IBIS SHAG Dobbelmcmn lekker... man! Drukte in het Prins Hendrikkanaal te Katwijk Zee 76*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Februari 1936 Derde Blad No. 23273 SPREEKCEL. Loggers brengen bedrijvigheid. Voorschoten's Gemeentelijke Waterleiding GEMENGD NIEUWS. DE SCHEEPSBOTSING IN HET NOORDZEEKANAAL. Steven van de „Manoeran" werkte als een ijsbreker. Omtrent de zware schade welke het vrachtschip „Algenib" van Van Nievelt Goudriaan te Rotterdam öpgeloopen heeft na de eergisteravond in het Noordzee kanaal plaats gehad hebbende aanvaring door het vrachtschip „Manoeran" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", vernemen wij nader dat de overhangende steven van laatstgenoemd schip bij de botsing als het ware als een ijsbreker gewerkt heeft, ten gevolge waarvan aan stuurboordzijde in 1 het voordek en in den scheepswand ter hoogte van ruim I van de „Algenib" een geweldige scheur is ontstaan, welke zich van boven naar beneden heeft voortgeplant en aan de bovenzijde het grootst is, terwijl de „Manoeran" aan den onderkant van den steven schade opliep. De scheur in de „Algenib" loopt tot eenige voeten onder water en dientengevolge is een groot deel van de lading lijnzaad in ruim I door drenkt geraakt. Het lijnzaad is daardoor gaan uitzetten en de enorme kracht, die hierbij ontwikkeld werd, is in staat ge weest. de schilden van de iuikbedekking in 1 enkele uren tijd reeds een voet naar boven te doen buigen! In den loop van den dag zijn gisteren een aantal vaartuigen langszij van het in de Oude Houthaven liggende schip geko men en is men met man en macht begon nen met het lossen van de lading lijnzaad. Verwacht wordt dat hiermede een zestal dagen gemoeid zal zijn en eerst daarna kan de „Algenib", ter vaststelling van de ge- heele schade, in het dok worden opge nomen. De „Mianoeran" stond gistermiddag te 3 uur droog in het dok bij de Nederland- sche Dok Maatschappij. Omtrent de oorzaak van de aanvaring staat, ofschoon vermoed wordt dat er zui ging heeft plaats gehad, nog niets met zekerheid vast; hierover zal men zich eerst een oordeel kunnen vormen, als partijen door den inspecteur voor de Scheepvaart te Amsterdam zullen zijn gehoord. BRAND TE GOUDA. Op het bovenhuis Karnemelksloot 10 te Gouda, bewoond door den meubelmaker L. D. Brandse is gistermiddag brand ont dekt. Voorbijgangers zagen rook door de spleten van de ramen komen. Ze belden aan de woning, doch kregen geen gehoor, aangezien B. en zijn vrouw afwezig waren en zich niemand in het pand bevond. De brandweer werd gewaarschuwd en deze verscheen weldra met de autospuit. Het vuur woedde hoofdzakelijk in een als slaap kamer ingerichte alcoof tusschen de keu ken en de woonkamer. Binnen een half uur waren de vlammen met twee stralen op de waterleiding gedoofd. De alcoof en de inventaris hadden ernstig van het vuur geleden, terwiil in de keuken en in de woon- en voorkamer heel wat waterschade bleek te zijn ontstaand Alles bh elkaar be draagt de schade, welke door verzekering wordt gedekt enkele bonderden guldens. De brand is uitgebroken in een kleeren- kast in de alcoof. Waarschijnlijk zijn enkele vonken uit de Pijp. die de heer B. gerookt heeft tusschen de kleeren geval len. toen hij een kleedingstuk te voorschijn haalde. o INBRAKEN TE CAPELLE a. d. IJSSEL. De politie van Capelle a. d. LTssel heeft in het huis van bewaring te Rotterdam een verhoor afgenomen aan den 21-jarigen C. P. en den 22-jarigen A. W. van L., schiidersknechts te Rotterdam, aldaar op gesloten wegens diefstal met braak te Hillegersberg gepleegd. Zij hebben thans bekend ingebroken te hebben bii den heer A. de Geer te Capelle a. d. IJssel, terwiil zii ook nog verschillende inbraken in de omgeving op hun geweten hebben. o BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO. 11 dooden, 16 gewonden. Nabij de stad Aguas Calientes (Mexico) is gisteren op een spoorwegovergang een goederentrein op een autobus gereden. Hierbij werden elf menschen gedood, onder wie twee kinderen: 16 menschen werden zwaar gewond. o VLIEGTUIGBOTSING BOVEN MUENCHEN. Gistermiddag tegen vier uur zijn twee vliegtuigen, op een hoogte van ongeveer 1200 meter, ten Noorden van München met eikaar in botsing gekomen. Door den krachtigen Noordenwind zijn beide toe stellen boven München afgedreven. De inzittenden, in eik vliegtuig één piloot, sprongen met valschermen uit de machi nes en konden, de één in de Goerrestrasse, de ander op de Viktualienmarkt, betrek kelijk in goede conditie landen. Het eene vliegtuig viel neer in de Kau- finger-Neuhauserstrasse, sloeg tegen den erker van de oude academie en kwam ver volgens op den drukbeganen weg neer. Het toestel boorde zich met den neus diep in het plaveisel en vloog onmiddellijk in brand. Bij den val had de machine de bo venleiding van den tram vernield, zoodat urenlang het tramverkeer in de geheele wijk stopgezet werd en kortsluiting ont stond, Bij dit ongeluk zijn drie voetgan gers om het leven gekomen, twee zwaar en vier licht gewond. De brandweer tastte de vlammen met schuimblusschers aan en wist het brand gevaar onder de knie te krijgen. Van hef toestel bleven slechts verbogen metaal - stangen en verbrande brokstukken over. Het andere vliegtuig kwam neer in de Parzivalstrasse in de nabijheid van het Schwabinger ziekenhuis. Het werd volko men vernield. Hier werd gelukkig niemand gewond. BRITSCH MARINE-VLIEGTUIG NEERGESTORT. Volgens een mededeeling van het Brit- sche ministerie van luchtvaart is gisteren een vliegtuig, dat behoorde bij het vlieg tuigmoederschip „Furious", tusschen Gi braltar en Las Palmas, in zee gestort. De eenige inzittende, een onderofficier, kwam om het leven. DE KOUDE IN AMERIKA. Reeds 500 dooden. De koude, die Amerika thans reeds drie weken teistert, begintveel te lijken op een Siberischen winter. Sedert tientallen jaren is in de Ver- eenigde Staten de temperatuur niet zoo laag gedaald. Hevige sneeuwstormen woeden in het Midden-Westen. Het geheele auto- en spoorwegverkeer van de Rocky Mountains tot de AReghanies is belemmerd. De sneeuwstormen hebben in Grand Rapid in den staat Michigan een snelheid bereikt van 100 kilometer per uur. De po litie heeft touwen over de straten gespan nen, waaraan de voorbijgangers zich kun nen vasthouden, teneinde tegen den storm te kunnen opworstelen. In Michigan, Illinois en Wisconsin lig gen straten en spoorbanen onder een laag opgewaaide sneeuw, die soms 4 tot 8'/= M. dik is en die door de koude tot een harde ijskorst is aangevroren. In vele steden in het Midden-Westen begint reeds een schaarschte van levens middelen in te treden. De prijzen voor vleesch en eieren gaan sprongsgewijze de hoogte in. Vooral het gebrek aan melk wordt nijpend. In Chicago komen de treinen met ver tragingen tot 24 u. aan. Sedert 't bestaan van de spoorwegen, aldus verklaren de autoriteiten, zijn dergelijke verkeersstorin- gen nog niet voorgekomen. Bij Jackson in Wisconsin is Maandag 1.1. in hoogopge- waaide sneeuw een sneltrein vastgevroren. Negen-en-tachtig passagiers konden eerst Woensdagavond uit den ingevroren trein worden bevrijd. In den staat Minnesota zijn twee goe derentreinen ingesneeuwd. Men heeft ze tot dusverre nog niet kunnen bereiken. Tengevolge van de koude zijn tot dus verre 500 personen om het leven gekomen. De temperaturen bewegen zich tusschen de 22 en 43 graden Celsius onder nul. In het Zuiden en aan de kust van den Stillen Oceaan daarentegen is het begin nen te dooien. De sneeuw smelt daar. zoo dat nu weer gevaar van hoog water dreigt. DE EXECUTIE VAN HAUPTMANN OP 24 MAART A.S. BEPAALD? De „New York Evening Journal" ver klaart, dat Trenchard heeft bepaald, dat Bruno Richard Hauptmann, de ontvoer der en moordenaar van het kind van Lindbergh in den nacht van 24 Maart a.s. in den electrischen stoel zal sterven. Het blad voegt hieraan toe, dat gou verneur Hoffmann geen enkel verder uit stel meer zal toestaan, tenzij Hauptmann de namen van zijn medeplichtige (n), in dien hij deze heeft, zou onthullen. DE „LAATSTE ROMANOFF" VEROORDEELD. De rechtbank te Exeter. (Engeland) heeft gisteren het echtpaar Hardin, we gens bedrog veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. De vrouw, Olga Hardin, had van 1931 af in het graafschap Devonshire met succes de rol gespeeld van de doch ter van den vermoorden tsaar Nikolaas. Met medeweten van haar mar. gaf zij zich uit voor de laatste overlevende van het huis Romanoff, waarbij zij er in slaag de bij talrijke lieden een vrijwel onbe perkt credlet te verkrijgen, met behulp waarvan het echtpaar een weelderig leven leidde. RECLAME. KON ZICH NIET WASSCHEN OF KLEEDEN. RHEUMATISCHE PIJNEN NU VERDWENEN. Een goede buur is beter dan een verre vriend; als ooit dit spreekwoord waarheid bevatte, dan was het wel hier. Lees eens dezen brief; „Al heel lang lijd ik aan rheumatische pijnen. Ik kon mij niet meer zelf was- schen, noch mij kleeden. Mijn zuster móest mij helpen, indien ik mij in bed wilde omdraaien. In Maart kwam een buurvrouw mij bezoeken, zij raadde mij Kruschen Salts eens te probeeren. Als laatste redmiddel heb ik haar raad op gevolgd. Reeds na de eerste halve flacon voelde ik mij veel beter. Ik kocht toen een heele flacon en ben er sinds dien steeds mee doorgegaan. Ik kan nu weer wande len, kan mij weer kleeden en wasschen en mij aan mijn huishouden wijden". Mevr. A. A. te L. Stop Uw rheumatische pijnen nu direct. Begin morgenochtend met Kruschen Salts. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen nieren, lever en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen, als urinezuur etc.. die zich in het lichaam hebben op gehoopt en de oorzaak zijn der rheuma- tiek, volkomen worden verwijderd. Met het verdwijnen der oorzaken nemen ook de pijnen af om tenslotte geheel op te houden. 8370 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking, de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. RADIOKLACHT. Sedert enkele weken wordt de radio ontvangst in het Morschwegkwartier ten zeerste bemoeilijkt door het gebruik van electrische apparaten, die zeer storend werken. Somtijds is er niets anders te hooren. dan een geweldig gekraak dat de uitgezonden programma's totaal over stemt. Langs dezen weg wordt den ge bruikers van electrische apparaten ver zocht deze te willen laten nazien, zoodafc liefhebber-, van radio-uitzendingen, geen storing van dien aard meer ondervinden. NA r ~TIZEND JARIGEN DOOD, HERLEEFD. Volgens het Tass-agentschap heeft de door de academie voor wetenschappen der sovjet-unie bijeengeroepen conferentie voor ijsbodem-onderzoek, zich ook bezig gehouden met de interessante kwestie van het weder levend-worden van bevroren wezens, die duizenden jaren lang in het bodemijs gelegen hebben. Het instituut voor wetenschappelijk on derzoek heeft met succes proefnemingen gedaan. In een monster bodemijs, dat genomen was op een diepte van vijf a zes meter, en waa'-in zich moeraskreeften, algen en an dere insecten bevonden, begonnen deze wezens. nadat zij op een normale temperatuur waren gebracht, weder te le ven. Deze proefneming gelukte ook met andere monsters ijs. waarin zich eveneens kleine dierlijke wezens bevinden, die op normale temperatuur gebracht, herleef den en zich ontwikkelden. Foto Vooys. In het Prins-Hendrikkanaal te Katwijk Zte heerscht op het oogenblik een groo e drukte. Nog zelden lagen er in het kanaal den laats ten tijd zooveel loggers ter reparatie, als op het oogenblik het geval ïs. Dit geeft in de visschersplaats een verblijdende bedrijvigheid, waarvan, naar wij hopen, vele Katwijkers mogen profi- teeren. - Hierboven het Prins-Hendrik kanaal, gezien vanaf het pontveer op den doorgrond, met de huizen der „Roode Buurt op den achtergrond. - Een aardig gezicht, dat voor een wijle aan goede, oude tijden doet herinneren 1 Bijzonder stuk huisvlijt voor het a.s. Zilveren jubileum. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Gemeentelijke Waterleiding op Zondag a.s., heeft de heer C. J. Ku- neker Jr., gas- en waterfitter bij de Ge meentebedrijven te Voorschoten, natuur getrouw het complex van dit bedrijf na gemaakt. Gedurende 2'/2 jaar heeft hij aan ma chinegebouw, watertoren, filters en be- zinkingsruimten gewerkt. Alles is van zink vervaardigd, op een schaal van 1 25 en daarna in de bestaande kleuren ge schilderd. Niet alleen de buitenzijde van dit bijzondere stuk huisvlijt is gelijk aan het bestaande, maar tevens de werking der pompinstallaties, waterzuivering en distributie. Op verkleinde schaal kan men dit wa terleidingbedrijf in werking zien. In verband met de herdenking van het a.s. jubileum zal dit mooie stuk werk in een étalage in de Schoolstraat te Voor schoten ten toon worden gesteld. Den ver vaardiger komt zeker een woord van hulde voor zijn opvallend fraaien arbeid toet TUMULT BIJ „HELDENKERMIS" NEGENTIEN PERSONEN TE AMSTER DAM NAAR HET POLITIEBUREAU GEBRACHT. .jMijn film is niet ernstig bedoeld, het ls „une blague", een grap en niets anders", zeide Jacques Feyder, de Belgische regis seur van „Kermisse héroique" („Helden- kermis") in een interview van de film, die gisteravond haar ietwat rumoerige pre mière in Tuschinski te Amsterdam beleef de. en helaas is aldus spr. de bedoe ling van de film niet goed begrepen door een deel van het publiek. Er is over deze film al heel wat te doen geweest. In België hebben Vlaamsch Na tionalisten de film een hoon voor het Vlaamsche volk in zijn grootschen strijd tegen Spanje genoemd. Het bestuur van den Dietschen Bond had er onlangs reeds de aandacht van den burgemeester van Amsterdam op geves tigd, dat de rolprent „Heldenkermis" van den Belgischen regisseur Feyder overal in het Vlaamsche land verontwaardiging en ergernis heeft gewekt door de schande lijke verdachtmaking van onze voorouders, de Nederlanders der 17de eeuw, die er den grondslag van vormt: in dit stuk worden de Vlaamsche mannen voorgesteld als ka- rakterloozen en lafaards, de vrouwen als personen, die met den vijand omgaan. Het bestuur had een beroep gedaan op de vaderlandsche gevoelens van den bur gemeester, om deze vertooningen die de eer van ons volk aantasten, te beletten. De voorstelling is toch doorgegaan en dat is gepaard gegaan met ernstige orde verstoringen. Reeds voor de voorstelling een aanvang nam begon het: een auto hield voor het theater stil. waaruit drie personen stapten. Eenige rechercheurs, die een scherpe neus hadden voor a.s. ordeverstoorders vonden aanleiding om de heeren eens wat nader te bekijken en weldra bleek, dat zy in het bezit van stinkbommen waren. Het politie posthuls is dicht bij en de heeren zaten ■weldra in de Halvemaansteeg. Ze zouden spoedig gezelschap krijgen. In de hall werden nog vier mannen aangehouden, die in het bezit waren van buisjes met scherp riekende vloeistoffen, die bedoeld waren om ais stinkbommen te worden gebruikt. Tegen den tijd, waarop het journaal begon te draaien, had de politie reeds zeven man aangehouden en naar het post huis getransporteerd. Toen de film „Heldenkermis" begon, werd het ook in de zaal direct onrustig; iemand had een stinkbommetje stukge trapt in de parterre; inspecteur Heyink en zijn mannen waren er direct bij. In min der dan geen tijd was hij verdwenen; het publiek ging weer zitten om verder de film te aanschouwen. Een minuut of wat was het rustig en toen riep iemand bij een scènetje op het doek, dat niet erg vleiend was vanwege het minder heldhaf tig voorgestelde gedrag van onze voorva deren „schande". In minder dan geen tijd was ook hij op weg naar het polïUe- posthuis. De scène, die aangaf, hoe de Spanjaar den die eigenlijk vijanden zijn, maar die door de burgerij van het stadje Boom (en meer in het bijzonder door het vrou welijk gedeelte) als vrienden worden ont vangen, ontlokten weer eenige kreten van afschuw, weer verdwenen enkele lieden in gezelschap van stevige en doortastend op tredende rechercheurs. Er waren er die zich rustig lieten „uit leiden", er waren er ook, die heftig, doch zonder succes protesteerden. Het grootste deel van dit „opbreng"-tumult speelde zich buiten de zaal af; een inspecteur nam een heer in smoking, die zich ver zette, in den kraag en de man rolde wel dra de trap af. Dank zij de zachte tapij ten bleef de schade beperkt "tot een overhemd, dat „uit de plooi" raakte. Toen de dames van het aloude 17de stadje Boom, een eereboog opstelden met het opschrift „Welkom aan onze gasten," riep een bezoeker: .schande, dat zijn onze voorouders niet; ik protesteer!" Ook hem werd maar weinig tijd gegeven om te protesteeren. ffij verdween, evenals een dame, die met een hooge stem gilde: „ik protesteer óók!" Een oogenblik ging het licht op: uit de bovenste rangen werden strooibiljetten geworpen, waarin werd aangespoord om te protesteeren tegen de geschiedenisver- valsching en tegen de aanranding van den heldenmoed onzer voorouders. In totaal bevonden zich 19 personen op het posthuis Halvemaansteeg. Dank zy de uitgebreide politiemaatre gelen is het niet tot ernstige ongeregeld heden gekomen. In totaal waren meer dan dertig inspecteurs en rechercheurs in de zaal aanwezig. Het meerendeel der rustverstoorders behoorde, zooals uit de politieverhooren bleek tot de N.S.B., Dinaso en Zwart- Front. Van de 19 gearresteerden zqn er 15 op vrye voeten gesteld, nadat zij verhoord waren en hun proces-verbaal wegens ordeverstoring was aangezegd. Vier ge arresteerden, een oud-sergeant, een kruier, een timmerman en een grossier zyn in het bureau Singel ingesloten. Behalve stinkbommen, waarvan de vloeistofsamenstelling nog niet bekend is, zqn ook doosjes met poeder gevonden. By een der gearresteerden werd een lange glazen buis aangetroffen. Deze is naar den politiedeskundige, dr. Van Ledden Hulse- bos, gezonden om op den inhoud te wor den onderzocht. By de verhooren hebben allen opgege ven te hebben gehandeld uit protest tegen een h. i. onvaderlandslievende film. Tijdens de voorstelling is ook nog een Haagsch ambtenaar gearresteerd, doch niet wegens ordeverstoring, maar wegens diefstal; men zag n.l. dat hy een aschbak wegnam en in zijn zak stak. Wat hq hier mee voor had, is niet' gebleken. Het is niet onwaarschynlijk, dat hij de aschbak als projectiel wilde gebruiken. Hy is even eens ingesloten. o INBRAAK EN DIEFSTAL TE OIRSBEEK. Toen gistermorgen omstreeks half negen een leerjongen van den kleermaker J. B. te Oirsbeek zich naar zijn werk begaf, ontdekte hy dat een ruitje van een win kel kapot was en de winkeldeur niet was afgesloten. De familie had nog niets bemerkt, om dat zq meestal door de achterdeur de woning verliet. Direct bleek, dat des nachts dieven aan het werk waren geweest. Meerdere rollen stoffen, gemaakt goed, petten en andere artikelen bleken te zyn ontvreemd, teza men voor een waarde van ongeveer 700 gulden. De bewoners hadden van de in braak niets bemerkt. De dieven hebben na het uitsnijden van een ruitje de deur ge makkelijk kunnen openen, doordat de sleutel binnen op het slot stak. D. is tegen inbraak verzekerd. RECLAME. VOOR DE PIJP ÏOOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9