GEBRUIKT MEER MELK. 76*le Jaargang DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 No. 23276 STADSNIEUWS. De Zuiveldemonstraties. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN aws" PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zl]n. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■b&A 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: Franco per post f. 2:35 per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 per 3 maanden 4- portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE OFFICIËELE OPENING. GEBRUIKT TOCH MELK In tegenwoordigheid van een aantal autoriteiten heeft gisteravond in de Kleine Stadszaal de eerste van een reeks demon straties plaats gehad, uitgaande van de propaganda-kern voor Zuid-Holland van 'het Crisis Zuivelbureau. De voorzitter van het plaatselijk comité, de heer J. P. van der Holst, heette allen hartelijk welkom, In het bijzonder den heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter der Kamer van Koophandel, dr. M. D. Horst, directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst en dr. Kramer, directeur van het Melkcontrolestation voor Zuid-Holland. Nadat hij een woord van dank had ge sproken tot de directie der Stedelijke Lichtfabrieken, die voor deze demonstra ties gratis het gas beschikbaar stelde, gaf hij het woord aan den heer ten Cate Brouwer. Deze wees allereerst op de moei lijke tijdsomstandigheden en zeide, dat door onze afhankelijkheid in economisch opzicht van andere landen, wij den toe stand niet kunnen forceeren. Het is ons duidelijk, aldus sprdat wij, voorloopig althans, g-rootendeels op ons zelf zijn aangewezen. Het Is dit besef, dat ons vanavond hier tezamen brengt. In dezen zorgvollen tijd moeten wij trachten zoo goed mogelijk ons zelf te helpen en elke poging, die gedaan wordt om ons door de economische branding heen te slaan, steunen. Een dergelijke poging is de pro paganda voor het gebruik van meer melk en zuivelproducten. Het opvoeren van het gebruik van melk en zuivelproducten is van enorme betee- kenls voor de welvaart van ons land. De melkveehouderij en zuivelbereiding behoo- ren tot de oudste takken van bedrijf in Nederland. Onze heerlijke boter, onze fijne kaas, zijn tot ver over onze landsgrenzen beroemd en genieten terecht een wereld reputatie. Met de opvoering van het verbruik die nen wij niet alleen een nationaal, doch ook een districtsbelang. Het district van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, om vattende 25 gemeenten, telt niet minder dan 3300 veehouders, tezamen bezittende circa 39.840 melkkoeien. Nu zal men vra gen, is het mogelijk het verbruik van melk boter en kaas in Nederland aanmerkelijk te sümuleeren? Wanneer men de cijfers raadpleegt van het melkverbruik in met ons vergelijkbare landen, dan treft het ons hoe ons land in dit opzicht achteraan komt. Wordt in Denemarken, Zweden en Zwitser-land ge middeld per hoofd van de bevolking, alles omgerekend in melk, 570 liter per jaar verorberd, voor Nederland is dit cijfer slechts 337Vi liter. Wat het voor onzen boerenstand zou bebeekenen, indien in Nederland per hoofd evenveel aan melk verbruikt zou worden, moge U duidelijk worden, als u weet dat deze meerdere liters melk, die dan zouden worden geconsumeerd, moeten worden voortgebracht door circa 260.000 koeien, hetgeen een bestaan zou geven aan 21.400 veehouderij-bedrijven. Men ziet hieruit, hoeveel nog gedaan kan worden om onze eigen volkskracht op te voeren en dit hier in dubbelen zin, zoowel economisch ais phygiek. Kortom door het drinken van meer melk. Het is dan ook geen opoffering, welke van de Nederlanders gevraagd wordt, maar slechts een zich realiseeren, wat het voor jong en oud beteekent, als meer zuivel producten worden genuttigd. Vergeleken met andere voedingsmiddelen, zijn het goedkoopere en zeer voedzame producten. Het is daarom zoo goed gezien, dat men door middel van zuivelweken als deze, ons volk duidelijk maakt, dat het in deze tij den nu door zoovelen krachtig bezuinigd moet worden, met zuivelproducten een voedzaam en geenszins duren maaltijd kan bereiden. Op één punt wil ik echter alle bewoners van het district Rijnland in het bijzonder wijzen en wel op het groote voordeel ver bonden aan het gebruiken van melkbrood. Melkbrood is weinig duurder dan water brood, mede doordat sedert 15 April de melk voor bakkerij-doeleinden tegen aan merkelijk lageren prijs kan worden be trokken. Ik vraag mij zelfs af, of de toestand weer niet dient te worden, zooals voor den oorlog, toen wij geen waterbrood kenden! Ik weet, dat gij mij zult tegenvoeren, dat de mindere inkomsten een hoogere uitgave voor brood zeker niet toelaten. Dit is vol komen juist. Maar daartegenover stel ik echter de vraag of de prijs van het brood niet zou kunnen worden verlaagd, wan neer wij, gebruikers, onze speciale wen- schen ten opzichte van den vorm, waarin wij het brood wenschen te gebruiken eens matigden. Wanneer een normaal soort brood werd gebakken, zouden duizenden guldens aan arbeidsloon bespaard kunnen worden, zonder dat het iemand schaadt en dit bedrag zou ten goede kunnen komen aan de verbruikers. Broodverbruikers, die spe ciale wenschen hebben, moeten voor deze wenschen dan maar extra betalen. Spr. eindigde met den wensch dat het resultaat van deze propaganda-zuivelweek in het district Rijnland de verwachtingen verre zal overtreffen. Daarna was het woord aan dr. M. D. Horst, die zeide van ganscher harte eén kort woord van propaganda te willen spre ken, al heeft 'hij zich zelf de vraag gesteld of propaganda eigenlijk wel noodlg is. Het gaat dan ook meer om de hoeveelheid züi- verproducten, welke wordt gebruikt. De normale hoeveelheid melk, die hier te lande wordt verbruikt, is omgekeerd evenredig aan den leef tij dhet aantal volwassen personen, dat nagenoeg geen melk verbruikt is ontstellend groot, Spr. somde de voordeelen van het gebruik van zuivelproducten op en wees erop hoe nóch melk, nóch boter en kaas ooit tegenstaan, ook niet bij dagelijksche consumptie. Met behulp van deze ingrediënten kan men een groot aantal smakelijke gerech ten bereiden, hetgeen de volksvoeding ten goede komt, doordat men meer afwisse ling kan brengen in het menu, waardoor de eetlust wordt opgewekt. Behalve aan den gezondheidstoestand van ons volk draagt men door het gebruik van meer zuivelproducten bij tot verbete ring van den boerenstand. Het machtigste middel om het gebruik te stimuleeren is verlaging van den prijs, welke door de crisismaatregelen sterk is opgeloopen. Spr. wil met deze opmerking geen critiek uitoefenen op het regeeringsbeleid, doch uitsluitend in het belang der volksgezond heid. Dr. Horst eindigde met zijn beste wensohen uit te spreken voor het welslagen der demonstraties. Nadat de heer v. d. Holst een kort dank woord had gesproken, ving de eigenlijke demonstratie aan, waarbij mej. Kuyfc een toelichting gaf en de aanwezigen een proefje kregen van de voor hun oogen be reide gerechten. Deze demonstraties heb ben tot en met Vrijdag iederen middag en avond plaats. LEIDSCHE IJSCLUB. De baan hedenmorgen geopend. De weerprofeten hebben het ditmaal weer bij het rechte eind gehad; het kwik in den thermometer daalde vannacht tot acht graden Celsius onder nul, waardoor de ijsvloer op de baan der Leidsche IJsclub groeide van nog geen 5 tot ruim 7 centi meter. Hedenmorgen om 9 uur zette het bestuur dan ook, voor het eerst in dit seizoen, de hekken open. Behoudens één enkele plek die door den wind het langste is opengebleven en waar het ijs dus nog niet sterk genoeg is, ver keert de baan in uitstekende conditie. Het ijs is spiegelglad. Uit den aard der zaak was het vanmor gen nog vrij stil op de baan; niet velen kunnen zoo gemakkelijk hun werkzaam heden in den steek laten, maar vanmiddag was het er gezellig druk, waartoe het feit, dat de leerlingen der middelbare scholen en van de kweekscholen vrijaf hadden gekregen, het zijne bijdroeg. DE BOUW VAN DE NIEUWE BRANDWEERKAZERNE. Aanbesteding. Hedenmorgen hepft plaats gehad op het bureau voor gemeentewerken de aanbe steding voor den bouw van de nieuwe brandweerkazerne e.a. op het terrein van de voormalige St. Petruskerk. Ingeschreven was als volgt: Joh. v. d. Putten, Haarlem f. 41433; J. v. Riel, Leiden f.41300; Kaay, Leiden f.41200; C. v. d. Vliet, den Haag f.40990; A. J. Langeveld, Leiden f.40975; Marcelis, Leiden f. 40967; de Later en Heyers f,40890; P. Brier, den Haag f,40830 H. C. Geerdink, Usselo f. 39800; Jelle v. d. Wal, Zandvoort f.40777; A. Voordauw, Zoe- terwoude f.39800; v. d. Velden en de Jong, Oegstgeest f. 39300; W. Lolkes, Santpoort f.39250; Gebr, v. d. Putten, Heemstede f.39220; J. Dubbeldam, Voorburg f.38977; Haiema, Bolsward f.38893; Kuypers en Kloppers f. 38850; M. de Jong en Zn., Voor schoten f.38700; Gebrs. den Ouden, Oegst geest f. 38600; Gebr. Smits, Schiedam f.38456; P. Jarriksma, Heemstede f.38000; Bik en Bredeveld, Leiden f. 37950; G. Ges man en Zn., Alphen f. 37890; M. Ebbing, Haarlem f,37952; Gebr. v. Wijk, Alphen f.37500; P. Groeneweg, R'dam f.37480; J. Thijssen, A'dam f.37277; J. M. Strijland, Uithoorn f. 36940; C. Boel, Voorburg f.36750; Breukink en Zn. Almelo f,36649; A. G. Höfke, A'dam f.36480;; C. M. Deren burg en B. Boers, Alphen f.36472; G. J. Wiedijk, Haarlem f. 36368.50; Barends en Workum, A'dam f. 35500; J. C. de Geus, Haarlem f,35309; H. C. Heemskerk, Lei den f.34843; F. J. de Vries, Bilthoveri f. 33275. Foto Van Vliet, Lelden. Gisteravond is in de kleine Stadszaal de eerste van een serie zuiveldemonstraties gegeven, hetgeen met eenig officieel vertoon gepaard ging. De leider dezer propaganda-actie, de heer Van Ooyen (links) kijkt belangstellend toe hoe de heer VLMvwtt gc^aaiu gitigi/c iciuti uvmx jj1upo.50.11wu "wiv, v dat© Brouwer (geheel rechts) het er als kok zal afbrengen, terwijl dr. Horst kookkunst van de gerechten proeft. (in het midden) vol vertrouwen in diens GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat prof. B. J. H. Ovink, oud-hoog leeraar te Utrecht, thans woonachtig ln Brussel, aan de Leidsche Universiteit pro moveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. o KERKHERSTEL EN DE PLAATSELIJKE GEMEENTE. Rede van dr. R. B. Evenhuis. De afd. Leiden van het Ned. Herv, Ver bond tot Kerkherstel had gisteravond een openbare samenkomst belegd in het ge bouw Rehoboth, welke o.m. werd bijge woond door enkele leden van kerkelijke colleges uit de Ned. Herv. Gemeente. Ds. J. de Wit, Herv. pred. alhier, sprak een kort inleidend woord, waarbij hij wees op de doorwerking van Gods geest, om dan het woord te geven aan dr. R. B. Evenhuis, Herv. pred. te Scheveningen, die sprak over: „Kerkherstel en de plaatse lijke gemeente". In het begin van zijn rede zette spr. uit een, dat Kerkherstel ijvert voor reorgani satie der Kerk. Het gaat om geheel de Kerk. Een punt van zeer groot gewicht is de verhouding tusschen de algemeene kerk en de plaatselijke gemeente. Het recht van een plaatselijke gemeente is ook door het huidige syndale stelsel sterk be knot. De plaatselijke gemeente is gewich tig, doch niet alles. Aan de hand van enkele stellingen wees spr. er allereerst op, dat in de plaatselijke gemeente het best de nood der kerk be seft wordt. Concreet wordt de nood hier aangevoeld o.m in een op den spits ge dreven richtingstrijd; ook is vaak de ker- keraad niet wat hij moet zijn. Weinig kerkelijk besef, trouw en offervaardigheid worden maar al te weinig in het midden der gemeenten gevonden. Als tweede stelling poneerde spr. de meening, dat juist in de plaatselijke ge meente de beslissing valt en niet op d© Synode. Wanneer de geest vaardig wordt in de plaatselijke gemeente dan zal het herstel geen ideaal meer zijn, maar een werke lijkheid, want dan immers zal deze geest doordringen in de classical© besturen, en bereikt deze ook het synodale lichaam. Als derde stelling bracht spr. naar voren, dat het voorbereidend werk in de plaatse lijke gemeente moet worden gedaan. Dit kan en moet allereerst uitgaan van den kerkeraad. Ook de predikant zal het werk der reorganisatie aanvatten. Bovenal is de plaatselijke gemeente van gewicht en dit was sprekers vierde stel ling omdat bij haar straks na de reor ganisatie de reformatie zal moeten plaats vinden. Nadat spr. ook dit punt nog uitvoeriger had besproken, was er gelegenheid om met dr. Evenhuis van gedachten te wisselen. DIERENBESCHERMING. De jaarvergadering. Gisteravond hield de afd. Leiden van de Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren haar jaarvergadering in het Nuts- gebouw. Uit het jaarverslag blijkt, dat in 1935 weer met vrucht onder de jeugd propa ganda is gemaakt, in overleg met de Com missie van Advies bij het onderwijs. Met animo werden door de kinderen opstellen of werkstukken (naar keuze) gemaakt en ingezonden. Ook op 4 October (wereld dierendag) werd een beroep gedaan op geestelijken, opvoeders en de pers, om aandacht aan den 4en Octoberdag te wil len geven. Het maandblad en de kalenders van Dierenbescherming werden op alle scholen in Leiden en omstreken bezorgd, evenals aan de secretarieën en de politie posten. De samenwerking met de stedelijke poli tie en met de afd. Leiden van den Bond van Politie-ambtenaren in Nederland tot Bescherming van Dieren was uitstekend zoodat de klachten, die binnenkwamen, met aandacht werden behandeld. De wekelijksche veemarkt werd steeds belangeloos gecontroleerd door dep af dee- lings-inspecteur, den heer Gordon Hassel- bach, met volle medewerking van politie en markt-autoriteiten. De wintervoedering van vogels werd door het secretariaat zorgvuldig behan deld; twee bestuursleden gaven hun volle aandacht en toewijding aan de woonwa- genpaarden. De polikliniek in het marktgebouwtje bleef geregeld functionneeren onder lei ding van de dierenartsen Commandeur en van Zij verden. Er werden velerlei acties gevoerd om propaganda en geld te maken. De mooie brochure van het Hoofdbestuur: „Wat wil, wat deed, wat doet de Nederl. Ver. tot Be scherming van Dieren", werd aan alle leden van de afdeeling, aan die van het dierenasyl en aan andere belangstellenden toegezonden. Aan het jaarverslag was toegevoegd een apart verslag van den heer Kemner, die bij de politie speciaal met de belangen van dierenbescherming is belast. Steeds meerderen gaan zich voor de betere behandeling der dieren interessee ren en hoewel het gewone gevolg van een klacht is, dat degene, die misbandelïrg pleegde, wordt tsvechtgawez"n.en voor licht, vallen er ieder aau n'c-- 'ieel "'-t processen-vertaal, waervan er ditmaal 33 in het verslag worden genoemd. Aan de hoofd vereeniging viel de groote eer te beurt dat H. M. de Koningin hare Beschermvrouwe werd. BINNENLAND. Voorstellen van B. en W. van Leiden inzake salarieering Gemeentepersoneel en reorganisatie van de Brandweer (Ge meentezaken, 4e Blad). De Nederlandsche ambulance te Dessié ongedeerd (3e Blad). De begrooting van financiën; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer (Bin nenland, 3e Blad). Een nieuw leden- en zakenbesluit van den Ned. Bioscoopbond (Binnenland, 3e Blad). Bisschopswijding van mgr. Huibers te Haarlem (Kerk en School, 3e Blad). De Mijdrechtsche millioenenzaak; twee jaar gevangenisstraf geëischt (Rechtzaken 3e Blad). Baron Schimmelpenninck van der Oye over de organisatie der Olympische Win terspelen (Sport, 3e Blad). Ballungrud Olympisch kampioen schaat senrijden 500 M. Onze landgenooten 15, 25, 26 en 27 (Sport, le Blad). BUITENLAND. De Tsjecho-SIowaaksche prinses Hodza te Parijs (Buitenland, 2e Blad), Scherpe aanval van den Amerikaanschen Senator Pittman op Japan (Buitenland, 2e Blad). De Engelsch-Egyptische beperkingen (Buitenland, 2e Blad). In het koningsmoord-proces te Aix-en- province is de doodstraf geëischt (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. RING LEIDEN EN OMSTREKEN VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN. De Jaarvergadering. Gisteravond had in het gebouw „Natha- naël" de jaarvergadering van bovenge- noemden Ring plaats. Vertegenwoordigd waren 13 afdeelingen, uitbrengende 21 stemmen. Op de gebruikelijke manier had de opening plaats door den Ring-voorzit- ter, den heer G. Goethart. In zijn wel komstwoord gaf hij er zijn voldoening over te kennen, dat hij deze maal geen somberen toon behoefde aan te slaan, daar dit jaar geen verdere inzinking plaats had. Integendeel was hij blij te kunnen constateeren, dat er meer mede werking was, zich mede uitende in meer dere samenwerking, vooral met het jaar- Ujksch concours. Hij verwelkomde afge vaardigden van de nieuw toegetreden Leidsche afdeeling „Philomela" en den heer Böseke, die zich alhier weder heeft gevestigd. Het concours had een batig saldo van f. 34. Naar aanleiding van het verslag van den secretaris, den heer C. B. v. d. Zeeuw, was er nogal eenig debat over de houding van de N.C.R.V., met betrek king tot de uitzending van een Zangers avond. Daar deze zaak nog niet afgeloo- pen is, wordt het oordeel daarover nog niet uitgesproken. De heer G. Zitman bracht financieel verslag uit, waaruit blijkt, dat er dit jaar weder een saldo ln kas is van f. 72.20. Aangedrongen wordt op afdoening van de achterstallige jaarlijk- sche contributie door eenige in gebreke gebleven zijnde afdeelingen. De bibliothecaris, de heer Waasdorp, ver telde, dat hij dit jaar zeer vele afd. van muziek had kunnen voorzien. Niet minder dan 101 nummers, d.i. 3739 zangpartijen, werden door hem aan meestal zwakke vereenigingen uitgereikt. Iedere afdeeling, die muziek voor de bibliotheek te missen heeft wordt vriendelijk verzocht die af te staan. De aftredende bestuursleden werden herkozen, n.l. de heeren C. B. v. d. Zeeuw, G. Zitman en J. Gressie. Daarna werd de a.s. Zangersavond op Donderdag 27 Febr. in de Stadsgehoorzaal, besproken. Alle afdeelingen worden uifgenoodird om te komen luisteren naar die afd., welke hun medewerking verleenen, opdat de zaal vol worde. Uit de bespreking over het »a.s. con cours op Hemelvaartsdag en den volgen den dag blijkt, dat er al 25 inschrijvin gen voor deelneming zijn binnengeko men. Zij, die alsnog wenschen deel te ne mer deen wijs, hun insehrijvlngsbilietten zoo spoe-lig mogelijk in te zenden aan den secr. van het concours Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering op de gebruikelijke manier gesloten. Eenige afdeelingen hadden be richt van verhindering gezonden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1