De Italiaansch-Abessynische oorlog. 76sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 Februari 1936 Derde Blad No. 23271 BINNENLAND. Eerste Kamer. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE IGLS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Van het front. Het lot van Makalle, welke stad sedert 88 dagen in Italiaansch bezit is, is nog niet beslist. In de laatste berichten wordt de bezetting van de stad wel is waar nog niet gemeld, doch wel wordt herhaald, dat de Italianen de stad verder niet zullen kunnen houden, hoewel Rome verklaart, dat aan het front in Eritrea niets bijzon ders is te vermelden. Men bericht uit niet-officieele Abessijn- Sche bron, dat het voor de Italianen nog moeilijker zal zijn Makalle in bezit te houden na den hevigen slag, welke twee öagen lang in het geaccidenteerde gebied op 30 K.M. ten Zuiden van Adigrat heeft gewoed tusschen een afdeeling van het leger van Ras Seyoem en even meer dan 1000 Italianen. De Abessijncn verklaren zegevierend uit dezen strijd te zijn ge komen. De beteekenis der overwinning zal zijn, dat groote afdeelingen Abessijn- sche troepen thans den weg van Adoea naar Makalle zullen kunnen overschrijden en de Italiaansche verbindingen ten Noord-Westen van deze stad dreigen af te snijden. Het bericht, dat Ras Seyoem dichter bij Makalle is gekomen, heeft te Addis Abeba groote vreugde gewekt. Men is van mee ning, dat de inneming van de stad door de Abessijnen slechts een kwestie van dagen, mogelijk slechts van uren is. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Dessié meldt, dat een Italiaansch vlieg tuig boven de provincie Godzjam heeft gevlogen, waar onlangs verzet was ge pleegd tegen de regeering van Addis Abeba, en daar pamfletten heeft uitge strooid, waarin de Italiaansche overwin ning op Ras Desta werd medegedeeld, aan welke mededeeling werd toegevoegd, dat tallooze Abessijnen reeds gedood waren en dat de overigen door de Italiaansche kanonnen zouden worden weggemaaid, doch dat de bewoners van Godzjam er van verzekerd konden zijn spoedig hulp te zullen ontvangen. Dit pamflet heeft in officieele Abes- Rijnsche kringen groote verontwaardiging gewekt, waar men met name doet opmer ken, dat do krijgers van Godzjam de Ita lianen aan het Noordelijk front bestrijden. Aan het front in Somaliland hebben eenige schermutselingen plaats gehad in de streek van Neghellij waar met name een groep Abessijnen werd verrast door 'n Italiaansch detachement en daarbij, naar men te Addis Abeba toegeeft, ernstige verliezen heeft geleden. (Copyright Reuter-A.N.P.) De militaire aanvulling van de troepen aan het Zuidelijk front is thans definitief tot stand gebracht. De keizer heeft, behalve reservetroepen, vier Abessijnsche geeraals met rond 75.000 man troepen derwaarts gezonden. Volgens een onbevestigd gerucht, zou een Italiaansche colonne, die aan 't Zuid front de troepen van Dedjaz Merede had aangevallen, zijn teruggeslagen en daarbij 1700 dooden hebben achtergelaten, mee- rendeels zwarthemden. De Abessyniërs zouden zestien tanks, 70 mitrailleurs, 3 kanonnen en 11 vracht auto's hebben buitgemaakt. Onder de officieren, die het bevel over deze colonne voerden, zouden zich de vroegere Italiaan sche gezant te Addis Abeba, Graaf Vinei en kolonel Ruggiero, de vroegere militaire attaché der Legatie, hebben bevonden. Gisternacht schijnt de strijd aan het Noordelijk front weer actief te zijn her vat. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden in het gebied van den Setit en in de provincie Kafta groote gevechten tot ontwikkeling komen, terwijl een tweede groote veldslag in het gebied rond Hau- sien zou zijn begonnen. Bij dezen aanval, die de Italianen vol komen zou hebben verrast, zouden de Abessijnen ook een hooggeplaatst offi cier men spreekt van een generaal gevangen genomen hebben. Ras Koeksa ontvangt. Het agentschap Stefani seint uit Ma kalle: Haile Selassie Koeksa, hoofd van Tigre, lieeft in zijn Guebi te Makalle de Ita liaansche en buitenlandsche journalisten ontvangen. Hij heeft zich met hen on derhouden over den toestand der volks stammen in Tigre, die door de Italiaan sche wapenen werden bevrijd en die de regeering te Rome dankbaar zijn voor de toepassing van haar rechtvaardige wet ten. Wijzende naar het marktplein, waar zich ongeveer tienduizend menschen ver drongen, zeide Koeksa, dat de markt nog nooit zoo druk geweest was. Zelfs lieden, die uit het binnenland van Abessynië ko men en die de waakzaamheid der troepen verschalken, komen hier ter markt. Ten slotte gaf Ras Koeksa uiting aan zijn diepe bewondering voor de door de Italianen in Tigre tot stand gebrachte werken, die hem het verlangen hadden ingegeven Italië te leeren kennen. De Zweedsche ambulance. Het onderhoud, dat de Italiaansche on derstaatssecretaris Suvlch Maandag had met den Zweedschen gezant, heeft aan getoond, dat nog steeds een meenings- verschil bestaat inzake de 27 kisten mu nitie, welke in de Zweedsche ambulance zijn gevonden. De Zweedsche uitleg, welke hieraan wordt gegeven is. dat deze munitie be stemd was voor het escorte van de am bulance, dat deze tegen eventueele aan vallen moest verdedigen, zooals is toege staan bij de Roode Kruis-eonventie. De Italiaansche regeering is van mee ning, dat de hoeveelheid munitie niet in overeenstemming is met de behoeften van een enkel escorte. Het petroleum-embargo. De beide ondercommissies, die een on derzoek hebben in te stellen naar de doel treffendheid van een petroleum-embargo, waarvan de eene de mogelijkheden van een verbod van levering van petroleum aan Italië en de andere ,die van een ver- bol van vervoer van petroleum naar Italië heeeft te onderzoeken, zijn gisteren bijeen geweest. Een onderzoek naar de statistieken over het Italiaansche petroleumverbruik bracht aan het licht, dat in 1934 begonnen is met het opslaan van petroleum en dat het maximum, dat in Italië kan worden op geslagen. 1.000.000 ton bedraagt. Men schat de jaarlijksche behoefte van ItaP» op ongeveer 1.500 0000 ton. Hieruit leidde men af, dat Italië na een embargo ten hoogste voor zeven of acht maanden pe troleum zou hebben, afgezien van de nationale productie of van de andere mo gelijkheden van toevoer, in geval van een petroleum-embargo. VERGADERING VAN GISTERAVOND, KONING GEORGE VAN ENGELAND HERDACHT. De voorzitter houdt de volgende rede: „Het heeft Gode behaagd. Zijne Majesteit George V. Koning van Groot-Brittannië, Ierland en de Britsche Overzeesche ge- biedsdeelen. Keizer van Indië na een kbrtstondige ziekte op te roepen. Gedurende een Regeering welke een tijdsbestek van meer dan 1/4 eeuw be strijkt, heeft de overleden Vorst met al- geheele toewijding aan Zijn verheven taak, Zich aan zijn volk gegeven, de bewonde renswaardige historische Staatsinstellin gen van Zijn land, de tradities van het Constitutioneel Koningsschap nauwgezet in hun hooge waarde gehandhaafd, den luister, het aanzien, het gezag van de Kroon bevestigd, de dynastie uit het Huis van Windsor, zoo mogelijk, nog vaster in Albions boden verankerd. Door Zijne onderdanen van alle richtin gen welbemind en geëerd op treffende wiilze is zulks nog kort geleden, bij het 25-jarig jubileum van den Monarch, ge bleken is de scepter Hem ontvallen. Temidden van de huidige internationale stormvlagen gaat Engeland over dit plot seling verscheiden van zijn dienenden souverein in diepen rouw De Èerste Kamer der Staten-Generaal deelt oprecht in het leed dat over de na burige en machtige zoo bevriende Natie gansch onverwachts is gekomen". De minister van Financiën, de heer Oud. zegt: „Namens de Regeering moge ik me aan sluiten bij de treffende woorden, zoo. even door U, mijnheer de voorzitter gesproken. Ook de Regeering deelt ten volle in den rouw die over het Engelsche volk en het Engelsche Koningshuis is gekomen door het overlijden van Koning George V". A Aan de orde zijn de wetsontwerpen: 1. Goedkeuring van de besluiten van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië tot wijziging en aanvulling der afdeelingen n. Ill A IV VI. VII. VII A en IX der begrooting van Ned. Indië voor het dienst jaar 1935 (7 wetsontwerpen). 2. Wijziging en verhooging van het vierde hoofdstuk der Rüksbegrooting voor 1935 (verschillende onderwerpen). 3. Goedkeuring van de onderhandsche overdracht door ruiling van gronden in de gemeente Alkmaar van de naaml. ven nootschap „Vereenigde Brandstoffenhan- del N.V." te Alkmaar. De nos 13 werden zonder debat en z.h.st. aangenomen. De vergadering wordt te 3.45 uur ver daagd tot morgenochtend elf uur. „KWAK" VERVANGT „DE KIEVIT". Vertraging door het ongeluk waarschijnlijk drie dagen. Naar aanleiding van het bericht, uit Indië, dat de „Kievit" bij het verplaatsen op het vliegveld te Jodphur door een mecanicien schade heeft opgeloopen, hebben wij ons om nadere inlichtingen tot de K.L.M. gewend. De heer Aler. chef van den vliegdienst. deelde ons het vol gende mede: Toen men op het vliegveld te Jodphur de „Kievit" klaar wilde zetten voor het instappen van de passagiers, is de ma chine bij het taxiën over het veld met de staart in aanraking gekomen met een hek. Dientengevolge werd de staart van het toestel licht, beschadigd. Van vertrek was toen geen sprake meer. Niettemin hoopt de K.L.M. de vertraging, die hier door voor het vervoer van passagiers, post en vrachtgoed ontstaan is tot een mi nimum te kunnen beperken. Daartoe is dadelijk in Indië opdracht gegeven aan den gezagvoerder van het K.L.M.-vlieg- tuig „Kwak", den heer Smirnoff, die pas Zaterdag 8 Februari a.s. uit Indië voor de reis naar Nederland zou starten, thans reeds heden dit vertrek te doen plaats hebben. Aan boord van het dienstvliegtuig. dat heden uit Amsterdam naar Indië vertrok, is een technicus medegegaan, benevens reparatiedeelen om de schade door de „Kievit" opgeloopen, te herstellen. De directie van de K.L.M. hoopt er in te slagen, de vertraging, welke door het oponthoud te Jodphur is ontstaan, voor de passagiers, de post en de vracht te kunnen beperken tot twee a drie dagen, binnen welken tijd, naar berekend is, de „Kwak" in Jodphur kan zijn. De vertraging van de ..Kievit" zal on geveer één week bedragen. Men rekent daarbij op ongeveer drie dagen voor her stel van de schade, terwijl daarbij komt de tijd, welke het dienstvliegtuig, dat morgenochtend vertrekt, noodig zal heb ben om Jodphur te bereiken. HERSTEL VAN DEN INTERN. HANDEL. REDE VAN DEN HEER F. H. FENTENER VAN VLISSINGEN. Gisteren heeft onze landgenoot, de heer F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Intern. Kamer van Koophandel te Brussel voor vele autoriteiten en verte genwoordigers uit de handelswereld een rede gehouden over methodes tot herstel van den intern, handel. Spr. betoogde, dat bij de dooreenstrengeling der economische belangen elke nationale crisis van eenigen omvang op internationaal gebied gevolgen heeft. Een slechte oogst, een crediet- inflatie, een plotselinge hausse of baisse van de prijzen, worden spoedig internatio naal gevoeld. Soms zijn de crises het ge volg geweest van de specifiek nationale moeilijkheden, die zich gelijktijdig voor deden in diverse landen, maar vaker wa ren zij het gevolg van locaal verbreken van het economisch evenwicht, veeleer dan van diepgaande stoornissen in de eco nomische betrekkingen tusschen de vol keren. Zoo zijn wij thans in een essentieel in ternationale crisis die veel meer is dan eenvoudig naast elkaar verloopende natio nale crises. Hieruit volgt, dat het econo misch wereldherstel niet kan worden verkregen door louter nationale maat regelen doch slechts door een coördinatie van de nationale maatregelen. Op het congres van Weenen in 1933. daarna op het congres van Parijs van 1935 heeft de Internationale Kamer ver klaard, dat een der doelmatigste methodes om den internationalen handel te doen herleven bestaat in het afsluiten van nieuwe handelsaccoorden. De bi-laterale handelsverdragen moesten zooveel moge lijk de clausule der meestbegunstigde na tie bevatten alsook wederzijdsche douane concessies. Deze methode werd door de Vereenigde Staten met succes toegepast. Twee andere methodes kunnen nog wor den toegepast, namelijk het afsluiten van bi-laterale reciprociteitsaccoorden en het afsluiten van toenaderingsaccoorden tus schen landen die tot eenzelfde geografi sche of economische gemeenschap be- hooren. Moet echter eerst worden gestabiliseerd of moeten vooraf de handelsbelemmerin gen worden uit den weg geruimd? vroeg spreker Zoolang de handelsbelemmerin gen bestaan zal een muntstabiltsatie slechts voorloopig kunnen zijn. Anderzijds zijn echter de handelsbelem meringen voor een groot deel het gevolg van de op de wereldmarkt geprovoceerde desorganisatie door de munt-manipula- ties. Er bestaan thans niet alleen douane belemmeringen, zooals douanetarieven en contingenteeringen, maar ook moratoria, transfer-restricties, deviezencontróle en clearingaccoorden. Zulke hindernissen kunnen niet uit den weg worden geruimd zonder een voorafgaande stabilisatie der valuta. De huidige instabiliteit op muntgebied heeft overigens een directen of indirecten terugslag op alle internationale trans acties. Talrijke risico's remmen den ruil handel van de landen, die niet tot een zelfde monetaire gToep behooren, b.v. tusschen de landen van het goudblok en het sterlingblok, In een verslag van de vereeniging der katoenindustrie van Engeland wordt ge zegd: „De handel tusschen het Vereenigd Koninkrijk en de leden van de sterling- groep is in ruimere mate vooruitgegaan dan die tusschen sommige landen van het Empire, en het Vereenigd Koninkrijk", wat bewijst, dat een gemeenschappelijke muntstandaard een doelmatiger factor is geweest voor de stabilisatie der handels betrekkingen dan de politieke banden of de preferentieele douanetarieven. Dit noemde spreker van het grootste belang. Een ander gewichtig punt van den hui- digen economischen toestand achtte hij te zijn het vagebondeeren van het kapitaal in de wereld. Dit zal nog in grooter mate blijven rondzwerven, nu eens door specu latiegeest dan weer door paniekstemming gedreven, zoolang er niet is gestabiliseerd. DE PRIJS VAN EETBARE OLIËN EN VETTEN. Nog geen regeling met de vetten- fabrikanten. Het Ned. Weekblad voor Kruidenierswa ren heeft dezer dagen gemeld, dat het in de bedoeling moet liggen, de reeds be staande controle op de productie van boter en margarine uit te strekken tot alle eet bare oliën en vetten. Het Alg. Ned. Persbureau heeft naar aan leiding hiervan inlichtingen verzocht te bevoegder plaatse, waar men herinnerde aan de j.l. Vrijdag gepubliceerde mededee ling aangaande verlaging van de heffing op spijsolie, maar er voorts op wees, dat met betrekkin? tot bovenbedoeld bericht onderscheid moet worden gemaakt tus schen oliën en vetten. De oliefabrikanten hebben een bepaalde regeling aan de auto riteiten voorgesteld en als gevolg daarvan is toen de desbetreffende maatregel geno men, Maar van een regeling, door de vet- tenfabrikanten voor te stellen, is niets bekend. H. K. H. Prinses Juliana met haar ge volg hebben den ochtend gisteren door gebracht met het houden van ski-oefe ningen op de oefenweide. Des middags zijn H. M de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana in een met een paard bespannen slede uit rijden geweest. DISTRIBUTIE GOEDKOOPE MARGARINE. Verdeeling over meer gezinnen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is het in een dagblad verschenen bericht als zou de regeering voornemens zijn. de distributie van goedkoope margarine uit te breiden tot een grooter aantal onder steunde gezinnen, doch de hoeveelheid, welke per hoofd beschikbaar wordt gesteld, te verminderen zeer voorbarig Wei wordt de mogelijkheid onderzocht om op deze wijze een grootere categorie personen bij de distributie van goedkoope margarine te betrekken, maar dit vraagstuk verkeert nog slechts in een stadium van overweging. Er is nog in het geheel geen beslissing genomen, en zelfs is het nog zeer twiifel- achtig. of de beslissing zal gaan in de richting, in bovengemeld persbericht ge noemd. Als 'n bezwaar wordt genoemd het feit. dat. wanneer goedkoope volksmar garine aan een grooter aantal gezinnen wordt verstrekt de groote gezinnen een kleinere hoeveelheid zullen krijgen. Dit is een der noodwendige gevolgen van een verdeeling der beschikbare hoeveelheid over meer gezinnen. Aan vergrooting van het quantum is een belangrijk financieel bezwaar verbonden in verband met het feit. dat de door de begrooting aange geven grenzen niet mogen worden over schreden. „CENTRALE BAGGERBEDRIJF". Doel der vereeniging. Naar wij vernemen is bil K. B. van 31 Januari j.l. de Koninklijke goedkeuring verleend op de statuten der vereeniging „Centrale Baggerbedrijf" waartoe nage noeg alle eigenaren van baggermaterieel in Nederland zijn toegetreden. Het doel der vereeniging is, verbetering te brengen in de inkomsten, door eigena ren van baggermaterieel uit het bezit van dit materieel te verkrijgen. Te dien einde is een onderlinge overeenkomst gesloten, waardoor men verwacht, dat zal worden bereikt, dat in het vervolg bii aannemin gen van baggerwerken voor het matereel gebruik althans, een redelijke vergoeding kan worden berekend. Vervolgens zal de vereeniging o.a. bevor deren dat statistische gegevens omtrent het baggermaterieel worden verkregen en bijgehouden en ook algemeene formulie ren samenstellen, die in het baggerbedrijf o.m. voor het verhuren voor baggermate rieel worden gebruikt. Het bestuur der vereeniging is als volgt samengesteld: voorzitter ir. J. H. Telders. Beverwijk: plaatsv voorzitter A. Volker Lzn. Siiedrecht: secretaris E. D. Kalis. HWzn.. Den Haag; plaatsv. secretaris A. Prins van Wijngaarden. Hattem; penning meester H. W J.den Breejen van den Bout Berg-en-Dal; leden A. L, J, Volker Lzn., Bussum: H. A. Looyen Gorinchem: G. L. van Hatuum Zaltbommei en ir. H. van Dongen Voorburg RECLAME. 883» VRAGEN OVER EEN ADVERTENTIE. De heer Van Vessem heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van So ciale Zaken: 1. Heeft de minister kennis genomen van de door den directeur van het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid in re- clamevorm afgegeven verklaring omtrent pakjes „Blue Band" margarine, welke op 30 Januari j.l. in verschillende dagbladen als advertentie op de eerste bladzijde is geplaatst en door welke verklaring de in druk wordt gewekt, dat het gebruik van „Blue Band" margarine voor de volksge zondheid beter zou zijn dan het gebruik van de beste Hollandsche winterboter? 2. Is de minister bereid te onderzoeken, door welke invloeden de bedoelde ambte naar er toe is gekomen op deze wijze met terzijdestelling van het belang der volks gezondheid zijn ambtelijke positie aan te wenden ten behoeve van reclame voor een internationaal margarinebedrijf en ter be nadeeling van het nationale zuivelbedrijf en van de nationale veehouderij? 3. Is de minister bereid maatregelen te treffen, waardoor herhaling van een der gelijke handelwijze voorkomen kan wor den? DE ERFGENAMEN VAN NEELTJE PATER VERGADEREN. De opzienbarende erfeniskwestie, waar van de in 1789 te Broek in Waterland over leden Neeltje Pater het middelpunt is. staat nog steeds in het brandpunt der belang stelling van honderden. Hierop wees het feit, dat gisteravond in het gebouw „Joannes Roothaan" aan de Rozengracht te Amsterdam een 500-tal personen uit alle deelen des lands waren saamgekomen, gevolg gevende aan de uit- noodiglng van de voorloopig leidende com missie, om statuten en Huishoudelijk Reglement te behandelen. De statuten waren vrij spoedig aangeno men. Een der eerste artikelen, het doel der vereeniging aanwijzende, bracht nog de meeste moeilijkheden. De heer Hottentot was bevreesd, dat te weinig namen waren genoemd van personen, die hun bezittin gen aan Neeltje Pater vermaakten. Het staat immers nog niet vast, dat alleen Ger- rit Pater. Claes Pater, Lijsje van Vuure, Eegje Pater en Geertje Pols in verband stonden met en betrokken waren bij de erfenis van Neeltje. De ontwerpers brach ten naar voren, dat het oorspronkelijke artikel was ontleend aan eertijds Konink lijk goedgekeurde statuten. Een kleine wij ziging maakte een einde aan de discussies over dit artikel. Na langdurige besprekingen werden sta tuten en huishoudelijk reglement, na het aanbrengen van de gewenschte wijzigingen aanvaard. De jaarbijdrage werd bepaald op drie gulden per lid, en voor twee leden uit één gezin tezamen vijf gulden. Ten opzichte van het geleidelijk beheer werden verschillende restricties vastgelegd: de penningmeester mag slechts een be scheiden kasgeld beheeren, terwijl twee handteekeningen van het dagelijksch be stuur noodig zijn om over een deel van het bij het Gemeentelijk Girokantoor te Am sterdam belegde geld te beschikken. Met werkloosheid zal ten aanzien van de con tributiebetaling worden rekening gehou den. In het bestuur werden gekozen de heeren J. Vroegop, Amsterdam; A. Pater, Laren (N.H.); K. Medemblik, Amsterdam; W. A. Kok, Haarlem; C. D. Oosterbaan, Amster dam, en Jac. Pater, Amsterdam, De func ties zullen onderling worden verdeeld. Tot leden van de Kascommissie werden be noemd de heeren van der Scheer en Seit- zel, beiden uit Amsterdam en B. Muller, Hilversum In de document, at ie-commissie namen zitting de heeren Roozemond, Op meer. Hottentot, Hinlopen. van Galen en Schoen. Deze commissie heeft tot taak alle gegevens, noodig voor het onderzoek naar de nalatenschappen van wijlen Neeltje Pa ter te verzamelen. Goed zóó, maak „los" die verkoudheid Dampo dampen diep inademen; neus, keel en borst 's-morgens en 's-avonds (link diep inwrijven met dampo-bal- sem. Maakt elke verkoudheid „los". Doos 30 cent - Pot 50 cent Wat Miinhardt maakt is goed PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 6 FEBRUARI. LEIDEN. Geref. Gemeente, Nieuwe Rijn. Nam. halfacht, ds. H. Ligtenberg, van Lisse. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Nam. halfnegen, ds. W. C. Lamain van Rotterdam. BOSKOOP. Chr. Geref. Kenk. nam. 7 uur, ds. Vel- lema van 's-Gravenzande. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. H. van Dijken van Gouda. NIEUW-VENNEP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Ve- nema, van 's-Gravenzande. SASSENHEIM. Chr. Gerf. Kerk: Nam. 7 uur, ds. P. de Groot van Gorinchem. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Westbroek T. v. d. Hee te Polsbroek en Iflist. GEREF. KERKEN. Beroepen te Heeg (voor den miss. dienst op Keboemen) L. W. Corvinus, cand. te Hoorn. Tweetal te Haren (Gron.) M. P. Feringa te Moerdijk en H. Volten te Bolnes. CHR. GER. KERK. Bedankt: Voor Barendrecht, A. B. F. Laman, te Middelharnis. DS. L. J. VAN LEEUWEN t Hedennacht is in Bronovo te Den Haag in den ouderdom van ruim 54 jaar over leden ds. L. J. van Leeuwen, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te 's-Gra- venhage en geestelijk verzorger van Bro novo. Ds. van Leeuwen werd 1 November 1881 te Waarder geboren en 29 September 1907 predikant te Kothen. Hij stond achter eenvolgens te Asperen, van 19151921 te Lisse. Hilversum, Haarlem en sedert 1929 te Den Haag. Ds. v. Leeuwen was lid van het Hoofdbestuur van de Confessioneele Vereeniging. idem van de Utrechtsche Zen- dingsvereeniging. en vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de N. C. R. V. NEDERLANDSCHE HANDELS- HOOGESCHOOL TE ROTTERDAM. Aan de Ned. Handels-Hoogeschool te Rotterdam is door het Handels-Hooge- sdhool-Fonds 1920 ingesteld een bijzondere leerstoel voor „de wijsbegeerte". Tot bijzonder hoogleeraar voor dezen zetel is benoemd: dr. W. Leendertz te Rotterdam. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 8 uur Is de „Nachte gaal" met één passagier en post van Schiphol naar Indië vertrokken. J. R. DER KINDEREN t Op 61-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de heer J. R. der Kinderen, oud directeur van de Hollandsche Bank voor Zuid-Afrika, oud-agent van de Ned. Han del Maatschappij. De ter-aarde-bestelltng zal plaats hebben op Nieuw Eik en Dui nen. Vrijdag te 2 uur. VERSPREIDE BERICHTEN. De officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Amsterdam, mr. dr. J. A. van Thiel is benoemd tot waar nemend procureur-generaal bij het ge rechtshof aldaar. De gewone audiënties van den mi nister van Financiën en die van den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zullen op Maandag 10 Februari a.s. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. GROOTE BRAND. KOTA RADJA TE Bakongan zijn 152 in- heemsche winkeltjes, dus vrijwel de geheele plaats Bakongan afgebrand. Het kampe ment is onbcschadgd gebleven. De schade bedraagt f. 51.000 en is niet door verzekering gedekt. De oorzaak is nalatigheid van een koelie in een bakkerij die het vuur niet voldoende had gedoofd.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9