LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 14 Februari 1936 BINNENLAND. Het in 1913 bestelde ^cliut Bescherming van in het wild levende vogels. KONINGIN EN PRINSES NAAR SILEZIE. RECHTZAKEN. HET WERD NOOIT VOOR DE LANDSVERDEDIGING OPGESTELD. MEDEDEELINGEN VAN MINISTER COLIJN. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem betreffende het in 1913 ten 1 behoeve van de kustverdediging bes-elde geschut, luidende: 1. Is het juist, dat het millioenen gul dens gekost hebbende zwaar geschut van 23 c-M. L 45. waarvan in 1913 de toenma lige minister van Oorlog, minister van Marine ad interim. Zijn Exc. H Colijn de aanschaffing, ten behoeve der kust verdediging sterk heeft bevorderd, nim mer gereed voor 's Lands verdediging is opgesteld? 2. Is het juist, dat dit kostbare, meest moderne zware geschut van Nederland, dat omstreeks 1919 door de firma Krupp ls geleverd, eenige Jaren geleden voor en- ke.e tienduizenden guldens aan een par ticulieren wapenhandelaar is verkocht? 3. Is de minister bereid mede te deelen: A. Hoeveel stuks zwaar geschut en van welk kaliber zijn door de firma Krupp naar aanleiding van de in 1913 genomen beslissing geleverd voor het sub 1 om schreven doel en in welk jaar vond de op dracht tot levering en in welk jaar vond de levering plaats? B. Is de levering door den oorlog ver traagd en zoo ja, was Nederland verplicht met deze vertraagde levering genoegen te nemen? C. Hoeveel bedragen de totale kosten, welke voor de aanschaffing, het vervoer en den opslag van dit geschut zijn besteed? D. Indien de vraag sub 1 bevestigend wordt beantwoord, waarom is dan dit meest moderne zware geschut van Neder land nimmer gereed voor 's Lands verde diging opgesteld? E. Is dit geschut nog eigendom van den Nederlandschen Staat, en zoo ja, welke bestemming is daaraan gegeven? F. Indien dit geschut niet meer eigen dom is van den Nederlandschen Staat, in welk jaar is het dan verkocht, aan wien is het verkocht, voor welken prijs is het verkocht en waar is de opbrengst ven dezen verkoop van 's Lands eigendom verantwoord? heeft minister Colijn het volgend? ge antwoord: 1 Het in de eerste vraag bedoelde zware geschut, n.l. 8 vuurmonden van 23 c.M. 1.45, dat deel uitmaakte van een aan Friedrlch-Krupp-Aktiengesellschaft, te Es- sen-Ruhr, opgedragen levering van 4 pantserkoepels van 28 cM. 1.45, is inder daad nimmer gereed voor 's Lands defen sie opgesteld. Het betreffende contract werd door mij, toenmaals als minister van Oorlog, bij beslissing van 3 Juli 1913, goedgekeurd. Deze pantserkoepels waren bestemd voor het te bouwen fort De Ruyter te Vlissin- gen en het te verbeteren fort Kijkduin bij Den Helder. 2. Eerst in 1919 leverde de firma Krupp het geschut, de pantserplaten, enz. af ln den toestand, waarin een en ander zich op dat oogenblik bevond. Dit materieel werd opgeslagen op de marinewerf te Am sterdam en is in 1932 verkocht. 3. Er bestaat geenerlei bezwaar tegen het verstrekken van de gevraagde mede- deelingen. A. Geleverd zijn 8 kanonnen kaliber 28 c.M.. waarvan 2 met een complete wieg, 2 met geoeeltelijk complete wieg en 4 met een wieg in voorbewerkten toestand, ech ter zonder munitie; voorts een aantal pantsers. De opdracht tot levering werd, zooals reeds in het antwoord op vraag 1 ver meld, in 1913 gegeven: het betreffende contract werd 1 Juli 1913 gesloten. De le vering had plaats in de maanden Juni, September en December van 1919. B. de Firma Krupp had zich verbonden uiterlijk op 1 September 1916 2 complete koepels, dus met geschut, en uiterlijk op 1 Juli 1917 de 2 andere koepels te hebben opgesteld. Bij de uitvoering van de aan deze firma gegeven opdracht werd in het eerste jaar met groote voortvarendheid gewerkt, zoo dat het zich liet aanzien, dat oplevering zou kunnen geschieden vóór de hierbo ven genoemde data. Door het uitbreken van den wereldoor log 1914—1918 trad echter een belangrijke vertraging in de werkzaamheden in, ter wijl door de daaropvolgende ratificatie op 10 Januari 1920 van het Verdrag van Ver sailles de werkzaamheden met betrekking tot het gesloten contract moesten worden stopgezet. Daar de firma Krupp zich door deze omstandigheden op overmacht, kon beroepen, moest de Nederl. Regee ring daarmede genoegen nemen. C. De totale kosten, welke voor de aan schaffing, het vervoer en den opslag van het geschut en de pantsers zijn besteed, hebben bedragen f. 1.334.335.72. Hieronder is begrepen een bedrag van f. 18.438, dat in de jaren 1923/1931 voor onderhoud moest worden uitgegeven. D Door de sedert 1913 sterk gewijzigde tijdsomstandigheden zouden voor het af werken van het fort De Ruyter en het verbeteren van het fort Kijkduin, het op stellen van de pantserkoepels, zoomede het completeeren van het geleverde ge schut en het aanmaken der benoodigde munitie nog zéér belangrijke bedragen noodlg zijn geweest. Hierbij kwam, dat de inzichten nopens het gebruik en de opstellingswij ze van zwaar geschut bij kustversterkingen. als gevolg van de ervaringen, opgedaan in den wereldoorlog 1914—1918, ingrijpende wijzigingen hadden ondergaan. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat het meergenoemde geschut nimmer is opgesteld. Wel is nog uitvoerig nagegaan, of het geschut kon worden ingericht en bestemd voor spoorweggeschut of beddinggeschut, maar ook daarvoor zouden nog aanzien lijke bedragen noodlg zijn geweest Gelet op andere behoeften der weermacht die den voorrang moesten hebben, konden deze bedragen niet beschikbaar worden gesteld, te eer niet, wijl de aanmaak van de munitie op ongeveer f.3000 per schot zou neerkomen, berekend naar de prijzen, welke golden in 1920. Tot verkoop is voorts niet overgegaan, dan nadat mijn ambtsvoorganger zich had overtuigd, dat ook het legerbestuur in Ned-Indië op deze kanonnen geen prijs stelde. De aanschafflngskosten van het geschut zijn bestreden uit het Fonds tot verbete ring van de kustverdediging, dat bij de wet van 23 Juni 1913 is Ingesteld. Deze wet is ingetrokken bij de wet van 25 Juli 1932. In de Memorie van Toelichting op het betreffende ontwerp zijn nog een aan tal gegevens hieromtrent te vinden, waar naar moge worden verwezen. E. Het geschut van 28 cM. 1.45 is geen eigendom meer van den Nederlandschen Staat. F. Op 21 December 1932 is het geschut aan de firma Vlesslng en Co. te 's-Gra- venhage voor den prijs van f 50.000 ver kocht: deze opbrengst is op 23 April 1933 in 's Rijks schatkist gestort. Ter toelichting op de beantwoording van de vragen deelt de minister voorts nog mede. dat de firma Vlesslng en Co. bij contract verplicht is de kanonnen op eerste aanwijzing van de Marinewerf te Amsterdam te verwijderen. De kosten van dit. transport werden destijds geschat op f 25.000—f. 40.000. Deze aan den gesloten koop verbonden voorwaarde moet bij de beoordeeling van de koopsom mede in aanmerking worden genomen. Voorts betreft het hier 'n moei lijk verkoopbaar object, hetgeen blijkt uit het feit, dat de kanonnen nog steeds niet door genoemde firma zijn verkocht kun nen worden. Zij is voorts nog verplicht, vanaf 1 Ja nuari 1936 voor elke week. dat het ver kochte niet van de opslagplaats is weg gevoerd. een bedrag van f. 50 voor terrein- huur te betalen. Dit bedrag wordt in 's Rijks schatkist gestort. SMIRNOFF EN DE ZIJNEN BEHOUDEN OP SCHIPHOL. Een opmerkelijke prestatie met de „Kwak" ondanks het oponthoud te Bari. Verwanten en goede vrienden hebben hedenmiddag, na een vlotte landing, die de Douglasvcgel „Kwak" te ruim vijf uur op Schiphol maakte, gezagvoerder Iwan Smirnoff en de zijnen tweede bestuur der Abspoel. marconist Strijkers en werk tuigkundige Franse dubbel hartelijk verwelkomd na het onaangename opont houd te Bari. En zoo vond „De Turk" zijn gemoedelijken glimlach terug, welke hij op het kleine stukje Itaiië, dat door zijn bodemgesteldheid abrupt een einde maak te aan de volvoering van een buitenge wone prestatie, verloren had. Niettemin heeft déze koene vlieger, wiens naam onverbrekelijk verbonden is aan de historische Karstvlucht met de „Pelikaan", ook thans door het formidabel snelle tempo, waarin hij de .Kwak" van Indië naar Europa bracht, opnieuw de aandacht op zich gevestigd. Na Woensdag 5 Februari van Bandoeng te zijn vertrokken teneinde de vertraging van de te Jodhpur opgehouden passagiers en post van de daar onklaar geraakte „Kievit" zooveel mogelijk te beperken, verscheen hij reeds den volgenden ochtend boven dit vliegveld en zette 'hij. nadat de .Kwak" getankt had, zijn snelle vlucht voort om te middernacht op het vliegveld van Bagdad te landen, zoodat hij het volstaan had, in 36 uur deze stad van Java uit te bereiken Vóór de zon op was, be vond de Kwak" zich reeds te Cairo en nog denzelfden dag werd te Athene de lunch gebruikt. Na het vertrek uit de Grieksc'ne hoofdstad de enorme afstand van Jodhpur naar Athene was in 24 uur afgelegd! hoopte Smirnoff nog in den avond van denzelfden dag Vrijdag 7 Februari Schiphol te bereiken, hetgeen echter door een booze bui van de natuur, die met feilen tegenwind en sneeuwjacht de „Kwak" achter Athene tot terugkeeren dwong, verhinderd werd. Het militaire vliegveld te Bari nam den snellen vogel gastvrij op. doch knelde hem tevens zóó stevig in zijn greep, dat hij zich daaruit eerst na bijna zes dagen bevrijden kon. Overigens is de start, van Bari op vlotte wijze geschied en heeft naar Smirnoff mededeelde het laatste deel van de vlucht zonder moeilijkheden zijn beslag gekregen. Te Rome heeft de „Kwak" ge tankt, waarna de machine via Marseille regelrecht naar Schiphol ls doorgevlogen. Aan boord bevond zich nog een passagier, een sportieve Hollander, die te Cairo was ingestapt en daar hij geen haast had het geheele oponthoud in Italië heeft me degemaakt. Smirnoff heeft den heer I. A. Aler, chef van den Vliegtechnischen Dienst op Schiphol, verzocht, den Italiaanschen autoriteiten te Bari en den Nederland schen consul langs telegrafischen weg den dank der K.L.M. over te brengen voor de buitengewone medewerking, welke de be manning van de „Kwak" van hen onder vonden heeft. Aan dit verzoek is volgaarne gevolg gegeven. INVOER VAN BANANEN IN BELGIE. Rottcrdamsche haven uitgeschakeld? De betokken mlnisterieele Belgische diensten, die onlangs de kwestie hebben onderzocht van den import van bananen in België, die thans overwegend langs Nederlandsche havens geschiedt, schijnen gereed te zijn gekomen met het treffen van maatregelen, opdat voortaan de voor de Belgische consumptie bestemde bana nen reohtstreeks uit de landen van her komst naar België zullen worden vervoerd, zonder nog langs Nederlandsche havens te gaan. Ook de voor het groothertogdom Luxemburg bestemde bananen zouden voortaan via Antwerpen worden inge voerd. Msb. ZWEEDSCHE KRUISER TE AMSTERDAM. Gistermorgen te ruim 10 uur is de Zweedsche vliegtuigkruiser „Gotland" voor een niet-officieel bezoek te Amsterdam aangekomen en gemeerd aan den steiger van de H.A.L. Ter begroeting waren aan wezig de Zweedsche militaire attaché te Parijs en de Zweedsche gezant te Amster dam. Geheel onopgemerkt bewogen zich prins Berthil van Zweden en zijn adju dant, die incognito te Amsterdam verblij ven, onder de vele aanwezigen. NIEUWE BEPALINGEN VOORGESTELD. EEN WETSONTWERP INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer ls een wetsont werp Ingediend, houdende nieuwe bepa lingen tot bescherming van in het wild levende vogels. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De Vogelwet 1912 dankt haar ontstaan op de eerste plaats aan het wetenschap pelijk Inzicht, hetwelk zich baan had ge broken, dat de schadelijkheid van de tot dan toe van bescherming verstoken, ln het wild levende vogels slechts een betrekke lijk karakter droeg. Vastgesteld mag worden, dat de erva ring het beginsel, waarop de Vogelwet 1912 berust, heeft bevestigd. De erkenning van het betrekkelijk ka rakter van de schadelijkheid van bepaalde vogelsoorten moest leiden tot differentia tie ln de vogelbescherming. De wetgever heeft deze gezocht in een zoo ruim moge lijke bescherming van de ln het wild levende vogels, gepaard met een stelsel van vergunningen om beschermde vogels daar, waar zij schade of overlast veroorzaken, te vangen of te dooden. Dit vergunningsstel sel vormt, naar de ervaring leert, de zwak ke stee van de wet. Herhaaldelijk zijn vergunningen verleend tot het dooden en vangen van vogels, welke hetzij door hun aard, hetzij door hun zeldzaam voorkomen geen schade of overlast van eenige beteekenls konden veroorzaken. In sommige gevallen werd de vergunning verleend, hoewel de aanvrager de vogels met geen andere bedoeling wilde bemachtigen, dan om ze te consumeeren. Het spreekt vanzelf, dat deze wijze van uitvoeren der wet niet in het belang van den vogelstand kan worden geacht. Op dat hierin worde voorzien bevat het onderhavige ontwerp penerzijds een bepa ling, welke strekt tot vermindering van de thans aan vergunningen bestaande be hoefte. terwijl het anderzijds het vergun ningsstelsel ter regeling aan de Regeering overlaat, waardoor zij ln staat wordt ge steld. met behoud van de gewenschte soepelheid, een juiste uitvoering van de wet op dit punt te waarborgen. Wordt het ontwerp wet, dan kunnen op grond van artikel 2 bepaalde vogelsoor ten ook tijdelijk en plaatselijk van be scherming worden uigesloten De bevoegdheid om het vergunningen stelsel nader te regelen, stelt de Regee ring ln de gelegenheid, om de meest daar voor in aanmerking komende personen en colleges, eventueel ook niet-ambtclijke. bij de uitvoering van de wet in te schakelen. Ook voor een Commissie van Bijstand is hier een taak weggelegd. Het ligt in de bedoeling de Commissie van Bijstand hoofdzakelijk samen te stel len uit deskundigen op het gebied van ornithologie en vogelbescherming en uit belanghebbenden bij flgn landbouw en de jacht. De ervaring heeft geleerd, dat het doo den en vangen van beschermde vogels niet afdoende kan worden bestreden, wan neer niet ook de poging daartoe strafbaar wordt gesteld. Het is bekend, dkt premiën plegen te worden uitgeloofd voor het dooden en vangen van vogels. Voor een goede nale ving van de wet is liet gewenscht deze behandeling strafbaar te stellen, indien zij betrekking heeft op beschermde vogels. De weidevogelstand wordt ongunstig beïnvloed door den vervroegden maaitijd en het toenemend gebruik van maai- machines. Door het machinaal maaien worden meer legsels en jongen vernield dan wanneer het gras met de hand wordt gemaald. Cm deze redenen is -de raaptijd van kie vitseieren met 4 dagen Ingekort. Bij het zoeken naar eieren wordt vaak van honden gebruik gemaakt. Deze weten dan sommige vastbroëdende vogels op het nest te grijpen. Art. 12 tracht hieraan een einde te maken. Een ongereglementeerd praeparateurs- bedrijf levert, naar dè ervaring leert een gevaar op voor den vogelstand. Daarom wordt de uitoefening ervan afhankelijk gesteld van erkenning door den minister. Art. 20 laat het geven van vergunning voor de vangst en het verhandelen en ver voeren van kooi- en jachtvogels toe. Tevens zal verdunning kunnen worden verleend voor den ln- en uitvoer van jachtvogels. VOOR EEN VERBLIJF TE WALDENBURG H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zullen heden, vla München en Dresden, naar Waldenburg (Sileziël ver trekken, teneinde aldaar nog eenlgen tijd te vertoeven. DE BEGROOTING VAN KOLONIËN. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de Memorie van Antwoord op het verslag der Eerste Kamer over de begroo ting van het departement van Koloniën 1936 is het volgende ontleend: De leden, die er op vertrouwden dat een regeling Inzake de verdeeling van de vlootkosten tot stand zou komen ln den zin, als de leden van de Tweede Kamer de heeren Van Dijk en Van Kempen bij de openbare beraadslaging over dit begroo- tlngshoofdstuk hebben aanbevolen, moge de minister verwijzen naar zijn daarop ge volgd betoog, waarin hij heeft doen uit komen, dat ook naar zijn voorloopige mee ning de kosten van de marine zullen moe- te komen op het VlIIste hoofdstuk der Rljksbegrootlng, dat de verschillende deelen van het Koninkrijk, die daartoe ln staat zijn, een bijdrage zullen moeten geven aan de Rijkskas, zoomede dat de grootte van dat bedrag zal moeten afhangen van de omstandigheden. Hij kan niet inzien, dat een wisselende bijdrage afhankelijk van den flnancieelen toestand te kort zou doen aan het aan de kostenverdeeling ten grondslag liggend beginsel van finan- cieele medeaansprakelijlcheid van alle ge- bledsdeelen. Niet zonder eenige bevreemding nam de minister kennis van de meening van eenige leden, dat tot dusver te weinig sprake zou zijn geweest van economische samenwerking tusschen Nederland en Ned.-Indlë. Hij wijst er deze leden op, dal zoodanige samenwerking sedert zijn op treden als minister van Koloniën nage noeg voortdurend aan de orde is geweest. De leden, die deze aangelegenheid bij de behandeling van de Indische begrooting nader ter sprake hopen te brengen, zullen wellicht goed doen vooraf te onderzoeken, of er inderdaad nog mogelijkheden van beteekenis bestaan tot verdere uitbreiding van bedoeld economisch verkeer. DE FILM „HELDENKERMIS". Haagsche burgemeester zal vertooning niet verbieden. Naar aanleiding van vragen, hem van verschillende zijden gesteld, deelt de bur gemeester van Den Haag ons mede, dat hij geen aanleiding kan vinden, om de openbare vertooning van de film „Hel- denkermis" te 's-Gravenhage te verbieden. DE POSTVLUCHTEN. De „Perkoetoet" op uitreis is te Ban doeng geland. NED. CHR. AMBTENAARS BOND. In Apeldoorn heeft de vakgroep water- staatspersoneei van den Ned. Chr. ambte- naarsbond onder voorzitterschap van den heer W. Braadhekke vergaderd. De voor zitter heette in het bijzonder de heeren L. Vermeulen en J. Goote uit 'sGravenhage welkom. De secretaris, de heer Arentsen. heeft het jaarverslag uitgebracht. Hierna heeft de heer L. Vermeulen gesproken, o.m. over de historie van de classificatie en van de jongste herclassificatie. HU releveerde in dit verband den arbeid van de commlssie- Stork. de commissie-de Wilde en het rap port van de staatscommissie-Raaijmakers Overgegaan ls tot vorming van een groepsraad waarin de heeren R. Groenen dijk, J. van Wleringen. H. J. Boterman B. de Graaf en W. Braakhekke zitting zullen nemen. NIEUWE N.C.R.V.-STUDIO TE HILVERSUM. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Christelijke Radiovereeniging heeft te Hilversum aangekocht de villa met tuin aan den Schuttersweg hoek Suzannapark, groot Vit H.A., voor een bedrag van f. 43.000. Op dit terrein zullen de nieuwe N.C.R.V.- studlo's verrijzen. Omtrent de plannen en den architect, die de opdracht zal ontvangen voor de vervaardiging van een ontwerp voor den studio-bouw. moet het Hoofdbestuur nog i een beslissing nemen. UIT NED. OOST-INDIK. SURSÉANCE VERLEEND. De rechtbank te Leeuwarden heeft gis teren aan het Kassierkantoor G. Pijsel- man en Zn. en aan de heeren G. en D. Pijselman. kassiers aldaar, surséance van betaling verleend voor den tijd van drie maanden. BIJ OVERSTEKEN RIVIER VERDRONKEN. PONTIANAK, 13 Febr, (Anetai. Zater dag te omstreeks elf uur is de heer De Buy Wenniger bij het oversteken van de Kapoeas-rivier uit een sampan gevallen en verdronken. De politie en de havenmeester stelden onmiddellijk maatregelen in het werk en in den vooravond werd het lljjc opgehaald. Zondagmiddag heeft de begrafenis onder groote belangstelling plaats gehad. FRAUDE BIJ EEN ROTTERDAMSCHE MEELFABRIEK. IS VERSCH BROOD AAN HET ONTBIJT MOGELIJK? In het Parkhotel te Amsterdam werd gistermiddag een openbare bespreking gehouden, uitgeschreven door den Alge- meenen Nederlandschen Bond van Arbei ders ln het Bakkers-, Chocolade- en Sui- kerbewerkersbedrijf en den Nederl. Centralen Bond van Christelijke Arbei ders ln de Voedings- en Genotmiddelen- bedrijven. In deze bijeenkomst was aanwezig een aantal leden van het „Comité ter verkrijging van versch brood bij het ont bijt". Door den heer J. C. Evers van den Katholieken Bond werd uiteengezet, dat de wetgever de nachtrust voor patroons en gezellen van grooter cultureel belang geacht heeft dan versch brood aan het entbijt. en dat bii het totstandkomen van de wijzigingen, die de bakkerij-paragraaf der Arbeidswet 1919 sedert 1920 heeft on dergaan, de belanghebbende organisaties in het bakkersbedrijf het er steeds met elkander over eens waren, dat het ver koopverbod gehandhaafd moest blijven. De heer J. Z. Kannegieter van den Chr. Bond zette uiteen, dat de vraag naar versch brood aan het ontbijt, in verband met de werkgelegenheid, vroeger meer heteekenis had dan tegenwoordig. Ook meende hij, dat een enquête (referendum! over de vraag van intrekking van het verkoopverbod slechts beteekenis kan hebben, wanneer die enquête, na behoor lijke voorlichting der organisatie, onder werkgevers en werknemers gelijktijdig plaats vindt, i Tenslotte werd door den heer Is. Gouc'- smit van den Alg. Bond betoogd, dat het verkoopverbod nog altijd de grendel is op cle deur voor de bakkerij-paragraaf der Arbeidswet 1919. Bovendien, dat de toe passing der technische hulpmiddelen voor het bakkersbedrijf genaard gaat met toe name der werkloosheid onder de bakkers gezellen en niet in staat ls productie en distributie in de vroege morgenuren tot haar recht te doen komen. Op deze inleidingen volgde een uitvoe rig debat. Directeur tot 6 maanden voorw. gevangenisstraf en f. 4000 boete veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak van den 54-j. J. K. P. ICr., directeur van de N.V. Meelfabriek van de Nederlandsche Bakkerij te Rotterdam, die 30 Januari j.l. wegens het plegen van valschheld ln ge schrifte terecht heeft gestaan. In de administratie van de meelfabriek waren kort na de invoering van de Land- bouwcrisiswet op 12 Augustus 1933 zooge naamde voorverkoopen bloem ten behoeve van de aangesloten bakkerondernemingen vermeld, welke niet alle zijn doorgegaan. Niettemin heeft verdachte met' behulp van deze gegevens getracht van de Meel centrale, aan welke Instelling vanwege de meelfabriek f. 2.000.000 monopolie-winst was betaald, de restitutie van f. 200.000 te verkrijgen. Bij het ln opdracht van de Crisis-Cen trale ingestelde accountantsonderzoek ls de fraude aan het licht gekomen. De Crisis-Tuchtraad heeft Kr. deswege een boete van f. 10.000 opgelegd; de recht bank heeft hem thans veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren en tot een boete van f. 4000, subs. 50 dagen hech tenis wegens het door misbruik van ge zag uitlokken van valschheid in geschrifte en het gebruik maken van valschheld ln geschrifte. Het O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, had f. 10.000 boete, subs. 180 dagen hechtenis geëlscht. HAAR SCHOONDOCHTER MISHANDELD. De rechtbank te Groningen heeft da 63-jarige weduwe te Meeden, die haar 27- jarige zwakzinnige schoondochter onmen- schelijk behandelde, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Zooals men weet had zij de Jonge vrouw voedsel onthouden en dagen achtereen opgesloten in een hok zonder licht. De ongelukkige wist op 6 November van het vorig jaar uit te breken. De eisch was één jaar. De veroordeeling geschiedde wegens opzettelijke, weder rechtelijke, vrljheldsberooving. KANTONGERECHT ALPHEN. GEVALLEN VAN PEST. SEMARANG. 14 Febr. (Aneta). In de af- geloopen week kwamen in de residentie Pekalongan 24 pestgevallen met doode- lijken afloop voor. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht te Alphen wer den de navolgende verstekvonnissen ge wezen; wegens overtreding van de alge meene politieverordening der gemeente Bodegraven: C. van G. te Bodegraven f. 1.50 subs. 1 week tuchtschoolstrafJ. V. te Bodegraven f.2, subs 2 d.; E. V. te Bode graven f. 2 subs 2 d.: J. B. te Zwammer- dam f. 2, subs 2 d.: overtreding motor, en rijwielwet: J. V,., te Bodegraven f.30, subs 20 d met intrekking rijbewijs voor 4 m.; B. R. te Alphen f.8 subs 8 d.; G. van M. te Bodegraven f.3, 3d.; L. S. te Hazers- woude 2 x f.3, subs 3 d.; G. H. M. W. te Alphen; A, Z. te Bodegraven; W. F. de G. te Bodegraven; C. van R. te Alphen; J. C. V te Bodegraven en B. B. te Rljnzater- woude, allen tot f. 2.50 subs 2 dagen; N. de J. te Woubrugge 2 x f. 2.50, subs 2 d.; J. C. D. te Alphen f. 10, subs 10 d.; G. v. d. IJ. te Alphen f4. subs 4 d.: A. J. B. te Hazerswoude 2 x f.2, subs 2 d.: W. van D. te Bodegraven f. 4, subs 4 d.; J. H. te Hillegersberg f.7, subs 5 d.; S. J. v. d. V., 2 x f. 2. subs 2 d.; R. J. te Utrecht f.10, subs 10 d.; Overtreding trekhondenwet: A. C. R. te Bodegraven f. 8, subs 8 d.: over treding Crisiszuivelwet: J. F. F. te Alphen 2x1.40, subs 20 d. met verbeurdverklaring inbeslag genomen boter; overtreding wa renwet: H. C. J. K. te Ter Aar f.75, subs 50 d.; overtreding algemeene politieveror dening der gemeente Alphen: M. van G. te Boskoop f. 1. subs 1 d.; G. v. d. M. te Reeu- wijk f.1. subs 1 d.; C. v. d. S., te Alphen f 1, subs 1 d.; A. J. S. te Amsterdam f.2 subs 2 d.; overtreding Arbeidswet; A. J. B. te Hazerswoude 2 x f.3, subs 3 d.; overtre ding der IJkwet: A. H. B. te Woubrugge f. 5, subs 5 d. met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen maat; terzake we gens overtreding der vlsscherijwet: H. B. H. te Haardlem f. 3, subs 3 d. met uitle vering van hengel of f.0.60 subs 1 d. hech tenis; J 1' A. te Alphen f.3, subs 3 d. met verbeurdverklaring van Inbeslag genomen hengel; C. L. H. L. te den Haag f.3, subs 3 d.: J. v. d. H. te Hazerswoude f.8, subs 8 d. met verbeurdverklaring van het Inbe slag genomen vlschtuig; overtreding art. 453 wetb. van strafrecht: Th. v. L., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande. 3 d. hechtenis; G. van E., Idem f. 5, subs 5 d.; H. M„ idem f. 6, 6 d.; Over treding art. 435 wetb. van strafrecht: A. ■J S. te Amsterdam f.7. subs 7 d.; Over treding algemeene politieverordening der gemeente Hazerswoude: A. J. T. te Leiden f.1. subs 1 d.; J. de W.. zonder bekende woon of verblijfplaats hier te lande f. 1.— subs 1 d.; leerplichtwetovertreding: M. L. Ie Nieuwveen f.3, subs 3 dagen. AANVULLENDE MARINE-BEGROOTING. BATAVIA, 13 Febr. (Aneta). Bij den Volksraad ls Ingediend een aanvullende begrooting voor het Departement der Marine, waarbij de uitgaven in Nederland worden verhoogd met f. 30.000 voor de aanschaffing van materieel voor de luchtvaartdienst. De uitgaven in Ned.-Indlë worden o.a. verhoogd met f. 226.000, waarvan f. 110.000 bestemd is voor verbouwing van het 14.000 tons dok te Soerabaja, zulks ln verband met de afmetingen van Hr. Ms. kruiser ,.De Ruyter", die begin 1937 hier kan wor den verwacht, zoomede voor de aanschaf fing van voorraden. De bedoeling is de uitvoering van de verbouwing van het dok aan de particuliere industrie te gunnen. De kosten voor den Marine-luchtvaart dienst, worden met f. 60.000 verhoogd, ter wijl f. 38.500 wordt aangevraagd ten be hoeve van de moderniseering van de radio-installaties van de gouvernements marine. Hiertegenover worden de middelen ver hoogd met f. 126.000, wegens het overdoen van niet langer noodlg zijnde Marine goederen aan een anderen tak van dienst. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10