LE1DSCH DAGBLAD - Sportblad Maandag 17 Februari 1936 BINNENLAND. ZWEMMEN. RIE MASTENBROEK BREEKT WERELDRECORD 440 YARDS VRIJE SLAG. TINI WAGNER, EVENEENS BENEDEN HET WERELDRECORD. Ter gelegenheid van het eenjarig be- etaan v. d. Maastrlchtsche Zwem- en Polo club hebben gistermiddag ln het druk be zochte Sportfondsenbad te Maastricht uitstekend geslaagde Internationale zwem en waterpolowedstrijden plaats gehad, die voor de Nederlandsche zwemsport tot een succesvolle dag hebben geleid. Onze zwemsters Rle Mastenbroek en Tlnl Wagner slaagden er ln het wereldrecord op de 440 Yards vrije slag te breken. Voorheen stond dit op naam van de Ame- rikaansche zwemster Leonore Knight met 5 min, 30 sec.; kortgeleden haalde de Deensche zwemster Hilde Hveger dit met 1/10 sec. naar beneden, hetwelk nog niet officieel bevestllgd werd. Thans brachtRie Mastenbroek het record op 5 min. 29 1/5 sec., terwijl Tlni Wagner den schitteren den tijd van 5 min. 29 3/5 sec. maakte, eveneens beneden het wereldrecord. NIEUW WEDELDRECORD 100 METER SCHOOLSLAG DAMES. Op een gisteren gehouden zwemfeest van de Zwemvereeniging 1902 te Halle an der Saaie, heeft de bekende Duitsche zwemster Annie Hölzner een poging ge daan tot verbetering van het wereld record 100 Meter schoolslag, welke met succes werd bekroond. De eerste 50 Meter had haar tegenstandster Ursula Pollack, die don Butterfly-stijl zwom, met ander halve Meter de leiding. Toen kwam Annlo Hölzner opzetten om tenslotte als eerste aan te tikken ln den nieuwen wereld recordtijd van 1 min. 23.4 sec. Zij heeft hiermede het oude, eveneens op haar raam staande record, op 15 Januari 1935 te Kopenhaen gevestigd, met 1.1 sec. om laag gebracht. o HOCKEY. ZUID-HOLLANDSCHE HOCKEYBOND. Zuidwyck ITempo 20. (dames). Direct na de bulley wordt de bal goed naar rechts gespeeld, keurig overgeplaatst van de rechtsbinnen naar de midvoor die hem voor het inschieten heeft. Zuidwyck is sterker en de Tempo-dames hebben moeite om de aanvallen te onderbreken. Uit 'n strafcorner heeft Zuidwyck Weer succes. (20). Tempo raakt beter inge speeld en heeft succes met haar buiten- spelval. Na de hervatting pakt Tempo flink aan maar tot scoren komt het niet. De Zuidwyckdames kunnen niet door de achterhoede van Tempo heen komen, de bultenspelval wordt sterk doorgevoerd. Na zeer spannende momenten komt het einde. Zuidwyck II—H.D.S. II 2—1 (dames). In 'n zeer spannenden wedstrijd en door zeer goed samenspel heeft het tweede Zuidwyckelftal verdiend gewonnen. Direct wordt er flink aangepakt en de rechter vleugel doet zeer goed werk. Spoedig ls het 1—0. Het spel gaat regelmatig heen en weer zonder dat er gescoord wordt. Na de rust wordt er aan belde zijden hard ge vochten het samenspel gaat goed maar H.D.S. Ir de eerste die scoort. 1—1. Nu wordt e om het winnende puntje hard gevochten en uit 'n goede rechtsohe voor zet scoort Zuidwyck's linksbinnen op keu rige manier. WIELRENNEN. NIEUW-SWIET. Gistermorgen hield genoemde vereeni ging een rit over 20 K.M. Bij de A klasse ging de strijd hoofdzakelijk tusschen R. Riethoven en J. Behüller, welke in den eindsprint in het voordeel van eerstge noemde werd beslist; K. de Haas plaatste zich derde. De tijd van den winnaar was 40 min. 25.8 sec. Na een spannende race sleepte W. van Rooyen zeer verdiend in de B klasse de overwinning uit het vuur, met een flinken voorsprong op no. 2 J. Ribot. Derde werd J. Krimp, terwijl P. Verberg door pech zich vierde plaatste. In de C klasse wist M. C. Sêgaar de over winning te behalen. GYMNASTIEK. R.K. 8PORTVEREENIGING „JEANNE D'ARC". Een geslaagde uitvoering. De R.K. sportvereeniging „Jeanne d'Arc". die het volgend jaar haar 40-jarig bestaan zal herdenken, gaf gisteravond ln de groote Burchtzaal een ln alle opzichten geslaagde gymnastiek-uitvoering. Toen de voorzitter de heer Meershoek den avond met een kort welkomstwoord opende, was de zoal tot ln de uiterste hoe ken bezet. Een bewijs van sympathie en aanhankelijkheid met de vereeniging, al dus de voorzitter. Toen het doek voor de eerste maal opging, stonden de dames- en heeren-leden in keurige groepeering opgesteld. Het clublied klonk door de zaal, terwijl de vaandelgroet werd gebracht. Na deze opening, oogstte de afdeeling meisjes met vrije oefeningen veel succes. Het volgend nummer bracht een humo ristisch intermezzo in de uitvoering van diverse rhythmische oefeningen, welke bij het publiek zeer in den smaak vielen. De hoogrekoefeningen (heereni brachten menigmaal uitstekend turnen. Dat de kleintjes niet gaarne voor de grootcn wilden onderdoen, werd bewezen met net volgend nummer „Bloemen- sprookje" dat zij in aardige costuumpjes onder diverse lichteffecten op werkelijk fraaie wijze ten tooneele brachten. Ook de brugoefeningen voor dames deden het goed en werden met een gul applaus be loond. Als no. 7 van het uitgebreid pro gramma verschenen de dames turnsters die met haar vrije oefeningen veel bijval oogstten, waarna door de benjamins een vhnderdans werd uitgevoerd, i b™S°efeningen toonden de hee- i™ Soede, enkele zelfs zeer goede krachten. Het sportieve gedeelte van den avond werd besloten met een rhythmische .dans door de dames op fraaie wijze uitgevoerd. Het geheel kenmerkt een gestadigen voor uitgang in dezo oude doch steeds jonge turnvereenlglng „Jeanne d'Arc". Aan den heer de Jong onder wiens lei ding de diverse oefeningen zijn ingestu deerd en uitgevoerd en bij wien het in uitstekende handen blijkt te zijn, werd met een toepasselijk woord een fraaie fruitmand aangeboden. De muzikale leiding der rhythmische oefeningen werd door mej, Vorst op keu rige wijze verzorgd. Dat de dames- en heeren-leden ook nog Iets anders konden dan turnen be wezen zij met het opvoeren van een klucht „do truc van Tienus", die de lach spieren nog even ln beweging wist te brengen De voorzitter sloot hierna de feestvie ring met een dankwoord, waarbij hij den wensch uitsprak dat Jeanne d'Arc moge groeien en bloeien en de Burchtzaal vol gend jaar bij de viering van het 40-jarig jubileum voor de uitvoering te klein moge zijn. Met een dansje werd de avond besloten, waarbij de Melody Boys de muzikale lei ding hadden. WANDELSPORT. AFSTANDSMARSCH „TEIJLINGEN". De door de Voetbalvereenlging „Teijlin- gen" (Sassenhelm) georganiseerde 25 K.M. wandeltocht mag ondanks het minder gunstige weer, goed geslaagd genoemd worden. De echte wandelaars lieten zich niet door den mist weerhouden en. al waren er wegblilvers. velen verschenen aan den start, Allen volbrachten den tocht in den vast- gestelden tijd en ontvingen een herlnne- ringsmedallle. Zooals te begrijpen, trok bil dit voor Sassenhelm nieuw gebeuren zoowei de start als terugkomst veel belangstelling. De Leldsche Burgerwacht nam aan ge noemde marsóh deel met 27 man. Zij won tevens een korps- en een eereprijs. Bij aankomst te Sassenhelm was de comman dant der Burgerwacht, lult.-kolonel Van Mens aanwezig. In totaal waren er ruim 120 deelnemers. De Bataven uit Lelden kregen als groot ste groep 12 man. aangesloten bij den D.H.A.K. als extra prijs een mooie groote lauwertak. Verder kwam een groep uit Delft als de verst komende groep voor een extra prijs, zijnde een lauwertak, in aanmerking, en de Leldsche veteraan, de 65-jarige W. Broekaema mocht als oudste deelnemer een lauwertak als extra prijs in ontvangst nemen. WALDENBURG BEGROET ONZE VORSTIN. WANDELSPORTVEREENIGINQ E.M.M. De tvainlngsavonden der vereeniging E.M.M. zijn vastgested op Woensdag; start om 8 uur vanaf de Sohrijversbrug (bij Zijlsingel). Ook voor niet leden. Het secretariaat is thans G. C. Philippo, Vreewijkstraat 11. IJSHOCKEY. DE BLAUWE ZES TE BERLIJN. De „Blauwe Zes" heeft Zaterdag met 5—1 en gsteren met 21 van een Ber- ltjnsehe combinatie gewonnen. BILJARTEN. LEID8CHE BILJARTBOND. Het wedstrijd-programma voor deze week luidt: 20 Febr, le klas libre: P. v. Cleef I— de Poedelaars I. 21 Febr. lê klas libre: T.O.G. 1 B— D.O.S. 1 B; D.O.S. 1 C—T.O.G. 1 A. 18 Febr.: 2e klas libre: de Poedelaars 2 —T.O.G. 2 A; D.O.S. 2 B—P. v. Cleef 2 B; P. V. Cleef 2 A—T.O.G. 2 B 0 De wedstrijd P. v. Cleef 2 A—de Poedel 2 voor de 2e kl. libre ls door de Poedel ge wonnen met 2 gew. en 1 verl. partlt. De uitslag luidt: L. Verhoeven P.v.Cl, (80 71 45 7 1.57 Collée de P. (70) 70 45 8 1.55 v. Woerkom (70) 44 40 4 1.10 W. Nieuwenburg (66) 65 40 6 1.62 v. Woerkom (70) 70 45 10 1.55 W. Dool (65) 59 45 7 1.31 DAMMEN. DAMCLUB NIEUW VENNEP. Velen te Nieuw Vennep hadden (het plan geopperd om een Damclub op te richten. Dit is thans verwezenlijkt met aanvankelijk 17 leden. Het secretariaat berust bij den heer C. Nederveld Korenaarstraat 14. HET GEZELSCHAP IS ZATERDAG TE HALF ÉÉN IN HET ANDREAS HUIS AANGEKOMEN. Een bijzondere verslaggever van het Hbld. meldde uit Waldenburg ln Silezlë: H.M de Koningin Prinses Juliana en het gevolg, ln totaal 25 personen zijn Zaterdag 12.09 Dultsohen tijd te Walden- burg aangekomen. Op het plein voor het station stond het zwart van menschen. die waren samengestroomd om de voste- liike bezoekers te zien. De politie had voor een strenge afzetting gezorgd. Het hooge bezoek was gekomen ln extra wagons, die van den gewonen D-treln werden losgekoppeld en op dood spoor ge rangeerd. Beide vorstinnen werden op het perron van Nederlandsche zijde verwel komd door den Nederlandschen consul te Breslau den heer W. Melnecke. ln wiens auto zij onmiddellijk de rels naar het Andreas-huis voortzetten: het gevolg maakte den tocht in een groote postauto. Het gezelschap kwam. geleid door een auto der politie kort na half een te be stemder plaats aan. UITVAART VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN IN LIMBURG. SCHAKEN. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De competitie De afgeloopen partij van den wedstrijd Phlidor IITaveno IX is voor Philidor ge wonnen verklaard, dat hiermede den wed strijd won met 6 o. tegen 4 p. De stand in de 3e klasse ls thans de volgende: Caïssa I 6 4 0 1 32—18 8 R.K. Schel. De 2 K. I 4 3 0 1 24'/:-151/: 6 Bodegraven III 4 3 0 1 22—18 6 Katwijk a. Z. I 5 2 1 2 28'/ï-217! 6 Taveno III 5 2 1 2 23>/E-26'/s 5 Philidor II 5 2 0 3 19VS-301/! 4 Taveno II 6 0 0 6 2040 0 De wedstrijd Bodegraven I—L.S.G, II, die hedenavond te Bodegraven moest ge speeld worden. Is op verzoek van het be stuur der Leldsche club uitgesteld. De comoetitieleider zal hu voor dezen wed strijd alsmede voor den wedstrijd Bos koop I—Studentenfed. I. die door laatst genoemd tiental al 2 x uitgesteld ls, een nieuwen datum in begin Maaft vaststellen welke dan definitief ls. ZEER GROOTE BELANGSTELLING. Heden heeft Maastricht den zoo plotse ling uit het leven weggerukten Gouver neur van Limburg en Commissaris der Koningin, baron Van Hövell tot Wester- flier, voor het laatst door haar straten zien trekken. Zondagmiddag was het publiek toege laten tot de chapelle ardente, welke ln de werkkamer van wijlen den Gouverneur was ingericht, en ontelbaren hebben daar in den loop van dien middag nog een laat- sten groet gebracht aan het stoffelijk overschot. Reeds vroeg hedenmorgen was er veel publiek ln de omgeving van het Gouver nementsgebouw aan de Bouillonstraat van waar om tien uur de stoet zou vertrek ken naar de kerk van St. Servaas, Tegen het tijdstip van vertrek stelden zich vele organisaties op in de naburige Tongerschestraat. Deze heele stoet van ruim dertig vereenlglngen olantste zleh aan den kop van den stoet. Het was 'n Indrukwekkend gezicht toen deze honderden vertegenwoordigers van vereenigingen zich in beweging zetten, de vaandels hunner organisaties mededra- gend. omfloerst met rouw. Langzaam daal de dit droef-kleurige gedeelte van den begrafenisstoet de hellende Papenstraat af. op weg naar de kerk. Achter dezen stoet volgden de geestelijken Van de ge- heele stad, die de lijkbaar vooraf gingen. De kist met het stoffelijk overschot werd uit de woning gedragen en volgde achter de priesters. Om de lijkbaar heen schaar den zich vier Malthezer-ridders. Vier le den van Gedeputeerde Staten van Lim burg fungeerden als slippendragers. Direct achter de kist volgde de verte genwoordiger van H. M. de Koningin in den persoon van Harer Majesteits Kamer heer lli buitengewonen dienst: R. L. J. H. M. Graaf de Marchant et d'Ansêmbourg uit Gulpen. Achter hem kwamen de familieleden van dén hoogen overledene, achter wie nog meer Ridders van de Souverelne Orde van Malta volgden, alsmede Ridders van de Johannlter Orde. Daarna merkten wij op Z.Exc. Minister van Staat. jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren- brouok, Z.Exc. prof. dr. Ir. H. C. J. H. Ge- lissen, de leden van Gedeputeerde Staten van Limburg en den Griffier, de hêer J. H. Jaspar, Hierna volgden de Commissarissen van H. M. de Koningin ln de overige provin cies. Hierna kwamen de burgemeester van Maastricht, mr. L. B. J. vah Oppen, de garnizoens-overste van Maastricht, lult.- kolonel P. Keg, de dlstrlotscommandant van het wapen der Kon. Marechaussee, kapitein W. F. G. A. van Walt Meyer, mr. G. Bonhomme, voorzitter van de Arron- dissements-Rechtbank Maastricht, leden van de Eerste en Tweede Kamer der Sta ten Generaal. Achter dezen volgden de leden van de Provinciale Staten, zeer vele burgemees ters der Limburgsche gemeenten en de voorzitters der Limburgsche Waterschap pen. Daarna volgden de heer H. F. J. Hou- ben, Fransch Consul te Maastricht, L. Robert, Consul van België, dr. R. Kreutz- wald. Duitsch Consul te Heerlen, mr. P. W. M. J. Russel, consul van Luxemburg te Maastricht, dr. A. H, Vossenaar, Consul van Hongarije te Heerlen, T. Massaro, Consulair agent van Italië te Heerlen. Vervolgens gingen ln den stoet de hoof- I den van Prov. diensten mede. hoofden van Rijksdiensten, vertegenwoordigers der Rechterlijke Macht, vertegenwoordigers van de Staats- en Particuliere Mijnen en van de Kamers van Koophandel ln Lim burg. Daarachter volgden de ambtenaren der Provinciale Griffie en het personeel van de provinciale diénsten en instellin gen. vertegenwoordigers van het College van Curatoren van de R.-K. Handelshoo- geschool te Tilburg en vertegenwoordigers van niet ambtelijke instellingen en orga nisaties, in welker Bestuur de overledene zitting had. Tot slot volgden nog talrijke hoofden van Gemeentelijke diensten en Instellin gen. Van half negen af was de kerk voor het publiek gesloten geweest. Z.H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, Bissdhop van Roermond, was daar inmiddels gearriveerd, die bij den te volgen dienst Pontificale assistentie zou verleenen. Langzaam ging de stoet de kerk binnen. Het was toen bij half elf. Pas toen de stoet heelemaal binnen was, mocht het publiek eveneens de kerk binnentreden. Even over half elf nam de plechtige dienst een aanvang. De plechtige H. Requiem-mis werd streng-Gregoriaansch gezongen onder lei ding van den directeur van het koor dér St. Servaaskerk, dc heer B. Franssen. De Requiem-mis werd opgedragen, door den hoogeerwaarden heer Deken van Maastricht, mgr. J. Wouters, geassisteerd door den weleerw. heer Terpoorten, als diaken, kapelaan Levens, als sub-diaken en ad capam: pater M. Nijs, S.J., de biechtvader van wijlen den Commissaris der Koningin. Pontificale assistentie Ver leende mgr. dr. G. Lemmens. Direct na afloop van den dienst celebreerde de Bisschop ook de absoute. Op dat oogenblik wei-den toebereidselen getroffen, om de kerk to verlaten en de lange reis naar Twelloo in Gelderland aan te vangen. Bij den ingang van de kerk, had zich de Zangvereeniging de Mastredhter Staar opgesteld, die aan het slot van de plechtigheid het „Beati mortul in Domino morientes" van Felix Men delssohn Bartholdy uitvoerde onder lei ding van Peter Glelen.. Hierna werd de kist met het stoffelijk overschot naar bui ten gedragen en ln de ÜJk-auto geplaatst. In de volgauto's nam de familie van wijlen den Commissaris der Koningin plaats, alsmede mgr. Erens, eere-kapelaan in de orde van Malta, die eveneens den plechtigen dienst had bijgewoond. In de volgende auto's (hadden de leden van Gedeputeerde Staten plaats genomen, die mede naar Twelloo zouden gaan. Uit eigen beweging sloten zich hier achter nog velen aan, die per auto de reis Wilden medemaken. De gewestelijke hoofdstad bleef achter in rouw. De vlaggen en rouwwimpels gaven uitdrukking aan de gevoelens, die ln deze droeve dagen de harten van velen hebben beroerd. Het majestueuze Gouvernements-palels aan de Bouillonstraat bleef den geheelen dag gesloten. DE LUCHTDIENST OP SCANDINAVIË. Interesse van Engelsche maatschappijen. Voor den luchtdlenst op Scandinavië, welke, van Nederland uit, tot een der oud ste luchtverblndlngen der K.L.M. behoort, welke maatschappij reeds ln September 1920, in samenwerking met de toenmalige Deutsche Luftreederei een dienst Amster damHamburgKopenhagen opende, zijn in het begin van dit jaar voor het eerst eenige Engelsche maatschappijen zich gaan Interesseéren. Den 7den Februari opende de British Continental Airways een dienst Londen—AmsterdamHamburg— Kopenhagen—Malmoe, welke voorloooig tweemaal per week wordt uitgevoerd. De tweede maatschappij is de Brltlsch Airways, die naar verluidt met de Britsche posterijen een contract heeft afgesloten, waarbij deze onderneming van 1 Mei af alle post voor Scandinavië zal krijgen en met subsidie van de Britsche Regeering van heden af een dagelijkschen dienst op Scandinavië zal openen van Lon den naar Malmoe vice versa, vla Amster dam, Hamburg en Kopenhagen, welke dienst ln de zomermaanden met een extra nachtverbinding zal worden aangevuld. Van deze maatschappij, welke, behalve een aantal luchtverblndlngen ln Engeland, geregelde diensten onderhoudt op Ostende Antwerpen en Parijs, is Zaterdagmiddag te half twee de eerste machine voor den nieuwen dienst op Scandinavië, na een vluoht., die door het slechte weer boven het Kanaal vertraging had ondervonden, vlot op Schiphol geland. De machine, een 4-motorlge Dc Havilland 86, werd bestuurd door den bekenden Engelschen piloot Pelly, die op het traject naar Ierland reeds 800 maal de Iersche Zee is overgevlogen. Aan boord bevond zich een gezelschap Engelschen, waartoe behoorden mr. Linch Bloss, superintendant van de British Air ways en de chef van de pel-safdeellng dezer maatschappij, nu'. Douglas Little. Ter ontvangst waren op Schiphol aan wezig de heer A. Plesman en de heer P. Guillonard, resp. directeur en onder-direc teur Vftn de KL.M., Laming, consul van Engeland te Amsterdam, A. Thomson, sta tionschef en U. F. M. Dellaert, havenmees ter der hoofdstedelijke luohthaven. In zijn toespraak tot de gaston zeide de lieer Plesman, dat niet minder dan acht maatschappijen den luchtdienst op Scan dinavië onderhouden, hetgeen wel opmer kelijk is, als men bedenkt, dat andere deelen van de wereld nog geheel van goede verbindingen door de lucht versto ken zijn. Spr. deed voorts, de British Air ways succes toewenschend met haar nieu wen dienst, uitkomen dat de K.L.M. reeds op dit traject 4'/s millioen kilometer heeft afgelegd. Zijn toespraak Werd door mr. Little met een kort speechje beantwoord. Nadat de Inwendige mensch was ver strekt. begaf het gezelschap zich naar het vliegveld, waar de Engelsche luchtreizigers afscheid namen en hun plaatsen in hun machine de G-A.D.E.B. weer opzoch ten. Even later bevond het toestel zich wederom ln het luchtruim om, ondanks de ongunstige weersgesteldheid, die reis, die vandaag tot Hamburg zal gaan morgen wordt naar Malmoe doorgevlogen voort te zetten. Naar wij nog van de zijde der K.L.M. vernamen, zal den lsten Juli a.s. een nieuw tijdperk in de ontwikkeling van de lucht- verblnding met Scandinavië aanvangen. Dan zullen K.L.M. en A.B. Aerotransport behalve de luchtlijn AmsterdamKopen hagenMalmoe ook een dienst Amsterdam —Kopenhagen—MalmoeStockholm gaan vliegen. Bovendien wordt op dien datum een lijn AmsterdamHamburgKoDen- hagenMalmoe—Stockholm geopend wel ke gezamenlijk geëxploiteerd wordt dooi de K.L.M., A.B. Aerotransport, Deutsche Lufthansa en het Danske Luftfartselskab. met aansluiting op de luchtverbinding Stockholm—Helsingfors, welke door de A.B.A en de Finsche luchtvaart maat schappij Aero o/Y geëxploiteerd wordt. Zeker zal van de gelegenheid, om uit Lon den en Parijs vla Amsterdam op één dag naar Stockholm te vliegen een druk ge bruik gemaakt wordeh. Immers de tijd winst is buitengewoon groot: zoowel Lon denStockholm als ParijsStockholm door de lucht is een kwestie van slechts 8 uur vliegen. LondenStockholm per trein en per boot daarentegen ls 49 uur reizen, van Parijs naar de Zweedsche hoofdstad heeft men 38 uur noodig, indien men den kortsten weg over land kiest. Het belangrijke verkeer tusschen West-Europa en de Scandinavische landen zal zeker nog meer dan vroeger den luchtweg vol gen. JHR. W. SCHORER OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is overleden, 69 jaar cud, jhr. J. W. Schorer, oud-burgemeester van Sassenhelm, oud-griffier van den Raad van Beroep (O) te 's-Gravenhage, Eerstgenoemde functie heeft de heer Schorer bekleed van 18991903, ln welk jaar hij griffier werd van den Raad van Beroep. Deze laatste betrekking heeft hij tot voor korten tijd bekleed. HET VERVOER VAN BANANEN. Zooals is gemeld, worden ln België po gingen gedaan om bij het vervoer van bananen aan de Belgische scheepvaart een meer bevoorrechte positie te verschaffen. Nederland heeft zich, zooals bekend ls, op dit vervoer gespecialiseerd, zoodat door de Belgische voornemens Nederlandsche belangen ernstig in de knel dreigen te geraken. Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche regeering, ter bescherming van de desbetreffende belangen, zich bereids tot de Belgische regeering gewend. EEN BELANGWEKKENDE PROEF TE NIEUWKOOP. In het vorig winterseizoen zijn op heb Gemeentelijk Ontglnningsbedrljf te Nieuw koop in 't klein enkele proeven genomen met 't brengen van vliegasch op rietland. Het resultaat was verrassend, althans tot heden. Het land ondergaat daardoor een zakking, wat de ontwikkeling van den rietspier door de meerdere aanraking met water bevordert, de asch doodt verschil lende soorten onkruid en is niet schadelijk voor den groei van het riet. De ervaring is dan ook zeer gunstig. Thans wordt op een zeer slecht perceel rietland, nabil Maarten- freekenwei. waarin veel braamstruiken voorkomen, een proef meer in het groot genomen, waarvan met groote belangstel ling het resultaat tegemoet wordt gezien. Het bedriif beschikt over alle vliegasch van de electrische centrale in Den Haag, een geweldig quantum, uitgestrekte riet velden worden een wildernis geliik en aan een werk- en bestaansverruiming is in deze gemeente klemmende behoefte. NED. VER, VOOR INTERNATIONAAL RECHT. Herdenking 25-jarig bestaan. In het klein auditorium van de Univer siteit te Amsterdam, heeft Zaterdagmid dag de plechtige herdenking plaats gevon den van het rtjf-en-twintig jarig bestaan van de Nederlandsche Vereeniging voor Internationaal Recht, die de Nederland sche afdeeling ls van de International Law Association. De eigenlijke dag voor deze herdenking Was op 29 November 1935 geweest maar toen is zij uitgesteld wegens het overlijden Van den eere-voorzitter mr. B, C. J. Loder. De vergadering werd o m. bijgewoond door den minister van lustitte mr. J. van Schaick. prof, Albert Geoffrey de la Pradello, hoogleeraar in het Volken recht te Pariis. E. Baron Rolin-Jacque- mlins. lid van het Internationaal Ge rechtshof. dr. Walter Simons, uit Berlijn, senator der Deutsche Akademie I.L.A. en Lord Blanesburgh. voorzitter der Interna tionale Law Association. Er werden verschillende toespraken ge houden. 's Avonds vond een jubileum-diner plaats. HET TOURINGCARBEDRIJF. Ondernemers zeer verontrust. De Bond van Bedrijfsautohouders schrijft ons: Al kan formeel niet gesproken worden van een nieuwigheid, als men het heeft over de toepasselijkheid van de Wet Openbare Vervoermiddelen op het maken van rondritten met touringcars, in feite is dit wel degelijk nieuw. Wèl is door het K.B. Van 15 Maart 1934 de leer aan te (hangen, dat de bedoelde rondritten ver- gunnSngsplichtig' zijn, maar doordat ge noemd K.B. buiten werking bleef, heeft het touringcar bedrijf er tot nog toe geen hinder van gehad. Dit is anders geworden, sedert een voorstander van het concessiestelsel, tegen de belangen van een belangrijke groep ondernemers ln, net zoolang met het K.B. van 15 Maart 1934 enkele touringcarbe- drljven heeft achtervolgd, tot deze in arren moede vergunningen voor rond ritten zijn gaan aanvragen. Dit beteeken- de. dat nu ook de andere ondernemers dien weg zijn opgedreven. Het ls echter de vraag, of zij allen de aangevraagde vergunningen wel zullen krijgen. Op grond Van de inmiddels bekend geworden feiten moet dat worden betwijfeld. Deze consequantie nog buiten beschou wing latende, is het niet te weerspreken, dat het touringcarbedrljf voor onover- komenlljke moeilijkheden is geplaatst. Het koslenvraagstuk ls voor dit seizoen- bedrijf, waarin slechts 4 5 5 van de 12 maanden wordt gewerkt, al moordend. Voor een rondrit, die b.v. óver 4 provin ciën loopt, moet een vergunning in elk der betrokken provinciën worden aange vraagd. Dc kosten van een aanvraag be klopen per aanvraag en pér vergunning gemiddeld f. 50zoodat de bedrijven reeds hierdoor uitermate worden belast. Hoe het moet gaan, als de touringcar- ondernemers toeren willen organiseeren bij plotseling optredende gebeurtenissen, die publiek (rekken, ls een vraagstuk apart. De aanvragen om vergunning moe ten minstens 30 dagen bij de Gedepu teerde Staten ter visie liggen, voordat, do openbare behandeling kan plaats hebben. Dan spreken We nog niet van den tijd, die verloopt, eer de beschikking afkomt. De belangstelling van het publiek is dan al lang verdwenen en het staat dan ten overvloede nog be bezien, of de gevraagde vergunning niet wordt geweigerd. Dezer dagen kwam een aantal onderne mers ten kantore van den B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, bijeen, om over den nieuwen toestand ongeacht het K.B. van 15 Maart 1934 van gedachten te wisselen. De veront rusting was algemeen. De vergadering sprak zich voor een actie op groote schaal uit. Naar verluidt, zijn de Gedeputeerde Staten in de verschillende provinciën het over de vergunningsplicht voor rondritten niet eens. Die van Noord-Brabant zouden zich. naar uit hoogst betrouwbare bron wordt vernomen op het standputr stel len. dat vergunningen voor rondritten, die zuiver het karakter hebben van ontspan- ningsreizen, niet noodig zijn.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11