De Britsche Monarchie Help Uw Nieren 76*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 Februari 1936 Derde Blad No. 23268 De toekomstige belasting op reizen naar het buitenland. De fiscus-poliep vindt een nieuwe prooi, Edward VIII als Prins van Wales. BÖITENL, WEEKOVERZICHT Door Wickham Steed, den bekenden Engelschen journalist. EN DE WERELD GAAT VOORT Met groote praal en onder Innige deel neming van gansch de wereld, het heele Engelsche rijk natuurlij kin de eerste plaats, is het stoffelijk overschot van koning George te ruste gelegd. Koning Edward heeft zijn taak aanvaard! En al moge hij diep onder den indruk zijn geweest van den zwaren slag, die zijn Huis en zijn land trof, hij heeft zich direct moeten instellen op de zware taak, die nu op zijn schouders is komen te rusten. Van de zoo diep droeve gebeurtenis als het naar zijn laatste rust plaats geleiden van een algemeen bemind ■vorst is toch tegelijkertijd gebruik gemaakt tot het houden van politieke besprekin genZoowel de koning als zijn minister van buitenl. zaken. Eden, heeft deze gele genheid niet laten voorbij gaan! Tot de voornaamste geraadpleegden behoorden de nieuwe Fransche minister van buiten], za ken Flandin, zijn Duitsche collega Von Neurath en den Russischen volkscommis saris Litwinof, om van mindere goden tls Titulescu etc. maar niet te spreken. Het doet weer eens fel uitkomen, dat, er moge geschieden wat wil, het leven niet stil blijft staan, doch verder schrijdt, over al les heen En er is reden genoeg tot overleg! Alle geruchten over een minder vaste houding van den Duce ten spijt, laat zich toch, helaas, nog altijd niet zien, hoe uit de im passe is te geraken. Dat de geruchten over een meer mildere stemming bij Mussolini niet geheel bezijden de waarheid waren, schijnt men veilig te mogen aannemen. En er was ook alle reden toe, want de Italia nen mogen in het Zuiden dan een mooie overwinning hebben behaald op de troe pen van Ras Desta, een beslissing houdt dit geenszins in en al trachten Italiaan- sche berichten het nu ook voor te stellen alsof Addis Abeba ernstig wordt bedreigd, dit is nog toekomst-muziek, die niet be antwoordt aan het accoord van het oogen blik. Men versta ons goed, gevaar kan voortkomen uit den gang van zaken te velde voor de Abessijnen, doch direct aan wezig is dit nog niet. In officieele Italiaansche mededeelingen verwacht men zelfs spoedig den geweldigen regenval, die alle actie van Italiaansche zijde zal lam slaan! Dientengevolge is zelfs de vraag gewettigd, of het zoo ver door dringen op Abessijnsch gebied als GO K.M. ten Noorden van Neghelli niet eerder een gevaar dan een voordeel is, want over een afstand van circa 300 K.M. zal nu een in tense intendance-dienst moeten worden ingericht en een half jaar worden volge houden; alle moeilijkheden, daarbij te overwinnen, lijken bijkans onoverkomelijk! En welk een financieel offer zal een half jaar oorlog zonder mogelijkheid van ope- reeren vragen! Italië bloedt er financieel aan dood, aan dit avontuur, is van meer dan één zijde gewaarschuwd! Niettemin heeft de Duce voor den mi nisterraad nog eens zijn onverzettelijkheid gedemonstreerd; Abessynië zou en moest bukken! Een rede voor het binnenland be stemd, zal men wellicht opmerken. Juist, maar niet vergeten moet worden, dat ook het buitenland er rekening mede zal heb ben te houden en de kans om te interve- nieeren er allesbehalve gemakkelijker op ls geworden. Bovendien is er voor Italië in Frankrijk toch wel iets veranderd door de regeerings- wisseling! De tengevolge van den dood van den Engelschen koning uitgestelde regee- ringsverklaring van het kabinet Sarraut getuigt reeds daarvan. Al wordt wel gezegd dat de buitenlandsche politiek in groote lijn zal worden voortgezet, er vallen toch kleine nuanceeringen te beluisteren die hierop neerkomen, dat de band met Enge land nauwer zal worden aangehaald, het geen nimmer ten voordeele van Italië kan zijn! Laval was gebonden, Flandin is het niet. Zonder onverwachte gebeurlijkheden mag men het kabinet Sarraut veilig reke nen tot na de verkiezingen, waarvoor de juiste datum nog niet is bepaald, dus in elk geval voor enkele maanden. Juist de maan den, die zullen moeten beslissen of voor den regentijd in Abessynië een oplossing mogelijk zal zijn, ja dan neen! Nieuws bracht de verklaring van het kabinet Sarraut overigens niet en even min ds dat te zeggen van de rede van Hit- Ier bij de herdenking van dén derden ver jaardag van het aan de macht komen van het Nationaal-Socialisme in Duitscliiand, zij het eerst nog gedeeld met von Papen en' Hugenberg die echter vrij spoedig over boord werden gezet. Hitier betuigde nog eens Duit-schland's oprechten vredeswil, mits men niet raakt aan de Duitsche eer, welke laatste beperking een eenigszins rekbaar begrip mag heeten. Er liepen den iaatsten tijd geruchten, dat Duitsdhland evenals met zijn herstel van het leger, de wereld voor een fait accompli wilde stel len inzake opheffing van de gedemilitari seerde Rijnland-zóne, hoewel de verplich ting daartoe behalve in het afgedwongen .vredesverdrag van Versailles ook vrijwillig was aanvaard bij het Locarno-pact. Deze geruchten hebben in ieder geval zoo'n schijn van waarheid gehad, dat zoowel Frankrijk als Engeland het de moeite waard hebben gekeurd er naar te infor- rneeren en te waarschuwen! Momenteel mag men dientengevolge zoo Duitschlana inderdaad dergelijke plannen heeft ge koesterd, deze weer van de baan rekenen. Wel schijnt zeker te zijn, dat dit jaar weer ens een plebisciet zal worden gehouden. Vorig jaar heeft het nationaal-socialisme trots beloften, daarvan afgezien, hetgeen reden te meer is, dat dit jaar weer zulk een volksstemming zal worden gehouden. Officieel is daaromtrent nog wel niets be kend, doch de eerste berichten hebben toch hun wog naar de openbaarheid g.'- vonden. Het heet, dat nu aan het volk zal worden voorgelegd de vraag: meent gij niet. dat Duitsc'nland weer ko'.cniën moet krijgen? Het antwoord op die vraag is duidelijk! Bijkens unaniem zal het Duit sche volk daarvoor kunnen stemmen, zoo- dat het nationaal-socialisme. dat niet te vreden is met een meor.icheid van 70 oi zeifs 75%, weer kan schermen met een overweldigend meerderheidscijfer. In hoe verre dit plebisciet practische gevolgen kan hebben De verkiezingen in Griekenland hebben onomstootelijk bewezen, hoezeer het ge- wenscht was, dat er een samenbindende macht kwam, dip de partijtwisten kan be ëindigen. Voor de zooveelste maal heeft feitelijk geen der partijen alleen een meerderheid, al is de partij van Venizelos, dus eigenlijk de repubhkeinsche, de sterkste in verhouding. Maar 't kan verkeeren, de liberalen zijn nu krachtige voorstanders Rudyard Kipling, die achtenveertig uur voor zijn vriend. Koning George V, stierf, heeft ruim dertig jaar geleden de kern van de Britsche monarchie in acht regels vastgelegd. Hij constateert daarin: Alles wat wil aan vrijheid bezitten, alles, wat we gebruiken en weten, hebben onze va deren lang geleden voor ons verworven. Oude rechten die even onopgemerkt als de adem. welke wij inhalen tot ons waren gekomen werden tot wet zonder dat iemand er zijn toestemming voor gegeven had. Lans en fakkel opstand staal en de ganzenveer ontrukten den Koning deze rechten langzamerhand volkomen. Totdat tenslotte onze vaderen, na bloedige jaren, vaststelden, hoe de Koning een der onzen en de eerste onder zijn gelijken is der monarchieJuist in deze periode, dat over het nieuwe bewind moet worden beslist, is onverwachts heengegaan de man. die koning George's terugkee' heeft ccoigezet, doch door zijn drijven een ge vaar was geworden voor de herstelde mo narchie! De dood van generaal Kondylis kan misschien mede louterend werken in het oude Hellas, dat meer dan ooit naar eenheid snakt. Zaterdagmorgen den 18den Januari toen Koningin Mary en haar gezin al reden hadden te vreezen dat de uren van den Ko ning geteld waren stuurde Koningin Mary een telegram van deelneming van haar en den Koning naar mevr, Kipling, waarin zij zeide Wij zullen om hem rouwen, niet alleen als een groot nationaal dichter, maar ook als een persoonlijk vriend van vele jaren". Dit telegram en de vriendschap, die het ons openbaart want Kipling heeft er nooit over gesproken symboliseert de verandering welke getreden is in de positie van de Kroon sinds het einde van de vorige eeuw. Kipling had Koningin Vic toria beleedigd toen hil haar eens de ..Weduwe van Windsor" genoemd had. Daarom weigerde zij hem tot „Poet Lau reate" te bevorderen. Koning Edward VII bewonderde den dichter in zekeren zin. doch begreep weinig van hem. Koning George V vereerde KiDling en deelde diens gevoelens. Koningin Victoria beschouwde haar on derdanen haar Dominions haar leger en vloot als haar persoonlijke bezittingen. Ko ning Edward VII begon te beseffen, dat hij en de Kroon tot de natie behoorden en dat degene, die op den troon zit. de eerste dienaar van het volk moet zijn. Koning George aanvaardde en verheugde zich over het proces, dat de monarchie geleidelijk veranderde in een bezitting, in plaats van den bezitter, van het volk. Koning Edward VIII heeft gezworen zijn vader's voetstap pen te zullen drukken. Hit volgt op in een koninklijk ambt. dat de meest geëer biedigde van alle Britsche openbare instel lingen is geworden en dat in het geheele Gemeenebest erkend wordt als vertegen woordigende de hoogste moreele, politieke en sociale waarde. Pas zeven jaar geleden werd Koning George toen hij van een zware ziekte herstelde zich bewust van de diepte der sympathie, welke zijn eenvoudige en eer lijke plichtsvervulling als Eerste Burger in aller harten teweeg had gebracht. Slechts enkele maanden tevoren had hij er aan getwijfeld of zijn arbeid werkelijk nut had en hij had dien twijfel tegenover den Eersten Minister kenbaar gemaakt. De menigten, die zich dagelijks om het Buc- kinghampaleis verzamelden om nieuws over den koning te vernemen begonnen de onzekerheid te verdrijven. De indruk wekkende bewijzen van volksgenegenheid, die hij en de koningin in Mei van het vorig jaar gedurende de jubileumfeesten ontvingen, brachten over hem en haar een zoo groot geluk als zü nimmer tevoren gekend hadden. Koning Edward VHI kan het volkomen buiten dien vroegeren twijfel van zijn vader stellen ofschoon hii als monarch altijd nog in ruimere mate het volksver trouwen moet winnen dan hii als Prins van Wales verwierf Hii had geen veiliger stap in deze richting kunnen doen dan hij deed op den eersten dag van zijn be wind. toen hii beloofde de positie van zijn RECLAME. 6561 Door hechte werking van de NIEREN kun! U lelt krijgen van 'r nachtt moeien opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duiseligheid, Verlier ven Energie, Krampen, Branding. Cystex voorkomt minder goede werking van de NIEREN en geeft, gegarandeerd, in 8 degen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem Cyiler, Uw apotheker of drogist heeft het. moeder. Koningin Mary, als Koningin en als Eerste Vrouwe des Lands te zullen be sehermen. Elk zijner handelingen zal met toegewii- den ijver worden bestudeerd. Niet alles, wat hij in de laatste twee jaar gezegd en gedaan heeft, is aan de critiek ontsnapt. Hij scheen op sommige oogenblikken de zekerheid in zijn optreden te hebben ver loren. welke vroeger zoo kenmerkend voor zijn woorden en daden was. Toen hij ver leden zomer op een oogenblik dat een Britsche deputatie van oud-strijders op het punt stond een bezoek te brengen aan Duitschland. zeide .Wij zijn alles van den oorlog vergeten" ging er een afkeurend gefluister door het geheele land. Hij heeft dat gefluister gehoord en er wellicht bij zondere aandacht aan gewijd. Het is geen gewoonte van de Engelschen hun Prinsen ongewaarschuwd te laten. In een radiorede naar aanleiding van den dood van koning George gehouden, sprak de heer Baldwin als eerste minister eenige treffende zinnen uit. die naar wij hopen koning Edward VHC ter harte zal nemen. Zij luidden: „Aller oogen zijn op hem gericht, nu hij zijns vaders plaats zal innemen; hoewel hij geen vreemdeling in het publieke leven is. staat hij thans voor verantwoordelijk heden. die een nog grooter inspanning en nauwgezetheid eischen. dan totnogtoe van hem gevraagd werd. HU komt tot zijn volk in de kracht van zijn jaren. Men kent hem reeds in het geheele Britsche RUk. Thans wordt hij geroepen zijn groote gaven van geest en hart aan zijn volk te wijden. Hü is evenals zijn vader het toon beeld van koninklijk beleid, deugd wijs heid en volharding" Mijn vluchtige persoonlijke bekendheid met den nieuwen koning geeft mij de overtuiging, dat hij tegen de verantwoor delijkheid opgewassen is en dat hij er van zal maken wat er van te maken ls. Hij beschikt over een groote bekwaamheid en is ongewoon snel van begrip. Zijn we gen zullen niet, kunnen niet die van zijn; vader zün. Meer gaan zij de richting uit van die van zijn grootvader, Koning Ed ward VII. Een herinnering schiet mij te binnen, waarbij hij zijn talent toonde om een be paalde omstandigheid een geslaagde wen ding te geven. Circa vijftien jaar geleden keerde Ed ward te Londen terug na een langdurig en vermoeiend bezoek als Prins van Wales aan Canada, de oudste Dominion. De bur gemeester van Londen gaf te zijner eere een groot banket. Alle vooraanstaande persoonlijkheden uit de politieke, sociale en diplomatieke wereld waren aanwezig. Men ging er heen om er hulde te brengen aan den Prins van wien men een opper vlakkig relaas van zijn reizen verwachtte; maar de grootste aantrekkelijkheid vorm de de speech, die de heer John W. Davis, de gezant der Vereenigde Staten te Lon den vermaard om zijn welsprekendheid zou afsteken als antwoord op de toespraak van den Prins, terwijl hij vervolgens een dronk op den burgemeester zou instellen. Ik zat tegenover den Amerikaanschen gezant en zag een stapeltje zorgvuldig voorbereide aanteekeningen naast zijn bord liggen Lloyd George, toen Eerste Minister, toastte op de gezondheid van den Prins in een korte en humoristische im provisatie. die tal van geestige zetten be vatte. Toen de Prins opstond om te spre ken had hti voor al die opmerkingen een gevat antwoord. Vervolgens nadat hij een papier dat voor hem lag terzijde had ge worpen sprak hij langer dan een half uur over Canada, het Britsche Empirium en de Vereenigde Staten in een taal zóó warm en boeiend, dat zijn auditorium tot een spontaan enthousiasme gevoerd werd. Toen het applaus dat na deze rede was losgebarsten, weggestorven was ging er zooiets als een zucht door de zaal. Het scheen te willen zeggen: „Nu zullen we de vormelijke redevoering van den Ameri kaanschen gezant hebben te verdragen. Wat een narigheid!" Op dat oogenblik zag ik, hoe de Amerikaansche gezant zijn stapeltje notities naast zich op den grond zette. Toen stond hij op en zei langzaam: „Ik heb de eer te drinken op de gezond heid van zijn edelachtbaren den burge meester". Nadat hii dit gezegd had ging hii weer zitten Het applaus, dat op deze woorden volgde, was bijna nog luider en langduriger, dan dat waarmede men de toespraak van den Prins begroet had. Hij had begrepen, dat zün welsprekendheid na de speech van den vrins. misplaatst geweest zou zün. Aan 't front in Frankrijk en Italië, tij dens den wereldoorlog, in Canada Indië. Zuid-Afrika. Australië en Nieuw Zeeland, overal toonde de Prins zich als iemand, die spoedig de sympathie wist te verwer ven, als een man van helder verstand en nimmer falende tact. In Indië. waar de Hindoe-nationalisten stemming tegen hem gemaakt hadden verbrak hü alle voor zorgen en gebruikelijke regels en won hii de harten van vijftig millioen paria's of onaanraakbaren" door zich tusschen -u te begeven. En op deze wiize gaf hij de Brahmanen uit de hoogere kasten tevens een noodzakelijke les in menschenliefde In zijn eigen land staat hii zeer dicht bij het volk Hij heeft gewerkt, niet alleen gesproken voor de werkloozen en per soonlijk alle door den nood getroffen ge bieden bezocht. Hii heeft de sympathie van dg groote massa der bevolking achter zich. Internationaal is Edward als koning een onbeschreven blad Ik geloof echter dat hij te verstandig is om zün eigen oordeel boven dat van ziin ministers te plaatsen. In ieder geval verdient hii ons onbevoor oordeeld respect. Eén ding is zeker: de jongeman die den oorlog In al ziin ver schrikkingen heeft gezien zal voor geen enkel voorstel of intrige welk- ^chadelük voor den vrede is. te vinden ziin Hierin ls hij eensgezind met alle volkeren die bij voorbaat hun hoop op den vorst gevestigd hadden. (Nadruk vërbodenV.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9