LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 7 Februari 1936 BUITENLAND. FINANCIEN. BURG. STAND VAN LEIDEN EERSTE KAMER. IAAT/TI emCUTIN_ LEIDSCHE CHR. HARMONIE VEREEEN, Geslaagde uitvoering. De Leidsche Chr. Harmonie-vereeniging, die reeds vele malen aan openbare fees telijkheden en ook bij de straatpreaiking haar medewerking verleende, gaf gister avond onder zeer groote belangstelling haar zesde uitvoering in den Burcht. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: een afgevaardigde van de Drie Oct.-vereen.. de Chr. Oranje-vereen en ds. Thomas. De heer T. S. Goslinga, beschermheer van het korps, sprak een kort openingswoord, waarin hij in herinnering bracht dat ook de moeilijkheden der vereeniging niet ge spaard zijn gebleven Toch mag zij, dank zij een groote krachtontplooiing hoopvol de toekomst tegen gaan. Spr. eindigde met zijn beste wenschen voor het slagen van dezen avond uit te spreken. Het programma, dat een keur van po pulaire en klassieke muziek bood, opende met een in vlot tempo gespeelden marsch van W. Guitarist. Uit dit eerste stuk, zoo wel als uit het walsconcert van Strauss mochten wij de goede bezetting van het korps opmerken. Ook de solo-partijen wa ren in goede handen. Een zeer apart num mer was de fantasie op ,,Er ruischt langs de wolken" en „Eere zij God". Hier hoor den wij een korps, dat de beteekenls van deze liederen zuiver aanvoelde. De uitvoe ring besloot met een pittige marsch. Bij monde van den voorzitter, den heer Biesbroek werd een eere-medaille uitge reikt aan den heer Carré, een trouw lid der vereeniging. Ook bood hij nog een bloemenmand aan den directeur, den heer J. H Bokhoven aan. Tenslotte sprak de heer Bieshaar nog woorden van dank aan het adres van ds. Kuilman, mr. Van der Tas en den heer Goslinga. die alien veel voor de vereeniging hebben gedaan en haar vaak uit groote moeilijkheden heb ben gered. Het. tweede gedeelte van den avond werd in beslag genomen door de opvoering van het blijspel „Henkie". De Abelspelers, die wij voor 't eerst als hernieuwde vereeni ging zagen optreden, hebben met dit stuk, dat een zeer luimig gegeven verwerkte, veel succes geoogst. Hun spel was vlot, hun uitbeelding tot in details verzorgd. Henkie (J. de Jager) bezorgde de aanwezigen door zijn dolle capriolen vele momenten van gToote hilariteit Ook de andere mede- spelenden gaven een goede vertolking. De lieer Hendriks bleek, behalve een uitste kend regisseur, ook een goed grimeur De bloemen voor de dames waren zeker verdiend. De avond weTd besloten met het staande zingen van den Avondzang. Onze stadgenoot, de heer N. A dè Bruyn thans eerste-onderwijzer aan de Herv. School te oNordwijk aan Zee is be noemd tot hoofd der Chr. School te Hin- deloopen (Fr,). De bij de militaire administratie tot kapitein bevorderde eerste-luitenant van dat dienstvak. G. D. Frijlink. komt 1 Maart ln zijn nieuwen rang van Leiden in garnizoen te Ede. Gistermiddag opende de heer Albert Riel in het pand Maarsmanssteeg 25 een bloemenwinkel. De verkoop bestaat zoowel uit losse bloemen als vaste planten; tevens worden bloemwerken uitgevoerd. De win kel. die aan een schat van bloemen plaats biedt, geeft door zijn fraai intérieur een gezelligen indruk. In ons verslag van de Opening der Vredestentoonstelling alhier, komt een tweetal storende fouten voor. Ie. De nieuwe eischen, voortgekomen uit de voortgaande geestelijke ontwikke ling der Staatsburgers, geven in verschil lende landen en onder verschillende vol ken sterke (niet „kerk") onderscheidin gen te zien. 2e. Een anti-oorlogsbeweging, welke de samenhang oorlog, maatschappij, mensch negeert, (niet „begeert") hangt in de ijlte. DE ALGEMEENE TOESTAND. Einde besprekingen van Parijs De Vlootconferentie. De diplomatieke besprekingen te Parijs hebben haar einde gevonden. De bladen wijzen er op, dat de diploma tieke besprekingen geen onmiddellijk tast bare resultaten hebben opgeleverd. De „Intransigeant" is van meening, dat het essentieele resultaat schijnt te zijn, dat de noodzakelijkheid is gebleken den vrede te organiseeren door toepassing van de principes van de collectieve veiligheid. Deze collectieve veiligheid kan echter haar weldoende uitwerking alleen hebben in de mate, waarin de Volkenbond zijn algemeen karakter herwint. De Turksche minister Roesjdi Pras be vestigde tegenover de Paris Midi", dat tastbare resultaten niet waren bereikt. „Maar, zoo voegde hij eraan toe, „dit heeft ook niet in de bedoeling gelegen. Te Parijs ging het er veeleer om, de kwestie van de collectieve veiligheid door verruiming van art. 16 van het Volkenbondshandvest te bespreken. De beide proefnemingen, die tot nu toe met het denkbeeld van collectieve veilig heid zijn genomen, en waarvan de eerste bestond uit de gemeenschappelijke toepas sing van sancties en de andere in het zen den van de Engelsche vloot naar de Mid- dellandsche Zee en de groote Engelsche rondvraag inzake den bijstand der andere mogendheden ingeval van een con flict, rechtvaardigden de conclusie, dat deze collectieve veiligheid in het regionale kader was bereikt". „De uitwerking der sancties diende men", aldus de Turksche minister, „nog af te wachten, doch de ernstige spanning, die neg voor drie maanden in de Middelland- sche Zee bestond, is thans volkomen ver dwenen. Men heeft hier derhalve te doen met een zeer belangrijk en beteekenisvol precedent hetgeen temeer van belang is. nu het er' op het oogenblik om gaat, een zelfde op lossing voor Oostenrijk te vinden. Daar Oostenrijk echter vanwege zijn aardrijks kundige ligging in de eerste plaats als een Eurocsesch probleem moet worden be schouwd, zal men deze kwestie wel niet met hetzelfde gemak kunnen oplossen als de Middellandsche Zee-kwestie. „De Balkan-landen en de kleine entente zullen in ieder geval", aldus besloot de Turksche minister het onderhoud, „alles in het werk stellen, wat in hun vermogen ligt, om artikel 16 van het Volkenbondspact uit te breiden ten opzichte van de in geval van een aanval te nemen maatregelen. Daartoe is uiteraard een groote elasticiteit ncodig en de besprekingen vormden slechts de „ouverture" en dienden tot wederzijdsche informatie. De kleine subcommissie benoemd door de technische subcommissie van de vlootcon ferentie, heeft zijn werkzaamheden inzake de definieering van de verschillende cate gorieën van oorlogsschepen, de leeftijds grens en de standaardwaterverplaatsing beëindigd. Er is geen enkele wijziging aan gebracht in de besluiten, opgenomen in de verdragen van Washington en Londen, be treffende de definities en waterverplaat sing. Ten aanzien van de leeftijdsgrens is een kleine wijziging aangebracht. De leef tijdsgrens van de pantserschepen is name lijk verhoogd van 20 tot 26 jaar. BELGIE. De socialisten voor defensie-uitbreiding. Het bestuur van de socialistische partij heeft een resolutie aangenomen, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in de so cialistische gemachtigden in de regec-ring, opdat zij volledige vrijheid van handelen hebben bij de bestudeering en de beslissing van het parlement over de modaliteiten van het militaire ontwerp, voor het geval lie regeering het onderling eens wordt over het indienen van het wetsontwerp. M. a. w. de socialistische ministers zul len voor de uitbreiding der defensie stem men! Het besluit werd genomen met 56 28 stemmen. De nationaal-Vlaamsche afgevaardigden hebben in de Kamer een wetsontwerp in gediend. waarin de Belgische regeerlng wordt uitgenoodigd, binnen een maand na inwerkingtreding van dit wetsontwerp het Fransch-Belgische militaire verdrag van 1920 op te zeggen. In de motiveering vordt in de eerste plaats gewezen op de alge- meene gevaren, die dergelijke militaire verdragen tusschen een groote mogend heid en een klein land voor het laatste meebrengen. Vervolgens wordt erop gewe zen, dat de Vlamingen vooral wantrouwen tegen het verdrag koesteren, daar het naar hun meening Frankrijk tot inmenging ln de Belgische militaire politiek in staat "telt, en voor België het bijzondere gevaar ln zich bergt, dat het in een eventueel Dultsch-Fransch conflict wordt betrok ken. Dit voorstel heeft totaal geen kans. DE VATICAANSCHE STAAT. Kardinaal Sincero overleden. Kardinaal Luigl Sincero is ln den afge- loopen nacht te drie uur overleden. Lulgi Sincero werd op 26 Maart 1870 te Trino Vercellese geboren en werd in 1892 tot priester gewijd. In 1919 werd hij be noemd tot secretaris van het H. College van Kardinalen, ln 1920 tot assessor van de H. Congregatie van het Consistorie. In het Consistorie van 23 Mei 1923 werd Mgr. Sincero tot Kardinaal gecreëerd en uitgeroepen. Als Kardinaal-diaken kreeg hij St. George in Velabro als titelkerk. In het Consistorie van 17 December 1928 kwam zijn verheffing tot kardinaal-pries ter. waarna hij op 11 Januari 1929 door Z.H. Paus Pius XI tot bisschop werd ge wijd,waarbij hij werd benoemd tot titu- lair-aartskardinaal van Petra. In het Consistorie van 13 Maart 1933 werd kar dinaal Sincero benoemd tot kardinaal bisschop van Palestrina. Kardinaal Sincero was secretaris van de belangrijke H. Congregatie voor de Oostersche Kerk en had verder zitting ln de H.H. Congregaties van het Consistorie, van de Sacramenten, van het Concilie, van de Kloosterlingen, van de Voortplan ting des Geloofs. van de Riten, van het Ceremoniëel, van de Buitengewone Ker kelijke Aangelegenheden en van de Se minaries en de Universiteiten der Studiën. Verder maakte de overledene deel uit van de Opperste Rechtbank der Apostoli sche Signatuur en was hij voorzitter van de Pauselijke Commissie voor de interpre tatie van de Codex van het Canonieke Recht. Kardinaal Sincero was protector van verschillende Orden en Congregaties, om. van de Orde van het H. Kruis (Kruis- heereni. van de Reguliere Kanunniken van Premonstreet en van de Orde der Cisterciënsers. ESTLAND. Protest te Moskou. De Estlandsche gezant te Moskou heeft opdracht gekregen, wegens de schending van het grensrecht door Sovjet-Russische militaire vliegtuigen bij de Sovjet-Russi sche regeering een protest in te dienen. Drie Sovjet-Russische militaire vlieg tuigen vlogen over de Oostelijke grens van Estland Zij cirkelden een tijdlang boven de stad Dorpat. om daarna weer naar Sovjet-Russisch grondgebied terug te vliegen De op een hoogte van 5 a 800 meter vliegende machines werden door plaatse lijke detachementen alsmede door de grenswacht, naar het scheen zonder resul taat beschoten. FRANKRIJK. I 6 Februari-herdenking. Gisteren hebben een aantal godsdien stige plechtigheden plaats gehad ter her denking van de slachtoffers van de onlus ten van twee jaar geleden. In de Notre Dame werd een rouwdienst voor de slachtoffers gehouden. Onder de talrijke menigte werden opgemerkt Chlappe, de voorzitter van den Parijschën gemeenteraad en het bureau van den raad. de prefect van het departement van de Seine, de prefect van politie en vele Senatoren en Kamerleden. In den ochtend werden door enkele groepen op de Place de la Concorde bloe men gelegd. Tegen elf uur veranderde het aanzien van het plein geheel; de politiemacht werd versterkt en een cordon van agenten om ringde de fontein, waarvan de voet toen reeds was bedekt met bloemen. Omstreeks dien tijd arriveerden talrijke delegaties op het plein, om op haar beurt een bloemenhulde te brengen; o.a. de bond van slachtoffers van 6 Februari, de Soli-1 darité Frangaise en de jeunesses patriotes. Alles had een kalm verloop. In de namiddag-uren had het défilé eenzelfde ingetogen karakter, doch alleen was de toeloop veel grooter. Er was een sterke politiemacht op de been Honderden wachtten om tot het symbolische terras te worden toegelaten. Geen enkel incident heeft zich voorge daan. Tegen het uur, dat de kantoren sloten, nam de toeloop op de Place de la Con corde. waarvan het midden intusschen geheel met bloemen was overdekt, nog aanzienlijk toe, maar ook nu bleef de menschenmassa rustig en waardig defilee- ren en deden zich geen incidenten voor. Toen om acht uur de menigte allengs wegtrok, kon een deel van den ordedienst worden opgeheven. 's Avonds hielden de politieke organisa ties van het hationale front een groote gesloten vergadering in een zaal aan de Rue de Rlvoli, bij de Place de la Concorde. Gisteren is het koningsmoordproces te Aix voortgezet met het verhoor van Rajtitsj en Posplsjal. Ook nu deed zich niets nieuws voor. ZUID-SLA VIË. Echec der regeering. De regeering is in de minderheid geko men in de commissi^ vam financiën der Skoeptsjina, welke me'f~l6 tegen 15 stem men de ontwerp-begrooting verwierp. De regeéring zal dus thans voor de Skoeptsjina moeten verschijnen met een ontwerp dat slechts door een minderheid in de financieele commissie is goedgekeurd. De uitslag van de stemming gaf aan- Ie'ding tot een helsch tumult in de finan cieele commissie. TURKIJE. De samenzwering tegen Kemal Ataturk. In het proces tegen de personen, die worden beschuldigd van het beramen van een aanslag tegen het leven van Kemal Ataturk, is een nieuwe zitting gehouden. Het eerste deel dezer zitting werd met ge- rloten deuren gehouden. In openbare zit ting hield de procureur-generaal zijn re quisitoir, waarin hij zeer zware straffen tegen alle beschuldigden eischte. ZUID-AMERIKA. Tegen het communisme. Het officieuze Chileensche blad „La Nacion" meldt, dat de regeeringen van Chili, Brazilië, Argentinië, Uruguay, Peru, Columbia en Ecuador, naar aan leiding van de jongste pogingen tot op stand in Zuid-Amerika. op het oogenblik besprekingen voeren, teneinde tot over eenstemming te komen inzake de maat regelen. die genomen moeten worden te gen de uit het buitenland afkomstige communistische agitatie. De laatste 24 uur, aldus wordt officieel medegedeeld, zijn in Chili tal van pogin gen gedaan, treinen te doen derailleeren. In verband hiermede zijn 206 personen gearresteerd verdacht van sabotage daden. Zij zullen ter beschikking gesteld wor den van militaire rechtbanken, die ge vormd zijn volgens het stelsel der staats spoorwegen. Van 't front. ROME, 7 Febr. (Reuter). Maarschalk Badoglio seint het volgende 117de leger- bericht: Van het Eritrea- noch van het Somali- front, valt iets bijzonders te melden. DJIBOETI, 7 Febr. (Reuter). Stefani deelt mede dat bij een ambulance bij Djijiga een sterk radiostation is gevon den, alsmede een stuk luchtdoelgeschut. Oproep van het Vatikaan? PARIJS, 7 Febr. iReuter). In de „Oeuvre" schrijft Madame Tabouls: „Het Vatikaan doet thans een beroep op allen, die te Parijs en Londen aan Italië een basis voor een overeenkomst kunnen verschaffen. Op het oogenblik zwijgen alle groote kanse larijen, doch men kan zich voorstellen, dat dit over een of twee maanden niet meer het geval zal zijn. Een van de compromissen, welke het meest de gunst van Engeland en Frank rijk genieten is gebaseerd op de neutrali teit van Abessynlë, Italië zou hiervan noch een kolonie maken, noch een man daat van den Volkenbond ontvangen. Op dat een overeenkomst mogelijk zal zijn, zal voor Italië de mogelijkheid worden ge schapen een verbinding tusschen Eritrea en Ogaden ten westen van Addis Abeba te maken, zooals Is voorzien in het verdrag van 1906. Natuurlijk zou deze overeenkomst geen zóne instellen, waar de Italianen zich kunnen vestigen, noch expansie voor de Italiaansche koloniën goedkeuren. Verdediging van Hoare. LONDEN, 7 Febr. (Reuter). Sir Samuel Hoare heeft aan de leden van de conser vatieve vereeniging in zijn kiesdistrict Chelsea een persoonlijke boodschap ge richt, waarin hij de omstandigheden uit eenzet welke hem er toe hebben gebracht met Laval de overeenkomst van Parijs af te sluiten. „Ik dacht aan den Volkenbond en het Britsche Emperium. Ik heb alles gedaan om het organisme van Genève te verster ken. Ik wilde het sterker en sterker zien. Ik ken de huidige zwakheid en wenschte een situatie te vermijden, welke den bond had kunnen vernietigen. NEDERLANDSCHE FORD. Slotdividend 4 <v. j. 7) pet. In de gistermiddag gehouden vergade ring van den raad van beheer van de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam werd besloten voor te stellen een slotdividend uit te keeren van 4 pet. (v. j. 7 pet.), hetwelk samen met het in October 1935 uitgekeerde Interim-dividend van 3 pet. (v. j. 5 pel;.) een jaardividend vormt van 7 (v. j: 12) pet. over-het boek jaar 1935. UNIE VAN IJSFABRIEKEN. Interim-dividend 2 De directie der N.V. Unie van Ijsfabrie ken bericht, dat in de gehouden vergade ring van den Raad van Commissarissen door haar, na goedkeuring van dien raad, besloten werd om over het boekjaar 1935 een interim-dividend van 2 °/o voor aan deelhouders beschikbaar te stellen, betaal baar 10 Februari a.s. Dit besluit werd ge nomen in verband met de ruime liquide middelen en met het feit, dat door een schatting van het. winstsaldo per ultimo 1935 dit interim-dividend toelaatbaar werd geacht. (Over 1934 werd een dividend uit gekeerd van 4 °/o). GEBOREN: Jaap, zn. van A. Prins en C. M. de Groot Johannes Gerardus, zn. van J. G. van Groeningen en C. J. Christiaanse Leen- dert, zn. van L. Paauw en W. Smid An- tonia Maria, dr. van C. P. G. Juffermans en Chr. A. v. Schagen Agatha Johanna, dr. van Th. M. v. Teijllngen en C. A. van Latum. OVERLEDEN. H. Krabbe, m., 79 j. J. Arnoldus, zn. 10 mnd. J. W. v. Leeuwen, zn., 20 mnd. F. Schreuder, m., 45 j. M. C. Nleuwen- i hoven, dr., 42 j. ENGELAND. De vleesch-staking te Londen. De staking van het personeel te Smith- field duurt nog in vollen omvang voort. Gisteren hebben de stakers op het abattoir een massavergadering gehouden, waarop besloten werd gezamenlijk naar de havenwerken van Londen op te trek ken, om te trachten de havenarbeiders te bewegen tot aansluiting bij de staking. Daar de vakvereeniging der havenarbei ders de staking der vleescharbeiders als onwettig beschouwt, hadden de stakers echter weinig succes. Onder sterke po- "tiebewaking marcheerden zij later weer -rug naar Smithfield. Ds aanvankelijke vleeschschaarschte, tie de beide eerste dagen van de staking in Londen merkbaar was, is intusschen door een reorganisatie van den toevoer bijna geheel opgeheven. VEREENIGDE STATEN. Beschuldiging tegen Japan geuit. De Democratische afgevaardigde Sirovich heeft in de bijeenkomst van de Marine- Commissie van het Huis van Afgevaardig den een sensationeele beschuldiging geuit. Hij verklaarde n.l. dat de Japansche vaar tuigen, die nabij de kusten van Alaska komen, zoogenaamd om te visschen, zich daar inderdaad met militaire bedoelingen bevinden. Volgens den afgevaardigde doen zij peilingen, nemen foto's van de kustlijn en zoeken naar geschikte plaatsen voor de vestiging van vliegkampen en onderzeeërs bases. Hij voegde er nog aan toe, dat Japan het voornemen heeft zich in geval van oor log van Alaska meester te maken voor de levensmiddelen-voorziening daar de Japan, ners vischeters zijn. Het Amerikaansche verbond van vak verenigingen deelt mede dat het aantal werkloozen in December 1935 11.401.000 be droeg, tegen 15.653.000 in Maart 1933. De staking te Pekin is geëindigd. IJMUIDEN, 7 Februari. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.20; Griet per kist van 50 KG. f.2613; Tongen per KG. f. 0.750.65; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 147.50; Middelschol per kist v. 50 KG. f. 1410; Zetschol per kist van 50 KG. f. 1512.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.146.80; Bot per kist van 50 KG. f. 11.506; Schar per kist van 50 K.G. f. 133; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 29—9; Gullen per kist van 50 KG. f.6 206; Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.80—2.00. Aangekomen de logger SCH. 69 met f. 1015. UIT HET VERRE OOSTEN. Om Mongolië. Van half officieele zijde wordt medege deeld dat Buiten-Mongolie en de Sovjets zich langs de geheele grens voorbereiden tot een oorlog en steeds meer incidenten hebben hier plaats. Dat is de reden waar om troepen van Japan en Mandsjoerije naar de grens zijn gezonden. (Zitting van heden). REDE VAN DR. COLIJN. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting 1936. De minister -president, de heer Colijn, benandelt de politieke positie van het kabinet. Het is hier te lande geen gebruik dat een nieuw kabinet dadelijk een votum van vertrouwen van het parlement vraagt Spr. verklaart dat z.l. steeds aan de vorming van een extra-parlementair ka binet een poging tot vorming van een parlementair kabinet vooraf behoort; te gaan. Dit is ook in Juli.'35 geschied. Spr. achtte toen het optreden van dit kabinet gerechtvaardigd, daar spr. reden had om' te rekenen op het vertrouwen der Staten-Generaal. De positie van dit kabi net is weinig anders dan die van het vorig kabinet. Spr. zegt dat de quaestle 'der devaluatie beter bij de desbetreffende hoofdstukken kan worden behandeld. In afwachting van de commissie, die moet trachten het onderwijs-etrulkelblok oo te ruimen is het beter daarover nu niet veel te zeggen. Moge die commissie er in slagen ook wegens de verkiezingen ln 1937. wanneer zulke kwesties kunnen wor den gemist als kiespijn. In het Plan van den Arbeid worden de economische problemen behandeld van socialistisch standpunt Wie geen voor stander is van staatssocialistisch streven, moet tegenstander zijn van de grondge dachte ervan. De Regeering kan niet in stemmen met dit plan. Niet minder dan het Parlement zou de Regeering verlangen dat de 60 millloen voor het Werkfonds reeds konden zijn verwerkt. De regeering kan het Plan ook om zake lijke gTonden niet aanvaarden. Wat er bruikbaar van is, doet de regeering reeds. T. a. v. het vraagstuk der industrialisatie is er geen verschil tusschen minister Gelis- sen en het kabinet. Spr. wijst er op dat menig bedrijf staande bleef dank zij den steun der regeering. In de metaalnijver heid werken 7500 man meer dan 3 jaar geleden. - Relatief is becijfert spr. het werk loosheidspercentage van Nederland niet ongunstig, vergeleken met andere landen. De kostprijs onzer productie moet zbo verlaagd worden dat uitvoer en concurren tie mogelijk zijn. Devaluatie is een slinksche loonsverla ging onzer arbeidende bevolking en van deze regeering niet te verwachten. We kunnen er komen in ons land, als we de werkelijkheid onder de oogen dur ven zien. Over haar standpunt t.a.v. gezagshand- having meent de regeering wel tevredefa te mogen zijn. Het rood-wlt-blauw is reeds 3 eeuwen de officieele vlag en behoort dat te blij ven. Spr. is overtuigd dat het gevaar vari ver splintering der partijen door ons evenredjg kiesrecht bevorderd wordt. De Staat als zoodanig heeft geen, be moeienis fnet het godsdienstige, doch lï- daardoor niet atheïstisch; in godsdienstig opzicht zells het tegendeel Eendrachtig en in geloovig Godsvertrou wen kan ons volk door de tegenwoordige moeilijkheden heenkomen. De Minister van Financiën verklaart dat de raming der middelen voor 1935 juist is gebleken te zijn. De crisis-inkomsten belasting is ingetrokken, omdat ze onbillijk was. Een belasting op de besloten vennoot schappen is in onderzoek. Nog steeds zoekt de minister naar middelen om belasting- vlucht te achterhalen. Het vraagstuk der vrijgezellenbelasting is nog slechts in on derzoek. Een blllljker verdeeling der be lastingen is wellicht mogelijk, maar ver hooging niet. De regeering onderzoekt of er nog verdere vereenvoudiging van den staatsdienst mogelijk is. Het Plan van den Arbeid heeft de groote fout dat het niet begonnen is met zich te stellen op den bodem der werkelijkheid, de verminderde welvaart. Het geld voor het plan -is niet te vinden ln dien zin, dat men het den Staat niet wil leenen. BINNENLAND. AUTO VAN DEN DIJK GESTORT. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is op de Weesperzijde bij de Kruislaan-te Amsterdam de bestuurder van een per sonenauto, toen hij plotseling moest uit wijken voor een wielrijder, van den dijk gereden. De bestuurder, de 57-jarige heer Solberg uit Hilversum liep, ofschoon de auto in zijn val over den kop was geslagen, slechts enkele lichte verwondingen, in hoofdzaak ontvellingen op. De wielrijder, een 21-jarige Amsterdam mer, werd nog even door de auto geraakt en was met zijn rijwiel komen te vallen. Ook hij kon ter plaatse worden verbon den, evenals de 47-jarige chauffeur van een gemeente-autobus, die achter den. personenauto rijdend, plotseling had moe ten remmen, waarbij hij tegen dé voor ruit was geslagen en lichte verwondingen aan het hoofd had opgeloopen. De personenauto, die vrij ernstig geha vend was, is eenigen tijd na het ongeval, op den weg gebracht. DE POSTVLUCHTEN. De „Kwak" op thuisreis is te Bagdad aangekomen en de „Lijster" op uitreis te Bandoeng. DE MIJNWERKER DIE DYNAMIET- PATRONEN LEVERDE. De mijnwerker M. uit Kerkrade, dié de vorige week werd gearresteerd wegens jiefstal van dynamtei -patronen en deze Vi, ..Veivko,<rht aan dievenbende van „Witte Nells is door de Justitie te 7-,volle op vrije voeten gesteld. M. is als mijnwerker ontslagen zal wegens diefstal worden vervolgd. t—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2