De Italiaansch-Abessynische oorlog. 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 3 Februari 1936 Derde Blad No. 23269 BINNENLAND. JdN/T IN IETÏEEEN SPREEKCEL Van 't front. Van Abessijnsche zijde geeft men de vol gende bijzonderheden over den strijd in Tembien, die den 19en Januari begon en die voortduurde tot den 30en Januari. De Italianen onder bevel van de genera le n del Masso en Diamantl, openden het offensief tegen de Abessijnen. De AbessiJ- nen boden heftigen tegenstand en zij slaagden er in de Italianen terug te drijven, waarbij zij de forten Ohoembera, Erba- woine en Kessa Damba heroverden. De buit die hun daarbij in handen viel bestond uit 29 kanonnen, 175 mitrailleurs, groote hoeveelheden munitie. Tevens maakte zij verscheidene gevangenen. De troepen van generaal Diamanti, de 28 October divisie zwarthemden, moet vol gens deze berichten vrijwel gedecimeerd zijn. Het Abessijnsche communiqué eindigt met de mededeeling, dat dit gevecht, dat met een Abessijnsche overwinning eindig de het grootste is geweest, sedert het be gin van den oorlog. De Italianen zouden 3000 aooden en 4000 gewonden hebben, de Abessijnen 1200 man hebben verloren. Verder vermeldt het nog, dat aan den Italiaanschen aanval verschillende divisies blanke troepen deelnamen, gesteund door tanks en vliegtuigen. De Zwarthemden- divisie zou bij dit gevecht voor het eerst in het veld verschenen zijn. In Italiaansche kringen wordt verklaard, dat de details, welke in het Abessynische communiqué worden medegedeeld over de Italiaansche nederlaag in Tembien geheel verzonnen zijn. De feiten, welke in dit communiqué wor den genoemd, hebben klaarblijkelijk be trekking op de actie, welke 30 Januari is gevoerd op den berg Lata bij den Warieu- pas, doch het is belachelijk, dat een divisie zwarthemden zou zijn vernietigd, dat dui zenden Italianen zouden zijn gesneuveld mi dat de Abessyniërs een groot aantal kanonnen en mitrailleurs zouden hebben buitgemaakt. De waarheid is, dat de divisie zwarthem den, welke den pas verdedigde, drie kanon nen verloor, terwijl 25 officieren sneuvel den en 19 werden gewond. 389 Italiaansche soldaten sneuvelden of werden gewond en 310 inlanders werden gedood of gewond. De Italianen erkennen dus gedeeltelijk een tegenslag te hebben gehad! Strategisch is er in ieder geval niet veel yeranderd. Abessynische militaire kringen zijn van meentng, dat de strijdkrachten van den Negus Makallé zouden kunnen hernemen, indien zij dit wilden. Daar een aanval op die stad echter een groot aantal men- schenlevens zou eischen, geeft men er de voorkeur aan de verbindingswegen af te snijden, teneinde de Italianen op deze wijze te dwingen de stad op te geven. Abessynische patrouilles werden gesig naleerd op den weg Makallé-Adoea en de Abessyniërs zullen hun pogingen ongetwij feld op de bezetting van dezen weg richten. Ras Desta vervangen. Naar thans te Addis Abeba officieel is medegedeeld is ras Desta vervangen door dedzjazmatsj Baltcha, die vermoedelijk zijn hoofdkwartier zal opslaan in de provincie Bali. Dedzjazmatsj Baltcha, diende reeds in het leger van keizer Menelik en hij nam deel aan de gevechten van Adoea in '96. In 1916 werd hij benoemd tot gouverneur van Addis Abeba, welke functie hij thans nog bekleedt. Hij heeft een goeden naam als organisator en naar het schijnt wordt hij door zijn soldaten vereerd. Hij zal gelijk met nieuwe troepen naar het Zuiden vertrekken. Dedzjazmatsj Gabre Mariam de minister van binnenlandsche zaken, vertrekt dan tevens met troepen voor Sidamo, ter-wijl Foegre Selassie, de minister van financiën met een klein leger naar de provincie Ball gaat. (Deze beide ministers zijn deze week in haast uit Dessie naar Addis Abeba vertrokken). Te Addis Abeba nam men aan, dat Dedzjazmatsj Baltcha, de nieuwe opperbe velhebber in het Zuiden, er in zal slagen de Italianen terug te drijven. Tevens ver luidde daar, dat generaal Nassiboe op het punt staat tot den aanval over te gaan. Zitting van den fascistischen raad. De Groote Fascistische Raad is Zater dagavond voor de vijfde maal in het jaar 14 der Fascistische tijdrekening bijeenge komen. De zitting, waaromtrent slechts een kort communique werd uitgegeven, duurde 2uur en werd toen verdaagd tot morgen des avonds 22 uur. Volgens het officieele communique heeft Mussolini het woord ge voerd over den militairen en politieken toestand en hebben ook De Bono en Grandi het woord gevoerd. De commissie van achttien. De deskundigen van de commissie van achttien der sanctieconferentie hebben Zaterdag hun rapport over de uitvoering der sancties voltooid De commissie heeft de wetgevende maatregelen der 52 aan de sancties deelnemende landen bestudeerd. Daarbij werd vastgesteld, dat belangrijke lacunes nog alleen in Zuid-Amerika aan wezig zijn en wel in Peru, Guatemala, Panama, Venezuela, Nicaragua, Uruguay en Argentinië. Al deze landen hebben echter voor het meerendeel der voorstellen prin cipieel hun toestemming te kennen gege ven en zijn reeds voor een deel overgegaan tot maatregelen voor uitvoering. Moeilijkheden ten opzichte van de uit voering bestaan nog in de Spaansche koloniën in Marokko, in het bijzonder in de Tangerzóne en op Spitsbergen. Een Zweedsch protest. Het „Tidningarnas Telegrambyra" deelt mede: „Het Italiaansche dagblad Popoio d'Italia heeft een onbelangrijk artikel gepubliceerd onder den titel „oproep aan de studenten in Europa", welk artikel de volgende zinsnede bevat: „Voor dezen de Abes sijnen verzorgt het Zweedsche Roode Kruis munitie ondër een valsche bena ming." De Zweedsche gezant te Rome heeft op drachtontvangen bij de Italiaansche regeering te protesteeren tegen de tot het Zweedsche Roode Kruis gerichte beschul digingen. HET VACANTIEVERBLIJF VAN KONINGIN EN PRINSES. HET JUBILEUM VAN DE DELFTSCHE STUDENTEN AEROCLUB. Vliegfeest op Waalhaven. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum heeft de Delftsche Studenten Aeroclub eergisteren op Waalhaven een vliegfeest gehouden, dat ondanks het minder gun stige weer uitstekend is geslaagd. Er was voor de herdenking van dit jubileum bui tengewoon groote belangstelling. Aan wezig waren o.m. minister Slotemaker de Bruine, vice-admiraal Quant, kolonel Best, commandant van de luchtvaartafdeeling Soesterberg, de heer van Eden v. d. Pais, directeur van den Rijksluchtvaartdienst, dr. ir. v. d. Maas van den Rijksstudie dienst voor de luchtvaart, de heer J. W. A. van Hattum, secretaris van de Twentsche Aeroclub, ir. J F. de Vogel, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart en voorzitter van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft, de heer Reuhl, praeses van den Senaat van het Delftsche Studentencorps, de heer Th. Huizinga, voorzitter van de Delftsche Stu denten Aeroclub en de heer C. Kolff, voorzitter van de Rotterdamsche Aecoclub. In het clubhuis van de Rotterdamsche Aeroclub is allereerst een drukbezochte receptie gehouden, waarna werd overge gaan tot de doopplechtigheid van het dooi de studenten zelf vervaardigde vliegtuig, de PH-DSA. Allereerst heeft de heer Th. Huizinga het woord gevoerd om een kort overzicht te geven van de vijf jaren, die de D.S.A. thans achter den rug heeft. Minister Slotemaker de Bruine zeide niet veel woorden noodig te hebben om zijn tegenwoordigheid bij deze plechtig heid nader te verklaren, want uiteraard heeft een minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen belangstelling voor de studentenwereld. Spr. ziet hier studenten, die wezenlijk pogen te studee- ren door te trachten zich de problemen eigen te maken. Hier is de verkregen we tenschap omgezet in de daad. Deze stu denten verkeeren niet alleen in het ver leden, zij zien ook in de toekomst. De toe komst van het vliegen is groot. Zij zal nieuwe mogelijkheden, nieuwe problemen en nieuwe soluties brengen, doch zij zal de studenten bereid zien haar te ontvangen. Na een toespraak van den heer C. Kolff begaf het gezelschap zich naar buiten, waar freule M. Tirion door het wegtrekken van de driekleur, welke den naam van het toestel Prinses Juliana bedekte, de doopplechtigheid verrichtte. DE BESTUURSWISSELING BIJ DE NEDERLANDSCHE JEUGDHERBERG. Prof. van Poelje voorzitter. Dezer dagen hebben de heeren dr C. P. Gunning, dr. H. L. F. J. Deelen en L. Proos Hoogendijk, resp voorzitter, secre taris en penningmeester, hun functies in het bestuur der Nederlandsche Jeugdher berg Centrale neergelegd. Naar wij vernemen is thans door het dagelijksch bestuur van het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut, behoudens be krachtiging door de algemeene bestuurs vergadering van dit lichaam als voor zitter van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale aangewezen prof. mr. G. A. van Poelje, oud-voorzitter van den Raad van Toezicht en Advies der N. J. H. C., die deze functie heeft aanvaard. Het bestuur is in zijn nieuwe samen stelling heden bijeengekomen met de dele gatie uit den Raad van Toeicht en Ad vies. In volkomen eenstemmigheid werd, naar wij voorts vernemen, besloten het werk in nauwe samenwerking voort te zetten. Aan de aftredende bestuursleden zal schriftelijk dank worden gebracht voor het vele, dat zij voor de N. J. H. C. en voor de ontwikkeling van het Jeugd- herbergwerk hebben gedaan. HET ZWIJGRECHT VAN VERDACHTEN. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Naar wij vernemen is de Nationale Reclasseeringsdag op Zaterdag 9 Mei vast gesteld. Een wetswijziging voorgesteld. Minister van Schaik heeft aan de Tweede Kamer het reeds lang verwachte wetsontwerp doen toekomen, dat beoogt de positie van den verdachte bij de straf vervolging, welke door velen te sterk wordt geacht, eenigszins te verzwakken. Art. 29 van het Wetboek van Strafvor dering schrijft o.m. voor, dat de verdachte bij de verhooren tijdens het vooronderzoek niet alleen tot antwoorden niet verplicht is, maar ook daarvan te voren op de hoogte moet worden gebracht, van welke mede- deeeling in het proces-verbaal van het ver hoor moet blijken. Het wetsontwerp beoogt nu, dezen mede- deelingsplicht te doen vervallen. Men ziet natuurlijk niet over het hoofd, dat het al gemeen belang, dat de verdachte vertelt wat hij van de zaak weet, in botsing kan komen met zijn jjersoonlijk belang om niets te zeggen, en het is dan ook niet de be doeling, hem den plicht tot spreken op te leggen, maar men achtte het onjuist, en het bleek in de practijk nadeelig, den ver dachte als het ware uit te noodigen om te zwijgen alvorens men hem een verhoor afnam. Zelfs kan het gebeuren, dat de verdachte hierdoor verleid wordt te zwijgen, waar spreken voor hem voordeeliger zou zijn. Op deze gronden stelt de minister van Justitie voor. dit deel van art. 29 van het Wetboek van Strafvordering te laten ver vallen. GEEN WINTERSPORT DOOR ONNATUURLIJK ZACHT WEER. Gelijk wij hebben gemeld, zijn H.M. de Koningin en Prinses Juliana met gevolg Zaterdagmiddag na een voorspoedige reis in goeden welstand te Igls aangekomen. Men meldt vandaar nader dat de vor stelijke gasten den verderen middag in hotel „Iglerhof" hebben doorgebracht. Bijzonder stelde H.M. het bouquet alpen- bloemen, hoofdzakelijk Edelweiss, op prijs, dat dr. Guido Schmidt in opdracht van Bondspresident Miklas in het vertrek der Koningin had geplaatst. Ook de in het hotel aanwezige Nederlanders het zijn er velen hebben van hun aanhankelijk heid. door H.M. een bloemstuk te doen toekomen. Het weer te Igls is op het oogenblik zeer zacht, de lucht is betrokken en de berg toppen verdwijnen voor een deel in de wolken. Igls is thans een wintersportplaats zonder winter. De weinige sneeuw, die op beschutte plaatsen nog was overgebleven, is Vrijdag door den hevigen regen wegge spoeld. Men heeft hier sedert vele jaren niet zoo'n kwakkelwinter gekend. Ofschoon Igls een bekende bobbaan be zit waarop oorspronkelijk het Oostenrijk- sche Olympische team zou trainen, is deze bobbaan thans niet meer dan een doel- looze aarden greppel. Waar het Skiterrein van Igls moest zijn en de sneeuw in dezen tijd van het jaar een meter dik behoorde te liggen, ziet men thans groene bergweiden. Voor de beoefening van de wintersport is de Koninklijke familie dan ook aange wezen op het skiterrein Seefeld dat per auto drie kwartier van Igls verwijderd ligt. Met een dag kan echter dit onnatuurlijk zachte weer zijn verdwenen en de hoog- vlaktq van Igls weer in een wit kleed zijn gehuld. m Een speciale A N.P.-verslaggever meldt ons nader: Het weer was ook gisteren weinig fraai. Den geheelen dag viel er natte sneeuw die slechts in schijn voor enkele uren een sneeuwlandschap schiep. Wellicht is dit echter een aankondiging van betere dagen. H.M de Koningin heeft den dag in het hotel doorgebracht. H.K.H. Prinses Juliana maakte met het gevolg een autotocht naar Götzen in het Sellrain, waar tevens het daar aanwezige skigebied werd verkend. Na afloop gebruikte het hooge gezelschap de thee in de conversatiezaal van het hotel. In een schrijven heeft H.M. de aan wezige Nederlanders bedankt voor de bloemen van den vorigen avond, terwijl Zij eveneens een schijven zond aan bonds kanselier Miklas. In den loop van den avond hebben H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana de in het hotel aanwezige Nederlanders aan zich doen voorstellen en zich gedurende eenigen tijd met hen onderhouden. SALARISVERLAGING VAN RIJKSAMBTENAREN. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging van de regelingen, houdende vaststelling van de bezoldiging van den Raad van State, de Algemeene Rekenka mer, de rechterlijke macht en de militair rechterlijke macht. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Bij besluit der regeering is op de be zoldiging van de ambtenaren in rijks dienst, wier wedden zijn geregeld in het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambte naren, een vermindering van 5 toege past. In verband daarmede behoort deze vermindering ook te worden uitgebracht op het salaris van de ambtenaren, wier wedden bij de wet zijn geregeld. Daartoe strekt het thans ingediende wetsontwerp. De wet wordt geacht te zijn ingegaan 1 Januari 1936. RECLAME. 8072 ONGEVALLENVERZEKERING VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Ten behoeve van mannelijke werkloozen, die ingevolge de maatregelen, welke met instemming van den minister van Sociale Zaken zijn getroffen ter bestrijding van de moreele gevolgen der werkloosheid, deelnemen aan vakcursussen en werk kampen voor jeugdige werkloozen, of te werk gesteld zijn aan z.g. werkobjecten voor jonge werkloozen of in centrale werkplaatsen en die niet ingevolge eenige wettelijke bepaling zijn verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, is een regeling van verzekering tegen onge vallen in het leven geroepen. Teneinde op de minst kostbare wijze in deze aangele genheid te voorzien, is een voor het ge- i heele land geldende, uniforme regeling ontworpen. Aan alle subsidie-toezeggingen ten behoeve van genoemde werken is door den minister van Sociale Zaken de voor waarde verbonden, dat alle mannelijke deelnemers krachtens de bepalingen der I nieuwe regeling tegen ongevallen verze- i kerd moeten zijn. I Met de coöp. ver. „Centraal Beheer" j G. A. te 's-Gravenhage is overeengekomen, dat zij op de basis van de Ongevallenwet 1921 als uitvoerend orgaan de administra tie en de medische controle zal verrichten. I Geopend van 10 v.m.-5 n.m. en van 8 n.m.-10 n.m SLUITING ZONDAG 9 FEBR. 5 u.n.m TIJDSCHRIFTEN. UITVOERING DER ZUIDERZEE- STEUNWET. Vragen omtrent het verschijnen der „Mededeelingen". Het Tweede Kamerlid de heer Drop heeft aan den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: I. Heeft het de aandacht van den mi nister, dat de Mededeelingen van den Rijks dienst ter Uitvoering der Zuiderzeesteun- wet eerst geruimen tijd verschijnen na den afloop der periode, waarover genoemde mededeelingen worden verstrekt, bijv. die over het eerste kwartaal 1934 op 12 Sep tember 1934. over het tweede kwartaal 1934 op 22 December 1934, over het derde kwar taal 1934 op 7 Juni 1935 en over het vierde kwartaal 1934 eerst op 24 Januari 1936? II. Is de minister niet. van oordeel, dat het uitgeven van deze mededeelingen zoo I spoedig mogelijk, nadat de verslagperiode I is verstreken gewenscht is en is hij bereid te bevorderen, dat de mededeelingen over 1935 binnenkort uitkomen en de publicatie verder regelmatig snel geschieden kan? AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 27 Jan. tot 1 Februari is door de Ned. Bank in totaal cir.ca 300.000 R.M. van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uit staande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers loopen v. 83.493 tot 84 614. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten, die nog niet uitbetaald zijn beloopt circa 25,8 millioen. De oosten waarover koersfixeering is ver kregen zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkontoposten is geduren de dezelfde periode in totaal ca. 200.000 R.M. met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 20.196. Het totale bedrag van de nog uitstaande vordèringen beloopt ca. R.M. 16.4 millioen. De posten waarvoor koersfixeering is ver kregen, zijn hieronder begrepen. INVOERPRIJSVERSCHILLEN VOOR HAVERGORT EN HAVERMOUTH. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de invoerprijs verschillen voor haver- I gort en havermouth, voor zoover deze pro- 1 ducten herkomstig zijn uit de V. S. van Noord-Amerika en uit landen, die ten aanzien hunner producten krachtens ge sloten overeenkomsten op het stuk der heffingen recht hebben op behandeling als meestbegunstigde natie, of landen, die ten aanzien hunner producten op het stuk der heffingen de facto een behandeling als meestbegunstigde natie genieten met ingang van heden zijn teruggebracht op f. 5,75 per 100 KG. Deze verlaging van het invoerprijsver schil is dus van toepassing op bedoelde producten, ingevoerd uit de V. S., uit Ca nada, Engeland en Duit-schland. Voor producten herkomstig uit andere landen dan bovenbedoelde, zijn de invoer, prijzen op het bestaande peil gehand- haafd. j KATHOLIEK-DEMOCRATISCHE PARTIJ. Demonstratieve bijeenkomst te Rotterdam. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Rotterdam is gistermiddag onder voorzitterschap van den heer J. P. Manschot een demonstratieve bijeenkomst gehouden, waarop de heeren Chr. P. Pastijn afdeelingsvoorzitter van de K.P.D. en mr. A. P. C. Peters, partijvoorzitter, het woord hebben gevoerd. Op het podium stonden kleurige vaan dels van verschillende afdeelingen opge steld en voorts waren aan de wanden doeken met leuzen aangebracht. De heer Pastijn sprak de bewering van de tegenstanders der K.D.P tegen, dat zij een kleine partij is. Ernstig vermanend richtte spr. zich tot de katholieken om zich verre te houden met de N.S.B.. wier program dogma-loos is. Wel is het con servatief liberaal systeem uit den tijd. maar spr. heeft bewondering voor den koopmansgeest van de oude liberalen: nu de Vrijheidsbond niet meer gewild is wordt een ander etiket op de politieke koopwaar geplakt dat van de N.S.B om de dividenden en tantièmes van de groote heeren te waarborgen. Spr, deed een feilen aanval op de R.K. pers., die zich niet ontziet ten behoeve van de R.K. Staatspartij leugens te versprei den. Hij betichtte de vertegenwoordigers van de R.K. Staatspartij in de Kamer van woordbreuk ten aanzien van de wijziging van de steunnormen in Juli 1933 en de verhooging van den belastingdruk. Het be leid van de R.K. Staatspartij vervolgde spr. heeft ondervoeding en pauperisme gebracht. De Katholieke democraten zul len blijven strijden tegen het kapitalisme: het Katholicisme. Na de pauze was het woord aan mr. Peters. Hii schetste den sociaal-economi- schen toestand van ons land en toetste de uitkomst van de regeering\smaatregelen aan Katholieke beginselen, neergelegd in de encycliek Quadragesimo Anno en in het begin&l-progam van de Katholiek-demo cratische partij. Slechts ten deele zijn de raadgevingen van den Paus in goede aarde gevallen maar de Katholiek democraten zeggen, dat bii de leden van de staats partij onwil is om de bedoelingen van den Paus te begrijpen. De staatscommissie ter voorbereiding van een herziening van de grondwet, zal geen sociaal-economische ordening ten doel hebben maar een na dere regeling van de openbare orde en beknotting van de drukpersvrijheid De Katholieke democraten achten verdere onderdrukking onnoodig en eischen corpo ratieve ordening in Katholieken zin. de ware constructieve crisis-politiek. Spr. be sloot met te wijzen op het verschil tus- schen de katholieke kerk en de katholieke politici. Tot sloot deelde de voorzitter mede. dat aan het bestuur van den K.R.O. een tele gram is verzonden, waarin geprotesteerd is tegen de ongelijke behandeling van de twee Katholieke politieke partijen in Nedérland. o ONTSLAG AANGEZEGD AAN TWEEHONDERD CHAUFFEURS. De ondernemers, georganiseerd m den Nederlandschen Bond van Luxe-verhuur- en Taxi-ondernemers te Amsterdam heb ben aan ongeveer 200 chauffeurs ontslag aangezegd tegen 15 Februari a.s. Men heeft gemeend tot dezen maatregel, waartoe reeds eerder was besloten, thans te moe ten overgaan naai' aanleiding van de on bevredigende wijze van behandeling van het voorstel tot ordering van het garage bedrijf in den gemeenteraad. Ook de werkgevers in het stationneer- bedrijf overwegen ernstig tot inkrimping van het bedrijf over te gaan. Men wil dit doen door op de zoogenaamde stille uren minder wagens te laten rijden. Hierdoor wordt een dienstregeling mogelijk, die een belangrijke vermindering van het aantal chauffeurs bij de gezamenlijke be drijven werkzaam, toelaat. „Haagsch Maandblad". Het Februarinummer in het Haagsch Maandblad -^Ubileert artikelen van P. A. Wansink over „De groote crisis als psy chisch verschijnsel"; dr. G. J. Geers: „De dageraad van modern Spanje"; A. D. de Groot: „Rondom Euwe's wereldkampioen schap"; Cornelis Veth: „De tragiek van het nieuwe Haagsche stadhuis"; dr. F. C. Dominicus: „Zelfoverschatting in onze letteren"; C. Bsse van Boecop: „Rome in Oorlogstijd" enz. NIEUWE UITGAVEN. Het Verbond van vereenigingen voor veilig verkeer heeft voor de leden dezer vereenigingen uitgegeven „Het verkeers- boekje 1936". In dit boekje worden o.a. een groot aantal algemeene verkeersfouten, toegelicht met schetsteekeningen, bespro ken. Bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-Maat schappij N. V. alhier is verschenen het Adresboek van de Nederlandsche fabri kanten: „De Nederlandsche Industrie 1935—1936". Verschenen bij de Uitg.-Mij. Valkhof f en Co.: „Weer en Wind", 100 bladzijden po pulaire Weerkunde, door Chr. A. C. Nell. „Contemporary Pewter in the Nether lands", een fraai geïllustreerd boekje, waarin een overzicht wordt gegeven van het moderne tinwerk, uitgegeven door het International Tin Research te Den Haag. Bij Wolters Uitg.-Mij. te Groningen: „Deutsche Epik des 19 und 20 Jahr- hunderts", verzameld door drs. J. Karsten. „Inleiding tot de Stilistiek", door W. Kramer. „Werkboekje voor Natuurlijke Historie ter voorbereiding voor het Mulo-Diploma". Bij Van Holkema en Warendorff N.V. te A'dam: „50 Probleemspellen", verzahield en ge analyseerd door mr. F. W. Goudsmit. „Plattegrond van Amsterdam 1936". RADIOKLACHT. Een bewoner van de Pioenstraat klaagt over gedurige storing on de radio-ont vangst. welke vermoedelijk wordt veroor zaakt door den bezitter van een electrisch apparaat in die straat of op de Heeren straat. Hij verzoekt dringend daartegen maat regelen te treffen. VEILIG VERKEER. Een lezer verzoekt de autoriteiten om aandacht te schenken aan het gevaarlijke kruispunt Morschweg-Haagweg. Voetgan gers en wielrijders, komende van den Moschweg en gaande naar den Haagschen Schouw, moeten daar den drukken rijweg oversteken, waardoor al meermalen onge lukken zijn ontstaan. Z.i. zou het aanbe veling verdienen aan fietsers en wande laars toe te staan daar het linkerrijwiel pad te gebruiken. Bovendien dienen de automobilisten door een waarschuwings bord en lichtzuil opmerkzaam te worden gemaakt op dit gevaarlijke punt. CRISIS-INKOMSTENBELASTING VAN DE BAAN. Minister Oud heeft thans aan den voor zitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij het bij Koninklijke Boodschap van 8 Febr. 1934 bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp tot heffing van een Crisis-Inkomstenbelasting intrekt. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot burgemeester der gemeente Doorn. J. H. E. baron van Nageil, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeente Waardenburg; op zijn verzoek is, met ingang van 1 April eervol ontslag verleend aan F. C. van Lith, burgemeester der gemeente Veghel. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Rotterdam, mr. G. R. W Kymmell, sub. stituut-griffler bij genoemde rechtbank. Benoemd is tot commissaris van po litie te Zandvoort met ingang van 16 Febr. a.s. mr. p. L. J. Reyinga, inspecteur van politie 2de kl. te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9