76ste Jaargang VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 No. 23273 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. EERSTE NEDERLANDSCHE Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2S00 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 36 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.). rt DE DIËSVIERING. De vaarjool gaat niet door. Op verzoek van den rector-magnificus, heeft het Collegium van het Leidsch Stu dentencorps besloten de morgen te hou den vaarjool evenals de fakkeloptocht met serenade geen doorgang te doen vin den. Dit verzoek houdt verband met het overlijden van den oud-hoogleeraar mr. H. Krabbe. VOORDRACHT VAN PROF. Dr. O. NEUGEBAUER. Op uitnoodiging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland zal prof. dr. O. Neugebauer uit Kopenhagen een tournee maken door ons land, waarbij hij op 13 Febr. a.s. alhier zal spreken over „Die Astronomie im Altertum". Dr. E. J. Dijksterhuis uit Oisterwijk schrijft ons over prof. Neugebauer het volgende: Onder de hedendaagsche beoefenaren van de geschiedenis van wiskunde en astronomie neemt prof. Otto Neugebauer misschien wel de eerste, maar in ieder ge val een zeer bijzondere en eenige plaats in. Een gelukkige combinatie van wiskun digen en taalkundigen aanleg maakte het hem mogelijk, een op zelfstandige studie der oorspronkelijke bronnen gebaseerd diepgaand onderzoek te verrichten over de Aegyptische en Babylonische wiskun- den, waardoor onze denkbeelden over de phasen van ontwikkeling, die het wiskun dig denken en kunnen voor de Helleen- sche periode heeft doorloopen, tot in den grond gewijzigd zijn. De resultaten van zijn nasporingen op deze gebieden worden samengevat in zijn „Vorlesungen über Ge- schichte der antiken mathematischen .Wissenschaften", waarvan het eerste deel, getiteld „Vorgriechische Mathematik" in 1934 het licht zag. Sindsdien verscheen als vrucht van een jarenlange werkzaam heid van zijn hand een volledige uitgave van alle bekende wiskundige spijker schriftteksten, waarin men van iederen tekst der Babylonische wiskundige litte ratuur transcriptie, vertaling en kommen- taar en van de meeste ook nog een auto- en photographie vindt. Prof. Neugebauer betrekt ook de oude astronomie in den kring van zijn onder zoekingen; ook over dit onderwerp zal hij in Februari 1936 in de verschillende uni versiteitssteden van ons land het woord komen voeren. De komst van dezen merk- waardigen geleerde mag met groote span ning tegemoet worden gezien. VOORSTEL AAN DEN RAAD. Van den heer Goslinga. Het raadslid, de heer T. S. Goslinga, heeft den Raad het volgende amendement voorgesteld op punt 12 der agenda van 10 Febrauri as.: a. het garantiebedrag, dat op 27 Mei 1935 is bepaald op f. 3000 te verhoogen tot f. 3894.24; b. het op 27 Mei 1935 ter beschikking van Burgemeester en Wethouders gestelde crediet van f. 1000 voor het in gereedheid brengen van het terrein der veemarkt voor de te houden veetentoonstelling c.a. te verhoogen tot f. 2333.90: c. de overgelegde begrootingstaat D dienovereenkomstig te wijzigen; d. de bedragen bedoeld onder sub a en sub b van dit amendement ter beschik king van de Commissie voor de Veeten toonstelling te stellen, onder aftrek van hetgeen reeds betaald is. NOORD-ZUID HOLL. TRAMWEG MIJ. Bij de conferentie met de directie van 8 Oct. j.l. heeft de directie de toezegging gedaan 1/4 van de inkoopsom voor opname der betrokken personeelleden in het O.O.- fonds voor haar rekening te willen nemen, mits een flinke meerderheid van dit per soneel tot het fonds toetreedt en derhalve de bedragen van 3/4 van de inkoopsom men betaalt. De directie heeft zich daarna met een aanschriiving tot het betrokken personeel gewend, met de vraag of het op de gestelde voorwaarden ai dan niet tot het fonds wenscht toe te treden. Naar aanleiding hiervan zijn de vol gende antwoorden binnengekomen. 49 per soneelleden wenschen niet als lid toe te treden, 8 personeelleden hebben geen be richt gezonden 6 personeelleden wenschen wel lid te worden. Naar aanleiding van dezen uitslag, waarbij bl"kt dat slechts 10 van het personeel in Waterland be reid is op de gestelde voorwaarden als lid toe te treden merkt de directie op. dat er Toor haar geen gegronde aanleiding be- ttaat. haar toezegging gestand te doen. RESIDENTIE-ORKEST. Grandiose prestatie's van Issaye Dobrowen. Soliste: Jo Vincent. Jo Vincent. Nóg klinken ons de ovationeele toejui chingen voor den dirigent Issaye Dobro wen in de ooren: 't was dan ook in menig opzicht 'n sensatloneele avond! Dobrowen dirigeert, gelijk Votto, uit 't hoofd. Maar overigens: wélk een contrast. Een demo nische geest gelijkt hij, zichzelf uitlevend op het podium, eerst in een roes van hartstocht en van gevoel zijn hoogste troeven uitspelend. Hij dirigeert in gela denheid, met een kracht, een expressie en een spanning, die aanvankelijk verbazing, wellicht zelfs afweer van deze ongewoon- overrompelende visie wekt, tenslotte ech ter slechts bewondering afdwingt in wer ken, die zijn wereld beteekent! Man Wan heftigste uitersten, zoo in weergave als in belevenis, man van zie dende kolken van emotie's, één, tegen wiens interpretatie's wellicht duizenderlei bemerkingen te maken zijn waarover lang en fel gedebatteerd kan worden, maar die Toch orkest en auditorium slaat in elec- triseerende geestdrift. Temperamentvol, scherp, heerschend, diep-dóór-dringend, telkenmale breed uitvallend met wilde grijpgebaren is zijn machtige mimiek, zijn geconcentreerde wil suggereert het orkest- materiaal. Het is rustiger, bezonkener di- rlgeertechnlek gewend, wordt nu echter opgezweept tot uiterste krachtsinspanning en intensiefste overgave onder deze sata nische leiding, vèr geheven boven de tra- ditioneele norm. Grenzen worden onder dezen virtuosen Dobrowen overschreden, 't Is hem om het even. of alles wel vol komen uitgewerkt is, of een passage ruw klinkt: hij overziet met breede visie het gehéél, meegesleurd en allen meesleurend door stroomen van passie. Onder zijn fel- uitschietend gebaar, dat 't gansche li chaam in levende beweging brengt, wordt muziek een openbaring, weergegeven, zoo als zij werkelijk bedoeld, gevoeld is en veelal met hartebloed werd neergeschre ven. 't Kan óók anders: minder uiterlijk biologeerend hoewel dit bij iemand als Dobrowon zeker géén pos" ismet dan soms evenwichtiger of edeler resultaat. De ouverture Leonore III van Beethoven wordt nu onder Dobrowen het „geweldige drama", waarvan Wagner getuigde, com pact. raak en energisch voor ons geplaatst. Wellicht harmonieeren wij hier nog met méér beperking, beheersching, omdat wij dat zoo gewend zijn. Maar Dobrowen's landgenoot Tschaikowsky wordt in de 5e symphonie magistraal verklankt: in het eerste deel misten wij den constructieven opbouw, flarden van passie trokken te on samenhangend voorbij, doch wat verder volgde was in één woord subliem, schonk enorme emoties van bezetenheid, stijgend van climax tot climax, eindigend in een jubelende apotheose, weergegeven met 'n grenzenloozen durf en een brandend-ver voerende compressie. Na de triomfale slotklanken ontlaadde het gemoed van allen zich in een spon taan. langdurig gejuich,' in volledige be wondering als men ook was voor het or kest. dat. zich zóó wist om te schakelen en aan te passen bij zulk een exorbitan- ten geest. Het kénde geen vermoeidheid. Behalve de genoemde, bekende werken plaatsruimte gedoogt niet er meer van te zeggen leerden wij met de „Poème ae l'Extase", de visionaire, metaphysische persoonlijkheid van den Rus Skrjabin (1872—1915) Dobrowen's leermeester voor compositie nader kennen. Een geniaal en eigenaardig talent, o.a. van meening, dat iedere klank met een speciale kleur een eenheid vormde en zulks tot een synthetische kunst wilde op bouwen. Zoo wordt bijv. de muziek van zijn „Symphonisch- Dichtung" „Promo- theus" (Le Poème du Feu) door een kleur en lichtsymphonie begeleid, genoteerd vol gens een bepaald systeem (Clavier a lumière). Maar vóór alles werd deze waarlijk gigantische figuur, ook gigantisch in zijn levensstrijd, tijdens zijn scheppen geïnspi reerd en beheerscht door zijn philosofi- sche levensbeschouwing, die voeren wil naar hooger levensplan, te bereiken in extatischen toestand. Zoo leidt Skrjabin's gedicht tot een vervoerende bewogenheid na zacht-vlietende golvingen, onderbroken door heftigschokkende climaxen, ondanks alle realiteit, toch ook getuigend van een mystiek gemoedsleven, waarvan tevens zijn orginieele wijsgeerige beschouwingen getuigen. Daarbij verrijkte deze interes sante figuur de muzikale uitdrukkings wijze. waardoor velen zich lieten beïnvloe den. Een Serge Prokofief bracht echter een reactie tegen de gevaren eener zoo danige mystieke vervoering. Wij denken zoo, dat niet een ieder Skrjabin in zijn hooge en fantastische vluchten, ook van gevoel, kan volgen, doch het werk ls toch een adembeklemmende reis naar extatische regionen, mede impo neerend door de waarlijk schitterende in strumentatie. Naast Wagner-invloeden openbaart zich hier een geheel eigen we reld, met ongewoon kleurige beelden. Ook ditmaal een meeslepende, grandiose ver tolking der uiterst moeilijke partituur. Dobrowen was in zijn element: briljant en effectvol de leiding, maar toch verant woord bij een man als hij. Als een ongerimpeld meer van eenvou dige beminnelijkheid, van rust en melo- dieuse bekoring, leek tusschen al deze or- gleéen van klank en orkanische beroerin gen, de zang van Jo Vincent in een serie Italiaansche volksliederen, voor klein or kest en sopraan bewerkt door Athon van der Horst, in Leiden o.a. bekend als diri gent der zangver. „Sursum Corda". Een cyclus, die door haar sereniteit en poëti sche sfeer het pleit won en voor menig repertoire een aanwinst zal blijken te zijn. De kundige instrumentatie van v. d. Horst beantwoordde aan wezen en bedoeling, ge schiedde met verfijnden smaak en veel stijlbegrip. Jo Vincent zong op de bekende, uitnemende wijze, het lage register wint aan volheid: wéér viel op. hoe prachtig deze stem geëgaliseerd is, al klonk zij aanvankelijk eenigermate gevoileerd. Haar zang verwierf eveneens groot succes, waar in ook Anthon van der Horst, in de zaal aanwezig, betrokken werd. Het orkest heeft gevoelig gesecundeerd, Dobrowen bleef opvallend ingetogen, tusschen de uitbarstingen elders, 't Was dus een avond van evenementen, die menigeen heeft wakker geschud en ons allen gefascineerd en gestimuleerd heeft. De zaal was stamp vol. waarschijnlijk als gevolg van den grooten roep, die Dobrowen reeds voor uitging! Het heeft ons groot genoegen gedaan, dat met onze opmerking van de vorige maal inzake de rinkelende telefoon, die steeds zoo storend werkte, rekening is ge houden. Naar wij vernamen, zijn daar tegen de noodige maatregelen getroffen. Oprechten dank daarvoor aan de autori teiten, mede namens het concertminnend publiek! NED. VER. VOOR VROUWENBELANGEN EN GELIJK STAATSBURGERSCHAP. Drie vrouwen-avond. In de muziekschool der Mij. voor Toon kunst hield de afd. Leiden van de Ned. Vereeniging voor Vrouwenbelangen en ge lijk Staatsburgerschap gisteravond een „Drie vrouwenavond". De voorzitster mevr. Alings, heette de aanwezigen en speciaal de spreeksters, mevr. M. Bakker—Nort, lid van de 2e Kamer, mevr. mr. N. C. Corry Tendeloo en mevr. Louise Kooiman, declamatrice, har telijk welkom. Hierop kreeg mevr. Tendeloo het woord over: „De vrouw in de maatschappij". Een honderd jaar geleden, aldus spr., was het onmogelijk over een dergelijk on derwerp te spreken. De vrouw hoorde in het huisgezin thuis. Thans is in dezen toestand een groote verandering gekomen. Voor een groot deel is dit te danken aan de z.g.n. vrouwenbeweging. Deze beweging was het gevolg van den grooten drang naar vrijheid, waardoor de 19de eeuw wordt gekenmerkt. Door mede zeggenschap in de landsregeering hoopten de vrouwen verschillende noodtoestanden uit den weg te kunnen ruimen. Tenslotte is deze strijd uitgedraaid op een strijd om het kiesrecht, wat slechts een middel was om tot het doel te komen. Als tweede factor noemde spr. het ge brek aan arbeiders bij het einde der 19de eeuw. Door verschillende uitvindingen is het huishouden veel vereenvoudigd, waar door de vrouw meer vrijen tijd kreeg. Ais vrouwen zijn wij verplicht om het beste wat wij in ons hebben in de maatschappij te brengen. De vrouw, aldus spr., die opgaat in haar huishouden heeft haar taak slechts ten deele vervuld. Het zou echter een booze wereld zijn waar de moeder niet het middelpunt van het gezin vormde. Bij den strijd om het kiesstelsel hebben we echter het doel uit oogen verloren. Er is nog zoo ontzettend veel te doen, oa. ver betering van de huwelijks wetgeving, ver betering van de positie van de ambtena res. Wij zijn vergeten dat wij de handen ineen moeten slaan om onze positie te verbeteren, te versterken. We werken wel, maar niet doelbewust, recht op een be paald doel af, De vrouwen zijn niet solidair RECLAME. 8366 De EERSTE NEDERLANDSCHE is van 1882 DE VERZEKERINGSBANK DE NIEUWE is een dochtermaatschappij van De EERSTE NEDERLANDSCHE en werd in 1902 geboren Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a IM. N O O M E N en hierin ligt de groote fout. We moeten werken op onze eigen manier. Den man moeten we niet imiteeren. We moeten zoeken wat nieuw is. Alle arbeid in de maatschappij kan tot dit nieuwe mee werken. Een voorbeeld zouden we kunnen nemen aan de Fransche vrouwen, die wel geen kiesrecht hebben, maar waarmee toch wel degelijk in de maatschappij reke ning wordt gehouden. We moeten er, aldus spr., van doordrongen zijn, dat voor ons in de maatschappij een groote plaats is weggelegd. Vervolgens sprak mevr. BakkerNort over: „Vrouwen past op uw zaak". Het is voor ons, aldus spr., een groote teleurstelling dat we de laatste tijden met onze rechten weer den verkeerden kant opgaan. In den oorlogstijd heeft de vrouw op uitnemende wijze den man op vele plaatsen in de maatschappij weten te ver vangen en daarmee haar kunnen duidelijk aangetoond. Trouwt een vrouw, dan is het bij ons regel, dat de vrouw zich uit de maatschappij terugtrekt. De regeering ontslaat zelfs de gehuwde ambtenares. We weten echter allen maar al te goed, dat de getrouwde fabriekarbeidster niet voor haar plezier in de fabriek werkt, maar omdat het noodig is. De meeste vrouwen zijn nog niet genoeg doordrongen van de onrecht vaardige behandeling, die vele vrouwen ondergaan. Dat de vrouw het eerste het slachtoffer is van deze slechte tijden is alweer de schuld van de slechte vrouwen organisatie. Vervolgens wijdde spr. breed voerig uit over de huwelijkswetgeving in ons land. Wij wenschen, aldus spr. een huwelijkswetgeving gebaseerd op de gelijk- gerechtigheid en gelijkwaardigheid tus schen man en vrouw. Ongeveer 80 °/o van de Nederlandsche vrouwen trouwt. Uit dat getal blijkt wel 't belang, dat alle vrouwen bij een goede huwelijkswet hebben. De rechtsche partijen willen, dat alle vrouwen opgevoed worden in het huishouden. Maar wij vrouwen, al dus spr., vragen het recht tot ontwikkeling van onze volle capaciteiten. Vervolgens stond spr. stil bij het ontslaan van de ge huwde onderwijzeres. Hiermede berooft men de laagste klasse van de lagere scholen van de geroutineer de onderwijzeres-moeder. Men doet dit onder het voorwendsel van arbeidsverrui ming voor mannen en tegelijkertijd werd het aantal leerlingen per klasse vergroot. Met een opwekkend woord voor de ver eeniging besloot mevr. BakkerNort haar rede. Van de hierna gegeven gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. Vervolgens droeg mevr. Louise Kooiman „De kleine parade" van Henriette v. Eyck voor. De voorzitster sprak daarop woorden van dank tot de dames, die dezen avond haar medewerking hadden verleend en sloot daarop de vergadering. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, afdeeling Arbeidsbemidde ling, stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Bouwvakarbeiders: baggerlieden 4, be hangers 35, betonwerkers 76, betonvlech- ters 42, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 1, glazenwasschers 9, granietwerkers 12, grondwerkers 107, heiers 2, metselaars 173, opperlieden 125, schilders 246, sloopers 7, steenbikkers 2, steenhouwers 5, straatma kers 7, hulp-straatmakers 13, stucadoors, witters 73, timmerlieden 303, uitvoerders 8, voegers 21, ongesch. bouwarb. 10. To taal 1282. Fabrieksarbeiders: bleekers 16. lompen sorteerders 20, vellenblooters 3. zeepfabr.- arb. 5, steenfabr.arb. 133, ongesch. Fabr.- arb. 75. Totaal 252. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 98, reizigers, colp. 44, winkelbedienden 38, in casseerders 11, musici 6, onderwijzers 11, overheidspersoneel 11, verplegers 2. - To taal 221. Hotel-café-pers.: huispersoneel 15. kell- ners 45, koks 10. Totaal 70. Houtbewerkersbeddenmakers 2, houtbe werkers 86, kistenmakers 8. kuipers 9, lijs tenmakers 4, mandenmakers 2, meubel makers 35, meubelstoffeerders 20, poli- toerders 2, ongesch. arbeiders 30. To taal 198. Kleermakers: kleermakers 73, kappers 6, schoenmakers 6. - Totaal 85. Land. en tuinarb.: bloemisten 49, land arbeiders 28, tuinlieden 30, warmoeziers 10. ongesch. landarb. 8. Totaal 125. Metaalbewerkers: bankwerkers 139, blikbewerker.s 33, burgersmeden 40 cras- seurs 1, electriciens 55, gasfitters 16, ge reedschapmakers 2, instrumentmakers 5, isoleerders 6, kernmakers 1, kettingsme den e.d. 34, klinkers 14, koperslagers 4, BINNENLAND. De Olympische winterspelen; een onge luk met de Nederlandsche vier-persoons- bob; het ijshockeytournooi begonnen; freule Schimmelpenninck van der Oye 13e in den afdalingswedstrijd. (Sport, 3e en le Blad). Ons parlementair overzicht. (4e Blad). Tumult te Amsterdam bij de film „Hel- denkermis". (Gemengd, 3e Blad). Een oplichtingszaak voor de Haarlem- scbe rechtbank. (Rechtzaken, 3e Blad). Insta'fctie staatscommissie voor de her ziening der Grondwet. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Belgische socialisten voor defensie uitbreiding. (Buitenland, le Blad). Een rustige 6 Februari-herdenking te Parijs. (Buitenland, le Blad). Roeydi Ares over de besprekingen te Parijs. (Buitenland, le Blad). De Zuid-Amerikaansche staten zoeken een gezamenlijk front om op te treden tegen het communisme. (Buitenland, le Blad). Overleden is kardinaal Sincero, 65 jaar oud. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. lab.bedienden 1, lasschers 12, loodgieters 57, machinisten 25, metaalboorders 6, me taaldraaiers 15, metaalschavers 12, me taalslijpers 4, metaalzagers 1, monteurs 25, pianostemmers 2, polijsters 1, ponsers 7, rijtuigschilders 1, rijwielherstellers 14, scheepstunmerl. 9, stokers 25, tegenhou- ders 17, verw.monteurs 17, voorslaanders 9, voorjvarmers 3, vulcaniseurs 1, vuur werkers 11, wagenmakers 7, ijzerwerkers 47, zandvormers 5, zilversmeden 1, onge schoolde arbeiders 43. - Totaal 728. Sigarenmakers: sigarenmakers 9, sig.- sorteerders 4, strippers 2. - Totaal 15. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, technikers 10, teekenaars, opz. 16, werk meesters 15. - Totaal 48. Textielarbeiders: Hekelaars 4, katoen drukkers 29, kluwers e.a. 9, luikers 11, plaatsnijders e.a. 22, schrobbelaars 4, spinners 41, spoelers 3, sterkers 3, strijkers 13, wevers 111, wolbewerkers 36, ongesch. textielarb. 68. Totaal 349. Transportarbeiders: chauffeurs 128, em- balleurs 4, exp.knechten 20, koetsiers 18. loopknechten 56, magazijnkn. 64. schip pers 105, spoor- en trampers. 17. wakers 5, transportarbeiders 66, losse arbeiders 460. - Totaal 952. Typografen: boekbinders 31, boekdruk kers 25, fotografen 2, hulp-vakarb. 4, let terzetters 28, steendrukkers 2. - Totaal 88. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 94, mo lenaars 1, ovenisten 4, slagers 63, suiker bewerkers 25, wijnkooperskn. 8, zoutzie- ders 3, zuivelbereiders 4, ongesch. Voed.- arb. 37. - Totaal 239. Vrouwen: breisters 1, bakers 1, bor duursters 1, naaisters 15, maasters 1. win keljuffrouwen 23, kantoorpersoneel 35, leerl. kapsters 5, apothekersass. 1, mees ters in de r. 1, onderwijzeressen 4, boek- bindsters 1, kinderverzorgsters 3. ser veersters 1. strijksters 3, verpleegsters 12, teckenaressen 1, huisel. diensten 170, fa- br.arbeidsters 63. - Totaal 382. Alg. Totaal 4984. 7 Febr. 1935 4601; 8 Febr. 1934 3666. Benevens 59 ged. werk- loozen en 3 werkverschaffing. n DE SPORTVELDEN IN DEN LEIDSCHEN HOUT. Met betrekking tot het destijds door den gemeenteraad aangenomen voorstel tot uitvoering in werkverschaffing van de doortrekking van den Wassenaarsche weg en den aanleg van sportvelden in den Leidschen Hout, vernemen wij. dat ten aanzien van eerstgenoemd werk moeilijk heden ziin gerezen met het Rijk en de ge meente Oegstgeest, waardoor voorshands van de uitvoering is afgezien. Het ligt thans in het voornemen om het verband tusschen beide projecten op te heffen, waardoor tot uitvoering van het tweede plan kan worden overgegaan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Naamlooze Vennootschap van Cleef's Manufacturen-, Bedden- en Tapijtenhan- del, Haarlemmerstraat 172/174, Leiden. Opheffing filiaal: Amsterdam, de la Rey- straat 1, Vestiging filiaal: Oyerveen, Ramplaan 48: Leiden, Haarlemmerstraat 179 N V. Algemeene Boek- en Handelsdruk kerij voorheen Batteljee en Terpstra, Oude Rijn 39, Leiden. Opheffing Bijkan toor: Breestraat 41, Leiden, (d.d. 31 Juli 1935).

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1