De Italiaansch-Abessynische oorlog. Met de Nederlandsche ambulance in Abessynië. 76*fe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 Januari 1936 Derde Biad No. 23267 MINISTERRAAD TE ROME. BINNENLAND. KONINGIN EN PRINSES NAAR TIROL. De voorbereiding voor een Karavaantocht. Van het front. De Abessijnen blijven in het Noorden. Ondanks de ernstige verliezen, welke zij in den jongsten slag hebben geleden, dag en nacht druk uitoefenen od de versterkte Italiaansche linies. In het Zuiden signaleert men troepen bewegingen. zoowel aan Italiaanschen als aan Abessljnschen kant. welke binnenkort nieuwe gevechten op groote schaal doen voorzien en waarvoor Dzjidzjiga en Har- rar zeer wel de inzet zouden kunnen zijn. De Abessijnen opereeren in kleine groe pen en gaan voort met de vooruitgescho ven stellingen in Tembien te bestoken. Achter hun voorste linies reorganiseeren de Abessijnen hun legers en bereiden zij. naar men gelooft, een nieuwen aanval bij Makalle voor. De Italiaansche vliegtuigen bombardeeren de Abessijnsche stellingen en slaan met name de Abessijnsche bewe gingen met aandacht gade. Men merkt op, dat dank zü de inlichtingen, welke de vlie gers Badoglio hebben overgebracht, deze tydig schikkingen heeft kunnen treffen om het Abessijnsche offensief van de vorige week te doen mislukken. Onlangs heeft het gerucht geloopen dat de Abessijnsche minister van Oorlog. Moe- legeta. in den slag 'Dij Tembien om het leven is gekomen. Volgens nieuwe inlich tingen uit Eritreesche bron zou de minis ter slechts gewond zijn geraakt, terwijl een van ziin zoons werd gedood In het Zuid Westen hebben de Abessij nen hun strijdkrachten nog niet volkomen gereorganiseerd. De aankomst van de ver sterkingen. welke naar Ras Desta zouden worden gezonden, is nog niet gemeld. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba seint, dat volgens uit Erga Alem (bii de Ganale Dorial ontvangen Inlichtingen Italiaansche vliegtuigen nog geen enkele plaats ten Noord Westen van de heuvels tusschen Erga Alem en Wadara hebben gebombardeerd. Het gebied van Wadara is thans het doel der Italiaan sche mobiele colonnes, die van Neghelli uit de provincie Bali intrekken. Te Sldamo in de provincie Bali worden de afdeelingen Abessijnsche krijgers ge organiseerd om tegenstand te bieden aan den Italiaanschen opmarsch. (Copyright Reuter-A.N.P.). Zweedsche ontkenning. Het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken spreekt het bericht tegen, uit het officieele Italiaansche legerbericht 108 waarin gesproken wordt over kisten munitie die gevonden zouden zijn bij de bagage van een aan het Somalifront buit gemaakte Zweedsche ambulance. Het ministerie heeft van den Zweed- schen consul te Addis Abeba een verkla ring ontvangen welke ook in overeenstem ming is met de verklaringen van het per soneel aan het bestuur van het Zweedsche Roode Kruis en waarin ten stelligste de bewering wordt tegengesproken dat de ambulance in strijd met de Geneefsche conventie, munitie bezeten of vervoerd beeft. Het personeel van de ambulance kan er niet verantwoordelijk voor gesteld worden wanneer munitie geladen mocht zijn in de vrachtwagens van de ambulance, nadat zij tengevolge van een plotselingen aanval van een gemotoriseerde Italiaansche af- deeling in de steek was gelaten. Den Zweedschen gezant te Rome is opdracht gegeven in deze aangelegenheid een di- plomatieken stap te doen. (Van een specialen correspondent). ROME, Donderdagavond. In de kabinetszitting van vandaag gat Mussolini, zooals gewoonlijk, een uitvoerig overzicht van den internationalen toestand, terwijl hij voorts den toestand in Oost- 'Afrika besprak. De Duce wees op de jongste overwinnin gen der Italiaansche troepen en volgens het officieele communique, dat aan het einde der zitting werd gepubliceerd, deeide hij mede. dat 50.000 werklieden naar Oost- Afrika zullen worden gezonden om be hulpzaam te zijn bij het aanleggen van wegen en bij het uitvoeren van maatrege len, om de Italiaansche troepen tegen de hevige wolkbreuken te beschermen, die thans ieder oogenblik in Abessynië ver wacht kunnen worden. Men voorziet groote moeilijkheden bij het onder dak brengen der troepen en bij het versterken van de wegen. Werklieden, die thans naar de koloniën worden gezonden, vallen onder het militaire reglement en deze 50.000 man vallen dus onder deze categorie. In officieele kringen verklaart men, dat dit verschepen van werklieden beteekent, dat Italië van plan is zijn veroveringsplan door te zetten en niet naar een verzoening vóór het inzetten van het regenseizoen streeft. Het meerendjep der 45 wetsontwerpen, die vandaag zijn aangenomen, bewijst, dat de Duce zijn plannen om het Italiaansche volk te militariseeren niet heeft opgegeven en deze zelfs verder heeft uitgewerkt. In de toekomst moeten alle manlijke Italianen tusschen 11 en 32 jaar in het bezit zijn van een boekje over lichamelijke gezondheid en militaire bereidheid". In dit boekje zul len alle bijzonderheden over gezondheid, gedrag en militaire verdiensten van den houder worden aangegeven. Het bezit van dit boekje is verplicht en iemand, die niet in liet bezit er van is, kan geen werk vin den, zelfs al heeft hij een lidmaatschaps kaart van de fascistische partij. Medisch onderzoek is verplicht op 14 en 18 jarigen leeftijd, bij het intreden in den militairen dienst en het verlaten daarvan. Het doel is een juiste opgave te verkrijgen over het aantal lichamelijk gezonde mannen, die ter beschikking van den staat staan en de maatregel is tegelijkertijd een soort in directe belasting, omdat ieder zich dit boekje zelf moet aanschaffen, waardoor de staat in het bezit komt van een bedrag, dat gelijk is aan de nationale rentelooze leening. De vrijgezellen zijn zeer verontrust over het verdubbelen van de vrijgezellenbe lasting. Hieruit zullen extra-uitkeeringen aan moeders van groote gezinnen en aan behoeftige pasgetrouwde families worden bekostigd. Een drastische wet, waarbij de militaire autoriteiten alle schapenwol voor het komende seizoen opeisdhen, leidt volgens pessimistische Italianen het tijdperk van papieren kleeding in. Het communique betoogt, dat deze maat regel, die gedurende den wereldoorlog met succes werd toegepast, ten doel heeft den prijs van wol laag te houden. Een deel van den wolvoorraad wordt voor leger, vloot en luchtmacht gebruikt en de rest wordt onder de kleinhandelaren verdeeld. Daar de Italiaansche wolproductie zeer gering is, verwacht men, dat, nadat- de gewapende macht is voorzien, niét veel voor de bur gerbevolking over zal zijn. De boycot, dóe Italië toepast tegen de landen, die sancties ondersteunen, heeft den gebruikelijken wolimport stop gezet. De schapenboeren zijn ingenomen met den nieuwen maat regel, omdat de prijs, welke zij voor hun wol zullen krijgen, hooger is dan de gewone internationale marktprijs. In 't vervolg zullen alle dienstpichtigen over een periode van gelijken duur moeten dienen. Tot nu toe dienden zij naar omstandigheden 3, 4, 6, 9. of 12 maanden De oliekwestie stond in het centrum der belangstelling in deze kabinètszitting. Italië doet al het mogelijke om in het bezit te komen van zooveel mogelijk vet- en oliehoudende producten, die ongetwijfeld voor de wapenindustrie noodig zijn. De S.V.E.A. Compania die Albanië exploiteert, is vrijgesteld van alle belastingen. Deze is onder controle van den staat en heeft herhaaldelijk subsidies ontvangen, oa. 10 millioen lire voor het bouwen van een raffinaderij. Ten slotte zullen eveneens alle voedsel voorraden worden gecontroleerd. (Copyright News Chronicle-A.N.P.) DUISTERNIS IN ENKELE SECONDEN. Vinding van den directeur van den Haagschen telefoondienst. De directeur van den Haagschen Ge meentelijken Telefoondienst, ir. Neher, is de uitvinder van een installatie, door middel waarvan het mogelijk zou zijn een stad binnen enkele seconden geheel in het donker te zetten hetgeen dan aan de vei ligheid vaft de bevolking bij nachtelijke luchtovervallen ten goede zou komen i. Wij hebben ons tot ir. Neher gewend met de vraag, of hij omtrent dit apparaat het een en ander wilde mededeelen. De directeur van den Gemeentelijken Tele foondienst was zoo bereidwillig ons een kort onderhoud te verleenen. In overleg met het G.E.B. is het ons in derdaad gelukt, een toestel te ontwerpen, waarmede men in enkele seconden het grootste gedeelte van een stad kan ver duisteren, vertelde ir. Neher. Dit werd ons duidelijk gemaakt op een demonstratie apparaat, bestaande uit een houten bord, waarop een plattegrond van den Haag is geteekend. Het grootste gedeelte van de stad is gekleurd (een gedeelte van de binnenstad valt daar o. a. buiten) De stad is verdeeld in elf wijken. Elke wijk kan door middel van één knop hel verlicht, half en geheel verduisterd worden. Door samenkoppelirig is het zeer eenvoudig om deze elf knoppen door een enkelen knop te vervangen. In dat geval is het dus mogelijk de stad met één handbeweging hel te verlichten of half of geheel te verduisteren. Een dergelijk apparaat zou op een centraal punt, vanwaar de lucht beschermingsoefeningen geleid worden (i.e. het Hoofdbestuur van politie), goede diensten kunnen bewijzen. Het college van B. en W. moet evenwel nog beslissen, of de gemeentefinanciën de aanschaffing van dit vernuftige toestel veroorloven. RECLAME. 8011 GELEIDELIJKE UITBREIDING DER DIESEL-ELECTRISCHE TRACTIE. Gunstige ervaringen met de gewijzigde Maybach-motoren. Omtrent het gebruik der Diesel-electri- sche Tractie bij de Nederlandsche Spoor wegen verneemt het A.N.P.dat de tot nog toe opgedane ervaring bij de proefnemin gen met de gewijzigde Maybach-motoren, hoewel nog over langere ervaringen met meerdere motoren beschikt moet worden, zoo gunstig was, dat de Nederlandsche Spoorwegen tot geleidelijke uitbreiding der Diesel-electrische tractie hebben be sloten. Met ingang van Maandag 3 Februari a.s. wordt de Disel-electrisehe tractie van 110.000 tot ruim 150.000 treinstel-K.M. per maand uitgebreid, en binnen korten tijd zal een uitbreiding tot 175.000 treinstel- K.M. per maand volgen. Het verdere ver loop der uitbreiding, die geleidelijk zal ge schieden, is nog niet vastgesteld. VERTREK HEDENNAMIDDAG TE 6.10 UUR UIT ROTTERDAM Naar wij vernemen, zullen H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana, die hedennamiddag naar. het buitenland ver trekken om in Igls nabij Innsbrück in Tirol Haar wintervacantie door te bren gen, per auto van Den Haag naar Rotter dam gaan en in de Maasstad den trein nemen van 6.10 uur. Het wintersportplaatsje Igls ligt op kor ten afstand van Innsbrück. Het ligt 900 meter boven den zeespiegel en 300 meter hooger dan Innsbrück. Het dorpje ligt in een prachtige omgeving van zonnige hoog vlakten, grootsche dennewouden en wordt omgeven door majestueuze gletschers. Het zachte klimaat maakt deze streek ook voor niet-sportbeoefenaars en herstel lenden tot een dorado. De skiterreinen zijn ideaal, zoowel voor beginnelingen, meergevorderden en ge- oefenden. Voor alle drie categorieën is er volop gelegenheid tot beoefening der ski- sport. Met de bergspoor is men in 20 mi nuten op den Patscherkofel, 2250 meter hooggelegen, te midden der eeuwige sneeuw. Voor de geoefende skibeoefenaars zijn er verschillende afdalingen, waaron der de 15 K.M. lange Glungezer Abfahrt. Behalve skiloopen worden er alle spor ten druk beoefend. Een bijzonder voordeel voor Igls is de onmiddellijke nabijheid van Innsbrück, met vele bezienswaardigheden, welke plaats per auto in eenige minuten is te bereiken. H. M. de Koningin en Prinses Juliana zullen hun intrek nemen in het Golf- hotel „Iglerhof". EERSTE STALMEESTER VAN H.M. DE KONINGIN. Zal jhr. Verheijen worden benoemd? (Van onzen reis-redacteur). Gemeld is. dat de tegenwoordige eerste stalmeester van H.M. de Koningin. R. F. C. baron Bentinck. als zoodanig ontslag heeft aangevraagd. Het was reeds eerder bekend dat de heer Bentinck. die sedert 1916 eerste stal meester en sedert 1919 tevens dienstdoend grootmeester van het Huis van HM. de Koningin is. den dienst wilde verlaten. Naar wij thans vernemen zal dit ontslag op 15 Februari a.s. ingaan. Als opvolger van den heer Bentinck wordt genoemd jhr. C. E. J. M. Verheijen, ritmeester bij het tweede regiment huza ren en gewezen ordonnans-officier van H.M. de Koningin. Op 1 Jan van dit jaar is de heer Verheijen als ordonnans officier afgetreden welke functie hij sedert 1923 bekleedde; na anderhalve maand bij den troep te hebben gediend, zal hij dus weer een officieele functie bij het hof gaan bekieeden. De scheidende eerste stalmeester is in 1916 zijn vader in deze hooge functie op gevolgd. toen hij eveneens ritmeester d-er huzaren was. Deze werd bij zijn aftreden benoemd tot opperstalmeester, een hono raire functie welke na ziin dood is open gebleven. De functie van eerste stalmeester omvat de leiding van het gansche Ko ninklijke staldepartement, zoowel in Den Haag als op Het Loo. Behalve de paarden en de rijtuigen vallen hieronder ook de automobielen en het personeel, dat onder de bevelen van den eersten stalmeester staat, is zeer uitgebreid. R. F. C. baron Bentinck verstond er zich op bii bijzondere gelegenheden het decorum van den hofstoet tot in de puntjes te verzorgen. Dat is o.m gebleken bij de teraardebestelling van H.M de Koningin-Moeder en bij die van Z.K.H. Prins Hendrik twee droeve gebeurtenissen, waarbii speciaal aan het staldepartement hooge eischen werden gesteld. Verschei dene hooggeplaatste buitenlanders, met name de vertegenwoordigers van vreemde hoven, hebben bii die gelegenheden vol lof over het uiterlijk van den stoet ge sproken Doch ook bij andere plechtig heden. zooals de opening van de Staten- Generaal. is steeds gebleken, hoe uitne mend de dienst van het staldepartement functionneerde. Een in vele opzichten belangrijke hof-functie is het. welke straks in andere handen zal overgaan. HUISZOEKING BIJ 'T PARTIJBESTUUR DER R. S. A. P. Gisteren zijn te Amsterdam huiszoekin gen gedaan bij den drukker en de admi nistratie van ,,De Nieuwe Fakkel" en ten slotte ook bij het partijbestuur van de Rev. Soc. Arb. Partij (leider de heer Sneevliet), zulks wegens artikelen van be- leedigenden inhoud in genoemd partij- orgaan. Een duizendtal exemplaren werd in beslag genomen. ADDIS ABEBA, 13 Januari. Als je iemand zou vragen, die het weten kan. welke tijd van het jaar het meest ge- schikt is om in Ethiopië te verblijven en te reizen, dan zou diegene, indien hij Hol lander is, ongetwijfeld den raad geven tegen het naderen van onzen winter het land te verlaten, want dan is het in de Roode Zee niet warm, in Djibouti uit te houden en bij aankomst in het centrum van Abessynië heerscht tijdens de wisseling des jaars een Rivièraklimaat. De twee eerstgenoemde van bovenstaande drie overwegingen bleken werkelijkheid te zijn, de laatste begint thans een weinig bewaar heid te worden. Altijd is het kurkdroog in Addis Abeba om dezen tijd, nu is meerdere dagen achtereen de lucht loodgrijs, valt de regen bij stroomen en wordt het spoor der wegen onherkenbaar. De roodbruine zand grond verandert in een chocoladepoel, waarin menschen, dieren en alle soorten vervoermiddelen tot stilstaan veroordeeld zijn. Karavanen moeten dijkjes om hun kampplaatsen maken, hun muildieren zoo veel als kan beschutten en wachten in hun tenten tot het minstens een heele dag droog is geweest; vrachtauto's zakken na vele wanhopige pogingen weg in of naast den weg en de bestuurders hebben alleen nog maar te hopen dat het dak bestand zal blijken te zijn tegen den vaak meerdere da gen aanhoudenden regenval. Sinds bijna een week zitten nu al een zevental auto's vast op den nog geen 300 KM. langen weg van de hoofdstad naar Dessie. Zooiets is oneindig veel onaangenamer dan bij oppervlakkige beschouwing lijkt, immers waar moet het voedsel gedurende deze dagen vandaan komen? Dorpen zijn er niet, het is niet ongevaarlijk alleen op jacht te gaan en wild is haast niet te vinden omdat het groote leger reeds door deze streek getrok ken is. Het eenige gezelschap bestaat dus uit de iederen nacht vele bezoeken brengen de en huilende hyena's. Zooiets wordt ver velend na een week. De Negus heeft onzen leider, dr. Winckel laten weten dat hij het op hoogen prijs zou stellen indien de Nederlandsche ambu lance bereid zou zijn aan het Noorder front haar arbeidsterreinen te zoeken en wel hét liefst in den vorm van een basis-kamp met een of meerdere vooruitgeschoven posten. Dit verzoek is uitgebreid met ter plaatse kundige autoriteiten overwogen en het is gebleken dat zoowel personeel als mate riaal in drieën gesplitst kan worden. Ze ker is het geenszins dat dit zal gebeuren, want alles kan hier na een dag volkomen veranderen, maar waarschijnlijk is het töch wel. Het is ons thans gelukt om alle dingen, noodig voor ons vertrek, in den zeer korten tijd van drie weken in orde te ma ken en morgen, den veertienden Januari, zal het grootste gedeelte van onze ambu lance per muildierenkaravaan naar Dessie vertrekken in de hoop daar na twee we ken te arriveeren (De ambulance is, gelijk men weet, veilig en wel overgekomen, Red. L. D.) Hiervoor hebben wij boys moeten aanschaffen, Ethiopische Roode Kruisver- plegers, die wij hebben moeten trainen, koks, wier klaargemaakte maaltijden ge keurd moesten worden, tolken die hun bruikbaarheid moesten bewijzen, enkele soldaten die een gewapend escorte zullen nabootsen en muilezeldrijvers, die voor de rij- en lastdieren tijdens de karavaan zul len moeten zorg dragen. Voor al deze lieden zijn paspoorten in orde gemaakt, kleeren genaaid en garanten ontvangen. Iedere Abessijn stelt namelijk twee garanten, die er met hun have en goed voor in staan, dat de man betrouwbaar is, en er geweldig inloopen als hij er met zijn voorschot van door gaat. Dat voorschot is absoluut nood- I zakelijk, want een Abessijn bezit in den regel te weinig, dan dat hij zonder meer op een karavaan mee zou kunnen trekken. Van al de garanten moeten de duimafdruk ken verzameld worden, die als handteeke- ning dienst doen. Tenslotte hebben wij de laatste week den tijd doorgebracht met het verdeelen van eenige honderden kisten in drieën, voor het geval dat we ons wer kelijk gaan splitsen. Het uitpakken van de instrumenten, medicijnen en levensmidde len en weer Inpakken, zoodat alles verdeeld is in drie units, is een buitengewoon ver warrend en vermoeiend werk en we hebben dan ook opgelucht gezucht toen gistermor gen de eerste zoogenaamde nagadis ver schenen om onze bagage te pakken en te binden, zoodat zij voor muilezelvervoer ge schikt werd. Met. zorg hadden wij alles in drieën verdeeld en de kisten voor iedere unit apart gezet Er was berekend dat voor VOORDRACHT VOOR DIRECTEUR DER BEDRIJVEN TE ARNHEM. B en W. van Arnhem hebben bij den gemeenteraad de aanbeveling ingediend voor de benoeming van een directeur van de gecombineerde bedrijven, het electrici- teitsbedrijf. het gasbedrijf en het trambe drijf. Als nummer één op de aanbeveling staat ir. F. L. Plantenga te Noordwijk, als nummer twee ir. C. F. M. Duyzings te Den Haag en als nummer drie ir. A. H. IJssel- muiden te Heemstede. B. en W. stellen voorts voor om te be palen, dat aan den te benoemen directeur eventueel ook ten behoeve van andere dan deze drie bedrijven, opdrachten kunnen worden verstrekt. „Tel." EEN PROEFRIT MET DE „LITTORINA" OP HET BAANVAK LEIDEN—UTRECHT. Gisteren heeft de „Littorina". de Ita liaansche Diesel van de Fiatfabrieken uit Turijn waarvan wij gisteren reeds een beschrijving gaven een proefrit gemaakt op het baanvak Utrecht-Woerden-Alphen- Leiden. De Littorina' trok veel belang stelling op de diverse stations en arriveer de om 2.26 uur aan het station te Leiden. Om 3.10 uur werd weer naar Utrecht vertrokken. het samenbinden van alle bagage twee da gen noodig zou zijn. Om 8 uur zouden de nagadis komen, te gen negenen arriveerde er een oude Abes sijn, die hun aanvoerder bleek te zijn en die kwam vertellen dat de heeren op komst waren. Inderdaad verscheen er een half uur later een horde zwarte en uiterst have- looze mannen met touwen. Als mieren be gonnen zij langs en over onze bagage te loopen, geen kist bleef op zijn plaats staan, overal werden touwen omheen geslingerd, iedereen had blijkbaar wat te bevelen en een elk- te gehoorzamen en tegen te spre ken. Dan ineens schijnt er een misverstand te zijn en hoopen allen zich op en het maakt den indruk alsof zij staan te bewe ren, dat zij het meest luidklinkende spreek orgaan hebben en dat willen bewijzen. Het lawaai is oorverdoovend en de rommel niet te beschrijven. Het een uur te voren nog zoo keurige Italiaansche hospitaal is ver anderd in een derderangs pakhuis, waarin gedurende vele dagen zooveel mogelijk is neergesmeten, maar niets aan kant gezet. In den beginne hebben wij getracht er eenige orde in te scheppen, sommigen der mannen aan eene, anderen aan gene zijde te laten werken. Het bleek een heel erg hopelooze zaak te zijn en wij hebben ons neergezet op de trappen van het zieken huis, gekeken en geluisterd. En juist op die oogenblikken dat je denkt dat nu toch wel de verwarring haar hoogtepunt bereikt heeft en dat het gekriebel van de men- schen-mierenhoop onmogelijk nog verwar der kan worden dan zij reeds is, juist op die momenten blijkt het tegendeel het ge val te zijn. Toen dus deze mannen zich opeenhoopten. druk gesticuleerend en schreeuwend, elkaar verdringend, zwaaiend met handen en stokken, niet genoegen ne mend met het lawaai van een enkel oogen blik, maar met de neiging steeds weer op nieuw te willen beginnen, toen drong van buiten een geluid tot de gangen van het ziekenhuis door dat ons deed opstaan en naar de groote voordeur loopen, dat de nagadis deed verstommen en ons volgen. De ruim 200 muilezels met hun eigenaren en drijvers kwamen hun opwachting in den tuin van en voor het hospitaal maken. We hebben toen maar koffie besteld. 's Middags tegen één uur zijn de nagadis terug en komen vertellen dat zij verder weigeren te werken. Het duurt geruimen tijd voor we er achter zijn waarom de hee ren er nu al genoeg van hebben, want als we zoo om ons heen zien dan maken de zeer ongelijk opeengestapelde kistenmassa's geenszins den indruk dat de afgesproken arbeid reeds teneinde gebracht is. Einde lijk wordt dan bij monde van den ouden aanvoerder verteld dat het voorschot op is en het hiervan gekochte touw verbruikt. Aangezien het voorschot voldoende was om het touw van heel Addis Abeba op te koo- pen, vroegen wij waarom zij al het gegeven geld verdronken hadden en hierop kwam dan een lang en niet opwekkend verhaal van vrouw en kinderen. Na een uur praten en overleggen, het uiten van alle denkbare en tevens geoorloofde dreigementen, blijken de kerels niet voor rede vatbaar te zijn en is ons Westersch geduld, dat al aardig aan het bijkomen is, in de enkele weken van ons verblijf hier, uitgeput. Dus wordt er weer voorschot gegeven, ditmaal zoo weinig dat er amper het touw van één winkel voor ge kocht zal kunnen worden en een tolk mee geven om de heeren ten spoedigste naar den dichtbijzijnden winkel te gelei den. Ze zijn snel terug en de tolk vertelt ons dat de oude aanvoerder zijn volgelin gen onderweg heeft medegedeeld dat zij hun verzet maar moesten opgeven en spa ren voor een volgende ambulance, want dat het hem nu al wel gebleken was, dat deze Hollanders zich niet noemenswaard, lieten afzetten. Dus wordt er vanaf dit oogenblik behoorlijk, althans in hun oogen gewerkt en raken alle kisten werkelijk ge bonden. Tegen den avond trekken zij naar buiten om hun kamp in de buurt van ons hospitaal, dat aan den rand van de stad gelegen is, voor deze weinige nachten op te slaan, 's Avonds weerklinkt hun gekijf en gezang, af en toe overstemd door het ge balk van een der vele eigenaarlooze hon den. die belust op afval zich tusschen de dieren tot vlak bij de mannen wagen, die hen met een steen of stok verjagen. Des nachts houdt het eentonig, maar zeer door dringende geneurie van enkelen hunner wachten ons een oogenblik uit den slaap. In de verte is de tam-tam te hooren Wij staan aan den vooravond van den kara vaantocht. AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 Januari 1936 bedroeg het aan tal aangegeven radio-ontvangtoestellen: 591.933, terwijl het aantal aangeslotenen aan de radiodistributie-centrales 354.911 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luiste raars derhalve 112 per 1000 inwoners. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K.B. van 29 Januari is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rot terdam, ter standplaats de gemeente Haastrecht, K. Zeevat, thans notaris te Andijk; is aan K. W. J. K. van Beverwijk op zijn verzoek met ingang van 15 Februari 1936 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Amsterdam. UIT NED. OOST INDIË. DE SUIKERREGELINGEN 1936 BUITENZORG. 30 Jan. (Aneta) He- aen zijn vastgesteld en afgekondigd de Suikerregelingen 1936, zoomede twee daar op betrekking hebbende Regeeringsveror- denmgen, welke o-a. bevatten de vast stelling van de jaarproductie voor 1937 op 1.400.000 tons, een en ander met inaent- neming en geheel in overeenstemming met de door den Volksraad aangebrachte wij zigingen, VERDUISTERING VAN f.5000—, KOETARADJA, 30 Jan, (Aneta) De griffier van den Landraad te Koetaradja is gisteren gearresteerd, verdacht van verduisteringen, gepleegd over een gerui men tijd. Hij bekende in totaal f. 5000.— verduisterd te hebben. Het onderzoek is nog in vollen gang. o OFFICIEELE MUTATIES. BUITENZORG. 30 Jan i Aneta i On der toekenning van den rang. titel en in komsten van Resident is belast met het bestuur van het Gouvernement Oostkust van Sumatra, J. Bouwes Bavinck, thans assistent-resident te Padangsidempoean. Benoemd zijn tot Resident de heeren Ter Laag en Van Brakel, met de bepaling dat zij belast blijven met de leiding van resp. ue afd. Bestuurszaken der Buitengewes ten aan het Departement van Binnen- landsch Bestuur en het Kantoor voer de Bevolkingsrubberrestrictie tot Residest ven Menado M. van Rhyn, (hans assistent-resident van Simeloen- goen en de Karolanden; tot Resident van Djambi met ingang van 30 April Dr. V. E Kom, thans assistent resident van Solok. ONZE TELEFOONNUMMERS: REDACTIE 1507 DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) I

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9