De 25ste R. A. I. in Amsterdam geopend - Sarraut in de Fransche Kamer TESSA 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. Snufjes op de R. A. I. door RICHARD STARR. Vertaald door a. riewerd. 41) „Natuurlijk kun je dat. Die heb je al verteld aan mij. Wat voor nut heeft dat? Ik ben nog zonder werk". „Ik zal de maatschappij de waarheid vertellen. Ik zal naar het hoofdbureau gaan en alles vertellen. Dat wil zeggen, ik zal ze vertellen, dat ik in die kamer was, en dat jij me daar zag. En dat ze jou in geen enkel opzicht iets konden verwijten, en mij wel. Wat denk je daarvan?" „Het klinkt goed, maar je doet 't niet!" "Als je het doet, verlies je zelf je baan tje. Dan ben je zelf buiten betrekking. En wat dan?" „Dat moet ik onder de oogen zien", zei Tessa. „Ik wil niet op mijn geweten heb ben, dat jij ontslagen werd voor iets, waarvoor ik verantwoordelijk was. Zie daar!" „Wel, het is heel lief van je," zei het kamermeisje. „Maar ik geloof niet, dat je het doen zult. Als je er over ge slapen hebt en er nog eens goed over hebt nagedacht, zul je wel van gedachten ver anderen. En ik geloof, dat ik er je geen verwijt van zal maken". „Vind je goed, dat ik je wat geld geef?" „Je kunt me vijf shilling leenen, als je wilt". „Hier heb je er tien, en ik denk wel, dat je vóór het eind van de week je betrek king terug zult hebben". Tessa ging regelreoht naar de chef en vroeg voor de rest van den dag vrij, om naar het hoofdbureau - te kunnen gaan. Miss Lightfoot was zóó onder den indruk van wat zij Tessa's „kruiwagen" bij het hoofdbureau noemde, dat zij gereedelijk toestemde. „Je gaat toch niet om mijn baantje vra gen, Tessa?" vroeg zij schertsend, maar met een ernstigen ondertoon. „Neen, miss Lightfoot. Ik ben er niet op uit iemand zijn baantje te ontfutselen als ik het kan verhelpen. Ik zal heel blij zijn, als ik mijn eigen baantje houd". Miss Lightfoot glimlachte veelbeteeke- nend. „Ik geloof niet, dat jij het jouwe lang zult moeten houden, Fisher. Wat voor hu welijkscadeau zou je willen hebben?" „Ik heb evenveel vooruitzicht op een huwelijk als u. miss Lightfoot", zei Tessa. „Lieve help, kind!" zei ze, toen zij zich op straat bevond. „Dat was lief, om dat tegen die arme, oude Lightfoot te zeggen! Je hebt geen hersens, lieveling, dat is de kwestie. Je denkt niet na, voordat je spreekt". Even over zessen kwam zij aan 't hoofd bureau van de Vereenigde Café's. Zij was er nooit eerder geweest en raakte diep onder den indruk van het groore, mas sieve gebouw. Niet voordat zij voor de groote draaideur stond, begon het tot haar door te dringen, waarvoor zij was ge komen. Gedreven door een plotseling gevoel van hulpeloosheid, dat haar bij het zien van de hooge portalen overviel, liep zij er voor bij en moest eerst eenige minuten moed verzamelen, om naar binnen te durven gaan. Zij besefte nu, dat dit gebouw 't hoofd, de hersens en het zenuw-centrum was van de groote organisatie, die bekend stond als de Vereenigde Café's. Hier werden al die honderden zaken met zijn duizenden meisjes gecontroleerd, die over heel Londen verspreid waren, zoowel als over vele der groote provin ciesteden. Zij vormde een deel vam die groote ma chine, en zij zou naar binnen gaan om zich te laten ontslaan. Zij wist, dat zij haar ontslag zou krij gen en dat het heel wat te beteekenen had, zonder werk te zijn, vooral in dezen tijd van het jaar. Maar hoewel het haar moeite kostte, moed te verzamelen, kwam het toch niet bij haar op terug te keeren. Het scheen haar het eenige, wat zij doen moest en zij moest door den zuren appel heen bijten. Zij had veel gebreken, maar als het be langrijke dingen betrof, sprak zij altijd de waarheid. Zij hield van waarheid, en had het idee, dat zij, als ze ooit opzet telijk een ernstige leugen zou vertellen, om zichzelf ten koste van iemand anders te bevoordeelen, niets meer waard zou zijn, tenminste niet in haar eigen oogen. Eindelijk ging zij de glazen draaideuren door en werd naar een andere glazen deur .verwezen, waarop het woord: „In lichtingen" geschilderd was. HOOFDSTUK XXVII. Tessa geeft een jonge dame er van langs. Aan den anderen kant van de deur was een gepolijst mahoniehouten toonbank, die een deel van de ruimte van de rest der kamer afsloot. Achter die toonbank werkten verscheidene meisjes aan schrijf machines en boeken. „Dames," riep Tessa eerbiedig. Zij zou er niet over gedacht hebben hen als „meisjes" aan te spreken. Volgens haar meening stonden zij mijlen ver boven haar op den maatschappelijken ladder. Zij zagen er niet zoo aardig uit. Zelfs Tessa moest toegeven, dat zijzelve daarbij in het voordeel was. Maar zij waren modieus ge kleed. hadden een wat zij noemde hoog hartig air en droegen kousen van blijk baar elke kleur, die zij verkozen, wat Tessa niet mocht, als zij op het werk was. Ongeveer tien minuten lieten zij Tessa aan de toonbank staan. Toen stond een der jonge dames met een verveeld gezicht van voor haar schrijfmachine op en slen terde met een lichtelijk vermoeide uit drukking naar haar toe, alsof er overvloed van tijd was en zij dit soort dingen in elk geval alleen maar voor zakgeld deed. „Ik zou alsjeblieft graag den chef wil len spreken," zei Tessa. De jonge dame keek haar aan, alsof zij had gezegd, dat zij midden op de tafel op haar hoofd wilde gaan staan. „De chef?" zei ze zwakjes. „De chef," zei Tessa beslist. „Hebt u dat afgesproken?" „Neen," zei Tessa. „Dan kunt u den chef natuurlijk niet spreken. Hij ontvangt alleen menschen, als het afgesproken is. U moet hem eerst schrijven." „Maar ik moet hem nu spreken," zei Tessa. „Mijn naam is Tessa Fisher, 2703." Zij dacht, dat dit misschien zou helpen, maar het scheen de zaak nog erger te maken. „Bedoelt u, dat u kellnertn bent?" vroeg de jonge dame met toenemende veront waardiging. „Juist," zei Tessa. „En ik wensch den chef te spreken. Ik heb hem iets heel be langrijks mee te deelen. Ik weet zeker, dat hij mij zou ontvangen, als hij wist, waarvoor ik gekomen ben." „Ik weet heel zeker van niet," ant woordde de jonge dame verschrikkelijk boos. „Hij ontvangt in geen geval kellnerinnen. Ik denk, dat Ik de zaak wel kan behandelen, als u mij zegt, wat u wenscht." „Dat is mijn zaak," zei Tessa, wie het gedrag van de jonge dame begon te ver velen. „En u kunt er niets aan doen." „Nu, u kunt noch den chef, noch den onderchef te spreken krijgen," antwoord de de jonge dame scherp, „want zij zijn allebei al weg." „Wel, ik moet zeggen, dat zij heel vroeg weggaan," antwoordde Tessa. „Zijn er geen andere chefs?" „Alleen nog maar de chef van den Vlie genden Troep. Het is bijna zes uur." „Nu, dan wil ik dien spreken," ant woordde Tessa, geneigd iets toe te geven. „(Wordt vervolgd). DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Aankomst van de Hollanders G. Bakker Schut en en H. de Beaufort, die als Ie aankwamen. - MINISTERS OP DE R.A.I. De 25ste automobiel ten toons telling in de hoofdstad, welke gis teren geopend werd, verheugde zich al direct in een groote belangstelling. De ministers Gelissen en Oud, vol belangstelling voor de open ,,Terraplane". VOORJAARSSCHOOL VOOR VROUWEN IN NOORDWIJ KERHOUT - uitgaande van de ver- eeniging ,,Buitenbedrijf' en gehouden op huize de Vink. Practische tuinarbeid. Een auto met „buitenboord-motor". SARRAUT, DE FRANSCHE PREMIER - tijdens het voorlezen van de regeeringsverklaring in de Ka mer. Met groote meerderheid keurde de Kamer het regeeringsbeleid goed. BORSTBEELD VOOR „LAWRENCE OF ARABIA" geplaatst in de St. Pauls Cathedraal in Londen. Lawrence heeft bekendheid gekregen door zijn werk voor; Engeland in Arabië.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 5