskracht" had over het algemeen een heel goeden avond, want ook de andere nummers, o.a. ook de wals „Trés Jolie", de polka de concert „Birds of the forest" en de fantasie „La fille du régiment", wer den muzikaal en met toewijding vertolkt, waarvoor den directeur zeker veel lof toekomt! Zijn gezelschap behoort tot de beste van de stad en weet zich, ondanks de depri- meerende tijden, schitterend te hand haven. Het applaus na iedere prestatie was dan ook allerhartelijkst! De loterij trok groote belangstelling, waarna het gezelschap Van Beem veel succes oogstte met drie kluchten, n.l. „Wie zijn hoed is dat?", „M'n Zuster" en „Tante Mia", waarom men hartelijk kon lachen. Het werd dus al te zamen een avond van veel en prettig genot, die besloten is met een geanimeerd bal onder leiding van Jeanne de Wekker, terwiil „The Roto Co lour Players" voor vroolijke dansmuziek zorgden. Met groote verwachtingen gaat nu „Werkmans Wilskracht" het a.s. jubileum tegemoet: wij hopen dat men met de voor bereidingen veel succes zal mogen hebben! BINNENLAND. Uitvaart van den commissaris der Ko- ningin in Limburg. (Binnenland, 3e Blad). Auto te Haarlem te water gereden; ééii der drie inzittenden verdronken. (Ge mengd, 3e Blad). Auto te Soest in een bocht geslipt; één doode. (Gemengd, 3e Blad). Brand en explosie in een bakkerij te Nijmegen. (Gemengd, 3e Blad). Autobus met 20 passagiers bij Amster dam in een sloot geraakt; geen ernstige persoonlijke ongelukken. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Italiaansche zege ten Z, van Makalle. Do regenperiode is echter begonnen, (2e en le Blad). Verscherping van den Duitschen Kerk strijd. (Buitenland, le Blad). Na de mishandeling van Leon Blum. (Buitenland, le Blad). Linksche winst bij de verkiezingen in Spanje. (Buitenland, le Blad). Rede van den Amerikaansehen onder staatssecretaris Phillips. (Buitenland, le Blad). De spanning in het Verre Oosten. (Bui tenland en Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. FEDERATIE VAN NEDERLANDSCHE KAPPERSPATROONS-VEREENIGINGEN. Adhaeslebetuiging aan den raad. Onderstaand adres is verzonden aan het gemeentebestuur De Fed. v. K P.V. in Nederland, waarbij aangesloten de Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap", heeft op haar gisteren gehouden vergadering kennis ge nomen van het voorstel van de heeren Beekenkamp, Wilmer en Wilbrink, waarin B. en W. verzocht wordt: den Raad in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de wenschelijkheid c.q. noodzakelijkheid van de vaststelling eener verordening, houdende vestigings- eischen voor nieuwe winkelbedrijven bin nen de gemeente Leiden. ter richtige voorbereiding van een en ander reeds nu een commissie ad hoe te willen benoemen, die. in afwachting van hetgeen overigens door de Staten Gene raal ter zake zal worden gedaan, zich laat voorlichten dooi' de Karur van Koophan del en de plaatselijke middenstandsorga nisaties. Bovengenoemde organisatie betuigt ad- haesie met het voorstel, vooral in verband met den toestand, waarin het Kapcersbe- drijf zich op het oogenblik bevindt, en de schrikbarende toeneming van het aantal Kapperszaken dat op het oogenblik, in verband met de weigering van werkver gunning (aan buitenlandsche werkkrach ten) geopend wordt, zonder dat de nood zaak hiervoor in verband met de toenama der bevolking of uitbreiding der stad aan wezig is. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamiooze Vennootschap Leidsche Cara- melfabriek voorheen Backer en Co., Turf markt 8, Leiden. Volmacht verleend aan: N. Spaargaren (Beperkende Bepalingen), FEESTAVOND LEIDSCHE MIXED HOCKEYCLUB. Zaterdagavond hield de L. M. H. C. haar jaarlijksche bal, ditmaal weer in de zalen van Rest. „Zomerzorg". Tot één uur toe werden tusschen het dansen in door de leden variété-nummertjes ten beste ge geven, waarbij we vooral getroffen werden door de Argentijnsche Tango's' van de paren mej. Zwarenstein en den heer T. Sloet v. Oltreitenborg en voorts van mej. Verhei] van Wijk en den heer Verhey van Wijk. Heel aardig was voorts de parodie- dans op een hockeywedstrijd door de da mes van het 2e elftal en een stukje opge- slot vormde van dezen prachtig geslaagden t voerd door de juniores. Tot diep in den propaganda-feestavond. nacht bleven allen bijeen. Zaterdagavond omstreeks kwart over zes is een man doorgedrongen in de keuken van perceel Zoetenvoudsche Singel 60, bewoond door de familie van A. Toen de dienstbode even later in de keuken terugkeerde, sloeg de inbreker op de vlucht met medeneming van een man tel en twee schortjes. Tijdens de achtervolging, welke de dienstbode direct inzette, verloor de dief den mantel en een schortje, zoodat er van den buit niet veel overbleef. De politia stelt een onderzoek in. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de afdeeling Leiden der Ned. Vereeniging van Spoor en Tramwegperso neel, zal Zaterdag a.s. in „Zomerlust" een jubileumavond worden gegeven voor de leden en genoodigden. Als feestredenaar zal optreden de heer P. Moltmaker, voorzitter der Ned. Vereeni ging en lid van de Eerste Kamer, terwijl onder leiding van den heer Van Zijst door het gezelschap O.K.E. een revue zal wor den opgevoerd „Holland op straat" of „Reis in eigen land". De muzikale leiding wordt verzorgd door de band van Gé Hofenk. Zaterdagavond omstreeks 11 uur is tengevolge van kortsluiting in een electri- sche nocd!eiding een b:jin van brand ont staan ten huize van J. P. van der B. in de Sint Jorissteeg nr. 40. De bewoners wis ten het vuurtje zelf te blusschen, zoodat de aanwezige motorspuit geen dienst be hoefde te doen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1