LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 5 Februari 1936 BUITENLAND. VRAGENRUBRIEK. AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen te Parijs. Naarstig wordt te Parijs verder onder handeld nu zoovele leidende figuren daar aanwezig zijn. Omtrent het onderhoud, dat de Fran- sche minister van buitenlandsche zaken, Flandin, gehad heeft met Starhemberg, meent men in gewoonlijk goed ingelichte diplomatieke kringen te weten, dat de Oostenrijksche regeering, zonder afstand te doen van het monarchistische prin cipe, bereidwilligheid schijnt te hebben getoond ten opzichte van het met de staten van de Kleine Entente ontworpen aceoord goed te vinden, dat geen regiem- wijziging in Oostenrijk zal worden inge voerd zonder voorafgaande overeenstem ming met de deelnemers aan het te slui ten accoord. De regeering heeft besloten Koning Carol de Militaire Medaille te verleenen. Deze onderscheiding zal den Koning heden op het ministerie van oorlog wor den uitgereikt. Tijdens het oponthoud van koning Carol te Parijs zou verder het Fransch- Koemeensche accoord onderteekend wor den, dat ook de basis zou moeten ople veren voor de financiering van de bewa pening van Roemenië. Diverse dejeuners etc. zijn over en weer gegeven. De prins-regent van Joego Slavië, Paul, heeft gistermiddag den Franschen minis ter van Buitenlandsche Zaken. Flandin, ontvangen voor een onderhoud, dat een uur duurde en vervolgens den minister van Staat, Paul Boncour. den Griekschen gezant en den Franschen minister-presi dent Sarraut. Voorts hebben nog tal van ontmoetin gen plaats gehad met den Turkschen minister Roeydi Ares, maarschalk Pétain en diverse gezanten. Naar het ..Journal" meldt, zal Otto van Habsburg, die in België woont, vandaag te Parijs aankomen, waar hij verschei dene dagen wenscht te blijven. Het blad meente te weten, dat Star hemberg geenszins voornemens is met hem in verbinding te treden. Hoe zijn monarchistisch gevoel ook moge zijn, hij beschouwt het als zijn plicht niet te onderhandelen over zaken, die in strijd zijn met het belang van zijn vaderland. -o- ENGELAND. Het parlement weer bijeen - Uitbreiding der staking te Londen. De beide huizen van het parlement zijn gister weer bijeen gekomen. Voor het be gin van de eigenlijke zitting moesten nog ongeveer 80 afgevaardigden van het Lager huis den eed op den nieuwen koning af leggen, o.a. de minister van buitenlandsche zaken, Eden, Lloyd George en Winston Churchill, die bij het overlijden van den koning in het buitenland vertoefden. Nadat de beëediging voltooid was. ver scheen de treasurer van de Koninklijke Huishouding in de zittingszaal om in be antwoording van het adres van trouw van het Lagerhuis een boodschap van Koning Eduard te overhandigen. Deze boodschap luidt „Ik heb met groote voldoening het loyale en hartelijke adres ontvangen, dat het Lagerhuis mij bij het smartelijke verlies, dat ik geleden heb en bij mijn troonsbe stijging heeft doen geworden. Ik dank u de uitdrukking van uw trouwe aanhanke lijkheid voor mijn persoon. Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de eerste taak van mijn leven zal bestaan in het instandhouden van de vrijheden van mijn volk en in het bevorderen van de welvaart van alle krin gen mijner onderdanen. Ik bid, dat ik met den zegen van den Almachtigen God uw vertrouwen tijdens mijn geheelen regee- ringstijd rechtvaardigen zal." De speaker van het Lagerhuis las hierop nog eenige betuigingen van deelneming van buitenlandsche volksvertegenwoordigingen bij den dood van Koning George voor. Minister-president Baldwin heeft, in ant woord op een desbetreffende vraag, mede gedeeld, dat de Britsche regeering voorne mens is, een witboek te publiceeren, waarin alle details van haar programma inzake de versterking der Britsche defensie zijn ver vat. Het document zal zoo tijdig worden ge publiceerd. dat de afgevaardigden gelegen heid zullen hebben, de kwestie grondig te bestudeeren. voordat het debat over deze aangelegenheid begint. Volgens een mededeeling namens het ministerie van Oorlog is de recruteering van het Engelsche territoriale leger op 1 Januari j.l. met ongeveer 2000 officieren en 37.000 man bij de verwachtingen achter gebleven. De minister van Oorlog heeft verklaard, dat de aangelegenheid zijn volle aandacht heeft. Voorts is een reeks vragen gericht tot den minister van buitenlandsche zaken met betrekking tot het Italiaansch-Abessijn- sche geschil. Eden antwoordde met te verwijzen naar de beide witboeken over deze zaak. die thans beschikbaar zijn. Het eerste van deze beide witboeken bevat een reeks oorkonden, die betrekking hebben op het door de Vol kenbondscommissie te Genève tot stand gebrachte werk. Rest dus nog slechts de jongste ontwikkeling in verband met de raadszitting te Genève van Januari j.l. te beschrijven. Eden beschreef daarop uitvoerig het ver loop van de zitting van den Volkenbonds raad van 20 Januari. De commissie van dertien had toen besloten, dat bij den huidigen stand van zaken niets gedaan kon worden om een regeling van het con flict door een overeenkomst tusschen beide partijen te bevorderen, doch dat men niet in gebreke zou blijven den raad voorstellen te doen, wanneer de omstandigheden gun stiger zouden worden. Met deze houding is de Engelsche regeering het volkomen eens. Bij het ter sprake brengen van het pe troleum-embargo refereerde Eden kort aan de op het oogenblik te Geneve gehouden deskundigenberaadslagingen, waaraan hij toevoegde, dat geen tijd verloren zou gaan bii de voorbereiding van het rapport. De economische en financieele sancties vol gens artikel 16 zullen gehandhaafd wor den. De uitwerking wordt zorgvuldig door een deskundigencommissie te Genève waargenomen. Wat de kwestie betreft van wederzijd- sche assistentie ingeval een staat wegens zijn deelneming aan collectief toegepaste sancties tegen een aanvallenden staat, zou zijn blootgesteld aan een gewapenden aan val, van de recente bijeenkomst te Genève is gebruik gemaakt om de gedachtenwis- seling, die hierover met de Fransche en zekere andere regeeringen plaats gevonden heeft ter kennis te brengen van alle in de coördinatie-commissie vertegenwoordigde staten. Het witboek publiceert den tekst van de mededeelingen die de Engelsche regeering en de regeeringen van Frankrijk. Grieken land Turkije Zuld-Slavië. Tsjecho-Slo- wakije Roemenië en Spanje aan den voorzitter van de coördinatie-commissie hebben gericht. Het Lagerhuis zal consta- teeren. dat het resultaat van deze gedach- tenwisseline een overeenstemming der op vattingen is bij de interpretatie van art. 16. paragraaph 3. Ten slBtte legde minister Eden ter be antwoording van een vraag over den toe stand in Egypte een korte verklaring af. Hij bevestigde de berichten over de a.s. Engelsch-Egyotische verdragsonderhande- lingen en deelde mede dat de Engelsche regeering het wenschelijk acht te begin nen met die punten die in 1930 de groot ste moeilijkheden hadden veroorzaakt. Over Noord-China zeide Eden: ..Voor zoo ver mij bekend is ziin de Brit sche belangen in Noord-China materieel door deze ontwikkeling niet beroerd. In middels heeft de Japansche regeering naar ver'uidt een uitnoodiging aanvaard van de Chineesche regeering om de han gende kwesties tusschen de beide landen te bespreken en er is reden te hooen dat pogingen in het werk zu'len worden gesteld den toestand te regelen langs diplomatieke wegen". Het Hoogerhuis heeft met 45 tegen 24 stemmen "n motie aangenomen, welke was Ingediend door lord Sankey den vroege- ren lord kanselier waarin wordt verklaard, dat het huidige systeem van rechtspraak van pairs over pairs niet langer doel matig is Bii het indienen van ziin motie had lord Sankey verklaard, dat hij binnenkort aan het huis toestemming zou vragen voor 't indienen van een wetsontwerp, waarbij deze procedure wordt opgeheven. De staking der slagers en slagersgezellen te Londen is uitgebreid tot de arbeiders der opslagplaatsen en koelhuizen. Ook de arbeiders aan de haven hebben hier en daar het werk neergelegd zoodat thans in het geheel 12.000 man direct of indirect bit de staking betrokken ziin. Te Londen is op verschillende plaatsen de vleeschschaarschte reeds merkbaar. In eenige kleine winkels zijn de voorraden reeds uitgeput en deze zaken moesten reeds worden gesloten. Verscheidene slagers hebben vrachtauto's naar de provincie gezonden om de vleesch- voorziening te kunnen gaande houden. o BELGIE. Van Zeeland pleit voor defensie- versterking. De Belgische minister-president, van Zeeland, heeft tijdens de discussies in den Senaat over de begrooting van buiten landsche zaken het woord genomen, om uiting te geven aan zijn ernstige bezorgd heid ten aanzien van dén internationalen toestand. „Het geheele land komt langzamerhand onder den indruk der feiten", aldus be sloot de premier zijn exposé. „Laten wij ons derhalve sterk maken in financieel, economisch en militair opzicht. Dat is absolute noodzaak". Van Zeeland deelde vervolgens mede, dat aan het parlement spoedig een voor stel zou worden onderworpen, strekkende tot verhooging der nationale verdediging. „En ik ben er van overtuigd", zeide hij, „dat gij, wanneer ge vernomen zult heb ben, welke factoren stuk voor stuk mijn eigen overtuiging op dat punt gevormd hebben, eveneens overtuigd zult zijn van die absolute noodzaak". Spreker bracht in herinnering, welke geruststellende elementen hem eertijds een optimistischen kijk op den internatio nalen toestand gegeven hadden: Het wa ren het Fransch-Italiaansch accoord en de Fransch-Britsche overeenkomsten van Stresa. Hij wees er op, dat de Belgische politiek steeds op den vrede was Ingesteld, op den vrede door internationale samenwerking, op den grondslag der collectieve veilig heid. Wij waren steeds vastbesloten hard nekkig en ten allen tijde onze onafhanke lijkheid te verdedigen en stipt onze vol kenbondsplichten na te leven. Echter moet ik erkennen, dat de toe stand zich gewijzigd heeft en dat wij met die evolutie der omstandigheden rekening moeten houden. Morgen zal de algemeene raad van de socialistische partij, die tot dusver niet accoord scheen te gaan met zekere plan nen, welke de regeering ten aanzien der bewapening heeft, vergaderen om de mili taire kwestie onder de oogen te zien. Dank zij de door de regeering gevolgde politiek is onze economische positie aan merkelijk verbeterd. Wij moeten sterk zijn. Op financieel en diplomatiek gebied zijn wij sterker geworden, laten we het ook worden in militair opzicht. De kwestie van de versterking onzer nationale verdediging verdient de grootste aandacht. Eensgezind is de regeering van oordeel, dat te dien aanzien zonder dra len zekere maatregelen moeten worden getroffen. Mijn overtuiging in dat opzicht staat vast. Zoodra de ministerraad Vrijdag zijn definitieve beslissing genomen zal hebben, zal het parlement zich moeten uitspreken. En nogmaals, ik ben er zeker van, dat gU mijn overtuiging zult deelen, zoodra gij de feiten kent, die mij tot die overtuiging hebben gebracht. Van uwe medewerking kan de regeering verzekerd zijn overal en altijd. In binnenland en buitenland moet men weten, dat het land vastbesloten is zich zelf te blijven en zijn verleden waardig. DUITSCHLAND. Hitler's opvolging. Het heeft de aandacht getrokken, dat Hitier tot driemaal toe, in September 1935 op het Partijcongres te Neurenberg, later in een redevoering te Detmold en nu op den 30sten Januari te Berlijn, er den na druk op heeft gelegd, dat de duur van het nat.-soc. regeeringsstelsel niet aan een persoon gebonden is. „Wie van ons zoo zeide hij te Berlijn thans de oogen sluit, weet dat achter hem tien anderen staan. Onze beweging zal niet vergaan. Zij zal Duitschland blijven leiden". Naar de Berlijnsche correspondent van de „Neue Zürcher Ztg." verneemt, is in derdaad een regeling getroffen voor het geval Hitier om eenigerlei reden zijn functie als staatshoofd niet langer zou kunnen vervullen. In dit geval zal de macht overgaan op het driemanschap Goering, Hess en Von Blomberg. De twee generaals belichamen de mili taire macht als ruggegraat van den Staat. De correspondent voegt er aan toe, dat dit besluit, hetwelk niet zal worden ge publiceerd, na rijp beraad is genomen. Het is meegedeeld aan de leden der Rijks- regeering, de gouwleiders en de leiders der weermacht, die zich allen tot geheim houding hebben moeten verbinden. FRANKRIJK. De hervorming van het kiesrecht. De Kamer is bijeengekomen ter behan deling van de kwestie der kiesrechthervor- ming, waarover niet minder dan 11 wets ontwerpen en 5 ontwerp-resoluties inge diend zijn. Practlsche waarde kent men op het oogenblik aan deze debatten niet toe. daar een principieele wijziging van het kiessysteem voor de volgende verkie zingen toch niet te verwachten is. Met 347 tegen 176 stemmen heeft de Kamer het standount van de kiesrecht commissie tegen invoering van het even redig kiesrecht verworpen. Dit had ten gevolge. dat de rapporteur van de kies rechtcommissie aftrad. De kiesrechtcom missie moet nu over enkele dagen een nieuw rapport over de hervorming van het kiesrecht indienen. De voorzitter der commissie verklaarde, dat hij de commissie binnenkort zal bijeenroepen en kondigde aan, dat de Kamer reeds Dinsdag a.s. zou kunnen be raadslagen over het nieuwe rapport van de commissie. Hoe dit rapport zal uitvallen is op het oogenblik nog niet te overzien. Al schijnt in de Kamer ook een meerder heid aanwezig te zijn vóór invoering van het evenredige kiesrecht, er bestaat noch eensgezindheid over de bijzonderheden, noch klaarheid over het tijdstip van even- tueele Invoering. m Morgen zullen de rechtsche organisaties weer tal van herdenkingen orzaniseeren ter gelegenheid van den verjaardag der onlusten op 6 Febr. op de Place de la Con corde. 2 jaar geleden: ALBANIË. Vroegere koningin overleden. De vroegere vorstin van Albanië, de prinses van Schcenburg-Waldenburg, echtgenoote van prins Wilhelm von Wied, neef van koningin Elisabeth van Roeme nië (Carmen Silva), is op haar bezitting in Roemenië, Fontanel!, plotseling over leden. Prinses Sophia Helena Cecilia von Wied, geboren prinses Von Schaumburg- Waldenburg, huwde in 1906 met prins Wilhelm von Wied, die 6 Februari 1914 koning van Albanië werd. De vorstin was thans 51 jaar oud. Het Albaansche ko ninklijk echtpaar was gedwongen het land te verlaten in September 1914, na een regeering van zeven maanden. De prins Von Wied heeft de rechten op den Albaanschen troon nooit opgegeven. De eene helft van het jaar woonde het echtpaar in Duitschland. de andere helft op de Roemeensch bezitting. Fontaneli, waar thans de prinses is overleden. Het stoffelijk overschot zal naar den Wartburg in Duitschland worden over gebracht, om ter aarde te worden be steld. ZWITSERLAND. Politieke moord. Een Zuid-Slaviër. Frankfurter geheeten, heeft te Davos den leider der Duitsche nationaal-socialisten in Zwitserland Gust- loff gedood. Frankfurter vervoegde zich omstreeks acht uur des avonds aan de woning van Gustloff en vroeg dezen te spreken. Mevrouw Gustloff verzocht den bezoeker binnen te komen en liet hem in den salon. Gustloff voerde op dat oogenblik een tele fonisch gesprek in een aangrenzend ver trek. Toen hij na afloop daarvan de ka mer binnentrad, waar Frankfurter wacht te. stond deze onmiddellijk op en loste vijf revolverschoten op den binnentreden de. Gustloff, die aan hoofd en hals was gewond overleed byna onmiddellijk. De moordenaar ontvluchtte, doch begaf zich. enkele minuten daarna naar het bureau van politie om aangifte van zijn daad te doen. De vermoordde. Wilhelm Gustloff, was in anciënniteit de oudste landsgroepleider van de buitenlandsche organisatie der N.S.D.A.P. Hij werd 30 Januari 1895 in Mecklenburg geboren, begon zijn loopbaan als bankbediende en secretaris van een observatorium en was tenslotte leider van het officieele meteorologische station in Davos. Hij was sinds Juli 1929 lid van de N.S.D.A.P. nadat hij reeds in 1921 was toe getreden tot den Deutsch-Voelkischen Schutz und Trutzbund. In September 1930 richtte hij het steunpunt Davos der N.S.D.A.P. op en een jaar later de plaatse lijke groep Davos. Tegelijkertijd werd hij benoemd tot landsgroepleider voor Zwit serland. Zijn uitwijzing was vaak gevraagd, doch de regeering meende dat daarvoor geen reden was. De dader is een Zuid-Slaviër van 26 jaar, David Frankfurter Hij meldde zich bij de politie, met de verklaring, dat hij geen communist was, maar dat hij Gust loff met opzet heeft doodgeschoten, om dat hij het Duitsche regime haat. POLEN. Moeilijkheden over den corridor. De Duitsche voorstellen tot vereffening der achterstallige schuld aan de Poolsche Spoorwegen, voor het transito-verkeer door den corridor, worden te Warschau niet bevredigend geacht. Men is in de Poolsche hoofdstad trou wens niet erg Ingenomen met den drei genden toon van het officieele Duitsche communiqué, waarin uiting wordt gegeven aan de verwachting, dat Polen zal afzien van de voorgenomen beperking van be doeld transito-verkeer, welke beperking den 7den dezer zou ingaan. De pers schrijft vol bezorgdheid over deze kwestie, daarbij wijzend op de rede van Schacht in Silezië en de oppositie be schuldigt minister Beek veel te toegevend te zijn geweest tegen Duitschland. Men verwacht spoedig de komst van generaal Goering om deel te nemen aan een „jachtpartij". o ZUID-AMERIKA. Mislukte staatsgreep in Paraguay. Het ministerie van oorlog van Paraguay heeft de volgende mededeeling gepubli ceerd: „In verband met hardnekkige geruch ten en met het oog op de actie van eenige officieren, heeft de regeering besloten maatregelen te treffen tot handhaving van de orde. De legerleiding heeft den directeur der militaire school kolonel Raphaël Franco en den commandant van het 1ste regi ment pioniers, majoor Cabalero Irala, uit- genoodigd hun ontslag in te dienen. Majoor Antonio Gonzalez is van de rang lijst geschrapt. Men heeft geruchten vernomen dat ge noemde officieren betrekkingen onderhou den met oproerige elementen, die door communistische organisaties worden ge steund. De politie heeft alle noodzakelijke voorzorgen getroffen. Alle openbare ver gaderingen zijn verboden. Arrestaties of uitwijzing hebben nog niet plaats gehad. Naar verluidt bestaan er plannen voor een aanslag tegen den president dr. Ayala en den opperbevelhebber generaal Esti- garribia. Nader wordt gemeld, dat majoor Gon zalez Paraguay reeds heeft verlaten. Uit verschillende documenten die men heeft gevonden, is gebleken, dat hij plannen had om den president en den generaal te vermoorden. De politie had ln de laatste dagen een intensiveering der communis tische propaganda in vergaderingen en pamfletten vastgesteld. De regeering heeft op het juiste oogenblik ingegrepen. Vol gens betrouwbare berichten heeft gene raal Estigarribia aan het hoofd van een compagnie de belhamels persoonlijk ge arresteerd. Bij de verdachte leiders be vonden zich verschillende bekende mili tairen. Hun samenwerking met de com munisten verklaart men door de veron derstelling dat zij zich in hun eer gekrenkt voelden. Vergeefs hebben zij getracht nog andere officieren voor hun plan te win nen. Gisteren werden pamfletten ver spreid, waarin werd opgewekt tot de al gemeene staking, om de vrijheid van den gearresteerden kolonel Franco af te dwin gen. Franco, aldus werd in de pamfletten gezegd, is slechts gearresteerd omdat het volk hem tot president wilde verheffen. Franco zou vrijheid, geluk en geld bren gen. In stad en land is het rustig. o VEREENIGDE STATEN. Borah candidaat voor het presidentschap - De neutraliteitswet. De Republikelnsche Senator Borah heeft medegedeeld zich te zullen doen candidee- ren voor de Presidents-verkiezingen der Vereenigde Staten. De verlenging van de thans van kracht zijnde neutraliteitswet wordt in regee- ringskringen het meest waarschijnlijk ge acht. Het congres beschikt n.l. niet over voldoenden tijd om den tekst op te stellen voor een nieuwe wet, die tegemoet komt aan de bezwaren van de steeds toene mende oppositie. De wet zal derhalve voor één jaar worden verlengd, wellicht met toevoeging van een amendement betref fende financieele transacties met in oorlog zijnde staten. De regeering zal de politiek voortzetten die zij sedert October 1935 volgt o.a. be staande uit het bemoeilijken van het han delsverkeer met belligerenten waarvan het voornaamste oogmerk is de neutraliteit van de Ver. Staten te handhaven. J. C. R. te S. Wendt u tot desbetref fende maatschappij. Bepaalde eischen zijn ons niet bekend. F. J. H. te L. Wanneer de markies boven gemeentegrond komt te hangen, moet vergunning worden aangevraagd bij Bouw- en Woningtoezicht. De hoogte moet minstens 2 meter bedragen. Hangt de markies boven een tuintje, dan is geen vergunning noodig. Het is geen belast baar object. H. S. te L. Er bestaan ln het pan- doerspel twee soorten praatjes: n.l. praa tje (al dan niet met de pot) waarbij geen enkele slag gehaald mag worden, en piquépraatje, waarbij hoogstens één slag mag worden binnengehaald. Bij misère ouverte gaan de kaarten wel open, doch mag niet gesproken worden. J. A. M. te L. Wendt u tot de directie der Pontschool, Steenschuur 14. M. de T. te L. Het kantoor der Kon. Shell Is gevestigd: Corn, van Bylandtlaan 16, te Den Haag. B. J. H. H. te L. De inspecteur der invoerrechten en accijnzen zal u ongetwij feld kunnen inlichten. Ons ontbreken de gegevens daaromtrent. J. v. B„ te L. Informeer bij de Af- deeling Militaire Zaken, Breestraat alhier. HEDEN: Stadszaal: Gymnastiekultvoering van „D. O. S". 8 uur nam. Donderdag. Den Burcht: Leidsche Chr. Harmonie- vereeniging, 8 uur nam. N. Rijn 19: Drie Vrouwen Avond. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Residentie-Orkest, dir. Issaye Dobrowen; soliste Jo Vincent. Nam. 8 uur. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal): Geref. Bond. Spr. ds. Vroeg-ln-de-Wey van Wad, dinxveen, V/t uur nam. DAGELIJKS. Haarlemmerstraat 73: Vredestentoon stelling (tot en met 11 Febr.) Lakenhal (tot 16 Febr.): Tentoonstelling van ceramiek van Chris Lanooy. 104 uur 's Zondags 14 uur. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrie tot halfvler Inenting tegen diphterle 4—5 uur nam. Woensdags inst v. Praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg. 8 uur nam, „Een Ideaal echtgenoot", Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „Bal lm Savoy". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 2Vit en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Casino de Paris". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 8 1/4 u. n.m. „Love me for ever". Woensdag- en Zaterdagnam, 2'/» uur. Zondag nam. 2 uur 4'/» uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str., 7 uur nam. „Het jolige weeuwtje". lederen middag 2>/i u. Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Febr. as. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen straat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doeza- straat 31. telef. 1313 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, telef. 274, HAARLEMMERMEER. Op den Kruisweg nabij den Sloter- weg ln Haarlemmermeer kwam de heer K. met z'n melkwagentje in botsing met de melkauto van den heer v. Z. De schok was zóó hevig, dat K. vrij ernstig aan het hoofd werd verwond, zoodat hij zich door een dokter moest laten verbinden, terwijl van den Inhoud van z'n bescha digd wagentje een groot gedeelte verloren ging. HILLEGOM. Bazar Chr. Kleuterschool. Onder groote belangstelling is de bazar ten bate van de Chr. Kleuterschool „Wil- helmlna" in de zaal van het Nutsgebouw geopend. Het geheele lokaal was bezet met stands voor den verkoop van allerhande mooie artikelen. Het geheel zag er gezellig uit. Boven alles waren twee dennenboomen de voorwerpen, die het eerst in het oog vielen. Er hingen opgerolde papiertjes aan, die deden denken aan lootjes. Zeer zeker zal het wat anders geweest zijn, want er wordt geen loterij gehouden. Er ls veel te zien, veel te koop en te genieten van aller hande spelen. Eerst heeft een groep kleuters van de school gezongen en daarna sprak ds. Eer- hard, Herv. predikant, een woord van wel kom en aanbeveling voor het goede doel. Spr. zeide dat in de laatste twee jaren groote vorderingen zijn gemaakt op het Kerstfeest en door den zang der kleinen is dit nu weer duidelijk bewezen. Na gebed werd de bazar geopend. De kleuters zongen daarna nog enkele versjes, waarna de voorz. van het bestuur, de heer J. D. Jansen, pleitte voor steun aan de kas, die niet in een rooskleurige positie verkeert. Vervolgens was er gelegenheid de stands te bezichtigen en de spelen te beoefenen. Al dadelijk is daar een druk gebruik van gemaakt. Muziek was aanwezig. Geslaagd orgelconcert. De heeren C. Kool en W. van de Beid, organisten van de Geref. Kerk, hebben een orgelconcert ln de Geref. Kerk gegeven. Het mooie programma ving aan en be sloot met de Fantasie I en II van Adolf Hesse, voor vier handen en pedaal. De heer W. van de Beid speelde stukken van J. S. Bach (twee Praeludiums)C. J. Grey en L. Boëlmann. Door den heer C. Kool zijn stukken ten gehoore gebracht van Alex. Guilmant, C. J Grey en J. S. Bach (Toccata en Fuga in cl. kl. terts). Alle nummers zijn onberispe lijk uitgevoerd; de aanwezigen hebben met onverdeelde aandacht geluisterd en ge noten. 3-2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6