LUIT P. H. STEENHAUER ONDERSCHEIDEN. MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 No. 23269 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: Sets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar enischappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere vertentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk {er tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling oensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden jtjan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven yat) ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd Zijn: per 3 maanden f-2.35 per week f. 0.16 Franco per post f2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J a Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ONDERSCHEIDING LUITENANT P. H. STEENHAUER. Uitreiking „Kruis van Verdienste" der Burgerwacht. Zaterdagmiddag werd aan den lsten luitenant van het 4de Reg. Infanterie P. H Steenhauer het „Kruis van Verdienste" uitgereikt, toegekend door den Nederland- schen Bond van Vrijwillige Burgerwach ten. Deze plechtigheid had plaats op het hospitaalveld bij het garnizoensbureau aan den Morschsingel en werd verricht door den commandant der Leidsche Bur gerwacht, overste M. van Mens Onder de aanwezigen, die deze plechtig heid met hun tegenwoordigheid vereerden, merkten we o.m. op: den burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, overste Phaff, w.n. secretaris van den Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten in Nederland, den garnizoenscommandant overste Ko- ningsfeld en zijn adjudant kapitein Arentz, den heer R.. J. Meyer, commissaris yan politie, dr. E. Renaud, leider van 't Roode Kruis bij de Leidsche Burgerwacht, ver schillende officieren en onderofficieren, alsmede reserve hoofd- en subalterne offi cieren van het 4de reg. infanterie met dames. Voorts waren nog aanwezig, de bestuursleden, de vendel, en patrouille commandanten der L.B.W., benevens ver schillende leden. De mobiele colonne der Leidsche Bur gerwacht, bestaande uit twee secties, on der commando van den heer D. Gijsberti Hodenpijl was mede in uniform aan wezig. Nadat de secretaris der L.B.W., de heer D. Blotkamp. de oorkonde had voorgelezen, waarbij werd vermeld, dat het bestuur van den Bond van Vrijwillige Burger wachten had goedgevonden luitenant Steenhauer het Kruis van Verdienste toe te kennen, sprak majoor Van Mens een bijzonder hartelijk woord van gelukwensch tot luit. Steenhauer, hem dankzeggend voor het vele, dat hij voor de Vrijw. Burgerwacht gedurende 15 jaar heeft ver richt. Spr. roemde den geest in de B.W., namens welke het spr. een voorrecht was luit. Steenhauer geluk te wenschen. Majoor Van Mens spelde hem vervol gens het kruis op de borst, feliciteerde hem en alle aanwezigen volgden zijn voor beeld. De plechtigheid werd besloten met een défilé. DE SPOORLIJN LEIDEN—GOUDA. Toen indertijd de spoorlijn Leiden— AlphenBoskoopGouda geopend werd, waren de verwachtingen gezien de slechte uitkomsten van de Haarlemmer- meerlijnen niet hoog gespannen. Direct echter bleek dat dit nieuwe lijntje levensvatbaarheid had en bleken de enkele motorrijuigen weldra te klein, zoodat som mige treinen verdubbeld moesten worden. Bij de tellingen blijkt dat het reizigers verkeer nog steeds toeneemt, zoodat met ingang van Zaterdag een nieuwe trein is ingelegd. Met de Zomerdienstregeling wordt de dienst uitgebreid en de treinen grooter. VREDESTENTOONSTELLING. Van 5 tot en met 11 Februari zal in het winkelpand Haarlemmerstraat 73b een Vredestentoonstelling gehouden worden. Deze tentoonstelling, die georganiseerd wordt door den Leidschen Vredesraad het federatief verband der diverse Leid sche vredesvereen. heeft als doel lh contact te komen met de Leidsche bevol king, dit op de hoogte te brengen van wat er op vredesgebied gedaan wordt en van de noodzakelijkheid te overtuigen om per soonlijk ieder naar zijn aard en overtui ging mede te werken aan de opbouw van den vrede. De tentoonstelling is zeer ruim georiën teerd en iaat elke richting in de vredes beweging aan het woord. Alles is op zoo aantrekkelijk en populair mogelijke wijze ingericht. Een groote hoeveelheid cijfer materiaal, tot duidelijke beeldstatistieken verwerkt, een uitgebreide collectie schilde rijen. affiches, reproducties, beeldhouw werken en boeken valt er te bewonderen. De opening zal plaats vinden Woens dagmiddag 3 uur. waarbij gesproken zal worden door den heer J. A. Riedel. Vanwege de door de vredesbeweging in het leven geroepen verkooporganisatie „Labore Pax" zal gratis thee worden ge schonken, terwijl ook de entree geheel vrij is. o MILITARIA. Eerste-luitenant der militaire admini stratie B. J. Jonker, van het 16e regiment infanterie te Amersfoort, is overgeplaatst bij het 4e regiment infanterie alhier. De alhier tot arts bevorderde semi-arts W. A. Oudshoorn, is bestemd tot reserve officier van gezondheid 2e klasse bij den geneeskundigen dienst van de Koninklijke landmacht. N.V. W. HOOGENSTRAATEN CO. Benoeming van een directeur. In de Zaterdag alhier gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Nederlandsche Fabriek van Ver duurzaamde Levensmiddelen v/h. W. Hoo- genstraaten en Co. Leiden te Alkmaar waren vertegenwoordigd 25 aandeelen, uitbrengende 25 stemmen. Als eenig punt der agenda werd behan deld de benoeming van een tweeden direc teur, die zich speciaal zal belasten met de commercieele leiding van het bedrijf en de organisatie van het verkoop-apparaat. Met algemeene stemmen werd benoemd de heer A. F. K. M. Keiler te Amsterdam. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap van Cranenburgh en Heringa's Sajet- fabriek. Vliet 15 Leiden. Nieuwe Commis saris: J. ,H Heringa Leiden. N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen Hou Vast" Rijns- burgerweg 31E. Leiden Overleden com missaris: B. S. Edersheim d.d. 17 Dec. 1935. Nieuwe Commissaris: J. de Cler, 'sGravenhage en J. J. G. de Cler, Leiden. Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen .Beperkt Bezit" in liq., Rijnsburgerweg 31E Leiden. Overleden Commissaris-liquidateur: B. S. Edersheim, d.d. 17 Dec. 1935. Nieuwe Commissaris: J. de Cler 's Gravenhage. Nieuwe Liquida tes: J. J, G. de Cler. Leiden. Foto Van Vliet, Leiden. NED. HISTORISCH NATUUR WET. MUSEUM. Het Nederlandsch Historisch Natuur wetenschappelijk Museum alhier is gedu rende een vijftal weken voor het publiek gesloten geweest wegens den aanleg van een centrale verwarming Nu deze gereed is gekomen en de bezoekers in plaats van in ijskoude, in aangenaam verwarmde lo kalen (ook Zondags) de rijke verzamelin gen zullen kunnen bestudeeren wordt het museum met ingang van morgen wederom geopend en zal het voortaan weer od de gewone uren (104. Zondags 14. Maan dags gesloten) te bezichtigen zijn. Wij maken van deze'gelegenheid gebruik, om eenigszins op het jaarverslag vooruit- loopende. de aandacht te vestigen op eenige der belangrijkste aanwinsten, die het museum in 1935 verkregen heeft. n.l. een Fransch 17de eeuwsch zonnewiizertie met prachtig graveerwerk: een Duitsch hoekmeetinstrument (plm. 1700) eveneens met fraai graveerwerk; een buitengewoon fraaie, laat 17de eeuwsche klok. vervaardigd door den Haagschen klokkemaker Johannes van Geulen (die ook voor Christiaan Huygens heeft gewerkt). een zeer interessante verzameling voor werpen betrekking hebbend op den 18den eeuwschen insectenanatoom en graveur Pierre Lyonet bestaande uit een geschil derd portret teekeningen koperen platen, gravures enz een fraaie verzameling hoekmeetinstru- menten voor landmeetkundig gebruik: een zeldzaam en zeer fraai 18de eeuwsch microscoopje van Jan Paauw te Leiden; een 17de eeuwsche astronomische klok. door Isaac Thuret. te Pariis vervaardigd, hoogst waarschijnlijk voor Christiaan Huygens; een groot Tychonisch sextant door C. Metz te Amsterdam, plm. 1700 voor de Leidsche Sterrewacht gemaakt. HET LEIDSCHE CHOEUR WALLON. UITVOERING HARMONIEKAPEL T. EN D. De Stadsgehoorzaal was Zaterdagavond mooi gevuld ter gelegenheid van de jaar- lljksche uitvoering der Harmoniekapel „T. en D.", die als steeds wederom onder de bekwame leiding stond van den heer J. Noordanus Sr., die alijd met frlssche ener gie de teugels in handen houdt. Met een pittig gespeelde marsch „Le Sang Gaulois" werd geopend, waarna de voorzitter, de heer D. Cornet allen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder tot de beschermheeren, de afgevaardigden der 3 October-vereeniging, het dagelijksch Bestuur van den Bond van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen, alsmede diverse afgevaardigden van zusterverenigingen. Ook de medewerkenden, als de Tooneelver. der Buurtvereniging „Entre Nous", die welwillend den avond kwamen opluisteren en „Hofenks Melody-Makers" werden har telijk begroet. De ouverture „Peter Schmoll" van C. M. von Weber onderging een mooie en be sliste uitvoering, terwijl ook de andere nummers van 't met smaak samengestelde programma met veel bravour werden ge speeld. Vooral komt een woord van lof toe aan de gebroeders H. en C. Jagel voor hun prachtige pistonsoli, waarmee zij een da verend applaus konden oogsten. In het al gemeen heeft ,.T, en D." zich weer van een zeer goede zijde doen kennen. Na een pauze, die wel wat lang duurde, kwam „Entre Nous" voor het voetlicht met een klucht in 2 bedrijven „Henkie", de Wonderbaby van 10 jaar", die het publiek deed schudden van het lachen. Alle mede spelenden deden kranig hun best: het was alleen jammer, dat de damesrollen niet alt-d duidelijk te verstaan waren. Het succes was groot: er werd hartelijk geap plaudisseerd, terwijl de aanbieding van bloemen tevens bewijs leverde van erken telijkheid voor het gepresteerde. Het kap- werk was uitstekend verzorgd door den heer v. d. Pijl. Na afloop was er een gezellig bal onder leiding van den heer A. N. van Wijk. dat tot diep in den nacht duurde. T. en D. kan weer op een geslaagden avond terugzien! I Bestaat morgen 25 jaar. Men schrijft ons: Morgen zal het 25 jaar geleden zijn dat in de Waalsche gemeente te dezer stede een kerkkoor werd opgericht. Het bestaat nog en is al dien tijd geleid door onze stadgenoote mej. C. M. de Haas. lid en organiste der kerk. Zelf nog catechi- sante, studeerde ze reeds alle Zondagen liedjes in aan de leerlingen der Waalsche Zondagsschool. Het hoogtepunt hiervan was het Kerstfeest met zijn kerstboom en mooie liederen, zuiver tweestemmig ge zongen. Deze zondagsschool die zeer bloeiend geweest is werd opgeheven in 1916. Van toepassing is erop in vrede- lievenden zin natuurlijk de versregel van den Franschen 17e eeuwschen dichter Corneille: Et le combat cessa faute de combattants. In 1905 en enkele malen daarna for meerde mej. de Haas met Paschen of Kerstmis een dameskoor, dat dan met 3-stemmige liederen den dienst aanvulde. In 1911 deed ds. S. Cler een van de Waalsche predikanten alhier het ver zoek een „choeur wallon permanent" op te richten met mej. de Haas als leidster. Deze hield het verzoek eenigen tijd in be raad, wetende dat het ging om een zeer tijdroovend en veel inspanning ver- eischend werk. Het slot was dat ze toegaf aan den lich ten drang. Het toen opgerichte choeur wallon, dadelijk een gemengd koor, heeft tot hiertoe op alle kerkelijke feestdagen de wijding van den dienst verhoogd door het zingen van speciale koornummers en mede door de rhythmische kerkzang vier stemmig te steunen. Door de krachtdadige en geduldige leiding van de directrice gesteund door een kern van koorleden heeft het choeur zich gedurende 25 jaren staande gehouden. Het hoopt het 26e jaar in te zetten met een medewerking aan den dienst op den len Paaschdag a.s., waar voor binnenkort de repetities weer zullen aanvangen. Met dankbaarheid en vreugde worde ten slotte nog vermeld, dat het Choeur Wallon steeds heeft kunnen rekenen op den steun van het Waalsche Kerkbestuur en de Waalsche predikanten Ds. S. Cler nu rustend en Ds. L. G. M. Bresson en op de sympathie van de kerkgangers. N. V. NATIONALE REVUE. EEN SLECHT GEKOZEN BEWAARPLAATS. Mevrouw H.M. alhier heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat uit de tasch van haar rijwiel, dat onbeheerd stond voor een perceel in de van Slingelandtlaan, een handtaschje is ontvreemd, inhoudende o.a. een portemonnaie met zeven of acht bankbiljetten van f. 10. Aan den lsten luitenant P. H. Steenhauer Is Zaterdagmiddag het kruis van ver dienste vanwege den Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten uitgereikt. Onze foto toont het oogenblik, waarop overste Van Mens hem het eeremetaal op de borst speldt. Onze stadgenoot, de heer F. v. d. Mark Jr. heeft od de Gouden Show van „Avicultura" in Den Haag met zijn inzen dingen dwerghoenders de zilveren me daille, geschonken door den burgemeester van 's-Gravenhage, voor de fraaiste col lectie Dwerghoenders van Nederlandsche rassen, gewonnen. Dat doet je weer goed! De N.V. Nationale Revue beleeft haar eerste lustrum en viert dit feit met de revue „Dat doet je weer goed". Alle ingre diënten, noodig voor een revue, ziet men aan boord brengen van het schip, dat de revue vervoert. Wel dreigt een oogenblik gevaar, als de koffer van den lach over boord heet ,te zijn gevallen, doen deze dreiging wordt spoedig afgewend, wanneer Lou Bandy boven water komt! Wat zou een revue ook zijn zonder lach? Tal van scènes volgen elkaar in bonte mengeling op in een proloog en 20 tafe- reelen. Aan de aankleeding is daarbij groote zorg besteed en tal van tafereelen zijn een lust voor het oog, als de metalen tuin. de waaiers, de negerplantage en de Rivièra enz. Voeg daarbij Lou Bandy met Wiesje Bouwmeester, zang van de nieuwe aanwinst Mimi Lebret, dans van de Muri- loff's national girls met Clairette Hammé als solo-danseres, leuke melodietjes en vooral niet te vergeten Louis Bouwmees ter als slangenmensch en étalage-pop en een inslaand refrein waarnaar de titel is gekozen en tenslotte een behoorlijk or kestje onder leiding van Julius Susan. Zoo wordt alles met elkaar een goed geheel bereikt, dat een avond aangename verpoozing geeft en dat is immers de be doeling? Gisteravond was de groote Stadszaal i goed bezet met een goed-lachsch publiek, j dat herhaaldelijk de prestaties met luid applaus beloonde. Gistermiddag was de opkomst van belangstellenden dunnetjes een Zondagmiddag wil zoo iets hier niet! doch de waardeering groot. K. J. M. V. ST. PETER KANIS. De viering van het tweede lustrum. De K.J.M.V. St. Peter Kanis heeft gis teren met het kerkelijk gedeelte haar lustrumviering ingezet. Na een triduum, gegeven door kapelaan W. Hessing in de kapel van het St. Lidwinahuis, met als onderwerp: „Hij is de Onuitsprekelijke over wien men nooit raakt uitgesproken", werd door den moderator kapelaan Ver- hoofstadt een gedialogeerde H. Mis opge dragen, waarna 24 leden plechtig werden geïnstalleerd, in een korte toespraak door den moderator, uitte de spreker den wensch, dat de K.J.M.V. St. Peter Kanis voort moge gaan op den ingeslagen weg, daar dan nog vele lustra, grootscher en heerlijker dit tweede zullen volgen. Hier na spoedden alle leden zich naar Maison Bernsen, waar 'n gezamenlijk ontbijt werd gehouden. Aan tafel werd het woord ge voerd door rector Beune, die de K.J.M.V. met dit heugelijk feit gelukwenschte. De heer Geyer "deelde vervolgens mede, dat schriftelijke gelukwenschen waren bin nengekomen van den oud moderator pater Van den Donk en van de R. K. Vrouwe lijke Jeugdbeweging „de Graal". Vele bloemstukken waren binnengekomen, o.a. van de R.K Sportvereeniging Rood Wit, van welke vereeniging ook enkele be- stuuvsieden aanwezig waren. Hedenavond zal in het Eigen Huis" een reunis van leden en oud-leden plaats hebben, terwijl op 9 Februari a.s. een balavond onder lei ding van den heer S. P. Wielinga zal wor den georganiseerd. BINNENLAND. Landdag der R.-K. Staatspartij te Am sterdam. (3e-Blad). Flitsen van de R. A. I.-tentoonstelling. (3e. Blad). De vacantie van Koningin en Prinses; er is bijna geen sneeuw in Igls. (Binnen land, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Ernstige autobotsing te Leeuwarden; één doode .en twee gewonden. (Gemengd, 3e Blad). Auto te Almelo tegen een boom gereden; één doode en meerdere gewonden. (Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Italianen erkennen gedeeltelijk te genslag te hebben gehad in Tembien. (3e Blad). Talrijke politieke besprekingen te Parijs. (Buitenland, le Blad). De Japansche minister van Onderwijs en Kunsten Matsoeda, is overleden. (Bui tenland, le Blad). Door een geweldigen hagelslag zijn ln Zuid-Afrika 97 inboorlingen gedood. (Bui- tenl. Gemengd, 3e Blad). Twee scheepsongevallen aan de Ameri- kaansche kust. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad en Tel., le Blad). Londen zonder vleescb. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. BOND VAN LEIDSCHE HARMONIE- EN FANFARE-VEREENIGINGEN. De jaarvergadering. Onden voorzitterschap van den heer D. van der Schee hield de Bond zijn jaarver gadering in café-restaurant Royal". Te ongeveer kwart over acht opende de voor zitter deze vergadering en wenschte den aanwezigen voor hun gezin en hun vereeni ging op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar een alleszins gunstig 1936. De notulen van de vorige vergadering werden onder dankzegging goedgekeurd. Ook het jaarverslag van den secretaris werd onder dankzegging van de vergadering goedge keurd. Daar in 1935 het eerste lustrum van den Bond werd gevierd, werden in dit jaar verslag nog eens in vogelvlucht de werk zaamheden van den Bond in de afgeloopen vijf jaar gememoreerd. Er werden genoemd dé behaalde successen met de gegeven Plantsoen-concerten, de bouw van de schit terende muziektent in „Oud-Hortuszicht" en de aankweeking van de goede verstand houding van de vereenigingen onderling. Veel is er reeds bereikt, maar door een drachtig samenwerken kan er voor de Har monie- en Fanfarevereenigingen in Lei den nog veel meer bereikt worden. Wij zijn op den goeden weg. laat ons op dezen weg blijven doorgaan. De „stoeltjes" in het Plantsoen hebben over het algemeen nog niet veel succes opgeleverd en dit zal dan ook voor het volgende jaar geheel worden afgeschaft. Tweemaal werd in het afgeloo pen jaar de „hulp" van den Bond ingeroe pen; het ware te wenschen, dat alles nog meer over de schijf van den Bond liep. Het is slechts te betreuren, dat er twee vereeni gingen in Leiden zijn. welke nog niet of niet meer bij den Bond zijn aangesloten. Het jaarverslag van den penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven met een telling van f. 737,50. Per 1 Januari was er een batig saldo van pl.m. f. 150. De kas- commissie bracht bij monde van den heer van Strien verslag uit over het gehouden beheer en stelde voor den penningmeester onder dankzegging te dechargeeren. De vergadering mocht verder vernemen, dat de Vereeniging P. C. en L„ welke het vorige jaar door geringe sterkte niet heeft kunnen uitkomen, thans weer 26 leden telt. De wijziging van art. 20 van het H. R deed nogal wat stof opwaaien. Na een redactie wijziging werd ook deze verandering ten slotte goedgekeurd. Na nog enkele vrezen bij de rondvraag tot genoegen van de le den te hebben beantwoord, sloot de voor zitter onder dankzegging voor de opkomst tegen half twaalf deze vergadering. De brigadier van politie J. de Haas, die den dienst met pensioen gaat verlaten, zal morgenmiddag om kwart voor drie in de theoriezaal van het politiebureau afscheid van het korps nemen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1