LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 31 Januari 1936 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. SPORT. VOORSTELLEN AAN DEN RAAD. Het raadslid, de heer J. H. Schüller, heeft de navolgende voorstellen ingediend: Ondergeteekende stelt voor. het bestuur van de gemeentewoningen uit te breiden door opneming in genoemd bestuur van een bewoner dezer woningen. Ondergeteekende stelt voor. een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid om te komen tot ordening in het Bouw bedrijf en hierover aan den Raad rapport uit te brengen. Ondergeteekende stelt voor: lo Het uitvoeren van straatwerk in eigen beheer te doen geschieden: 2o. Indien de uitvoering van straatwerk niet in eigen beheer wordt uitgevoerd, de loonen en arbeidsvoorwaarden te doen vaststellen na ingewonnen advies van de Dienstcommissie van Gemeentewerken. DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE GROENTEN. MENNO SIMONS-HERDENKING. In de Doopsgezinde Kerk. In haar kerkgebouw heeft gisteravond de Doopsgezinde Gemeente een gemeente- avond gehouden. Er was een bijzondere reden tot deze samenkomst op dien dag. 't Was toch precies vierhonderd jaar ge- ledfen. dat Menno Simons' uitgang uit het pausdom heeft plaats gehad. 't Spreekt van zelf dat dit zoo belang rijke feit voor de Doopsgezinde Broeder schap in het midden van dezen Gemeente- avond heeft gestaan. De predikant van de Gemeente, ds. F. ten Cate heeft een lezing gehouden, waar in hij de beteekenis van den leider Menno Simons, die te rechter tijd verschenen ls in een tijd, toen de Doopersche beweging door groote gevaren bedreigd werd. naar voren heeft gebracht. Hij heeft daarbij stilgestaan bij zijn persoonlijkheid zijn optreden en werk en zijne geschriften, van welke een kracht tot bezinning, tot verheldering en verdie ping en daardoor tot behoud is uitgegaan. Zijn uitgang uit het pausdom liet hij zien als 't moment van zelfoverwinning, als 't groote Gods dat er aan den mensch geschiedt is en dat daarom zulke groote gevolgen heeft gehad, gevolgen die hebben doorgewerkt tot op dezen dag toe. En dat er nu een Broederschap is. waar- In zich 't geloof openbaren kan. vrij van alle uiterlijke gebondenheid staat ermee in rechtstreeks verband. Bijzondere wijding werd aan dit samen zijn gegeven door koorzang, onder leiding van mevr. van Leeuwen-de Paauw. ter- wiil als solisten meewerkten de dames Stiasny. Milikan. Roskes van Leeuwen en de heeren den Heiden en van der Broek. De begeleiding was van Jan Haverkamp. Door den voorzitter van het kerkbestuur, den heer Broeze die ook het openings woord had gesproken, werd gewezen naar een andere herdenking die in 1938 zal zijn. wanneer het driehonderd jaar geleden zal zijn dat het kerkgebouw gesticht is. Hij wekte zusters der gemeente op om plaats te nemen in een commissie, die deze herdenking zal voorbereiden ook door eenige vernieuwing van het inwendige van 't Kerkgebouw. Er werd een inzameling gehouden ten behoeve van de Hutersche Doopsgezinden, die vanwege het regime in Duitschland dat land hebben moeten verlaten en in Liechtenstein thans in zeer kommervollen omstandigheden verkeeren. Daarbij verleenden goede diensten af drukken van een linoleumsnede naar een portret van Menno Simons. Deze linoleum snede was door belangstellende jongeren vervaardigd. Er was veel belangstelling. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Vergadering der afd. Leiden cn Omstreken. In de goed bezochte afdeelingsvergade- ring. welke gehouden werd „In den Ver gulden Turk" herdacht de voorzitter Dr. K. Simon Thomas het overlijden van den oud- voorzitter der Ver. Dr. E. Halbertsma. Ver der memoreerde hij het feit. dat aan den aftredenden voorzitter der Ver. prof. dr. L. van Itallie het eerelidmaatschap der Ver- eeniging werd aangeboden en de huldiging van den heer Verbroek bij zijn 40-jarig penningmeesterschap, een huldiging waar aan ook door de afdeeling werd deelgeno men. Rekening en verantwoording van den penningmeester werden op advies van de kascommissle goedgekeurd en décharge verleend. Als bestuurslid werd herkozen mr. W. W. Brouwer. Zoowel het jaarverslag als het overzicht der financiën waren in opgewekten toon gesteld. Het aantal leden neemt elk jaar toe en de reserve stijgt. Besloten werd dit jaar weder een excursie naar het cremato rium te organiseeren voor leden en belang stellenden, Daarna werd wijziging van het reglement der afdeeling, dat reeds van 1889 dagteekent besproken aan de hand van een inleiding door mr. Brouwer. De wijzi ging zal in de volgende ledenvergadering worden vastgesteld. Een belangrijke discussie volgde daarna over de kosten der crematie vergeleken met de kosten van een begrafenis, waaruit bleek dat. onder gelijke verhoudingen, deze kosten weinig verschillen. Nadat nog enkele algemeene vragen op het gebied der crematie waren besproken, sloot de voorzitter tegen elf uur de verga dering. Adres aan den raad. Aan Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Leiden is onderstaand adres verzonden In verband met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot distributie van groenten aan werkloozen. hield onze orga nisatie den 22 Jan. j.l. een Openbare Ver- gadering in 't Nut van 't Algemeen, welke bezocht werd door enkele H.H. Gemeente raadsleden. het bestuur der Kamer van Koophandel, het bestuur der Afd. Klein bedrijf. het bestuur der L.M.C., voorts vele groentehandelaren en tuinders. In deze vergadering werd door de ge achte sprekers naar voren gebracht en overtuigend bewezen dat Gemeentelijke Distributie groot nadeel berokkent aan den bestaanden handel en tuinders en geen groot voordeel is voor de werkloozen. Er werd o.m. naar voren gebracht, dat er in schralen tijd groenten werden bijgekocht door de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale soms voor den prijs van 8 tot 15 cent per K G. Daarna werd er tooh gedustribueerd voor 3 cent per K.G. Dat dit een oneerlijke concurrentie vormt, brhoeft geen betoog. Ook werd be toogd, dat de werkloozen niet gebaat zijn met goedkoope groenten als er geen geld is voor de andere ingrediënten, die er bijbehooren. Voorts werd gemeld, dat de distributie- groenten meest van mindere kwaliteit zijn dan de handel verwerkt. Zelfs het bestuur der Leidsche Tuinders-Patroonsvereeni- glng vindt Leiden niet de plaats voor distributie van Gemeentewege, omdat als er groenten doordraaien, deze voor mini mum prijzen in de volkszaken verkocht worden. Wanneer B. en W. toch willen overgaan tot deze distributie is onze vraag, of het dan kan geschieden met inschakeling van den bestaanden handel. 't Welk doende, Met verschuldigde hoogachting, Namens de Leidsche Vereeniging van Handelaren in Aard., Groenten en Fruit, tw.g.) JACS LAMAN. Voorzitter, (w.g.) G. C. MANK. Secretaris. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 15.115.84 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 580.94 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en bescftikkingên zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschre ven. DE L.E.M.V.O.G. E directie van de Lemvog verzoekt ons met betrekking tot het bericht, geplaatst in ons blad van 27 Januari j.l. betreffende de rentebetaling der 6' o en 6'/t°/o Obliga ties mede te dceien, dat de vergadering alleen gehnuden is met de 6°/o Obligatie- houders en dat de aanwezige obligatiehou ders hebben toegestemd in een uitstel van rentebetaling. Over een verlaging tot 4% ls geen besluit genomen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootconferentie. De sub-commissie voor technische aan gelegenheden van de Vlootconferentie, welke zich heeft bezig gehouden met de i bestudeering der verschillende vlootbouw- programma's, heeft haar werkzaamheden geëindigd en heeft een ontwerp aange nomen, dat heden zal worden voorgelegd aan de voltallige conferentie. Volgens Reuter voorziet dit ontwerp ln hoofdzaak in de uitwisseling van de vloot- POLIT1EBARKAS OMGESLAGEN bouwprogramma's gedurende de eerste vier maanden van leder jaar. Nieuwe schepen zullen op z'n vroegst vier maanden na het tijdstip, dat hun bouw zal worden aangekondigd, op stapel worden gezet. In het ontwerp wordt voor gesteld. dat de deelnemende staten voor- loopig algemeene gegevens zullen verstrek ken over hun bouwprogramma's. Later, wanneer de schepen op stapel zullen zijn gezet, zullen zij bijzonderheden over ieder schip moeten mededeelen. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. afd. Arbeidsbemiddeling, stonden gisteren als werkzoekenden in geschreven Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 4, be hangers 34, betonwerkers 76, betonviech- ters 43, fundeeringswerkers 1, glazenma kers 1, glazenwasschers 12. granietwerkers 13. grondwerkers 111, heiers 3. metselaars 174, opperlieden 127, schilders 252, sloo- pers 7. steenbikkers 2, steenhouwers 3, slraatmakers 9, hulp-straatmakers 11, stu- cadoors, witters 71, timmerlieden 302, uit voerders 6. voegers 22, ongesch. bouwar beiders 10. Totaal 1294. 'Fabrieksarbeiders: bleekers 15. lompen- sorteerders 2L velienblooters 3, zeepfa- briekarb. 5, steenfabriekarb. 133, ongesch. fabrieksarb. 78. Totaal 255. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 99, reizigers, colp. 38, winkelbedienden 35, in casseerders 11, musici 7, onderwijzers 11, overheidspersoneel 11, verplegers 2. - To taal 214. Hotel-, café-personeel: huispersoneel 16, kellners 45, koks 10. Totaal 71. Houtbewerkers: beddenmakers 1, hout bewerkers 84, kistenmakers 8, kuipers 9, lijstenmakers 4, mandenmakers 2, meubel makers 30, meubelstoffeerders 20, poli- toerders 2. ongesch. arbeiders 30. - To taal 190. Kleermakers: Kleermakers 71, kappers 6, schoenmakers 8. Totaal 85. Land- en tuinarbeiders: Bloemisten 48, landarbeiders 27, tuinlieden 32, warmoe- ziers 14, ongesch. landarb. 9. Totaal 130. Metaalbewerkers: bankwerkers 124, blik- bewerkers 33, burgersmeden 41, crasseurs 1, electriciens 56, gasfitters 13. gereed schapmakers 3, instrumentmakers 7, iso- leerders 6, kernmakers 1, kettingsmeden 31, klinkers 15. koperslagers 4, lab.-be- dienden 1. lasschers 10, loodgieters 57, machinisten 27, metaalboorders 6. metaal draaiers 16, metaalschavers 2, metaal slijpers 3, metaalzagers 1, monteurs 23, pianostemmers 1, polijsters 1, ponsers 6, rijtuigschilders 1. rijwielherstellers 15, scheepstimmerlieden 11, stokers 24, tegen- houders 18, verw. monteurs 18, voorslaan- ders 8. voorwarmers 4, vulcaniseurs 2, vuurwerkers 10, wagenmakers 7, ijzerwer kers 54. zandvormers 4, zilversmeden 1, ongesch. arbeiders 43. Totaal 709. Sigarenmakers: sigarenmakers 6, siga- rensorteerders 4, strippers 1. Totaal 11. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 7, technikers 10, teekenaars-opz. 17, werk meesters 16. Totaal 50. Textielarbeiders: hekelaars 4, katoen- drukkers 29, kluwers e.a. 9, luikers 10, plaatsnijders e.a. 25. schrobbelaars 3, spinners 44, spoelers 3. sterkers 3, strijkers 12, wevers 108, wolbewerkers 37, ongesch. textielarb 63. Totaal 350. Transportarbeiders: chauffeurs 119, em- balleurs 4. exp.knechten 20, koetsiers 17, loopknechten 56. magazijnkn. 65, schip pers 106, spoor- en trampers. 14. wakers 3, transportarbeiders 64. losse arbeiders 467. Totaal 944. Typografen: boekbinders 38. boekdruk kers 14, fotografen 2, hulp-vakarb. 5, let terzetters 24, steendrukkers 2. Totaal 85. Voedingsmiddeienarb.: bakkers 92, mo lenaars 1, ovenisten 4, slagers 62, suiker bewerkers 25, wijnkooperskn. 7, zoutzieders 3, zuivelbereiders 3. ongesch. voedingsmid deienarb. 42. Totaal 239. Vrouwen: breisters 1, bakers 1. borduur sters 1, naaisters 16, maasters 1, winkel juffrouwen 22, kantoorpersoneel 33, leerl.- kapsters 5, apoth.ass. 1, meesters in de r. 1, onderwijzeressen 4, boekbindsters 1, kinderverzorgsters 3, serveersters 1, strijk sters 2, verpleegsters 11, teekenaressen 1, huisel. diensten 157, fabr.arb. 5. Totaal 323 Alg. totaal 4950. 31 Jan. 1935; 4578; 1 Febr. 1934 3638. Benevens 57 ged. werkl. en 3 werkver schaffing. ENGELAND. Verlenging van den leerplichtigen leeftijd? Kort na de heropening der zitting van het Lagerhuis op den 4en Februari, zal dit Huis zich hebben uit te spreken over een wetsontwerp, betrekking hebbend op de opvoeding der jeugd, dat, Indien aange nomen, met ingang van 1 September 1939 den leerplichtigen leeftijd zal brengen van 14 op 15 jaar. De plaatselijke autoriteiten zullen echter dan voor leerlingen tus- schen de 14 en 15 jaar, waarvan zij over tuigd zijn, dat deze een goede betrekking zullen kunnen krijgen, vrijstelling kunnen verleenen. OOSTENRIJK. Minister Buresch afgetreden. Officieel wordt medegedeeld: De bonds president heeft den bondsminlster zonder portefeuille Buresch. op diens verzoek ontheffing uit zijn functie verleend. Voorts heeft de bondspresident den staatssecretaris voor land- en boschbouw. August Kraft, eveneens op eigen verzoek, van zijn functie ontheven. Van bevoegde zijde verluidt, dat Buresch benoemd zal worden tot gouverneur van de Oostenrijksche Postspaarbank. De regeering zal een dezer dagen een decreet uitvaardigen houdende regeling voor de militaire vooropleiding van de Unlverslteitsjeued. waarvoor vacantlekam- pen zullen worden ingesteld. GRIEKENLAND. De amnestie en het leger. De onderstaatssecretaris in het ministe rie van oorlog. Platis, de chef van een legercorps te Pitsikas en de commandant van Athene, Demestikas, hebben er bij Tsaldaris op aangedrongen, dat vroegere revolutionnairen niet weer in het leger worden opgenomen. Volgens genichten zouden dé officieren, die aanhangers van Kondylis zijn. ge dreigd hebben, in massa hun ontslag te nemen, indien vroegere rebellen in dienst zouden treden. ZWITSERLAND. De begrooting goedgekeurd. Vanmorgen ls de buitengewone Ja- nuari-zitting in het bondsparlement ge ëindigd. Met groote meerderheid hebben de beide Kamers met enkele wijzigingen het financieele program der regeering dat 4 weken lang besproken is, goedgekeurd. Het program, dat beoogt evenwicht te brengen in de staatsrekeningen en de re keningen der bondsspoorwegen zal een netto bedrag opleveren van 127 mlllioen francs, t.w. door besparing 58 millioen, aan nieuwe ontvangsten 69 millioen. Het ont werp treedt direct ln werking. DANZIG. Actie voor nieuwe verkiezingen. De socialistische party en het Centrum hebben een proclamatie uitgevaardigd, waarin zt( een actie aankondigen ten gunste van het houden van nieuwe ver kiezingen. De oppositiepartüen zijn van meening dat de laatste beslissing van den Volkenbondsraad in Dantzig een nieuwe toestand heeft geschapen, waardoor de beperkende maatregelen tegen de oppositie minder straf zijn geworden, hetgeen in staat za! stellen meer druk uit te oefenen op den Senaat ten behoeve van het doen houden van nieuwe verkiezingen voor den Volksdag. MILITARLA. Morgenochtend te 11 uur, zal in de Morschpoortkazerne, de beëediging plaats hebben van de tot reserve 2e luitenant be noemde vaandrigs J Weeda, H. Vetter. H. K. Boelhouwer, C. H. Huisman, L. N. Ver- nie, TJ B. Keijzer, B. F. Saris, N. J. J. van Sijl, E. Boswinkel, M. M. Fuld, P. C. H. Leeuwenburgh, A, F. L. Harmsen, E. H. J. van Wijhe, A. J. J. v. d. Zande. De beëediging zal plaats hebben door den reg.-commandant, luitenant kolonel Koningsfeld en worden opgeluisterd door het muziekkorps van het 6e r.egiment veld artillerie. Ter kennis van de leden van den gemeenteraad is gebracht dat de eerst volgende vergadering van den Raad zal i plaats hebben op Maandag 10 Febr, 1936. Gisteravond heeft de heer Haverman, restaurateur van de buffetten aan het Station alhier, die de pacht tegen 1 Febr. heeft opgezegd op hartelijke wijze van het restauratiepersoneel afscheid genomen. Door den oudsten kellner werd den scheidenden restaurateur namens het personeel een bloemenmand aangeboden, terwijl het personeel van den heer Haver man een mooi aandenken kreeig, 30 dooden. BOGOTA, 31 Jan. lA.N.P.). Op de Meta bij Orocue (Columbia) is een polltiebar- kas tijdens een zwaren storm omgeslagen en gezonken. Dertig opvarenden, onder wie 27 politie-agenten, zijn om het leven gekomen. o DE PAUS LICHT ONGESTELD. VATICAANSTAD, 31 Jan. (Reuterl. De Paus lijdt aan een lichte verkoudheid die echter niet noodzaakt dat hll het bed houdt. De geneesheeren koesteren geen bezorgdheid omtrent den gezondheidstoe stand van Plus XI. De audiënties morgen zullen dan ook gewoon plaats vinden. Van- daae hebben geen audiënties plaats ge vonden. doch dat houdt geen verband met de verkoudheid van den Paus. doch met de plechtigheid die vanmorgen in de St. Pleter heeft plaats gehad, waar een monu ment van don Bosco ls onthuld. DE MIJNONTPLOFFING IN BRITSCH-INDIE. CALCUTTA. 31 Jan. (Reuter) Volgens de laatste berichten vreest men. dat het aantal slachtoffers tengevolge van de ont ploffing in een kolenmijn in de provincie Bihar zeer groot is. Een aantal inheem- sche mijnwerkers ligt nog steeds onder de puinhoopen begraven. De hoop, een vier tal vermiste Europeanen nog te kunnen bergen, heeft men vrijwel opgegeven, en het reddingswerk is uit vrees voor een nieuwe ontploffing tijdelijk gestaakt. BRAND IN AMERIKA. VENTURA, 30 Januari (A.N.P.). - Een groote brand, welke de petroleumtanks in het havengebied ln gevaar heeft gebracht, heeft een schade van een half mlllioen dollars aangericht. EGYPTE. Regeeering gevormd. De regeering-AU Maher Pasja is thans gevormd. Ali Maher Pasja ls behalve mi nister-president minister van Bultenland- sche Zaken. De leden van het nieuwe kabinet zijn door koning Foead in audiëntie ontvangen ter beëediging. Er zal een wet worden afgekondigd aan gaande de afvaardiging voor de onder handelingen met Engeland, welke op 15 Februari zullen beginnen. Het kabinet ls belast met de voorberei dende regelingen. Het verluidt, dat de dele gatie uit zes leden van de Wafd-partlj en vijl leden van het Nationale Front zal be staan. Waarschijnlijk zal het nieuwe kabinet in functie blijven tot 2 Mei a.s.. den dag der parlementsverkiezingen. De nieuwe minister-president verklaar de tegenover den correspondent van de Daily Telegraph te Cairo dat alles in het werk zal worden gesteld, teneinde een gun stige stemming te wekken voor de bespre kingen inzake het sluiten van een nieuw Britsch-Egyptlsch verdrag. Onze taak, al dus Ali Maher Pasja, is, deze onderhande lingen voor te bereiden en later de verkie zingen te organiseeren. Officiéél eerherstel moest gisteren wor den gebracht aan de Britsche vlag te Da- manoer. waar Dinsdag de Union Jack ver scheurd is. Op het Britsche consulaat werd een nieuwe Britsche vlag gehesehen; een detachement Egyptische infanterie bracht het saluut Het genootschap Jong Egypte heeft een memorandum gezonden aan den secreta ris-generaal van den Volkenbond waarin hem wordt verzocht Egypte uit te noodl- gen tot den bond toe te treden. Egypte is een souverelne en onafhan kelijke staat, zoo zegt het memorandum, welke alle voorwaarden van artikel 1 van het Volkenbondspact vervult. KONDYLIS OVERLEDEN. BELGRADO. 31 Jan. (Reuter). - Uit Athene wordt aan het agentschap Avala gemeld, dat de onlangs afgetreden mi nister-president Kondylis plotseling is overleden. Wijlen generaal Kondylis. George Kondylis werd geboren in 1879 en studeerde te Athene aan de militaire krijgsschool. Hij maakte snel promotie, om later in de politiek te gaan. Aanvankelijk volgeling van Venizelos. keerde hij zich later van dezen af en hij was het, die ten slotte het herstel van koning George door zette. Generaal Kondylis overleed tengevolge van een beroerte. VERDRAG TUSSCHEN DUITSCHLAND EN JAPAN? PARIJS, 31 Januari (Reuter). - In de „Oeuvre" schrijft madame Tabouls: „Wij 2ijn in staat te verklaren, dat op 4 Januari j.l, te Tokio tusschen den minister van buitenlandsche zaken van Japan en den Duitschen ambassadeur een „vriend schapsverdrag met de elementen van een defensief verbond" is onderteekend. MIJNGASONTPLOFFING. LONDEN. 31 Jan. (Reuter). Tengevolge van een mijngasontplofflng in een mijn te Kilmhurst in Yorkshire zijn drie arbei ders gedood. VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt 54 jaar. Ter gelegenheid van zijn 54sten verjaar dag heeft president Roosevelt een radio rede gehouden over den strijd tegen de kinderverlamming. Deze rede werd o.a. aangehoord door 5 millioen personen, die aanwezig waren op 6000 bals, die ter ge legenheid van den verjaardag van den president waren georganiseerd. De Senaat heeft het crediet van 7.350 dollars goedgekeurd, dat de enquête-com missie uit den Senaat in staat zal stellen het onderzoek inzake den handel in wape nen voort te zetten. UIT HET VERRE OOSTEN. Japansche maatregelen. Het hoofdkwartier van het Japansche Kwantoeng leger heeft den minister van oorlog medegedeeld dat versterkingen zijn gezonden naar de grens tusschen Mandsjoerije en Bulten-Mongolië waar de toestand ernstig blijft. Voorts wordt be vestigd dat generaal majoor Doihara de functie van leider van den politleken raad van Hopel en Tsjahar zal aanvaarden. GRAVEN DER MING-DYNASTIE GEPLUNDERD. PEIPING. 31 Jan. (Reuter). Een bende van 40 bandieten heeft een aantal gra ven, die de overblijfselen van eenige ofil- cieele persoonlijkheden der Ming-dynastie bevatten, geplunderd. De buitgemaakte sieraden vertëgcn- woordige een waarde van 60.000 pond sterling. De roovers overvielen de wachters en bonden deze aan handen en voeten, waar na zij rustig aan het werk togen en eenige van de grootste graftomben plun derden. Onder de buit bevindt zich een kostbaar zwaard met juweelen bezet, ter waarÜ^ van circa 30.000 pond sterling en een groote parel, ter waarde van 17.000 pond sterling. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De plv. politierechter prof. mr. Van Bemmelen, heeft heden in de zaak tegen de gebroeders J. P. N bloembollenkweeker te Llmmen, en C. J. N. bloembollenkwee ker te Hello en C. J. O,, aannemer te Haarlem, schorsing van behandeling be volen, teneinde de op deze zaak betrek king hebbende stukken in handen van den rechter-commissarls te stellen. Deze drie verdachten zouden op 10 Mei 1935 den heer A. Berg, bloembollenkweeker te Sassenheim, mishandeld hebben en toen zij op 24 Januari voor den politierechter terecht stonden, eischte de officier van justitie togen leder f. 50 subs. 25 dagen. Heden diende opnieuw de zaak tegen den loodgieter W. A. F. uit Voorschoten, die buizen in Wassenaar en fittings ln Voorschoten zou hebben gestolen. De zaak was aangehouden om verd.'s zwager te hooren, die volgens verdachte, zou kun nen mededeelen, dat niet hij (verdachte), maar een zekere v. R. de dader zou zijn. Ter zitting verklaarde verd.'s zwager, dat v. R. ln het bijzijn van verdachte en diens zwager gezegd heeft: „Ik heb nog wat fittings in de Papelaan liggen, die zal ik even gaan halen", Na deze verklaring moest Van R„ eveneens loodgieter te Voor schoten. wederom (hij was den vorlgen keer ook door den politierechter gehoord! getuigen. Deze hield vol zich nooit in dien geest te hebben uitgelaten. Verdachte handhaafde echter zijn verklaringen. Het O. M. verzocht aanhouding van de zaak. ten einde de stukken aan den rech tercommissaris ter hand te stellen en een onderzoek naar verd.'s geestvermogens ln te doen stellen. De politierechter gelastte een psychia trisch rapport en een reclasseeringsrap- port. De zaak is voor onbepaalden tijd aangehouden. ZUID-AMERIKA. Argentinië gaat militaire vliegtuigen koopen. Volgens berichten uit goede bron, heeft de Argentijnsche regeering de diplomatieke vertegenwoordigers der landen, die vlieg tuigen fabriceeren, ervan in kennis ge steld, dat een aanbesteding zal worden gehouden voor de levering van 57 militaire vliegtuigen, DAMMEN. L. D. C. II—K. D. C. II. Voor de 3e klasse speelde L.D.C. II (Lei derdorp) tegen K.D.C. II (Katwijk Binnen) De uitslag was: M. de F.oningL. v. Rossum 02, J. Smit J. Touw 02. J. A. RademakerJ. Scho- neveld 02, J. SandijkC. Korpelshoek 02. C. v. TeijlingenG. Varkevisser 02, L. RasserH. Slingelandt 02, W. Overde- vestW. Böttchen 20, J. BosmanA. Barnhoorn 0—2, C. de Koning—R. Haas noot 20., FT. N.N. N. 0—2. Totaal 16—4. 3-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2