LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 3 Februari 1936 UIT DE RIJNSTREEK. ALPHEN. AFSCHEID VAN DEN HEER* J. TUINMAN. Als hoofd der Koningin Wilhclminaschool. Hot was voor de bewoners der Martha- Stichtlng een bijzondere ure. bij het af scheid van het hoofd der Koningin Wil- helminaschool, den heer J. Tuinman, en de installatie van het nieuwe hoofd den heer S. Kleijnenberg uit Lisse. De heer Tuinman was sinds 1912 als opvolger van den heer Bijlsma, als hoofd aan deze school verbonden. Hij heeft dus een groot gedeelte van den groei dezer Inrichting medegemaakt, o.m. de bouw van de Ko ningin Wilhelminaschool. Deze school en de heer Tuinman: zij behoorden bij el kaar. Bij wie was de heer Tuinman dan ook niet bekend? Zijn leiding werd overal gewaardeerd, wat. wel treffend tot uiting kwam! Niet alleen in de inrichting, maar ook daar buiten had de heer Tuinman zich vele vrienden verworven op onder wijsgebied. Hij genoot tevens een bekend heid om zijn muzikale talenten en was al tijd de man die werd gezocht als dirigent, b.v. bij de Oranjefeesten, als leider van den kinderzang. De belangstelling voor dit afscheid was dan ook zeer groot. Het werd gehouden in de Kerkzaal. waar o.m. aanwezig was het bestuur der inrichting, verschillende hoofden van scholen, de heer K. Salverda. de heer Blauw inspec teur van het L. Ode leerlingen en de leden van het onderwijzend- en ander per soneel der inrichting. De bijeenkomst werd geopend door den voorz. ds. L. J. de Heer van Rotterdam, die den heer Tuinman bijzondere woorden van dank en waar deering bracht, voor al hetgeen deze op zoo bijzondere wijze in het belang der school had verricht. Door de jongens werd een cantate ten gehoore gebracht. Nog voerden het woord de oud-directeur ds. A. W. Voors en de tegenwoordige predi kant-directeur ds. Meijer, die eveneens hun groote waardeering voor het werk van den heer Tuinman te kennen gaven. Door den predikant-directeur ds. Meijer werd hierna de installatie van het nieuwe hoofd den heer Kleijnenberg met een toe passelijke toespraak verricht. Den heer Tuinman werden daarna stoffelijke blij ken van waardeering aangeboden, n.l. door mej. v. Drunen, namens het perso neel der school; den heer J. Zonneveld, namens het personeel van de afd. Nijver heidsonderwijs. Ook de kleine en grootere jongens boden den heer Tuinman een cadeau aan. Men bleef nog eenigen tijd bijeen, om ook persoonlijk afscheid te ne men. of kennis te maken met het nieu we hoofd. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Dirk, zn. van H. de Pater en H. C. van der Leij Agathe, d. van D. van Klaveren en G. van der Vliet. Gehuwd: Willem Sassen, 31 j., wonende te Leimuiden en Geertruida Prins. 33 j. weduwe van P. B. Pijnacker. Overleden: Antonia Maria van Kempen, 3 weken Willem van Dam. 93 j., weduw naar van Adriana Sterk Hendrikus van Leeuwen. 61 j. Trijntje Loomans. 86 j., weduwe van Martinus Dongelmans. Loop der Bevolking. Gevestigd: Jan Mulder en gezin, vee koopman, Verlengde Aarkade 14 Sara M. Spruijtenburg. onderwijzeres. Emmalaan 32 Gerard B. Mol. banketb.leerling. Sta tionsplein 1 rood Cornelia J. Milo, zon der beroep, Oudshoornscheweg 110. Vertrokken naar: Schiedam, aan boord. Maarten Zijlstra. schipper Schiedam, aan boord. Lijsje de Vos, echtgen. van M. Zijlstra, zonder beroep 's Gravenhage, Prinsengracht 122, Wilhelmina A. van der Louw. dienstbode 's Gravenhage, Wiek- straat 23. Gerrit Kikkert, bakkersknecht Rotterdam, Lieve Verschuierstr. 29 b. Karei Munting. zonder beroep St. Cloud, Frankrijk, Johanna E. van der Boom, zon der beroep Utrecht. Makassarstr. 7 bis a„ Jacobus G. Wortman en echtgenoote, betonwerker Leiden. Witte Singel. Mag- dalena Noordenbos, leerl. verpleegster Zwammerdam, Jacob Jan de Looij. bak kersknecht. Ter versterking van het waarborg fonds i.z. woningbouw en in verband met voldoende kasmiddelen nu geplaatst in rek. crt. waarvoor een rente van hoog stens 2'h'la wordt ontvangen, adviseeren B. en W. den raad over te gaan aan te koopen 10 4"/o obligatiën ieder ad f 1000. o BODEGRAVEN. Geestdriftige Landstormavond. In de groote zaal van hotel v. Rossum werd de jaarlijksche drukbezochte pro- paganda-vergadering der afd. Bodegraven van den B.V.L. gehouden. De leider dr. S. Beije opende en begroette in het bijzonder generaal-majoor K.N.IL. b.d. Ch. Kiès, den commissaris der Landstorm „Zuid Holland West", majoor J. P. Boots, mevr. Karres, kapitein Kruis, afgevaardigden van na burige gemeenten, leden der pl. commissie en Burgerwacht. Spr. wekt krachtig op tot toetreding en ondersteuning voor het zoo belangrijke in stituut, en wees er tevens op dat de B.V. L. in geen geval een politieke beweging is. doch een instituut, dat iedere regeering die langs wettigen weg tot stand kwam, ondersteunt. Gemeenschappelijk zong men het le couplet van het Wilhelmus, waarna de mondorgelclub ..Excelsior", onder leiding van den heer W. J. Hornsveld een pot pourri van Vaderlandsche liederen doet hooren. Als eerste spreker trad op gen.-majoor K. N. I. L. b.d. Ch. Kiès, Deze spreekt gaarne voor de B.V.L.n.l. omdat hij zoo'n warme kameraadschappelijke om gang bemerkt heeft onder de B.V.L.'ers en daarbij de gelegenheid heeft te vertellen, welk groot belang zij dienen. Want dat belang is niet alleen voor het kleine Ne derland, doch ook voor onze groote bezit tingen. Ook vertelt hij graag aan de B.V. L'ers van Ned. tndië. Aan de hand der historie schetste spr. den groei van den Nederlandschen Archi pel en bewijst daardoor dat het gezegde der revolutionnairen, als zou Nederland Indiè gestolen hebben, ongegrond is en leugen. Vervolgens declameerde mevr. W. 3e- crèveEmmlnchove uit Den Haag eenige gedichten van Alice Nahon, Helène Swarth en Guido Gezelle. De mondor gelclub speelde een pittige marsch. Maj. J. P. Boots, reikte na een kernach tige toespraak de brevetten uit aan de koningsschutters de heeren P. J. Bonge- naar en F. v. Wensveen en aan de scherp schutters J. J. Zwaneveld, C. v. Muiswinkel A. Uithol en C. J. Hoogendoorn. De pl. leider de heer Vermeulen reikte de prijzen uit van den onderllngen wedstrijd. De uitslag daarvan luidde als volgt: le klasse: le pr. P. J. Bongenaar (hou der kampioenbeker!; 2e pr. J J. Hoogen doorn; 3e pr A. v. d. Boon. 2e klasse: le pr. C. Boerefijn; 2e pr F. v. Wensveen; 3e pr. Jac. Spijker. 3e klasse: le pr. C. J. Hoogendoorn, 2e pr. J. J. Zwaneveld; 3e pr A Uithol. De heer v. Duuren werd gehuldigd als hoogste korpsschutter. Nog hield kapitein Kruis een korte toe spraak. Hij huldigde dr. Beije, die ditmaal de 10e propagandavergadering der B.V.L. leidde. Na een slotwoord van dr .Beije en het zingen van het 6e couplet van het Wilhel mus werd deze enthousiaste samenkomst geëindigd. Een mooie Toonceluitvoering. De ..Ver. tot Vljfjaarlijksche herdenking vaw de troonsbestijging van H.M. de Ko ningin' bood haar leden een feestavond aan in Hotel van Rossum. De verzorging was opgedragen aan de Rederijkerskamer ,.H. K. Poot" die de talrijke aanwezigen ten zeerste vermaakte door de opvoering van de klucht „De ridder van den Kou senband" door Henk Bakker. Deze slaagde uitnemend. Zelden zagen wij een opvoe ring. die zóó af was. Een verrassing was de rol van de „schoonmama", vertolkt door een jeugdig lid van de Kamer, die buiten gewoon goed speelde. De haar aan het slot geschonken bloemen waren welverdiend. De voorzitter der ver. de heer K. Steijn. sprak een dankwoord voor deze werkelijk fraaie prestatie van de oude Kamer, waar na men nog bij een gezellig bal. dat tot diep in den nacht duurde, bijeen bleef. BOSKOOP. Berging van de te water geraakte kraan. In aansluiting op ons bericht betreffende het in de Gouwe geraken van een kraan, in gebruik bij de Gouwe-werken, zij nog medegedeeld, dat Zaterdagmorgen door Van der Graaf Koelman, bergingsbedrijf uit Rotterdam, een aanvang werd gemaakt met het lichten van bedoelde kraan. Nadat eenige zware staaldraden om de kraan waren bevestigd, waarmede gerui me tijd gemoeid ging. werd in de middag uren het gevaarte gelicht. Zooals wij reeds schreven, is de schade aan de kraan zeer groot, temeer daar de arm zoodanig verwrongen is, dat deze moest worden afgebrand. De belangsteling van het publiek was enorm. Bij de politie is aangifte gedaan door een winkelier, betreffende oplichting van een portemonnaie. Commissie tot wering van Schoolverzuim. In de jaarvergadering van de commis sie tot wering van Schoolverzuim, zijn de zittende bestuursleden herkozen, n.l. de heeren J. M. Nieuwesteeg, voorz., D. Veerman Sr.. secr., H Boer. 2e voorz. en W. Eelderink. 2e secr. In 1935 kwam de commissie 6 maal bijeen, om 21 gevallen van schoolverzuim te behandelen. Ruim 50 procent der ouders gaven aan de op roep om ter vergadering te verschijnen gehoor. Gedurende Januari werd in de Rijks postspaarbank alhier ingelegd f. 19108.27 en terugbetaald f. 18158.99. Het laatste door de Spaarbank uitgegeven boekje draagt het nummer 5814. Gevonden; gouden damesring, dames- taschje. want. pet, armband, horloge, rij- wielmerk. kinderschoen, snoeimes en groene ceintuur. Inlichtingen politiebur. HAZERSWOUDE. Ledenverg. „Onderling Hulpbetoon". De jaarlijksche ledenvergadering van de ver. „Onderling Hulpbetoon" werd ge houden in het lokaal Salvatori, bijgewoond "döör 69 leden. De voorzitter, de heer W. Slootweg opende. Voor de vereeniging had het jaar een zeer kalm verloop en de toestand was gunstig. De secr. de heer W. J. Dekker las de no- -tulen. die werden goedgekeurd. De pen ningmeester de heer Jac. van Pijlen gaf een financieel overzicht. De ontv. met in begrip van het saldo der vorige rekening zijnde f. 2086.90 bedroeg f. 3299.53, de uit gaven f. 1094.47'/!, batig saldo f. 2205.05'/i. Aan ziekengeld was uitgekeerd f. 922. De commissie voor onderzoek bevond bij monde van den heer S. Cok alles in orde. Op voorstel van het bestuur werd be sloten de uitkeering voor 1936 bij ziekte voor hen die 15 cent per week premie be talen, te stellen op f. 7.50 per volle week, en voor hen die 10 cent premie betalen op f. 5. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. J. Dekker en G. de Vogel. De Geref. Meisjesver. „Hulda" hield haar jaarvergadering. De presidente mej. C Bol IJd. opende, waarop de leden voordrachten, samen spraken en zang ten beste gaven. Door C. van Wierïngen werd een Bijbelonderwerp behandeld en door T. Habersma een onderwerp over Vader landsche Geschiedenis. Een wedstrijd werd gehouden in lezen, waarvoor een 4-tal prijzen beschikbaar waren. De le hiervan behaalde J. War- naar, de 2e J. Slootweg, de 3e A van Aalst en de 4e prijs N. van Veen. Ds. Heuzeveldt sprak het slotwoord na dat gezongen was Ps. 72 11. Voor de Chr. Hist. Jongerengreop heeft ds. Langman van de Lier, in „Sal vatori" een openbare vergadering gehou den over: „Overheid en volk". De voorzit ter sprak het openingswoord, waarna spr. zijn interessante lezing hield, waarna ge- dachtenwisseling volgde Met dankgebed werd gesloten. HOOGMADE. Geitenfokvereeniging. De geitenfokvereeniging Hoogmade en omstreken hield een ledenvergadering in de zaal van café Witteman. De voorzitter, de heer Lieverse, opende met een woord van welkom. De secr., de heer P. Borst, las de notulen, welke werden goedgekeurd. De heer L. Lieverse bracht verslag uit van de bondsvergadering te Rotterdam. Beslo ten werd een kleinen merktang te koopen. Een voorstel om tot bestrijding der kosten de overtollige geitjes en bokken aan de vereeniging te schenken, werd aange nomen. Na rondvraag volgde sluiting. o KOUDEKERK. Jaarvergadering Chr. Nat. Werkmansbond. De afd. van den Chr. Nat. Werkmans bond hield in de Koorzaal haar 12e jaar vergadering. De leiding berustte bij den 2en voorzitter, den heer P. Plomp, daar de voorz. wegens ongesteldheid verhinderd was. Na een welkomstwoord, in 't bijzonder tot den eere-voorz. ds. Odé. werd gelezen Luc. 12 35 tot 48. Ds. Odé ging voor in gebed en sprak een inleidend woord naar aanleiding van het voorgelezen Schriftge deelte. Uit het jaarverslag van den secr. bleek, dat de afd. 21 leden telt. Het jaarverslag van den penningm. sloot met een nadee- lig saldo van f. 0.18. Ook de secr. van de verschillende sub-comm. brachten hun jaarverslag uit. Door Th. de Vries werd vraag 1 van den Catechismus behandeld. G. van Ommering leverde een onderwerp „Roeping tegenover de kerk". Hierna wer den nog enkele voordrachten ten beste gegeven. Namens den kerkeraad werd ge sproken door den heer J. v. d. Sterre. Na dat de 2e voorzitter allen dankte voor hun medewerking, sprak ds. Odé nog een slot woord en eindigde met dankzegging. De collecte voor de restauratie der kerk bracht op f4.81. Mej. Has pers spreekt over de Zending. In de vergadering van de Geref. Jeugd- Centrale sprak mej. I. Haspers, die zes jaren 't werk der Zending als apotheker assistente in Indlë heeft gediend. Na opening van den voorzitter ds. Has pers verkreeg zij het woord, natdat enkele jongelui als Indoniërs gekleed en ge kleurd, enkele liederen hadden gezongen. Spr. beschreef veel interessants betref fende de bevolking en haar gewoonten de inrichting van de Medische Zen ding enz. Veel teleurstelling wordt ook op het terrein der zending ondervonden. Spot en hoon is het deel van hen, die onder de bekoring van het Christendom, de hei- densche gewoonten gaan nalaten. Aan de jeugd wordt in het bijzonder door onder wijs krachtig gewerkt. Dr. Vlaanderen vertoonde nog enkele toepasselijke filmpjes. Na gedachtenwisseling dankte de heer Mollema de spreekster en dr. Vlaanderen, waarna sluiting met dankzegging volgde. Ten overstaan van notaris Engel- berts werden in Hotel Me Bruin de na volgende perceelen, gelegen in de Hooge- waard, afgemijnd: Perceel I J. D. de Kort q.q. f.2675; perc. n W. J. Jongeneel f.1350; perc. Ill S. Visser c.s. f.385; perc. 9 en 10 J. D. de Kort qq.q. f.2401. De overige perceelen werden niet gegund. Onze plaatsgenoot de heer J. H. van Leeuwen slaagde te Utrecht voor het examen 2de deel medisch-analyst. LEIDERDORP. Uitvoering Chr. Harmonievcr. „Devote"' Velen waren in de Geref. Kerk bijeen om bovengenoemde uitvoering mede te maken. Bij verhindering van den eere voorzitter, burgemeester Brug, ging ds. J. J. Dijk, voor in gebed en sprak een ope ningswoord. nadat gezamenlijk Psalm 98 vrs 3 was gezongen. Een met zorg geko zen programma werd door „Devote" afge werkt, onder leiding van den heer F. D. van Wijck. Alles was tot in de puntjes af gewerkt. zoodat °ok deze uitvoering voor de vereeniging en haar directeur een suc ces is geworden! Den dirigent werd een bloemenhulde door mej. van Heusden. na mens de leden aangeboden. De heer B. H. van den Bosch dankte een leder voor de betoonde medewerking en eindigde met dankgebed. Besloten werd met het zingen van Gez. 96. De heeren J. G. Meerburg en P. de Groot hebben hun benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aangenomen. NIEUWKOOP- Burgerlijke Stand. Gehuwd: Jacob Hendrik Eilders 22 j. te Haarlemmermeer en Henrietta Gerardina van Wijngaarden 24 j. Johannes van der Maat wednr. van Th. M. C. Kromwijk 59 j. en Theodora Helingerwerf 48 j. Vergadering R.K. Staatspartij. In het parochiehuis hield de afdeeling Nieuwkoop der R.K. Staatspartij een le denvergadering. De belangstelling was niet groot. Zij werd geleid door den secretaris, den heer Th. J F. Teunisse. In het jaarverslag van den secretaris was vol piëteit herdacht het overlijden van den voorzitter, den heer P. Kuyf, die door zijn ijver en werkkracht heel veel heeft gedaan voor de afdeeling en voor wie zijn heengaan een zware slag Was. Het finantieel verslag was zoo in mi neur, dat besloten werd de contributie van 25 cents per jaar, te brengen op 48 cent per maand. In het bestuur zijn twee vacatures, de tweede ontstaan door het bedanken van den heer W. van Koert Gzn. Benoemd worden de heeren C. Kwakkenbos en J. Th. Klein. De eerste werd benoemd tot voorzitter. Geslaagde Ouderavond. In de school voor Chr. Nat Onderwijs werd een jaarlijksche ouderavond gehou den. De voorzitter, ds. van Wijngaarden opende met gebed, las voor een gedeelte uit Matth. 20 en bracht het gelezene in toepassing op het werk in de school met den Bijbel. Het hoofd der school, de heer A. Leen- hard sprak over „Van strijd en overwin ning", de heer A. de Vries leidde ons bin nen in een 17e eeuwsche school, terwijl mej. J. C. Visser las over Egoisme". In de pauze bestond gelegenheid het door de leerlingen gemaakte schriftelijk werk en het werk dei kinderen van de be waarschool te bezichtigen. Vooral een uit gebreide collectie nuttige handwerken en teekeningen trok de algemeene aandacht. Men werd ln de gelegenheid gesteld zijn stem uit te brengen over het schoon schrift, door de leerlingen in onderlinge wedstrijd vervaardigd. Een achttal leer lingen werd een prijs toegekend. Met vol doening mogen ouders en personeel op dezen goedgeslaagden ouderavond terug zien. o NIEUWVEEN. Jaarvergadering der Eierveiling. De Eierveiling „Nieuwveen en Omstre ken" hield haar jaarvergadering in café Schreuder. De voorzitter de heer Joh. Bulk, opende, waarna de notulen werden goed gekeurd. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: het ledental ging terug, zoo ook de aanvoer van producten. De aan voer was in 1935 slechts 88486 tegen 117619 eieren in 1934; ook boter. kaas. enz. ging terug. De ontvangst in 1935 is slechts f. 2788.25, tegenover f. 3631.50 in 1934, al- zoo een vermindering van f 843.25; voor waar een sterk crisisbeeld! Op de 44 vei lingen was de opkomst uitermate best. In kas was op 1 Jan. 1935 f. 40.73. De heeren G. de Rijk en N. Lebesque verklaarden de boeken in orde. De heer D. T. Joha bedankte als voorzitter en als bestuurslid. Als bestuurslid werd gekozen de heer Chr. v. d. Berg. In de Chr. School werd de jaarlijk sche Ouderavond gehouden onder leiding van den heer P. Groeneweg. Uit het jaar verslag bleek, dat er ruim voldoende leer lingen waren voor 't behouden van de drie leerkrachten. Ut 't verslag van den pen ningmeester bleek dat de toestand der financiën in goede orde is. In de vacature Groeneweg die wegens vertrek zich niet meer herkiesbaar stelde, werd de heer L. J. Splinter gekozen. In de pauze werd 't werk der leerlingen bezichtigd, waarvan vooral de handwerken de volle belangstelling der dames hadden. Mej. de Moor besprak 't on derwerp: „De eerste schooldagen". Na rondvraag volgde sluiting. Ten overstaan van de notarissen v. d. Kreke en Bennink Bolt. had de verkooplng plaats van een heerenhuis tegenover de R.K. Kerk alhier Het werd in bod ge bracht op f. 2400 en afgemijnd op f. 700, derhalve bracht het f. 3100 op. Onzp plaatsgenoot de heer J. Vosse- poel, heeft een vaste aanstelling gekregen aan de Chr. School te Roermond. WADDINXVEEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. de Jong van Stolwijk naar Zd. Dwarsweg 2 P. F. Vaal van Bosch- kapelle naar Brugweg 55 J. van Egmond van Katwijk naar Noordkade 67 M. M. van Vliet van Hougaerde naar Bloemen- daalscheweg 76 P. M. Koolmees van Werkhoven naar Zuidkade 22 E. van Elk van Breukelen naar Julianastraat 16 E. J Hurling van Bergambacht naar Bloemendaalscheweg 63 A. Scheer van Stolwijk naar Henegouwscheweg 108. Vertrokken: L. C. van den Dool van Kleikade naar Zevenhuizen W. Hooger- dijk en gezin van Kerkweg 92 naar Gouda J. van Vliet van Bloemendaalscheweg 54 naar Gouderak M. A. Benders van Onderweg 25 naar Gouda P. J. Flören van Bodegraverstraatweg 108 naar Gouda L. Boer van Oranjelaan 26 naar Har- melen J. M. Karreman van Noordkade 69 naar Voorburg. Mej. A. M. van der Krans alhier, slaagde voor coupeuse op het examen van E. N. I. A. I. D. Een dochtertje van den heer D. werd op den Henegouwerweg aangevallen door een herdershond van S. De verwonding was van dien aard dat het kind door den dokter moest worden verbonden. De heer Exsalto alhier slaagde voor het examen boekhouden Mercurius. In de tweede helft van Januari 1.1. werd in de Ned. Herv. Kerk gecollecteerd: voor de diaconie f. 154.80, voor de kerk f. 161.65. De busjes voor de verwarming en vrije zitplaatsen over de geheele maand brachten f. 30.09 op. c WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD. Nieuwjaarsrede Bouw nieuwe O.L. School De Raad kwam in vergadering bijeen. Voorz. burgemeester Mumsen; aanwezig alle leden. De voorz. hield een rede waarin hij allereerst den leden van den Raad de beste wenschen voor 1936 toedacht, gaf een kort overzicht van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar en wierp een blik in de toekomst. Deze, aldus spr., laat zich duister aanzien en noopt tot groote zuinig heid. De subsidie voor de werkloozenzorg bedraagt van het Rijk voor dit jaar 44 hetgeen aanmerkelijk minder is dan het vorig jaar. Spr. verwacht van de leden dat alle persoonlijk belang opzij wordt gezet en alleen het gemeentebelang in het komende jaar zal worden gediend. Met den wensch dat Gods zegen hierop zal rusten aanvaarden wij onzen plicht. Door wet'h. Lieverse werd den voorz. dank gezegd. De notulen werden gelezen; de heer Boot merkt op, dat bij hem heeft voorgezeten bij de aanneming van het voorstel van B. en W. om het watergeld te verhalen op de huiseigenaren, zulks alleen toe te passen op de huurders, die in gebreke bleven om te betalen. Spr. zou gaarne zien, dat de watergebruikers, die altijd hebben betaald, niet onder deze regeling vallen. De voorz. antwoordde dat B. en W. in dien geest al handelen. Medegedeeld werd dat Alphen heeft toegestemd in de regeling voor onder linge hulpverleening bij brand. Ook is met deze gemeente een regeling getroffen in zake het bezoeken van leerlingen aan de O.L. school alhier. Een zoodanig? regeling is ook getroffen rr.zt Rijnzaterwoude. Van den heer A. J. de Vette is een verzoek ingekomen om een uitpad vanaf 'zijn lan derijen te mogen maken op den weg in het Noordeide te Hoogmade. Na bespreking werd het verzoek toegestaan tegen ee# vergoeding van f. 10.— p. j. Een verzoek van den heer Van Diggele om verlaging van huurwaarde voor zijn perceel in ver band met het waterleidingtarief werd af gewezen. Een verzoek van het bestuur van de Ned. Chr. Bond van personeel in publie- ken dienst om de kortingen van de salaris sen van den chef-brugwachter en ge meentewerkman in te trekken, werd op voorstel van B. en W. door den Raad af wijzend beschikt, nadat de voorz. had toe gelicht. dat dit verband houdt met de hoogere pensioenpremie, te betalen door de ambtenaren. De vergoeding aan de bijz. scholen voor 1936 werd bepaald op 80 °/o. De inning van electriciteits- en water- gelden. welke periodiek plaats heeft, eischt een spoedig en snel optreden. Teneinde niet hiervoor een Raadsvergadering te be hoeven af te wachten, komt het B. en W. gewenscht voor dat de Raad dit College de bevoegdheid geeft, neergelegd in art. 177 der Gemeentewet, hetgeen werd aangeno men met 52 st. Tegen de heeren Boot en Anker. Besloten werd toe te treden tot de toeslagregeling op de loonen door werk- loozen ontvangen in de landbouwbedrijven, welke regeling wederom ingaat met 1 Mei1 as. voor den landbouw en 1 Januari j.l. is ingegaan voor den tuinbouw. De werk zaamheden in de landbouwbedrijven, welke op 31 Dec. niet waren volvoerd mogen thans in werkverschaffing worden afgemaakt. Goedgekeurd. Bouw van een nieuwe openbare lagere school. De voorz. zelde dat het gebouw der O.L. school sinds jaren niet meer voldoet aan de minimum- eischen, welke daaraan voor behoorlijk onderwijs mogen worden gesteld. Tot op heden is getracht de gebreken zooveel mo gelijk te verbergen, door jaarlijks groote en veelvuldige reparaties aan te brengen, hulpmiddelen welke niet konden voorko men, dat de Inspecteur voor de Volksge zondheid bij een bezoek aan het gebouw zijn afkeuring te kennen gaf over den toestand waarin de lokalen zich bevinden. Deze mondelinge mededeeling is door ge noemden Inspecteur schriftelijk bevestigd, er aan toevoegend, zeer zeker termen aan wezig te achten de school af te keuren, wellicht met het voorschrift tot onmiddel lijke ontruiming. De uitgaven der laatste jaren hebben voldoende aangetoond, dat de kosten van het openbaar onderwijs, door het onderhoud van het gebouw, angst wekkend hoog zijn geweest en, in verband met het terug loopen der gemeentelijke inkomsten niet meer gedragen kunnen worden. Met cijfers toonde de voorz. aan, hoe de onderhoudskosten eener school invloed uitoefenen op het bedrag per leer ling. B. en W. stelden daarna voor tot den bouw van een nieuwe school te besluiten op (het terrein van de woningbouwvereeni- ging Nieuw-Leven. Na bespreking, waarbij naar voren komt de vernieuwing van de brug over de Woudwatering, in verband met het wegenplan van de provincie en de e.v. verplaatsing van het Raadhuis, werd met alg. st. overeenkomstig het voorstel besloten. Hierna deed de voorz. mededeeling dat de brandbluschmiddelen in het dorp be proefd zijn en niet meer aan de gestelde eischen voldoen. Van één spuit is de motor niet meer te vertrouwen en van de andere de wielen en pomp niet, waarom B. en W. een bedrag vragen om deze middelen te verbeteren door aankoop van een goede tweedehands motorspuit van hetzelfde type zooals te Hoogmade is gestationneerd. Met zoo'n spuit is ook heel gemakkelijk de Zuidhoek te bereiken waardoor de daar geplaatste spuit, die ook niet veel meer is, kan komen te vervallen.. Het gevraagde bedrag werd toegestaan z. h. st. Jaarvergadering „Onderlinge Hulp". De ver. „Onderlinge Hulp" A. en B. leden hield haar jaarlijksdhe vergadering, ge opend door den voorz., den heer H. van oer Nagel. Uit het verslag van den Penn., den heer F. Kroes, bleek, dat de afd. A- leden een batig saldo heeft groot f. 2048. er werd aan ziekengeld uitbetaald f. 405.25 en per dag f. 1.75. Deze afd. telt 45 leden. De kas van de B-leden gaf een minder gunstigen staind van zaken te zien, het saldo was gekrompen tot f. 759.of wel f. 800!minder dan het vorig jaar. Aan verpleeggeld werd uitbetaald f. 2316.75, deze afd. telt 706 leden. Door de comm. tot na- ziening der boeken en kas werd rapport uitgebracht, waaruit bleek dat een en ander correct in orde was bevonden. Onder dank aan den penn. werd de rekening goedgekeurd. In de comm. tot naziening der rekening over 1936 werden benoemd de heeren E. Stigter, A. Angenent en Chr. van der Nagel. Hierna werd met op 3 na alg. st. het aftr. bestuurslid, de heer H. van der Nagel. Het punt vorming van een reserve fonds, onderging een veelzijdige bespre king. De voorz. zette uiteen de noodzake lijkheid van het stichten daarvan. Gezien de zeer sterke daling van het saldo moesten er middelen worden gezocht die het moge lijk maken een zoodanig fonds te stichten: contributieverhooging is niet mogelijk, waarom het bestuur voorstelde de extra 50 cent per verpleegdag, betaald ter gemoet- koming in de. kosten van vervoer en be zoek. tot de helft te verminderen en deze bedragen met f. 100 uit de kas in het fonds te storten. Dit voorstel werd aangenomen. Nog was een brief ingekomen waarin werd medegedeeld, dat het onderzoek door mid del van foto's met ingang van 1 Februari moet worden betaald. Besloten werd Qm hiervoor uit de kas f. 10.ten hoogste te verstrekken. Na rondvraag volgde sluiting. Bevestiging en intrede. De heer G. Doornenbal, theol. cand. te Doorn is voornemens Zondag 8 Maart a.s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. alhier, na vooraf te zijn bevestigd door ds. J. N. Poldervaart van Nigtevecht. De Chr. Gem. Zangver. „De Lof- stem" en het Kinderkoor „De Kleine Lofstem" hebben wederom uitnemend laten hooren, wat na een jaar van een drachtige samenwerking en ernstige stu die, onder de bekwame leiding van den dirigent, den heer H. van Marsbergen, kan worden gepresteerd. In het Ned. Herv. kerkgebouw heeft deze vereeniging ons vergast met de uit voering van een welverzorgd programma, waarop niet minder dan 17 nummers voor kwamen, De stille aandacht van het pu bliek getuigde van een avond van genot van deze schoone kunst en de heer H. de Boer. die de leiding op zich had genomen, was zeker de tolk der aanwezigen toen deze allen dank bracht. Met dankgebed en het gemeenschappelijk zingen van „Ik zal U o God mijn dank betalen" werd deze mooie avond gesloten. 4—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 16