3 October Vereeniging Generaal Booth op doorreis in Leiden De jaarvergadering. 76ste Jaargang ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936 No. 23268 STADSNIEUWS. De oprichtingsdatum, 13 Mei zal op nader vast te stellen wijze worden herdacht. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: ^30 tts. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties, uitsluitend bij vooruitbetaling ^Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 <cts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STUDIEREIS VAN PROF. DR. L. G. M. BAAS BECKING. Naar wij vernemen heeft heden prof. dr. L. G. M. Baas Becking, hoogleeraar in de Botanie aan de Rijksuniversiteit alhier, zijn 8 maandelijksche studiereis aanvaard o.a. naar Australië, Nederl. en Britsch- Indië, Syrië, Egypte, Tunis en Portugal, ten einde o.m. een onderzoek in te stellen naar de microbiologie van de zoutmeren en de zoutbereiding. Hij zal vergezeld zijn van zijn assistent, dr. J. Reuter. Eind September zal prof. Baas Becking weer hier ter stede arriveeren. De reis zal voer een groot gedeelte gaan per K.L.M. Gerui- men tijd hoopt prof. Baas Becking op Madoera te verblijven. MILITARIA. De adjudant onderofficier-instructeur, Van Arnhem van het 4e Reg. Infanterie wordt van 17 Febr. tot 14 Maart a.s. gede tacheerd bij het 20e Reg. Infanterie, ter wijl de sergeant W. C. de Boer van dat re giment gedurende de maand Februari wordt gedetacheerd bij de School voor Dienstplichtige onderofficieren admini strateur te Middelburg. Voor dienstplichtigen, die hun eerste oefening hebben volbracht en overigens aan de gestelde eischen voldoen, bestaat thans weder gelegenheid om met een vrij willige verbintenis over te gaan bij het Korps Politietroepen. Verzoeken recht streeks in te dienen bij den Commandant van het Korps Politietroepen te 's-Gra- venhage. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (Januari 1936), ingelegd f. 485.178.50, en terugbetaald f. 435.154.05; 166 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 121 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.505 inleggers, inclusief 1.456 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Januari 1936 f. 8.503.349.32. In 4.727 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 14.155.50 ontvangen. o PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.38 per week .V.f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) In de obvenzaal van „de Harmonie", hield de 3-October-vereeniging gisteravond een ledenvergadering, welke ondanks het 1 a.s. 50-jarig bestaan der vereeniging in I Mei a.s„ even slecht bezocht was als ge woonlijk. De voorzitter, de heer W. van der Laan heette allen welkom en herinnerde aan de jongste viering van Leiden's ontzet, welke een succesvol verloop had, al liet de toe stand van het Schuttersveld dan ook zeer veel te wenschen over. Het afgeloopen jaar was stellig geen on gunstig jaar, ondanks het feit, dat het ledental iets achteruit liep. Thans staat het 50-jarig bestaan voor de deur en het ligt voor de hand, dat het bestuur het voornemen heeft opgevat om dit gouden feest op waardige wijze te vieren. Tenein de dat te verwezenlijken is evenwel meer medewerking noodig dan van de kleine groep, waarop het bestuur steeds kan re kenen. Daartoe deed spr. een beroep op de geheele burgerij en zeer in het bijzon der op den middenstand, die toch ook pro fijt trekt van de jaarlijksche herdenking van Leiden's ontzet. De secretaris, de heer N. G. Spaargaren las de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. In het jaarverslag van den secretaris, den heer N. G. Spaargaren sprak dezer er allereerst zijn vreugde over uit dit keer een gunstig verslag te kunnen uitbrengen. De optocht trok algemeen bewondering en ook het weer hield zich overdag goed. Alleen het Schuttersveld had onder de stroomende regenbuien der vorige dagen veel geleden. De modderpoel heeft velen afgeschrok ken tot bezoek, hetgeen zich duidelijk uit spreekt uit de cijfers. Werden vorig jaar b.v. 66207 dubbeltjes toegangskaarten af gegeven, voor dit jaar was het aantal 51431 stuks, of wel 14776 minder. Het bestuur ziet als een ^belangrijke factor van dit mindere bezoek de concur rentie, die de 3 October-Vereeniging dit jaar in geheel onverwachte en onvoorziene mate heeft ervaren, doordat het terrein Foto Bleuzé. Op haar doorreis van Vlissingen naar 'Amsterdam vertoefde de commandante van het Leger des Heils, generaal Evange line Booth gisteravond eenige oogenblik- ken in onze stad. De leden van het plaatselijk korps met de padvinders hadden zich op het perron opgesteld en toen de trein om 8 uur 22 binnenrolde, speelde de muziek de gene raal een lied toe. Deze verscheen daarop onmiddellijk aan het coupéraam en sprak eenige woorden. Welk een vreugde, aldus de dochter van den stichter der Legerorganisatie, om deel uit te maken van dat groote Internatio nale Leger des Heils. Had ik duizend ton gen, dan zou ik u daarmede dank zeggen voor al de liefde, waarmede gij me om ringt in uw mooi land. Moge God u en uwen arbeid hier ter plaatse zegenen. Haar in de Engelsche taal uitgesproken korte toespraak werd vertaald door adju dant Cohen. Een dochtertje van den plaatselijken commandant, adjudant Buwalda, dien men rechts op de foto ziet, bood de gene raal een bouquet seringen aan. Na een oponthoud van slechts enkele minuten, vertrok de trein in de richting Amsterdam, terwijl het muziekkorps een zegenbede speelde. der nieuwe veemarkt en van den nieuwen verkeersweg waren herschapen in een con- curreerend feestterrein. Het bestuur betreurt dit zeer, omdat de kas der 3 October Vereeniging groote schade daarvan ondervindt. De vrees is niet van grond ontbloot, dat behalve een mindere ontvangst van dubbeltjes, ook een mindere opbrengst van pachtsommen staat te wachten. Het bestuur heeft bereids bij B. en W. op dezen zeer ongewenschten toestand gewe zen en hoopt van harte, dat het voorrecht, om vergunningen te verleenen, hetwelk de 3 October-Vereeniging nu bijna 50 jaar lang als alleen-recht heeft bezeten en ge noten, ook haar alleenrecht zal blijven Er kan ten slotte niet genoeg de aan dacht op gevestigd worden, dat bij de daling van de inkomsten uit het Schutters veld, de geihesle financiering der feest viering ten nauwste betrokken is en waar andere inkomsten regelmatig daling ver- toonen en onkosten stijgen, daar is er werkelijk niet veel noodig, om het finan- tieele evenwicht voor goed te verstoren. Buitengewone gebeurtenissen hebben zich in 1935 niet voorgedaan. De Vereeni ging bleef gespaard voor ernstige voor vallen; de eenige zwarte plek in de ge schiedenis over 1935 is helaas nog steeds gelijk aan die van voorgaande jaren en ook in de betreffende jaarverslagen ge noemd. Het steeds terugloopen van het ledental is een zorgvol en mpeilijk probleem. Toch is oplossing noodig. In dit verband wijst spr. er op, dat sedert 1 Jan. 1926 toen het ledental bedroeg 5414 met 167 Donateurs, deze cijfers tfnans, 10 jaar later, op 1 Jan. 1936 bedragen 2884 met 102 Donateurs. Ai- zoo een achteruitgang van 2530 leden en G5 donateurs. Spr. wees er met klem op, dat het belang der Vereeniging eischt, dat dit gestadig doorwerkend verval tot staan kome, waar voor hij andermaal een dringend beroep op allen doet. om vrienden en kennissen te bewegen en te bewerken hun steun aan de 3-Oetober-Vereeniging niet te onthou den, doch deze tot het uiterste toe te blijven geven. De in de Jaarl. Algemeene Leden-ver- gadering aftredende bestuurderen; de hee- ren W. van der Laan, P. Boot, B. de Koning en J. W. CaJhen werden met groote meer derheid herkozen. In de plaats van het statuair aftredend Student-Lid, den heer jhr. W. C. S. Laman Trip. trad op de heer H. C. Dresselhuys, die als Praeses van het L.S.C. was verkozen en daardoor ambtshalve tevens Bestuurslid der 3-October-Vereeniging werd. Den heer Dresselhuys brengt spr. bij den dank van Bestuur en Vereeniging voor het werk, dat hij in het belang der 3 October- Vereeniging heeft verricht, gaarne nog een extra woord van lof voer zijn getoond on vermoeid pogen om het ledental omhoog te brengen door werving van student leden. Spr. stond daarna zeer uitvoerig stil bij de voorbereiding van het optocht-pian, ontworpen door den oud-voorzitter, den heer W. van Rossum du Chattel en bracht hulde aan de velen, die den ontwerper daarbij ter zijde stonden, o.a. den heer Jan de Quack, de firma J. M. Ridderikhof en Co. uit Hoom, die de aankleeding ver zorgde. Een zeer groot deel van het verslag was uit den aard der zaak vervolgens gewijd aan de feestviering zelve, zoomede aan de festiviteiten, die daaraan vooraf gingen t.w. het kinderfeest en de taptoe. Over het algemeen kon de secretaris daarover 'n opgewekten toon laten hooren ai leverden de finantiëele resultaten een kleine teleurstelling op. Dit jaar komt de vereeniging te staan voor de vernieuwing van het in 1926 afge sloten contract met de Sted. Electr. fabriek. Spr. uitte d'en wensch. dat een nieuwe overeenkomst niet zal leiden tot belang rijk meerdere kosten. Wat zou het b.v. tot grooten steun zijn voor de vereeniging indien de Sted. Fabrieken eens konden be sluiten, onder goedkeuring van het Stads bestuur. om op den zoo grooten Leidschen Feestdag op 3 October, een gratis stroom verbruik voor dien eenen dag te schenken. Misschien wel dat de vernieuwing van de overeenkomst ruimte daartoe biedt! 13 Mei 1936 zal het 50 jaar geleden zijn, dat de door de Commissie voor de Volks bijeenkomsten belegde algemeene vergade ring op initiatief van wijlen den heer N. Brouwer, acht leden koos als bestuur van de met 160 leden opgerichte 3 October- Vereeniging. 13 Mei 1886 direct na die vergadering volgde de eerste bestuurs-vergadering, alwaar de bestuursfuncties werden ver deeld. Op dien zelfden datum de 3 October vieren gaat niet. Toch is er alle reden om dit jubileum ondanks de moeilijke tijden opgewekt te vieren. Immers gedurende de 50 jaren van haar bestaan heeft zij bewe zen te leven hl het hart van ieder goed Leidenaar en kan worden teruggezien op een voorspoedig en krachtig leven. Moge, aldus eindigde de heer Spaargaren zijn jaarverslag, de 50-jarige mijlpaal in de geschiedenis der 3 October-Vereeniging, die dit jaar zal worden overschreden, weder het begin worden van een bloeiende toekomst en moge de zegen en het geluk, die bestuur en vereeniging vooral de jaren na den grooten wereldoorlog heeft onder vonden, blijven voortduren tot onverzwakt behoud der Vereeniging. Er volgde op dit uitvoerige verslag een hartelijk applaus, hetgeen de voorzitter met welgekozen woorden van dank nader onderstreepte. Het verslag werd onveran derd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer P. Boot Jr., vernamen wij, dat de uitgaven bedroegen f. 21 602.66, met een nadeelig saldo van f. 773.78. De voornaamste uitgaven waren: Avondfeest Schuttersveld f. 8053.35; middagfeest f. 7910.25; cabaret f. 1006.12; diversen f. 2110.09; de voornaamste ontvangsten: contributies f. 4769.50; standplaatsen Schuttersveld f7049.41; entrées Schutters veld f. 5735.60; idem kindervoorstelling f.188; idem cabaret f. 750.60. De kascommissie en de accountant ver klaarden de boekhouding in volmaakte orde te hebben bevonden, waarna het jaarverslag werd goedgekeurd en de pen ningmeester werd gedéchargeerd. De voorzitter bracht ook den heer Boot dank voor zijn nauwkeurig beheer. Daarna was de bestuursverkiezing aan de orde. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. F. J. J. Trapman, E. W. Wichers Rol- landet, B. Buurman, G. Driessen en L. E. Nieuwenhuizen Segaar, werden allen her kozen. De contributie werd wederom vastge steld op f. 1.50 per jaar. Bij de rondvraag deed de heer Chr. Stokhuyzen het voorstel om een com- I missie uit de burgerij te benoemen, welke speciaal tot doel heeft uitbreiding trach ten te geven aan het ledental. Het be stuur zal dit denkbeeld gaarne in over weging nemen. Op een vraag van den heer Geytenbeek antwoordde de voorzitter, dat het in de bedoeling ligt van het bestuur om den op richtingsdatum der vereeniging, 13 Mei. ook naar buiten uit te herdenken. Het bestuur zal nader overwegen op welke wijze dat zal geschieden. Hierna sloot de voorzitter de vergade i ring onder dank voor de opkomst en met een opwekking om de vereeniging in het jubileumjaar ook met de daad te steunen. SLUITING VAN DE WERK VERSCHAFFING VOOR BLINDEN. Een mooi werk meest helaas stopgezet worden. Hedenmorgen was 't voorloopig voor 't laatst, dat de werkinrichting voor blinden der Leidsche Blinden-Werkverschaffing. gevestigd Pieterskerkgracht 9 haar bedrijf uitoefenden. Na een werkzaamheid van ruim 7 jaar onder hoofdleiding van den heer J. Zitman terwijl de zes laatste jaren met den verkoop der door de blinden vervaardigde artikelen de heer K. de Boer was belast die tevens de organisatie in handen had. Reden dezer opheffing is helaas weder om de drukkende tijd. zoodat voor de goederen geen loonende prijzen kunnen worden opgebracht. De steeds stijgende onkosten zijn mede he'aas oorzaak, dat de blinden, die zoo veel moois vervaardigd hebben, nu hun ar'oeid moeten stopzetten Zelfs de zoo zeer gewaardeerde subsidie der gemeente was niet toereikend. De Ned. Ver. tot Ver- betering van het lot der Blinden moest voortdurend grootere voorschotten ver strekken. hetgeen op den duur niet meer mogelijk bleek. Oo dezen morgen werden de blinden toe gesproken door den heer J. Zitman, na de uitbetaling van hun laatste loonDeze wees oo het onherroepelijke besluit dei- stopzetting van deze werkinrichting. Spr. heeft niet anders ondervonden dan de aangenaamste samenwerking en dankte daarvoor, 't Was een zware, maar toch ook in menig opzicht een pleizierige tijd. Zelfs voor de blinden is het een raadsel geweest, hoe de vereeniging de werkzaam heden nog zoo lang heeft kunnen volhou den. Maar nu is dan toch het oogenblik gekomen, waarop het niet langer gaat Men zou de gemeente om een te hooge subsidie moeten verzoeken. Met een woord van afscheid, wenschte spr. tenslotte den blinden 't allerbeste toe. En der blinden dankte voor het vele werk dat door de Vereeniging in hun be lang is verricht. EEN VROEGE LENTE? Als een bijzonderheid wordt ons gemeld, dat in het weiland van den landbouwer van der Stoel aan den Kanaahveg reeds lammeren zijn gesignaleerd, hetgeen vol gens onzen zegsman, buitengewoon vroeg mag heeten. Hopelijk is dit een voorteeken van een vroeg intredend voorjaar, BINNENLAND. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana naar Tirol vertrokken (Binnen land, 3e Blad). Ingediend zijn wetsontwerpen tot wijzi ging van de Hinderwet en de Pensioenwet (Binnenland, 3e Blad). Evangeline Booth in ons land aangeko- komen (Kerk en School, 2e Blad). De verlaging van den richtprijs voor tarwe; verklaring van den minister van Landbouw (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Ernstig ongeluk in den Haarlemmermeer j de 40-jarige pikeur A. H. de Vlieger ver dronken (Gemengd, 2e Blad). Het dienstbodenvraagstuk; onderhoud met de directrice der R.K. Vakschool voor Meisjes te Leiden (4e Blad). BUITENLAND. Groote overwinning van Sarraut in de Fransche Kamer (Buitenland, le Blad). Besluit ter Vlootconferentie inzake uit wisseling van vlootbouwprogramma's (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. VOORDRACHT VAN DR. F. FEIGL UIT WEENEN. Op uitnoodiging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland zal dr. F. Feigl uit Weenen in ons land een vijftal voor drachten houden en wel op 3 Februari alhier over „Qualitative anorganische und organische Analyse mit Hilfe von Tüp- felreaktionen mit besonderer Berücksich- tigung von Katalysenreaktionen". Prof. dr. C. J. van Nieuwenburg uit Delft schrijft ons over dr. Feigl het vol gende: Aan dr. Fr. Feigl uit Weenen heeft de kwalitatieve chemische analyse, meer dan aan iemand anders, haar verhoogde be langstelling en haar nieuwen bloei te danken. Een vijftiental jaren geleden was deze tak van wetenschap merkbaar ver stard, zoowel naar haar methodes als naar haar systematiek. Weliswaar was de jonge microchemische analyse, niet het minst door Nederlandsche onderzoekingen, tot behoorlijke, zelfstandige ontwikkeling ge komen, maar van een werkelijk bevruch tende invloed daarvan op het moedervak was toch eigenlijk nog geen sprake. Het is Feigl geweest, die door het ontsluiten van. een grensgebied, dat men als de semi- micro-methodiek zou kunnen aanduiden, tusschen beide een brug heeft geslagen. Zijn druppel-analyse, veelal met behulp van uiterst gevoelige, organische reagen tia, heeft ons niet alleen een aantal goede, sterk overtuigende identiteits reacties geleverd, maar heeft bovendien haar stempel gedrukt op den geheelen „styl" van het kwalitatieve chemische onderzoek. Vooral sinds hij dezelfde methodiek in de laatste jaren ook heeft bruikbaar gemaakt voor het aantoon en van bepaalde groepen in organische mole culen, is de vruchtbaarheid van zijn denk beelden wel ten duidelijkste gebleken. Bovendien heeft hij de analyse verrijkt met een aantal methodes, waarbij wordt gebruik gemaakt van het katalytisch effect van sommige ionen en waardoor het aantoonen en bepalen van uiterst kleine hoeveelheden van deze ionen moge lijk wordt. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde, op proefschrift getiteld „The influence of Hydrogen Sulphide on growth en metabolism of green Algae", de heer L. J. J. Pop geb. te Maastricht; idem op proefschrift getiteld „On the interpretation of frequency curves in biology", de heer E. F. Drion, gcb. te Arnhem; idem op proefschrift getiteld „Oriënteerend onder zoek naar de oorzaak van het gedrag van Anopheles Maculipennis bij de voedsel- keuze", de heer J. Reuter, geb. te Padang; idem op proefschrift getiteld: „Onderzoe kingen aan Phosphatid-systemen naar aanleiding van eenige biologische proble men", de heer J. G. Wakkie, geboren te Rotterdam. Geslaagd voor het candddaatsexamen Indisch Recht de heer J. R. M. C. van der Linde (Den Haag); taalkundig doctoraal examen Indologie de heer I. Sam kalden (Leiden); voor het Candida a tsexamen Theologie de heer J. Zandee (Leiden)voor het doctoraal examen Indisch Recht de heer Djokomarsaid <Dan Haag); voor het doctoraal examen Klassieke Letteren de heer P. I. J. Dijk (Leiden) en voor het doctoraal examen Theologie, de heer G. P, H. Locher (Leiden).

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1