Ambtsaanvaarding van prof. dr. H. Sinzheimer. 76ste Jaargang VRIJDAG 14 FEBRUARI 1936 No. 23279 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Als bijzonder hoogleeraar in de Sociologie van het arbeidsrecht. Rede over rechtssociologie en arbeidsrecht. Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) Prof dr. H. Sinzheimer. Hedenmiddag heeft prof. dr. Hugo Sinz heimer, aangewezen door de stichting tot bevordering van de studie van het arbeids recht en de rechtssociologie in Nederland als bijzonder hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Universiteit alhier om onderwijs te geven in de socio logie van het arbeidsrecht, dit ambt aan vaard met het uitspreken van een rede over „Rechtssociologie en Arbeidsrecht". De verbondenheid van rechtssociologie en arbeidsrecht, aldus spr., berust op een innerlijke verwantschap, welke er bestaat tusschen de rechtsoc'iologische beschou wingswijze en het karakter van het arbeidsrecht. De rechtssociologie onder zoekt de krachten, welke het recht schep pen. Het arbeidsrecht is een rechtsgebied, dat deze krachten meer dan eenig ander rechtsgebied zichtbaar maakt. Bovendien heeft deze verbondenheid een algemeene beteekenis. Zij dwingt de rechtssociológi- sche theorie stelling te nemen tegenover concrete vragen en maakt het daarmee mogelijk gebruik te maken van het rechts- sociologische denken op alle gebieden van het geldende recht. De vraag naar de krachten, waardoor 't arbeidsrecht wordt bepaald, houdt in de eerste plaats de algemeene vraag in, welke krachten het zijn, die in het algemeen de ontwikkeling van het recht bepalen. Krabbe heeft hierop een beroemd ant woord gegeven. Volgens hem berust de ontwikkeling van het redht op een geeste lijk levensproces, dat tot uitdrukking komt in het rechtsgevoel, de rechtswaardeering en het rechtsgezag, dat wil zeggen in de innerlijke gebondenheid van den mensch aan het recht. De rechtssociologie kan deze leer slechts ten deele als juist erken nen. De rechtsvorming is niet te scheiden van het maatschappelijk levensproces. Zij voltrekt zich niet daarbuiten of daar boven, maar er birmen in. Zij is er een ele ment van. Maar al is zoodoende de rechts vorming geheel in dit proces opgenomen, zij is er toch niet slechts een onzelfstan dig deel van. Zij werkt in dit proces op een bijzondere wijze, op een wijze, die bestaat uit geestelijke potenties, zonder welke het maatschappelijk leven geen nieuwe vor men van recht kan voortbrengen. Willen wij dus den achtergrond van een recht begrijpen, dan moeten wij deze als een eenheid beschouwen, waarin reëele en ideëele krachten van het eene ondeelbare levensproces in een voortdurende samen werking en onderlinge beïnvloeding ver bonden zijn. De rechtssociologie kan haar taak slechts vervullen, wanneer haar grondbegrip van wat sociaal is, aan deze eenheid beantwoordt. Wanneer men daarom naar den achter grond van het arbeidsrecht vraagt, dan moeten de beide in het maatschappelijke levensproces werkzame krachtbronnen, welke met elkaar verbonden ziin. in het oog worden gehouden. De voorwaarde voor het ontstaan van het nieuwe rechtsgevoel, waaraan het nieuwe arbeidsrecht ont sprong, was een bepaalde werkzaamheid van reëele krachten. Deze ontstonden uit de „klassenordening" welke zich gevormd had op de puinhoopen van de oude feo dale ordeningen. Niet automatisch, maar als uitdrukking van een innerlijke, cul tureel bepaalde houding van den mensch, volgde hieruit een drang naar een ver andering van het recht, een drang, welke op een bepaald doel gericht was. Dat zelfde geldt voor de nieuwe rechtswaar deering, welke in het arbeidsrecht tot uitdrukking kwam. Zij is niet denkbaar zonder bepaalde reëele voorwaarden. Het ontstaan van de rechtsopvatting, dat de gemeenschap niet slechts voor den ab- stracten, maar ook voor den concreten mensch in zijn maatschappelijke positie verantwoordelijk is, waarop deze rechts waardeering berust, is de vrucht van zeer verschillende geestelijke stroomingen van religieuzen, liberalen, conservatieven en vooral ook van sociaiistischen aard. Wan neer tenslotte deze heele beweging voerde tot een nieuw positief recht, dan was het niet slechts een geestelijke macht, welke dit bewerkstelligde, maar waren het ook de reëele maatschappelijke krachten, welke in haar dienst werkzaam waren. Zij kwamen tot uitdrukking in de staatsmacht en in de vrije collectieve krachten van de werkgevers- en werknemersorganisaties. De rechtssociologische blik schouwt niet slechts naar het verleden, maar ook naar het heden, waarin de toekomst geboren wordt. Nieuwe reefhtsvormende krachten zijn aan het opkomen op den achtergrond van het arbeidsrecht. Zij ontspringen aan het probleem van de werkloosheid en de gevol gen, welke dit machtige probleem heeft. Zij wijzen niet meer slechts op de staats macht en op de vrije collectieve krachten, waarop de ontwikkeling van het arbeids recht tot nu toe berustte, maar daarboven uit op een gemeenschap van Staten, voor welke het werkloosheidsprobleem wordt tot een gemeenschappelijk economisch probleem. Na te gaan, wat hiervoor ver- eischt is, welke pogingen aangewend worden en wat daarvan de werkelijke be teekenis is, aldus besloot spr., is in 't bij zonder een nieuwe taak van de rechts sociologie van het arbeidsrecht en van haar de practische rechtsevolutie dienend streven. PROF. WEIGELT OVER DE OPGRAVINGEN IN HET GEISELDAL. Op uitnoodiging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland zal prof. dr. J. Weigeit'uit Halle a. d. Saaie in ons land een zestal voordrachten houden over: „Was bedeuten die Geiseltalforschungen der Martin Luther-Universitat Halle-Wit- tenberg für die Naturwissenschaften?" o.a. op 17 Febr. a.s. in Leiden. Prof. dr. C. H. Edelman m.i. uit Wage- ningen schrijft ons hierover het volgende: Vele vrienden van de natuurwetenschap zullen met belangstelling de voordrachten van prof. dr. Johannes Weigeit uit Halle over de opzienbarende fossielvondsten in het Geiseldal tegemoet zien. Immers, deze vondsten in eocenen bruinkool vertegen woordigen in verschillende opzichten unieke verhoudingen, die den onderzoe kers in staat stellen een zeer volledig oekologisch-biologisch beeld te ontwerpen van de levenswereld van een tropisch mocrasbosch van omstreeks 35 005 000 jaar geleden. Behalve een rijke oncst aan nieuwe soorten van uitgestorven dieren is in het bijzonder merkwaardig de uiterst volledige conservatie van planten en die ren, waardoor het mogelijk is, het leven en sterven van de aangetroffen organismen te begrijpen. Zoo is het chlorophyl in blad- resten bewaard gebleven, insectenlarven met darminhoud .spierweefsel en huidres- ten van kikvorschen. hagedissen en zoog dieren zijn aangetroffen. Half uitgebroede eieren van krokodillen en slangen stellen ons in staat, de anatomie van de em bryo's te bestudeeren. Vele zoogdieren blijken In dit moeras bosch van dorst te zijn omgekomen, het geen Weigeit kon afleiden uit de houding van de hals van de cadavers en uit het optreden van vliegenlarven in de skelet- deelen, waaruit blijkt, dat de dieren op het droge zijn omgekomen. Visschen met stuifmeel van boomen in hun kieuwen moeten eveneens op het land uitgedroogd zijn. Ook parasiten van plant en dier zijn verzameld, zoowel schimmels als insecten. Gewoonlijk worden dergelijke zeer be langrijke vondsten pas na vele jaren aan het groote publiek bekend. Alle graafwer ken in het Geiseltal zijn echter eerst in (Ir laatste vijf iaar verricht, waarbij zeer groote mo"Wikheden moeste" worden overwonnen. Het enorme materiaal, waar onder alleen reeds 600 resten van zoog dieren, is in een speciaal Museum te Halle ondergebracht. DE LEIDSCHE IJSBAAN. HEDENAVOND VERMOEDELIJK GEOPEND. Naar wij vernemen is de toestand van de baan der Leidsche IJsclub momenteel van dien aard, dat het bestuur voornemens is bij aanhoudende vorst, de baan heden avond tegen acht uur voor het publiek open te stellen. De bekende bordjes op de trams zullen om dat tijdstip aan geven, of aan dit voor nemen uitvoering is gegeven. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Bij de gisteren te Nieuw-Vennep gehou den herstemming tusschen de heeren J. Blom en J. van Reeuwijk, beiden te Haar lemmermeer voor de verkiezing van een hoofdingeland-plaatsvervanger voor het zevende district van het Hoogheemraad schap van Rijnland, is laatstgenoemde gekozen met 428 stemmen. De heer Blom verwierf 208 stemmen. EEN KOUD BAD. Gisteravond te circa kwart over acht is de 17-jarige wielrijdster C. van H.. wonen de aan den Oude Rijn, doordat het stuur van een onbekend gebleven wielrijder haar raakte, in het water van den Oude Rijn gereden. De 42-jarige groentenhandelaar H. Mank wonende in de Hooglandsche Kerksteeg, sprong geheel gekleed te water en bracht het meisje behouden op den kant. BINNENLAND. Koningin en Prinses naar Silezië. (Bin nenland, 3e Blad). Dr. Colijn over het Defensiefonds. (Par lementair Overzicht, 2de Blad). Inaugureele oratie van prof. dr. H. Sinz heimer als bijzonder hoogleeraar te Lei den. (Stadsnieuws, le Blad). Geschut, dat nooit werd opgesteld; ver klaringen van minister Colijn. (Binnen land, 3e Blad). Ingediend is een wetsontwerp inzake bescherming van in het wild levende vo gels. (Binnenland, 3e Blad). Herdenking der Doleantie te Amsterdam! (Kerk en School, 3e Blad). Branden te Kerkdriel; 19 personen dak loos geworden. (Gemengd, 4e Blad). De Olympische Winterspelen; Maxi© Herber en Ernst Baier (Duitschland) win nen het kunstrijden voor paren. (Sport, 3e en le Blad). BUITENLAND. De Fransche socialisten-leider Leon Blum door royalisten mishandeld. De Ac tion fran^aise en de Camelots du Roi ont bonden. (4e Blad). Naar de vorming van een coalitie-kabi net in Griekenland. (Buitenland, 3e Blad) Een nieuwe Bijbelvertaling ïn Duitsch land in Nazi-geest. (Buitenland, 3e Blad). Een brand ïn China eischt 150 slacht offers. (Buitenl. Gemengd 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DOOFSTOMMENVEREENIGING „DE SLEUTELSTAD". Onder groote belangstelling heeft de trekking plaats gehad van de verloting ten bate van de Doofstommenvereen. „De Sleutelstad", hetgeen geschiedde in de groote zaal van het café van den heer J. v. Meizen, N. Beestenmarkt 13, welke hier voor vrijwillig beschikbaar was gesteld. Te ongeveer halfnegen werd de avond geopend door den heer D. Daniëls, voorz., die de aanwezigen van harte welkom heette. Daarna sprak de adviseur der ver- eeniging de heer L. Hermans eenige woorden tot de aanwezigen en bracht allen hartelijk dank, vooral de winkeliers, die hebben mede gewerkt aan het slagen der verloting. Ook wekte hij allen op de Vereen, geldelijk te steunen door donateur of donatrice te worden. Hierna werd overgegaan tot de trekking welke onder toezicht van de politie stond. RECLAME. 8690 aas i>6m

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1