Jaargang MAANDAG 10 FEBRUARI 1936 No. 23275 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PftljS DER ADVERTENTIES: Pér regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar Sgeriüibaiipén van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Wbensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden vin 30.Lipas so volgens postrecht. Voor opzending van brieven Ie ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week t. 0.18 Franco per poat f. 2 36 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) OM nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Mr. Dr. C. E. VAN STRIJEN. 26 Jaar gemeente-secretaris. Gisteren was het juist vijf-en-twintlg Jaar gesleden, dat mr. dr. C. E. van Strljen als secretaris in dienst der gemeente Lei den trad. De heer van Strljen heeft evenwel den wensch te kennen gegeven <üt feit geheel opopgemerkt te laten voorbijgaan en zich ln verband daarmede met zijn gezin voor eenige weken naar het buitenland begeven. BRAND IN „DE STINS". Een vanouds bekend studentenhuis. Hedenmorgen omstreeks kwart voor negen is plotseling een felle brand uitge broken ln het perceel Steenschuur 18 hoek Levendaal. algemeen bekend onder den naam van „de Stins" en dat sinds men- schenheugenis als studentenhuis heeft ge diend. Eenige jaren geleden woonde er o.a. de toenmalige praeses collegii van het L.S.C.. baron van Hardenbroek. Ook thans ■wordt het pand als zoodanig geëxploiteerd door het echtpaar Verboog, terwijl er een ■viertal studenten op kamers woont. De brand is ontdekt door een voorbij ganger, die door de ramen van de beneden voorkamer rook zag komen en door hard aan de bel te luiden het dienstmeisje waarschuwde. Op vrijwel hetzelfde oogen- blik, dat het meisje de deur opende sloe gen de vlammen naar buiten uit. Een toe vallig passeerend rechercheur van politie, de heer Berger, rende direct de trap op naar de tweede verdieping, waar zich de slaapkamers bevinden en waarschuwde de bewoners, die allen, doch sommigen slechts ln nachtgewaad, langs de trap konden ontkomen. Het vuur greep met een verwonderlijke snelheid om zich heen en deelde zich vla de straat mede aan de kozijnen van de eerste verdieping. Toen de motorspuit onder leiding van Inspecteur Couzy na luttele minuten ter plaatse verscheen en de politic-brandweer met twee stralen het vuur van twee zijden aanpakte, doofden de vlammen even snel als ze waren ontstaan. Een kwartier na het uitbreken van den brand was het gevaar eigenlijk al geweken, hoewel de nablus- sching tot ruim elf uur duurde. De schade is aanzienlijk minder groot dan men Zou vermoeden bij den aanblik van het huls met zijn zwartgeblakerde ko zijnen en gesprongen ruiten. Eigenlijk be paalt zij zich tot een tweetal naast elkaar gelegen kamers gelijkvloers, die geheel uit brandden en een daarboven gelegen ver trek, waar de schade nog slechts gering is. Eenig brandend meubilair o.a. een divan en een groot aantal kussens werd op straat geworpen. De overige vertrekken zijn volkomen in tact gebleven. De schade wordt bovendien door verzekering gedekt. De ooraaak is onbekend; er wordt even wel gedacht aan kortsluiting. VAN EEN VECHTPARTIJ EN EEN SABEL. Zaterdagavond heeft een aantal studen ten, die op al te vroolijke wijze den Dies Natalis der Leidsche Universiteit vierden, getracht binnen te dringen in een aan grenzende zaal van „Den Burcht", waar de Leidsche H.B.S.-vereeniging „Emtégeës" een balavond hield. Het bestuur van deze club was op het bezoek der studenten niet gestald en riep, toen vriendelijk vragen niet hielp, de medewerking der politie in om de indringers te verwijderen. Aldus geschiedde, waarbij de politie zich genood zaakt zag gebruik te maken van sabel en jgummistok en waarbij rake klappen wer den uitgedeeld. Toen het terrein was ge- zuiverd, kwam een brigadier van politie •tot de onaangename ontdekking, dat de sabel van zijn fiets was verdwenen. Aan dien sabel werd evenwel het spreekwoord ■bewaarheid, dat gestolen goed niet gedijt, want bij den brand, welke vanmorgen is uitgebroken in het studentenhuis „De Stins" aan de Steenschuur, vond de politie het wapen terug. Het onderzoek naar den dader zal thans vermoedelijk niet moeilijk meer zün! LEIDSCHE IJSCLUB. De temperatuur van de afgeloopen dagen heeft aan de liefhebbers van de schrat- sensport en in het bijzonder den leden van de Leidsche IJsclub nog weinig winst gebracht. Wat de ijslaag 's nachts aan dikte won, ging er overdag weer net zoo hard af, zoodat het niet mogelijk bleek de ■baan reeds heden open te stellen. In den afgeloopen nacht daalde het kwik tot de in dezen winter ongekend lage tem peratuur van vijf gTaden Celsius onder nul én waar de kans op aanhoudende vorst groot lijkt, is de verwachting gewettigd, dat de leden morgen de schaatsen kun nen onderbinden. Voor heden blijft het ijsvermaak dus nog """"rit* tpt de tennisbanen in de omge- en buitenslooten. DE NIEUWE ST. PETRUS-KERK. Plechtige zegening der Kerkklokken. Onder zeer groote belangstelling van de zijde der St. Petrus parochianen, vele geestelijken en geloovlgen, vond gisteren de plechtige zegening plaats van de kerk klokken der nieuwe St. Petrus Parochie kerk. In het middenschip van het kerk gebouw stonden de vijf klokken, die de namen dragen der heiligen: Petrus, Boni- facius, Theodorus, Maria en Jacobus. Vol gens voorschrift, elk afzonderlijk hangend aan drie balken, die voor deze plechtig heid met bloemen en groen waren ver sierd. Processiesgewijze trad deken Ho- mulle als officiant, voorafgegaan door kruisdrager, geestelijken, subdiaken, kape laan Schrama en diaken kapelaan Mudde, naar de klokken. Daar werden ter inlei ding door den officiant met zijn assisten ten en geestelijken de psalmen gebeden, waarna met de gebruikelijke gebeden, ge zangen en ceremoniën de handelingen tot zegening der klokken werden verricht bestaande uit de wassching, de zalving en het bewierooken der klokken. Nadat de diaken daarna het Evangelie had gezon gen, maakte de officiant het kruisteeken boven de klokken, waarmede deze plech tigheid werd besloten. Deken Homulle sprak na de zegening de parochianen toe. De spr, noemde dezen dag voor de parochie een dag van jubel. Straks zullen de thans gewijde klokken hun stemmen hoog boven de parochiekerk doen klinken ter eere Gods, tot stichting en vermeerdering der Godsvrucht der ge- loovigen. Elke klok, aldus spreker, zal haar eigen stem doen hooren. Moge deze stem dan over u brengen de kracht om de deugden te beoefenen der heiligen, wiens naam de klokken dragen. Eiken klok zal eigen klanken brengen, doch tezamen zal het zijn één stem, zoo beëindigde spreker, tot meerdere eer en glorie van God. Nadat de klokken hun klanken door het kerkgebouw hadden doen klinken, be hoorde deze plechtigheid der eerste wij ding in de St. Petruskerk tot het verleden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Roesjdi Aras voorzitter van den Balkanbond. Zaterdagavond is op de Turksche Am bassade te Parijs een banket gehouden, waaraan alle te Parijs aanwezige ver tegenwoordigers van de leden van den Balkanbond en van de Kleine Entente aanwezig waren. Bij deze gelegenheid heeft de Roemeen- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Titulescu zijn functie van voorzitter van den Balkanbond. in overeenstemming met de statuten van deze organisatie, over gedragen aan den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken Roesjdi Aras. FRANKRIJK. Het koningsmoordproces - De ongeregeldheden in Syrië. GEVAARLIJK IJS. Den bewoners van den Lage Morschweg wordt aanbevolen hun kinderen te wijzen op de gevaarlijke plek langs de Jacob Catslaan, waar een onbebouwd stuk grond in een ijsbaan is herschapen In het ver lengde van dit stuk loopt in het midden een diepe sloot. Gistermiddag omstreeks 1 uur hadden zich eenige kinderen op het dunne ijs begeven, zich niet bewust van het gevaar, dat hun dreigde. Boven de sloot gekomen bezweek het ijs onder de voeten van een ongeveer 6-jarig knaapje, dat in de diepte verdween. De heer K. Fiepkema, wonende Jacob Catslaan 93, die het ongeluk zag gebeuren begaf zich ge heel gekleed te water en mocht het ge noegen smaken den jongen behouden aan wal te brengen, terwijl hij eenige vleesch- wonden opliep aan beide beenen door het snijden van het ijs. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Naamlooze Vennootschap .Leidsche Duinwater Maatschappij", Stationsweg 12, Leiden. De heer C. J- van Spall is d.d. 1 Febr. 1936. afgetreden als wnd. directeur. De heer T. S. Goslinga is afgetreden als comm.-voorz. en benoemd tot commissaris De heer M. G. Verwey is afgetreden als commissaris en benoemd tot commissaris- voorzitter. Nieuwe Directeur: P. C. Lin- denbergh, Leiden- Firma C. Ketel en Zn., Hooftstraat 25/27 Alphen a. d. Rijn. Manufacturen. Overle den eigenaar: M. Ketel. Nieuwe eigena resse: wed. A. KetelBogaards, Alphen a d. Rijn. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 3 Febr. 53, Dinsdag 4 Febr. 55, Woensdag 5 Febr. 55. Donder dag 6 Febr 54, Vrijdag 7 Febr. 55, Zater dag 8 Febr. 54 volw. personen- Op verzoek van de afd. Leiden van het Ned. Roode Kruis hebben mevr. Maartje Offers en de heeren Hans Franco Mendes, Jacq. v. d. Berg en J. Prins, allen leer krachten aan de Muziekschool der Mij. voor Toonkunst, zich bereid verklaard a.s. Vrijdagavond in den Schouwburg een concert te geven, waarvan de opbrengst zal strekken ten bate van de Nederland- sche ambulance in Abessynië. Er heeft zich een eerecomité gevormd, waarvan de burgemeester het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. De politie-brandweer is hedenmorgen even over achten gealarmeerd voor een brandje ln de garage van G. K„ aan den Nieuwe Rijn 65. waar de motor van een vrachtauto bij het aanslaan in brand was gevlogen. De bestuurder wist den wagen naar buiten te rijden en het vuur te doo- ven, zoodat de spuit geen dienst behoefde te doen. DUITSCHLAND. Interview met Dr. Bruening. De bescherming van het bloed. De vroegere Duitsche rijkskanselier, dr. Bruening, die zich momenteel in de Ver- eenigde Staten bevindt, waar hij een reeks lezingen zal houden heeft in een inter view verklaard dat Duitschland den vrede wenscht: „Het Duitsche volk en het Duit sche leger zijn vredelievend van natuur en wenschen geen oorlog", aldus dr. Brue ning. Met spijt herinnerde dr. Bruening ver volgens aan de groote gelegenheid, welke zich drie jaren geleden heeft voorgedaan, toen eenige van de meest dringende vraagstukken van Europa zouden kunnen zijn opgelost. Toen evenwel de ontwape- riingsbesprekingen besloten werden met de machtsovername in Duitschland door Adolf Hitler en zijn nazi's, was deze gele genheid voorbij en konden de onderhan delingen onmogelijk hervat worden. In dien zulk een gelegenheid ooit terugkomt, zal dat in ieder geval nog jaren duren. Dr. Bruening zeide, naar aanleiding van een desbetreffende vraag, dat hij liever niet over het tegenwoordige regiem in Duitschland wilde spreken, daar hij reeds jaren uit Duitschland is, en dus zijn mee ning nauwelijks van waarde kan zijn. „Zooals u weet", aldus de oud-rijkskan selier, „ben ik een tegenstander van de tegenwoordige regeering in mijn land en ik zal dit altijd blijven, zoolang de begin selen van rechtvaardigheid en gelijkheid worden veronachtzaamd en de gewetens vrijheid in gevaar is". In zijn lezingen zal dr. Bruening zijn toehoorders waarschuwen tegen politici, die hun gezichtsveld beperken tot de stem mingen en denkbeelden in hun eigen land, daarbij vergetend, dat slechts inter nationale oplossingen in staat zijn, te ver hinderen, dat de vloed van deze verder felijke politieke stemmingen van het eene land naar het andere land overgaat. De „Staatscourant" bevat een verorde ning van het ministerie van binnenland- sclie zaken, volgens welke een commissie is ingesteld voor het verleenen van toe stemming in huwelijkszaken, welke ge noemd wordt: commissie tot bescherming van het Duitsche bloed. Deze commissie moet alle verzoeken tot het sluiten van een huwelijk onderzoeken van Duitsche onderdanen, welke twee Joodsche grootouders hebben, en die in het huwelijk willen treden met Duitsche onderdanen, van wie geen, of slechts een der grootouders Joodsch is. Verzoeken hiertoe moeten schriftelijk worden ingediend in de plaats van inwo ning van den verzoeker. Staatssecretaris dr. Wilhelm Stuckart is voorzitter van deze commissie. ENGELAND. Wijziging in het kabmet? Staking te Londen opgeheven Gandhi's zoon wordt Christen. Volgens de Morning Post zal een wijzi ging. worden gebracht in het ministerie in verband met de uitbreiding van het bewapeningsprogramma. Deze zou niet beperkt blijven tot het verplaatsen van Lord Monsell en Lord Swinton naar de ministeries van marine en luchtvaart, doch ook verscheidene andere belangrijke ministeries zouden van minister veran deren. Een 300 miliioen p. st. zou aan defensie worden besteed. In de gistermorgen gehouden vergade ring van tegenwoordigers der stekers en van den transportarbeidersbond is beslo ten vandaag het werk in de abattoirs van Smithfield te hervatten. Het uitvoe rend comité der vakvereenigingen zal heden de voorwaarden voor werkhervat ting met de werklieden bespreken. Hiralal Gandhi, de zoon van den ma- hatma. is voornemens zich tot het Chris tendom te bekeeren. Hij heeft aan de pers een schrijven gericht, waarin hii uiteen zet. meening sverschillen te hebben gehad met zijn vader. In een interview deelde hij mede met zün overgang tot het Christen dom nog korten tüd te willen wachten om de gevoelens der Hindoe's niet te kwetsen. In het proces te Aix tegen de konings moordenaars hebben Zaterdag de dokto ren getuigd, die koning Alexander, Bar- thou en de gewonden hebben behandeld. Iedere wond van den koning was op zich zelf „doodelijk". De artsen gaven nadere details over de verschillende autopsies, waarvan die op Kalemen aan het licht bracht, dat zyn geheele lichaam als het ware overdekt was met oude lidteekens. Bovendien be- vond zich op zijn arm een merkwaardige tatoueeringeen doodshoofd boven twee beenderen. Daarna volgde het verhoor van diverse politie-mannen. die uiteenzetten, hoe het complot met duivelsche slimheid was voor bereid. De algemeene staking, die reeds drie weken duurt, bestrijkt thans geheel Syrië. De toestand schünt in de laatste dagen aanzienlijk te zün verergerd. De door de inheemsche bevolking geboycotte Fran- sche tramwegonderneming en de electri- citeitsmaatschappü te Damascus, hebben haar bedrijven thans geheel moeten stop zetten. Voorts is de Syrische universiteit te Damascus door de autoriteiten gesloten. Het aantal dooden. dat bij de stakings onlusten gevallen is, is tot tien gestegen. Bü de teraardebestelling van de zeven slachtoffers van de ongeregeldheden te Hama is het opnieuw tot ernstige botsin gen gekomen. Volgens den specialen cor respondent van de „Petit Parisien" zou den in den loop van deze onlusten drie politiemannen zijn gedood en talrüke ge wond. In tal van plaatsen heerscht nog steeds de staat van beleg In de afgeloo pen dagen hebben de politie-rechtbanken tallooze vevoordeelingen uitgesproken. OOSTENRIJK. Politieke arrestaties. Gearresteerd is de procureur Robert Kauer en 23 leden van de Duitsche ver- eeniging van ambtenaren, welke een uit- I gesproken Groot-Duitsch karakter heeft. De huiszoekingen bü de verdachten zou den ook tot eenige aanhoudingen in de provincie hebben geleid Het officieele communiqué beperkt zich er toe, vast te stellen, dat de vereeniging al geruimen tijd bestaat en dat zij zich bezig houdt met nationaal-socialistlsche agitatie. Alle leden van het bestuur zijn gearresteerd: zij hebben bekend, dat zij ambtenaren hebben gesteund, die wegens nationaal-socialistische agitatie waren ontslagen. Het communiqué besluit met de mededeeling, dat maatregelen worden ge nomen om de vereeniging te ontbinden. Voorts wordt gemeld, dat te Gnuden, in Opper-Oostenrijk, twintig communisten wegens geheime agitatie zijn gearresteerd. GRIEKENLAND. De crisis. Volgens berichten in de pers zullen Woensdag de leiders van de politieke par tijen bijeenkomen onder leiding van den Koning. Indien zij toegeven dat de militaire kwestie bestaat, doch dat zij niet in staat zijn die op te lossen zal de Koning hen verzoeken hem zelf deze kwestie te laten oplossen. Indien de leiders verklaren niet in staat te zijn een regeering te vormen, zal ver moedelijk Demerdzis opnieuw door den Koning worden geroepen om een regeering te vormen. POLEN. Duitsche organisaties ontbonden. De organisatie van de nationaal-socia listische Dulitsche minderheid in Polen, de „Deutsche Vereinigung" is door den onder prefect van Oborniki, bij Poznam, opge heven, wegens de anti-Poolsche activiteit dezer vereeniging en haar militair karak ter. De Poolsche pers wijst er, naar aanlei ding van dit verbod, op, dat nog talrijke andere secties van deze „Deutsche Vereini gung" bestaan, o.a. in vele Poolsche kust plaatsen, waar ze zich aan anti-Poolsche propaganda te buiten gaan. De bladen eischen, dat ook daar tot ver bod der vereeniging zal worden overge gaan. o RUSLAND. Communistische Academie opgeheven. De Raad van Volkscommissarissen en de centrale executieve der communistische partij hebben met het oog op de ondoel matigheid van een naast elkaar bestaan van twee academies, de Academie van Wetenschappen en de Communistische Academie, en in het belang van eenheid onder de geleerden van één staat, beslo ten één wetenschappelijk centrum te vormen en te dien einde de Communisti sche Academie te liquideren. De instel lingen der Communistische Academie zullen worden overgebracht naar de Academie van Wetenschappen, waarin de voornaamste werkers der Communistische Academie zullen iworden opgenomen. BINNENLAND. Het verblijf der Koninklijke familie in Tirol. (Binnenland, 2e Blad). Mevr. Wynaendts FranckenDyserinck gehuldigd op haar 60sten verjaardag (Binnenland, 2e Blad). De plannen voor het nieuwe Raadhuis t$ Alphen. (Rijnstreek, 3e Blad). De bergingspogingen van den te Kat wijk gestranden logger. (2e Blad). Finland won hedenmorgen te Garmisch het Olympisch kampioenschap 4 maal 10 K.M. skiloop. (Sport, le Blad). BUITENLAND. Roesjdi Aras voorzitter van den Balkan bond. (Buitenland, le Blad). Dessie opnieuw zwaar gebombardeerd. (2e Blad). Japan stelt de sovjets voor een grens- commissie in het leven te roepen. (Bui tenland, le Blad). De vroegere vice-president der Ver. Sta ten Charles Curtis overleden (Buitenland, le Blad). Interview met den vroegeren Duitschen Rijkskanselier Brüning (Buitenland, le BI.) Gandhi's zoon wordt Christen. (Buiten land, le Blad). De staking te Londen geëindigd. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. SPANJE. Roerige verkiezingen. De verkiezingsactie blqft zeer levendig en uiterst rechts en uiterst links weren zich geducht. Te Vigo kwam het weer tot botsingen, waarbij een persoon werd ge dood en zeven gewond, waarvan er later nog een overleed. HONGARIJE. Een Habsburger tot maarschalk benoemd. Stefani meldt, dat besloten is, aarts hertog Joseph von Habsburg te benoemen tot maarschalk van Hongarije en president van de Hongaarsche academie van weten schappen. o VEREENIGDE STATEN. Curtis t Charles Curtis, vice-president van de Vereenigde Staten van 1929 tot 1933. onder Coolidge, is aan hartverlamming over leden. Curtis was de eerste vice-president die van moederszijde Indiaansch bloed in de aderen had. ZUID-AMERIKA. Vredesverdrag geratificeerd. Het Boliviaansch congres heeft het vre desverdrag met Paraguay, dat op 21 Januari te Buenos Ayres is geteekend, eenstemmig geratificeerd. Dit verdrag voorziet onder meer in de uitwisseling der krijgsgevangenen en in de hervatting der diplomatieke betrekkingen. De spoorwegstaking in Chili is zoo goed als geëindigd. De minister van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de staking is be raamd en geleid door communistische elementen, welke nauwe betrekkingen onderhouden met Moskou. In de centrale Provincies is de staat van beleg afgekon digd. o UIT HET VERRE OOSTEN. Japan stelt een grenscommissie voor. De Japansche minister van buitenland sche zaken heeft besloten den Russischen gezant te Tokio, Joezenoff, te ontbieden in verband met de jongste grensinciden ten in Mandsjoekwo. Hirota zal voorstel len een commissie te benoemen, welke zal belast worden met de afbakening van de grens. De Nitsji-Nitsji publiceert een bericht uit Charbin volgens hetwelk 600 soldaten van Buiten-Mongolië Japansche officieren hebbra aangevallen, welke nabij Helumoto op 9 Febr. verkenningen uitvoerden. Aan beide zijden moeten zware verliezen zijn geleden. Enkele eenheden van de Japan sche divisies zijn naar Helumoto gezonden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1