Zon, snelheid en elegance in Garmisch. Bij de Schaatsenrijders op de Riessersee. 76** Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 12 Februari 1936 Derde Blad No. 23277 Engeland slaat Canada in het ijshockey-tournooi. Sonja Henie en Cecilia Colledge leiden bij het kunstrijden (Bijz. Dienst A. N. P.). GARMISCH-PARTENKIRCHEN, 12 Febr. Hoewel de thermometer tegen tien uur gistermorgen elf graden onder nul aan wees, kon men zich koesteren in een be- hagelijk zonnetje, dat na de sneeuwjacht van gisteren als een verrassing ln een strak blauwen hemel stond. En toen wij de Riessersee bereikten om de verrichtin gen van onze schaatsenrijders gade to slaan, hadden wij het minstens zoo warm als op een heeten Augustusmiddag, want ondanks het feit, dat een speciale bus ter beschikking van de pers was gesteld, had den wij de laatste 200 Meter steil omhoog moeten klimmen langs het zig-zag pad, dat de berg opgaat vanaf de plaats, waar onverbiddelijke gendarmes elk voertuig behalve die van de hoogste machtsheb bers en officials, die een speciale tbfe- gangskaart hebben, beleefd doch beslist tegenhouden. Evenals Zondag bewoog zich een onaf gebroken menschenrij langs het pad, dat zoo glad was, dat op sommige plaatsen de altijd beleefde en altijd behulpzame jon gens van den Arbeidsdienst in him militair uniform, de menschen opvingen en aan elkaar naar boven moesten doorgeven. De gelijktijdige bobraces en schaats wedstrijden, ditmaal begunstigd door het prachtige weer, hadden een kolossale menschenmenigte op den Riesser-Kopf gebracht, zoodat tegen lunchtijd het hotel Riessersee gedwongen was zijn deuren te sluiten, aangezien er geen mensch meer bij kon Voor de kraampjes der verkoo- pers van gebraden worstjes stonden de menschen in lange files en de venters met cognac die hier onze vaderlandsche heete chocolade of anijsmelk vervangt maakten goede zaken. Inmiddels bracht de beroemde Duitsche vlieger en luchtacro baat Ernst Udet het publiek in geestdrift door de verbazingwekkendste toeren, die hij, ditmaal met een zweefvliegtuig, in de lucht uithaalde. Met een gemak als be schikte hü over een 500 P.K. motor, draai de hij looping na looping, maakte hij „Immelmans" en ..Feuilles Mortes", en suisde hij soms zoo laag over de menigte, dat men angstig uiteen stoof, doch in de opstijgende luchtstroomlng langs den bergwand won hij opnieuw hoogte om tenslotte met suizende vaart in het dal te verdwijnen. In den ngmiddag werd in het Kunstijs stadion het eerste gedeelte van het kunst rijden voor dames verreden, n.l. de ver plichte figuren. Mede door het betere weer was de belangstelling grooter dan eergis teren voor de heeren en het moet dan ook worden toegegeven, dat het schouwspel heel wat aantrekkelijker was. Sierlijk en met een onvergelijkelijke élégance draal den de in het algemeen nog jonge en charmante meisjes in hun kleurige sport- kleeding de voorgeschreven figuren op het ijs. Het zijn vooral de juryleden, die nu en dan hilariteit wekken als blijkt hoezeer hun beoordeeling van bepaalde rijdsters uiteen loopt. Het maximum dat elk hunner kan toekennen, is het cijfer 6. en daar onder wordt tot in een decimaal gerekend. Niet zelden gebeurt het. dat sommige juryleden ruim twee punten toekennen, terwijl anderen hun waardeering met meer dan vijf punten uitdrukken, Booze tongen beweren, dat de nationaliteit van deze juryleden en die van de beoordeelde rijd sters in zulke gevallen vaak weinig of niet uiteenloopt, maar bij deze gelegenheid van Olympisch feest en Olympischen geest wil len wij op deze beweringen niet te veel afgaan. Met de zwier van een volleerde ballet- teuse cirkelde de kleine Japansche Inada over het ijs, luide toegejuicht door het pu bliek, dat al verteederd is door de enkele verschijning van dit wonderkind, waar mede wij niet willen zeggen, dat haar prestaties niet inderdaad deze bewonde ring verdienen. zy is echter nog te jong om een wer kelijk gevaarlijke tegenstandster te kun nen zijn voor deelneemsters als de Engel- sche Cecilia Colledge. de Zweedsche Vivi Anne Huiten en de Amerikaansche Vin son. En dan blijft daar nog natuurlijk het Noorsche phenomeen Sonja Henie, die met de brilliante zekerheid van een virtuose en de alures van een ster in haar witte bontjasje luchtig over het ijs zweefde en wel is waar niet meer met zoo'n onge- naakbaren voorsprong als voorheen, maar toch nog met een flinke meerderheid haar overwicht over de anderen toonde. De Noren, die zich zoowel bij de gecom bineerde afdaling en slalom als bij de 4 x 10 K.M. estafette op het nippertje de zege zagen ontgaan, hebben door de over winning van gisteren van hun kampioen Ballangrud op de 500 Meter, de eerste Olympische gouden medaille gewonnen. Wij kunnen ons ten volle verheugen over de vreugde, die dit bij onze sympathieke sportbroeders heeft verwekt, die thans in afwachting zijn of hun onvergelijkelijke Sonja Henie opnieuw op de Olympische gouden medaille beslag zal leggen. De wedstrijden op de schaats. Om tien uur gisterochtend zijn onder begunstiging van schitterende weersom standigheden dè wedstrijden om 't Olym pisch kampioenschap in het hardrijden aangevangen met den kamp over 500 me ter. Scheidsi echter was onze landgenoot, de heer G W A. van Laer, die door ver scheidene tijdwaarnemers en baanrechters werd terzijde gestaan. Er werd in achttien series gereden Het ijs was vrij hard en daardoor stroei. hetgeen de tijden ongun stig beïnvloedde. In de eerste serie startte reeds direct een landgenoot, n.l. Blaisse tegen den Noor Krog. Blaisse had het eerst de bui tenbocht, voor de open tribune moesten de rijders -au baan verwisselen. Krog nam dadelijk de leiding en von in den schitte renden tijd van t3.5 seconden Blaisse een heel eind achter zich latend, die een tijd noteerde van 46,9 seconden. Daarmede heeft Blaisse zijn besten eigen tijd van 45.8 niet kunnen verbeteren. In de zesde serie kwam Ballangrud te gen den Belg de Ligne uit. De Noor was ongetwijfeld gehandicapt door het feit, dat hij tegen een buitengewoon zwakken tegenstander uitkwam, welke laatste nota- bene nog de pech had te vallen. Ballan grud moest dus vrijwel den geheelen af stand alleen afleggen, doch niettegen staande maakt hij den besten tijd van den dag n.l. 43.4 sec., welke tijd, naar later zou blijken, voldoende was om den titel van Olympisch kampioen op de 500 meter te veroveren. Na het Europeesch en het wereldkampioenschap, resp. te Oslo en te Davos te hebben behaald, heeft Ballan grud dus heden den Olympischen titel er aan toegevoegd, een buitengewone presta tie, wel een bewijs, dat Ballangrud dit Jaar buitengewoon in vorm is. In de negende serie kwam onze landge noot Van der Scheer uit tegen den Fin Vasenius. Van der Scheer had het eerst de binnenbocht en lulde aangemoedigd door de vele Hollanders op de tribunes, die „Hup Holland" schreeuwden, slaagde hij erin den Fin goed bij te houden. Bij het verwisselen kwam Vasenius aanzien lijk voor en deze laatste noteerde een tijd van 44.9 sec. De tijd van Van der Scheer was 45.7 sec. Een heel eind boven het Ne- derlandsche record van 44.3 sec,, dat de Zutfenaar onlangs te Oslo heeft gevestigd. De wereld-recordhouder Potts viel danig tegen. Hij noteerde slechts een tijd van 44.8 sec. Onze derde landgenoot, Dijkstra, startte tegen den Letlander Bersinsch. Dijkstra had het eerst de binnenbocht en lag daarbij voor. doch bij het ingaan van de laatste ■bocht haalde Bersinsch hem in. De tijd van Dijkstra was 46.7 sec. en ook hij heeft zijn eigen besten tijd niet kunnen verbeteren. Zeer opvallend was de strijd tusschen den Noor Haraldsen en den Oostenrijker Wazulek. Helaas kwam Haraldsen bij het uitgaan van de eerste bocht te vallen, zoo dat hij daarmede uit den strijd \was. In de volgende serie overkwam zijn landgenoot Engnestangen hetzelfde en hij was daar door zoo ontmoedigd, dat hij den strijd staakte. In de laatste der achttien series kwam Langedijk uit tegen den Tsjech Turnovsky. Langedijk won deze serie in den tijd van 46.7 sec., terwijl de Tsjech er ruim één seconde langer over deed. Toen het eindresultaat bekend werd ge maakt, werd Ballangrud door het dui zendkoppige publiek luide toegejuicht. Het totaal-resultaat werd gisteren al door ons vermeld. Kunstrijden voor dames Sonja Henie cn Cecilia Colledge aan de spits. Gisteren werd ook, gelijk gezegd, een aanvang gemaakt met het Olympisch tournooi kunstrijden voor dames. Van de 33 ingeschreven deelneemsters zijn er in totaal 7 niet aan den start verschenen. Tot hen behooren de drie Duitsche kunst rijdsters Maxie Herber, Irmi Hertung en Lydia Ve.lcht, alsmede de Hongaarsche kampioene Nadie Szilassy, In de middaguren verschenen de minister president Göring en zijn echtgenoote, die luide werden toegejuicht. Hij volgde de verrichtingen van de kunstrijdsters met groote aandacht en wenschte Sonja Henie en Cecilia Colledge geluk met hun uitste kende prestaties. Des avonds waren acht van de twaalf verplichte figuren voltooid. Het is natuurlijk heel moeilijk een tus- schentijdschen stand op te maken, maar desondanks kan worden vastgesteld, dat Sonja Henie en Cecilia Colledge met een flinken voorsprong aan het hoofd staan van het klassement. Verwacht mag worden, dat de beslissing, voorzoover het de verplichte figuren be treft. tusschen hen beiden zal worden uit gevochten. Sonja Henie verkreeg een klei nen voorsprong op haar Engelsche con currente. Buitengewoon goed geklasseerd werd ook de Zweedsche kunstrijdster Vivi- Anne Huiten, die een betere prestatie leverde dan bij de Europeesche kampioen schappen te Berlijn. Dicht op haar volgt de Belgische kunstrijdster Liselotte Land- beek; in dezelfde groep bevindt zich ook de Duitsche kampioene Viktoria Lind- painter, wier lichaamshouding evenwel iets te wenschen overliet. Het Japansche won derkind Etsuko Inada heeft bij de Euro peesche kampioenschappen te Berlijn veel geleerd. Na haar aanvankelijke zenuwach tigheid, welke echter na de vierde figuur verdween, behaalde zij een zeer goed re sultaat, zoodat zij op de zesde of zevende plaats zal staan. In dezelfde middengroep bevindt zich ook de nieuwe Oostenrijksohe kampioene Emmy Putzinger. Haar landgenoote Hedy Stenuf was echter in de verplichte figu ren niet zoo goed op dreef. De Engelsche Gweneth Leigh Butler is zonder twijfel op een na de beste kunstrijdster van haar land; zij is waarschijnlijk tezamen met de Amerikaansche Maribel Y. Vinson even eens in de middengroep geklasseerd. De 4-persoons-bobwedstrijden. Tien ploegen verschenen gistermorgen aan den start voor de 4-persoons-bob- wedstrilden. die eenige dagen duren. In een apart artikeltje schrijft onze reis- redacteur eenige bijzonderheden over de ochtendraces. De eerste resultaten, die reeds in een deel onzer vorige oplage vermeld werden, waren: le rit: Ver. Staten II, bestuurder Francis William Tyler in 1 min. 25.61 sec. Tsjecho Slowakije I, bestuurder Joseph Langendörfer, niet aangekomen. Italië I, bestuurder Antonio Marchese Sforgi, 1 m. 26.96 sec. België I, bestuurder René baron Lunden in 1 min. 25.77 sec. Frankrijk II, bestuur der René Charlet niet geklasseerd (rem mer verloren). Roemenië I, niet gestart wegsn blessure van Emile Anghelescu. Zwitserland 2, bestuurder Pierre Massy, in 1 m. 22.45 sec. Engeland I, bestuurder Mc Evoy in 1 min. 23.38 sec. Roemenië II, be stuurder Alexander Bredisteanu, 1 min. 31.81 sec. Oostenrijk II, bestuurder Victor Wigelbeyer, in 1 min. 30.70 sec. Zwitserland I, bestuurder Capadrutti in 1 min. 23.49 sec.; Oostenrijk I. bestuurder Franz Lorenz, in 1 min. 27.38 sec.; Frank rijk I, bestuurder Jean Dauvin in 1 min. 22,75 sec.; België II, bestuurder Max Hou- ber in 1 min. 22.22 sec.; Vereen. Staten I. bestuurder J. Hubert Stevens, in 1 min. 25.61 sec.; Italië II, bestuurder Francesco de Zane, in 1 min. 23.02 sec.; Duitschland II omgeslagen; Tsjecho Slowakije II, be stuurder Gustav Leubner, in 1 min 26.68 sec. Duitschland I, bestuurder Hans Kilian, 1 min. 20.73 sec. Tweede rit: Zwitserland I. in 1 min. 19.88 sec., totaal 2 min. 43.37 sec. Ver Sta ten I 1 min. 19.17 sec., totaal 2 min. 44.78 sec. Oostenrijk II, 1 min. 26.84 sec., totaal 2 min. 54.22 sec. Frankrijk I, 1 min. 22.13 sec., totaal 2 min. 44.93 sec. Tsjecho-Slo- wakije II, 1 min. 25.60 sec., totaal 2 min. 52.28 sec. Duitschland I, 1 min. 23.05 sec., totaal 2 min. 43.78 sec. Ver. Staten II 2 min. 23.85 sec. 2 min. 49.46 sec. Om halfvijf gistermiddag werden de wedstrijden voortgezet. Er waren intusschen diverse herstellin gen aan de baan uitgevoerd, de zon was ondergegaan en de temperatuur was ge daald. Als eerste bob startte de Italië I, bestuurd door Brivio. welke een tijd maakte van 1 min 22.46 sec., waardoor de totale tijd werd 2 min. 49.42 sec. Zoo als men weet is Brivio de bekende Itali- aansche auto-coureur. De België I met Baron Lunden aan het stuur, noteerde een tijd van 1 min. 21.81 sec. totaal tijd 2 min. 47.58 sec. De Zwitserland H. be stuurder Musy. had 1 min. 18.78 sec. noodig totale tijd 2 min. 41.23 sec. Engeland met McEvoy legde de baan af in 1 min. 20.18 sec., totale tijd 2 min. 43.56 sec. De avond daalde reeds neer over het Werdenfelserland. toen de beide laatste bobs over de baan gingen. Roemenië II maakte een tijd van 1 min. 28 37 sec., en kwam daarmede op een totaal van 3 min. 00.18 sec. Oostenrijk II noteerde 1 min. 29.62 sec., en een totalen tijd van 3 min. 00.32 sec. Beide bobs reden zeer onrustig en gingen slecht door de Bayern Kurve. Na de beide eerste ritten ziet de leiden de groep er thans als volgt uit: 1. Zwitserland II (Musy) 2 min. 41.23 seconden. 2. Zwitserland I (Capadrutt) 2 min. 43.37 sec. 3 Engeland I iMcEvoy) 2 min. 43.56 sec. 4 Duitschland I (Kilian) 2 min. 43.78 5. Amerika I (Stevens) 2 min. 44.78 sec. 6. Frankrijk I (Dauven) 2 min. 44.93 sec. DE TOESTAND DER NEDERLANDSCHE BOBBERS. Naar wü vernemen gaat de toestand van de drie Nederlandsche bobbers, die bij het trainen met de 4-persoons bob verleden week zoodanige kwetsuren hebben opge- loopen. dat zij van verder deelnemen moesten afzien, vooruit. Hoewel zij zich nog niet vrij kunnen bewegen en nog rust moeten houden mochten zij het bed ver laten en vertoeven zii nor steeds in het landhuis van het hotel Riessersee. Het gipsverband om den knie van E. van de Pol en om den enkel van Bulten is nog steeds niet verwijderl. De bloeduit storting in de enkel van Metzelaar schijnt het snelst te zulen genezen. De drie geblesseerde bobbers hebben gisteren in het landhuis aan de Riessersee bezoek gehad van den Nederlandschen consul te Munchen. den heer Dycerick. die zich van hun toestand op de hoogte stelde en wiens bezoek door de bobbers zeer op prijs werd gesteld. Het ijsliockey-tournooi Het ijshockey-tournoolt bracht een ver rassing aangezien Engeland met 21 van Canada won. Na 30 seconden reeds scoorde Davay het eerste doelpunt voor Engeland. De Cana- deezen waren geheel overrompeld, doch zij herstelden zich onmiddellijk en tracht ten met ongeloofelijk snel spel dadelijk revanche te nemen. Dit mislukte echter, daar de Engelsche verdediging uitstekend optrad. Canada speelde voortdurend voor het Engelsche doel, en eindelijk gelukte het Horn den gelijkmaker te scoren. In het tweede kwartier werd het tempo nog' meer opgevoerd. De Canadeezen maakten een iets vermoeiden indruk, de Engelschen zetten taai door en deden dappere aanvallen, doch de Canadeesche doelman hield alle schoten. In het laatste kwartier zetten de Ca nadeezen alles op één kaart. Hun optreden was ongehoord. Drie, vier en vijf spelers lagen op den grond en nog steeds was de strijd onbeslist. De Canadeezen stormden daarop met vier man op het Engelsche doel af. maar het Engelsche team weerde zich met alle krachten en een halve mi nuut voor het einde deed het nog eens een snellen uitval. Er ontstond een scrim mage voor het Canadeesche doel en plot seling suisde de puck in het net. De Ca- deezen waren met 21 geslagen. Duitschland won met 21 van Hon garije in een zeer spannenden en vrij ru wen wedstrijd. Verder won Amerika met 20 van Tsjecho-Slowakije en Zweden met 10 van Oostenrijk. In laatstgenoem den wedstrijd ging het zeer ruw toe en tallooze spelers werden uit het veld ge zonden. Tegen den uitslag is protest aan- geteekend. Skispringers trainen. Gistermiddag hebben talrijke speciaal- springers geoefend op de groote Olympi sche schans. De Noren hielden er hun laatsten selectie-wedstrijd. De prestaties ontliepen elkaar in het algemeen niet veel. Alleen Birger Ruud viel sterk tegen. De Olympische kampioen van 1932 vertoonde onzekerheid en hield na twee sprongen, RECLAME. 8608 Een Duitsche „Spook-slee". (Van onzen reis-redacteur). GARMISCH-PARTENKIRCHEN 11 Febr. De grilligheid van het weer hier in de bergen tart iedere vergelijking. Op een fraaien Zondag volgde een Maandag met sneeuw en snerpenden wind en Dinsdag was de lucht weer helder. De wind was gaan liggen en in de zon was het zelfs bij ruim 10 graden onder nul zeer behaaglijk. Het eenige constante was de vorst en het moet wel een heel moeilijk baantje zijn hier weerberichten te maken. Terwijl wij dit schrijven lokt de stille vrieslucht en noodt tot een heerlijke wandeling, maar hoe zal het zijn, wanneer het gedrukt on der uw oogen komt? Het was voor de vele hier aanwezige Ne derlanders een geluk, dat het vandaag zulk mooi weer was. al wees de thermo meter dan des morgens 14 graden Celcius onder nul aan. zoodat men buiten de zon op de perstribune aan het Riessermeer eenigszins een indruk kon krijgen van de ontberingen waaraan een Poolexpeditie bloot staat. Maar al die koude is onder den schaat- senwedstrijd over 500 M., althans door de Nederlanders nauwelijks gevoeld, want Blaisse, Van der Scheer. Dijkstra en Lan- gendijk hebben door hun rijden de harten sneller doen kloppen. Ze zijn aangevuurd met Hollandsche kreten en hebben gere den alsof hun leven er van af hing. Het ijs was zoo hard, als het in Neder land maar zelden voorkomt en dat heeft onzen Hollandschen jongens géén voordeel verschaft. Voor den Noor Ballangrud was dit evenwel een kolfje naai- zijn hand. Hij is al vast begonnen het eerste Olympische hardrijkampioenschap voor de Noren te reserveeren door de baan in 43.4 sec. af te leggen. Nog wel met als tegenstander, den Belg de Ligne, die in de eerste bocht viel, zooals een beginneling op het ijs pleegt te vallen: op dat lichaamsdeel.dat er het best tegen kan. Toch was het niet aardig, dat sommigen op de publieke tribune den ongelukkigen Belg luidkeels uitlachten. Toen even later de Noor Haraldsen viel en kort daarop zelfs de wereldkampioen Engnestangen, hielden de lachers zich stil. Voor de deskundigen was de overwin ning van Ballangrud een groote verras sing. De 500 M. was nu net de eenige af stand, waarop ze den Noor geen kans ga ven en desondanks sleepte hij de gouden medaille in de wacht. Het zal wel meer aan den rijder dan aan de deskundigen hebben gelegen, doch het belooft wat voor de volgende wedstrij den als hij in dezelfde conditie blijft. Bij dezen wedstrijd is wel duidelijk de suprematie der Noren op de schaats naar voren gekomen. Krog deed er als tweede 1/10 sec. langer over en als Haraldsen en Engnestangen niet gevallen waren, zouden ze het misschien ook ver hebber, gebracht. Haraldsen krabbelde na zijn duikeling in de sneeuw weer op en reed de baan ten slotte nog in een tijd, die maar 3/10 sec. langer was dan die van den anderen Belg Gaesse. Zooals de Belger. het deden, zou het iedere behoorlijke Nederlandsche schaatsenrijder kunnen doen. Daarmee wordt de eer van een land niet hoog ge houden. Wat dc Nederlanders betreft, waren de deskundigen het er naai' wij vernamen over eens, dat ze behoorlijk gereden heb ben, al waren ze van meening, dat Dolf van der Scheer nog wel een beteren tijd had kunnen maken. Hij maakte den in druk eenigszins stijf te zijn. De totale rangschikking van onze landgenooten gaf echter alle reden tot voldoening. Velen had het getroffen, dat de tijden hier in het algemeen zooveel slechter wa ren dan in Davos. Behalve Ballangrud bleken alle rijders beneden huil prestaties bij de wedstrijden om het wereldkam pioenschap. Dit werd geweten aan de lagere ligging van Garmisch en aan het feit, dat het ijs bij deze temperatuur zoo hard was. Op denzelfden morgen, dat op het Ries sermeer de 500 M. werd verreden, begon nen daar vlakbij de bobwedstrijden met de vieren, waaraan Nederland zooals men weet, niet meedoet Het aantal toeschou wers bij de schaatswedstrijden werd geschat op 9000, dat bij de bobbers op 12.000, het geen wel bewijst hoe zeer de sensatiezucht een rol speelt bij de belangstelling voor de sport. Welnu, die sensatie hebben de toeschouwers gehad. De tweede Italiaansche vier is omge vallen en van een van de bemanning werd een been gekwetst. Tijdens den schaatswedstrijd kwam een brancard achter de perstribune voorbij, waarin op de gebruikelijke wijze een bob ber zijn sportiviteit bekroond zag. De Romeensche vier, waarvan het aan tal ingeschreven deelnemers bij de trai ning op gelijke wijze reeds flink was ver minderd, is maar niet gestart. De tweede Fransche vier verloor onderweg den rem mer, doch alles liep daarbij best af. Bepaald vermakelijk was de prestatie van de tweede Duitsche vier. die evenals een renpaard bij een hindernisrace zon der de rijders door de finish kwam. On derweg was er de bemanning zonder letsel te bekomen, afgevallen en de toeschouwers langs het laatste gedeelte van de baan zager de leege slee als een spooktrein voorbij glijden. Het ding nam de laatste bocht op meesterlijke wijze en stopte even voorbij het eindpunt, waarmee 't sleetje zeker heeft willen aantoonen, dat het zonder berijders beter gaat, alhoewel wat langzamer. elk van 77 Meter, met de verdere training op. De verste sprong maakte de Noor Kongsgaard, n.l. 82,5 Meter, De grootste verrassing vormden de prestaties van de Duitsche springers Kurt Körner en Paul Kraus. Körner kwam bij den eersten sprong op 78 Meter, terwijl hij bij den tweeden 83,5 Meter noteerde. De sprongen van Kraus bedroegen 65, 76, 78 en 81 Meter. Het laat zich aanzien, dat het speciaal- springen op de groote schans van Zondag een fel duel zal worden tusschen Duitsch land en Noorwegen. De Noorsche ploeg is nog niet vastgesteld. Het is echter zeker, dat Birger Ruud. Andersen. Kongsgaard en Walberg er deel van zullen uitmaken. Het oor der wereld te Garmisch- Partenkirchen De organisatie der publiciteit bij de Olympische Winterspelen. Wanneer, zooals verleden week Zondag, vijftien extra-treinen uit München stroo men bezoekers te Garmisch-Partenkirchen brengen en het reeds aanwezige enorme aantal vreemdelingen met eenige hon derdduizenden vermeerderen, dan lijkt een heele wereld er bijeen te zijn gebracht. Doch hoe klein zijn deze menschenmenig- ten vergeleken bij de millioenen, die, niet in staat de Olympische kampplaatsen zelf te bezoeken, vanuit hun verre woonplaat sen de Spelen willen volgen. Voor hen is er de radio en de pers, de telefoon de telegraaf, de verreschrijvers en de beeld- telegrafie, kortom heel het machtige appa raat der moderne publiciteit, dat bij de Olympiade werkt op het toppunt van zijn technisch vermogen. In verhouding tot de stroomen nieuws, die dagelijksch vanuit Garmisch de wereld worden ingezonden, moet men bewonde ring hebben voor de vrij vlotte wijze menschelijkfalen is onvermijdelijk waarop dit alles uit het bergstadje kan worden geëxpedieerd. Garmisch-Parten- kirdhen was geen wereldstad met ver bindingen naar alle deelen der aarde. De gehcele accomodatie ten behoeve der publiciteit moest worden aangelegd en voor deze gelegenheid worden georgani seerd. Men heeft hierbij natuurlijk veel kun nen profiteeren van de ervaringen, bij de vorige Olympische Spelen opgedaan. Zoo herkent men veel, wat reeds te Amster dam aanwezig was. Daarnaast zijn nieuwe technische vindingen aangewend, dde het werk van radio, pers en film vergemakke lijken. Bij de perstribunes in elk stadion zijn kleine postkantoren ingericht. De jour nalisten beschikken hier over een aantal telefooncellen, terwijl hun telegrammen van verschillende punten per pneumatsche post aan het telegraafkantoor worden doorgegeven. Dicht bij het station zijn drie groote loodsen gebouwd, één voor het verstrekken van inlichtingen van allerlei aard, één, welke is ingericht als postkan toor voor de pers, en een derde loods ten behoeve van de fotografen en filmopera teurs. In de tweede loods, het centrale postkantoor, vindt de journalist ln een eigen postbox alle inlichtingen, die hij behoeft, terwijl hij in een der zalen een voldoend aantal schrijfmachines te zijner beschikking Vindt, ja zelfs zijn copie in het Fransch, Duitsch of Engelsch aan typisten kan dicteeren. Dit postkantoor is overdag het trefpunt der internationale sportpers, waar levendige drukte heerscht en in haastig tempo een groot deel der verslagen wordt gemaakt en doorgegeven. Men ziet er bij voorbeeld een Japansch journalist zijn aanteekenngen, gemaakt in de schilderachtige Japansche karakters, uitwerken op een schrijfmachine ten einde een voor de telegrafiste leesbaar telegram samen te stellen. Na eenige dagen hebben reporters uit de Far West kennissen onder collega's uit de Balkanlanden en wisselen zij gemoedelijk hun indrukken. In de pers-postkantoortjes bij de ver schillende kampplaatsen zijn verreschrij vers geplaatst, die onderling zijn verbon den. Alle uitslagen van wedstrijden wor den terstond op dit telexnet doorgegeven en meteen vermenigvuldigd, zoodat de organen, die niet in de gelegenheid zijn meerdere wedstrijden tegelijk te bezetten, de summiere uitslagen van alle wedstrij den in elk stadion kunnen verkrijgen. Bovendien staan in geheel Garmisch- Partenkirchen, zoowel in de kampplaatsen als op de hoeken van de straten, luidspre kers opgesteld, die de voornaamste resul taten omroepen Zoo kan men het beleven, dat ergens in een winkelstraat het publiek plotseling overgaat tot een enthousiast gejuich, als de stem van den omroeper een of andere Duitsche overwinning heeft bekend ge maakt. Op deze wijze is de publiciteit binnen Garmisch zelf volkomen. Overal in het stadje is men van de Olympische wedstrijden getuige. De expeditie van het nieuws naar de hoofdsteden der wereld heeft den aanleg van een groot aantal telefoonlijnen noodig gemaakt. Er zijn 26 nieuwe directe verbin dingen aangelegd met de groote steden van Duitschland. vanwaar het telefoonverkeer zich internationaal vertakt. Het net kan thans naar schatting ongeveer 9000 ge sprekken per dag verwerken Op spitsuren moet men evenals overal elders, nog wel eens oo °er verband'"- w-hi.or doch in aanmerl'in" 'enomen het groote aantal, worden de aanvragen vlot afgewerkt. Ook voor het telegraafverkeer moesten de aan wezige verbindingen worden uitgebreid.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9