LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 14 Februari 1936 DE OORLOG. RECHTZAKEN. IAAT/TI BERICUHN BINNENLAND. DE STADHUISBOUW. NIEUWE VERZAKKINGEN. Er schijnt geen einde te komen aan de moeilijkheden tijdens de uitvoering van den Stadhuisbouw. Men zal zich herinneren, dat de firma B E. Feld haar pand aan de Vischmarkt 6 heeft moeten ontruimen in verband met de vele werkzaamheden, welke in dat per ceel moesten geschieden teneinde het voor instorting te vrijwaren en dat zij daarna tijdelijk haar intrek nam in het aan de gemeente toebehoorende, aangrenzende perceel Vischmarkt 5, voorheen eigendom van de firma Van Zwieten. Het blijkt thans, dat de vanwege Ge meentelijke Bouw- en Wonigtoezlcht aan gebrachte versterkingen niet voldoende zijn geweest om weerstand te bieden aan het gedreun der zware heimachine, welke in de afgeloopen dagen in de onmiddel lijke nabijheid van het gedeeltelijk ge sloopte pand is werkzaam geweest. In de middaguren van den zevenden verjaardag van den Stadhuisbrand bemerkte de heer Feld. dat de linkerzijmuur van het thans door hem bewoonde huis een afwijking naa r links vertoonde, waardoor o? ver schillende plaatsen in de muur scheuren ontstonden, die zich snel verbreidden. Hieruit bleek kennelijk, dat de reeds eer der geconstateerde verzakkingen door de daarna aangebrachte versterkingen niet tot staan waren gebracht en een door het Bouw- en Woningtoezicht direct ingesteld onderzoek wees dat inderdaad uit. De aan het Stadhuisterrein grenzende zijmuur zakte in slechts enkele uren tijds liefst anderhalve centimeter! In allerijl werden nog denzelfden avond maatregelen getroffen om een einde aan de verzakking te maken, welke werkzaam heden gisteren zijn voortgezet. Aangezien het heiwerk in de directe omgeving nagenoeg is afgeloopen. hoopt men, dat de thans weer aangebrachte ver sterkingen voldoende zullen zijn om ver dere uitbreiding van de beschadiging der bebouwing te voorkomen. Wij stemmen van harte met dien wensch in. want het wordt tijd. dat er nu eindelijk eens een einde komt aan alle misère bij den bouw van ons toekomstig Stadhuis. o GOUDEN ZAKENJUBILEUM VAN DE FIRMA C. Th. BREEBAART Zn. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer C. Th. Breebaart zijn welbekende stoffen- en manufacturenzaak in het per ceel Mare 60 «tegenwoordig No. 941 opende Op bescheiden voet begonnen, steeds le verende de betere kwaliteiten, breidde de zaak zich steeds uit en nam de clientèle in aantal toe. Het was dan ook gebrek aan ruimte, dat de firma deed besluiten, toen de gelegenheid zich voordeed, in Mei 1907 het veel ruimere pand Mare 58 (te genwoordig No. 92) te betrekken. In 1910 kwam de zoon. na verschillende leerscho len te hebben doorloopen, in de zaak, waardoor meerdere kracht ontwikkeld kon worden en door particulier bezoek in voor- en najaar een clientèle door het geheele land gevestigd kon worden. Ook werd in 1911 nog een atelier voor dameskieeding aan de zaak verbonden. Nadat in 1929 vader en zoon een vennootschap onder firma waren aangegaan, werd in 1930 het pand naar de eischen van den modernen tijd verbouwd, waardoor de groote sor teering fijne damesstoffen en manufac turen in mooie ruimere etalages tentoon gesteld kon worden. Het is helaas onnoo- dig te zeggen, dat ook deze middenstands firma de moeilijkheden, welke tegenwoor dig op het zakenleven drukken, gevoelt. Maar desondanks schenken beide firman ten steeds de volle aandacht aan vraag en aanbod van dezen tijd. Vermeldenswaard is nog, dat de oudste firmant, de oprichter dus. zich nog in een goede gezondheid mag verheugen en on danks zijn leeftijd nog iederen dag een werkzaam aandeel in de zaak heeft. o THEOLOGISCH DISPUUT C. R. P. V. Het a.s. achtste lustrum. Het Leidsche Collegium Theologicum „Concordia res parva Crescit" zal de vol gende maand, 9 en 10 Maart, zijn 8ste lustrum gaan vieren. Vele oud-leden zul len die dagen de oude academiestad be zoeken om met de leden dit geboortefeest te vieren. Behalve de gebruikelijke feest maaltijden zullen ook belangrijke werk vergaderingen worden gehouden, waaraan vele oud-leden hun medewerking zullen verleenen. Het voorloopig programma ver meldt o.a.: een liturgischen dienst onder leiding van prof. dr. G. van der Leeuw (Groningen); een lezing over Geloof, ge schiedenis en exegese van prof. dr. J. de Zwaan (Leiden), waarop dr. P. D. Tjalsma (Rotterdam) de schriftelijke critiek ver zorgt. Ds. W. F. Zuurdeeg (Groningen) houdt een verhandeling, terwijl enkele leden van 't Collegium andere dispuutwerk zaamheden als preekschecht en exegese op zich namen, waarop oud-leden de critiek hebben. Ter gelegenheid van het lustrum wordt een gedenkboekje uitgegeven, sa mengesteld door oud-leden en leden, waarin artikelen o.a_ van de hand van ds. B. Batelaan (Huizen), ds. D, A. v. d. Bosch Cs-Gravenhage), dr. A. Dronkers (Hon- tenisse). dr. G. P. van Itterzon Cs-Graven hage), ds. S. H. J. James (Rotterdam),) ds. G. W. Korevaar iBiggekerke). ds. W. M. A. Odé (Koudekerk), ds. R. Riphaagen (Zutphen), prof. dr. G. J. Thierry (Leiden) en vele anderen. De lustrum-commissie bestaat uit de heeren P. A. H. de Boer. praeses. C. C. Pijpers, ab-actis en H. J. de Wijs. quaestor. Het Collegium kan op een roemrijk ver leden terugzien. Met zekere trots mag Leiden bogen op ook over onze grenzen bekende theologen die geprezen worden om hun wetenschappelijk werk. Velen van hen vonden hun vorming in „Concordia res Parva Crescit" en ook de Ned. Herv. K°rk en de Remonstrantsche Broederschap tellen menig oud-Concordiaan onder haar bekende predikanten. Mogen ook in de toekomst uit Concordia mannen voortko men. waarop de Leidsche Universiteit t.rotsch kan zijn. In de a'geloopen vijf jaar zijn door den dood aan het oud-ledental ontvallen: ds. B. J. Aud.er, ds. N. A. Becht, prof. dr. A. Eekhof. ds. I. G. Knottnerus, ds. C. Kroon prof. dr. D. Plooy en dr. E. L. Smit, wiei nagedachtenis, wordt geëerd door een In Memoriam in het gedenkboekje. HET TEGENWOORDIGE RUSLAND. Lezing van Ds. H. Janssen. Op uitnoodiging van de Chr. Geref. J. V. Spreken 22 6 sprak gisteravond in het goed bezette kerkgebouw dezer gemeente, ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in alg, dienst over „Het tegenwoordige Rusland". In Rusland, aldus spr.. zien wij de toe passing van een tweetal wijsgeerige sy stemen. Het eene systeem is van Karei Marx, wijsgeerlg-sociaal, het tweede van Nletsche, wijsgeerig-ethisch. Hebben belde systemen het bolsjewisme ten grondslag, het atheïsme geldt bij beide stelsels als grondprincipe. Het Godsgeloof moet uit geroeid worden. Voorts zien wij de ge dachte: de macht is alles het recht is niets in beide systemen uitgewerkt. Zegt Marx, dat voor 'n vernieuwing van het sociale leven een geheel nieuwe we reld en menschheid moet geboren wor den, Nletsche oordeelt zulks noodig in verband met 'n vernieuwing van het ze delijke leven. Alleen door revolutie denkt men dit te bereiken. Als grootste hinder paal zagen beiden het geloof van den mensch in God. Het christendom moet dan ook uitgeroeid wordeneerst dan zal een wederopbouw kunnen plaats hebben, waar dan de mensch en niet God in het middelpunt zal staan. Over de vervolgingen van de Christenen sprekende, wees spr. er op, dat van de 1600 kerken die voor korten tijd binnen Moskou nog waren, er maar 187 zijn over gebleven. In beginsel gaat deze godsdienststrijd niet tegen de kerk. den bijbei. het chris tendom. maar tegen iedere zichtbare uiting van een religieus-principe. Het gaat om de onderste-boven-keering van de or donnantiën Gods. De ernst van den toestand in Nederland besprekende, zeide spr. dat er geen gees telijke dam meer in ons volk wordt ge vonden. De geestelijke weerstand wordt bij ons volk niet meer gezien. Het valt uiteen, wij zagen het bij de gehouden ver kiezingen, in 54 partijen. Tot zijn onderwerp terugkeerend. wees ds. Janssen er op. dat de jeugd geheel in communistischen geest wordt opgevoed. Reeds op vijf-jarigen leeftijd, aldus spr., leeren zij liedjes op school, welke als volgt lulden: „dit handje is één. dit handje is twee. daar worg ik later kapitalisten mee" en verder ,,'t is o zoo goed. dat ik haten leer, dan ziet oom Lenln uit den hemel op mij neer". „Rusland staat of valt met het commu nisme". Als iets door de leiders goed be grepen wordt, dan is het deze gedachte. Een man als Stalin met wilskracht en doorzettingsvermogen beseft dit maar al te goed. Men is er zich tevens van be wust dat nog vele moeilijkheden, waar onder het moreele vraagstuk wel een der moeilijkste is, dienen overwonnen te wor den. Hemeltergend zijn de toestanden op moreel gebied, waarvan spr. er enkele noemde, zooals- de seizoen- en club-huwe lijken, die soms maar een maand duren. Ook vinden wij in Rusland het collectief vader- en kinderschap. Aan zijn eigen moraal, aldus spr.. dreigt Rusland te gron de te gaan. Het is een volk zonder reli- gieuse basis. In het tweede gedeelte van zijn rede heeft ds. Janssen uitvoerig stil gestaan bij het verschijnsel, dat in Rusland heden ten dage alles staat in het teeken van het atheïsme, dat zich in alles openbaart en waarachter de geweldhebber dezer wereld, de duivel staat. In een ernstige peroratie wees spr. ten slotte op de volheid des tijds, wanneer Christus zal komen als Triumfator en ook den anti-christ zal overwinnen. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor sociale zaken. afd. arbeidsbemiddeling stonden gisteren als werkzoekenden inge schreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 4. behan gers 29. betonvlechters 44. betonwerkers 80. fundeeringwerkers 1. glazenmakers 1 ela- zenwasschers 9. granietwerkers 15. grond werkers 109, helers 2. metselaars 184. op perlieden 123 schilders. 241 sloopers 7. steenbikkers 2. steenhouwers 3. straat makers 13. hulp-straatmakers 15 stuca- doors witters 79. timmerlieden 315. uit voerders 8. voegers 34. ongesch. bouwar- beders 9. Totaal 1327. Fabrieksarbeiders: bleekers 18. lompen sorteerders 19. vellenblooters 5 zeepfabr. arbeiders 5. steenfabriek arb. 129. ongesch. fa'or. arb. 73. Totaal 247. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 97, reizigers, colp. 46 winkelbedienden 38. in casseerders 13. musici 5 onderwijzers 11. overheidspersoneel 10. verplegers 3. To taal 223. Hotel-café-personeel: huispersoneel 14. kellners 46. koks 8. Totaal 68. Houtbewerkers: beddenmakers 2. hout bewerkers 89 kistenmakers 8. kuipers 8. lijs tenmakers 3. mandenmakers 2. meubel makers 31 meubelstoffeerders 17. politoer- ders 2 ongesch. arbeiders 29 Totaal 191. Kleermakers: kleermaker 78. kaopers 5. schoenmakers 7 Totaal 90. Land- en tuinarbeiders: bloemisten 51, landarbeiders 28 tuinlieden 31. warmoe- ziers 11 ongesch. landarb. 9. Totaal 130. Metaalbewerkers: bankwerkers. 129 blik- bewerkers 35. burgersmeden 41 crasseurs 1. electriciens 57. gasfitters 16 gereed schapmakers 1 instrumentmakers 5. iso- ieerders 5. kernmakers 1. kettingsmeden e.a. 34, klinkers 15. koperslagers 4 lab. bedienden 1. lasschers 12. loodgieters 63, machinisten 25. metaalboorders 6 metaal draaiers 16. metaaischavers. 2 metaalslü- pers 3 metaalzageTs 1. monteurs 26 piano stemmers 2. polijsters 1 ponsers 6 rijtuig schilders 1. rijwielherstellers 14. scheep- timmerlieden 8. stokers 24 tegenhouders 18. verw. monteurs 18. voorslaanders 9, voorwarmers 4. vulcaniseurs 1 vuurwer kers 11. wagenmakers 7 lizerwerkers 57. zandvormers 5 zilversmeden 1. ongesch. arbeiders 42. Totaal 728. Sigarenmakers: sigarenmakers 8. sig. sorteerders 4 strippers 2. Totaal 14. Technici opzichters: bedrijfsleiders 7. ingenieurs 3. technikers 8 teekenaars. opz. 15. werkmeesters 17. Totaal 50. Textielarbeiders: hekelaars 4. katoen drukkers 27. kluwers e.a. 9 luikers 10, plaatsnijders e.a. 22 schrobbelaars, 4 spin ners 43 snoeiers 3 sterkers 3. strijkers 13 wevers 110 wolbewerkers 36 ongesc'n. textielarbeiders 62. Totaal 346. Transportarbeiders: chauffeurs 127. em- balleurs 3, exn knechten 20. koetsiers 15. loopknechten 53 magazijnkn. 63 schippers 102. spoor- en trampers. 18. wakers 4, CONCERT VAN „CON AMORE". „Paulus" van Mendelssohn. Ter herinnering aan het feit. dat het, op nog slechts enkele maanden na, 100 jaar geleden is, dat Mendelssohn's oratorium Paulus voor 't eerst klonk op het muziek feest te Diisseldorf, bracht de heer Smink met de C. O. V. „Con Amore" dit werk weer eens ten gehoore. De „Paulus" heeft zeer zeker hooge mu zikale kwaliteiten, is uiterst dankbaar vooral het eerste deel brengt veel drama tische verscheidenheid en behoort tot de meest geliefde werken uit de koorlit teratuur. Deze muziek, die ons niet overal zuiver geïnspireerd geschreven voorkomt en zelfs hier en daar ..verbleekt'' aandoet, is echter toch geenszins „versungen und vertan". Sterk spreekt er Mendelssohn's Bach, en Handelvereerlng uit, typisch is liet testamentlsche enthousiasme, de veel al devote wijding en de steeds nobele waardigheid. Duitsche romantiek en klassiek polyphone kunst zijn hier gelukkig vereend: men kan nog op menig moment geboeid luis teren naar een dramatisch opgezet koor, een innig koraal of een bekoorlijk melo dische solo. terwijl het typische Mendels-, sohn karakter zich niet verloochent. Er is een rijke stof, ook aan religieuse gevoe lens. weergegeven in een beschaafde en naar den uiterlijkén vorm steeds be- heerschte muzikale taal: niet zoo zeer die van een componist, wien de levensstormen innerlijk sterk beroerd hebben, maar van een, die techniek en métier uitnemend verstond en dank zij veel begaafdheid, rijke fantasie en fijn aanvoelen van de tekst, een illustratief en imposant zingbaar geheel wist te scheppen, dat wel verdiend in de muziekhistorie roem ver wierf en zelfs nog in dezen tijd te impo- neeren weet. Al ls 't veel gezongen en bij de muziek liefhebbers welbekend reden, wwarom wij er hier niet verder op Ingaan, temeer na de reeds geplaatste voorbeschouwing ioch heeft dus de heer Smink er goed aan gedaan, dit oratorium nog eens in te stu- deeren, óók omdat het in onze stad in langen tijd niet was uitgevoerd. Bepalen wij ons verder tot de weergave van gisteravond. Het koor heeft over het algemeen weer uitstekend voldaan. Wij kennen de ernstige voorstudie van dezen dirigent; de veelelschende fragmenten zaten er als steeds muurvast in, klonken gaaf en zuiver, dank zij mede het benij denswaardige, frisch en gezond klinkende, nergens geforceerde materiaal. Er was slechts een enkele uitzondering, bijv. het slotkoor van het eerste deel „O! welch eine Tiefe des Reichtums", waar het nog iets te wankel toeging. Overigens onze hartelijke hulde voor de waarlijk mooie klank, zoo wel van vrouwen- en mannenstemmen zelfs óók de tenoren! wier krachtig en beschaafd volume wij reeds meermalen konden prijzen. Ook-de inzetten warer, prachtig gelijk. Qua geestelijke doorleving, poëtische bezieling en contrastwerkingen zouden wij echter liog hooger bevredigd willen worden. De heer Smink had alles vast in de hand; het koor reageerde minutieus op zijn duidelijke intenties, evenals het Ned. Kamerorkest, dat zijn partitie warm. ge cultiveerd en uiterst volgzaam vertolkte. Van de solisten willen wij allereerst noemen de alt Annie Hermes. Hoewel haar partij klein is, wist zij zoowel door reso- nansvolle toongeving als groote uitdruk kingskracht sterk op te vallen en wij be treurden het haar niet méér te hooren. Stellig zal haar in onze stad nog wel eens de gelegenheid geboden worden, sterker op den voorgrond te kunnen treden. Haar optreden was een verrassing, temeer om dat werkelijk geprononceerde alten tot de zeldzaamheden behooren. De sopraan mevr. Martha Stam ver ving mevr. Sophie Both—Haas; haar vriendelijk getimbreerd geluid, dat goed geschoold is, bezit een lieftallige charme, die aangename indrukken achterlaat. Helaas echter is het schakeeringsvermo- gen niet rijk, zoodat men op den duur niet aan een gevoel van monotonie kan ontkomen. Een gefundeerder adembeheer- sching zou de wat kinderlijke sfeer, die dit zingen nog te zeer kenmerkt, kunnen ver minderen. Overigens een woord van lof, voor de wijze, waarop zij deze partij on verwacht heeft overgenomen! De tenor Harm Smedes viel op door een welbegrepen en muzikale voordracht, méér dan door zanertechnische kwaliteiten. In het dramatische forte schiet het volume vooralsnog te kort. maar er zijn voldoende factoren, die een goede toekomst doen verwachten. Vooral het beroemde ,,Sei ge- treu bis in den Tod", muzikaal en met mooie toongeving door den cellist gesun- deerd. werd gevoelig en beheerscht ver tolkt. De bas Nico Huisman hoorden wij reeds meermalen met genoegen: ook nu heeft hij ons voldaan. Dank zij een groeiende routine en een groote rust. wist hij zijn vertolking relief te geven. Zoo heeft deze uitvoering ons weer den indruk gegeven van veel serieuse toewij ding. Wli mogen vóór alles den heer Smink gelukwenschen met zijn benijdens waardig materiaal, dat hij met liefde en technisch-juist inzicht behandelt. Wie weet. wat aan een dergelijk concert vast zit, kan het slechts betreuren, dat niet een grooter auditorium het beluisterd heeft. De avond werd door den voorzitter met gebed geopend; tot slot klonk ge zang 96. transportarbeiders 57. losse arbeiders 468. Totaal 930. Typografen: boekbinders 39. boekdruk kers 15. fotografen 2. hulp-vakarb. 4. let terzetters 28 steendrukkers 2. Totaal 90. Voedingsmiddelenarb.bakkers 92. mo lenaars 1 ovenlsten 4. slagers 60 suiker werkers 26 wljnkooperskn. 9 zoutzieders 3. zulvelberelders 4 ongesch. Voed. arbei ders 31. Totaal 230 Vrouwen: breisters 1. bakers 1. naaisters 18. maasters 1, winkeljuffrouwen 27. kan toorpersoneel 42. kapsters, leerl. 3 apothe- kersass. 1. meesters i. d r. 1. onderwijze ressen 4 boekbindsters 1 kinderverzorg sters - serveersters 1 strijksters 2. ver pleegsters 14. teekenaressen 1. huisel. dien sten 206. fabr. arbeidsters 56. Totaal 381. Alg. Totaal 5045. 14 Febr. 1935 4595. 15 Febr. 1934 3609. Ben. 63. ged. werkl. en 10 werkverschaffing. 161 vorstwerkloozen. Van 't front. ROME, 14 Febr. (Reuter). Maarschalk Badoglio seint het 123ste Italiaansche le- gerbericht dat als volgt luidt: Aan 't Zuidelijk front heeft een onzer de tachementen bij Ballei aan de Webbi Gestro een Abessijnsche afdeeling die zich van Lamma Sjilindi had teruggetrokken verspreid, waarbij wapenen, bijna alle van Engelsch fabrlcaat, in onze handen vielen. Aan de Dawa Parma heeft onze gemo toriseerde colonne bij Boelboel en Debelt e.a. 80 K.M. ten Z.-Westen van Neghelli, een vijandelijke afdeeling aangevallen. De vijand leed verliezen en werd verspreid. Aanzienlijke Abessijnsche strijdkrachten hebben op 10 Febr. een onzer observatie posten te Kurati die door 60 Doebats was bezet, aangevallen. Na een hardnekkigen tegenstand werd de oost ontruimd. Van 't Noordelijke front valt niets van beteeke- nis te melden. ADDIS ABEBA, 14 Febr. (Reuter). Een officieel communiqué meldt: Ras Desta meldt uit Sidamo dat 650 Erltreesche soldaten zich met wapens en bepakking hebben overgegeven 300 ande ren hadden eveneens huil voornemen te kennen gegeven zich te onderwerpen, doch naar het schijnt zijn zij verdwaald. Het petroleum-cmbargo. LONDEN. 14 Febr. (Reuter). De bladen schrijven dat de Britsche regeering in de petroleum-embargo-kwestle een afwach tende houding zal blijven aannemen en dat het de beslissing zal overlaten aan de coördinatie-commissie. Gemeld wordt, dat Eden wanneer hij naar Genève vertrekt, weer geen vaste aanwijzingen zal hebben. WASHINGTON, 14 Febr. (Reuter). In bevoegde kringen alhier verklaarde men, dat de regeering nog steeds den onbe- perkten handel met Abessynië en Italië afkeurt, hoewel in de huidige wetgeving geenerlei restrictie is vervat. Men gelooft dat de regeering den abnormalen uitvoer naar de oorlogvoerende landen zal blijven ontmoedigen en de exporteurs die zaken doen met de belllgerenten er voortdurend aan herinneren dat zij zulks voor eigen risico en gevaar doen. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden bevestigd de vonnissen tegen den gewoon dienstplichtig soldaat H. C. H. van het 3de reg. veldartillerie die door den Krijgsraad tot 5 maanden met aftrek van preventief en tegen den dienstplichtig korpo.raal H. B. K., eveneens van dat regi ment, die tot 3 maanden met verlaging tot den rang van soldaat was veroordeeld, zulks in verband metrlrëfln gevaar bren gen van het treinverkeer bij Oldebroek.- HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N. V. Bataafsche Import Maatschappij, Verkoopkantoor van „Koninklijke Shell" Producten, Hooge Morschweg 152, Leiden. Hoofdzetel 's-Gravenhage. Uittredend Be heerder bijkantoor Leiden: A. A. J. Canters Nieuwe Beheerder bijkantoor Leiden: J. v. d. Brandhof. Gebroeders van der Plas, Mr. Fockstr. 30, Katwijk a/Zee. Timmer- en metselaars zaak. Uittredend Eigenaar: P. J. van der Plas, Katwijk a/Zee. dd. 1 Mrt. 1936. o R.K. VROUWENBOND. "W J aarfeestviering. De groote zaal van den Burcht was gis teravond geheel bezet. De R.K. Vrouwen bond vierde het Jaarfeest. Ditmaal waren voor de verzorging van het programma ultgenoodigd „De Vereenigde Haagsche Spelers", die onder leiding van Pierre Bal- ledux het Vlaamsche tooneelspel van Jac. Ballings „De Rare" zouden opvoeren. Direct nadat de presidente Mevr. Man- ders de feestvergadering met den Chr. groet had geopend, en alle aanwezigen, ln het bijzonder prof. Cleophas en de eere presidente mej. Driessen had welkom ge- heeten, wordt het woord gegeven aan bovengenoemd gezelschap, dat met dit blijspel een groot succes oogstte en de aanwezigen van waarlijk goed spel deed genieten. Dit kwam na elk bedrijf met een daverend applaus tot uiting. Na het laatste bedrijf werden bloemen aangeboden, waarna de presidente het ge zelschap dankte voor den mooien avond, die het den R.K. Vrouwenbond had ge bracht. o Gisteren hield prof. dr. P. Govaerts uit Brussel een lezing voor de medische faculteit der Leidsche studenten over de indeeling der nierziekten. Bij beschikking van den Minister van Defensie wordt de opperwachtmeester H. Kelderman van het 6e Regiment Veld- Artillerie alhier met ingang van 17 Februari a.s. voorloopig voor 4 maanden gedetacheerd als magazijn-beheerder der Artillerie te Geertruidenberg. De politiebrandweer heeft gistermid dag omstreeks kwart voor vijf ten huize van D. L. de H., wonende Maresingel 30 a een schoorsteenbrandje gebluscht. Met ingang van heden zal de heer Ph. Brobbel, die gedurende 12'/2 jaar voor A. Hillen's Sigaren- en Tabaksfabriek te Delft in het perceel Stationsweg no. 49 een sigarenmagazijn heeft geëxploiteerd, de zaak voor eigen rekening en onder eigen naam voortzetten. Te beginnen met heden zijn daar dus thans alle bekende merken sigaren, siga retten en tabakken verkrijg"'.aar. Als een merkwaardigheid zij nog even gewezen op de automaat voor sigaren en sigaretten met drooginstallatie, welke voor den winkel is aangebracht. DE BAKKERSMELKREGELING. Goedkoope industriemelk voor de broodproductie. Namens de vier landelijke werkgevers organisaties in het bakkersbedrijf, t.w. do Nederlandsche Vereenlging van Werkge vers in het Bakkersbedrijf, de Nederland sche Bakkersbond, de Nederlandsche R.-K Bakkerspatrobmsbond en de Bond van Christelijke Bakkerspatroons ln Neder land, wordt ons het volgende medege deeld: De Nederlandsche bakkerswereld ls ln den laatsten tijd herhaaldelijk opge schrikt door geruchten, welke telkens op duiken en zelfs vermelding hebben ge vonden in de pers, betreffende intrek king, per 1 April a.s., van de bijzondere regeling, bij welke aan het bakkersbedrijf is toegestaan bij de broodproductie ge bruik te maken van de goedkoope indus- triemelk. Nu gerechte vrees bestaat, dat het ln deze niet bij geruchten blijft, is het te begrijpen, dat deze kwestie een belangrijk punt van bespreking heeft gevormd op de vergadering van de besturen der vier lan delijke organisaties van werkgevèrs. Toen destijds de z.g. „bakkersmelkrege- ling", d.i. de regeling, waardoor het ver krijgbaar stellen van industriemelk voor bakkerijdoeleinden werd mogelijk ge maakt. ter sprake kwam, kreeg 't voor stel den steun van de regeering, omdat deze meende daarvan te mogen verwach ten, dat de prijs van melkbrood goed- kooper zou worden en daardoor het melk- verbruik zou worden gestimuleerd. Daar entegen schijnt men, naar de organisatie ter oore is gekomen, thans bij de betrok ken instanties de meening te zijn toege daan, dat het gestelde doel niet ls bereikt en dat de regeling geen ander resultaat heeft opgeleverd, dan dat het prijsverschil tusschen de duurdere consumptlemelk en de goedkoope Industriemelk, hetwelk an ders den taxe-boeren zou zijn ten goede gekomen, nu in de zakken van de bak kers is terecht gekomen. Over het hoofd wordt echter gezien, volgens de organisaties, dat de brood prijs ln het algemeen, dus ook die van het melkbrood niet ln overeenstemming met de prijzen van andere levensmidde len kon dalen, in verband met de ver hooging van de monopolie-heffing op larwe, waardoor de bloem, de voor de bakkerij in de allereerste plaats benoo- digde grondstof, duurder is geworden. Daarentegen heeft het beschikbaar stellen van de goedkoope industriemelk wel de gelijk dit resultaat gehad, dat de voor heen zoo groote prijsverschillen tusschen water- en melkbrood thans zijn terugge bracht tot een verschil van om en bij de 2 cent, al naar gelang van plaatselijke omstandigheden. Indien het prijsverschil tusschen melk en waterbrood even groot ware gebleven, zou daarvan onvermijdelijk het gevolg zijn geweest, dat de consumptie van melk brood zou zijn afgenomen. Zoo derhalve het melkverbruik in absoluten zin niet mocht zijn toegenomen, dan heeft toch het beschikbaar stellen van goedkoope Industriemelk voor bakkerij-doeleinden dit bewerkstelligd, dat een vermindering van het verbruik van melkbrood werd voorkomen. Reeds hierom alleen wil het den werk geversorganisaties in het bakkersbedrijf uitermate bedenkelijk voorkomen, dat eventueel teruggegrepen zou worden op een toestand, welke in zich de kiemen draagt van een vermindering van de con sumptie van melkbrood. Ook van medi sche zijde is meermalen en laatstelijk nog in een recent officieel rapport van den Gezondheidsraad gewezen op de wensche- lijkheid van een voor de volksgezondheid zoo noodzakelijke vermeerdering van de melkbroodconsumptie. Het buitengewoon eigenaardige feit zou zich dan voordoen, dat eenerzijds door de regeering geld be schikbaar wordt gesteld voor propaganda doeleinden ter stimuleering van 't verbruik van melkbrood. welke propaganda ten volle door de bakkersorganisaties wordt ondersteund, terwijl anderzijds diezelfde regeering maatregelen overweegt, welke slechts tot resultaat kunnen hebben, dat de consumptie van melkbrood ln niet ge ringe mate zal afnemen. De prognose, dat dit laatste n.l. het geval zou zijn, indien melkbrood veel duurder wordt dan water brood, ligt waarlijk voor het grijpen. -o ERNSTIGE AANRIJDING TE KATWIJK AAN ZEE. Hedenmiddag te ruim 12 uur had een ernstig ongeluk plaats op den hoek Duin oord-Stationsstraat te Katwijk aan Zee. De onderwijzer H. H. kwam per fiets uit school en op het bewuste punt, waar op dat oogenblik een zeer druk rijverkeer was, reed hij tegen een met paard be spannen melkwagen van P. De heer H. wilde nog passeeren. maar kwam onder den wagen terecht. Dr. Cleveringa kwam terstond ter plaatse en verbond daar den gewonde. Hij constateerde een hersen schudding, eenige hoofdwonden en een kneuzing aan de knie. Na verbonden te zijn, werd de heer H. naar zijn woning vervoerd. o CONCENTRATIE VAN BIJZONDERE SCHOLEN. Samenstelling der Staatscommissie. In de Staatscommissie, die een onder zoek zal Instellen betreffende de concen tratie van bijzondere scholen, zijn be noemd: Minister dr. J. R. Slotemaker de Bruine, voorzitter: minister mr. P. J. Oud, mr. P. J. M. Aalberse, ir. J. W. Albarda, dr. S, E. B Bierema, mr G. A. Boon, jhr. mr D. J. de Geer, mr. A. M. Joekes, Th. M. Ketelaar. J. Schouten, J. G. Surlng, mr. J. Terpstra, Th. J. Thijssen en H. W. Ti- lanus. Tot secretaris is aangewezen mr. P. W. H. Truyen, hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de eerste hoofdinspec tie: en tot andjunet-secretarissen: mr. H. Albarda. commies bij het Departement van Financiën, J. A. van Lakerveld, com mies bij hdt Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. l-I

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2