76®ïe Jaargang DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 No. 23278 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD BH? PRIJS DER ADVERTENTIES: *30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven <30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: Franco per post f. 2 35 per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 per 3 maanden -f- portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum in dienst van de Amsterdamsche Bank N.V., bijkantoor Leiden is de heer Joh. Brouwer hedenmorgen in den intie- men kring van zijn collega's gehuldigd bij monde van den procuratiehouder, den heer J. Martijn, die hem in hartelijke bewoor dingen gelukwensche en zijn vele goede hoedanigheden in het licht stelde. Uit naam van het geheele personeel bood spr. den jubilaris een pendule en diens vrouw een bloemstuk aan. In het privé-kantoor der directie werd vervolgens het woord gevoerd door den heer W. Eigeman, die zijn gelukwenschen vergezeld liet gaan van de aanbieding van het bij vele jubilea gebruikelijke geschenk, een enveloppe met Inhoud. Ook in de huiselijke omgeving, waar de heer Brouwer den verderen dag vertoefde, mocht hij vele bewijzen van belangstelling «n gelukwenschen In ontvangst nemen. BRANDOORZAKEN. Voordracht van Dr. W. F. Hesselink. Gisteravond sprak Dr. W. F. Hesselink uit Arnhem voor het Leidsch Criminolo gisch Instituut over „Brandoorzaken". Spr. begon met nadrukkelijk te wijzen op de enorme hoogte der totale jaarlijk- sche brandschaden. Wij geven ons daarvan niet voldoende rekenschap, aldus spr., om dat het zoo geleidelijk gebeurt. Vóór den oorlog werd de totale jaarlijksche brand schade in Engeland geschat op .144 mil- lioen gulden, die In Duitschland op 100 millioen gulden. Wij beschikken thans ook over gegevens voor Nederland, berustende op statistisch materiaal van de Vereeni- ging van ter Amsterdamsche Beurze ver tegenwoordigde Brandassuradeuren. Dr. Pestman, adj.-secr. van deze vereeniging, ls tot de conclusie gekomen, dat hier te lande in 1931 voor een waarde van 15 mil lioen gulden is verbrand, in 1932 voor 13 3/4 en in 1933 voor 14 3/4 millioen. Heb feit, dat een groot percentage van deze schaden niet door de benadeelden zelf wordt gedragen, maar via de assurantie maatschappijen door de gezamenlijke pre miebetalers, verandert niets aan het feit, dat het Nederlandsche volk ieder jaar weer opnieuw dit zware offer aan het vuur moet brengen. Ter beperking van die schade moeten meer branden worden voorkomen; daartoe moet men de oorzaken kennen. De zooeven genoemde statistieken leeren, dat in de jaren 19211930 in Nederland 20943 branden hebben plaats gehad met een schade van minstens 300 gulden. Bij ruim 59"/» van die branden is de oor zaak onbekend gebleven: dan volgen als voornaamste oorzaken de bliksem met 5,65"/o, schoorsteenen (5,57n/o), hooibroei (2,71°/o), kachels en ovens 2,460/o) en spe len met vuur (2,07°/o). Roland Grassberger, die in de Kriminologische Abhandlungen van Gleispach een studie heeft gepubli ceerd over de statistische eigenschappen van de verschillende brandoorzaken, is daarbij tot de conclusie gekomen, dat bij zijn materiaal (in Oostenrijki ca. 58°/.van alle branden aan opzet moet worden ge weten, alsook hoogstwaarschijnlijk 92°/o van alle branden met onbekende oorzaak. Zou dit ook gelden voor Nederland, dan zou dit hierop neerkomen, dat hier in de jaren 19211930 van de 20943 branden niet minder dan 11728 opzettelijk zijn aan gestoken, terwijl er slechts bij 320 van die branden 1Vi°/ohet opzet bewezen is. In ieder geval staat dit wel vast, dat in de eerste plaats de opzettelijke branden krachtiger en systematischer moeten wor den bestreden, wil men de jaarlijksche brandschade op een lager niveau brengen. Spr. bespreekt de vragen „wat is branden" en „wat is een vlam". Hout en benzine branden niet als zoodanig maar alleen de zich daaruit ontwikkelende gassen. Ben zine is alleen daarom zooveel vuurgevaar- lijker, omdat uit benzine zich reeds bij gewone temperatuur brandbare gassen ontwikkelen, uit hout echter pas door voorafgaande verhitting. Het vuur van een brandende sigaar is niet heet genoeg om daarmede benzine te kunnen doen ont branden. Bij de beoordeeling van branden moet men zich van zulke grondvragen goed rekenschap geven, hetgeen spr. door voorbeelden aantoonde. Allerlei brandoorzaken passeerden dan de revue, zooals wrijvingswarmte. wrij- vings-electriciteit, stofexplosies, hooibroei en andere voorbeelden van zelfontbran ding. Spr. meent, dat in verschillende op zichten het brandstichten krachtiger kan worden aangepakt, waartoe in de eerste plaats politie en brandweer moeten mee werken door van den aanvang af systema tisch alles wat gezien en gehoord wordt zoo spoedig mogelijk op papier vast te leggen, en zich steeds voor oogen te houden, dat met het oog op de toekomst het vinden van de brandoorzaak bijna even belang rijk is als het blusschen van den brand. Benzinesporen, die overigens toch zoo ge makkelijk vervliegen, kunnen onder nat- spoten puin merkwaardig lang aantoon baar blijven. Het verdient aanbeveling voor te schrijven, dat bij eiken brand een systematische vragenlijst moet worden in gevuld, waartoe spr. zich voorspelt binnen kort een model op te stellen. Door middel van een lange reeks licht beelden, voor het meerendeel van prak tijk-gevallen (o.a. van den Wijnhuistoren brand) lichtte spr. zijn betoog toe. DE LAKENHAL. In verband met de uitvoering van ver schillende werkzaamheden zal het Stede lijk Museum de Lakenhal van 17 Februari tot 7 Maart gesloten zijn. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Met de K. L. M. over de wereld. In de collegezaal van het Kamerlingh Onnes Laboratorium hield de Ver. van Mathesianen gisteravond haar eerste lezing van dit seizoen. Te ruim acht uur riep de voorzitter, de heer G. J. v. d. Linden, een welkom toe aan de talrijke aanwezigen. In het bijzon der aan den spreker van den avond, den heer F. van Uinkel van de K. L. M. en voorts aan de leeraren en afgevaardigden van zusterverenigingen. Een bijzonder woord van dank richtte spreker aan allen, die dezen avond mo gelijk hebben gemaakt. Aangezien dit de eerste lezing was na het plotseling over lijden van den directeur van M. S. G. verzocht spr. allen eenige oogenblikken van stilte in acht te nemen om aldus den ontslapen direoteur te gedenken, aan welk verzoek staande gehoor werd gegeven. Vervolgens begon de heer v. Ginkel zijn lezing met een serie projectieplaatjes. Wij maakten daarin kennis met het eerste vliegtuig der K. L. M. Dit was een om gebouwd gevechtstoestel, waarin de pas sagier aan alle weersgesteldheden was blootgesteld. Meer dan éen passagier kon met dit toestel niet vervoerd worden. Spr. schetste daarna op geestige wijze de opkomst der K. L. M. om via een reeks van toestellen te belanden bij de meest moderne toestellen die de K. L. M. momenteel bezit. Dit zijn vliegende hotels, van alle moderne gemakken voorzien. De aanwezigen maakten ook kennis met het interieur van deze vliegtuigen, dat soms verbluffend ls wat gemak en weelde betreft. Na een korte pauze kwam het hoofd nummer van dezen avond de nieuwste K. L. M.-film. Uit propagandistisch oogpunt be schouwd heeft deze film groote waarde. Het publiek, dat uit den aard der zaak niet in de gelegenheid is om dat alles persoonlijk te aanschouwen, krijgt hier een duidelijk beeld van wat de K. L. M. eigenlijk is en wat zij doet. Wij zijn, op de film natuurlijk, in ver schillende vliegtuigen gestapt en hebben gevlogen, o.a. naar Londen, Parijs, Kopen hagen en Batavia. Naast allerlei bezienswaardigheden in de verschillende steden, hebben wij kennis gemaakt met het geheele „boordleven". Het opstijgen, boven de wolken vliegen, blindvliegen en landen, enz. Via Batavia zijn we zelfs nog verder gegaan naar Bandoeng. Het geheele leven aan boord van zulk een luchtgevaarte hebben we meegemaakt, zoo zelfs, dat wij uit de wolken dachten te vallen toen het eind van deze boeiende film aangebro ken was. Een dankbaar applaus was een welverdiende hulde voor de technici, die deze film gemaakt hebben. Ook de liefhebbers van techniek heb ben hun hart op kunnen halen bij een film, welke het monteeren en demontee- ren van een modern verkeersvliegtuig te zien gaf. Dat de K. L. M. zich in een steeds grooteren bloei mag verheugen toonen wel de cijfers. In 1921 werden door de K. L. M.-vlieg tuigen vervoerd 1600 personen, terwijl in 1935 alleen op Nederlandsche vliegvel den meer dan 110.000 passagiers in Neder landsche toestellen in- en uit-stapten. De voorzitter was de tolk van de geheel gevulde zaal, toen hij den heer van Ginkel dank bracht voor zijn uiterst leerzame causerie, die aan velen een ruimen blik heeft gegeven op een der grootste lucht vaartmaatschappijen ter wereld. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De jaarvergadering. Gisteravond belegde de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling haar jaarvergadering, welke matig was bezocht. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 1935 voor de afdeeling een zeer goed jaar is geweest. Niet alleen groeide het aantal leden sterk per 1 Januari 1936 was het ledenal 1225, tegen 864 per 1 Jan. 1935 doch ook het bezoekersaantal voor de Kunstochtenden en de Maandagavond bijeenkomsten nam verheugend toe, zoodat gemeld kon worden, dat bij een aantal van 14 Zondagochtend-bijeenkomsten 10.000 bezoekers waren geweest. Het cursuswerk waaronder de Arbei dersavondschool slaagde di jaar buiten gewoon goed, hetgeen het bestuur aanlei ding geeft voort te gaan met dit zoo bij uitstek cultureele werk. Na enkele interne kwesties, waarbij zich een levendige discussie ontspon, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering te ruim halfelf. Verder kan vermeld worden, dat de deel neming voor den z.g. Plan-cursus, waar het Plan van den Arbeid in gedeelten door deskundige inleiders zal worden behandeld, een groot succes heeft, daar zich reeds meer dan 150 deelnemers lieten in schrijven. LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Clubavond. In den Vergulden Turk hield de Leid- sche Amateur Fotografen-Vereeniging gisteravond een clubavond. In de zaal was een groot aantal Japansche foto's ten toongesteld. De vergadering werd geopend door den heer ir. Overeynder met een welkomst woord tot alle aanwezigen en speciaal tot dr D. Vlaanderen. De secretaris, de heer H. van 't Hag, las vervolgens de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Dr. D. Vlaanderen hield hierna een in leiding over de door hem gemaakte smal film van zijn reis naar Amerika, in het bijzonder naar het Yellowstone-park, Een gedeelte van deze film was gekleurd. Ais bijzonderheid werd opgemerkt, dat de ge kleurde smalfilm eerst over een maand in den handel zal komen. De tijd, waarover ik beschikte, aldus spr, om Amerika te „zien", is maar zeer kort geweest. Het Yeilowstone-park, waarin 't groot ste deel van de film is opgenomen, is een van de mooiste natuur-reservaten, die er bestaan. Pas na 1880 is dit gebied bekend geworden en onmiddellijk werd het tot nationaal park gemaakt. Het heeft een oppervlakte van ongeveer de provincies Friesland en Groningen tezamen. In dit park. dat rijk is aan prachtige gebergten, ontspringen c.a. 3000 bronnen en geysers. In de film heeft spr. ook het afschieten van het katapultvliegtuig van de Bremen, het schip waarmee spr. reisde, opgenomen. Ook is de aankomst in New-York, waar men als het ware tusschen de huizen doorvaart, op de film vastgelegd. Verder heeft dr. Vlaanderen enkele opnamen ge maakt van uit een vliegtuig. Alvorens spr. overging tot het afdraaien der film gaf hij een beschouwing over de gebruikte camera's, films enz. Bij wijze van toegift werd nog een in Amerika opgenomen film met buitenge woon mooie opnamen van de Niagara- watervallen gegeven. Met enkele hartelijke woorden dankte ir. Overeynder dr. Vlaan- deren. De voorzitter deelde mede, dat de bi bliothecaris, de heer v. d. Laan, wegens vertrek naar elders zijn functie moet neerleggen. In den heer v. d. Laan, aldus spr., verliezen wij een groote kracht voor de L.A.F.V. Als herinnering werd den heer v d Laan een boekwerk aangeboden. Het scheidende bestuurslid dankte voor de hartelijke woorden en het geschenk. Na de rondvraag sloot ir. Overeynder de vergadering. o MILITARIA. Morgenochtend om halftien zal de kono- nel J. H. Fraijt van Hertog, in verband met zijn eervol ontslag uit den dienst op 15 Februari a.s„ als commandant van de brigade grenadiers en jagers op de bin nenplaats der Morschpoort-kazerne, af scheid nemen van de officieren, onderoffi cieren en het overig personeel van het 4e Regiment Infanterie. Zaterdag a.s. zal de tot commandant der Brigade Grenadiers en Jagels benoemde Kolonel A. R. van den Bosch het bevel der Brigade overnemen, waartoe de regimen ten Grenadiers, Jagers en 4 R. I. met hun vaandels en de Koninklijke Militaire Kapel te 9.45 op de Maaldrift zullen zijn op gesteld. De reserve 2e luitenant A. J. Sciarone, van het 4e Regiment Infanterie is met In gang van 1 Maart a.s. overgeplaatst bij het Korps Motordienst te Haarlem. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: I. J. van Egmond en Zoon. Breestraat 173, Leiden. Bontwerkerij, dames- en heeren kleermakerij. Vennooten: I. J. v. Egmond en S. J. van Egmond. Leiden. Li-Po (Linoleum - Lijmen Onderhouden), Oude Vest 171, Leiden. Chemische fabrie ken; import en fabricatie. Eigenaar: Dr. Ir. H. Neuwahl, Soest. Wijzigingen A. Sohns, Breestraat 26, Leiden, dames- kappersbedrijf, enz. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: A. en H. Sohns. Vennooten: A. Sohns en H. Sohns, Leiden. Jachtwerf „de Leede", Warmond. Uittre dend eigenaar: A. H. C. van Konijnenburg, dd. 10 Febr. 1936. De stationschef van het voormalig station Heerensingel, de heer Muller, wordt ingaande 15 Februari niet naar Epe, maar naar Hillegom overgeplaatst. In het pand Oude-Vest 71 heeft de heer G, H, Teljeur een kleermakerij ge opend. De heer Teljeur is gedurende 15 jaar als coupeur-tailleur verbonden ge weest aan de thans opgeheven zaak van de firma Gebr. Vies aan de Breestraat. In de nieuwe zaak zijn 'n ruime, lichte pas kamer en een aardig wachtkamertje in gericht. De Sts.crt. no. 30 bevat de statuten betreffende de N.V. Werninks Kalkfatorie- ken alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. Flandin over Frankrijk's politiek De vlootconferentie. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Flandin, heeft in de commis sie voor buitenlandsche zaken van de Ka mer een uitvoerig overzicht gegeven over den buitenlandscnen politieken toestand. Hij herinnerde aan de gebeurtenissen der laatste maanden en aan de omstan digheden, waaronder in Genève besloten was tot het ten uitvoer leggen van sanc ties tegen Italië. De Fransche regeering wordt geleid door den wil binnen het kader van den Volkenbond een basis te zoeken voor een vriendschappelijke rege ling van het Italiaansch-Abessijnsche geschil onder loyale eerbiediging van alle uit het Volkenbondshandvest voort vloeiende verplichtingen. In dit verband wees Flandin er op, welke gevolgen een verscherping van de sancties in interna tionaal opzicht met zich mee kon sleepen. In antwoord op een hem gestelde vraag, welke houding Frankrijk in de kwestie der petroleum-sancties zou aannemen, ver klaarde Flandin, dat Frankrijk niet direct daarbij betrokken was, aangezien het noch petroleum voortbrengt noch vervoert. Des ondanks zou de Fransche regeering zich richten naar eventueele besluiten van den Volkenbond in dat opzicht. Verder zou hij hebben verklaard, dat Frankrijk'geen nieuw initiatief zou nemen in den geest van het plan LavalHoare, doch zich streng binnen het kader van den Volkenbond zou houden. Voorts heeft Flandin de commissie irt kennis gesteld van de besprekingen van Londen en Parijs, die hem in staat heb ben gesteld, een gelukkige overeenstem ming over de essentieele Europeesche pro blemen te constateeren. Flandin behan delde verder het Oostenrijksche pro bleem, waarbij hij in het bijzonder den nadruk legde op de noodzakelijkheid van een onafhankelijk Oostenrijk, Daarbij zou liij, naar verluidt, ook gewezen hebben op de medewerking van Italië bij de waar borging van deze onafhankelijkheid. In welingelichte kringen verluidt, dat Flandin ook de Habsburgsche kwestie ter sprake heeft gebracht, door de verschil lende gevolgen van een poging tot restau ratie aan te duiden. Het schijnt daarbij echter te hebben opgemerkt, dat op het oogenbllk een restauratie niet te ver wachten is. Ook zou Flandin gesproken hebben over de onderhandelingen betreffende afslui ting van een Donaupact, waarbij hij een overzicht heeft gegeven over de mogelijk heden van een zoodanig pact. Op vragen omtrent de portée van het Fransch-Rus- sische pact heeft Flandin de grenzen van de uit dit pact voortvloeiende verplich tingen aangegeven en er op gewezen, dat de overeenstemming van het pact met de Volkenbondsbepalingen en het verdrag van Locarno door de bij het pact betrokken mogendheden uitdrukkelijk erkend is. Nog werd er op gewezen, dat, indien het Fransch-Sovjet Russische verdrag niet zou worden geratificeerd, het Tsjecho- Slowaaksche verdrag van de baan zou zijn en tevens het voorgestelde Roemeensche- Sovjet Russische verdrag twijfelachtig zou worden. Alle hoop, dat Sovjet-Rusland en Duitschland uitgenoodigd zullen kunnen worden tot deelname aan de vlootconfe rentie, om een vlootverdrag op te stellen, is om zoo te zeggen opgegeven. Tijdens verscheidene besprekingen tusschen de delegaties is duidelijk aan het licht ge treden, dat de Franschen zich krachtig verzetten tegen het houden van een con ferentie met de Duitschers, waarvan de marine, naar zij verklaren, onwettig is. Gezien de Fransche houding stelt men van Engelsche zijde een compromis voor, waarbij de Duitschers voortdurend op de hoogte worden gehouden van de werk zaamheden van het redactie-comité, in de hoop, de Duitschers er zoodoende toe te kunnen brengen, zich bij de bereikte ac- coorden aan te sluiten, want Groot-Brit- tannië voelt er niets voor eenig kwalita tief verdrag te onderteekenen, waarbij Duitschland geen partij is. DUITSCHLAND. Rede van Hitler. Ook Hitier heeft nog gesproken bij de bijzetting van Gustloff te Schwerin. Hij zeide o.m.: Het is een zeer smartelijke weg. dien de volken moeten gaan. om hun geluk te vinden. De mijlpalen van dezen weg zijn steeds graven geweest, graven waarin de besten rusten. Wli. nationaal-socialisten. hebben eens als soldaten aan de fronten van den wereldoorlog gestaan en zijn daar on zen plicht voor Duitschland nagekomen. Toen dit Duitschland in 1918 in het vader land zijn doodelliken stoot kreeg tracht ten wli diegenen te bekeeren. die toen werktuigen waren van een gruwelijke bovenstaatsche macht Toen begon de roode bloedige terreur in Duitschland te woeden. Er werden Duitsche mannen ver moord niet omdat zij iets hadden mis- BINNENLAND. De Olympische Winterspelen; Prinses Juliana opnieuw te Garmisch; Ch. Mathi- sen (Noorwegen) wint de 1500 M. hard rijden (Sport. 3de en 1ste Blad). Van Garmisch naar Igls; een bezoek aan het vacantieverblijf der Koninklijke fa milie (3de Blad). Het landbouwcrisisfonds; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (3de Blad). Ons parlementair overzicht (3de Blad). De fraude te Wormerveer; bankier Schaap veroordeeld tot 4'/: jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief tot 26 Februari (Rechtzaken, 2de Blad). BUITENLAND. Het rapport der deskundige» inzake een petroleum-embargo (Buitenland 2de en 1ste Blad). De Vereenigde Staten zuilen waarschijn lijk de neutraliteitswet verlengen zonder mogelijkheid van verdere beperking van uitvoer (Buitenland, 1ste Blad). Rede van Hitier bij Gustloff's uitvaart (Buitenland, 1ste Blad). Flandin over Frankrijk's buitenlandsche politiek (Buitenland, 1ste Blad). De drie Oestadzjis te Aix-en-province veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. (Buitenland, lste Blad). Stormen teisteren den Balkan en om geving (Buitenl. Gem. 3de Blad en Tel., lste Blad). Noodlottige branden in Amerika (Buitenl. Gemengd, 3de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. daan, neen. alleen omdat zU niet gedogen, wilden, dat thans het einde van het vrije en eerbare Duitschland zou zlin gekomen, omdat zij strijden wilden voor de toekomst van dit Duitsche volk. Achter deze waanzinnige verblinding zien wij overal dezelfde macht overal de zelfde verschijning, die deze menschen leidde en opruide en hun eindelijk het geweer de pistool of den dolk in de hand drukte. Eindelijk begaf zich de nationaal-socia- listische beweging op weg en ik moet hier plechtig constateeren. dat op dezen weg onzer geweging geen enkele door ons ver moorde tegenstander ligt. Niet één aanslag is door ons gepleegd; wij hebben dat van den eersten dag af geweigerd. Nooit heb ben wij met deze wanenen gestreden. Daartegenover stond een eindeloos lange rij van vermoorde nationaal-socialisten, op laffe wijze afgemaakt, bijna steeds uit een hinderlaag. Achter iederen moord echter stond de zelfde macht, die verantwoordelijk is voor dezen moord. Achter de onschuldige kleine volksgenooten die opgehitst waren, staat de door haat bezeten macht van onzen Joodschen vijand van een vijand, wien wij niets hadden aangedaan, maar die tracht te ons Duitsche volk te onderdrukken ert tot zijn slaven te maken die verantwoor delijk is voor al het ongeluk, dat in do daarop volgende jaren Duitschland teis terde. Gelijk zij allen gevallen zijn. deze partij- genooten en brave kameraden, zoo was het ook anderen toegedacht. Zoo zijn vele honderden als verminkten achtergebleven, zwaar gewond, blind, verlamd, ruim 40.000 anderen werden slechts gewond. Zoo heeft nu ook het nationaal-socia- lisme in het buitenland zijn eersten be- wusten bloedgetuige gekreeen een man, die niets anders deed dan voor Duitsch land optreden wat niet slechts zlin heilig recht was maar zijn plicht. Het is geen toeval, het is een leidende hand die deze misdaden heeft georgani seerd en verder organiseeren zal Ditmaal is de verantwoordelijke voor deze dooden voor het eerst zelf te voorschijn getreden: voor de eerste maal werd de geestelijk verantwoordelijke zelf tot dader. Wü begrijpen deze oorlogsverklaring en aanvaarden haar. Mijn waarde partij genoot ie bent niet te vergeefs gevallen. Gelijk het vroeger niet mogelijk was door zulke daden den zegetocht van onze be weging te remmen zoo zal ook deze daad niet het lidmaatschap der Duitschers in het buitenland van onze beweging en van het Duitsche vaderland remmen Integen deel, nu heeft iedere plaatselijke groen van het buitenland ziin nationaal-socia- listischen patroon, ziin martelaar van deza beweging en van onze idee.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1