mm 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Februari 1936 Vierde Blad No. 23273 PARLEMENTAIR OVERZICHT „Het Mysterie der Mondscheinsonate". JCIN/T EN IITÏEIEN ZEEPPOEDER Geeft overvloedig schuim.I EERSTE KAMER. ALGEMEEN DEBAT OVER DE RIJKSBEGROOXING. Ook gisteren hebben zich tijdens het algemeen debat geen politiek-schokkende gebeurtenissen voorgedaan. Merkwaardig, hoeveel aandacht er ook in deze discussie wordt gewijd aan het Plan van den Arbeid der sociaal-demo craten. Professor Diepenhorst heeft er zoo wat heel zijn rede aan besteed. Zooals wij reeds gisteren hebben gezegd, gaan wij op de bijzonderheden van dit deel der dis cussie, dat buiten de regeerings-politlek omgaat, niet ln. In een van goedmoedig sarcasme aan alle kanten druipende rede heeft de Amsterdamsche hoogleeraal' het Plan gecritiseerd. Suggestie genoeg riep hij uit. plan-vlaggen, plan-vaandels, plan-fakkels, plan-poëzie, zelfs is het ca rillon van den Dom over het Plan in be weging gekomen en stellen de sociaal democraten het voor, alsof met dit Plan ons volk uit de crisis kan worden gered, maar hier tegenover stelde de heer Die penhorst critiek op het financieele en economische gedeelte van het Plan, dat met de millioenen goochelt, maar naar zijn overtuiging die millioenen niet vin den zal; dat koopkracht verschuift en koopkracht vernietigt; dat wellicht eenige jaren werkverschaffing kan brengen maar dan? En toch was de professor verheugd over het plan, aangezien er uit blijkt dat de sociaal-democraten het oude sterke Marxisme en de leer van den klassenstrijd laten varen. Want het Plan wil de crisis opheffen, terwijl het Marxisme leert dat crises moeten dóórwoeden en de komst van het socialisme zullen verhaasten. Het spreekt vanzelf, dat de sociaal democraten op den aanval van den heer Diepenhorst (ook de heeren Gelderman en de Marchant d'Ansembourg hebben trouwens critiek op het Plan geoefend) het antwoord niet schuldig zijn gebleven. De heeren Mendels en, in het bijzonder, de la Bella hebben er hun lezing tegen overgesteld en er op gewezen, dat men hier dan toch maar te doen heeft met een ernstig en grondig bestudeerde poging, om in den bestaanden toestand verbetering te brengen en de omvangrijke werkloosheid te verminderen. De argumenten ter ver dediging van het Plan zijn overigens be kend. De heer Mendels heeft ook de positie van het kabinet besproken, politieke be schouwingen gehouden, en de meening be streden dat men met een nieuw kabinet te doen zou hebben. Een theoretische kwes tie overigens. Ook het financieele beleid ■besprak hij, waarbij hij eenige critiek oefende op het feit, dat het ontwerp crisis-winst-belasting is ingetrokken. Bij voorbaat protesteerde de heer Mendels te gen een wijziging van art. 7 der Grond wet, waardoor preventief toezicht op de drukpers zou worden ingevoerd. In de stormen van dezen tijd moet de demo cratie behouden blijven en invoering van perscensuur zou een aanranding dier democratie zijn. Namens de liberale fractie heeft de heer Gelderman zijn instemming met het re- geeringsbeleid te kennen gegeven, en zijn vreugde uitgesproken over het aanblijven van dr. Colijn als Minister-President. Op economisch gebied verklaarde hij zich voor ordening, maar niet voor ordening van bovenaf, zij moet uit het bedrijfs leven zelf opkomen. Het bekende stand punt der liberalen. Voor devaluatie bleek de heer Gelderman niet te gevoelen; dit is een middel, waarvan geen terugkeer mogelijk is. en de resultaten ervan, zooals zich die elders hebben getoond, zijn niet moedgevend. Bevordering van industria lisatie achtte de heer Gelderman goed, maar hij zou het verkeerd vinden, als door middel van staatsgeld reeds bestaande industrieën werden bemoeilijkt. De heer Gelderman verklaarde zich voor verbete ring van het kiesstelsel, mits met behoud der evenredige vertegenwoordiging. Voor de nationaal-socialisten voerde de heer de Marchant et d'Ansembourg het woord. Het trekt de aandacht, dat steeds deze afgevaardigde spreekt; de heer van Vessem zwijkt, die zoekt blijkbaar zijn specialiteit in het stellen van schriftelijke vragen. De heer de Marchant (die het Plan van den Arbeid een vertwijfelde po ging van een radeloos Marxisme noemde") betoogde dat de crisis het gevolg is van het demoliberale systeem en dat op het bestaande stelsel geen behoorlijke staat is te bouwen. Spr. betoogt, dat het parlementarisme tot onvruchtbaarheid moet leiden. Het is mogelijk, dat minister Colijn de sterke man is. als hoedanig men hem drie jaar geleden heeft begroet, maar dan is gebleken, dat die sterke man niets kan uitvoeren als hij rekening moet houden met den wil van ten minste 76 van de 150 parlementsleden. Voorts zet spr. uiteen, dat de partijen in het parlementarisme geen meerderheid kunnen krijgen, daarom met elkaar moeten samenwerken en compromissen met elkaar moeten sluiten. De heer Colijn is slechts minister bij de gratie der partijen, zoolang hij compromissen sluit. Als dit parlement tot zijn laatste rust zal zijn gelegd, zal de Koningin den man aanwijzen, die geen Compromissen noodig heeft om te kunnen regeeren. Er zijn er in de Kamer en mis schien wel in de rijen der ministers, die het in hun hart met ons eens zijn. Het is niet noodig, op dit oogenblik over grondwetsherziening te spreken, omdat het niet zeker is, dat het Kabinet nog leven zal tegen het tijdstip van indiening. Laat ons in dit opzicht het beste hopen. Alle politieke partijen hebben „De Beul" goedgekeurd, maar het stemt verheugend, dat de opvoering van het stuk is verboden door toedoen van de nationaal-socialisten. De S.D.A.P. stemt met .,De Beul" in, om dat het stuk anti-nationaal-socialistisch is. Men zegt, dat de S.D.A.P. een ander karak ter krijgt, omdat zij anders over Defensie schijnt te gaan denken, maar de S.D.A.P. is even anti-nationaal, anti-monarchaal en anti-godsdienstig, als zij altijd ge weest is. De heer De BruJjn (r.k,) noemt de eco nomische politiek der regeering volslagen mislukt. Zij heeft bij groote volksgroepen niet het noodzakelijke Vertrouwen weten te wekken in haar sociaal-economisch be leid. Oud-minister Steenberghe, door den kapitein van het regeeringsschip den post Van stuurman waardig gekeurd, heeft op den katholiekendag te Amsterdam publie kelijk getuigd: „Regeering. uw sociaal- economische politiek heeft gefaald". Dc heer De Savomin Lohman zei, dat de 7000 man, op den katholiekendag aanwezig, poover afstaken bij de massale demonstra ties van S.D.A.P. en N.S.B.. maar op den katholiekendag waren slechts kader en genoodigden aanwezig. Men kan eerbied voelen voor het stand punt der regeering, dat, hoe geïsoleerd de positie van ons land zij, het peil van den gulden gehandhaafd, en de deflatie door- „Tien maten Beethoven stellen de po litie voor een raadsel". Dat raadsel heeft Willy Corsari in een roman beschreven en in „Filmstad" werd er een bewerking op het witte doek van gemaakt. Een ge heimzinnige Hollandsche film ontstond, wij wijdden er reeds dikwijls attentie aan en nu kunnen ook de Leidenaars van dit spannende gegeven, waarvan de beschrij ving bekroond werd, genieten. Voor 't eerst heeft de. Hollandsche film industrie een „moord" tot onderwerp ge kozen, verliet daarmee het specifiek „na tionale" terrein voor het „internationale". Zulk een feit toch komt op de geheele wereld voor, een „algemeen" onderwerp ligt er dus aan ten grondslag. Een gansche serie acteurs werkte er aan mee, waarvan wij vóór alles willen noe men Louis de Bree, die men hier in een geheel nieuwe creatie en van totaal ver schillende zijde leert kennen, dan tot dus ver, Hij trekt wel speciaal de aandacht! Van de anderen willen wij releveeren Louis Saalborn, Wiesje van Tuinen, Annie Verhulst, Ank van der Moer, Claire Clairy enz., allen onder leiding van regisseur „Papa Gerron", die indertijd in Duitsch- land als zoodanig reeds ruimschoots zijn sporen verdiende. De bekende componist Jaap Kool was met de .muziek belast, Darja Collin presenteert haar gracieus ballet, waarover wij indertijd reeds onze indrukken gaven, Akos Farkas verzorgde de fotografie. Al met al een film met véél mysterieuse gebeurlijkheden, véél te ontraadselen raadselachtigheid, die de aandacht ver dient, niet alleen, omdat het een Neder- landsch product is! Hierboven Louis Saal born en Wiesje van Tuinen in een der scènes. was. Hij schreef meerdere tooneelstukken, waaronder „The awakening of Mr. Pipp", dat hem 'n fortuin opleverde. Ook schreef hij novellen, romans, en; componeerde liedjes. „I am afraid to go home in the dark" is een compositie van hem, zóó populair destijds, als te onzent „Zandvoort aan de zee". Men hoorde het van jong en oud, van strijkjes, op de gramofoor. en ed draaiorgels. Op vijftig-jarigen leeftijd was Charlie gefortuneerd en besloot hij zich uit het openbare leven terug te trek ken. Zes jaren heeft hij zich aan liefheb berijen kunnen overgeven, toen kwam de krach. Men zegt. dat acteurs zoowel als actrices nooit terugkeeren tot hun oude beroep, maar de feiten stellen dat in het ongelijk en Grapewin wist dit maar al te goed. Toch ging hij anno 1931 er op uit, om een baantje te zoeken. Hij wilde tot eiken prijs aan den slag! 50 dollar per week is voor dezen tijd een behoorlijk salaris. Doch hij vroeg geen vijftig dollar per week. Hij vroeg 750 dol lar en kreeg het. Met de verdienste kwam zijn zelfvertrouwen weer! Hij nam hy potheek op zijn huis en zocht voor het gèld solide belegging. Hij kocht 500 aan- deelen tegen 8 dollar per aandeel, die tot 80 dollar opliepen en verkocht ze weer voor 36.000 dollar. „Wanneer ik mijn geld niet verloren had, zoo zegt hij, was ik nooit film-acteur geworden en ik vind het interessant mij zelf te zien acteeren en te hooren spre ken. Bovendien heb ik ervaring opgedaan, waardoor ik de rol van Gramp in „The Petrified Forest" tien maal beter heb kun nen spelen dan wanneer ik geen gevoe lige tik van het noodlot had gekregen". Het spreekwoord „Geld verloren, iets verloren, moed verloren, al verloren", blijkt nog eens weer overduidelijk uit' dit verhaal en geldt zélfs nog in dezen tijd! RECLAME. VOORKOM DIE VERKOUDHEID! Zorg ervoor, dat verkoudheid geen vat op U krijgt! Koop tijdig een flacon Karsote enals U de verkoudheid voelt op komen, snel, een paar druppels op Uw zakdoek.. diep inademenja, dat helpt! In een paar minuten opent Karsote de verstopte neusgaten, verzacht de pijn lijke ademhalingsorganen en verwijdert het slijm achter uit de keel. Maar Karsote doet nog meer! Karsote vult Uw adem halingsorganen, tot in de verste hoekjes, met een atmospheer, die de bacteriën van verkoudheid, influenza en griep snel ver nietigt. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 per fla con (zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. 8371 EEN CRISISBEELD. Van een millionnair, die in één dag een rojllioen verloor. Charlie Grapewin, eens een populaire figuur in de tooneelwereld, thans één dei- vertolkers in „The Petrified Forest" was vier jaren geleden een millionnair. Zooals dat met vele millionnairs het geval is, werd hij overal met open armen ontvan gen. Gedurende zes jaren leefde hij voor zijn liefhebberijen. Hij was lid van Wil- shire golfclub te Los Angelos, speelde po ker en biljart. Charlie was eigenaar van een mooi huis, bezat drie prachtige auto s en beschikte over drie bedienden. Toen kwam op zekeren dag de catastrophe. Van millionnair werd hij op één dag de bezitter van slechts 30.000 dollar. Charlie Grapewin kan thans niet meer iedere rol spelen. Hij is 60 jaren. Wij zeiden reeds, dat Charlie vroeger een populaire figuur NIEUWE UITGAVEN. Van de uitgevers maatschappij Sene- felder ontvingen wij een dierenriem- maandkalender 1936. EEN FILM, DIE GEDEELTELIJK IN NOORD WIJK OPGENOMEN WERD Dat Willy Forst deze film regisseerde zegt reeds genoeg: ook daaraan heeft „Mazurka" het succes te danken! De U.F.A. heeft Pola Negri nu geënga geerd voor een der vrouwelijke hoofdrol len to de nieuwe Hans Albers „Savoy Hotel 217", die onder regie van Gustav Ucicky naar een manuscript van Gerhard Menzel gedraaid wordt. Hierboven Dolly Bouwmeester, die haar filmdebuut maakte en deze week te zien is in de Nederlandsche versie der film „Fientje Peters-Poste Restante" ('t Was 1 April!), met Herman Tholen, Cor Her mus en vele andere graag geziene artisten, waarvan oa. meerdere scènes in Noordwijk werden opgenomen. Het hoofdmotief van dit verhaal is een 1 Aprilgrap en laat u hartelijk lachen! Reeds Frederik de Groote zeide: „zoowel ernst als luim is onontbeer lijk, wil het leven dragelijk zijn". Zoo is het ook bij de film; naast het drama hand haaft zich het blijspel, dat een vroolijk uur bezorgt en reden van bestaan heeft, als 't maar niet al te oppervlakkig is. Het moet toch altijd jets van het leven zelf brengen en dat is bij deze film het geval. Een Nederlandsche geschiedenis, die ten öeele in Duitschland, ten deele hier in de buurt werd opgenomen, ai ging dat toen niet altijd even vlot. getuige den regen dag. dien wij tijdens de verfilming op Ncordwijk meemaakten en waarvan wij u toen verteld hebben Pola Negri en Paul Hartmann in „Mazurka". Zij werd op 31 December 1897 geboren als dochter van Poolsch-Hongaarsche ouders Apolonaise Chapulez, kwam reeds als 8-jarig kind op een balletschool te Warschau. Op 15-jarigen leeftijd was haar debuut zóó'n sensationeel succes, dat zij op haar 16de jaar benoemd werd aan het hof-tooneelgezelschap. Zij kreeg weldra een contract bij de Poolsche film (haar eerste film heette „Skiave der Sinne"), toen Max Reinhardt haar zag en engageerde voor zijn gezel schap te Berlijn. Hierop volgden ook en gagementen bij de Duitsche film, die ech ter in den beginne niet veel suuees had- dm. Terzelfder! ij d begon echter ook Lubitsch RECLAME. TIJDSCHRIFTEN. In Historica schrijft mr. dr. H. P. de Wilde over Het Cicisbeïsme, J. Kamerbeek Jzn. over Uit het levean van Ouvrard, mr. M. C. Nijland over Almanakjes van het eind der 18de en het begin der 19de eeuw en J. K. H. de Roo van Alderwerelt over: Middeleeuwsche Utrechtsche St. Barbara- beeldjes. In publieke werken wordt door J. M. Casseres het uitbreidingsplan van Eind hoven besproken. Het afslaggebouw voor versdhe visch te Scheveningen wordt door ir. P. Dekker onder de loupe genomen, ter wijl tenslotte de tweede oeververbinding te Rotterdam besproken wordt. Van de N.V. W. Hilarius Wzn's boek handel, drukkerij en uitgeversmaatschap pij ontvingen wij een werkje van dr. C. A. J. Quant: „Over symbiose als een der leidende beginselen der evolutie". Verschenen Is het eerste nummer van de Uitweg, maandelijksch orgaan van de liberaal-socialistische beweging. Bij Van Munter's drukkerijen te Am sterdam, is het eerste nummer versche nen van 't maandblad voor den midden stands-schoenwinkelier „Nieuwe Banen". WEEKBLADEN. De „Wereldkroniek" heeft een aantal mooie foto's van de wintersport in Europa, de koude in Amerika, en het heerencircus in Amsterdam. De rubriek Sportwereld is gewijd aan de wedstrijden te Garmisch-Partenkirchen. Duitsche en het Nederlandsche nationaal- socialisme en ais hij had gezegd, hoe de N.S.B, haar plannen wil uitvoeren zonder leening. De heer de Marchant heeft zich beroepen op een encycliek van Leo XIII, maar hij handelt tegen het gezag der kerkelijke overheid van ons eigen land. Wat verstaat de heer De Marchant onder de eeuwige wetten van God, waarover hij sprak? De Voorzitter; Daarop zal de heer De Marchant u antwoorden in zijn repliek, maar uw eigen spreektijd is nu om. Het woord zou nu zijn aan den minister president, den heer Colijn, maar de verga dering wordt tot hedenochtend elf uur verdaagd. HAGENAAR. DE WEDERKOMST VAN POLA NEGRI. Pola Negrifascineerende naam van eertijds, die op het oogenblik weer in het centrum der belangstelling staat. Immers: haar film „Mazurka", geregisseerd door Willy Forst, heeft vele tongen in beroe ring gebracht en men is t er wel over eens, dat haar talent nog even volkomen en glo rieus is, als in den tijd der stomme film, toen zij triomfen op triomfen vierde. Bin nenkort zullen wij „Mazurka" ook hier zien. Daarom ter versterking aan de her innering van deze groote actrice, enkele gegevens over haar levensloop: zijn loopbaan als regisseur, die met eeni ge kluchtspelen het grootst denkbare fias co leed. Het voorstel, orm een ^drama te re- gisseeren werd door den „humoristischen Ernst" gladweg afgewezen. Pas door de overredingskracht van Negri,, die over haar eerste films zeer ontevreden was, iukte het Lubitsch er toe over te halen, een drama met haar in de hoofdrol te reglsseeren. De film heette „De mummie Mia Ma". Door dit baanbrekende filmwerk werd de groote tragedienne in de toen reeds be kende Pola Negri ontdekt, terwijl de on bekende Lubitsch met één slag een groot regisseur was. Zoo had dus Ernst Lubitsch Negri en Pola Negri Lubitsch tot roem gebracht. Met deze twee groeide ook de beroemd heid van Jannings, Harry Lledtke, Henny Porten en Joe May. Lubitsch maakte met Pola Negri o.a. nog „Madame Dubarry", „Carmen" en de suc cesfilm „Sumurin". Daarna vertrok hij naar Amerika, waarheen Pola Negri hem spoedig volgde, om aldaar weer onder Lu bitsch' regie te filmen. Ook in Amerika vierde Negri triomfen, doch na verloop van jaren werd het om haar heen stil, men vergat Pola Negri Op een goeden dag ontving zij, geheel onverwacht, een aanbod van Rabinowitsch Pressburger, de productie-leiders van „Mazurka", om in deze Willy Forst-film de hoofdrol te spelen. Pola Negri was blij weer in Europa te mogen werken en had zeer groote ver wachtingen omtrent haar samenwerking met Willy Forst, wiens regie-kwaliteiten zij te Hollywood bij een privé-voorstelling van „Maskerade" zeer hoog schatte. Ook het draaiboek van „Mazurka" be viel haar zeer goed en zij beschouwde het als een gunstig teeken, dat dit door Hans Rarneau was geschreven, wiens vader het scenario voor haar eerste film had ge schreven. gezet moet worden. Maar dan moet men van haar vergen dat zij de aanpassing toepasse op alle groepen der bevolking. Echter is er stagnatie in de aanpassing van de regeering gekomen en dit wijst er op, dat zij met haar economische politiek niet voldoende raad weet. Zij brengt het niet tot consequente aanpassing. In tegen stelling tot andere landen vertoont Neder land nog geen teekenen van opleving. De geheele toestand draagt een sterk-depres- sief karakter. Spr. herinnert aan wat in dit verband oud-mimster Steenberghe heeft gezegd op den katholiekendag aan de hand van het objectieve getuigenis van het centraal bureau voor de statistiek. Vijftien zestienden der wereld bevind zich op de opgaande lijn. Nederland is er niet bij. Waar wacht de regeering nu nog op? Wat meent zij, dat er zal gebeuren? Er is geen aanleiding tot een geloofwaardig op timisme met betrekking tot de verwach ting van de gevolgen der regeeringspolitiek. Niet, alsof de regeering stumperig en stun telig zou zijn. De toewijding en bekwaam heid der ministers zijn boven allen twijfel verheven. Maar de koopkracht is sterk verlaagd. De prijzen stijgen. De arbeiders- huren dalen niet. De regeering vrage zich af, of haai- politiek niet grondig moet worden herzien. De werktijd worde ver kort. Dit is noodig. alleen reeds met het oog op de 40.000 arbeidskrachten, die er elk jaar bij komen. Is de regeering van meening, dat zij een taak heeft met be trekking tot de ordening? Zoo. ja, spr. en velen met hem zouden zich erin verheugen. Het zou spr. hebben verheugd, als de heer De Marchant et d'Ansembourg het verschil had aangegeven tusschen het

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13