Tandarts HUETING LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 1 Februari 1936 UtcU is ciie rüeivuïe HONIG'S KALFSSOEP GEMENGD NIEUWS. NAGEKOMEN BERICHTEN. UIT DE RIJNSTREEK. AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. RECLAME. ERNSTIG ONGELUK IN HAARLEMMERMEER. 40-jarige pikeur a. h. de vlieger verdronken. Gistermiddag omstreeks 2 uur reed de 40-jarige gehuwde landbouwer en pikeur, de heer A. H. de Vlieger, wonende aan den Spieringweg nabij den Hillegommerdijk in Haarlemmermeer, met z'n draver en race- wagentje op den Ringdijk tusschen de Bennebroekerweg en Cruqulusbrug. Toen de Inzittenden van een passee- rende personenauto, bestuurd door den heer de Kok uit Haarlem, eens achterom keken, zagen zij dat het geheele gerij in de Ringvaart lag en het paard aanstalten maakte om met het wagentje achter zich naar den overkant te zwemmen. De auto bestuurder stopte onmiddellijk, greep een langs den weg liggenden boomtak en stak dezen den heer de V. toe, die den tak nog wel even vasthield, doch direct daarop weder moest loslaten, omdat het paard inmiddels verder zwom. Kort daarop ver dween het dier met het wagentje en den pikeur in de diepte. Direct werd de politie met het gebeurde in kennis gesteld en met dreggen een aan vang gemaakt. Het paard werd spoedig gevonden en levenloos opgehaald. Naar de V. werd eenige uren tevergeefs gedregd. Te 7 uur was het lijk nog niet gevonden. Doordat er een sterke stroom in de Ring vaart was, ging het dreggen met moeilijk heden gepaard. Het is niet met zekerheid bekend waaraan het is toe te schrijven, dat de V. met paard en wagen te water is geraakt. Vermoedelij k is het paard geschrokken voor een langs den weg omhoog liggenden boomstam, schichtig geworden en door het nemen van een zijsprong te water gereden. o de onbewaakte overweg. Doodelijk ongeluk te Gouda. In den afgeloopen nacht is op de spoor baan GoudaUtrecht onder de gemeente Gouda een onbekende man door den trein gegrepen en gedood. Het slachtoffer had geen papieren bij zich. waaruit zijn iden titeit kon worden vastgesteld. Hedenmorgen om 6 uur werd het lijk, dat een ernstige wonde aan het achter hoofd had, doch niet was verminkt, door een rangeerder gevonden en onder politie toezicht naar het Van Iterson-zlekenhuis overgebracht. o HET MONSTER VAN OOSTERBEEK. Het begon op weg naar den slager; waar het zal eindigen, valt nog niet te zeggen. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Oosterbeek heeft ook zijn geheimzinnig monster. Eenige weken geleden verkoos een koe, die naar het abattoir geleid werd, het leven boven den dood. Het dier rukte zich los en rende als een bezetene door de Valckeniersbosschen naar beneden, waar de uiterwaarden vóór de overstrooming nog met lokkend groen wachtten. De eigenaar van het beest en de talrijke omstanders liepen verschrikt weg. want de koe was dol geworden en een dolle koe heet even gevaarlijk te zijn als een stier. Na den eersten schrik begon de achter volging in de weilanden, doch er was geen sprake van het dier te benaderen, en om dat er geen gewapende toreador onder de achtervolgers was, ontkwam het aan zijn belagers. Men vervolgde de koe tot des avonds toen het dier in de duisternis verdween en alleen nog zijn aanwezigheid verried door een dreigend loeien. Den anderen morgen waren de boeren weer bij den eersten schemer op pad, maar al het zoeken was vergeefsch. Ondertus- schen begon de rivier te wassen, de uiter waarden werden een uitgestrekt meer en men concludeerde, dat de dolle koe ver dronken was. Toen het water weer afvloeide en de weiden bloot kwamen te liggen, ver wachtte men ergens tusschen Oosterbeek en Doorwerth het doode beest te vinden. Maar in het. eindelooze slib en geknakt riet geen koeielijk. En zie, terwijl allen zich nog afvragen waar het beest gebleven is, komen er van de hooger gelegen Veluwe alarmeerende berichten. 's Nachts doolt over den Zilverberg, door de bosschen van Doorwerth en Wolfheze een vreeselijk monster, als een olifant zoo groot. Een jachtopziener, die op stroopers loerde, zag plotseling het monster voor zich met vurige oogen en het stootte een asem uit ajs witte stoom. Onder zijn hoeven bra ken de berken en het eikenhakhout en vóór de jager schieten kon was het met loeiend geweld verdwenen. Overdag ziet men het beest niet, wel licht ligt het dan in de diepe bosschen ver scholen. maar 's nachts dwaalt het rond, dan hier, dan daar. de lucht- vervullend met zijn geloei. Nauwkeurig is het dier nog niet waargenomen. Er zijn er die gelooven, dat het de ontvluchte koe is, anderen her inneren zich van vroeger geheimzinnige beesten, die uit de oerwouden der Veluwe zijn overgebleven: hoe het zij, Oosterbeek's omgeving herbergt een geheimzinnig mon ster, dat als het niet gauw gevangen wordt, evenals het monster van Lochness, dien stig kan zijn voor de bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Maar een boer vertelde: Van mij is er in den winter ook eens een koe weggeloopen en die kwam in 't voorjaar met een mooi zwart-bont kalf terug. Dat ten slotte ook een voordeelig einde zou zijn van het avontuur. o BRAND TE HAARLE.M. Gisteravond brak brand uit in de parti culiere woning, gelegen aan de Lange Wijngaardstraat 13 te Haarlem. De bewo ners waren afwezig. Twee benedenkamers brandden geheel uit. Van den inboedel kon niets gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Het gerucht ging, dat nog een kind zich in de brandende ver trekken bevond, doch gelukkig bleek dit niet waar te zijn. VAATJE VAN DE LUTLVE AANGESPOELD? Od den Zuidhoek van het eiland Vlie land ter plaatse van den Groenen Hoek, is een bodemloos vaatje aangespoeld be slagen met roodkoperen hoepels. Aanvan kelijk wist men niet. vanwaar dit merk waardige strandstuk afkomstig kon zijn, doch het merk aangebracht op het koper, bracht de oplossing. Dit merk bestond uit een hanepoot. zooals de vaten van het in 1789 bij Vlieland vergane goudschip de Lutine alle gemerkt waren. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een goudvaatje dat na lange iaren onder het drijfzand te ziin bedolven geweest, eindeltik boven is komen drijven. De koperen banden berusten thans bij den burgemeester-strandvonder. o FIETSER DOOR AUTO AANGEREDEN. Te Sittard vond gisteren een ernstig auto-ongeluk plaats. Eenige leerlingen van de ambachtsschool, wonende te Linden- heuvel en Lutterade, reden per flets huis waarts. Aan de Graetheide werd plotseling de 15-jarige B. uit Lindenheuvel door een uit de richting Sittard komende auto ge grepen en tegen den grond gesmakt, ter wijl de bestuurder van de auto vol gas gaf en in volle vaart verdween, zonder zich van het ongeluk iets aan te trekken. Het slachtoffer werd door zijn kameraden en eenige voorbijgangers, die het ongeluk zagen gebeuren, langs den weg gelegd. Anderen haalden in allerijl geestelijke en medische hulp. De jongen werd daarna met- zeer ernstige verwondingen en een zware hersenschudding overgebracht naar het R.K. ziekenhuis „De Goddelijke Voor zienigheid" te Sittard. De marechaussee heeft, het onderzoek ter hand genomen naar den automobilist die op zoo onverant woordelijke wijze de vlucht nam. Msb. o BUITENLANDSCH GEMENGD. DE STROMBOLI WERKT. Om 5 uur gistermiddag stiet de Strom- boli eensklaps brandende vloeistoffen uit, die branden op de flanken van den berg veroorzaakten. Er worden geen slachtoffers of schade gemeld, doch een vrij levendige paniek maakte zich van de bevolking meester. o ONTPLOFFING IN CHINA. Naar het Tass-agentschap uit Sjanghai meldt, zouden bij de ontploffing van het munitiedepot van Nendoekau in de nabij heid van Peiping 50 personen om 't leven zijn gekomen en 100 personen gewond. Ongeveer 250 huizen werden vernield. o BRAND IN GEVANGENIS-AUTO. Twintig negers om het leven gekomen. Door het in brand geraken van een cel wagen zijn te Scottsboro (V. Staten) twin tig negens om het leven gekomen. Ze wa ren opgesloten in een ijzeren kooi van een gevangenisauto, waarmede zij werden ver voerd naar de plaats, waar zij dwangar beid moesten verrichten. In verband met de hevige koude hadden de bewakers den gevangenen toegestaan, een vuur in den wagen aan te leggen. Dit deelde zich evenwel mede aan een vat benzine, tengevolge waarvan de geheele auto in brand vloog. De bewakers slaagden er slechts in, twee negers te redden. De lijken der slachtof fers zijn onherkenbaar verminkt. De beide bewakers, die den wagen ver gezelden. liepen bij hun pogingen, de slachtoffers te redden, ernstige brand wonden op. DE ONTPLOFFING IN BR.-INDIË. Een communiqué van de Britsch-Indi- sche regeering meldt, dat te Blihar tot dusver nog 40 personen vermist worden, waaronder begrepen vier leidende func tionarissen. Het ongeluk is naar men gelooft een gevolg van brand en luchtwervelingen en het vond plaats op het oogenblik, dat men een onderaardschen brand trachtte te blusschen. AARDBEVING TE ARCHANGELSK. Een aardbeving heeft te Archangelsk (Noord-Rusland) een groot aantal huizen verwoest. Er zijn eenige slachtoffers. De schade is aanzienlijk. PALMER TOT DRIE MAANDEN VEROORDEELD. Austin Phelps Palmer, de 51 jarige vroe gere millionair, die dreigbrieven heeft ge zonden aan president Roosevelt, is ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf. DE ZAAK-HAUPTMANN. David I. Wilentz, de procureur-generaal van New-Jersey, heeft na een gesprek met het hoofd van de staatspolitie, verklaard, dat er geen schijn van een nieuw bewijs is in de zaak tegen Hauptmann en dat cie zaak blijft, zooals ze is. Deze verklaring van Wilentz is afgelegd naar aanleiding van de door gouverneur Hoffmann gelaste heropening van het onderzoek. o^ MISLUKTE BANKROOF. Uit El Monlo iCalifornië) wordt gemeld, dat twee bankroovers zijn gedood en een derde ernstig gewond, nadat zij een over val hadden gepleegd op een bankfiliaal aldaar. De buit kon worden achterhaald. STADSNIEUWS. LEIDSCHE GEOLOGISCHE VEREENIGING. Voordracht van prof. dr. J. A. A. Mekcl. Prof. dr. J. A. A. Mekel uit Delft heeft voor de Leidsche Geologische Vereenlging een lezing gehouden over „Electrlsche Op sporingsmethoden". Spreker maakte hierbij een keuze uit de geophysische opsporingsmethoden, welke alle het doel hebben, te weten te komen, hoe het inwendige der aarde gebouwd is. Zijn keuze viel op de electrlsche methoden, doch daar het niet mogelijk was, die alle te behandelen, nam spreker zich voor slechts de weerstandsmethode en de equi- potentiaalmethode te bespreken. Bij de weerstandsmethode meet men den specifieken weerstand der aardlagen. Twee polen worden in de aarde bevestigd, waarbij een generator voor stroom zorgt, die zich in de aarde verdeelt. Tusschen deze 2 aanvoerpolen worden de 2 zooge naamde meetpolen opgesteld en wel zoo danig, dat de onderlinge afstanden tus schen elke 2 der 4 polen gelijk zijn. De meetpolen zijn verbonden door een volt meter, waarmee het potentiaalverschil tus schen die 2 punt. gemeten wordt, waaruit de weerstand en de specifieke weerstand zich laten berekenen. Empirisch is vastgesteld, dat de stroom zich concentreert- tot op een diepte gelijk aan den afstand tusschen de aanvoerelec- troden. Gish en Rooney maaken hiervan gebruik bh het bepalen van de diepte van een discontinuïteitsvlak van de diepte van een ander gesteenteformatie, dan aan de oppervlakte. Door den electrodenafstand steeds te vererooten. trad plotseling een verandering op in den specifieken weer stand. Met behulo van bovengenoemde eigenschap kon dan de diepte bepaald worden. Dit, is echter weinig exact. Het is moge lijk mathematisch een formule op te stel len, waarin het potentiaalverschil een functie is van de beide specifieke weer standen, de diepte van de formatiegrens en de electrodenafstand. Twee metingen zijn nu noodig: de eerste alleen in de bo venste laag. om daarvan den specifieken weerstand te bepalen, en de tweede in bel de lagen. Een derde meting dient ter con trole. Twee vergelijkingen met 2 onbeken den kunnen nu opgesteld worden, die door de onhandelbaarheid der formule het gemakkelijkst grafisch opgelost kunnen worden. Ligt de grens niet horizontaal en zijn er meerdere, dan verandert er niets aan het principe: de uitwerking wordt wat inge wikkelder. Deze methode wordt in de U.S.A. zeer veel door civiel-ingenieurs toegepast, b.v. bij het bouwen van tunnels, waarbij de diepte van den ondergrond bepaald moet worden, bij het opsporen van ertslicha men, enz. Deze methode geeft meer be sparing van tijd en kosten, dan wanneer men zou moeten boren en de resultaten zijn zoo, dat zij in practijk zeer voldoende zijn. In de Elzas werd bijv. een zoutanti- clinale electrisch bepaald op een diepte van 1200 m. en later door boringen ge vonden op 1125 m. Na bespreking der apparatuur, die zeer gemakkelijk in het veld ls mede te nemer., en waarbij ook het probleem gelijk- of wisselstroom behandeld werd, ging spreker over tot de proeven der heeren Schloum- berger in Bretagne, die met een electro denafstand van 200 km tot een diepte van 70 km kwamen. Tot op 25 km vertoonde de weerstandskromme een sterke stijging werd daarna steeds vlakker en op 50 km vrijwel horizontaal. Merkwaardig is nu, dat op seismische gegevens men de dikte der sialkorst had bepaald op ongeveer 25 km. Hier moest dus een belangrijk dis continuïteitsvlak zijn, wat nu door de electrlsche methode bewezen is. Tot slot besprak prof. Mekel in het kort de equipotentiaalmethode die in wezen niet veel van de vorige verschilt. Een der meetelectroden wordt steeds verplaatst, totdat geen stroom meer doorgaat. Eeide meetelectroden staan dan on hetzelfde equipotentiaalvlak On deze wiize worden de equlpotentiaalvlakken eigenlijk hun snijlijnen met het aardoppervlak be paald en ln kaart gebracht. Bij een ho mogeen veld is dit een regelmatig liinen- net. is er een inhomogeniteit, b.v een ertslichaam, dan vertoonen de eauiDOten- tiaallijnen daar afwijkingen, waarmee dan de plaats van dat ertslichaam bekend is. Deze methode is zuiver kwalitatief daar slechts van bolvormige inhomogenitelten 'n dergelijke formule als boven afgeleid kan worden; voor andere Pchamen is het een onoplosbaar nrobleem. De formule van den bol is echter zoo lang en onhan delbaar. dat hli practisch onbruikbaar ls. De equipotentiaalmethode vindt vooral toepassing bli het onsnoren van erts lichamen op een goedkoone en snelle wijze. Met een debat werd deze voor geologen zoo uitermate belangrijke avond gesloten. o DE BYZANTIJNSCHE MENSCH. Voordracht van Frof. Dr. Nic. Iorga. Op uitnoodiging van de Leidsche Veree- niging voor Wetenschappelijke Voordrach ten, sprak prof. dr. Nic. Iorga, oud-mi nister-president van Roemenië, hooglee raar aan de Universiteit te Boekarest, in de Leidsche Universiteit over „De Byzan tijnsche mensch". Namens de Vereeniging voor Weten schappelijke Voordrachten, sprak prof. Hui- zinga woorden van welkom, waarin hij o.m. zijn spijt erover uitsprak, dat prof. dr. Byvanck en prof. dr. Antoniades verhin derd waren op dezen avond tegenwoordig te zijn Reeds veie iaren wordt hier ter stede de Bvzantijnsche studie gedoceerd, thans door nrof. Antoniades: vóór haar gedurende 30 jaar door prof. Hesseling. Prof. Huizinga schetste in het kort de wetenschanpelijke beteekenis van het werk van prof. Iorga, die daarop het woord kreeg. 8074 Prof. Iorga zeide een synthese van de Byzantijnsche mensch te willen geven. Hij begon echter met aan de hand van een aantal bekende figuren te laten zien hóe veel verschillende verschijningsvormen I zich in den loop der tijden in de Byzan- tijnsche beschaving vertoonen. De tijd van Justlnlanus bijv. verschilt hemelsbreed van Phocas en deze weer vertoont groote verschillen met het tijdperk van de Com- neensche keizers. Deze laatsten vertoonen meer het ridderlijke type van de middel eeuwen, terwijl hun voorgangers meer aan het ceremonieele karakter van den ouden tijd vasthielden. De Paleologen (de keizers van de laatste eeuwen) waren vorsten van veel bescheidener allure. Ondanks deze verscheidenheid noemde spr. drie permanente elementen in de Byzantijnsche cultuur. Deze elementen zijn: le. het Romeinsche, 2e. het orthodoxe en 3e het Oostersche element. Spr. oefent kritiek uit op het nationale karakter der huidige geschiedschrijving in Griekenland en de andere Balkanstaten, welke hun eigen nationale beteekenis veel te sterk voorop stellen. Het Romeinsche element ls in Byzantius gebracht door Constan- tljn den Groote. Daardoor ls de stad zelf geheel Romeinsch geworden, terwijl in de provincie aan de locale elementen een vergaande autonomie gelaten is. Lang nadat de taal van Romeinsch Grieksch ge worden was, hebben vooral het onderwijs, het muntstelsel en de militaire organisa tie het Romeinsche karaktér bewaard, maar vooral is dit het geval voor het Ro meinsche recht, dat het op dezen tijd in verschillende Balkanstaten van grooten invloed is geweest, althans formeel. Het orthodoxe element komt naar voren in de onbestreden erkenning van het dog ma in alle lagen der bevolking. Ook de keizer zelf is theoloog en kent nauwkeu rig zijn plaats in de lyturgie. Spr. wijst op overblijfselen hiervan in den Roemeen- schen kerkdienst en spreekt tegen dat het zich bezighouden met theologische beuze lingen minder belangrijk zou zijn dan vele praeoccupatles van den modernen tijd. Door de theologie werd de geest Juist tot in het uiterste verfijnd. Wat het Oos tersche karakter betreft, hier treedt voor al op den voorgrond het begrip van de theocratie, het goddelijk karakter der kei zers, dat overigens reeds in de 3e eeuw bii de Romeinsche Keizers begint. Een ander uitvloeisel hiervan is dat iedere Keizer zooveel mogelijk een eigen kerk bouwt. Ook de Dya Sofia toont duidelijk dat zij niet slechts ter eere Gods, maar ook ter eere van den Keizer gemaakt werd. Spr. eindigde zijn geleerd, doch te vens uiterst geestig betoog met de samen vatting van de elementen die de Byzan tijnsche cultuur, en als exponent daarvan, de Byzantijnsche Keizers kenmerkten. Mr. J. H. Kramers sprak een dank woord. RECLAME. 8069 VEILIG VOOR GRIEP EN KEELPIJN De antiseptische tandpasta Ivorol zui vert den mond van bacteriën en vermindert daardoor besmettingsgevaar in tijden van griep en verkoudheden. ERNSTIGE VERKEERSSTAG- NATIES TE ALPHEN. IN VERBAND MET DE WERKZAAMHEDEN AAN GOUWSLUIS. In verband met de werkzaamheden aan de brug over de Gouwe aan Gouwsluis langs den Rijksstraatweg LeidenUtrecht onder Alphen a. d. Rijn wordt het verkeer meerdere malen ernstig gestagneerd. Door de rijkspolitie werd het groote verkeer, n.l. de zware vrachtwagens ko mende van Leiden, terugverwezen. Gis teren was zooals wij reeds aangekon digd hadden het verkeer door de werk zaamheden voor alle verkeer gesloten en werd het verkeer naar en van Utrecht omgelegd langs den Lage-Rijndijk van AiphenZwammerdam en omgekeerd. Af gezien van het feit, dat alleen wagens van niet meer dan 4000 KG. de brug aan Gouwsluis aan de L.Z. mogen passeeren, bleek deze smalle weg voor het groote snelverkeer geenszins berekend. Herhaal delijk kwamen dan ook gisteren stagna ties voor en de politie kreeg handen vol werk om een en ander te regelen. Gistermiddag hadden talrijke bestuur ders van auto's veel oponthoud, toen een vrachtwagen, die midden op den weg stond, pech kreeg en geen passeeren mo gelijk was. Weldra was toen aan beide zijden een groote file auto's opgesteld. Hetzelfde herhaalde zich 's avonds om streeks halfacht, toen tusschen Alphen en Zwammerdam een vrachtwagen van de firma Heier en Stakel uit Rijnsburg was weggezakt en het verkeer totaal werd ge. stremd. Ook nu werd het een ware war winkel. Tenslotte staken de bestuurders de hoofden bij elkaar en verzonnen een plan. Een vrachtauto van van de fa. v. V. werd voor den weggezakten wagen geplaatst, die deze moest wegtrekken. De bestuur ders duwden met vereende krachten den wagen, hetgeen tenslotte gelukte. Zeer dankbaar waren de bestuurders een be woner uit de omgeving, die daarop het verkeer ging regelen, door zich midden op den weg te plaatsen Hij liet de bestuur ders langzamerhand optrekken en gaf hun aanwijzingen. Wij hoorden nog van andere stagnaties, daar door den aanhoudenden regen de bermen langs den weg zeer zacht, en op een dergelijk verkeer n!et berekend zijn. De toestand wordt dus feitelijk steeds sle"1 ter en vevearlijk. Het is derhalve voor het verkeer te wenschen, dat de herstel lingswerken aan de brug aan Gouwsluis langs den Rijksstraatweg spoedig beëin digd zullen zijn! HEDEN: „Zomerlust": Tooneclvr. „Entre Nous". „Robbedoes". Zondag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: N.V. Nationale Revue „Dat doet je weer goed". Nam. 2.30 en 8 u. Trianon-theater: I. v. A.-O.: Ooster- Eche tooneelochtend. 10 uur voorm. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm en 7 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur nam. „Een Ideaal echtgenoot", Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-Theater. Breestraat. 8 uur nam. „Bal lm Savoy". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam doorloopend van 27'/» en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Casino de Paris". Zondag nam. 4 uur en 8 uur, Lldo-Theater Steenstraat 39. 8 1/4 u nm. „Love me for ever". Woensdag- en Zaterdagnam. 2"/t uur. Zondag nam. 2 uur, 4V» uur en 8 u. 15. Roxy-Theater. Haarl. str., 7 uur nam. „Het Jolige weeuwtje"- lederen middag 2'/i u. Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 2 Februari a.s. waar genomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Kortmann, de Jager, Film en Renaud. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tel. 390. BOSKOOP. ZWARE KRAAN TE WATER GERAAKT. GROOTE SCHADE BIJ GOUWE WERKEN. Gistermiddag is een zware kraan naar schatting wegende circa 10.000 K.G. ln gebruik bij de Gouwewerken onder deze gemeente in de Gouwe terecht gekomen. De kraan.' die vlak langs de Gouwe, bij het nieuw te maken brughoofd was opge steld, is zeer waarschijnlijk over het stoot- blok gereden, waardoor het gevaarte top zwaar werd en niet meer te houden was. De machinist, die in de kraan stond, koji zich bijtijds in veiligheid brengen. De schade aan de kraan is groot, terwijl ook de lier geheel verwrongen is. Een en ander gaf een groote stagnatie en opont houd. De slag was zóó hevig, dat de rails, waarop de kraan reed, op sommige plaat sen finaal door midden waren gebroken. De hoofd-ingenieur van den Prov. Wa terstaat uit Den Haag, alsmede de hoofd opzichter uit Gouda waren 's middags ter- plaatse. Zooals te begrijpen, was er voor een en ander veel belangstelling. De toe schouwers werden echter door de politie op een afstand gehouden. De scheepvaart ondervond geen stag- nitie. HAARLEMMERMEER. Beroep aangenomen. Ds P. v. Strien. sedert 3 Mei 1931 pre dikant bij de Geref. Kerk van Haarlem mermeer Oost Zijde heeft het beroep naar Groningen in de vac. die aldaar onstond door de emeriteering -.-an ds. J. J. Miedema aangenomen. o KATWIJK AAN ZEE. Mej. M. v. D. uit de le Kanaalstraat deed bij de politie aangifte, dat zij al fietsende op den Boulevard, omver ls ge- loopeir door een zekeren v. d. O. uit de Scheveningerstraat. Tengevolge hiervan kwam zij te vallen en werd haar rijwiel ernstig beschadigd. J. S. uit Valkenburg deed bij de po litie aangifte van diefstal van een houtvlot dat in den Rijn lag en nu is verdwenen. Zuid-Boulevard No. 78 te Katwijk aan Zee houdt tot Woensdag den 5 Februari a.s. geen spreekuur. Katwijk aan Zee, 31 Januari 1936. 8130 NCORDWIJK. Radio-uitzending als hulde aan de Belgische koningskinderen. Naar wij vernemen zal Woensdagmid dag 5 Februari a.s. tusschen 56 uur een radio-uitzending plaats hebben, als hulde aan de Belgische koningskinderen. De leiding hiervan berust in handen van den heer J. E. Kok, hoofd der Chr. School te Noordwijk aan Zee. De zangklas van den heer Theodor H, Polman, muziekleer aar alhier, zal eenige zijner composities ten gehoore brengen. 7r~ 2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6