Het a.s. Gouden Jubileum der „Leidsche Kinderbewaarplaats" I *-1 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 5 Februari 1936 1886 - 11 Februari - 1936 NUTTIGE INSTELLING VOOR DE KLEINTJES lAAÏ/Tt BWICmiN BINNENLAND. O HET BIER IN DE NEDERLANDSCHE FOLKLORE. Wij staan voor een groot. ouderwetsch huis aan de Langebrug: het is 't gebouw der Vereeniglne tot verzorging van Kleine Kinderen" in meer gewone termen gezegd ..De Leidsche Kinder be waar plaats" <jie op 11 Februari a s. haar Gouden Jubileum hoopt te herdenken. Inderdaad een ge denkwaardige gebeurtenis! Want hoeveel Leidsche moeders brachten in die 50 jaren niet naar hier haar kindertjes in den leef tijd van 6 weken tot 6 jaar. wetend dat zij daar goed en liefderijk verzorgd zijn tijdens de uren, dat ztj zelf op fabriek of elders het brood moeten verdienen! Ook als de moeders ziek zijn. kunnen zij haar kinderen daar brengen: zij zijn van 's morgens 8 tot 's avonds 7 uur aan veilize handen toevertrouwd. Geen moeder be hoeft zorg te hebben dat haar kind tijdens haar afwezigheid iets overkomen zal: het meest nauwlettende en tegelijk harte lijke toezicht waart over de kleintjes, die er ook degelijk gevoed worden en dit alles tegen een minimale vergoeding. In het jaar 1885 zagen de heer en mevr. Krantz-van Dijk in. met hoeveel zorgen de moeders te kampen hadden, die tijdens de werkuren buitenshuis, haar kroost aan anderer hulp moest overlaten. Zii vormden toen het plan. daarin verandering te bren gen: in Den Haag en Amsterdam beston den reeds vereenigingen. die in deze moeilijkheid voorzagen De heer en mevr. prof. Lorentz-Kaiser en de heer H C. Hartevelt met wie het plan besproken werd. begroetten 't goede doel met enthou siasme terwijl na het rondzenden van circulaires zoovele blijken van instemming ontvangen werden dat nu 50 jaar geleden tot de oprichting der vereeniging kon worden overgegaan. Het eerste bestuur bestond uit de dames Librecht Lezwijn. presidente, Lorentz, secretaresse. Huet penningmeesteresse, Krantz van Wensen. Gerlh.gs Vos. Harte velt. Heynsius en de Fremery. terwijl de heer Gerlings als adviseur optrad. Als merkwaardigheid zij vermeld dat mevrouw Krantz en mej. de Fremery nog steeds de instelling contribueeren. De eerste daad was: het huren van een huis in de Scheistraat, het aanstellen van een directrice en een helpster. Reeds op den eersten dag der openstelling kwa men zich de ouders van 3 kinderen om verzorging aanmelden. Dit aantal groeide dien maand al tot 124: wél een teeken. welk een groote behoefte er aan deze in stelling bestond. De moedeTS kwamen in steeds-' grooter getale haar kinderen bij de Vefeeniging aangeven, zoodat het huis aan de Schei- straat na enkele jaren al te klein bleek. De keuze viel toen op het huis Langebrug 87. dat tot op den huldigen dag volkomen aan het gestelde doel beantwoordt. Vele grootmoeders en moeders hebben in den loop der 50 jaren haar kinderen en klein kinderen gebracht naar dit huis. waar zij zélf. als kind. zoo goed verzorgd zijn. 50 jaren heeft deze nuttige instelling nu bestaan. Zij was talloozen tot grooten ze gen hetgeen zoo duidelijk blijkt uit de sterke belangstelling der ouderen, die dit plekje, waar in menig geval zelfs hun wieg gestaan heeft, niet vergeten hebben! Hard is er door de onderscheidene be sturen. de directrices en haar helpsters gedurende deze halve eeuw gewerkt en altijd met groote opgewektheid en toe wijding om den kinderen een prettige om ving te bezorgen en een goede verpleging ten deel te doen vallen. Op aller schouders rustte niet altijd een gemakkelijke taak. want vooral de financieele zijde baarde en baart ook nu nog veel zorg. Wij behoe ven niet uit te wijden over den druk van dezen tijd, die ook zijn nadeeligen invloed op ..de Leidsche Kinderbewaarplaats doet gelden. Mede door overlijden en vertrek werd het ledental steeds kleiner er zijn nu helaas nog slechts 205 leden! en iedereen weet toch wel. wat er allemaal komt kijken om een instelling als deze naar de te stellen eischen te doen func- tioneeren. De inrichting is steeds voor belangstel lenden te bezichtigen. Maar wie daartoe niet komen kan, leze onderstaanden in druk van ons bezoek aan deze Kinderbe waarplaats. Wij zijn er dan van overtuigd, dat men een steentje zal willen bijdragen, om deze mooie inrichting, die juist in den tijd van haar gouden bestaan, met moei lijkheden heeft te kampen, ook in de toe komst in stand te houden. Men kan een e.v. biidrave zenden of zich als lid oo geven bij de penningmeesteresse, mevrouw Goudsmit-Cohen Oegstgeest. (giro 1343641. Drie .«ilen" nemen het voornaamste deel van het huis in beslag. Het zijn de „rust"-, de „baby-" en de „Fröbel'-zaal. Zij zien er in alle opzichten smakelijk en wél-onderhouden uit. dank zü de zorg van de directrice mej. E. Korenhoff en haar twee vrouwelijke vaste assistenten Ook de leerlingen der cursus van Kinderverzorging aan de Vakschool voor Meisjes (Rapen burg) hebben hier enkele ochtenden oer week gelegenheid tot practisch werken. Welk een vriendelijken indruk maakt bijv. de baby"-zaal met de crème gelakte bedjes die de ijzeren ledikantjes van eer tijds vervingen en enkele fraaie wiegen, indertijd door vriendeliiken hand ge schonken. Trouwens: véél van het aan wezige meubilair is door goede giften hier verzameld: ln de „Fröbel"-zaal zien wij o.a. een speeldoos staan met 24 aardige platen en een piano, onlangs door een oude dame. die veel voor de inrichting voelt geschonken. Beide zalen zien uit op een fraaie zonnige speelplaats met twee zandbakken die kortgeleden geheel met tegels werd geplaveid zoodat de jeugd er onbezorgd kan spelen, zonder zich vuil te maken Wii zien de kinderen ln vroolijke stemming bijeen: ln de wiegjes, in de „box" of vanaf de aankleedtafel staren de allerkleinsten ons verbaasd of ietwat ver legen aan. in de Fröbelzaal zit een groep grooteren gezellig bil elkaar op keurige stoeltjes, vervaardigd door leer lingen van de Ambachtsschool en zij knut selen druk aan allerlei versierselen voor het a.s. Gouden feest dat a'.ler gedachten op het oogenblik bezig houdt. Vroolijke platen hangen aan den wand. er is een alleraardigst poppenhuis en zoo wordt het aangename met het nuttige vereenigd. 't Is geen kleinigheid een troep kleintjes den ganschen dag bezig te houden! 's Mor gens vroeg komt de stroom naar binnen: wij zien in den gang een serie laarsjes staan en 't blijkt, dat de kinderen deze onmiddellijk na 't binnenkomen verwis selden voor viiten pantoffeltjes, opdat alles goed schoon zal blijven. Regelmatig wordt de dag verdeeld: de zuigelingen krijgen hun flesschen en pap of welk voedsel de dokter voorgeschreven heeft, de anderen fröbelen óf spelen bij goed weer in de open lucht om 12 uur krijgen zij warm eten waarop 't rustuurtje in de keurige bedjes volgt, om half vier verschijnt de thee en om 5 uur volgen nog heerlijke boterhammen met melk. waarop tusschen 6 en 7 uur de moeders haar kroost weer komen afhalen Men vrage niet. wat hier allemaal voor komt kijken! Men ga zelf eens genieten van dit -véél gevarieerde .kindergedoe!" Wij mogen niet vergeten te vertellen dat de gansche partij twee maal per week in het bad mag krui nen en er kraakzindelijk weer uit te voor schijn komt! Ook de badkamer is het resultaat geweest van een milde gift. In den loop der jaren paste de inrich ting zich meer en meer bij de moderne eischen aan. Vooral den laatsten tijd kon- den diverse verbeteringen, die dringend 1 noodzakelijk waren tot stand komen hoe wel een en ander heel wat overleg en j hoofdbrekens kostte in verband met de schaarsche geldmiddelen. Zoo voorziet deze Kinderbewaarplaats nog steeds in een groote behoefte, ge tuige de vele kindertjes, die wij konden begroeten en die vol verwachting klaar zaten om op de foto" te komen. Het be faamde verhaal van het „vogeltje" en het ..lichtje" dat. bii -de opnamen te voorschijn zou komen, had op hen een magischen invloed! Wanneer men dit met grooten eenvoud, maar met liefdevollen smaak ingerichte „kinderparadijsje" ziet, komt men wél sterk onder den indruk, van het vele goede, dat hier voor de „kleinsten der kleinen" nog steeds wordt gedaan. Moge dan ook het a.s. jubileum veler belangstelling trekken. Op 11 Februari wordt 's middags tot stijving der kas een extra-bioscoopvoor stelling gegeven in het Trianontheater, welwillend aangeboden door de directie van dat theater 'de heer en mevrouw Diks), waarin o.a de nieuwste Douglas Fairbanks-film „In 80 minuten de wereld rond" vertoond wordt. Hiervoor bestaat gelukkig reeds de grootste belangstelling van de zijde der ouderen en der jeugd: de resteerende kaarten zijn aan het Trianon theater verkrijgbaar. Den kinderen, die in de Bewaarplaats onderdak vinden, wordt op 12 Februari een feestje bereid met ooppenkastvertoo- ning en tractaties, zoodat men het jubi leum. in verband met de tijdsomstandig heden. wel eenvoudig, maar daarom niet minder hartelijk zal herdenken! BRANDJES. Gisteravond omstreeks 11 uur is de brandweer uitgerukt voor een begin van brand in het perceel Oude Singel 68. be woond door de fam. A. T. Men had daar cp de eerste verdieping een stookplaats met schoorsteen gemaakt op den houten vloer. Door vallend roet was deze vloer op den duur doorgebrand, met het gevolg, dat gisteravond het vuur van de stook plaats in de benedenkamer viel. De be woners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, bemerkten het gevaar bijtijds en konden het brandje spoedig blusschen. De brandweer zaagde een luik in de zol dering waartusschen het smeulde en zorgde voor de nablussching. De schade is gering. Gisteravond te 8 40 uur is de brandweer uitgerukt voor een 'chcirsleenbrand in het perceel Zijlsingel 86. Dit bleek echter geen schoorsteenbrand te zijn. Er was alleen wat vuur uit den kachel gevallen. Onverrichter zake keerde de motorspuit weer terug. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: J. Broekstra, Geversstraat 47, Oegst geest. Optiek, uurwerken, goud en zilver. Eigenaar: J. Broekstra, Oegstgeest. Wijzigingen: Naamlooze vennootschap Maatschappij „Erica" tot Exploitatie van onroerende goederen en aannemersbedrijf te Noord- wijk. voorh. W. P. de Vreede. Doezastr. 19. Noor-lwijk. De statuten zijn gewijzigd. In den Vergulden Turk, Breestraat 84. Leiden. Café-restaurant. De zaak is om gezet in een vennootschap onder firma onder den naam: „In den Vergulden Turk", Fa. W. Couwenberg (B.P.). Ven- nooten: W. Couwenberg en W. J. J. A. Couwenberg, Leiden. e- De straatcollecte van „Effatha" Za terdag j.l. gehouden heeft opgebracht f 278 Verder vernamen wij, dat zich op den gehouden propaganda-avond 60 nieuwe contribuanten hebben opgegeven. De collecte in deze samenkomst leverde f 46.50 op. Causerie van den lieer D. J. v. d. Ven voor de N. R. V. Over de groote beteekenls van het bier in de levende Nederlandsche folklore sprak de heer D. J. van der Ven, uit Oosterbeek, gisteravond in „Den Turk" voor de afdee- ling Leiden van de Nederlandsche Reis- vereeniging. Éénmaal zoo vertelde hij is bief zelfs méér volksdrank geweest dan water, omdat dit laatste niet bacteriënvrij was en dikwijls zelfs in deplorabelen toestand verkeerde. Vandaar dat er in de legers zooveel bier gedronken werd. Naast veel Hollandsch bier werd hier te lande ook een enorme hoeveelheid buitenlandsch bier gebruikt. En het is wellicht niet ten on rechte dat er beweerd is dat de 80-jarige oorlog voor een groot deel gevoerd is met het geld, verkregen uit de hooge bier accijnzen Het bier werd vooral naar de groote steden vervoerd en waar het gelost werd sprak men al spoedig van de „bier kade". een naam. die zich op den huidigen dag gehandhaafd heeft Ook de uitdrukking „vechten tegen de bierkaai" houdt hier mede nauw verband. Spreker vertelde van menschen „die de pint houden", dat zijn menschen en men vindt ze in Brabant nog! die een beker bezitten, welke een geneeskrac'ntigen invloed heet te hebben zoodra men er bier in doet, en schetste in den breede, aan de hand van vele interessante (en door den heer Geytenbeek goed geprojec teerde) lantaarnplaatjes van toestanden op het platteland, waarbij het bier een vooraanstaande rol vervult. Komische ver halen deed hij over het „gerstebier" te Gronsveld in Brabant, over het St. Teunis-, Schlèger-, Beugel en Koningsbier in Lim burg, over het Boksebier in den Achter hoek, enz. en over tal van festijnen, die bij het gebruiken daarvan werden, en ook thans nog worden, georganiseerd! Die oude drinkgewoonten had spreker persoon lijk in vele plaatsen van ons land meege maakt en de plaatjes demonstreerden dat op dikwijls treffende wijze. Het werd zoo een aaneenschakeling van belangwekkende feiten, waarvan de meeste toehoorders zelfs het bestaan niet hadden vermoed, en die niettemin door de jaren heen hun be staansrecht hebben gehandhaafd. Altijd speelde het bier daarbij een zeer bijzon dere rol. Dat het bier trouwens ook een religieuze beteekenis hebben kan wordt be wezen ln Limburg bij sommige schutters feesten. Terwijl de mannen met den pas toor knielen op de graven der in het afge- loopen jaar overleden schutters, loopen de vrouwen in optocht biddend rondom het kerkhof. En vóóraan gaat de knaap met de bienschelp, die bij deze gebeurtenis nooit ontbreken mag (die ook mee gaat in de processie) en waarmee daarna ook de nieuwe schutters-leden (kinderen dikwijls nog) worden gewijd! Spreker schetste de beteekenis van de brouwerijen en den invloed der brouwers, vertelde merkwaardige bijzonderheden over herbergen, uithangborden en brouwhuizen en bracht daarbij vlot causeur als hij is zoo ontzaggelijk „veel buitengewoon interessante en vermakelijke voorvallen ter sprake, dat men deze vrij langdurige voor dracht met de grootste attentie volgen bleef en een zeer warm applaus tenslotte spreker's deel werd. CENTR. NEDERL. AMBTENAARSBOND- AFDEELING LEIDEN. Jaarvergadering der Gem. Ambtenaren. Onder voorzitterschap van den heer J. W. Schneider vergaderde gisteravond de vakgroep Gem. ambtenaren in het Volks gebouw. Na een korte inleiding van den voorzitter waarbij uitvoerig mededeeling werd gedaan van dé verrichtingen van het bestuur gaf spr. - het woord aan het hoofdbestuurslid J. Wierda uit 's-Graven- hage. om verslag uit te brengen van de onderhandelingen in de commissie van overleg ter zake van de nieuwe salarisver laging voor het gemeente-personeel. De vergadering kon zich volkomen met de door haar vertegenwoordigers aangeno men houding vereenigen en van verschil- londe zijden werd scherpe critiek geoefend od de houding van zekere vertegenwoor digers van andere organisaties, die on juiste geruchten hadden verspreid met minder edele bedoelingen, zulks ten koste van den C N.A.B. Aan de beide afgevaar digden in het G O. werd dank gebracht voor hun bemoeiingen, Het jaarverslag van den waarnemenden secretaris den heer P. Mazurel werd onder dank goedge keurd. Uit dit verslag bleek o.a., dat het ledental zich weer in opgaande richting beweegt, terwijl de perspectieven voor den verderen uitbouw der organisatie niet on gunstig genoemd kunnen worden. Het be stuursbeleid werd goedgekeurd, terwijl de heeren J. W. Schneider, H. C. Hoek, K. Kruizinga en P. Mazurel zich een herver kiezing lieten welgevallen. Als vertegen woordigers ln het G. O. werden de aftre dende leden herkozen, alsook in de Dienstcommissie der Lichtfabrieken. Voor het' personeel der L. D. M., alsook voor het losse en jeugdige personeel van de gemeente Leiden zullen binnenkort bijeenkomsten worden belegd. Door een bestuurslid der PI. Plancommissie werd daarna een opwekkend woord ten gunste van de actie voor het Plan van den Ar beid gesproken. Voorts werd nog mede gedeeld. dat binnenkort, in samenwerking met den Bond v. Overheidspersoneel een filmbijeenkomst zal worden gehouden, waarvoor reeds een met zorg samenge steld programma is gekozen. Hierna volg de sluiting van de zeer geanimeerde bij eenkomst. Van het front. ROME, 5 Februari (Reuter). Maarschalk Badoglio seint het volgende 115de legerbericht: Aan 'het Somalifront hebben de troepen van generaal Graziani den opmarsch naai" de Webbi Getso voortgezet- Een van Boecoeroli vertrokken colonne verjoeg de Abessijnen en bezette het dorp Lamma SjeMngi waar belangrijke voorra den graan werden buitgemaakt. Een onzer verkennings-colonnes ont moette bij Malke Goebba aan de Dawa Pasma sterke Abessijnsche detachementen. De vijand die hardnekkige tegenstand bood werd met zware verliezen op de vlucht gejaagd en hierbij vielen tal van krijgsgevangenen, wapens en levensmidde len in onze handen. Tijdens de gevechten heeft eer. eskadron lanciers van Aosto zich bijzonder onder scheiden. Van het Eritrea front is niets belang rijks te vermelden. Rome in verdediging tegen luchtaanvallen. ROME, 5 Febr. (Reuter). De nationale Unie voor bescherming tegen luchtaanval len, heeft besloten Rome te verdeelen ln verschillende zones, die elk 'n eigen ver dedigingsorganisatie zullen hebben. 60.000 mannen en vrouwen, die zich heb ben aangeboden, zullen in hulpploegen worden ingedeeld. De aankoop van gas maskers zal worden vergemakkelijkt en in verschillende wijken zullen bomvrije kelders worden Ingericht. De zitting van den Grooten Fascistischen Raad. ROME, 5 Febr. (Reuter). De Groote Fascistische Raad heeft in het Palazzo Venezla de tweede zitting in dit jaar ge houden, welke gisteravond om 10 uur be gon. en om half een vanmorgen eindigde. De Duce zette zijn verslag omtrent den politieken en militairen toestand voort. Ook Grandi. Thaon di Revel, Rossoni, Volpi en De Stefani voerden het woord. Er werd een resolutie aangenomen, waarin o.a. het volgende verklaard wordt: De Groote Fascistische Raad heeft na bestudeering van de politieke gebeurtenis sen in December zijn optreden, dat ge ïnspireerd was door voorloopige terughou dendheid tegenover het Fransch-Brltsche plan. alleszins gerechtvaardigd bevonden. De Raad beschouwt de jongste overwin ningen der Italiaansche troepen aan Eri trea- en Somalifront als factoren, die van beslissenden invloed zijn op den toestand. De Raad hernieuwt zijn vast besluit, het doel te bereiken, waarvoor de militaire actie werd ondernomen. De Groote Fascistische Raad ging ver volgens na, hoe de binnenlandsche toe stand thans, aan het einde van de derde maand van het economisch beleg, is. Na dat lof was gebracht aan de kalmte en den bewonderenswaardigen tegenstand van het Italiaansche volk, stelde de Raad de richtlijnen vast vopr *ie tegenmaatre gelen ingeval van een verdere verscher ping der sanctlemaatregelen. De minister van financiën sprak daar op over de noodzakelijkheid, het handels verkeer met het buitenland in vastom lijnde banen te leiden. Op voorstel van den minister werd de volgende resolutie aangenomen. De Groote Fascistische Raad ziet na be studeering van de kwestie van den bui- tenlandschen handel, overeenkomstig de j richtlijnen van de fascistische economische leer, nog versterkt door de huidige om- I standigheden, in het handelsverkeer met het buitenland een functie van openbaar j belang, die directe controle door den i corporatieven staat rechtvaardigt. Voortgang te Geneve. I GENEVE, 5 Febr. (A.N.P.) De deskundi gen in zake het vraagstuk van sancties óp petroleum hebben bij hun werkzaam heden goeden voortgang gemaakt. Men verwacht, dat het rapport der deskundigen binnen een week gereed zal kunnen zijn. Van gezaghebbende zijde wordt aan den correspondent van de „Daily Telegraph" medegedeeld, dat het waarschijnlijk te achten is. dat de petroleumsanctles bin nenkort van kracht zullen worden. Graaf Ciano weder naar O.-Afrika. ROME, 5 Febr. (Reuter). De minister van pers en propaganda, graaf Ciano, zal behoudens onvoorziene omstandigheden nog deze maand naar Oost-Afrika ver trekken, om weder het bevel van een esca drille vliegtuigen op zich te nemen. Op aanwijzing van een burger zijn op den Rijnsburgerweg door de politie aangehouden de 15-jarige H. S., wonende Langegracht en de 17-jarige J. M„ wo nende Prinses Wilhelminastraat, die in Oegstgeest een spion hadden ontvreemd. Morgenavond zal voor de Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staats burgerschap afd. Leiden in de Muziek school aan d:n Nieuwe-Rijn een avond worden gegeven, waar gesproken zal wor den door het Tweede-Kamerlid mevr. mr. B. Bakker—Nort over „Vrouwen, past op Uw taak", mevr. mr. N. C. Corry Tendeloo en gedeclameerd door Louise Kooiman. IJMUIDEN. 5 Febr. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG f. 1.55—1.25. Griet per kist van 50 K G. f. 29—13. Tongen oer K G. f. 0.70—0.53, Groote Schol per kist van 50 KG. f. 7.50—6.50 Middelschol f. 9.50—8. Zetschol f. 14—12 Kleine Schol f. 11.507. Schar f. 13—5 Tongschar f. 35—22. Roggen per 20 stuks f. 15—9 Vleeten per stuk f3.101 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G f.9—5.50 Groote Schelvisch f. 31—25 Middel Schelvisch f. 28—22. Klein- middel Schelvisch f 2616 Kleine Schel visch f. 19—6 60. Kabe'jauw per kist van 125 K.G. f.24—8 Gullen per kist van 50 K.G. f. 7.503 Lengen per stuk f. 1.35 0.37. Heilbot per KG. f. 0.90—0.50. Wijting per kist van 50 K.G. f. 6.804.40 Koolvisch per stuk f. 0.850.10 Makreel per kist van 50 K.G f. 12.50 Kleinmiddel Hake f.43. Kleine Hake f.32—8. Aangevoerd 15 kisten versche haring f. 4.50 oer kist. Aangekomen de Stoomtrawlers: RO 46 met f. 1770 IJM. 21 met f. 1570. I.TM, 195 met f. 1830 IJM. 384 met f. 2950. IJM. 113 met f.1160 IJM 86 met f.980 IJM 115 met f. 1960 IJM 130 met f. 2140 IJM. 73 met f3050 IJM. 253 met f2580 IJM. 189 met f. 2660 IJM 114 met f. 1220 IJM. 72 met f.1500 TJM. 432 met f.1420 IJM. 161 met f.1210' de lo""ers: E 315 met f.970, E 45 met f 820 KW 52 met. f ago KW 74 met f. 140" KW 114 met, f.470 KV/ 105 met f 660 KW 45 met f. 300 KW 147 met f. 430 KW 69 met f. 450 KW 108 met f370 KW 154 met f 500 KW 62 met f. 480, SCH 4 met f. 470 SCH 133 met f. 630, SCH 297 met f.490 (niet officieel). Dr. F. SCHREUDER. t Arts te Zwammcrdam. In het Diaconessenhuis te Leiden, waar heen hij begin December j.l. voor het on dergaan van een operatie was overgebracht is hedennacht overleden de heer dr. F. Schreuder, arts te Zwammerdam. Geboren te 'sGravenhage, op 11 Dec. 1890, kwam de overledene reeds op Jeugdi gen leeftijd in die gemeente, toen zijn var der, wijlen de heer dr. F. Schreuder Sr., zich nu 38 jaar geleden, in Febr. 1898, als arts daar vestigde. De jonge Schreuder werd evenals zijn vader en grootvader, ook voor arts opgeleid en vestigde zich na de voltooiing zijher studiën, in 1918, als arts te St. Philipsland, waar hij zeer gezien was en o.m. ook zitting had in den gemeente raad. Hij bleef daar tot Juni 1924, toen hij naar Zwammerdam terugkeerde om zijn vadef, die zijn uitgebreide en drukke praktijk had neergelegd, op te volgen. Met vreugde werd de zoon begroet als opvolger van den zoo sympathieken, kundigen vader, die zich in. veler harten een blijvende plaats had ver worven. De naam van dr. Schreuder bleef alzoo met Zwammerdam verbonden. Het was voortaan de „oude dokter" en de „jonge dokter" en deze laatste, die zich eveneens als een kundig medicus deed kennen, mocht zich eveneens ln de waardeering en hoog achting van zijn patiënten en dorpsgenoo- ten verheugen. Toen de oude dokter alhier in Oct. 1934 op 70-jarigen leeftijd overleed, was het niet te zien dat de zoo krachtige, kerngezonde jonge dokter hem zoo spoedig zou volgen. Even groot als de spanning, waarmede het ziekte-verloop waaromtrent nu eens meer hoopvolle en dan weer minder gun stige berichten werden vernomen, hier is gevolgd, is nu de algemeene verslagenheid over het onverwachte heengaan in het midden der Jaren van hem, die zoo vele jaren de geneesmeester en hulp voor de lijdende menschheid is geweest. Een zware slag inzonderheid voor zijn echtgenoote en nog jeugdige kinderen, als mede voor zijn bejaarde moeder en een gevoelig verlies ook voor het plaatselijk vereenigingsleven, waaronder het Nutsde- partement waarvan de overledene voorzit ter was, Groene Kruis en T.B.C.-bestr. en andere vereenigingen waarvan hij deel van het Bestuur uitmaakte. De begrafenis zal plaats vinden Zater dag a.s. te 2 uur op de Alg. Begraafplaats. DE BATAVIER II IN AANVARING; Boegspriet van ander schip drong tot in de salon. Hedenmorgen te vijf uur is de Bata vier II op weg van Londen naar Rotter dam, ter hoogte van de Schouwenbank ln aanvaring geweest met het schip „Grietje" een Gronirigsche kustvaarder. De oorzaak van de aanvaring is nog niet met zekerheid vast te stellen. Het was helder zicht, maar het schijnt, dat de „Grietje" bij het pas- seeren van de Batavier II uit het roer is geloopen. waardoor de aanvaring ontstond. De „Grietje" heeft een zeer groote boeg spriet. Deze boegspriet raakte de Bata vier n aan bakboordzijde en drong door de huid heen in de salon en op het pro menadedek. Het duurde eenigen tijd, voor de schepen weer vrij waren. Zij konden daarna op eigen kracht verder varen. De Batavier II arriveerde ongeveer op den ge wonen tijd te Rotterdam en de „Grietje" kwam in den loop van den morgen den waterweg'binnen op weg naar Kapelle. De „Grietje" is aan de voorzijde vrij ernstig beschadigd. De Batavier II heeft ook veel schade bekomen, vooral aan de salon, waarin de boegspriet doordrong. Er bevond zich echter op dat moment nie mand in de salon, zoodat er geen persoon lijke ongelukken te betreuren vallen. Een geluk mag het heeten, dat de boegspriet niet in een der hutten is doorgedrongen. Na de botsing waren de passagiers op gestaan en toen bleek, dat de aangerichte schade boven de waterlijn lag en dat de Batavier II od eigen kracht door kon varen naar Rotterdam, heeft men zich weer ter ruste begeven. De Batavier II wordt op de ligplaats aan het Müller-terrein te Rotterdam gere pareerd. Men hoopt morgenavond hier mede klaar te zijn. zoodat het schip dan weer op den normalen tijd van Rotterdam naar Londen kan vertrekken. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ALMELO. Drie slachtoffers, van wie er één overleden is. Toen hedenmorgen de leveranciers aan een woning aan de Sluiskade, Noordzijde 66a, te Almelo, bewoond door den onder wijzer C. G. Leijsen en gezin, op herhaald bellen geen gehoor kregen, waarschuwden zij de politie, die de deur forceerde. Het bleek toen, dat de heer Leijsen tengevol ge van kolendamp was overleden, terwijl een verpleegster, die daar sinds gister avond vertoefde wegens ziekte van den heer Leijsen en een driejarig kind bewus teloos waren. Bij deze twee, die naar het Diaconessenhuis werden vervoerd, is het bewustzijn teruggekeerd. De echtgenoote van den heer Leijsen was niet thuis, daar zij wegens ziekte sinds enkele weken in het Diaconessen- huis wordt verpleegd. Het dienstmeisje, dat op den zolder sliep, heeft van de ko lendamp niets bemerkt. NV. MAATSCHAPPIJ VOOR HYPOTHECAIR CREDIET IN NEDERLAND TE 'S-GRAVENHAGE. I Naar wij vernemen zal in de a.s. alge meene vergadering van aandeelhouders dezer vennootschap, ter voorziening in de vacature, in verband met de ontslagaan vraag van den heer mr. S. van Houten als directeur, tot tijdelijk-dlrecteur worden voorgedragen de heer Th. Ligthart, oud directeur der N.V. Javasche Bank, wonende j te 's-Gravenhage,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2