LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 12 Februari 1936 DE OORLOG. LAAT/TL BERICHTEN T00NEEL NIEUW/ Ti Woest Automobilist. RECHTZAKEN. HERDENKINGSCOLLEGE PROF. Mr. H KRABBE Gegeven door prof. mr. R. Kranenburg. In het Groot Auditorium van de Leid sche Academie heeft prof. mr. R. Kranen burg gistermiddag een herdenkingscollege gegeven ter nagedachtenis van zijn ambts voorganger prof. mr. H. Krabbe. Aanwezig waren: mr. P. E. Briët, curator der Leidsche Universiteit, prof. mr. A. S. De Blécourt. rector-magnificus, benevens vrijwel alle hoogleeraren van de juridische faculteit, prof. dr. L. Knappert, mr. A. H. Molenaar, mevr. de wed. Krabbe en eenige familieleden, alsmede een groot aantal studenten. Prof. Kranenburg ving zijn college aan met te herinneren aan het feit, dat prof. Krabbe gedurende ongeveer 1/3 eeuw in het belang van de wetenschap werkzaam is geweest, eerst te Groningen, daarna te Leiden. Als men zijn werk overziet, aldus spr.. dan heeft hij zich in hoofdzaak be wogen op het gebied van de algemeene staatsleer. Dit was een gevolg van zijn persoonlijke voorkeur en zijn uitgesproken belangstelling in de richting van het posi tieve recht, waarvan hij geneigd was alle problemen te doorgronden. Ook in zijn ge schriften kwam dit tot uitdrukking. Spr. memoreert het voortreffelijke werk. dat door Buys en Oppenhelm verricht was, door eerstgenoemde door een model com mentaar te leveren op de grondwet, cn door Oppenheim door zijn niet minder hel der, scherp en bovendien boeiend en kleur rijk werk over het Nederlandsche gemeen terecht. Door dit werk van Oppenheim en Buys, lag er, op het tijdstip, dat Krabbe zijn wetenschappelijk werk aanving, dus op het gebied van het staatsrecht niet zoozeer een taak voor de hand, die op af doening wachtte. Wat de algemeene staatsleer betreft, deze stond er minder gunstig voor Buys stond onder invloed van de Duitsche theorie van de staats- souvereiniteit. terwijl Oppenheim zwoer bij de Engelsche leerstellingen. Hier lag dus voor Krabbe een taak. ook zonder zijn eigen voorkeur, een taak waaraan hij zich met liefde heeft gegeven. Uitvoerig gaf spr. hierna een overzicht van de Duitsche theorieën der staatssou- vereiniteit. waarbij hij uiteenzette, dat daarbij de opvatting is. dat het recht is uiting van een souvereine wil. het bevel van een souverein in een staat. Spr. acht deze gedachte veel te simplistisch; deze theorie dekt de feiten niet. Het was de groote verdienste van Krabbe, die zich nimmer door deze theorieën bevredigd heeft gevoeld, dat deze op de fouten van deze opvatting heeft gewezen. O.a. heeft Krabbe daarbij aangetoond, dat, als het recht in wezen de staatswil zou zijn, de staat zelf er niet aan gebonden zou zijn. De praktijk leert dat de staat wel degelijk onrechtmatige daden kan begaan en des wege veroordeeld wordt. Dit is de logische fout in de theorie van de staatssouverei- niteit. Krabbe heeft dat in zijn boek ook op den voorgrond gesteld. Daartegenover stelt Krabbe in zijn theorie, dat het recht een zelfstandige grondslag en gelding heeft, een manifes tatie van het rechtsbewustzijn bij individu en volk. Er is slechts één bron van het Recht volgens Krabbehet in den mensch levende rechtsbewustzijnvan alle recht is dit de basis. Dit geldt ook voor het gewoonterecht en het ongeschreven recht in het algemeen. Van de kritiek, die op Krabbe geleverd is, noemde spr. in het bijzonder die van spr. voorganger te Am sterdam, Prof. Struycken. in De Gids van 1916 (Recht en Gezagi Struyckens kritiek leidde tot de uitspraak, dat de leer van Krabbe zou leiden tot anarchie; hij verge leek Krabbe's leer daarbij bij die van Rous seau. Deze vergelijking was onjuist en Struyckens kritiek mislukt. aldus spr., hetgeen Krabbe in zijn antwoord op deze kritiek duidelijk heeft uiteengezet. Wel acht spr. het juist, dat Krabbe in zijn theorie de verschillende vormen, waarin het recht zich voordoet, te weinig in hel oog heeft gehouden. De wetenschapsbeoefening was voor Krabbe geen beroep, waarin hij toeval lig geraakt was. maar zware ernst, een hooge roeping, die hem gegrepen had en waarmede niet te schipperen valt. Krabbe's opvatting was, dat tusschen hetgeen men als waarheid en dat wat men als onwaar heid gevoelt geen compromis mogelijk is. Hij schuwde den strijd niet, mits deze rid derlijk werd gevoerd. Zijn ambtswerk was hem zeer lief, hij kon zich geen hooger en schooner taak denken. Aan de Leidsche Universiteit was hij zeer verknocht en het was hem een knagend verdriet, dat hij in den laatsten tijd de Academische gedenk dagen niet meer heeft kunnen bijwonen. Bij het herdenkingscollege, dat prof. Krabbe heeft gehouden na het overlijden van prof. Land wees hij op de hechte ban den van sympathie en waardeering, van vriendschap, die uit zijn karakter te voor schijn waren gekomen. Prof. Krabbe sprak bij deze gelegenheid in het geloof aan Lands innerlijke goedheid. Het was, aldus spr., alsof hij zich zelf ermede geteekend had. Van Krabbe blijft ons, aldus besloot prof Kranenburg, de lichtende herinne ring aan zijn persoonlijkheid, de adel van zijn karakter, de sfeer van zuiverheid en rechtschapenheid, die om hem was. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop van Januari 1936 werd aan het kantoor Leiden op spaarbankboekjes ingelegd f 222.594,96 en terugbetaald f. 231.329,31: derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 8734.35. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 252. RIJNLANDS DIESELGEMAAL. IVordt 22 Februari in gebruik gesteld. Het nieuwe Dieselgemaal van Rijnland ten Westen van Gouda „Mr. P. A. Pijnacker Hordijk" zal op Zaterdag 22 Februari a.s. des middags 3 uur in tegenwoordigheid van het volledig bestuur van Rijnland, autoriteiten en andere genoodigden offi cieel in gebruik worden gesteld. o Op uitnoodiging van de Studi Romani heeft onze stadgenoot, prof. dr. A. W. Bijvanck te Rome een voordracht gehouden over de wegenbouv/kunde der oude Romeinen, in het bijzonder met be trekking tot die wegen, welke door ons land werden aangelegd. Onder het gehoor bevonden zich onze gezant, mr. J. A. N. Patijn en diens echt- genoote. R.K. M.V. „DE HANZE". Lezing over N.S.B. en levensbeschouwing. Gisteravond hield de R.K.M.V. de Hanze een buitengewone vergadering in de boven zalen van de Turk. waarvoor niet alleen Hanzeleden. maar ook verscheidene ln- troducé's hun belangstelling toonden. Als spreker trad op de geestelijk advi seur prof. A. Cleophas, die een inleiding hield over het onderwerp N.S.B. en levens beschouwing. Nadat de voorzitter de ver gadering met den Chr. groet had geopend en de aanwezigen, waaronder pastoor Smitz, pater Frigge. pater ten Brink en prof. A. Cleophas had welkom geheeten, verkreeg prof. Cleophas het woord. Spr. zette in zijn rede de ontwikkeling van den huidigen politleken toestand uitvoerig uiteen en besprak vooral de oorzaak, welke geleid heeft tot democratie, namelijk het individualisme. Zeer zeker was na de Fransche revolutie een strenge dictatuur noodig om den toestand te herstellen, aan den huidigen vorm van staatsabsolutlsme kunnen noch mogen wij echter onze goed keuring schenken. Staat in het programma van de N.S.B. niet, dat het persoonlijk be lang aan het staatsbelang ondergeschikt is? En hebben wij soms niet belangen, grootscher, mooier en heiliger dan alle aardsche belangen, waarvoor wij op de allereerste plaats dienen te waken? Zoo lang de N.S.B. niet kan komen met een voor 100 Nederlandsch program, zoolang wij in Dultschland, waarvan de N.SB. (haar program haast geheel heeft overge nomen, dingen zien lebeuren, die abso luut in strijd zijn met onze Katholieke geloofsleer, zoolang kan zij het ons niet kwalijk nemen, dat wij huiverig zijn van een dergelijken vorm van dictatuur. Ver volgens zag prof. Cleophas het vasten mendament nader onder oogen, waarbij hij de vraag stelde, of in het mendament een verbod voor Katholieken schuilt om lid te zijn van de N.S.B. Spr. meent daarop bevestigend te moeten antwoorden, niet tegenstaande graaf Marchant d'Ansem- bourg, in een rede te Haarlem, verklaar de dat het vastenmendament eigenlijk een goedkeuring van de Nederlandsche Bisschoppen was aan het adres van de N.S.B De voorzitter, de heer J. Schoondergang, dankte prof. Cleophas voor zijn interes sante rede en sloot, daar er geen vragen stellers waren, na een kort woord de ver gadering op de gebruikelijke wijze. VRIJWILLIG LANDSTORMKORPS „MOTORDIENST", SECTIE LEIDEN. Het afscheid van den aldeelings- Commandant. Ter gelegenheid van het heengaan uit den militairen dienst van den Afdeelings- Commandant van Zuid-Holland, den Luit. Kol. dr. J. C. Eringaard, presenteerde de sectie Leiden van dit korps gisteren model af voor haar Overste. Om practische rede nen. zooals zaalruimte enz. vond deze plechtigheid plaats in het veilinggebouw Flora te Rijnsburg. Tegen 8 uur arriveer den de diverse groepen (de sectie bestaat n.l. uit Leiden, Katwijk, Rijnsburg en Roelofarendsveen met omgeving) model uitgerust in veldtenue met helm op en volledig gewapend. Vlot werden de groe pen onder leiding van hun instructeurs opgesteld, welke zich bij hun commandant meldden. Onder de aanwezigen merkten wij om. op de Burgemeester van Rijns- burg, de Directie van Flora, welke het ge bouw welwillend ter beschikking had ge steld, de Sectie Commandant Luitenant Struycken en de Commandant van Groep I. Ill en V de luitenant Raams. Tevens was aanwezig het plaatselijk muziekgezel schap uit Rijnsburg. Te ruim half negen arriveerde de Overste vergezeld van den Luitenant Vlntges, uit den Haag, onder het spelen van het volkslied en het pre senteert geweer, in de zaal. Hiema vond het melden en inspecteeren van de troe pen plaats, waarna voorafgegaan door tamboers en klaroenblazers het défilé volgde, dat op keurige wijze werd uitge voerd. Toen dit ten einde was; sprak de Luite nant Struycken als Sectie Commandant een welkomstwoord tot den Overste, daarbij tevens naar voren brengende, dat hij daar eigenlijk maar stond als gevol machtigde van de troepen achter hem, daar het initiatief tot deze plechtigheid geheel was uitgegaan van de vrijwilligers zelf, waarvan de hier aanwezigen de meest geoefende kern vormden, hetgeen zij zon der twijfel mede te danken hadden aan het harde werken van hun instructeurs de heeren Broekhof. Heshusius en Erkelens. Dan was het woord aan den oudsten onderofficier, den sergeant Broekhof. Sprekende namens de aanwezigen zeide hij, dat dezen gemeend hadden den Over ste geen beter afscheid te kunnen berei den, dan door het model af presenteeren van de sectie. Groote medewerking was hierbij ondervonden van den Garnizoens commandant. den Overste Koningsveld. Tevens hadden zij gemeend hun hoog achting en sympathie te moeten doen blijken door het aanbieden van een stof felijk huldeblijk, waaraan iedere vrijwil liger naar vermogen had bijgedragen en zijn handteekening had geplaatst in bij gaand album, waarna spreker den Overste een fraaie platteel vaas overhandigde.. De Luitenant Raams gaf dan een uit eenzetting van de symbolische voorstellin gen op deze vaas, alle betrekking hebbende op ons Vorstenhuis. Dan werd de Overste nog toegesproken door den Burgemeester van Rijnsburg, die in korte bewoordingen de waarde van den Motordienst naar voren bracht. Hierop wendde de scheidende Overste zich allereerst tot de troepen. Toch bekend staande niet op zijn mondje te zijn geval len, zelde spreker hier overrompeld te zijn door hetgeen hij had aangetroffen. Wan neer hij zag hoe deze menschen in hun enkele vrije avonduren van gewone burgers tot geoefende soldaten zijn gevormd, dan zou men geneigd zijn te denken dat 5 maand diensttijd voor een dienstplichtige te veel moet zijn. Hij weet dit zoowel van de manschappen als de kaderleden naar waarde te schatten. Hij raadt hun aan op den ingeslagen weg voort te gaan en hun kennis steeds uit te breiden. Daarna dankte spreker de overige aanwezigen voor de tot hem gerichte woorden. Weder onder het spelen van het volks lied. de troepen met gepresenteerd geweer en stram ln de houding staande, verlaat ROME. 12 Febr. (Reuer). - Legerbericht no. 121 luidt als volgt: Van geen van belde fronten valt Iets belangrijks te melden. De Fitori Orazo Bade Gebremeh heeft :ich met 200 volgelingen bij ons gemeld. Hij is stamhoofd van Sechateri, neef van Ras Koeksa en zwager van Ras Kassa. Opstanden in Abessynië? DJIBOETI. 12 Febr. Naar Stefanl uit Addis Abeba verneemt wordt de toestand in het land steeds meer chaotisch, overal breken opstanden uit en de Intriges van de stamhoofden worden steeds gevaarlijker. De oestand zou zoo moeilijk zijn gewor den. dat de Negus plotseling in het geheim naar de hoofdstad zou zijn teruggekeerd. In een van de laatste nummers van de „Courrier de Ethiopië" welke in het Fransch verschijnt, wordt medegedeeld, dat een opstand is uitgebroken in Godjam. Volgens andere berichten bedraagt het aantal deserteurs uit het Abessijnsche leger ongeveer 25.000; deze mannen trekken door het geheele land en leven van roof en diefstal. De sancties. OSLO, 12 Febr. (Reuter). De Noorsche minister van bultenlandsche zaken, Koht, deelde in de Storting mede, dat Noor wegen een memorandum heeft overhan digd aan de overige leden van den Bond over de groote verliezen, welke de Noor- sohe vissohers leden door het toepassen van de sancties. Tevens werd hierin gevraagd, welke maatregelen genomen kunnen worden om den Noorschen vischuitvoer te steunen. HET SPOORWEGONGEVAL IN ZUID-BULGARIJE. 13 DOODEN. SOFIA, 12 lebr. (Reuter). Het spioor- wegongeluk bij Asparoetsjowo ln het Zui den van Bulgarije heeft tot dusver 13 doo- den geëischt. 6 personen zijn gewond. De beide locomotieven en 36 personen- en goederenwagens werden zwaar beschadigd of geheel verbrijzeld. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. GUSTLOFFs UITVAART. SCHWERIN, 12 Febr. (Reuter). In tegen, woordigheld van Hitier, Goebbels. Goe- ring en vele andere ministers heeft heden de rouwdienst voor den vermoorden leider van de partij in Zwitserland, Gustloff plaats gehad. Met 18 extra treinen zijn uit alle deelen van Duitschland afgevaardigde gekomen om de bijzetting bij te wonen. Gouwleider Bohle hield een rede waarin hij Gustloff toekende als het echte type van den Duitscher ln het buitenland, die er trotsch op is Duitscher te zijn. In de groote hall werd de Erolca van Beethoven gespeeld waarna de verschil lende redevoeringen werden uitgesproken. Voor de geheele partij was het heden rouwdag. LEIDSCHE SCHOUWBURG. NUT EN VERMAAK. Gastvoorstelling „Het Chineesche Landhuis", door „Door Inspan ning Uitspanning" te Haarlem. „Nu,t en Vermaak" heeft een uitwisse lingssysteem gesloten met de Haarlemsche vereenlging „Door Inspanning Uitspan ning". Voor dit systeem is over 't geheel veel te zeggen, het brengt Immers afwis seling voor de leden en donateurs, die het beoogde doel slechts ten goede kan komen. De Haarlemmers kwamen met „Het Ohlneesche Landhuis", het bekende Engel sche spel in 3 bedrijven, dat Albert van Dalsum hier te lande en ook hier ter stede heeft geïntroduceerd en tot een volslagen tooneelgenot heeft, gebracht. Laat ons eerlijk bekennen, dat wij daarom eenlgszins met looden schreden schouwburgwaarts togen, bevreesd, dat dilettanten hier met grove hand een heer lijke herinnering zouden verstoren. Maar even eerlijk moet ops dan direct van 't hart, dat van ,.sw#hnls van tooneel" geen sprake is geweest. Integendeel, dat ook nu dit tooneelspe! 'ons heeft weten te boeien, al was de vertolking geenszins vlekkeloos. Dit ln de eerste plaats dank zij de creatie van den Chinees Yang Sing, waarmee het stuk als het ware staat of valt. De heer A. Mourik heeft daarvan iets moois weten te maken door groote sober heid en ingetogenheid. Het was een uit beelding die volledig overeind stond van begin tot einde. Alle moeilijkheden werden glansrijk overwonnen. Met zoo'n speler was dit experiment te wagen Jammer, dat geen der anderen deze hoogte van de hoofdfiguur wist te bereiken. Bepaald zwak was zelfs de Richard Marquess; vooral ln het zoo zware derde bedrijf kon hij zich tegenover Slng niet staande houden. Beide damesro'.len waren voldoende; ln hst eerste bedrijf Charlotte beter dan Sadl, in het tweede won „Kersenbloesem" het echter van „het hart van Jade". Dat de Maleische bedienden niet. geheel voldeden, dat was te voorzien. Dat ligt een Europeaan niet De zwijgende Chlne°zen daarentegen vo'-'sden goed. Alles met elkaar echter een zeer be hoorlijke voorstelling, waarvan de vrij tal rijk opgekomenen onrecht hebben genoten, daarvan getuigend in luid aoplaus. Aan de dames- werden bloemen aan geboden. DE VERDEDIGING DER ENGELSCHE DOMINIONS EN KOLONIËN. LONDEN, 12 Febr. (Reuter). De begroo ting van de uitgaven voor de verschillen de deelen van het Rijk toont aan, dat ook de Dominions en de koloniën hun defen sie versterken. Singapore heeft een half mlllloen dol lar toegestaan als derde supplement op de begrooting van 4 millioen; de Fidji- eilanden hebben een vermeerdering van 18.000 IX)nd voorgesteld boven de normale begrooting van 5000 pond; Canada heeft de uitgaven voor civiele en militaire lucht vaart met een half millioen dollar ver meerderd, hoewel de totale begrooting met 12 millioen is verminderd, terwijl Austra lië voor zijn defensie een som uittrekt, welke officieus wordt geschat op 7 mil lioen pond sterling. BESCHOUWINGEN OVER HET DEFENSIEFONDS. (Zitting van heden). Besloten wordt tot toelating van mr. G. v. Baren (vacature prof. dr. Visscher). Den heer De Visser wordt verlof tot in terpellatie verleend, ln verband met de maatregelen der regeering waardoor de steunuitkeering wordt verlaagd, en aan den heer Schalker, naar aanleiding yan het regeeringsbeleid ten aanzien van de gemeentr Rotterdam. De laatste interpel latie wordt bepaald op a.s. Dinsdag. Voorgezet wordt de behandeling van de wetsontwerpen tot vaststelling van een defensiefonds c.a. De 'heer Joekes komt er tegen op dat de Nederlandsche maatregelen verband zou den houden met Duitschland. Niettegen staande den socialen nood moeten de gel den gevoteerd worden. Spr. acht echter voor de uitgaven fondsvorming onnoodig. Het betreft gewone uitgaven. Spr, wil elk jaar over de uitgaven kunnen oordeelen. Met genoegen verneemt spr., dat de regee ring ten aanzJen van collectieve veiligheid het standpunt van den Volkenbond deelt. Gewaakt moet worden tegen ondermijning van den Volkenbond. ANTI SEMITISME IN POLEN. WARSCHAU, 12 Febr. (Reuter). De anti Semitische beweging, is nu ook overgesla gen op de landelijke bevolking, lederen dag weer verneemt men incidenten op de markt of het plunderen van Joodsche winkels. Ook keert men zich tegen het ritueel slachten, dat de anti-semieten wreed noe men, terwijl de boeren het beschouwen als de reden van het verschil tusschen productie- en consumptie-prijs, aangezien de ritueele abattoirs 'n hoogeren slacht- prijs berekenen. Mevrouw Janina Prystor, de vrouw van den vroegeren minister-president, heeft een wetsontwerp ingediend, namens de agrarische partij, waarbij ls voorzien, dat bij het slachten, zoowel in abattoirs als particulier, het vee moet worden gedood, alvorens het leegbloedt. De Joodsche gemeenten zijn hierover zeer verontrust en voor 13 Februari ls een congres van rabbijnen te Warschau bij eengeroepen. om de maatregelen te be spreken, welke hiertegen kunnen worden genomen; o.a. is men voornemens een dag vasten uit te vaardigen. VERDUISTERING TE HEERLEN. Te Heerlen is gearresteerd de boekhou der van de M.T.S., zekere G„ verdacht van verduistering. De directeur had ln verband met de heffing van schoolgeld de lijst opgevraagd van de inkomsten der ouders van de leer lingen. Deze inkomsten stemden niet overeen met de bedragen welke door den boekhou der waren aangewezen. Waar een Inkomen van f. 6600 vermeld was, gaf de boekhouder f. 5000 op. Het verschil in schoolgeld verdween ln zijn zak. Op deze wijze moet een groot bedrag zijn verdwenen. Het accountants-onder zoek had nog niet lang geleden plaats gehad. Het onderzoek ls ln vollen gang. G„ die ook boekhouder der ambachts school te Heerlen was, zou ook daar gel den hebben verduisterd, AUTO NA BOTSING IN DAMSTERDIEP GERAAKT. VEERTIEN SLACHTOFFERS VAN DEN STORM. LONDEN, 12 Febr. 1 Reuter). De storm en de felle koude, welke geheel Engeland teisteren, hebben veertien slachtoffers ge- eischt. is een gevaarlijk Optimist de Overste de zaal. In de aangrenzende eantlne-lokaliteit kregen de vrijwilligers gelegenheid persoonlijk afscheid van hun Afdeellngscommandant te nemen. De Sectie Lelden heeft haar Afdeellngs commandant op werkelijk waardige wijze een militair afscheid bereid. MIDDEN-EUROPA. PARIJS, 12 Feta. (Reuter). In wélinge lichte politieke kringen verluidt, dat de besprekingen tusschen Flandtn en Hodza oe inleiding vormen van nieuwe onder handelingen, die in de komende weken zouden plaats hebben. Te Praag zou men wenschen de econo mische besprekingen met Oostenrijk nog voor den 24sten te beëindigen, omdat op die dagen de economische conferentie der Kleine Entente te Praag begint, i De betrokken ministers zouden dan in staat zijn de mogelijkheid van uitbreiding der economische samenwerking tot alle Donau-Staten te bestudeeren. Holza. aldus wordt gezegd, wil zich op 21 Februari naar Belgrado begeven om met de Slavische regeering de hangende kwesties te bespreken. In regeeringskrlngen te Belgrado zou men nog gereserveerd zijn. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Hodza ook een bezoek aan Boekarest zal brengen, In het verloop der besprekingen te Pa lijs met Titulescu zou volledige overeen komst geconstateerd zijn. Aan het einde dezer maand zal Hodza een tegenbezoek in Weenen brengen om Schusschnlgg op de hoogte te stellen van de resultaten der besprekingen. De inzittende gered. Hedenmorgen te halfnegen is op den weg langs het Damsterdiep, ter hoogte van Garmerwolde, een vrachtauto uit Delf zijl, vermoedelijk tengevolge van de glad heid van den weg bij het uitwijken, in botsing gekomen met een personenauto, afkomstig uit Amsterdam. De vrachtauto vloog daarna tegen een boom, terwijl de personenauto ln het Damsterdiep geraak te. In deze auto bevond zich de heer S. Peeter uit Amsterdam. Hij wist zich met moeite te redden. Om elf uur hedenmor gen was de auto van den heer P. nog niet opgehaald De vrachtauto werd ernstig beschadigd. De inzittenden werden niet gewond. o BOERDERIJ BIJ ELST AFGEBRAND. Gisteravond is te Elden, gemeente Eist, door onbekende oorzaak afgebrand de hof stede gelegen aan de Kwakstraat, eigen dom van de weduwe Bosman en bewoond door den heer Pauwels. Het pand brandde geheel uit. De inboedel werd gedeeltelijk gered De schade wordt door verzekering gedekt. De belendende perceelen vatten mede vlam doch door het energiek optre den van de brandweer uit Eist werd erger voorkomen. x VRACHTAUTO TE WATER GEREDEN. Een der inzittenden verdronken. Hedenmorgen te 9 uur is een 6-wielige trailer van de Gebr. Groenewijk te Bedum welke in de richting Bedum reed, ter hoogte van Emmerhulzen, even voor de scherpe bocht bij de brug over het Boter- diep vermoedelijk door te hard rijden, te water geraakt. In de cabine bevonden zich de gebrs. J. en E. Groenewijk. De 30-jarige 1 J. G. wist zich over het ijs te redden. Zijn broer de 24-jarige E. G. verdween met de auto in de diepte. Het lijk is nog niet ge vonden. 0 HET JUBILEUM DER S. S. R. In aansluiting aan ons bericht onder Kerk en School vernemen wij, dat op de jubileumbijeenkomst der S. S.R. te Am sterdam ook minister Slotemaker de Bruïne nog een korte toespraak gehouden heeft. Ons raadverslag vraagt een tweetal rectificaties. Wethouder v. Stralen zelde. o.a. niet: De distributie zal bovendien bevorderen het gebrek van groenten onder de arbeiders hetgeen den handel ten goede zal komen op den duur, doch het gebruik. Bij wethouder Tepe Is weggevallen het woord niet, zoodat de zin moet luiden: hij zal niet voor het voorstel-Beekenkamp c.s. stemmen, daar hij niet overtuigd Ls van de mogelijkheid gelet op de ervaring elders. STAKING VAN TAXICHAUFFEURS IN NICARAGUA. MANAGUA, 12 Febr. (Reuter). Uit pro test tegen het tekort aan petroleum zijn de taxi-chauffeurs in staking gegaan. Een chauffeur werd doodgeschoten, toen hij een man wilde beletten zijn wagen te stelen. De werklieden trokken naar de drogis terijen, welke het bezit zijn van den districts-president, Porfirio Perez, dien zij beschuldigen van oneerlijke verdeeling van de benzine zij vernielden in de winkels de zakken met voorraden. De stakers droegen bet lijk van hun ver moorden collega door de straten en na een demonstratie voor het stadhuis, trad Perez af. De nationale garde ls absoluut meester van den toestand. HAAGSCH GERECHTSHOF. De transportarbeider W. J. van A. uit Leiderdorp en de bloemist J. J. P. uit Lei den, zijn door de rechtbank veroordeeld; onderscheidenlijk Van A. wegens bescha diging, gepleegd in vereenlging en P. we gens beschadiging gepleegd door twee of meer vereenigde personen, resp. tot vijf en drie maanden gevangenisstraf. Het hof legde thans ten aanzien van beide verdachten deze straf voorwaardelijk op, en bepaalde, dat het bedrag der civiele vordering, voor zoover in primo toegewe zen, aan de benadeelden moet worde» betaald.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2